PZC Johan Remkes praat weer eens voor zijn beurt Jarenlange gedwongen relatie tussen Razali Ismail en Suu Kyi Ook Ivoorkust is voor vluchtelingen uit Liberia niet veilig Lage opkomst bij referendum kan nog roet in het eten gooien 7 juni 1953 zaterdag 7 juni 2003 Ongegrond Rode ogen Zakkenvuller Dialoog y, Duimschroeven Polen stemt over toetreding EU door Joost Bosman De Polen spreken zich van daag en morgen uit over toetreding tot de Europese Unie in mei 2004. Dat de meerderheid voor is, lijkt zeker. De grote vraag is of er voldoende op komst (50 procent) zal zijn om de volksraadpleging geldig te verklaren. „Waarom ik vóór ga stemmen? Ómdat ik nog jong ben", grin nikt Martin Kotarski (51). De schilder en tekenaar verkoopt zijn werk op de Oude Stads- markt, het toeristische centrum van Warschau. Het plein biedt een knusse aanblik op deze war me dag. Overal mooie terrassen en flanerende toeristen. Hier is het oude Oost-Europa al heel lang geleden verdwenen. „Ik ge loof in de toekomst", zegt Kotarski vastberaden. „Er is geen andere weg meer." Aan de andere kant van het plein lopen Laszek (34) en zijn vrouw Anna en hun twee jonge kinderen. Het echtpaar stemt voor. „Om onze kinderen een be tere toekomst te bieden", zegt de it-specialist. „Straks kunnen ze misschien op andere Europese universiteiten studeren." Volgens onderminister Andrzej Szejna van Economische Zaken is Polen al aardig op weg met het wegwerken van de economische crisis. „De werkloosheid (tot voor kort op recordhoogte van 18 procent, red.) daalt en de ex portwaarde groeit." Dit laatste komt volgens Szejna, doordat Poolse ondernemers steeds con- currerender worden. „Ze pro duceren steeds betere kwaliteit, tegen lagere kostprijzen. Duits land, onze grootste afzetmarkt, kent nu hevige stagnatie. Toch groeit onze export daarheen nog. Dat zegt genoeg", aldus Szejna. „Die opgaande lijn is structureel, zeker als we over een jaar lid zijn van de EU." Als het probleem van de corrup tie ter sprake komt, reageert Szejna fel. „Overal in de Unie komt corruptie voor en bij ons is het niet bovengemiddeld. Als oplossing zie ik de verdere libe ralisering van de economie en een transparantere belasting wetgeving. Dat levert nog een hoop werk op, maar er is ook al heel veel gedaan. Polen is geheel klaar voor de EU. Wat Ryzsard Michalski, onder minister van Financiën, betreft krijgen de huidige lidstaten nog flinke concurrentie van Polen. „Er wordt altij d gezegd dat onze boeren de competitie met hun West-Europese collega's vrezen en daarom tegen zullen stem men. Ik zeg u dat ze massaal voor zullen stemmen. En laat jullie boeren maar op hun tellen passen. Die van ons kunnen veel goedkoper produceren." Volgens Michalski lijdt het geen twijfel dat Polen integraal on derdeel hoort uit te maken van Europa. „We hebben altijd deel van West-Europa willen zijn. Vanaf komende maandag zijn we 'binnen'." Want Michalski twijfelt er niet aan dat de meeste Polen voor zullen stemmen. „Ik verwacht een opkomst van zes tig procent. En de meerderheid zal geen 'nee' zeggen. In de j aren negentig hebben we al te veel of fers moeten brengen om tot de nieuwe Europese markten te worden toegelaten." Het lijkt inderdaad waarschijn lijk dat de volksraadpleging goed afloopt voor voorstanders van toetreding. Maar zeker is het nog niet. De economische crisis in het land maakt dat veel Polen argwanend naar de EU kijken, bang als ze zijn dat met de toetreding hun situatie nog miserabeler wordt. Mogelijk blijven ze daarom weg. „Ach", glimlacht Ryszard Zeli- chowksi, historicus bij het onaf hankelijke Instituut voor poli tieke studies, „het wordt mooi weer, dan komen er altijd meer mensen naar de stembus. Zelichowksi erkent dat de Polen laks zijn in het stemmen. „Maar er zijn momenten dat ze gaan. D at was inl989,vlaknahet ver- dwijnen van het communisti sche regime, en dat is nu ook zo. De tegenstanders, zoals de Zelfverdedigingspartij van po pulist Andrzej Lepper en een aantal oerconservatieve (rooms-katholieke) partijen en organisaties, deden het volgens Een jonge vrijwilliger geeft een pro-EU-sticker aan een man in de straten van Warschau. Zelichowksi voorkomen alsof een stem voor de EU een stem voor de ongekend impopulaire premier Leszek Miller is. „Datis gevaarlijk, want de problemen binnen de regering en de econo mische crisis hebben niets te maken met de toetreding." Zowel Zelichowski als Mi chalski ziet voor Polen een be langrijke rol weggelegd in de re latie tussen de Europese Unie en de landen van de voormalige Sovjet-Unie. Michalski; „Lan den als Rusland, Wit-Rusland, Oekraïne en Moldavië zijn niet zo gelukkig als wijMaar in veel van die landen zijn we commer cieel en cultureel actief. Onze perceptie van wat zich daar af speelt is tamelijk reëel en daar kan West-Europa zijn voordeel mee doen." Zelichowski en Michalski zijn het er ook over eens dat de angst ongegrond is voor de komst in West-Europa van een massa ar me Poolse gelukzoekers. „Wie naar het Westen wilde zit daar allang, zegt Zelichowski. Mi chalski zegt dat er een 'aardige beweging van jnensen' komt maar denkt dat dit tijdelijk zal zijn. „Toen Griekenland en Por tugal EU-lid werden, kwamen er ook veel gastarbeiders naar West-Europa. Toen het in die landen beter ging, trokken ze weernaarhuis. Ook in Polen lig gen er nog zoveel kansen. Ik hoop echt dat straks de buiten landse investeringen omhoog schieten, bijvoorbeeld doordat Nederlandse boeren hier hun bedrijf komen opzetten. Laten ze ons maar komen kolonise- foto Janek Skarzynski/AFP ren", chargeert Michalski. Studente management Karoli- na Krwaczyk (23) lijkt het le vende voorbeeld van Mi chalski's woorden. Ze zal zeker voor stemmen. Later, na haar studie wil ze voor twee of drie jaar naar Nederland of België, om vervolgens terug tekeren. „Met de ervaring die ik in West- Europa opdoe, hoop ik hier sneller een goede baan te vin den. Me definitief vestigen in Nederland of België wil ik niet. Ik zou mijn familie te veel gaan missen." door Austin Merrill Toen geweervuur weer klonk en mortiergrana ten insloegen in Abie Klay- penh's dorp in het door burgeroorlog verscheurde Liberia, kon hij zich nog net in veiligheid brengen door weg te peddelen in een zelf gemaakte kano. Maar nadat hij de rivier Ca- vally was overgestoken en in buurland Ivoorkust terecht kwam, was Klaypenh nog niet meteen veilig. Ivoriaan- se burgerwachten, op hun hoede voor een vluchtelin genstroom uit Liberia, ston den hem op te wachten, ge wapend met machetes en geweren. Uiteindelijk lieten ze Klaypenh gaan, maar niet voordat ze hem al zijn bezit tingen afnamen. „Ivoriaanse burgers door zoeken alles en vragen geld, al het geld dat je hebt", zegt de 46-jarige Klaypenh Zijn familie bleef achter in het ge woel tijdens de gevechten. „Mijn vrouw en acht kinde ren... ik weet niet waar ze nu zijn", zegt Klaypenh. Hij is een van de ruim vijftiendui zend vluchtelingen die naar het westen van Ivoorkust vluchtten nadat Liberiaanse rebellen enkele weken gele den opnieuw territorium be gonnen te winnen. In totaal trokken de afgelo pen drie jaar zo'n driehon derdduizend Liberianen naar buurlanden, op de vlucht voor de gevechten tus sen regeringstroepen en re bellen die de Liberiaanse president en oud-krijgsheer Charles Taylor proberen te verdrijven. Volgens buitenlandse waar nemers destabiliseert het conflict geheel West-Afrika, doordat niet alleen vluchte lingen, maar ook wapens en gewapende strijders de gren zen oversteken. Voor de Liberiaanse vluchte lingen in Ivoorkust is het conflict in hun thuisland al lang niet meer hun eerste zorg. Ze klagen over mishan deling, afpersing en diefstal van de Ivoriaanse burger wachten die bekendstaan als de 'krijgers'. Sinds een mislukte staats greep tegen president Lauren Gbagbo, acht maanden gele den, kampt ook Ivoorkust met rebellenfacties die een deel van het land bezetten. Toch is de onrust betrekke lijk nieuw in dit land, dat in de regio lange tijd model stond voor een stabiele en welvarende staat. Jarenlang konden Liberi aanse vluchtelingen in be trekkelijke vrede leven in Ivoorkust. Maar nu beweren de Ivorianen dat de vluchte lingen hun conflicten mee brengen naar het eens zo voortvarende Ivoorkust. „We weten nooit wie ze echt zijn", zegt Henri Sede, lid van een burgerwacht. Zijn korps van jonge mannen pa trouilleert in ploegendien sten van 72 uur langs de oe ver van de Cavally, met rode ogen door slaapgebrek en het drinken van zelfgebrouwen likeur van suikerriet. „Als we een verdacht persoon zien, nemen we hem te gra zen", aldus Sede. In een door de Verenigde Na ties opgetrokken vluchtelin genkamp in het kuststadje Tabou wonen 2400 Liberia nen in tenten die eigenlijk voor maar zevenhonderd personen bedoeld waren.De burgemeester van Tabou, Denis Balou, geeft toe dat de Ivorianen hun woede tegen de vluchtelingen moeten le ren beheersen omdat de meesten volgens hem on schuldig zijn. Maar hij vindt toch dat de Liberianen uit eindelijk de schuld zijn van de problemen die zenuookin Ivoorkust hebben. „Liberia staat in brand en wij zien de mensen komen."AP door Ap van den Berg Bij wijze van afscheidspre- sentje prikkelde ex-minis- ter van Verkeer en Waterstaat Roelf de Boer (LPF) de nieuwe kabinetsploeg met de omstre den stelling dat het salaris van bewindspersonen op z'n minst moet worden verdubbeld. En jawel, twee leden van Balke- nende-II trapten doodleuk in die opzichtige val. Minister van Binnenlandse Zaken Johan Remkes (WD) en staatssecreta ris van Defensie Cees van der Knaap (CDA) omarmden het pleidooi van De Boer en deden vervolgens een flinke duit in het zakje door op hun beurt te wij zen op - wat ze noemden - 'het beloningsvraagstuk van poli tieke ambtsdragers'. Het begint er steeds meer op te lijken dat de liberaal Remkes een 'status aparte' voor zichzelf claimt. Vorig jaar oogstte hij grote media-belangstelling met de mededeling dat hij degenen die René Steegmans in Venlo doodden 'een gigantische rot- schop' zou hebben verkocht. Daarna trapte hij op de tenen van rechters met een pleidooi voor 'vaker levenslange gevan genisstraf'. Na het vonnis inza ke Volkert van der G. tartte hij de (onafhankelijke) magistra tuur opnieuw met de stelling dat de straf voor de moord op For- tuyn - achttien jaar cel - te laag was uitgevallen. En nog geen week nadat het kabinet had af gesproken zich niet (meer) met proefballonnen in te laten, rea geert Remkes weer. Hoewel hij als vooraanstaand politicus zou moeten weten dat je soms ook - bijvoorbeeld om strategische redenen - je tong moet durven afbijten. Dit keer sprak hij op een zeer ontijdig en ongeschikt moment zijn mond voorbij. Nieuwe be richten over 'exhibitionistische zelfverrijking' in het bedrijfsle ven leverden ook vanaf het Bin nenhof woedende reacties op. Talrijke politici schreeuwden van de daken dat topmanagers moeten ophouden zichzelf enorme salarisverhogingen en bonussen toe te kennen. „U moet het goede voorbeeld ge ven. Op die manier zijn de men sen op de werkvloer en de vak bonden niet te overtuigen van het feit dat loonmatiging nodig is om Nederland uit de economi sche recessie te sleuren", was de teneur van de scherpe kritiek'. Maar die is uiteindelijk kenne lijk aan Remkes (en ook Van der Knaap) voorbij gegaan. En dus moest de premier deze week schielijk een brief aan de Kamer sturen, waarin staat dat de ka binetsleden geen opslag krijgen. Heeft Remkes dan volstrekt on gelijk? Nee, niet als het strikt gaat om de salarisvergelijking. Want voor zijn hondebaan ont vangt Remkes jaarlijks slechts 120.000 euro. Nauwelijks 10.000 euro meer dan een Ka merlid. En heel wat minder dan een directeur van de Nederland se Spoorwegen (400.000 euro, exclusief premies), laat staan een willekeurige president-di recteur van een aansprekend in ternationaal concern. Maar ook ten opzichte van hun collega's in het buitenland komen Neder landse bewindspersonen er ka rig van afJan Peter Balkenende gaat met 125.000 euro naar huis. Een schijntje vergeleken met zijn Britse collega Tony Blair, die ruim 100.000 euro meer tou cheert. Zelfs in het onmachtige Portugal krijgen beroepspoliti ci aanzienlijk beter betaald dan in Nederland. Een commissie onder leiding van voormalig WD-leider Hans Dijkstal onderzoekt hoe het staat met de hoogte van de salarissen in overheidsdiensten. In de rapportage, die voorjaar 2004 wordt verwacht, staat vrij wel zeker dat (top)ambtenaren en politici ver achterlopen op het bedrijfsleven en dus meer zouden moeten gaan verdienen. Dat was derhalve een veel slim mer moment geweest voor Rem kes om het publieke debat aan te gaan. Nu heeft hij zichzelf onbe doeld als zakkenvuller geprofi leerd. Dankzij Remkes (en Van der Knaap) heeft Balkenende met de voornoemde brief aan de Kamer de salarisdiscussie kei hard en voor geruime tijd in het slot gegooid. Dat vergroot de kans sterk dat het advies van de commissie-Dijkstal straks een oneervol lot in een bureaula te gemoet gaat. En daar koopt he lemaal niemand iets voor. Rem kes (en Van der Knaap) zeker niet. GPD door Patrick Selbach Al ruim drie jaar hebben VN-gezant Razali Ismail en het Birmese icoon van de democratiseringsbeweging, Aung San Suu Kyi, een ge dwongen relatie. De Malei sische topdiplomaat, de 'IJs breker' genoemd, arriveerde gisteren in Birma (Myanmar) om, niet voor het eerst, de vrij lating te bewerkstelligen van Suu Kyi, 'een van de bijzon derste personen' die hij naar eigen zeggen ooit heeft ont moet. Suu Kyi zit al een week vast. Ze werd vorige week vrijdag gearresteerd 'voor haar eigen veiligheid'. Twee dagen later werd ze overgebracht naar een militair 'gasthuis' vlakbij de hoofdstad Rangoon (Yangon). Geruchten willen dat de cha rismatische Birmese activiste gewond is geraakt tijdens haar aanhouding. Voor de meeste Birmezen is Aung San Suu Kyi het afgelo pen decennium nauwelijks zichtbaar geweest, met uit zondering van het afgelopen jaar. Maar desondanks, of mis schien wel dankzij langdurig huisarrest, heeft het volk van de Aziatische staat de hoop op vrijheid nooit opgegeven. Tot twee keer toe werd de nu 57- jarige Suu Kyi onder langdu rig huisarrest geplaatst. In 1991 werd Suu Kyi voor haar inspanningen onder scheiden met de Nobelprijs voor de Vrede. Ze stond toen voor het eerst onder huisarrest en was daardoor niet in staat de prijs in Oslo persoonlijk in ontvangst te nemen. Dat liet ze over aan haar zoons. De afgelopen twee jaar stond de oppositieleidster met een zekere regelmaat in contact met de militaire leiders en met een select groepje diplomaten, onder wie Razali. Die wist vo rig jaar mei na overleg met de militaire machthebbers uit eindelijk een dialoog tot stand te brengen tussen de junta en de oppositie. Die leidde tot de vrijlating van Suu Kyi uit huisarrest, dat toen negentien maanden duurde. De internationaal bejubelde invrijheidsstelling stond in '>"V 1 Aung San Suu Kyi, het Birmese boegbeeld van de democratiseringsbeweging na haar vrijlating in foto Sukree Sukplang/RTR mei 2002. schril contrast met de periode toen ze voor het eerst haar huis niet meer uit mocht. Ze zat van 1989 tot en met 1995 in eenza me opsluiting en kreeg geen toestemming haar zoons of echtgenoot te zien. Ze doodde de tijd met talenstudies, medi tatie en door pianostukken van Bach te spelen. In 1999 bood het militaire be wind Suu Kyi aan om naar het buitenland te gaan. Dat was tijdens een van de moeilijkste perioden uit haar leven, toen haar echtgenoot in Groot- Brittannië op sterven lag. Ze weigerde te gaan uit angst dat ze niet mocht terugkeren. Suu Kyi had haar man toen al drie jaar niet gezien. Aung San Suu Kyi begon de strijd tegen het militaire be wind in 1988, nadat ze vijftien jaar in het buitenland had ge woond. Ze werd meegesleurd in de protesten tegen de dicta tuur, die sinds 1962 aan de macht is en zich tot op de dag van vandaag door onderdruk king op de been houdt. Suu Kyi dankt haar populari teit niet alleen aan haar onver zettelijkheid. Ze wordt ook op handen gedragen omdat ze de dochter is van generaal Aung San. Hij wordt nog steeds ge zien als nationale held en werd zes maanden voor de onafhan- kelijkheid in 1947 vermoord. Aung San Suu Kyi was toen twee jaar. In september 2000 besloot het militaire bewind haar weer de duimschroeven aan te draaien. Opnieuw kwam ze onder huis arrest te staan, nadat ze ver geefs had geprobeerd naar het noorden van het land te reizen. De 64-jarige Razali moet nu al zijn diplomatieke gaven aan wenden om opnieuw een door braak te bewerkstelligen in het politiek nagenoeg bevro ren Birma. Ondanks de onte genzeggelijke successen die hij de afgelopen jaren heeft ge boekt, krijgt de Maleisiër ook kritiek op het trage tempo van zijn democratiseringspogin gen. De Aziaat, die weieens wordt genoemd als een kandidaat voor het hoogste ambt binnen de Verenigde Naties, dat van secretaris-generaal, dreigde vorig jaar november nog zijn gezantschap op te geven om dat de junta zich blijvend ver zette tegen pogingen de oppo sitie meer ruimte te geven. De afgelopen maanden bleek dat de junta vond dat haar legimi- teit werd ondergraven door de publieke steun die Suu Kyi kreeg tijdens recente optre dens en door de 'verbluffende snelheid' waarmee ze haar partij NLD versterkte, aldus The F ar Eastern Economie Re- view in de jongste editie. VN-functionarissen zeggen dat de Maleisiër zich nu vast zal bijten in de Birmese gene raals om de Nobelprijswinna res vrij te krijgen. Razali hoopt door onder meer gesprekken met buitenlandse diplomaten in Rangoon dat er extra inter nationale druk komt op de machthebbers, vooral van lan den die ondanks alles gewoon zaken blijven doen met het dictatoriale regime. ANP D(ERCKX) -DAY - Heinkens- zand haalde gisteren de nieu we burgemeester, H. Derckx, in. Derckx, oud-kapitein op vliegbasis Woensdrecht, werd door zijn oud-collega's gefe liciteerd. Een formatie vlieg tuigen vloog met ronkende motoren over Heinkenszand. Dokter Staverman, die na mens de muziekvereniging, gymvereniging en het Groene Kruis sprak, wees erop dat de burgemeester werd geïnstal leerd op D-Day, wat hij voor Heinkenszand interpreeterde als Derckx-dag. VUISTGEVECHT - In de Tweede Kamer van Perzië lie pen besprekingen over be knotting van de macht van de Sjah uit op een handgemeen. Vier aanhangers van premier Mossadek en vier oppositiele den gingen met elkaar op de vuist. Aan beide kanten viel een zwaargewonde. TV-NET - Het West-Europese televisienet wordt waar schijnlijk dit najaar groten deels gerealiseerd. Als België eind september begint met uit zendingen, kunnen Nederlan ders ook Brussel-Vlaamse, Brussel-Waalse en Franse pro gramma's ontvangen. Perma nente verbinding met Enge land wordt verwacht. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00 per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kieintjesl Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De dooru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. afdeling lezersservice. Postbus 3229. 4800 MB Breda. Behoort tot UJOQEDSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4