PZC Slot Oranienbaum kleurt oranje Leiden tussen Rembrandt en hofjes - - W17 Dé plek van... Tips Trips Reisboeken ggaMB3 zaterdag 7 juni 2003 Koningin Beatrix en de Duitse bondspresident Rau hebben zich persoonlijk opgeworpen als 'beschermheiligen' van Oranienbaum. De opening van een tentoonstelling over het Huis van Oranje op zaterdag 14 juni door deelstaatspresident Wolfgang Böhmer en de Nederlandse ambassadeur Nico van Dam, betekent het symbolische startsein voor een minimaal tien jaar durende restauratie van het slot. Wat waar Koninklijke steun voor renovatie van Duits slot f" ite-<- :r;: Door het vuur in Six Flags Thalys rechtstreeks naar zon Tussen de leeuwen Wat doe je als toerist in eigen land als het regent? Je bezoekt een stad met veel overdekte attracties. Zoals Leiden, waar het wemelt van musea, leuke winkels en gezellige cafés. Op reis met Heinrich Heine zas, JSGR Het stadje Oranienbaum en het gelijknamige slot liggen iets ten zuidoosten van Dessau in de driehoek Berlijn, Maagdenburg en Leipzig in de deelstaat Sak- sen-Anhait. Autosnelweg A9 Leipzig/Berlijn ligt op een steen worp afstand (afslag 10 Des- sau-Ost). In de directe omgeving van Ora nienbaum zijn meerdere sporen terug te vinden die een relatie hebben met Oranje-Nassau en Nederland. Bij voorbeeld het slot in Mosigkau, de slotruïne en de Trinitatis kerk in Zerbst, het slot Luisium en slot en park in Wörlitz en natuurlijk Dessau zelf met niet alleen kasteel Geor- gium met Vlaamse en Hollandse meesters, maar ook de stad waar Bauhaus ontstond, de we reldberoemde stroming in archi tectuur en design. Oranienbaum maakt deel uit van de Oranjeroute, een tocht langs vele markante steden in Nederland en Duitsland die een relatie hebben met ons konings huis. Bij de meeste VW's en het Duits Verkeersbureau in ons land is een speciaal routeboek te krijgen: tel. 020-6978066, e-mail duitsland@d-z-t.com, www.oranieroute.nl. Van 14 juni tot en met 24 augus tus is er de tentoonstelling 'Ora- nienbaum-Huis van Oranje' te bewonderen. Geopend dage lijks van 10.00-18.00 uur, en tree 6 euro (volwassenen), overi gen 4,50 euro. Om 10.30 en 14.30 uur zijn er rondleidingen 1 euro p.p.): e-mail schloss-oranienbaum@ksdw de, www.qartenreich.com. Van 24 augustus tot 6 septem ber zijn het slot en museum ge sloten, daarna weer dagelijks open tot 31 oktober. Entree dan 4,50 euro (volwassenen) en 2,50 euro (overigen). Daarna is het slot tot maart volgend jaar gesloten. Meer informatie over het stadje Oranienbaum:^ www.oranienbaum.de. Door Gerard Chel Zes weken al werken twee restaurateurs in een klein hoekje van de grote zaal van slot Oranienbaum. Ze hebben inmiddels een stukje originele wandversiering van ze ker vijftig bij dertig centimeter blootgelegd. Dat wil zeggen dat het weer zichtbaar is geworden onder de soms twaalf later aan gebrachte verflagen. Daarna moet de eigenbjke restauratie van de wandpanelen beginnen. Geduldsarbeit, zeggen de Duit sers. Monnikenwerk. 'Eigenbjk weet je niet wat je het eerste moet aanpakken', zegt Birgit Klaut. Als beheerder van het bescheiden museum - nu overigens tijdehjk dicht - leidt zij ons rond. 'De meeste raamko zijnen stammen uit de zeven tiende eeuw en kijk hoe verrot ze zijn. Toch willen we ze graag behouden.' Hetzelfde geldt voor de deuren, de plafonds, de wan den, de vloeren, de trappen. Nog een geluk dat het interieur niet al lang gesloopt is. 'Direct na de oorlog zaten hier vluchtelingen. Gelukkig heel kort, want oudere inwoners weten zich te herinne ren hoe meubilair werd ver brand om het warm te krijgen.' En de (Oost)Duitse archivarissen die er tussen 1947 en 2002 bivak keerden hebben het gebouw met relatieve respect behan deld. 'Ze hebben niet verbouwd en afdelingshoofden lieten hun kamers in tact, want dat gaf een bijzondere uitstraling.' Nadeel was dat het slot niet voor publiek toegankelijk was. Dat verandert op 14 juni. Dan gaat na zestig jaar Oranienbaum weer open. 'De duizenden toeris ten die hier komen, onder wie vele Nederlanders, kunnen we eindelijk een blik gunnen in een stukje Nederland.' En beperkte blik wel te verstaan, want de res tauratie is net begonnen en duurt vermoedelijk een jaar of tien. Helemaal in originele stijl kan het slot niet worden terugge bracht, mede omdat van het oor spronkelijke interieur en huis raad weinig meer over is. 'Heeft de familie onderling verdeeld toen zij het slot verliet.' Nederlandse barokstijl In 1683 gaf Henriette Catharina van Anhalt-Dessau opdracht aan bouwmeester Cornelis Ryckwae- rt in het toenmalige Nischwitz nabij Dessau een zomerresiden tie te bouwen. Geheel in Neder landse barokstijl. Ook de tuinen werden in eerste instantie vol gens Hollandse inzichten aange legd inclusief dezelfde spring bron als bij paleis 't Loo. Ken ners menen dat Oranienbaum veel weg heeft van slot Zeist. Voor inrichting en aankleding deed Henriette eveneens een be roep op Nederlandse vaklieden en materialen. Ook spiegels, meubels, damast en dekens kwa men uit ons land. In dezelfde periode werd de naam van het dorp veranderd in Oranienbaum, verrees op het marktplein een Oranjeboom met negen sinaasappels, het aan tal kinderen van Henriette sym boliserend, en werden steeds meer Hollandse invloeden zicht baar, zoals dijken om het stadje tegen het wassende water van de Elbe te beschermen. Latere bewoners van het slot voerden diverse veranderingen door en kregen residentie en park een meer classicistisch en neogotisch karakter. Zo werd de ophaalbrug uit Henriette's tijd vervangen door een vaste brug. En een deel van de Hollandse tuin werd een Chinees-Engels ei landenrijk met onder meer een (niet te bezichtigen) theehuis en een 27 meter hoge pagode. En nu, 320 jaar nadat Henriette met de bouw begon, begint een nieuwe episode in het leven van Oranienbaum. In het lege, slecht onderhouden gebouw, met gaten in de vloer, vellen aan de wand, wit gekalkte trapleu ningen, half bepleisterde pla fonds en dichtgemetselde deur openingen, verrijst langzaam maar zeker de glorie van weleer. Op de markt van het barokke stadje Oranienbaum staat de Oranjeboom, met negen gouden sinaasap pels, de negen kinderen symboliserend die Henriette en Johann Georg II kregen. Op de achtergrond links het slot. FOTO'S gpd Ook het bescheiden museum krijgt straks in een inmiddels op geknapt cavaleriehuis onderdak en de bedoeling is dat in een van de voormalige paardenstallen en dienstwoningen een soort van 'Holland Huis' wordt geves tigd waar Nederlandse produc ten worden verkocht en Holland se waar kan worden genuttigd. Huis van Oranje Henriette Catharina van Oran je-Nassau was een kleinkind van Stadhouder Willem I van Oran je, beter bekend als Willem de Zwijger. Evenals haar drie zus ters trouwde zij met een Duitse vorst: Johann Georg II von An halt-Dessau. Hun dochter Hen riette Amalia trouwde met haar neef Heinrich Kasimir. Uit dit huwelijk kwam Johan Willem Friso voort waarmee het huis van Oranje-Nassau voor uitster ven werd behoed. Aldus liggen enige wortels van ons huidig koninklijk huis in Oranienbaum. Net na de Eerste Wereldoorlog deden nazaten van de Anhalts het slot en park over aan de staat. En na de val van de muur in 1989 mag een stichting het beheren als onder deel van het veel grotere parkge- bied Dessau/Wörlitz, dat in 2000 door Unesco tot 'werelderfgoed' werd verklaard. Om de heropening van het slot en de start van de restauratie luister bij te zetten, is van 14 juni tot 24 augustus de tentoon stelling 'Oranienbaum-Huis van Oranje' ingericht. Aan de hand van vele tientallen tekeningen, schilderijen en andere grafische voorstellingen wordt vijfhon derd jaar Oranjedynastie vanaf Willem van Oranje tot en met koningin Beatrix in beeld ge bracht. De Stichting Dessau/Wörlitz, die zich om de renovatie bekom mert, heeft zich al verzekerd van koninklijke steun. Behalve bondspresident Rau heeft ook koningin Beatrix zich opgewor pen als 'beschermheilige' van de restauratie. Te zijner tijd mogen zij, of hun opvolgers, de werk zaamheden op feestelijke wijze afsluiten. De stichting ziet de ko mende heropening van Oranien baum op 14 juni aanstaande als een mijlpaal. Niet alleen omdat na zestig jaar toegang wordt ver schaft tot een stukje Nederland se cultuur in Saksen-Anhalt. Haar idealen reiken verder: 'Wij hopen dat het slot, in de nabij heid van hoofdstad Berlijn, uit groeit tot een belangrijk Neder lands-Duits cultuurcentrum'. 'O* tü 1 -yrT- De dagteller staat op 1490 kilometer. We turen vanaf de autostrada Florence-Napels, of bever Firenze-Na- poli, in de verte. Links, in de middenberm, begeleiden de bloeiende oleanders ons in steeds uitbundiger kleuren. Aan de rechterkant moet het nu toch bijna zijn. Toscane voorbij, een stukje Umbrië, een vleugje Lazio. Waarom duren die laatste kilometers altijd langer? Dan, als de glooiende heuvels vol cipressen steeds nadrukkelijker gastvrijheid bieden aan wijn- en olijfgaarden, dan is daar ineens die indrukwekkende tufstenen rots waarboven de Duomo van Orvieto zich zo majestueus verheft. Rome 100 km zegt een bord, maar we gaan rechts. We cirkelen om Orvieto heen, kijken om en weer genieten we van dat adembenemende uitzicht. De dagteller geeft 1504 kilometer aan. Nog 24 te gaan. De weg gaat slingerend verder en vooral omhoog. Eindeloze velden zonnebloemen bezorgen ons een gouden entree. Natuurlijk is het nog mooier dan Toscane. Het land van de Etrusken is intiemer, ongerepter, rustiger. Maar dat hoeft niemand te weten. Liever niet. Nog 6 kilometer. De schaapherder hoedt z'n kudde nog op dezelfde plek waar hij vorig jaar in de achteruitkijkspiegel verdween. We zijn 3 kilometer van het Lago di Bolsena, het grootste vul- kaanmeer van Italië. Nog een veld zonnebloemen en dan naar ünks sturen, naar de parkeerplaats. Mijn parkeer plaats. Natuurlijk stoppen we even. Om te genieten van het mooiste moment van de vakantie. Dit is la piu bella panorama. Kan er een moeder aller meren zijn? Zo ja, dan zien we haar nu... Spiegelend, schoon, betoverend water, omzoomd door de mooiste heuvels van Italië. De dorpjes Bolsena, Capodimonte, Marta en Montefiascone liggen te stoven in de zon en kijken al duizenden jaren goedkeurend toe. We rijden diep tevreden weg van de parkeerplaats. Bolsena 3 km. De tent moet nog opgezet. Meer informatie: www.enit.it Henk Ates Na maanden van voorbereiding is deze week de nieu we show in attractiepark Six Flags Holland in pre mière gegaan: The Return To King Solomon's Mines. De ze show is het vervolg op de populaire show 'King Solo mon's Movie Stunt Spectaculair' die acht jaar geleden de buteerde in het park. De nieuwe show bevat veel actie, ro mantiek, special effects en stunts. De held Nevada Smith en de koningin zijn tot over hun oren verliefd en willen samen verder om elkaar hun eeuwige liefde te bewijzen. Nevada zal letterlijk voor de koningin door het vuur gaan om haar te bevrijden. Frankrijkgangers kunnen deze zomer weer recht streeks per Thalys naar Zuid-Frankrijk reizen. Van 14 juni tot en met 23 augustus vertrekt elke zaterdag vanuit Amsterdam, Schiphol, Den Haag HS en Rotterdam een di recte Thalys naar Valence, Avignon en Marseille. De reis tijd is 7,5 uur. Op de Franse stations zijn er busdiensten naar Valence Ville of Avignon Ville en aansluitende trei nen naar het Alpengebied en de kustplaatsen van Zuid oost Frankrijk. Meer informatie en tickets: tel. 0900-9296, www.thalys. com, www.ns.nl/internationaal. Het Slot Oranienbaum in Saksen-Anhalt, toebeho rend aan de voorvaderen van het huidige Huis van Oranje. De eilandentuin met pagode en theehuis, geldt als de best bewaard gebleven Chinees-Engelse tuin van Duitsland. Vanaf het achterbordes had Henriette Catharina van Nassau-Oranje dit majestueuze uitzicht over haar tuin. Door Alice Plekkenpol Om er zeker van te zijn alle hoogtepunten van Leiden te zien in een kort tijdsbestek, is een uitgezette stadswandeling een prima leidraad. De plaatse lijke WV heeft er twee a twee euro in de aanbieding: In het v°etspoor van de jonge Rem brandt en Langs Leidse Hofjes. En', zo adviseert de dame ach ter de balie, 'die twee kun je uit stekend combineren.' Dat doen we dan ook. Want om eerlijk te zijn: 35 hofjes in één bundeling is wel erg veel. En we boeven evenmin elk huis te zien waarin een ver familielid van Rembrandt heeft gewoond. We gaan immers vooral voor een eerste kennismaking met Leiden, voor de achter zware donkergroene deuren verstopte verrassingen en voor de mooie, oude gebouwen langs de grach ten. De musea houden we nog even achter de hand, voor ajs het hemelwater echt met bak ken naar beneden komt. Vooralsnog valt dat mee en stap pen we in de motregen dapper met het al snel natgeregende boekje in de hand door de stad. Even een kijkje nemen in het Jean Pesijnhofje in de Klok- steeg, rond 1655 gesticht door een Franse vluchteling. Eerder bouwden Engelsen, die later be kendheid kregen als de Pilgrim Deze overdekte brug was vroeger de vismarkt. ARCHIEFFOTO Fathers, er een poort. Vlakbij ligt de Pieterskerk, waarvan we de zware deur helaas niet open krijgen. De Kloksteeg is een zij straat van het Rapenburg, dat zich al in Rembrandts tijd ont wikkelde tot de belangrijkste straat in Leiden. Hier staan veel grote herenhuizen, en ook hier woonden de Oranjes tijdens hun studententijd. Tussen die statige panden ligt, een beetje verborgen, de Hortus Botanicus, de grote groene schatkamer van de stad. Je kunt er buiten iets ge bruiken tussen de planten, pas als je de kas binnenstapt moet je vier euro betalen. Iets verder, in een bocht van het Rapenburg waar de Kaiserstraat begint, zijn diverse leuke studentencafés te vinden waar je ook als toerist goed terecht kunt, zoals Barrera en Verboden Toegang. Onder de paraplu gaat het ver der richting winkelgebied, de Aalmarkt, Vismarkt en Boter markt die naadloos in elkaar overgaan. Via enkele smalle kronkelige straten komen we bij de burcht, die we zonder goe de routebeschrijving nooit ge vonden zouden hebben. Toch ligt dit bouwwerk midden in de stad. Ooit, in de elfde eeuw, was het een verdedigingswerk aan de rand van het centrum, dat de omwonende boeren bescher ming bood. Nu kun je de heuvel beklimmen voor een mooi uit zicht over het oude Leiden. Verder gaat het, naar de Oude Vest, waar zich het grootste hof van de stad bevindt, de Meer mansburg. Ook hier weer, zoals bijna in alle hofjes, een water pomp te midden van strak ge schoren buxushagen. En het gevoel dat je als bezoeker bij iemand in de tuin stapt. Want veel privacy is de hofjes bewoners niet gegund. Aan de overzijde van de Oude Vest ligt het stedelijk museum De Lakenhal. Vroeger heette de ze gracht Bierkaay vanwege de vele brouwerijen die er opeenge pakt stonden. Terug richting Galgewater, komen we langs de herbouwde molen De Put en de imposante Stadstimmerwerf, en op een steenworp afstand de Beestenmarkt, startpunt voor rondvaarten (9 euro) door de grachten. Zo'n boottocht is tij dens een natte dag een heel aan trekkelijk alternatief om de stad te verkennen. Net als de ve le musea, waarvan we er uitein delijk, tegen alle verwachtingen in, geen een bezocht hebben. Daarvoor had de stad Leiden, zelfs met minder goed weer, veel te veel moois te bieden. Re den temeer om nog eens terug te keren als de zon schijnt. Meer informatie: WV Leiden, Sta tionsweg 2, tel. 0900-22 22 333, www.vwleiden.nl. Dagboek uit Afrika door Dereck en Beverly Joubert. Uitgeverij Maarten Muntinga, 15,95 euro, ISBN 9058312771. Heinrich Heine was al een beroemd dichter toen hij in 1824 begon te reizen, eerst in eigen land, daarna ook elders in Europa. Zijn belevenissen legde hij vast in Reistaferelen, een mix van proza en poëzie. Zeker voor die tijd waren zijn reisverslagen heel hijzonder, want erg persoonlijk, maar ook met veel aandacht voor politieke en economische ontwikkelingen in de landen die hij be zocht. Reistaferelen is, ondanks de moderne bewerldng, geen gemakkelijke kost. Maar wie er even voor gaat zit ten kan echt genieten van Heines beschrijvingen van jaar markten waar marskramers hun waren slijten, van vis sersdorpen vol weduwen, en van mooie poëziefragmen ten over bijvoorbeeld de Noordzee: 'Zeestilte!/Op het wa ter/Werpt de zon haar stralen/En in het golvende sie raad/Trekt het schip zijn groene voren'. Reistaferelen door Heinrich Heine. Uitgeverij Atlas, 39,90 euro, ISBN 9045004054. In de kelder van het slot verkeren de met Delfts blauw betegelde wanden en gewelven van de zo- mer-eetzaal nog in oorspronkelijke staat. I Een boek dat begint met de zin 'Het was weer eens zover...Ik stond tot mijn knieën in een dikke brij van modder, olifanten- urine en maden' kan nau welijks nog stuk. De natuur- fïlmers Dereck en Beverly Joubert hebben jarenlang in Afrika doorgebracht. Zij legden him belevenissen vast in een logboek, dat zij aanvulden met relevante in formatie om de dagboektek sten vooral te verduidelij ken. Dat resulteert in een zeer toegankelijk, interes sant en dikwijls humoris tisch verslag van leven en werken temidden van de soms niet eens zo wilde dieren. Enig minpuntje: er hadden wel meer, en vooral grotere foto's in het boek mogen staan, alleen al omdat dit boek is verschenen in de reeks Natio nal Geographic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45