PZC Angst voor geweld tegen homo's OPRUIMING 2e Pinksterdag gGO I Brugman 2e matras 1 ka d O Bende verkocht spliterwten als viagrapillen Lager pensioen is goed voor economie Overlijden dierenarts was domme pech Strafwetenschapper wil meer betrokkenheid van ouders bij Halt Lonen stijgen fors minder Politie controleert caravans langs snelwegen f 20jddr Man doodt zijn demente vrouw Ronald Naar krijgt gelijk Loterij zoekt winnaar vijf miljoen Man rijdt vriendin dood Drugs onderschept bij Curasao Zandvoort klaar voor relschoppers Sluiting dreigt voor lpg-stations jubileum-aanbieding! I <a< iti I JML L zaterdag 7 juni 2003 Schandknaapjes VAN 11. TOT 17.00 UUR Met 30 filialen door heel Nederland altijd dichtbij!* i 2e Pinksterdag Open 10-17 u. van nnze redactie binnenland DEN HAAG - Een oplichters bende ontfutselde twee jaar ge leden een miljoen gulden aan de bouwcombinatie HSL-Zuid in Breda en kocht van de buit on der meer een fraaie Porsche. Hun nietsvermoedende afne mers van xtc en amfetamine kregen meestal namaakpillen in de handen gedrukt en de oplich ters verkochten zelfs blauw ge verfde spliterwten als 'illegaal geproduceerde viagra-pillen'. Voor deze misdrijven en nog zo'n tien andere, waaronder een gewelddadige ripdeal, wapen bezit en een mislukte poging om de ING-bank voor 800.000 euro op te lichten, hoorde gisteren de leider van de bende, een 34-jari- ge man uit Delft voor de Haagse rechtbank tien jaar cel tegen zich eisen. Zijn 29-jarige maat uit Woensdrecht kan wat de of ficier van justitie betreft zeven jaar de gevangenis in. De verdachten werkten vooral in Rotterdam en Delft, maar ze sloegen hun slag ook in Breda, waar ze door het opsturen van valse facturen de bouwbedrij ven die werken aan de HSL- spoorlijn vorig jaar voor in to taal bijna een miljoen gulden wisten op te lichten. Volgens de officier van justitie gingen de twee in sommige gevallen mee dogenloos te werk, zoals bij de gewapende beroving van een af nemer van drugs op het par keerterrein bij Ikea in Delft. De uitspraak is op 17 juni. GPD Marokkanen recidiveren meer door Raymond Boere UTRECHT - Marokkaanse jon geren vallen sneller terug in cri mineel gedrag dan autochtone jongeren. Dat stelt D. Korf, ver bonden aan het Willem Pompe Instituut voor strafweten schappen in Utrecht. Volgens de onderzoeker komt dat doordat Marokkaanse ouders te weinig worden betrokken bij een Halt afdoening. DEN HAAG - De loonstijging komt dit jaar fors lager uit dan in 2002. Stegen de lonen vorig jaar nog met gemiddeld 3,7 pro cent, in 2003 zal de stijging ge middeld 2,8 procent op jaarba sis bedragen. De loonstijging in de CAO's die tussen januari en begin mei dit jaar zijn afgesloten, laten eèn nog lagere stijging zien: gemid deld 2,4 procent op jaarbasis. Dat blijkt uit de voorjaarsrap portage CAO-afspraken 2003 die minister De Geus van Socia le Zaken gisteren naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. De daling naar 2,4 procent in CAO 's die dit jaar zijn afgesloten is van groot belang. Het betekent dat de sociale partners zich houden aan de afspraak in het najaars akkoord dat de lonen in 2003 niet meer dan 2,5 procent mogen stijgen. De resultaten over 2002 zijn ge baseerd op 125 CAO's, waarvan enkele ook in 2003 doorlopen, en op 64 CAO-akkoorden van 2003. ANP ASSEN - Een 83-jarige man uit Assen heeft een week geleden zijn even oude vrouw vermoord. De politie spreekt van een fami liedrama. Na een goed huwelijk sinds 1951 begon de vrouw de laatste jaren te dementeren, waardoor de relatie verslech terde. Het huishouden kwam op de schouders van de man terecht, die bovendien moest toezien hoe zijn verwarde vrouw zich asoci aal ging gedragen. Hierdoor waren er geregeld aanvaringen. Die mondden vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag uit in een fatale ruzie, waarbij de man haar sloeg en haar keel dichtkneep. Zaterdagochtend belde hij de huisarts, die de politie inscha kelde. De man is donderdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en zit nu in voorlopige hechtenis. Hij is overgebracht naar een Huis van Bewaring. Met het oog op zijn leeftijd is daar een speciale plek voor hem gezocht. „Zo iemand zet je niet tussen de 24-jarige inbrekers", aldus de politie gisteren. GPD Bij Bureau Halt krijgen jonge ren tussen de 12 en 18 jaar een taakstraf opgelegd als ze een klein vergrijp hebben gepleegd en nog niet eerder met politie en justitie in aanraking zijn ge weest. Het doel van de aanpak is te voorkomen dat jongeren ver der het criminele pad opgaan. Vorig jaar werden in de provin cie Utrecht 1339 jongeren ge straft via Halt. Dat is een stij ging van 2 0 procent ten opzichte van 2001. Korf heeft meerdere onderzoeken gedaan naar de Halt-bureaus in Nederland. Daaruit blijkt dat het aandeel allochtonen bij alle bureaus in Nederland groeiende is. Dat heeft deels te maken met de veranderende bevolkingssa menstelling, deels omdat er in de loop van de jaren meer mis drijven voor een Halt-afdoe ning in aanmerking zijn geko men. Een van de opvallende uitkom sten uit zijn recentste onderzoek is dat met name Marokkaanse jongeren vaker terugvallen in crimineel gedrag na een taak straf van Halt dan autochtone jongeren. In de regio Amster dam bleken Marokkanen twee keer zoveel te recidiveren als autochtonen. Volgens Korf blijkt uit onder zoek dat het succes van de Halt afdoening voor een belangrijk deel afhangt van de manier waarop ouders bij de straf wor den betrokken. Ook blijkt dat Marokkaanse ouders opvallend vaak niet komen opdagen na een oproep van Halt. „Vooral moeders spelen een be langrijke rol in het gezin als het gaat om wat wel en niet mag. Ook bij het erkennen van de fout, het straffen en het kind weer een kans geven is een ouder belangrijk." De taal is volgens de onderzoe ker een van de problemen waar door ouders wegblijven. „In Ne derland hebben we een traditie van brieven schrijven. Maar er zijn ouders die de Nederlandse taal niet machtig zijn of analfa beet zijn. Ze begrijpen de brief niet en komen dus niet opda gen." In het doorbreken van de taal barrière ziet Korf een oplossing. GPD APELDOORN - Het Korps Landelijke Politiediensten houdt een caravancontrole op een parkeerplaats langs de A50 bij Apeldoorn. Deze Fiat 500 met bijpassende caravan kwam zonder problemen door de keuring heen. Ook op andere plaatsen werd gistermiddag gecontroleerd. De politie hoopt hiermee vooral de veiligheid van het recreatiever- keer te bevorderen. foto Hans van Oort/ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - Homo-voorman H. Krol, hoofdredacteur van de Gay Krant, vreest dat de Eind- hovense zedenzaak leidt tot meer geweld tegen homo's die elkaar voor seks op parkeer plaatsen en in bosjes ontmoe ten. Hij pleit voor extra politie bewaking van deze mannen. Burgemeester R. Welschen van Eindhoven heeft gewaar schuwd voor een 'heksenjacht' op homo's en Marokkanen. Een oud-directeur van PSV werd regelmatig gesignaleerd in het Anne Frankplantsoen in Eindhoven, een bekende homo ontmoetingsplek. Hij wordt jus titieel vervolgd omdat hij seks met minderjarige jongens zou hebben gehad. Dat laatste ont kent hij overigens. Deze week werd bekend dat de man seropo sitief isHet plantsoen is een van de Eindhovense 'gedoogzones' voor sekszoekende homo's. Krol vreest dat de rechtszaak, ertoe leidt dat ouders en omwo nenden 'een extra stok hebben om mee te slaan' in hun protest tegen de homo-ontmoetings plekken. „Je kunt er donder op zeggen dat op die plekken de ko mende tijd spanningen ont staan. Ouders denken dat hun kinderen daar misbruikt wor den, maar dat is niet zo. Die jon gens waar het om gaat komen daar uit eigen beweging naartoe - en vaak met onfrisse ideeën." Volgens Krol gebeurt het steeds vaker dat 'kleine groepjes voor namelijk Marokkaanse j ongens de homo's beroven en chante ren. „Tachtig procent van de mannen die daar komen leidt een dubbelleven. Deze jongens doen vaak eerst alsof ze zelf be langstelling hebben, maar na de tweede keer seks vragen ze om geld of is het 'hier met je horloge en portemonnee'. Het gebeurt ook dat ze met de man mee naar huis gaan als zijn vrouw niet thuis is en dan een vriendje mee nemen dat de rest van de groep binnenlaat. Vervolgens halen ze het hele huis leeg. Deze mannen durven geen aangifte te doen omdat hun omgeving niet weet dat ze homo zijn, maar bellen wel met hun verhaal naar de Gay Krant." Burgemeester Welschen waar schuwde gisteren via de regio nale radio voor een heksenjacht op homo's en Marokkanen. Welschen: „Toen bekend werd dat de oud-directeur seroposi tief was werd in de buurt heel snel naar een groep Marokkaan se jongeren hier in de stad gewe zen. De Marokkaanse gemeen schap was daar ook bezorgd over. Vandaar mijn oproep dat mensen niet te snel conclusies moeten trekken. Onder de 'schandknaapjes' zitten ook be hoorlijk wat Nederlanders." Vrijwel elke grote stad heeft een - al dan niet officieel aangewe zen - plek waar homo's kunnen 'cruisen'. Cruisen staat voor rondrijden of -hangen op zoek naar seks in de buitenlucht. Het gebeurt vaak tot ergernis van de omwonenden en andere gebrui kers van de bosjes en recreatie gebieden. Krol erkent de over last volmondig. „Ik moet er zelf ook niet aan denken dat ik aan de rand van een park zou wonen en de condooms uit de tuin moest vissen." Toch benadrukt zowel Krol als Welschen de noodzaak om voor de seksende mannen een veilige plekte creëren. GPD Advertentie B-X IS" £>a oo\<-,2-f&. door Paul van der Zanden DEN HAAG - Door lagere pen sioenen uit te keren, wordt de economie geprikkeld. Werkne mers hoeven in dat geval minder pensioenpremie te betalen, waardoor ze meer loon over houden. Dat zorgt ervoor dat mensen meer geld uitgeven en de werkgelegenheid groeit. Dat concludeert het Onder zoekscentrum Financieel Eco nomisch Beleid in een gisteren gepubliceerd rapport. Dat is ge maakt in opdracht van het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de Stich ting Pensioenwetenschappen. Het onderzoekscentrum raadt de pensioenfondsen aan over te stappen op het middelloonstel sel, waarbij de uitkering van ge pensioneerden afhangt van hun gemiddelde inkomen tijdens hun loopbaan. Nu keren de meeste fondsen een bedrag uit dat is gebaseerd op het laatst verdiende loon. Sinds de slui pende beurskrach een gat in hun vermogen sloeg, discussiëren veel pensioenbeheerders al over de voordelen van middelloon. De overstap naar middelloon leidt er ook toe dat mensen lan ger willen werken, aldus de on derzoekers. Onder meer ABN Amro pleitte eerder dit j aar voor een verhoging van de pensioen leeftijd. Door Nederlanders langer te laten werken, betalen ze extra jaren premie en doen ze later een beroep op pensioen fondsen. Bovendien krijgen ze dan ook later hun AOW. ANP WALSTRAAT 199 VUSSINGEN Advertentie o c\i KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 AMSTERDAM - Frank Moll moet de beschuldiging rectifice ren dat zijn vroegere vriend en bergbeklimmer Ronald Naar de top van de Nanga Parbat in Pakistan niet heeft bedwon gen. Dit bepaalde gisteren de voorzieningenrechter in kort geding van de rechtbank in Amsterdam. Naar beklom de Nanga Parbat in 1981 en bereikte alleen de 8125 meter hoge top. Bewijzen daarvan heeft hij niet. Toch stond zijn prestatie meer dan twintig j aar niet ter discussie tot Moll met zijn aanklacht kwam in het vakblad Op Pad van de ANWB. Volgens de rechter stoelen de beweringen van Moll op een zwakke en zeer aanvechtbare argumentatie. Op Pad en Moll moeten rectificeren in het eerstvolgende blad en op de inter netsite of straffe van een dwangsom van 5000 euro. ANP DEN HAAG - 3 februari 2003 om 16.04 uur en 7 seconden is voor een nog onbekend persoon een gedenkwaardig moment: het was het tijdstip waarop het staatslot werd gekocht waar op enkele weken later de Jackpot van de loterij viel. De Staatsloterij heeft het exacte tijdstip van de aankoop ach terhaald en bekendgemaakt omdat de winnaar zich nog steeds niet heeft gemeld. Er ligt 5.003.510 euro op hem of haar te wachten. De winnaar heeft sinds de trekking een jaar de tijd om de prijs op te halen. Daarna vloeit het geld terug in de prijzenpot, aldus de Staatsloterij. ANP WAGENINGEN - Een 74-jarige inwoonster van Wageningen is overleden aan de verwondingen die zij woensdag opliep door een ongeluk in haar woonplaats. Een 81-jarige vrouw, die door het ongeval gewond raakte, verkeert in levensgevaar. De 83-jarige veroorzaker van het ongeluk moest gisteren zijn rijbewijs inleveren. De man was met zijn partner van 81 jaar en een 74-jarige vriendin een dagje uit geweest. Terug in Wageningen liet hij beide vrouwen voor de deur van een huis uitstappen. Daarna reed hij achteruit om te parkeren, maar hij zag de vrouwen over het hoofd. Die kwamen onder de wielen van de auto te recht. In de verwarring zou de man ook nog eens zijn terugge reden. Beide slachtoffers liepen tal van botbreuken op. ANP WILLEMSTAD - De kustwacht voor de Nederlandse Antillen en Aruba heeft voor de kust van Curapao negentig kilogram drugs onderschept. Drie Venezolanen zijn aangehouden, zo heeft de kustwacht gisteren bekendgemaakt. De kustwacht signaleerde bij een van de westelijke baaien van het eiland een speedboot, die er vandoor ging toen de kustwacht verscheen. Na een korte achtervolging wist de kustwacht de speedboot tot stoppen te dwingen. ANP ZANDVOORT- Zandvoort is klaar voor mogelijk nieuwe on geregeldheden met jongeren. Mensen die in de fout gaan, krij gen een strandverbod. Als zij dat elders doen, dan kan heel Zandvoort voor hen verboden terrein worden. De Zandvoortse burgemeester Van der Heijden overweegt bo vendien om bezoekers van 'probleemgebieden' in het dorp preventief te laten fouilleren. Vorig weekeinde mishandelde een groep jongeren op het station een 28-jarige man, terwijl in een trein een 22-jarige vrouw werd aangerand. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De dood van de dierenarts J. Bosch door be smetting met de vogelpest was een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Dat conclu deert de commissie-Bot, die het overlijden van de arts onder zocht. Wel is duidelijk dat de be scherming van de dierenarts te gen besmetting onvoldoende is geweest. De preventieve maat regelen zijn na de dood van de man dan ook direct aange scherpt. Uit de rapportage van Bot wordt duidelijk dat de overheid zuinig is geweest als het gaat om preventieve maatregelen tegen besmetting met de vogelpest. Die terughoudendheid werd in gegeven door het geringe risico van besmetting. Een milde vorm van oogontsteking was het eni ge bekende symptoom. Wel werd direct gewezen op het ge vaar van vermenging van het vogelpestvirus met een mense lijk griepvirus tot een nieuw en agressief griepvirus. Een derge lijke combinatie leidde enige ja ren geleden in Hongkong tot do delijke uitbraken. Op 3 maart stelde een groep spe cialisten op het gebied van viro logie en volksgezondheid daar om voor om op ruime schaal mensen in te enten tegen de griepHet ging dan om personen die in de gebieden werkten en woonden waar de vogelpest was geconstateerd. Die aanbeveling is deels overgenomen, de men sen die woonden in het gebied, inclusief de pluimveehouders en hun familie, kregen de griep prik niet. Alleen degenen die in tensief en langdurig werkten met het pluimvee, zoals ruimers en dierenartsen, zijn ingeënt. Later, toen het aantal besmet tingen onder de ruimers opliep, is besloten om antivirale midde len te verstrekken en meer men sen in te enten tegen de griep. De preventieve maatregelen bleven echter alleen van kracht voor mensen die regelmatig met het 1 virus in aanraking kwamen, dus plleen zij die werkten en woon den in de toezichtsgebieden waar de getroffen bedrijven la gen. Dierenarts Bosch werkte buiten die gebieden. Hij was betrokken bij het screenen van verdachte bedrijven. Toen hij besmet raakte met het vogelpestvirus vertoonde de dierenarts ook niet de bekende verschijnselen, zo als een oogontsteking. Het ver band tussen zijn ziek zijn en een mogelijke besmetting werd dus niet gelegd. Bovendien waren de eerste testen van zijn bloed op de aanwezigheid van het vo gelpestvirus negatief. De onder zoekscommissie concludeert daarom dat niemand iets te ver wijten valt rond de dood van de dierenarts. GPD DEN HAAG - Automobilisten die op autogas rijden, krijgen het moeilijker om lpg te tanken. Binnen drie jaar verdwijnt één op de tien lpg-pompen, omdat ze niet voldoen aan de nieuwe veiligheidsnormen. Mogelijk verdwijnt zelfs een kwart van de gastankstations, als deze de veiligheid niet snel aanscherpen. Dat blijkt een brief die staatsse cretaris Van Geel van Milieu naar gemeenten en provincies heeft gestuurd. De brief is een vervolg op de strengere regels voor vervoer en opslag van ge vaarlijke stoffen, die het kabi net heeft opgesteld na de vuur werkramp in Enschede. Meer dan 200 van de 2200 lpg- pompen worden sowieso geslo ten. Datzelfde dreigt voor nog eens 300 stations. Vooral tank stations in de bebouwde kom zijn de dupe. GPD Advertentie "voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl i Voor de dichtstbijzijnde vestiging zie de Beter Bed huis-aan-huis folder, de Telefoongids, de Gouden Gids óf kijk op www.beterbed.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3