Blikvangers van Velux Groeiwijze van klimmer boeit en verrast Zagen Ligmatje Afwas Opbergen Kiezen zaterdag 7 juni 2003 Rolluik Van rommelzolder tot woonzolder. Voor die in greep brengt Velux al zestig jaar dakvensters op de markt. Blikvangers in de nieuwe collectie zijn de Ca- brio, het dakterrasvenster en de Skybox. In vrijwel elke Nederlandse straat is er wel één te vinden: een dakvenster van Velux. Ne derland is dan ook een echt dak- vensterland, vindt Stephan Kuijt, directeur van Velux Ne derland. „Hellende daken wor den in Nederland traditioneel toegepast. Bij veel woningtypes begint dat al op de eerste verdie ping." Desondanks is de markt voor dakvensters volgens hem bijna verzadigd. „Er wordt aanzien lij k minder gebouwd, omdat ons land bijna vol is. Als gevolg van de recessie zal er komende jaren ook minder verbouwd worden. Mede om die reden brengt Velux geregeld nieuwe producten op de markt. „Ons motto is: The Li ving Attic of de woonzolder. Veel mensen gebruiken hun zol der nog steeds als bergruimte. Wij willen laten zien dat er meer mogelijk is", licht de directeur toe. Velux is synoniem voor dakven sters. In 1941 bracht het bedrijf het eerste dakvenster op de markt. Dat zorgde voor een be scheiden revolutie op zolder. „Sindsdien hebben we baan brekend werk verricht om meer zolders in woonzolders te ver anderen", meldt een brochure. Volgens Stephan Kuijt hebben mensen meer behoefte gekregen aan ruimte en licht. „Neder landse huizen zijn relatief klein, dus moet je het binnen ruimte- lijker maken." Wie de zolder bewoonbaar wil maken, kan kiezen voor een dakkapel of dakvenster. De keus voor een venster is snel ge maakt, mede omdat voor een dakkapel lange tijd een vergun ning nodig was (nog steeds han teren veel gemeenten een meld plicht). Een dakvenster heeft bovendien een aantal voorde len. „Een dakvenster is eenvou diger te installeren en goedko per. Bovendien creëer je met een dakvenster tien procent meer lichtinval dan met een dakkapel met een vergelijkbaar glasop pervlak." Met diverse varianten krijgt de woning bovendien een persoon lijk tintje. Zo zijn gekoppelde dakvensters verkrijgbaar, die doorlopen tot het vloeropper vlak en zorgen voor nog meer ruimtelijkheid. Naast de nor male tuimelvensters zijn er ook uitzettuimelvensters, die aan de onderzijde open kunnen. In 1993 bracht Velux het Cabrio dakvenster op de markt; een venster en balkon ineen. Dit dakvenster bestaat uit een stan daard uitzettuimelvenster en een ondervenster met geïnte greerde zijspijlen. „Er is maar een kleine markt voor, maar het is nog altijd een blikvanger op beurzen", aldus de directeur. Het bescheiden verkoopsucces heeft volgens hem vooral met de prijs te maken; de Cabrio kost acht keer zoveel als een stan daard dakvenster. Na de Cabrio kwam het dakterrasvenster, een echt dakterras dat met deurele ment en met een balkonhek ge- Volgens gereedschapsfabri kant Stanley vraagt ieder materiaal om een eigen zaag. Het bedrijf brengt daarom ver schillende modellen hand- en metaalzagen op de markt. Nieuw is de FatMax (€22,49), een zaag met een blad dat 17 procent dikker is dan normaal. De zaag heeft een speciale coa ting die volgens de fabrikant de wrijving verlaagt. Het zaagblad zou daardoor bovendien minder snel roesten. Ook nieuw is de Jet-Cut (€18,08met drie snij vlakken waardoor de zaag snel ler door het materiaal 'glijdt'. Beide modellen zijn uitgerust met een ergonomisch handvat. Ze zijn onder meer verkrijgbaar bij de bouwmarkt. leverd kan worden. Het nieuw ste product is de Skybox. Het ontwerp komt voort uit een stu die van Velux naar hoe van een dakvenster een dakkapel ge maakt kan worden. Volgens Stephan Kuijt hebben vooral architecten belangstelling voor de Skybox. „Maar of de consu ment ervoor gaat? Dat is even afwachten." In Nederland slaan volgens hem vooral de praktische noviteiten aan. Als voorbeeld noemt hij het dakvenster met een kunststof toplaag. „Zo'n venster is twin tig procent duurder dan een standaard venster, maar wel onderhoudsarm." Ook de wa- terkerende manchet - een hulp stuk dat condensvorming moet voorkomen - wordt hier veel verkocht. Een ander succesproduct is het Vlak Dak Systeem, dat in com binatie met een dakvenster een alternatief is voor de lichtkoe pel. „Het voordeel is dat dit raam gewoon open kan, waar door de temperatuur binnen minder snel oploopt." Ook het 'klassieke' dakvenster, dat begin dit jaar is geïntrodu ceerd, slaat hier aan. Dit stan daard dakvenster heeft een ver ticale spijl in het midden. Stephan Kuijt: „Historische panden blijven met dit type hun authentieke uitstraling behou den.' De Nederlander loopt daarente gen niet warm voor elektrische bedieningssystemen. „Dat heeft met onze calvinistische achter grond te maken. De afstandsbe diening voor televisie is hier ook langzamer ingeburgerd dan in de rest van Europa," zegt de di recteur. Het nieuwe rolluik op zonne- energie is wel een succes. Een batterij in de motorunit laadt zichzelf op onder invloed van het zonlicht. Het rolluik heeft nog meer voordelen. „Het sluit warmte en kou buiten en be perkt geluidsoverlast van bui tenaf. Bovendien zorgt het rolluik voor een totale verduis tering binnen.Het product is zo vernieuwend dat het werd onderscheiden met de prestigi euze designprijs Red Dot Award. Ook innovatief is het tuimel- venster met hang- en sluitwerk, dat voldoet aan het Politiekeur merk Veilig Wonen. „Inbrekers verleggen noodgedwongen hun terrein", vertelt Stephan Kuijt. „De ramen en deuren op de be gane grond zijn meestal zo goed beveiligd, dat de zolder in beeld komt als toegang naar de wo ning." De kracht van Velux is dat het steeds probeert in te spe len op nieuwe eisen. Nu wordt bijvoorbeeld gewerkt aan een dakvenster met zelfreinigende ruiten. Volgens Kuijt stelt ook de wet steeds nieuwe eisen aan energiezuinigheid en duur zaamheid. „Bovendien zijn dakvensters niet alleen meer functioneel; het uiterlijk is ook belangrijk. Een dakvenster wordt nog te vaak als een hin derlijke onderbreking van het dak gezien." Anja Sparidaans Meer informatie: www.velux.nl Verzamèlaars van videoban den, dvd's en cd's kennen het probleem: er zijn nauwelijks ge schikte opbergsystemen ver krijgbaar. Producent Lourens Fisher komt met een praktisch opbergsysteem dat er ook aar dig uitziet. Het systeem is ont worpen door Hank Kwint. Het bestaat uit gekleurde kunststof schappen die in een metalen fra me worden gelegd. De kasten verschijnen op de markt onder de naam Spectro. Ze zijn ver krijgbaar in wit, zwart, rood, blauw en geel vanaf €175. Meer informatie: www.lourens fisher.com Het rolluik op zonne-energie sluit zichzelf onder invloed van zonlicht. foto's GPD Dakvenster werpt licht op zolder Een kruising tussen een dun ne matras en een plaid. Dat is de Mantraxx, een ligmatje van Prémaxx uit Breukelen. De Mantraxx is opgebouwd uit verschillende lagen. De boven kant is van geschoren schapen wol en de onderkant van linnen, met daartussen een centimeter dikke polyether laag. Het ma trasje is 80 bij 200 centimeter. Het kan worden opgerold en vastgeknoopt, waardoor het ge makkelijk te vervoeren is. Het voordeel van schapenwol is volgens Prémaxx dat het trans- piratievocht opneemt. In de winter beschermt het tegen af koeling en in de zomer zorgt het voor verkoeling. Het matje is te koop bij babyspeciaalzaken en thuiszorgwinkels voor €79,9. Meer informatie: 0346-265800. Op internet: www.premaxx. com Bijna iedere plantenfamilie kent wel een paar buiten beentjes - planten die door hun groeiwijze van de rest van hun familie afwijken. Zo bestaan er klimmende varens, klimmende bamboes, drijvende duizend knopen, kruipende wilgen en klimmende aardappels, om er maar een paar te noemen. Klimmen is een veel voorko mende afwijking, hoewel je het ook een specialisatie zou kun nen noemen. Je kunt je voorstel len dat er ooit een moment ge weest is tijdens de evolutie waarop een plant in de knel kwam omdat de concurrentie in zijn groeigebied te groot werd. De plant koos voor de vlucht naar boven en ontwikkelde de mogelijkheid tot klimmen, door middel van zuignappen, grijp- ranken, of andersoortige tenta kels. Meestal zal een plant in een boom geklommen zijn; pergola's en rozenbogen komen in de na tuur nu eenmaal niet voor. Het is wel vreemd dat wij de na tuur wat dit betreft zelden na volgen. Klimhortensia's zie je in de tuin vrijwel nooit in bomen klimmen en ook blauweregens worden eerder langs pergola 'sof gevels geleid dan dat ze een vrije ontwikkeling in een boom wordt gegund. Een wijnstok zou zich in een boom uitstekend op zijn gemak voelen, maar de eni ge planten die wij nog weieens in de buurt van een boom willen planten zijn de clematis en de klimroos - juist die klimplanten die weinig bedreven zijn in de kunst van het klimmen en die voor de positie in een boom het minst geschikt zijn; rozen en clematissen zij n veeleer hangers en rommelaars dan echte klim mers. Zonderlingen zijn ook de klim mende vaste planten. Zo bestaat er een klimmende kievitsbloem, Fritillaria verticillata. Nu ja, klimmen is een groot woord voor wat dit bolgewas presteert, maar deze kievitsbloem met groen gespikkelde klokjes bezit in ieder geval ranken waarmee de plant zich tot bijna een meter hoogte in een struik kan ophij sen. In het wild groeit deze plant steevast in gebieden waar gei ten grazen. De theorie is dat Fritillaria verticillata daarom zijn toevlucht gezocht heeft in bosschages van schei'p ge doomde struikjes, waar hij vei lig is voor de geiten. Daardoor zou de plant het vermogen ont Cornus canadensis of de kruipende kornoelje. wikkeld hebben om zich in het struikgewas naar het licht om hoog te hijsen. Een andere plant die sterk van zijn familiegenoten afwijkt, is Aconitum volubile, een klim mende monnikskap. Monniks kappen zijn laatbloeiende vaste planten die normaliter nogal stram en stijf overeind staan, maar de klimmende monniks kap heeft een heel andere groei wijze ontwikkeld en draait en windt zich als een kamperfoelie om alles wat in de buurt is. Aan gezien de mens nu eenmaal ge fascineerd wordt door afwijkin gen en rariteiten bestaat er een grote vraag naar Aconitum vo lubile, hoewel de bloemkleur van deze plant nog het beste met de kleur van rioolwater te ver gelijken is. Het is de groeiwijze die boeit en verrast, en niet de bloemkleur. Hetzelfde zou je kunnen zeggen van Dicentra scandens, een klimplant die familie is van het gebroken hartje, het maria- hartje, mariatranen, mozes-in- het-bootje, of hoe u de plant verder ook nog zou willen noe men. Dicentra scandens is een jarig en bloeit met dezelfde hartvormige bloemen als het ge broken hartje, alleen - bij dit klimmend hart zijn de bloemen geel. Maar helaas; de bloemen zijn niet goudgeel of zwavel geel, maar mariakaakjes-geel. Als je eenmaal over de verba zing van het klimmen heen bent, dan is er verder niet veel meer aan. Een buitenbeentje dat wel dege lijk grote sierwaarde heeft is de kruipende kornoelje, Cornus canadensis, een schaduwmin- naar voor zure bosgrond. De crèmewitte bloemen liggen bij na op de grond en lijken uit de boom gevallen. Cornus cana densis verspreidt zich door mid del van uitlopers en kan vele vierkante meters bedekken; het is een van de weinige planten die onder coniferen gedijen, mits daar voldoende licht doordringt natuurlijk. Romke van de Kaa 3 Een bestaande inbouwkeu- ken geheel vervangen is een behoorlijke ingreep. Vaak is het niet nodig, omdat nog niet alle onderdelen aan vervanging toe zijn. Nieuwe accessoires en frontjes zijn dan vaak toerei kend. Lastiger is het om een nieuwe vaatwasser te plaatsen. Daarvoor levert AEG nu de oplossing. De afwasautomaat Favorit Simplicity kan gemak kelijk onder een bestaand aan- rechtblad geschoven worden. De vaatwasser is zestig centi meter breed en past op de plaats van een standaard keukenkast je. De Favorit Simplicity wordt standaard geleverd met een roestvrij stalen front. Eventueel kan ook een meubelpaneel wor den geplaatst in de sfeer van de keuken. Het apparaat kost 829 euro. Voor meer informatie: 0172- 468172 ofwww.aeg.nl Een opvallend nieuw product in de collectie van Velux is de Skybox

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31