Groenevelt bij Je weet datje een risico loopt c W3 I Klimplanten verrassen V O WOON (0 I I ËmÊÉÊÊs zaterdag 7 juni 2003 Sleutelklaar Gezonde mix fjasafj 'V ^sr^w I -'--* - :.•:<•-«= «ft' tagm* - .f wm, mm* Hm»* m*$ tui-, •«"- - Afc, .*>4- Pg< -S «wt-,.ivi mtüj&kse pi mm [f*pl «v Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0118-484369; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770. Redactie: 0118-484413 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl postbus 18,4380 AA Vlissingen. j Villapark Groenevelt bij Sluis is door de provincieaangemerkt als bijzonder project, zodat er meer nieuwe woningen konden worden gebouwd dan aanvankelijk was gepland. foto's Camille Schelstaete Cottagestijl past aan de kust Wonen in de Engelse cot tagestijl in Nederland. Het kan al ruim een jaar in Sluis, waar buiten de wallen aan de zuidelijke entree van de Belfortstad villapark Groenevelt verrijst. Langs de Nieuwstraat en de Burg. Aernoudtsweg komen 61 he renhuizen, villa's en land huizen met welluidende typenamen als Cornwall, Norfolk, Cumbria en Essex. Ruim de helft is hiervan in middels gebouwd of in aan bouw. De architectuur wordt ge kenmerkt door een tradi tioneel gebruik van natuurlijke materialen, wit geschilderde muren, dolomieten opritten en toegangspaadjes, koperen dak goten en afvoerpijpen, hellende daken met oranje gebakken dakpannen, geschilderde hou ten balustrades en buitensch rijnwerk. Op hun zoektocht naar een wo ning in de regio was het echt paar Bakker na een eerste ken nismaking met Groenevelt meteen verkocht. Naast de au thentieke bouwstijl van de wo ningen waren ook de weldadige rust van de parkachtige omge ving - waarin de huizen zijn ge situeerd rond een plein - en de tuinen met haagbeuken erf af scheidingen doorslaggevende argumenten om een huis in het villapark te kopen. Daarnaast speelden de directe nabijheid van steden als Brugge en Knok- ke en natuurreservaat Het Zwin een belangrijke rol. Hoewel de diverse woningtypes een sterke gelijkenis vertonen, zijn ze toch allemaal verschil lend. „Met name dat aspect sprak ons enorm aan", vertelt Anne Bakker in haar twee-on- der-één-kap-villa aan Groene velt 17. „Binnen de grenzen van de architectonische lijn die was vastgesteld, bleken toch veel aanpassingen aan zowel de bin nen- als buitenkant mogelijk. Voor ons was dat uiteindelijk n de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied, van wonen centraal. De neest uiteenlopende personen komen aan bod: van stucadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de electromonteur. foto WillemMieras niet relevant, omdat we beslo ten een van de modelwoningen te kopen die helemaal naar onze zin was. Zelfs de meubels die er in stonden opgesteld, hebben we overgenomen. De perceelsoppervlakken in Groenevelt variëren van vier honderd tot twaalfhonderd vierkante meter. Hierop staan woningen met een inhoud van ruim vij fhonderd tot elfhonderd kubieke meter. De prijzen van de kant-en-klare villa's begin nen bij 285.000 euro en lopen op tot zo'n zeven ton. Acht villa's zij n te bezichtigen als modelwo ning. Twee ervan zijn volledig ingericht. De woningen worden sleutel- klaar opgeleverd. Dit betekent dat ze geheel zijn afgebouwd en onmiddellijk betrokken kunnen worden. Volgens Paul Huges van makelaarskantoor Sinke Komejan, dat de verkoop van de villa's voor zijn rekening neemt, komt dat in de projectmatige sfeer bijna nooit voor. „Nadat de wensen van de klant in het architectonische ontwerp zijn verwerkt en ze ook de vloeren, de keuken en het sanitair heb ben uitgezocht, hebben ze in principe nergens omkijken meer naar", aldus Huges. Villapark Groenevelt is ont worpen door de Belgische Areas Groep. Dit architec tenbureau werkt volgens De prijzen van de villa's beginnen bij 285.000 euro. de principes van het zogeheten New Urbanism of traditionele stadsplanning in neo-romanti- sche stijl. „Onze grootste be kommernis is om karakteristie ke bebouwing te realiseren die resulteert in een blijvende waarde voor de omgeving. Daarbij staat het behoud van het cultureel erfgoed van de om geving voorop. In Sluis zijn we uitgekomen op de Engelse cot tagestijl omdat die uitstekend past in het landschap. Dergelij ke kuststreekarchitectuur refereert naar de Anglo Nor- mandische bouwstijl die wordt teruggevonden van Frankrijk tot hoog in Nederland (Noord- wijk)", vertelt architect Steve Herzeel van de Areas Groep. De afbouw van de prestigeuze woonwijk heeft enkele jaren in het slop gezeten. Door proble men met de toenmalige project ontwikkelaar Van de Putte lag de bouw ruim tweeënhalf jaar stil. Tot grote opluchting van de - toen nog - gemeente Sluis- Aardenburg trok Groenevelt BV, een combinatie van Neder landse en Vlaamse bouwbedrij ven en projectontwikkelaars, het project eind 2000 uiteinde lijk vlot. De voortvarendheid waarmee de nieuwe bouwcombinatie de zaken oppakte, lijkt nu zijn vruchten af te werpen. Van de 61 geplande woningen zijn er in ruim een jaar twintig verkocht. In dit tempo zijn ze over twee jaar uitverkocht. Volgens Paul Huges zit die kans er geheid in. „Het project blijkt niet zo con junctuurgevoelig te zijn. Dat komt omdat de markt voor het villapark zeer ruim is. De ko pers komen overal vandaan. Veel mensen kopen er een huis omdat ze niet meer zijn gebon den aan hun vorige woonomge ving en nu willen genieten van het West Zeeuws-Vlaamse land en het Vlaamse achterland." Dit laatste gaat zeker op voor de familie Bakker. Momenteel bi vakkeert het gezin van donder dag tot en met maandag in Sluis. In verband met de werkzaam heden van Nick Bakker in de on- roerend-goedwereld is Ridder kerk de rest van de week de thuishaven. „Als onze dochter Tatjana vier is, verhuizen we voorgoed hierheen. Iedere don derdag staan we te trappelen om naar Sluis te rijden. Dan lijkt het me wel duidelijk waar we ons thuisvoelen", verklaart An ne Bakker. Inmiddels is Villapark Groene velt door de provincie aange merkt als bijzonder project. Op die manier wordt het plan bui ten het verbod op nieuwbouw (nul-contingent) van de provin cie gehouden. Dat is goed nieuws voor de gemeente Sluis, omdat hierdoor het woningcon tingent met dertig nieuwe wo ningen is opgehoogd. Een bij zonder project moet aan diverse voorwaarden voldoen. Twee be langrijke zijn permanente be woning van de huizen en het voor minstens de helft aantrek ken van bewoners van buiten de streek. „Aan beide voorwaarden wordt voldaan. Bijzonder is verder dat er een gezonde mix van bewo ners ontstaat. De kopers zijn niet alleen ouderen van buiten af met veel geld of mensen die terugkeren naar hun oude streek, maar opvallend genoeg ook gezinnen met jonge kinde ren. Dit toont aan dat Park Groenevelt geschikt is voor een zeer brede doelgroep." Uiteindelijk is het de bedoeling meer dan honderd kapitale wo ningen aan de voet van de Sluis- se wallen neer te zetten. Na vol tooiing van de huidige eerste fase van 61 villa 'smoeten er nog meer dan veertig huizen worden bijgebouwd. In dit geval gaat het ook om woningen in de En gelse cottagestijl in de wat goedkopere prijsklasse. René van Stee Naam: Cees Kamerman (32) Woonplaats: Heinkenszand Beroep: elektromonteur Belangrijkste gereedschap: kniptang ees Kamerman, hoofdmonteur van Boogaard Elektro BV in Heinkens zand, is nooit bang geweest voor span ning. Al vanaf zijn jeugd is hij bezig met stroom. Diverse keren heeft hij een flinke optater gehad, maar nooit zodanig dat de haren overeind gingen staan. „Je past wel op, dat je niet gelijktijdig in een plas water staat. Je weet dat je een risico loopt. Ongelukken zijn altijd een gevolg van onwetendheid. Zij n huidige taak is de begeleiding van de elektrotechniek voor een complex van 7 2 nieuwbouwwoningen in Terneuzen, be stemd voor de verkoopDe werkzaamhe den variëren van buizen leggen op de vloerplaten en in de muren, meterkasten zetten, draad trekken en tenslotte af monteren. De architect geeft aan hoeveel stopcon tacten een vertrek moet hebben.,Het lei dingschema tekenen wij er zelf in. Ook de groepen in de meterkast. We beginnen met het leggen van de buizen op de kale vloerplaten. Het is belangrijk dat die buizen goed vastliggen, anders kom je er later niet meer doorheen met je veer, als je de draad gaat trekken. Want dan zitten ze vol met beton." Een standaardwoning heeft een meter kast met vier groepen. Drie groepjes zijn voor het licht en dergelijke. Een aparte groep is bestemd voor de wasmachine. Maar steeds meer mensen hebben tegen woordig een uitgebreide keuken, zeker in een koopwoning. Dan is een extra groep nodig voor de vaatwasser, de magnetron, de oven, de keramische plaat. „Met al die huishoudelijke apparaten heb je voor de keuken alleen al vier groepen nodig. Dan zit je gauw aan de acht tot negen groe pen." De woningen worden sneller gebouwd, maar er moet meer in gebeuren, zoals aansluitingen voor radio en televisie, de telefoon, de computer. „Dat moet alle maal in vloer en muren worden wegge werkt. Mensen willen die voorzieningen ook standaard in elke slaapkamer heb ben. Zo wilde iemand een professionele muziekinstallatie, met extra aansluitin gen voor de luidsprekers in iedere slaap kamer, zelfs in de badkamer. Daarvoor ligt er een extra leidingstelsel dat groter is dan voor de elektriciteit." In oudere woningen zie je stopcontacten en schakelaars bij deuren vaak nog op 1,50 meter. „In het bestek is standaard een hoogte van één meter afgesproken. Maar mensen willen vaak het stopcon tact op dertig centimeter boven de vloer, uit het zichtEer van ons werk hebben we daardoor eigenlijk niet. Er zit voor ons steeds meer arbeid in, maar je ziet dat steeds minder. Vaak hoor je, waar ben je eigenlijk zo lang aan bezig geweest." De ontwikkelingen op zijn vakgebied zijn nauwelijks bij te houden. De veilig heidseisen zijn aangescherpt. Het mate riaal is veranderd. „Vroeger had je draailasdoppen als verbindingsstuk. Te genwoordig heb je veel instekers. Dat werkt vlugger. De draad is behandeld met siliconen. Dat trekt iets makkelijker. Heeft u tips voor mensen die een huis zelf opknappen? „Speel niet met veiligheid. Weet wat je doet. Raadpleeg eventueel een deskundi ge. Laat de meterkast over aan de instal lateur." Hans Tabbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29