PZC John McEnroe heeft in Verkerk een nieuwe favoriet gevonden België kan maar niet kiezen voel >al Ondertussen in Tanzania... Kracht van de geest in de snelle autosport Volley halsters verzekert van EK 21 Alphense finalist: nu ben ik iemand die echt wat gepresteerd heeft Verkerk richting toptiennotering MMHMHMN Nieuwe club voor Nummerdor Sosa acht duels geschorst Ono mist Confederations Cup Belangrijke zege waterpoloërs Istanbul kandidaat Spelen 2012 Quaranta klopt Zabel in Duitsland Salanson stierf natuurlijke dood Van Wely terug zaterdag 7 juni 2003 Ongekunsteld Magistraal Genieten Zuiderburen in ban van finale tussen Kim en Justine Iedereen houdt van open Verkerk rioor Mare Molenaars PARIJS - Japanners zien in hem de Nederlandse reus, de Fran sen noemen hem liefkozend Kuifje, weer anderen bestempe len Martin Verkerk zelfs als bui tenaards. Zelf weet hij het ook niet meer.Toen ik voor de wed strijd serveerde, zag ik in een flits mijn hele leven voorbij gaan. Alle werk, de kramp in je benen, alle ellende ook. En dan is er een klap die je hele leven verandert." Het was een emotioneel mo ment. En dus kwamen er tranen. Op de baan, op het center court van Roland Garros, waar een ovationeel applaus van de tri bunes klaterde. Maar tranen waren er ook even later, in de grote interviewruimte in de ca tacomben van het stadion. Van het lachen. Want Verkerk is dan misschien sportief gezien de verrassing van het toernooi, daarbuiten is zijn optreden al even sensationeel. „Hoe ik mij ga voorbereiden op het toernooi van Wimbledon? Wel eh, dinsdagavond speel ik met mijn club Hilverheide een competitiewedstrijd in Hilver sum. Tegen Sander Hommel. Ik heb die afspraak gemaakt toen ik nog niets voorstelde op de we reldranglijst, maar ik ben nu eenmaal een man van mijn woord. En dat zijn heel behoor lijke tegenstanders hoor." Het is Verkerk ten voeten uit. Ongekunsteld, puur, oprecht. Zoals hij vertelt over de jaren dat hij wat minder serieus met tennis bezig was, over de innige band met zijn coach Nick Carr, over de belangrijke momenten in zijn leven. De dood van een goede vriend bijvoorbeeld. „Je bent jong, je hebt wel het talent maar niet de juiste mentaliteit om het in de tenniswereld te ma ken. Dan overlijdt een vriend aan leukemie en dan stel j e j ezelf de vraag: wat wil je nou eigen lijk? Je kunt tennissenj e kunt er je geld mee verdienen maar je bent niet bereid om daar voor te werken. Je bent gek. PARIJS - Martin Verkerk stond vorig jaar om deze tijd 180e van de wereld. Bij verlies van de fi nale op Roland Garros stijgt hij naar rond de zeventiende plaats op wereldranglijst. De Alphenaar begon Roland Garros als nummer 46 van de wereld. Bij winst van de eind strijd tegen Ferrero nadert hij zelfs de toptien. De ATP ver wacht dat hij zal klimmen naar rond de twaalfde plaats. ANP Dat is smullen. Voor camera ploegen en schrijvende pers. Is er nog meer nodig om van de krantenjongen een miljonair te maken? Humor misschien? „Wat dat nummer vier op de mouw van mijn shirt betekent. Geen idee. Misschien omdat er vier spelers in de halve finale staan. Zondag staat er een twee. Of een ander nummer. Dit is Frankrijk dus ik zou zeggen, nummer 69? Beter van niet, want ik heb nu al kramp in mijn benen." Want de halve finale tegen Coria werd weliswaar in drie sets (7-6, 6-4, 7-6) beslecht, Verkerk had Verkerk Ferrero Leeftijd 24 23 Lengte 1,98 1,83 Gewicht 89 kg 72 kg Wereldranglij st 46 3 ATP-toernooizeges 1 9 Winst-verlies Grand Slam 6-2 39-12 Roland Garros balans 6-0 22-3 Winst-verlies loopbaan 28-28 206-87 Winst-verlies loopbaan gravel 16-11 120-27 Winst-verlies 2003 20-14 39-7 Winst-verlies 2003 gravel 12-6 27-2 Vijfsetters 2-0 11-8 Comeback van 0-2 0 1 het zwaar gehad, zo bekende hij „Mijn arm was los, maar mijn benen voelden zwaar. Ik was blij dat ik het in die laatste tiebreak kon uitserveren, want ik weet niet of ik het deze keer vijf sets had volgehouden." Het was uiteindelijk de verdien ste van Martin Verkerk zelf dat het niet zo ver hoefde te komen. Ook tegen Coria, in de ope ningsfase van de partij werke lijk magistraal, toonde hij weer een ongekende onverzettelijk heid. Coria speelde slim, Coria speelde diep, met zoveel top spin, dat Verkerk vrijwel nooit een van zijn gevreesde kanon kogels kon lanceren. „Terwijl het wel mijn opzet was om hem pijn te doen en geen rallys aan te gaan. Hij is zo snel. In de eerste set was het echt aanklampen, maar gelukkig hield mijn servi ce me op de been." Verkerk analyseerde koel en za kelijk, maar zijn hart schreeuw de het uit van pret. Finale Ro land Garros, wie had dat ooit durven dromen? Verkerk zelf niet. „Dames en heren, dit is geen droom, dit is een grap. Een half jaar geleden was ik nie mand, nu ben ik iemand die echt iets heeft gepresteerd. Vorig j aar was ik de nummer 180 van de wereld, nu ga ik de toptwintig in." En het sprookje is nog niet uit, benadrukt zijn coach Nick Carr. Of zoals de Nieuw-Zeelander het verwoordt: „Nu wil ik ook de laatste dans. Het kan. Iedereen die in een halve finale staat kan ook een finale winnen." De ballen waarmee Verkerk zijn tegenstander in de laatste tie break verpulverde (7-0!) geven aan hoeveel potentie de Alphe naar in zijn slagen heeft. Speel stijl en vorm zijn in de aanloop naar de finale ook niet de groot ste zorg. De dreiging komt niet zozeer van Ferrero maar uit heel ander hoek. Carr moet er vooral voor zorgen dat zijn pupil niet kopje onder gaat in de euforie rond zijn persoon. „Daar gaan we ons tegen wapenen", verze kert hij. „Martin mag de dag voor de wedstrijd geen inter view meer geven. Dit kost zoveel energie. Hij moet rusten en eten, zoveel hij kan." Verkerk beseft dat Carr alle ge lijk van de wereld heeft, maar wil ook zo graag genieten van het moment. „Dit is zo fantas tisch. Man, ik huil nooit, maar ik kon nu echt mijn emoties niet bedwingen. Ik hoor van anderen dat het ook niet erg is. Gelukkig maar. Maar je kunt, als je op Ro land Garros de finale haalt, toch niet een handje opsteken en het stadion uitwandelen? De hele wereld praat er over." GPD Martin Verkerk strekt zich om één van zijn harde services te slaan. foto Michael Kooren/RTR van onze sportredactie PARIJS - De rollen leken omge draaid. Martin Verkerk als het idool van John McEnroe. De Amerikaanse toptennisser uit de jaren zeventig en tachtig sprak gistermiddag vol bewon dering over de reus uit Alphen aan den Rijn. „Dit is ongelofe lijk", zei McEnroe, in Parijs analist voor de Amerikaanse te levisie. "Dit lijkt wel Rocky the Movie. Hij heeft de verschijning van een zwaargewicht, van een we reldkampioen boksen." McEnroe sprak Verkerk voor het eerst aan na zijn overwin ning op Vince Spadea, in de eer ste week van het toernooi in Parijs. In de kleedkamer com plimenteerde hij de Nederland se tennisser met zijn spel en herinnerde hem nog aan zijn op treden vorig j aar op de US Open tegen Andy Roddick. Verkerk, gisteren na zijn zege in de halve finale op de Argentijn Coria: „Dat doet je wat. Ik stond oog in oog met mijn idool. Ik kreeg spontaan hartkloppingen." McEnroe heeft in Verkerk zijn nieuwe favoriet gevonden. Hij houdt van zijn emoties, van zijn vastberaden en krachtige spel. En het verhaal erachter. McEn roe: „Niemand had dit ver wacht. Dit is goed voor tennis, want hij inspireert ook andere spelers. Dit is als een film uit Hollywood. Dit verhaal is nog niet voorbij." GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het is een beetje een luxe probleem. Voor wie moeten de Belgen vanmiddag supporteren: Justine Henin- Hardenne of Kim Clijsters. Dat de ene Waals en ander Vlaams is, lijkt opeens van geen enkel belang. Heel België leeft mee met de twee tennis sters, die vanmiddag op Ro land Garros in de eerste Belgi sche Grand Slam-finale uit de geschiedenis tegenover elkaar staan. Zelfs de Belgische koninklijke familie wil het niet missen. Koning Albert en koningin Paola, kroonprins Filip, prin ses Astrid en prins Lorenz, hun kinderen prinses Maria Laura en prins Joachim, prins Lau rent en prinses Claire. Alle maal wonen ze vanmiddag in Parijs de finale bij van de open Franse tenniskampioen schappen tussen Clijsters en Henin. Het is een historisch moment voor België. Twee jaar geleden haalde alleen Kim Clijsters de finale in Parijs. Ze moest het onderspit moest delven tegen Jennifer Capriati. Henin werd in de halve eindstrijd uitge schakeld. Dit keer is het wel raak. Ro land Garros krijgt een Belgi sche finale. In een spannende wedstrijd versloeg Justine Henin donderdag de nummer 1 van de wereld, Serena Wil liams. Ze werd gesteund door een enthousiast en erg vijan dig Williams-publiek. Eerder op de dag had Clijsters de Rus sische Nadia Petrova naar huis gestuurd. De Belgische kranten stonden er gisteren bol van en ze kwamen superla tieven te kort. De doorgaans sobere Stan daard schreef: 'Kim en Justine heersen in Parijs. Het sprookje van de Belgische finale is be waarheid geworden'. En ook De Morgen is vol bewondering voor 'ons Kimmeke' en Juju'. 'België bestaat weer'juicht de krant Het Volk. Walen en Vla mingen voelen zich weer met elkaar verbonden. Wat de po litiek niet voor elkaar krijgt, lukt Justine, Kim, de Rode Duivels en de koning wel. De krant heeft zelfs een felicita- tieregister geopend voor de twee tennissters, die volgens de krant 'de beste van de we reld' zijn. 'Fabuleux', oordelen ook de Franstalige kranten, die van daag hebben uitgeroepen tot nationale feestdag. La Libre Belgique trekt liefst zes extra pagina's uit voor de histori sche finale. Van enige partij digheid voor Justine of Kim is geen sprake. De finale eindigt hoe dan ook in euforie, maar ook in teleurstelling. Eén van de twee moet verlie zen. Jammer eigenlijk, dat er in tennis geen gelijk spel be staat, opperen sommige kran ten. GPD Pje Nederlandse voetbalwereld •'-'staat op z'n kop en het gaat weer wergeld. Feyenoord eist een hogere vergoeding van de KNVB voor het af staan van zijn internationals aan het Nederlands elftal. Kom daar maar eens °ffl in Tanzania. Tanzania (37 miljoen inwoners, gemid delde levensverwachting 42 jaar) is een van de armste landen ter wereld. Voor voetbal is - vanzelfsprekend - weinig geld. Het nationale elftal schopt nog geen deuk in een pakje boter. Óp de re eent gepubliceerde wereldranglijst van de Fifa bezet Tanzania de 158e positie. Dat is tien plaatsen lager dan Liechten stein. Sinds 1980 heeft Tanzania ontbroken 'n "e eindronde van het Afrikaans kampioenschap. Ook de volgende edi- le zullen de Oost-Afrikanen aan zich voorbij moeten laten gaan. Na nederla gen tegen Benin, Soedan en Zambia is Tanzania troosteloos laatste in de kwa- lificatiegroep. Van de twee keer zevenduizend euro die de KNVB binnenkort overmaakt aan Feyenoord voor de geleverde diensten van Pierre van Hooijdonk en Paul Bos- velt, had Tanzania een half elftal kun nen laten overvliegen naar Zambia. Daar wordt vandaag de vierde groeps wedstrijd gespeeld. Bondscoach Ms- hindo Msolla rekent op een nederlaag. „Ons team is net een weeskind, nie mand geeft er iets om", zei hij deze week. Msolla kan in Lusaka, de hoofdstad van Zambia, geen beroep doen op zijn zeven beste spelers. Allen komen uit voor Simba, de club uit Dar es Salaam die afgelopen zondag voor een enorme sensatie zorgde door de Egyptische ti telhouder Zamalek uit de Afrikaanse Champions League te stoten. Voor drieduizend dollar had de natio nale voetbalbond de succesvolle Sim- ba-spelers in Egypte op het vliegtuig naar Zambia kunnen zetten. Maar de Football Association Tanzania (FAT) heeft geen cent. De clubvoetballers keerden pas afgelopen donderdag terug in hun vaderland en toen was de bus naar Lusaka al vertrokken. Inderdaad, de bus. Het Tanzaniaans elftal overbrugde in twee dagen tijd een afstand van 1800 kilometer. Gerad braakt stapten de internationals uit. „Er was geen kans om te slapen, we konden het eten voor de spelers niet be talen en er is weinig tijd over om te trai nen", treurde bondscoach Msolla. Bizarre busreizen zijn sinds vorig jaar de normaalste zaak van de wereld in Tanzania. De speelsters van de natio nale vrouwenploeg hadden de primeur toen ze op de bus werden gezet voor een interland in Zimbabwe. Vertrek op dinsdag, aankomst op don derdag. Geen vliegtuig meer nodig, toch? De treurige financiële positie van de FAT, twee jaar geleden nog tijdelijk ge schorst door de Fifa vanwege wanbe leid, heeft er inmiddels toe geleid dat 's lands beste voetballers zich wel twee keer bedenken voor ze gehoor geven aan de oproep van de bondscoach. Re- natus Njohole, speler van de Zwitserse tweededivisieclub Yverdon, vloog vo rig jaar op aandringen van de bond van Europa naar Afrika voor een interland. De toezegging dat zijn vliegticket zou worden vergoed, kon niet worden na- AMSTERDAM - Reinder Nummerdor heeft in Italië een nieu we werkgever gevonden. De aanvoerder van het Nederlands volleybalteam heeft een contract voor een jaar getekend bij Ferrara. Ferrara wil wel dat Nummerdor in Italië zijn schou der laat onderzoeken. Hij reist maandag op en neer. Hij kampt al lange tijd met problemen met het gewricht. Bij zijn oude club Milano kreeg hij al het advies zich te laten opereren, maar hij wilde een second opinion in Nederland. ANP CHICAGO - De Major League Baseball heeft Sammy Sosa voor acht wedstrijden geschorst wegens het gebruik van een niet toegestane knuppel. De Dominicaanse homerunkoning van de Chicago Cubs sloeg met een exemplaar dat was gevuld met kurk. Dat is verboden. De befaamde honkballer heeft be roep aangetekend tegen zijn straf. AFP OSAKA - Shinji Ono zal vanwege een blessure niet kunnen deelnemen aan de Confederations Cup in Frankrijk. De Feye- noorder liep tijdens de laatste competitiewedstrijd met Roda JC een kwetsuur op aan de linkerenkel en is nog niet voldoen de hersteld. AFP KRANJ - De Nederlandse waterpoloërs zijn het Europees kampioenschap in Slovenië begonnen met een uitermate belangrijke zege. Oranje versloeg Slowakijke gisteren met 12-11. Dat gebeurde in de derde verlenging. Eelco Uri maakte de golden goal. Na vier periodes was het 9-9. Tweemaal drie minuten verlenging bracht ook geen beslissing. ANP ISTANBUL - Istanbul heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de Olympische Zomerspelen van 2012. De Turkse stad probeerde al drie keer eerder de Spelen binnen te halen, maar slaagde daar nooit in. Kandidaatsteden moeten voor 15 juli dat voornemen bekend maken. Havanna, Londen, Madrid, Moskou, New York, Parijs, Leipzig en Rio de Janeiro hebben zich al kandidaat gesteld. In juli 2005 bepaalt het IOC welke stad de Zomerspelen van 2012 mag organiseren. DPA BAD WURZACH - De Italiaanse sprinter Ivan Quaranta heeft Erik Zabel op eigen bodem een gevoelige nederlaag be zorgd. De renner van Saeco bleek in de vierde etappe van de Ronde van Duitsland de snelste in de massaspurt. Zabel, die honderd meter voor de streep nog leidde, viel stil en werd slechts vijfde. De leiding in het algemeen klassement bleef in handen van de Zwitser Gregory Rast.Gerben Löwik (Bank- GiroLoterij) staat tweede op 11 tellen. DPA DRESDEN - Fabrice Salanson is een natuurlijke dood ge storven. Dit heeft een autopsie in Dresden uitgewezen. De Franse wielrenner werd dinsdagmorgen dood gevonden in zijn hotelkamer. Hij moest die dag van start gaan in de Ronde van Duitsland. AFP door Leo van de Ruit ZANDVOORT - Bisschop Punt denkt dat de Paus het best kan volgen dat het bisdom Haarlem in de autosport is getreden als sponsor-zonder-financiering. Een unieke gebeurtenis in de sportsponsoring. Maandag rijdt coureur Melvyn de Groot de tweede race van de Alfa 147 GTA Challenge in een cremekleurige wagen met paar se strepen en op de zijkant een vliegende vredesduif plus de tekst: 'Pinksteren?' „De duif is een authentiek beeld van de geest", zei Punt gisteren tijdens de perspresentatie. Pinksteren is een schitterende gelegenheid om naar buiten te treden, vindt de bisschop. „Pinksteren is het feest van de heilige geest. De kracht van de geest is waar de mensen recht op hebben. Tijdens de Pinksterra ces komen veel mensen bij el kaar. Wij hopen door dit middel dat de mensen even een moment van nadenken hebben." De bisschop wil met het verkap te sponsorschap in de snelle au tosport niet direct zieltjes win nen of mensen naar de rooms- katholieke kerk lokken. „Het is gewoon een leuk en sympathiek initiatief. Wij kunnen zijn waar de mensen zijn." Hij zal de races maandag op het Circuit Park Zandvoort zelf niet bijwonen wegens een congres in Rome. Punt, die de mensen ook op zoekt in de Haarlemse kroegen, is wel een man met voorliefde voor snelheid. Als legerbisschop vloog hij in een F16 straaljager en ook van een paar snelle rond jes op Zandvoort is hij niet vies. „Ik heb een zekere affiniteit met snelheid", aldus de bisschop van Haarlem. Het sponsorschap van het bis dom is puur toeval. Opticien Pearle, hoofdsponsor van de Al fa 147 GTA Challenge, zocht nog een sponsor en stuitte door toeval op het bisdom dat meer aan de weg wil timmeren. Het bisdom betaalt geen cent; Pear le verwierf een hoop gratis pu bliciteit. Melvyn de Groot uit Aerden- hout is de uitverkoren coureur voor de geheiligde auto, een Al fa Romeo uit het katholieke Ita lië. Hij zei dat hij er in de eerste race, toen het bisdom nog niet het koetswerk van zijn auto sierde, al voordeel van had. „Ik heb iets van boven meege kregen. Ik reed zeer snel en liet goede tijden afdrukken. Voor de Pinksterraces heb ik heel goed getest. Deze auto is zeer compe titief. Ik denk dat ik nu goed kan meedraaien in het GTA-veld." ANP gekomen. „Het was mijn eerste en me teen ook mijn laatste wedstrijd", sprak Njohole na terugkeer. De vroegere eerste keeper Chachala Muya verdween uit beeld nadat hij weigerde te betalen voor een plaats in de selectie. Muya had zijn buik zo vol van de Tanzaniaanse praktijken dat hij van nationaliteit veranderde. Sinds dien verdedigt hij het doel van Rwan da. Pierre van Hooijdonk dus straks in de spits bij Luxemburg en Paul Bosvelt als puinruimer op het middenveld van An dorra? Zo ver laat Feyenoord het hope lijk niet komen. Want hoezeer ze in Rotterdam ook in hun recht menen te staan, ze hadden het slechter kunnen treffen. Sven Remijnsen van onze sportredactie BELGRADO - De Nederlandse volleybalsters hebben zich ge plaatst voor het EK in septem ber in Turkije. Oranje verloor gisteren in Bel grado weliswaar in de eerste wedstrijd van de tweede fase van het kwalificatietoernooi met 3-1 (18-25 25-20 25-17 25-21) van Servië-Montenegro. Maar na het sterke optreden in de eerste deel had Oranje nog maar een set nodig om zich te kwalificeren. De Nederlandse volleyballers hebben het goede optreden in de World League tegen Cuba (twee zeges) geen passend vervolg kunnen geven. De ploeg van bondscoach Bert Goedkoop verloor gisteren in de Sporthal len Zuid in Amsterdam de eerste ontmoeting met Bulgarije met 1-3 (25-22 23-25 21-25 20-25). De tweede wedstrijd is van daag. De Bulgaren mochten in de internationale competitie in de groep van Nederland de plaats innemen van China, dat zich wegens de longziekte SARS terugtrok uit de World League. ANP ISTANBUL - Loek van Wely is bij het EK schaken in Istanbul teruggekeerd aan het front. De Nederlandse grootmeester won gisteren inde zevende ronde met zwart van de Engelsman Luke McShane en bracht zijn totaal op 5 punten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21