Voorlopig tot 2005 Financieel verlies Zeeuwse gemeenten Zeeuwse stroke units groot succes Oud-soldaat krijgt na 64 jaar onderscheiding Horeca is nu even luxe 17 Rampspoed zaterdag 7 juni 2003 Boete voor diefstal visfuik Verslaafde stal van ouders Straf voor ongeval onder invloed Teleurstelling over Puckey-project Poppelaars op de bres voor N57 en N61 CDA-symposium over Europa en Zeeland Belasting Verfijnen AL MEER DAN 25 jaar glansrijk in schoonmaakwerk 0118 - 417 500 stIJLBEPALEND-HARTVERWARMEND weelde in baden-stijlvol wonen sfeer zoals sfeer bedoeld is I DOMINICUS BV Niet vreemd Misverstand MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 53-jarige Vlissinger 150 euro boete opgelegd. De man stal op 20 oktober vorig jaar in Koudekerke een visfuik. Dit werd door verdachte ook niet ontkend. Hij had de fuik, met een waarde van 5 0 euro's middags zien liggen op een weiland. Toen het donker werd ging hij terug. De diefstal werd gezien door een voorbijganger, die de politie waarschuwde. De Vlis singer wilde liever een werkstraf doen, maar daar ging de po litierechter niet op in. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Vlissingen heeft in 2001 zijn ouders bestolen om in zijn drugsverslaving te kunnen voorzien, zo bleek gisteren op de zitting van de Mid delburgse politierechter. Ook gebruikte hij de visacard van zijn vader om goederen mee te kopen. Met de tegoedbonnen ging hij de andere dag terug om de goederen bij Hennes en Mauritz, Albert Slingerlederwaren en Konmar om te ruilen voor geld. Officier van Justitie J. Groen eiste voor de diefstal len en oplichting van de winkels drie maanden gevangenis straf. Politierechter G. van Unnik nam de eis over. De Vlissin ger en zijn vriendin hadden dagelijks 200 euro nodig om vijf gram cocaïne te kunnen kopen. Daarvan werden de ouders van verdachte de dupe. De goederen werden stelselmatig uit de woning weggenomen met de bedoeling ze te verkopen. De ouders trokken aan de bel toen ze merkten dat er een duur ser vies weg was. Daarbij kwamen ook de andere diefstallen aan het licht. Het personeel van Hennes en Mauritz kreeg arg waan toen de man kort achter elkaar kleding inleverde om zijn geld terug te kunnen krijgen. De verdachte, die gisteren niet aanwezig was, zou naar Griekenland zijn vertrokken. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Hoedekensker- ke is gisteren in Middelburg voor dronken rijden op een scoo ter, het veroorzaken van een aanrijding en het ontbreken van een verzekering veroordeeld tot 700 euro boete en zes maan den rijontzegging. De man had 440 microgram alcohol in zijn bloed, twee keer zoveel als toegestaan, toen hij 1 september in zijn woonplaats een voetgangster omver reed. Het slachtoffer liep daarbij letsel op, waar ze nu nog van hersteld. Ook bleek hij niet verzekerd te zijn. De man liet zich gisteren niet zien op de zitting.Hij zou met de noorderzon zijn vertrokken. Depoli- tierechter vonniste conform de eis van de officier van justitie. TERNEUZEN - In navolging van de raadsfractie van Groen- Links in de Terneuzense gemeenteraad vreest ook het bestuur van de Terneuzense cultuurstichting Watermerk dat het beel denproject van de kunstenaar Thom Puckey op een grote te leurstelling gaat uitlopen. Drie jaar geleden nam het toenma lige gemeentebestuur van Terneuzen het initiatief om de grote bouwprojecten in het centrum (stadskantoor, Steenen Beer en Scheldeboulevard) op gepaste wijze af te ronden met de plaatsing van een meer dan manshoog beeld van de gerenom meerde beeldende kunstenaar Thom Puckey. Geld- en subsi diebronnen werden aangeboord (de Mondriaanstichting be taalde mee) en er werd een geschikte plek aangewezen: het stadhuis aan de zeezijde. Niets stond plaatsing van het bron zen beeld meer in de weg. Nu, zeker twee jaar later, staat het kunstwerk nog niet op zijn sokkel. Het Watermerk-bestuur maakt zich zorgen en vraagt het college om alles in het werk te stellen om het beeld zo snel mogelijk aan de Scheldeboule vard te kunnen plaatsen. P. van der Kamp reikt aan zijn regiment-collega A. Bouwense het Mobilisatie-Oorlogskruis uit. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De N57 (Mid delburg-Veerse Gatdam) en de N61 (Hoek-Schoondijke) mo gen niet het slachtoffer worden van bezuinigingen. Met deze boodschap wendt gedeputeerde T. Poppelaars zich volgende week tot de Zeeuwse Kamerle den. De brief is een eerste stap van de provincie om te voorko men deze wegenprojecten wor den geschrapt van het Meerja renprogramma Infrastructuur en Transport (MIT). Het nieuwe tracé voor deN57 op Walcheren, met de aanleg van een derde kanaalkruising in de vorm van een aquaduct, dateert al van 1994. In het huidige MIT staat 2006 genoemd als jaar waarin de werkzaamheden moeten beginnen. Poppelaars wijst erop dat een latere uitvoe ring niet kan, omdat het tracé- besluit dan zijn geldigheid ver liest. Alle voorbereidende werkzaamheden zijn in volle gang, zoals de aankoop van grond. Daarnaast zijn ook met deN57 samenhangende projec ten, zoals de reconstructie van het Stationsgebied, al aangevat. Poppelaars beschouwt de N61 in twee opzichten als een rug gengraat: voor de ontsluiting van West-Zeeuws-Vlaanderen én voor het project Duurzaam Veilig. De aanpassingen aan het we gennet in West-Zeeuws-Vlaan- deren die provincie, gemeenten en waterschap hebben uitge voerd en nog zullen uitvoeren, zijn helemaal geënt op een ver betering van de N61. Het kabi net heeft vorige maand een ont- werp-tracébesluit genomen. In de brief aan de Zeeuwse Ka merleden vestigt Poppelaars ook de aandacht op enkele an dere infrastructurele projecten die in verschillende stadia van voorbereiding zijn: de nieuwe Sloelijn voor goederentreinen naar Vlissingen-Oost, de ver binding tussen de Zeeuwse spoorlijn en de goederenspoor lijn aan de noordkant van het Antwerpse havengebied (de Bocht van Bruinooge)de tunnel bij Sluiskil en de verdubbeling van de Sloeweg (van de A58 naar de Westerscheldetunnel) j en de Tractaatweg (van Sluiskil naar de Expressweg bij Zel- I zate). door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwse gemeen ten moeten het verlies dat zij lij - den door de komst van het in Den Haag bedachte btw-com- pensatiefonds, voorlopig blij ven slikken. Tweede Kamerle den vinden dat zij eerst de evaluatie van het fonds in 2005 moeten afwachten. Sinds 1 januari dit jaar kunnen gemeenten de btw op de kosten van wegenonderhoud gecom penseerd krijgen. Hetbtw-com- pensatiefonds is daarvoor in het leven geroepen. Om die financi ële pot te voeden zijn gemeenten tegelijkertijd gekort op hun rijksuitkering uit het gemeente fonds. Voor met name Zeeuwse platte landsgemeenten valt dat erg nadelig uit, omdat zij het onder houd van wegen in het buiten gebied door de waterschappen laten doen. En de waterschap- RENESSE - Het CDA houdt op zaterdag 14 juni een symposium over Zeeland en Europa. Een flink aantal prominente chris ten-democraten zal als spreker aantreden. Onder hen minister van Verkeer en Waterstaat K. Peijs,commis- saris van de koningin W. van Gelder, Europarlementariër W. van Velzen, Kamerlid S. Buijs, oud-gedeputeerde L- Coppoolse en oud-senator H. Eversdijk. Het symposium vindt plaats in Hotel De Zeeuw se Stromen, van 14.00 tot 17.00 our. Na afloop wordt afscheid genomen van voorzitter L. Ge- luk-Poortvliet van het CDA-ge- west Zeeland. pen zijn buiten het btw-com- pensatiefonds gehouden. Ge volg is dat de gemeenten de btw op dat wegenonderhoud niet vergoed krijgen. Het gaat om grote bedragen die de gemeenten mislopen, in Zeeuws-Vlaanderen ruim 630.000 euro en boven de Wes- terschelde zo'n900.000 euroZij hoeven dat verlies overigens niet helemaal af te boeken. Het Rijk heeft vastgesteld dat het nadeel voor gemeenten tot en met 2005 niet groter mag zijn dan 4,54 euro per inwoner. Voor de gemeente Borsele en on langs de gemeente Sluis was dat toch voldoende reden om bij de Tweede Kamer aan de bel trek ken. Tevergeefs, blijkt uit een belronde langs Kamerleden van de grootste partijen CDA, PvdA en WDM. de Pater (CDA) kent het probleem, maar zij wil tot de evaluatie in 2005 geen wijzigin gen doorvoeren. „Het was be kend dat er voor- en nadeelge meenten zouden zijn. J. Boelhouwer (PvdA) en W. van Beek (VVD) zijn minder stellig, maar neigen naar hetzelfde af wachtende standpunt. „Mis schien moeten we er eens met het kabinet over praten", zegt Van Beek. Boelhouwer spreekt van 'een weeffout', maar kan zich voorstellen dat een zo jonge regeling niet op zo'n korte ter mijn al wordt gewijzigd. Het doel van het btw-compen- satiefonds is dat gemeenten meer activiteiten uitbesteden en efficiënter gaan werken. Dat zou kosten besparen. In de praktijk blijkt dat gemakkelijker gezegd dan ge daan, aldus ambtenaar H. Ca- boorvandegemeenteSluis, om dat dit personele gevolgen heeft. Caboor hekelt ook de ad ministratieve rompslomp rond het btw-fonds. CDA-Kamerlid De Pater erkent dat. „Ook daar moeten we naar kijken met de evaluatie." door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De nieuwe CVA Stroke Units van de Zeeuwse ziekenhuizen zijn van groot be lang voor het welzijn van pati ënten én voor ziekenhuizen. Dat blijkt bij de eerste verjaardag van de CVA Stroke Unit van Ziekenhuis Walcheren, die van daag wordt gevierd. Door de ge concentreerde aandacht in de eerste dagen na het eva blijken patiënten beter en sneller te re valideren. De ligduur in het ziekenhuis wordt in ieder geval gehalveerd en de helft minder mensen moet na hun eva (cerebro vasculair accident, beter bekend als be roerte of attaque) naar het ver pleeghuis. De units zorgen er daarbij voor dat minder bedden in ziekenhuizen gebruikt wor den als verkapte verpleeghuis bedden, zegt directeur P. van der Heide van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. De zie kenhuizen kregen extra budget van de zorgverzekeraars om de units op te zetten. Het Cerebro Vasculair Acci dent, een bloeding of obstructie in de bloedvaten in de hersenen, is de derde doodsoorzaak in Ne derland en de eerste oorzaak van blijvende invaliditeit. Snel ingrijpen kan schade in de her senen beperken. De Nederland se Hartstichting initieerde de opzet van gespecialiseerde op vang van eva-patiënten in zie kenhuizen. De units hebben eigen, gespeci aliseerde verpleegkundigen zo dat de patiënten doorlopend ge controleerd worden en familie een vast aanspreekpunt heeft. „Dat helpt ook om informatie over de patiënt van vóór het eva te krijgen", zegt de Vlissingse stroke-verpleegkundige Mi chael Richard. De unit in Vlissingen behandel de in het eerste jaar driehonderd patiënten. „Dat is de helft van het aantal opnames van neuro logie in een jaar", schetst neuro loog J. Koeman het effect voor de belasting van zijn afdeling. De gemiddelde ligduur voor neurologie is in Vlissingen door de unit gehalveerd van 27 dagen tot iets minder dan dertien da gen. Goes behandelde het afge lopen jaar 268 eva-patiënten. De gemiddelde ligduur in Goes is sinds het begin van de stroke unit naar elf dagen gegaan. In Terneuzen daalde de gemiddel de ligduur voor eva-patiënten van 31 dagen in 2001 naar der tien dagen nu. De behandeling op de stroke unit is zeer intensief voor alle betrokken specialismen. „Het vergt veel tijd van allerlei men sen", zegt Richard. Tweemaal per week worden de patiënten besproken door neuroloog, in ternist, revalidatiearts, verpleeghuisarts, cardioloog, ergotherapeut, fysiotherapeut, diëtist en verpleegkundige. Het inzicht in eikaars werkveld is verhelderend, vindt Koeman. „Ik hoorde vanmiddag alweer twee nieuwe dingen. We krijgen nu ook inzicht in de gevolgen die eerdere stoornissen bij een eva hebben." Het is de keten aan mensen die het doet, vindt Sybren Ver schoor, medevoorzitter van de projectgroep naast Wattel. Me de door de verbeterde kennis in de nazorg halveerde het percen tage Goese patiënten dat na hun eva in een verpleeghuis moet blijven van veertien naar zeven. Het Oosterscheldeziekenhuis werkt nu aan de opzet van een eva-poli om de nazorg aan pati ënten te verbeteren. Na een half jaar zijn de resultaten 'bemoe digend', vindt Verschoor. De prestaties van de eerste Zeeuw se stroke unit in Goes zijn na twee jaar zo goed dat teamleider Annelies Wattel is gevraagd zit ting te nemen in de expertise- groep van het CBO, het kwali teitinstituut van de gezond heidszorg dat toeziet op de lan delijke ontwikkeling van stroke units. De uitstekende resultaten van de Goese unit komen deels door dat het ziekenhuis over vier neurologen beschikt; Vlissingen heeft er nog twee, tot september. Dan treedt Frederik Bussey aan. Hij rondt momenteel zijn oplei ding in Brussel af. Met de komst van een derde neuroloog kan de Vlissingse stroke unit de behan delingen verder verfijnen door onder meer toepassing van de trombolyse, een techniek waar bij blokkades in de bloedstroom in de hersenen snel worden weg geblazen. De techniek kan al leen worden toegepast binnen enkele uren na het infarct en als de bloedvaten van de patiënt sterk genoeg zijn. Vanwege het risico van bloedingen past Goes de techniek niet toe, zegt Ver schoor. Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen, dat over vijf neuro logen beschikt, past trombolyse met succes toe, meldt directeur P. van der Heide. door Famke van Loon OUWERKERK - Een grote pleister prijkt op zijn voor hoofd. Maar de negentigjarige A. Bouwense uit Kortgene glun dert. De kleine verwonding weerhoudt hem niet zijn onder scheiding hoogstpersoonlijk in ontvangst te nemen. „En je bent de oorlog ook niet zonder schrammen doorgekomen", voegt A. Kasius van het Vetera- neninstituut er aan toe. In augustus 1939 werd hijnetals veel andere Nederlanders voor het leger opgeroepen om zijn va derland te dienen. Plichtsge trouw liet Bouwense zijn sla gersblok staan en meldde zich in Middelburg, van waar hij als lid van het legeronderdeel 3-14 RI van de kazernes in Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda en uiteindelijk Grave trok. Slager van huis uit werd hij al snel in de keuken aan het werk gezet. Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog trok hij met de keukenwagen mee met zijn regi ment. Bijna 64 jaar later staat de in middels negentigjarige Bou wense bij de Vierbannen in Ou- werkerk. Om alsnog de eer te krijgen, die hem toekomt: het Mobilisatie-Oorlogskruis. In 1948 ingesteld is deze onder scheiding hem echter nog niet opgespeld. Volgens Kasius had den zijn commandanten dat destijds al moeten aanvragen bij het Ministerie van Defensie. Op de bijeenkomst van de Bond van Oud-Stoottroepers en Stoottroepers (BOSS) Kring Zeeland, die jaarlijks op D-Day bij elkaar komt, heerst dan ook een groot 'beter later dan nooit' gevoel. „Toen verdiend krijg je nu waar je recht op hebt." Enigszins onder de indruk, maar zeer tevreden laat Bou wense zich de onderscheiding opspelden door zijn oud-regi- mentgenoot P. van der Kamp. „Dit is buitengewoon. Het doet me wel wat." BOSS-voorzitter A. van der Weele haalt nog even aan welke moeite hij heeft moet nemen om de gedecoreerde naar Ouwerkerk te halen. Achteraf bezien geeft Bouwense toe dat hij 'geen spijt' heeft, dat hij zich heeft laten overhalen. Al snel slaat dan de nuchterheid weer toe. Fier met zijn Mobilisatie- Oorlogskruis roept toch de alle daagse plicht weer: de slagerij, waar hij nog altijd werkt. Bouwense: „Ik ben vanmorgen om zes uur opgestaan. Er staan nu twee jongens in de zaak. Maar ik moet zo spoedig moge lijk weer terug naar de tent, want het is Pinksteren." Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN IS09002 Advertentie Leven in uw eigen stijl. Dat is toch wat u wilt. Bij Dominicus begrijpen we dat en daarom Vlndt u bij ons haarden, kachels, sanitair, natuursteen en tegels die aansluiten bij iedere smaak. Graag tot ziens in een van onze showrooms. De stijl die bij u past, vindt u er vast! tltrnhouilerij - itgelhandel -1 Westkapelle: Oude Zandweg 2, Tel. 0118 571436 Goes: Verrijn Stuartweg 10, Internet: www.dominicus.nl De stroke unit in het Goese Oosterscheldeziekenhuis, waar het afgelopen jaar 268 slachtoffers van een eva ofwel beroerte werden gehol pen. foto Willem Mieras door Wout Bareman Ooit werd de horeca in dit land ge teisterd door de actie Schuim kraag. De fiscus was tot de slotsom ge komen dat er wel erg veel 'zwarte' kof fie werd geserveerd en begon een heuse heksenjacht. Menig horecaondernemer legde het loodje, bezweken onder een huizenhoge naheffing. Cafébazen, res taurateurs en snackbarhouders liepen te hoop tegen zo veel onrecht. „Ze moe ten altijd ons hebben", klonk het klage lijk. Diezelfde klaagzang galmt nu opnieuw door het land. Werd de horeca de laatste jaren al geplaagd door veel strengere regelgeving als gevolg van de ramp in Volendam, nu dreigt nieuw leed door een aangekondigd rookverbod in de etablissementen. Ook de klachten over extreme prijsstijgingen na de invoering van de euro spelen de horecawereld nog parten. De rampspoed op een rij. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek liep de omzet in de horeca in het eerste kwartaal van dit jaar met 3,5 procent terug in vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar. Het is het tweede ach tereenvolgende kwartaal dat hotels, cafés en restaurants minder omzetten. In de laatste drie maanden van vorig jaar bedroeg de omzetdaling 1,9 pro cent. Dankzij de prijsstijgingen (ge middeld 2,8 procent) werd de omzetda ling nog wat getemperd. Het Bedrijfsschap Horeca en Catering wijt de recente daling aan de economi sche malaise. „Het consumenten- en producentenvertrouwen is gedaald tot een dieptepunt. Bovendien heeft het beeld van de horeca als 'gemaksdienst' uit de tijden van de hoogconjunctuur plaats gemaakt voor een rustiger con sumptiegedrag met horeca als een meer luxe besteding." Maar niet getreurd, het bedrijfsschap verwacht betere tij den. Tegen het eind van het jaar zit alles weer 'in de plus', verzekeren de experts. Een rondje langs horecazaken in Zee land bevestigt het landelijk beeld. In ja nuari en februari was het ronduit knud de, in maart trok het bezoek weer wat aan als gevolg van het goede weer én 'de ontwikkelingen in Irak'. Tijdens feest dagen en in het weekeinde is het nog volle bak, maar doordeweeks is het ronduit stil. Privéfeesten, kleinere con gressen en hotelbezoek..het is allemaal minder. „Ach, ik vind het niet zo verwonderlijk dat het de horeca de laatste tijd niet voor de wind gaat", zegt oude rot in het vak Jack van Harn. „Onze branche blijft nu eenmaal erg conjunctuurge voelig. Het is één van de eerste dingen waarop mensen bezuinigen. Particulie ren én bedrijven. Kijk naar Dow Bene lux in Terneuzen en naar andere grote bedrijven. Bijeenkomsten, vergaderin gen, sessies... het wordt de laatste tijd allemaal geannuleerd." Zijn collega hotel-restauranthouder Siete Roffel in Terneuzen beschouwt 11 september'de longziekte sars en de oorlog in Irak als de grootste boosdoe ners. „Het grijpt allemaal in elkaar, komt allemaal tegelijk. Wij, in de regio, merken het nog niet zo erg, maar ik weet wel dat hotels in de Randstad het moeilijk hebben. Maar verder... We hebben in het verleden wel meer van die diepe dalen overwonnen; het is een golfbeweging en het komt vast wel weer goed." Zorgelijker vindt Roffel, ook voorzitter van de afdeling Midden- Zeeuws-Vlaanderen van Horeca Ne derland, het nakende rookverbod. Af gezien van het feit dat Nederland zich andermaal ontpopt als 'het beste jonge tje van de klas, dat zo ontzettend graag voorop loopt'beschouwt hij het verbod als volkomen misplaatst. „Want het is leuk hoor, dat het personeel zo wordt beschermd tegen rookwolken, maar 80 procent van het horecapersoneel rookt zelf ook. En bij die maatregel wordt de gast natuurlijk wel uit het oog verloren. Als die niet meer mag roken, loop je het risico dat-ie wegblijft. En dat gaat óók ten koste van het personeel." Nee, dat rookverbod is ronduit een slechte zaak, oordeelt Roffel, die zich grinnikend af vraagt hoe lang de 'werkvrije rook ruimte' nog op zich zal laten wachten. Van Harn maakt zich dan weer zorgen over heel andere dingen. Over het totaal verkeerde beeld dat is ontstaan rond de invoering van de euro bijvoorbeeld. ,Het is een hardnekkig misverstand dat de horeca daarvan grotelijks misbreuk heeft gemaakt. Er zijn natuurlijk altijd uitzonderingen - onkruid groeit nu een maal harder dan het gewas - maar re cent onderzoek door de Consumenten bond heeft uitgewezen dat wij met onze prijs voor een glas bier in Europa nog zo'n slecht figuur niet slaan. Extreem duur zijn we zeker niet. Dat is dus weer zo'n spook waartegen je moet vechten." En dat rookverbod? Van Harn haalt de schouders op. Dat vindt hij nu typisch een zaak voor de brancheorganisaties. Die moeten 'Den Haag' er maar van overtuigen dat het een draak van een maatregel is. „Ondernemers moeten ondernemen." Nadat onder meer de recessie en het wantrouwen van de consument tegen de europrijzen de omzetten in de horeca al aardig drukten, komt als klap op de vuurpijl het rookverbod, klagen de ondernemers. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17