PZC Handhaven milieuregels moet beter Verbouwings opruiming Bij Delscher Chef-koks aan de slag in boerenkeuken 2e PINKSTERDAG DUBBELE AIR MILES 15 Akkoord over verlaging prijs medicijnen Kleine hoeveelheden ziekenhuisafval uit Antillen en Suriname naar Borssele 9 juni van 10.00 tot 17.00 uur zaterdag 7 juni 2003 Werkstraf voor roekeloze automobilist Hulst tikt Dow op de vingers Internationaler CC LU X O cn _j LU O I COUjt hl ARM Visserij weg uit naam ministerie Malafide asfalteerders actief Man in huis bedreigd voor geld Boete voor dierenmishandeling COR DE JONGE (Zierikzee van 12.00 tot 17.00 uur) J door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - OZ Zorgverze keringen heeft met de apothe kers in Zeeland overeenstem ming bereikt over een drasti sche verlaging van de prijzen van de vijf meest gebruikte me dicijnen. Volgens directeur E. Boer van OZ Zorgverzekeringen heeft het bereikte akkoord voor de verze kerden het voordeel dat OZ de premieverhogingen kan beper ken. „Ik durf niet te zeggen dat de premie er lager door wordt, maar het reduceert in elk geval de premieverhogingen", aldus Boer. De aanzienlijke korting geldt vijf medicijnen uit de 'top tien' van de meest gebruikte pillen: maagzuurremmers (Omeprazol en Ranitidine), anti-depressiva (Paroxetine), cholesterolverla gers (Simvastatine) en bloed- drukverlagers (Enalapril). OZ Zorgverzekeringen slaagde er eerder al in om korting te be dingen in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden voor de cholesterolverlager. Hier door bespaart OZ alleen al in die regio's dit jaar vierhonderddui zend euro. De drastische prijs daling van de cholesterolverla ger door een producent en de op roep van de apothekersorgani satie KNMP om de prijzen te la ten dalen, hebben uiteindelijk tot een doorbraak geleid. Covra wil import radioactief afval doorHarmen van der Werf BORSSELE - De Centrale Or ganisatie voor Radioactief Af val (Covra) in Borssele wil ra dioactief afval gaan verwerken en opslaan uit de Nederlandse Antillen, Suriname en mogelijk Indonesië. Covra-directeur H. Codée vindt dat Nederland te genover de voormalige koloniën MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Kerkwerve is gis teren in Middelburg voor ernsti ge verkeersdelicten veroordeeld tot tachtig uur taakstraf, twee jaar rijontzegging, waarvan een jaar voorwaardelijk en 2.500 euro boete voorwaardelijk. Op 9 oktober vorig jaar was de man bij een controle in Goes met hoge snelheid weggereden, maar had hij zijn papieren ach tergelaten. Óp 12 maart poogde hij weer aan de politie te ontko men door met zijn auto levens gevaarlijke capriolen uit te ha len. De rit eindigde tegen een lantaarnpaal. Hij werd naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Hij probeerde uit het ziekenhuis te ontsnappen, maar agenten voorkwamen dit. Offcier van justitie J. Groen eis te zestien maanden rijontzeg ging, tachtig uur werkstraf en 2500 euro boete voorwaarde lijk. Raadsman E. Smit gaf toe dat het om ernstig feiten ging. Hij vroeg de straf te beperken. Zijn cliënt zei niet meer te drin ken. Het rijbewijs van de man is ongeldig verklaard. HULST - De gemeente Hulst heeft Dow Benelux er in een brief op gewezen in het vervolg de gemeentelijke brandweer en omwonenden in te lichten voor dat er nog eens gef akkeld wordt bij ethyleenppompstations in Clinge en Hulst. Anderhalve week geleden werd gefakkeld bij het pompstation in Hulst. Dow stelde toen een nieuw pompstation in Axel in gebruik. Daarom moest de ge hele leiding leeg zijn. Omdat er in de leiding nog ethyleen aan wezig was, werd dit verbrand met een mobiele fakkelinstalla tie. De vlam en de zwarte rook pluim die van kilometers af stand waren te zien, zorgden bij omwonenden en passerende au tomobilisten voor onrust. Het was immers jaren geleden dat Dow daar moest fakkelen. Voor velen was de overigens onge vaarlijke fakkeloperatie een onbekend fenomeen. Dow had wel de gemeente gewaar schuwd, maar niet de omwo nenden en de brandweer. de morele plicht heeft om te zor gen voor een goede behandeling van dit afval. De Covra heeft een grote over capaciteit in de verwerking en vreest vanaf 2014 een jaarlijks tekort op de exploitatie van vijf miljoen euro. Geld is toch niet de drijfveer achter zijn voorstel, beklemtoont directeur Codée. „De hoeveelheden radioactief afval die in die landen worden geproduceerd, zijn zo klein. Fi nancieel is dat niet aantrekke lijk, maar die stoffen bergen wel een potentieel risico in zich. Als Covra kunnen we beter voor die spullen zorgen." Codée denkt dat het op jaarba sis om een paar vaatjes van hon derd liter gaat met voorname lijk radioactief ziekenhuisafval en een enkele industriële bron. „Maar dat die gevaar met zich mee kunnen brengen, ook voor de westerse wereld, is in het ver leden wel gebleken. In de jaren tachtig heeft zich in Brazilië bij voorbeeld een heel akelig onge luk met ziekenhuisafval voor gedaan." Het is de bedoeling van de Covra om het afval uit de Nederlandse Antillen en Suriname naar Ne derland te verschepen en in Borssele te verwerken. Het kan daarna eventueel weer terug. Codée kan zich indenken dat de Covra Indonesië gaat assisteren door daar een 'Covra'tje' op te zetten. „Maar concreet is er nog niets. We zijn de mogelijkheden aan het aftasten." Overleg met het ministerie van Vrom is het eerste wat Codée voor ogen. „Het zal gevoelig liggen", reali seert hij zich, „maar iedereen is er toch bij gebaat dat radioac tief afval, waar ook ter wereld, goed wordt behandeld en niet in verkeerde handen terecht komt." De Covra wil sowieso interna tionaler gaan werken. De nucle aire afvalstroom in Nederland wordt naar verwachting na 2014 minder, zeker als de kern centrale Borssele tegen die tijd zou sluiten. Dat heeft voor de Covra niet alleen financiële consequenties. Het personeels bestand - momenteel 47,5 vol tijdse banen - zal 'mogelijk' worden verkleind. De Covra wil wel de kennis op peil houden. Zo zullen de kerncentrales in Do- dewaard en Borssele later deze eeuw ontmanteld moeten wor den en is er over pakweg negen tig jaar een definitieve oplos sing voor het opbergen van hoogradioactief afval nodig, mogelij k in de grond. Covra-di recteur Codée wil daarom de in ternationale samenwerking versterken, in de eerste plaats met België. Industrie in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse overheden moeten nog veel werk verzetten om de controle op de naleving van de milieure gels op peil te brengen. De pro vincie, dertien gemeenten en twee waterschappen hebben tot uiterlijk 2005 de tijd om te vol doen aan de landelijk afgespro ken eisen. Nu haalt nog geen en kele overheidsinstantie die, blijkt uit een onderzoek naar de milieuhandhaving en -metin gen in Zeeland. Advertentie Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 www.delscher.nl Tekortschietende controle: het klinkt alarmerender dan het in werkelijkheid is, sust de nieuwe milieugeputeerde Jacques Suurmond (WD). „We hebben met elkaar geconstateerd dat we een behoorlijk stuk te verbe teren hebben. Daar is dan ook onmiddellijk een verbeter plan aan gekoppeld. In april 2004 houden we een nieuw on derzoek om te kijken of er voor uitgang is en begin 2005 volgt opnieuw een totale doorlich ting." De gedeputeerde onderstreept dat met het Rijk duidelijke af spraken zijn gemaakt over wat hij noemt 'de professionalise ring van de handhaving'. Daar bij is afgezien van het idee om één landelijke milieudienst in het leven te roepen. De lagere overheden mogen bewijzen dat ze het controleren en handha ven van vergunningen en spel regels heel goed zelf kunnen uit voeren. In de Zeeuwse situatie betekent dit in elk geval dat er méér samengewerkt moet wor den dan nu al het geval is, stelt Suurmond. U geeft zelf toe dat een 'forse ver beterslag' nodig is; is de milieu controle dan nu een wassen neus? Suurmond: „Er gebeurt erg veel op het gebied van milieuhand having. Dat de controle niet deugt is een te zware kwalifica tie. Je kunt niet stellen dat er momenteel in Zeeland slecht gehandhaafd wordt. De indivi duele instanties doen best veel, maar je zit met veel kleinere overheden en bent daardoor kwetsbaar. Er zijn wel grote verbeteringen mogelijk, we moeten naar een hoger plan. Er moet een kwaliteitsslag ge maakt worden." Waarom wordt, gelet op de schaalgrootte, geen provinciale milieudienst opgericht? „De wet verdeelt de speelhelft in tweëen: de gemeenten doen de kleine inrichtingen, de pro vincie de grote. Bij een provinci ale milieudienst negeer je de ei gen verantwoordelijkheid van de gemeenten en waterschap pen. Ik zeg wel dat we de krach ten moeten bundelen en elkaar zo goed mogelijk moeten aan vullen, met respect voor de zelf standigheid van gemeenten en waterschappen. We hebben overigens al het Provinciaal Mi lieu Overleg Noord en Zuid, daarvoor zijn bestuursovereen komsten getekend. Niet ieder een vindt het eigen wiel uit - nee, we wisselen wielen uit." Het respect voor gemeenten en waterschap duidt toch op een afwachtende houding van de provincie. „De overheden hebben zich er aan gebonden om de kwaliteit te gaan verbeteren. Daar mag je elkaar aan houden. De provin cie heeft drie rollen: als handha ver van de regels, als motor van het verbeterproces en als toe zichthouder op gemeenten en waterschappen. Dat toezicht wil ik minder benadrukken. We moeten met elkaar aan het werk en ik wil niet bij voorbaat stok ken achter de deur houden. Uit het onderzoek blijkt dat ambtenaren een dubbelfunctie hebben. Ze stellen vergunnin gen op en controleren zelf de na leving. Dat is niet zo geslaagd. „Bij de provincie bestaat de dubbelfunctie niet meer. Eén van de kenmerken van kwaliteit is dat je de vergunningverlening en controle scheidt. Dat moet overal gebeuren en dan zullen DEN HAAG - Visserij verdwijnt uit de naam van het ministe rie van LNV, dat voortaan als ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit door het leven zal gaan. De minister raad heeft dit gisteren besloten, omdat het departement ook de verantwoordelijkheid krijgt voor de voedsel- en warenau toriteit die momenteel nog bij Volksgezondheid is onderge bracht. H. van Geesbergen van de Zeeuwse vissersvereniging Zevibel reageert gelaten op de naamswijziging. „Voedselkwaliteit is één van de hypes van de laatste jaren en dat vertaalt zich nu. Maar ik zit er niet mee dat Visserij uit de naam van het minis terie wegvalt, zolang er voor de visserij een fatsoenlijk beleid wordt gevoerd." De visserijsector verloor eerder al een 'eigen' staatssecretaris, Odink van de LPF. Zijn taken zijn overgenomen door minister Veerman (CDA). GOES - Vianed, de vereniging van aannemers in de wegen bouw, waarschuwt tegen malafide Engelse asfalteerders, die op Noord- en Zuid-Beveland zijn begonnen hun diensten aan de man te brengen. De niet erkende en ongekwalificeerde as- faltbedrijfjes zoeken klanten onder boeren, kleine bedrijven en particulieren. Ze bieden aan opritten en erven te asfalteren zonder garanties en zonder een adres achter te laten. De prij zen staan in geen enkele verhouding tot het geleverde werk en de kwaliteit van het werk is doorgaans slecht. Dikwijls begint het asfalt al te breken twee dagen nadat de aanbrengers zijn vertrokken. Bovendien is de herkomst van het gebruikte as falt onduidelijk. Het is niet ondenkbaar dat het spul niet aan de milieu-eisen voldoet. Omdat de asfaltbedrijf jes meteen na het werk contant betaald moeten worden, vermoedt Vianed dat het met de belastingafdracht niet helemaal pluis zal zijn en dat voor de werknemers ook geen sociale premies worden betaald. ZIERIKZEE - Een inwoner van Zierikzee is donderdagavond het slachtoffer geworden van twee afpersers. Het duo wist rond acht uur met een babbeltruc het huis van de man aan de Nieuwe Bogerdstraat binnen te dringen. Vervolgens dwongen ze hem, door te dreigen met lichamelijk geweld, geld af te staan. Ze moesten genoegen nemen met een klein geldbedrag. De identiteit van de daders was gisteren nog onbekend. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 76-jarige man uit Koudekerke voor het verwaarlozen van zijn runderen veroordeeld tot 2 50 euro boe te. Verbalisanten van de Algemene Inspectie Dienst (AID) hadden geconstateerd dat de veehouder twee koeien de nodi ge verzorging had onthouden. Zo bleken de hoeven van de runderen niet tijdig besneden (bekapt) te zijn, waardoor ze omgekrulde klauwen hadden. Door de pijn konden de koeien niet meer recht op hun poten staan. Volgens een dierenarts konden de runderen niet opstaan. De verdachte maakte zich tijdens de zitting kwaad. „Ik ben tussen de koeien geboren. Dit is onjuist. Ik laat koeien nooit bekappen, want het gaat er vanzelf afriep hij verontwaardigd„U moet met de tij d mee gaan. Het is voor het welzijn van de koeien. Ik zou maar eens overwegen om met pensioen te gaan", adviseerde de politie rechter. De reactie van de boer was heftig. „Ik teken tegen de boete hoger beroep aan." foto Peter Nicolai kleinere organisaties elkaar no dig hebben." Het lijkt met de planning van de controle ook niet echt in orde te zijn. „Bij meer kwaliteit hoort een goede planning en moet je weten hoe groot de inzet van mensen moet zijn. We zullen eerst in beeld brengen hoeveel mens kracht nodig is. Ik sluit niet uit dat er meer mensen nodig zijn. Handhaving heeft direct te ma ken met veiligheid, met milieu en met wat ik maar noem het ge zag van de overheid." Zal er wel ooit afdoende gecon troleerd kunnen worden? „We hebben in dit land veel te veel regels. Daar moeten we flink in snoeien en vervolgens strikt handhaven. Niet tot op de millimeter en laatste komma, maar bij echte overtredingen gewoon sancties opleggen. In het beleidsprogramma van de provincie staat dat er een task force komt om de regelgeving terug te dringen. Dat is een heil of a job. Niets is moeilijker dan het terugdringen van de bu reaucratie, maar ik neem het heel serieus." door Rinus Antonisse NISSE - In het kader van het Jaar van de Boerderij komt de mobiele BoerenWereldKeuken naar Zeeland. Een culinair weekeinde op de boerderij van de familie De Winter aan de Nis- sestellewegbij Nisse. Gerenom meerde chef-koks uit Zeeland zullen in de keuken bijzondere (streek)gerechten bereiden. De mobiele keuken is ontwor pen als stervormig design-res taurant. Op het boerenerf, zit tend aan lange eikenhouten tafels kunnen per avond zo'n honderd gasten aanschuiven. Ze krijgen in de open lucht een compleet viergangenmenu op basis van vooral regionale spe cialiteiten voorgeschoteld. Het restaurant van de mobiele BoerenWereldKeuken is vrijdag 13, zaterdag 14 en zondag 15 ju ni om 19.00 uur geopend. Op za terdag 14 en zondag 15 juni is er bovendien om 13.00 uur voor eveneens honderd mensen gele- gendheid om Japans te lunchen. Aangeraden wordt een plaats te reserveren (0800- 78 90 800; zie ook www.jaarvandeboerde- rij.nl). Tegelijkertijd worden een boe- renwereldmarkt en een proeve- rij gehouden. Boeren en produ centen uit alle provincies presenteren in vijftien stalletjes hun producten. Een Nederland se of buitenlandse kok verzorgt kookdemonstraties en stelt bij zondere recepten beschikbaar. De markt en proeverij zijn za terdag van 12.00 tot 20.00 uur geopend en zondag van 12.00tot 19.00 uur. De kookdemonstra ties vinden tussen 15.00en 17.00 uurplaats. Het culinaire evenement trekt tot eind juli door het hele land Alle provincies worden aan ge daan, steeds met wisselende koks. In Nisse treden aan Zou- zou Rezouga van gasterij Bal moral in Sluis, Teun Roffel van restaurant 't Oudt Sas in Sas van Gent, Antoine Bergman van restaurant Napoleon in Hulst en Sebastiaan Dierick van restau rant Cadzandria in Cadzand. Voor het menu van het boeren- diner hebben de vier chef-koks zich laten inspireren door het seizoen en de Zeeuwse streekge- rechten. De gasten krijgen ge rechten voorgeschoteld van on der meer scharrelhoen en duin konijn, Oosterscheldekreeft en Zeeuws lam. In het nagerecht wordt crème de cassis de Zélan- de gebruikt. De Japanse lunch wordt klaargemaakt door sous chef Nakamoura van restaurant Shirasagi in Den Haag. Het Jaar van de Boerderij vraagt aandacht voor histori sche boerderijen en het veran derende platteland. Door met het culinair evenement mensen naar het landelijk gebied te ha len wordt dat onderstreept. Dat is ook de belangrijkste reden waarom boer Leon de Wintei zijn ruime erf beschikbaar stelt „De burgers kunnen zo zien wat er op de boerderij gebeurt en een betere indruk krijgen van het boerenbedrijf." Advertentie Kijk voor uw dichtstbijzijnde Praxis vestiging in de Gouden Gids of op www.praxis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15