11 Kinderopvang Meikever vernieuwd Vlissingse studenten wennen aan leven en werken op volle zee Nieuw verblijf voor Zeeuwse arrestanten GEOPEND intratuin Veere trekt geld uit voor veilig maken vuurtoren Vlissingers klagen minder over gemeente UITVERKOOP Gimbrère Middelburg moet meer lokale aannemers inschakelen Huldiging 2e pinksterdag Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- zeeuwse almanak WALCHEREN zaterdag 7 juni 2003 Diffuus Brommer weg in Oost-Souburg Aan de slag Praatje maken Tientallen dode vissen in kanaal Sluiskil Ouderdomssuiker? 11.00 tot 17.00 uur Amersfoort Amsterdam Barneveld Boxtel Drachten Goes Heerhugowaard Rijssen Rotterdam Veendam Veenendaal Velserbroek Woerden www.tulpkeukens.nl Maandag ■MJ 9 juni ka 2 Pin fi]2e Pinksterdag van 10.00-17.00 uur J Ondernemers willen voorrang rtnorAbvan der Sluis MIDDELBURG - Het Onderne mers Collectief Middelburg (OCM) wil dat het gemeentebe stuur vaker plaatselijke aanne mers inschakelt bi j bouw-of be stratingswerkzaamheden. Daarvoor moet het college een lokaal aanbestedingsbeleid op stellen. Dat schrijft het OCM in een brief aan B en W van Mid delburg. Volgens voorzitter S. Buisman gebeurt het nu te vaak dat plaatselijke ondernemers niet of nauwelijks de kans krijgen om in te schrijven op aanbeste dingen of opdrachten vanuit de eigen gemeente. „Wij vinden dat Middelburgse, Vlissingse of Veerse aannemers absolute voorrang moeten hebben. Dat gebeurt nu veel te weinig.Naar de oorzaak kan hij alleen gissen. „Ik weet 'tniet. Misschien denkt men dat wat van ver komt, lek ker is. Ze kunnen natuurlij kook goedkoper zijn, maar die indruk heb ik niet." Het OCM vindt dat de gemeente te weing openbaar aanbesteedt. „Het meeste gebeurt onder hands. Dat is een slechte zaak, zowel voor de gemeente als voor het lokale bedrijfsleven. Dat krijgt geen kans. De wetgeving daarover is een beetje diffuus. Ik OOST-SOUBURG - Vrijdag- ochtend is tussen 8.00 en 13.20 uur een bromfiets gestolen uit i de Spoorstraat, vlakbij het sta- j tion in Oost-Souburg. De brom mer stond vast met een stuurslot eneenkabelslot. Het gaat om een grijze Peugeot, van het type Speedfight, met kenteken ZLX352. De waarde bedraagt enkele duizenden eu ro's. heb nog nooit gehoord dat een overheid op de vingers is getikt voor onderhands aanbesteden." Het ondernemerscollectief heeft de indruk dat de gemeente Middelburg vaak aannemers in schakelt, waarmee ze een jaren lange relatie heeft. Buisman: „Omdat dat vertrouwd is. Zo'n relatie is door de jaren heen ge groeid en het is makkelijk om steeds dezelfde te nemen. Je weet dat je kwaliteit krijgt en dat mensen goed werk afleve ren. Dat is heel menselijk, be grijp me goed. Ik ga niet uit van de kwade trouw van de over heid." Buisman vindt dat de gemeente Middelburg is eerste instantie het Middelburgse bedrijfsleven moet inschakelen. „Daar zijn we heel expliciet in. Vervolgens kunnen Vlissingse, Veerse, dan Zeeuwse en daarna van buiten de provincie aan de slag." Hoe veel werk nu wordt gedaan door aannemers van buiten de ge meente is de OCM-voorzitter onbekend. „Maar ik denk dat 't heel veel is." Volgens Buisman snijdt het mes aan twee kanten als werk open baar aanbesteed wordt en de ge meente een eigen inkooporgani satie instelt. „Nu is het nog zo dat iedere dienst zelf bepaalt wat wordt aangekocht of aan besteedt. Als je als Walcherse gemeenten de handen in elkaar slaat, kun je volgens mij betere contracten afsluiten. Niet al leen als het gaat om bestratin gen, maar ook om de inkoop van brandstof of potloden. Als je echt openbaar aanbesteedt, kan het volgens mij aanzienlijk ver schillen ten opzichte van onder handse aanbesteding. En daar komt nog bij dat Middelburgse ondernemers dan écht aan de bak kunnen." Buisman denkt dat een interne richtlijn voor een lokaal aanbe stedingsbeleid een waardevol instrument kan zijn. Het collec tief wil daar graag over meepra ten en -denken. foto Lex de Meester De vernieuwde Meikever is volgens directeur Boerbooms duizend keer mooier geworden. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het Middelburgse kin derdagverblijf De Meikever van Kinderop vang Walcheren is gisteren na een groot scheepse verbouwing heropend. De vroege re slaapruimtes zijn verbouwd tot drie groepsverblijven. „De kinderen leven op de zon en slapen nu aan de noordkant", vertelt directeur Marlou Boerbooms van Kinder opvang Walcheren. In de Meikever was nog niet zo lang geleden het centraal kantoor gehuisvest van de Kin deropvang Walcheren. Ook de Buiten schoolse Opvang (BSO) en een peuterspeel zaal hadden een ruimte in het gebouw. Door de opening van de Brede School in de Magi straatwij k verhuisden de speelzaal en de BSO. „Daardoor konden we drie gelijk waardige groepen realiseren op de begane grond", zegt Boerbooms. De kinderen wor den in drie groepen van twaalf opgevangen. Zeventig kinderen maken gebruik ervan. Waar eerst verb lijfsruimtes waren voor de kinderen, zijn nu vijf kleinere slaapkamers gemaakt waar ongeveer vier kinderen een dutje kunnen doen. Boerbooms: „Vroeger hadden we één grote slaapkamer. Nu kun nen we kinderen apart leggen. Dat is ook voor de kinderen veel rustiger dan op één kamer. De Meikever is tien j aar oud en in die tijd veranderen ook je inzichten." In de oude ruimte van de peuterspeelzaal wordt in sep tember een vierde opvang gerealiseerd. De bovenverdieping van het pand, waarin vroeger kantoorpersoneel werkte, staat leeg door de verhuizing naar de Buitenhove- school. Boerbooms: „Ik zou daar heel graag een huiswerkinstituut of een tieneropvang van kinderen tussen de twaalf en zestien jaar willen hebben. Als iemand interesse heeft in de ruimte, krijgt hij van mij alle me dewerking. Ik zou 't super vinden." Het mooiste van De Meikever is volgens de directeur de locatie. „We zitten midden in het park, vlakbij een grote speeltuin en de kinderboerderij. Met een bolderkar ben je daar zo. We hebben ook een sluip- en kruip- bosje ingericht, waar kinderen spannende plekjes kunnen ontdekken." Ter gelegen heid van de heropening ontving De Meike ver van de directie een cheque om een bui tenberging voor het speelgoed te realiseren. door Melita Lantinq VLISSINGEN - De pabo-stu denten Diederik Veerman en Vincent van der Veen zijn een week op de Lida, een Neder lands vrachtschip met een gro tendeels Russische bemanning. Ze varen naar Boston in het ka der van het onderwijsproject Zee op school. Onderweg verza melen ze lesmateriaal voor ba sisscholen. Kinderen leren op deze manier over zeevaart en het leven aan boord van een schip. Ondanks de woelige zee verloopt de reis voorspoedig. Een verslag per e-mail. „Het leven aan boord is al zo'n kleine vier dagen redelijk on comfortabel. Door een lage drukgebied slingert het schip zo'n beetje alle kanten op. Dat maakt het lopen vrij lastig. We lijken net een stel alcoholisten. Ook met het eten is het nog al eens lastig. De borden schuiven steeds je neus voorbijvertellen Vincent en Diederik.,We zijn de tweede avond zeeziek geweest en dat is geen pretje. Maar een speciale pleister tegen zeeziekte achter het oor doet wonderen. Na vier dagen schommelen zijn we nu gewend aan het leven op volle zee. We kunnen ons nu nor maal verplaatsen zonder onder de blauwe plekken te zitten en hele kasten mee te nemen. We zijn zelfs al zo gewend dat we vanmiddag met een slijptol in het ruim wat hebben geklust aan de constructie voor het ver voeren van de vracht die we gaan oppikken in Boston. Met zo'n slijptol moet je normaal al oppassen, laat staan op een slin gerend schip." De studenten zijn dagelijks be zig met het project Zee op school. Ze maken foto's, verzin nen vragen voor de kinderen en benutten iedere gelegenheid om te praten met zeelieden die ze onderweg tegenkomen. „Zaterdag hadden we onze eer ste 'ontmoeting' met een schip van de Belgische kustwacht. In het Nauw van Calais passeerden we de Tricolor die daar nog steeds ligt. Mijlen van te voren werden we gewaarschuwd door de Belgische kustwacht. We hebben even een kort gesprekje gevoerd met de dekofficier van dat schip maar helaas was hij een beetje terughoudend. Hij wilde niet praten over de Trico lor. Zondag hebben we een ge sprek gehad met de havenmees ter van Weymouth in Engeland. Computerman Ron ging daar van boord. De visserman die we daarna wilden interviewen was iets minder vriendelijk. Ik druk me bescheiden uit als ik zeg dat we nu weten waar het spreek woord 'iemand uitmaken voor rotte vis' vandaan komt. Voor dat hij z'n harpoengeweer kon laden zijn we gevlucht. Maan dag hadden we onze eerste dierlijke ontmoeting. Een ver dwaalde duif had de Lida uitge zocht als rustplaats. Je kunt het slechter treffen als duif. Deze duif, die we omgedoopt hebben tot Dave de duif, was ook de trotse bezitter van een heus nummer om z'n pootje. Uiter aard hebben we dat opgeschre ven. Het leek ons een leuk idee dat de kinderen die alles gaan volgen de eigenaar van deze duif opsporen. Probleem is, dat de eigenaar hem niet meer kan komen afhalen aangezien Dave gisteren weer is vertrokken." De studenten schrijven dat de sfeer aan boord goed is. „Het contact onderling is fantas tisch. Het voeren van hoog staande gesprekken met de be manning is nog wel eens lastig, omdat alles in het Engels moet. Gelukkig schiet onze Russische taalvaardigheid vooruit en met gebarentaal kom je een heel eind." (Advertentie) ■doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Op het terrein van de Middelburgse gevange nis komt een verblijf voor alle Zeeuwse arrestanten. Sinds drie jaar worden arrestanten al opgevangen in de penitentiare inrichting Torentijd. Nu krijgt de politie een eigen gebouw op het terrein. De bouwvergunning is aange vraagd, maar het is volgens lo catiedirecteur J. Hattinga Ver- schure van Torentijd nog niet duidelijk wanneer de eerste paal de grond in gaat. „Het is zelfs nog niet honderd procent TERNEUZEN - De afgelopen dagen zijn in een zijtak van het Kanaal Gent-Terneuzen ter hoogte van Sluiskil tientallen dode vissen gevonden. Metingen geven volgens Rijks waterstaat aan dat gebrek aan zuurstof in het water de oorzaak kan zijn. Verder onderzoek van watermonsters moet meer dui delijkheid geven. De eerste dode vissen werden afgelopen woensdag al aange troffen in Zijkanaal C tussen Sluiskil en Axelse Sassing. Ook donderdag en gisterochtend zijn er enkele tientallen vissen opgeruimd. Het gaat om dode harders met een gewicht van on geveer twee kilo per stuk. Zuurstofmetingen hebben aan getoond dat het zuurstofgehalte in het water 's nachts plaatselijk daalt tot beneden de drie milli gram per liter. Dat komt door het afsterven van algen in het water. zeker of het doorgaat.Het is de bedoeling dat er 24 cellen in het gebouw komen, hetzelfde aan tal als het aantal cellen dat nu door de politie wordt gebruikt. „Die worden nu in mindering gebracht op onze cellen. In tij den van capaciteitsnood is dat wel een punt van zorg." De oude cellen op de politiebu reaus werden in 1995 afge keurd. Maar dat is niet de enige reden om de arrestanten op één centrale plek onder te brengen. „Op het moment dat mensen vast zitten, moeten ze ook wor den verzorgd", zegt politie woordvoerder A. Don. „Dat is veel werk. Ze krijgen eten en ze moeten worden gelucht." De oude cellen worden nu alleen nog gebruikt om mensen tijde lijk vast te zetten, aldus Don. „Op het moment dat iemand aangehouden wordt en langer moet blijven, dan moeten we die persoon ergens kwijt. Dat doen we daar." Nu worden de arrestanten van de politie verzorgd door de me dewerkers van Torentijd. Dat zal in de toekomst ook zo blij ven. De politie huurt het nieuwe verblijf van de Rijksgebouwen dienst. „Wij zijn de daar de baas", zegt Don. „We huren zorg in, onze medewerkers kunnen daar ook gewoon werken. Nu zijn er allemaal praktische pro blemen, omdat je in Torentijd zelf werkt. In het nieuwe ver blijf krijgen we een aparte in gang." Advertentie Wij hielpen met voedings supplementen talloze mensen. Bel voor een afspraak: Adviesbureau Arbad vof Markt 16, 4416 AH Kruiningen Tel. 0113-383484; fax 0113-320205 Advertentie open Zhilp K E U K E N S I Advertentie HET GROENE WARENHUIS GALGEWEG 5 - K0UDEKERKE door Ron Maqnée DOMBURG - Een bedrag van 45.000 euro is nodig om de vuur toren van Westkapelle weer vei lig te maken voor bezoekers, heeft een gespecialiseerd be drijf berekend. Het Veerse colle ge hoopt goedkoper uit te zijn. Het geld is nodig voor verbete ring van het hekwerk aan de top van de vuurtoren. Daarnaast moeten er nog enkele veilig heidsvoorzieningen, zoals een betere verlichting en een extra uitgang, worden aangebracht. Een gespecialiseerd bedrijf heeft de aanpassingen van de vuurtoren op 45.000 euro ge schat. „Sinds Volendam en Enschede gelden er ook strenge eisen voor vuurtorens", zegt wethouder M. te Roller van de gemeente Veere. „Onlangs zijn er aanpassingen verricht aan de gsm-installaties die ook in de toren hangen. Toen hebben we meteen een schatting laten maken van de kosten om de vuurtoren veilig te krijgen." De kosten zijn een globale ra ming. „We gaan daarom nog kij ken of het ergens goedkoper kan; het is een groot bedrag. De keuze voor de ingreep staat los van de discussie over de toe ristenbelasting die deze week oplaaide. De partijen in de Veer se gemeenteraad bekritiseerden de verhoging van de toeristen belasting met vijf cent, zoals door het college voorgesteld. De aanpassing van de vuurtoren gaat in ieder geval door, ook als de verhoging van de belasting wordt afgeblazen. „Indien no dig gaan we gewoon kijken of we het ergens anders vandaan kunnen halen." Overigens wordt de vuurtoren van Westka pelle maar mondjesmaat be zocht. Jaarlijks doen zo'n twee duizend geïnteresseerden het monument aan. De vuurtoren is De vuurtoren heeft onder meer een nieuw hekwerk en betere ver lichting nodig. foto Lex de Meester slechts driemaal twee uur per week open. De toegang is gratis. De toren van Westkapelle is al meer dan vijf eeuwen oud, de vuurtorenfunctie pas een kleine twee eeuwen. In 1817 werd op de kerktoren van de in 1470 ge reedgekomen Sint Willebror- duskerk het kustlicht geplaatst. Op 15 maart 1831 brandde de kerk door blikseminslag af. Al leen de toren bleef staan en deze werd van rijkswege gerestau reerd. Ruim twintig jaar later werd het vaste licht vervangen door een draaiend licht. joor Ab van der Sluis VLISSINGEN - Vlissingers kla gen steeds minder over hun gemeentebestuur en de ambte naren. Dat blijkt uit het jaarver dag over 2002 van de gemeente- j'jke klachtencommissie. Vorig jaar behandelde de commissie achttien klachten, een daling 'en opzichte van 2001 met bijna dertig procent. Dij de klachtencommissie kwa den 21 klachten binnen. Drie daarvan werden niet in behan- deling genomen, omdat daar voor andere procedures golden. In 2001 kreeg de commissie nog 25 klachten op het bordje. Het waarom van de daling is ondui delijk. Ook is onbekend of spra ke is van een trend. De commis sie gaat ervan uit dat het college van B en W en de ambtenaren geleerd hebben van vroegere aanbevelingen van de klachten commissie. Van de achttien overgebleven klachten konden veertien intern worden afgedaan of de klager trok zijn klacht in gedurende de procedure. Vier klachten kon den vorig jaar nog niet worden afgehandeld. De meeste klachten die werden ingediend, hadden betrekking op onheuse bejegening door ambtenaren of parkeercontro- leurs. Ook kwam het voor dat mensen zich van het kastje naar de muur gestuurd voelden. In een aantal gevallen vonden kla gers dat aanvragen voor bij voorbeeld subsidie of bijzonde re bijstand te lang op zich lieten wachten. De commissie heeft het college van B en W zoals gebruikelijk aan aantal aanbevelingen ge daan. Zo is het raadzaam dat in contacten tussen de gemeente en inwoners van de gemeente Vlissingen voldoende aandacht wordt besteed aan communica tie. De commissie vindt het van belang dat inwoners op tijd ge ïnformeerd worden als het bij voorbeeld langer duurt voor een aanvraag in behandeling geno men kan worden. „Door meer oog te hebben voor dit aspect van het gemeentelijk beleid", aldus de commissie in het jaar verslag, „zal het aantal klach ten naar verwachting nog ver der kunnen dalen." De afdeling sociale zaken krijgt dit jaar een pluim van de com missie. Vorig jaar gaf de com missie aan dat de afdeling socia le zaken meer aandacht moest besteden aan de manier van af handelen van klachten. De af deling heeft dat ter harte geno men. „De aanbeveling heeft geresulteerd in een gewijzigde aanpak waardoor sneller tot af doening van klachten wordt ge komen." voorletters:m/v straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000019 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG De goede man wist niet wat hem overkwam. Tufte hij, zo als gebruikelijk, rustig door de Westerscheldetunnelrich- ting Beveland en ontwaarde hij daar op het Tolplein plot seling een groepje vrolijke lui, die hem wilden doen stoppen. Toen hij de camera's zag, begreep hij wat er loos was: hij was natuurlijk de miljoenste tunnelgebruiker en ze wilden hem ongetwij feld huldigen. Foto in de krant, beelden op tv. Zijn hersens draaiden op topsnel heid. Hoe moest hij zich hier uit redden? Simpel: hij gaf gas en reed gewoon door. Dan was hij maar niet de miljoen ste, pakten ze die man achter hem maar als één-miljoen en-eerste. Dat moest hem weer gebeuren. Had hij net een stiekem bezoekje aan zijn vriendin in Terneuzen ge bracht en dan zou zo'n huldi ging alles verraden. Hoewel, dat bloemetje had hij best kunnen gebruiken. Om zijn echtgenote in Goes eindelijk eens wat milder te stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11