PZC Mountainbiken met Happy MTB 7 Aan zwart bijbaantje kleven veel nadelen Verdubbeling van aantal mensen dat supermarkt te duur vindt WÊÊBBSÊSÊ Slopen voor 's werelds grootste waterkrachtcentrale CBL wil van Interpay geld terug het bedrijf profijt vrijdag 6 juni 2003 Prijzenslag 1 Hogere landbouwprijzen verwacht VS kijken naar Nederlandse pas Chaos bij goedkoopste verzekeraar Orders van 30 miljoen voor Imtech Transavia maakt nog winst Bestellen met computer in restaurant Hajé Vrijheid rte \a9e< Vaste groep Belasting Ziekenfonds Prijsvechter weet klant te binden Hnnr Achille Prick SCHEVENINGEN - Super marktketens moeten weer knokken om klanten te trekken en te houden. Ketens als Albert Heijn en Super de Boer verlie zen meer en meer terrein aan prijsvechters als Aldi en Dirk van den Broek. Huismerken blijven stijgen in populariteit en in vergelijking met een jaar te rug vinden bijna twee keer zo veel consumenten de super markt te duur. Dat zijn enkele conclusies uit het gistermiddag gepresenteer de onderzoek Consumenten- Trends 2003. Het onderzoek werd gedaan door het Erasmus Food Management Instituut van de Erasmus Universiteit (Efmi) en het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL), de vertegenwoordiger van de supermarktbranche. Wat eerder al door signalen uit de markt naar voren kwam, wordt bevestigd door het Efmi: de tijd dat de consument arge loos zijn karretje vulde met A- merken bij de dichtstbijzijnde supermarkt ligt achter ons. Nog steeds doet een ruime meerder heid de boodschappen bij de zo genoemde servicesupermarkt (bijvoorbeeld AH en Konmar), maar steeds meer mensen be zoeken ook andere supermark ten. Van die zwevende klanten profiteren de prijsvechters het meest, want die slagen er het beste in om nieuwe klanten vast te houden. Hoewel de economie al langere tijd in het slop zit, reageerden de consumenten pas na vorig jaar zomer. Plots kregen zij veel meer aandacht voor prijzen. „Toen hadden de supermarktketens misschien wat sneller moeten reageren door een echte prijzen slag aan te gaan", zegt onder zoeker Marcel van Aalst van het Efmi. „Nu kwam die pas tradi tioneel in januari, maar toen was de aandacht voor lage prij zen alweer een beetje weggeëbd. De traditionele prijzenslag had dus een averechts effect, want daardoor werd de consument opnieuw heel prijsbewust en sneden met name de servicesu permarkten zich in eigen vlees. Van Aalst: „Echt alarmerend voor de duurdere servicesuper markten is de trend dat klanten minder waarde zijn gaan hech ten aan allerlei extra's zoals een goede service. In Groot-Brit- tannië hechten klanten daar zeer aan, in Duitsland veel min der en wij zitten daar ergens tussenin. Als het belang van ser vice structureel zou dalen, heb ben de duurdere supermarkten een probleem." Tegelijkertijd ziet Van Aalst een toenadering tussen alle typen supermarkt formules. „Albert Heijn heeft zich de afgelopen maanden ge profileerd op prijs en de Aldi breidt haar assortiment lang zaam uit." Toch blijkt uit het onderzoek dat de consument niet zit te wachten op eenheidsworst. Consumenten bezoeken gemid deld bijna drie verschillende su permarkten per maand. De ene keer wil hij gemak, service of A- merken, de andere keer een scherpe prijs en maalt hij niet om ongemak. Albert Heijn moet daarom ook niet op prijs willen concurreren, dat redden ze niet. Net als Aldi moet opletten niet een te groot assortiment in de schappen te leggen. GPD §p -\ litis U7,v <;NVv WSS - *'-* SSL T?C:- - yi j tb v ,1 -7 FENGJIE-Een sloper leeft zich uit op het beton van een hydrologisch station op de water. Het stuwmeer dat uiteindelijk ontstaat, is 630 kilometerlang, 1100 meter oever van de Yangtze rivier ter hoogte van Fengjie in de provincie Chongqing. Deze diep en 175 meter breed. Niet minder dan 1,3 miljoen Chinezen werden ervoor ge- week is begonnen met het laten vollopen van het waterreservoir achter de immense dwongen te verhuizen. Drieklovendam in China. De Drieklovendam, met daarin 's werelds grootste waterkrachtcentrale, moet in Naar verwachting staat rond 15 juni op de plek van het hydro-station 135 meter 2009 klaar zijn. foto AP PARIJS - De prijzen van landbouwproducten zullen de ko mende jaren gaan stijgen. Dat voorspelt de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (Oeso) in een gisteren gepubliceerd rapport over de landbouwsector in de dertig industrielanden die zijn aangesloten. Volgens de Oeso zijn de hogere prijzen een gevolg van een toe nemende vraag uit snel groeiende ontwikkelingslanden. Dat geldt vooral voor bewerkt voedsel en proteïnerijke produc ten, zoals vlees. De Oeso tekent daarbij wel aan dat tegelijker tijd de productie toeneemt, waardoor de prijsstijgingen niet excessief zullen zijn. ANP DEN HAAG - In de strijd tegen terrorisme zijn de Amerikaan se autoriteiten bij de Haagse uitgeverij Sdu terecht gekomen. Sdu heeft op verzoek zestig paspoorten geleverd naar Neder lands model. De Amerikanen zijn geïnteresseerd in de inge bouwde chip met gelaat- en vingerafdruk die snelle identifi catie mogelijk maakt. Mocht het tot een order komen dan zal Sdu een licentiehouder in de VS zoeken en zelf voor de technische ondersteuning zor gen. Sdu gaat al de nieuwe paspoorten van Zwitserland en Ierland maken. GPD GRONINGEN - Zorgverzekeraar AnderZorg uit Groningen, die de reputatie geniet de goedkoopste zorgverzekeraar van Nederland te zijn, kan de enorme toeloop van nieuwe klanten niet meer aan. Dat zei een woordvoerster gisteren. Declara ties worden te laat uitbetaald en honderden verzekerden zit ten al maanden zonder zorgpas. Ook met de telefonische be reikbaarheid is het slecht gesteld. AnderZorg profiteerde begin dit jaar van de stijgende pre mies bij andere zorgverzekeraars. Het aantal klanten steeg daardoor in vier maanden tijd van 11.000 naar ruim 30.000. Voor 1 juli heeft AnderZorg de administratie weer op orde, belooft de verzekeraar. ANP GOUDA - Technische dienstverlener Imtech heeft voor 30 miljoen euro aan orders binnen van de Europese telecomsec- tor. Dat heeft het in Gouda gevestigde bedrijf gisteren meege deeld. Het gaat om de bouw en het onderhoud van mobiele en vaste netwerken. De orders betreffen onder meer de verbetering van het net werk van de Duitse KPN-dochter E-Plus, een onderhouds contract voor Song Networks in Zweden en het opzetten van een telematicanetwerk voor de Vlaamse overheid. ANP SCHIPHOL - Transavia heeft het afgelopen jaar een nettowinst gemaakt van elf miljoen euro. De Luchtvaart maatschappij wist daarmee ondanks de slechte marktom standigheden voor het vijfentwintigste jaar op een rij winst te behalen. Het is onzeker of Transavia ook dit jaar met een winst zal af sluiten. De directie onthield zich gisteren, tijdens de presen tatie van de jaarcijfers, van een prognose over het lopende jaar. Transavia wil het aantal medewerkers verminderen, maar volgens een woordvoerster zal dit naar het zich laat aan zien gebeuren zonder gedwongen ontslagen. GPD SCHEVENINGEN - Het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) overweegt stap pen tegen Interpay, het bedrijf dat de pintransacties in Neder land regelt. Tijdens de jaarbijeenkomst gis teren in Scheveningen zei voor zitter K. van den Doel van de koepel van supermarkten: „Misschien moeten wij ons te veel betaalde geld gaan terug vragen aan Interpay." De Nederlandse Mededingings autoriteit verdenkt Interpay van misbruik van haar monopo liepositie. Van den Doel: „Inter pay brengt ondernemers veel te hoge tarieven voor pintransac ties in rekening. Volgens de NMa is er geen redelij ke verhou ding tussen de kostprijs van het pinnen en de tarieven die hier voor worden gevraagd.ANP HEERENVEEN - Het Hajé Ho tel in Heerenveen gaat bestel lingen in het restaurant zonder ober opnemen. Klanten moeten hun eten via een computer op hun tafel be stellen. Op elke tafel komt een beeldscherm waarop de gasten hun bestelling kunnen aange ven. Via een druk op de knop wordt de informatie doorge stuurd naar de keuken. De bestelling wordt nog wel ge woon door obers gebracht. ANP Advertentie door Desirée Schouten VROUWENPOLDER - „Een loodzware klim, prachtige vergezichten, gapende afgronden en duizelingwekkende afda lingen. Het zijn zomaar wat indrukken van de mountainbiketochten die ik orga niseer. We rijden over de mooiste routes, die je met een mountainbike kunt rijden, onder begeleiding van een ervaren gids, ikzelf." Peter Boone is oprichter, eigenaar en eni ge medewerker van Happy MTB, een organisatiebureau voor mountainbike- tochten in binnen- en buitenland. MTB-rijden is fietsen buiten de gebaan de paden, door ruw en heuvelachtig of bergachtig terrein of over oude voetpa den. Hij organiseert dagtochten naar Wester- schouwen in Zeeland, Swalmen in Lim burg en Remouchamps in de Ardennen in België. In Oostenrijk biedt hij meerdaag se tochten in Vital in Tirol en Zugspitz in de Alpen. De meerdaagse tochten zijn vooral voor de ervaren biker heel geschikt, maar aan de dagtochten kan ook een beginner heel goed deelnemen. Boone heeft zelf een ze vental mountainbikes en materiaal als helmen voor verhuur. De ervaren MTB rijder geeft meestal de voorkeur aan zijn eigen fiets. „Voor een dagtocht komen we bij elkaar op een afgesproken punt. Dan stel ik de verhuurde fietsen eerst op de goede maat en bespreek even de regels met de deelne mers. Een helm is bijvoorbeeld verplicht. Dan gaan we om tien uur rijden, maar het kan evengoed elf uur zijn. Het is geen ra ce, de bedoeling is gewoon lekker ont spannen op de fiets in een mooie omge ving en in een tempo waar iedereen zich lekker bij voelt. Aan het eind van de tocht moet het niet zo zijn, dat ik alleen het voorwiel van mijn fiets gezien heb", al dus Boone. Peter Boone: „Er zijn maar enkele bedrijven die zich op mountainbiking richten. Daartussen probeer ik mijn plaatsje te verove ren." foto Ruben Oreel ,7 V.0P„,A^ Ke^Pte,n ^e\e*o0° »as" Zelf is hij al ongeveer zeventien jaar gek van mountainbiken en heeft al heel wat tochten gemaakt in Oostenrijk, Zwitser land en Frankrijk. Boone: „Het echte bergenwerk dus. Het is een combinatie van het gevoel van vrijheid en de nood zaak om je te concentreren op die fiets en waar je rijdt. Je rijdt altijd op ruw ter rein. Als je even niet oplet, lig je ge strekt." Die instelling tegenover het fietsen is waarschijnlijk de reden voor het begin nen van een eigen zaak in een branche, waar de verdiensten niet direct spette rend zijn. Vijf jaar lang deed Boone gids- werk bij tochten in het buitenland voor een reisorganisator. „Ik deed dat voor een appel en een ei. Geen punt, het was ook mijn hobby. Maar ik moest altijd precies dezelfde route rij den en alles precies eender doen, ook al wilden de klanten iets anders. Dat kan ik ook wel voor mezelf, dacht ik toen. Ik doe nu hetzelfde, mensen begeleiden bij tochten op de mountainbike en dat doe ik graag. Alleen bepaal ik nu zelf de regels", vertelt Boone. Tot zijn verrassing ontdekte Boone dat hij voor het organiseren van deze tochten niet aan veel eisen hoefde te voldoen. Zo lang hij niet complete reizen aanbiedt in clusief transport en verzekeringen, maar zich beperkt tot begeleiden en regelen van logies, zijn er geen papieren nodig. Voor zichzelf vindt hij kennis van EHBO noodzakelijk. Het organiseren van de tochten houdt in dat hij zorgt voor fietsen op de plaats van bestemming en bij meerdaagse tochten voor overnachtingadressen. Het begelei den van de tochten doet hij zelf, soms met hulp van vrienden of familie als de groep te groot is voor één begeleider. Voor de tochten in Oostenrijk werkt hij samen met plaatselijke gidsen. Bij de meerdaagse tochten regelt hij verder dat de bagage van de ene naar de andere overnachtingplaats wordt gebracht. Overigens bieden plaatselijke organisa ties dit soort arrangementen al stan daard aan. Veel verdiensten levert het nog niet op. Boone: „Ik vind het zelf leuk, maar eraan verdienen doe ik niet. Misschien komt het nog, maar ik houd toch nog maar even mijn baan in de haven. Ik ben nog startende ondernemer, midden in de in vesteringsfase. Ik heb zeven mountain bikes aangeschaft voor de verhuur, met Naam: Happy MTB Plaats: Vrouwenpolder Opgericht: 2001 Medewerkers: 1 Omzet: nog niet noemenswaardig de nodige onderdelen en helmen." „Daarnaast heb ik geïnvesteerd in een internetpagina en reclame. Een goede bus voor het transport van de fietsen had ik al. Al met al is het tot nu toe nog meer verlies dan winst. In 2002 was eigenlijk pas alles klaar en nu begint het seizoen nog maar net. Dit jaar heb ik al enkele dagtochten gedaan en er zijn er nog een aantal gepland." „In de bergen begint het seizoen pas in juli, omdat er op die hoogte nog lang sneeuw kan liggen. Het pi'obleem bij die meerdaagse tochten is natuurlijk om op een zelfde tij d een groep bij elkaar te krij - gen die groot genoeg is. Minimum is acht deelnemers." De liefhebbers van het mountainbiken vormen een vrij constante groep. Boone: „Ik zie niet direct groei in het aantal mountainbikers, maar wel een vrij vaste groep enthousiastelingen. Het is geen grote markt en er zijn maar enkele be drijven die zich erop richten. Daartussen probeer ik mijn eigen plaatsje te verove ren en ik zie wel hoe groot het wordt. Als ik er geen zin meer in heb of het niet meer kan, nou dan stop ik toch gewoon. Maar zolang ik het zelf leuk blijf vinden, ga ik lekker door." door Brenda van Dam Het eindexamen zit erop en de vakantie naar de Costa lonkt. Nu alleen nog even snel veel geld verdienen met vakan tiewerk. Veel eindexamenkan didaten kunnen aan de slag bij hun werkgever waar ze door de week ook al een baantje hebben. Ook staan er al heel wat scholie ren ingeschreven bij uitzendbu reaus. Als vakantiewerker krijg je te maken met een aantal for mele zaken, zoals rechten en plichten, de fiscus, verzekerin gen en dergelijke. Verdien ik wel genoeg met mijn vakantiebaantje?" Dat is de meest gestelde vraag die bij CNV Jongerenorganisatie bin- nenkomt. Vanaf 15 jaar hebben jongeren ten minste recht op het minimumjeugdloon, inclusief vakantiegeld en vrije dagen. Het minimumjeugdloon voor een 17-jarige bedraagt 113,85 euro bruto per week. Daar moet door de vakantiewerker nog loonbelasting en sociale pre mies van worden betaald. „Zonde van het geld, doe mij maar lekker een zwart baantje", kun je dan denken. Maar aan zwart werk kleven eigenlijk al leen maar nadelen. Ten eerste moet je maar afwachten wat je werkgever betaalt. Soms is dat meer dan het minimumjeugd loon, maar minder komt ook voor. Ook krijg je niet doorbe taald bij ziekte en ben je niet verzekerd als je op het werk een ongeluk krijgt. En je moet maar afwachten wat voor werk je aangeboden krijgt en of de werktijden wel een beetje schappelijk zijn. Een werkgever die het loon wit uitbetaalt, moet zich houden aan allerlei regels op het gebied van arbeidstijden en veiligheid. Kortom, wit werk is zo slecht nog niet. Bovendien valt het met de belastinginhouding wel mee. Omdat het bij vakantiewerk om een tijdelijke baan gaat, is er meestal teveel ingehouden. Te veel betaalde belasting kan worden teruggevraagd via een Tj-biljet. „Het Tj-biljet is tegenwoordig simpel om in te vullen", verze kert Bianca Veenendaal, woord voerster van CNV Jongerenor ganisatie. „Maar wij merken vooral dat jongeren niet wéten dat ze met een tijdelijk baantje recht hebben op teruggave. Dat proberen we met campagnes, een vakantiewerkkrant, inter net en gastlessen op school dui delijk te maken." Als je vorig jaar 12 euro of meer loonbelasting he.bt betaald, kun je nog tot en met 2005 een Tj-bil jet indienen. CNV Jongerenor ganisatie kan daarbij helpen. „We hebben een speciale inter netpagina die stap voor stap uit legt hoe je een Tj-biljet invult", legt Veenendaal uit. „Voor jon geren die lid van onze organisa tie zijn, vullen wij - als ze dat willen - het biljet in." Voor scholieren en studenten bestaat overigens een speciale regeling waarmee je met vakan tiewerk of een bijbaantje hele maal geen belasting of premies hoeft af te dragen. Dat kan als je in een kwartaal minder verdient dan 1.417,50 euro. Je moet dan samen met de werkgever een aanvraag bij de belastingdienst indienen. Verdien je in een kwartaal meer dan 1.417,50 eu ro, dan is het niet handig om van de regeling gebruik te maken, want dan moet je achteraf toch nog belasting betalen. Met een vakantiebaantje ben je automatisch verzekerd voor het ziekenfonds. Daarvoor wordt een deel van je loon ingehouden. Vanaf 18 jaar moet je bovendien de nominale ziekenfondspremie (ongeveer 30 euro) betalen. Was je via je ouders al verzekerd via het ziekenfonds, dan blijft dat dus zo. Ben je via je ouders par ticulier verzekerd, dan ben je dubbel verzekerd. Als je niet meer dan drie maanden werkt, dan hoef je de particuliere ver zekering niet op te zeggen, maar kun je de ingehouden premie voor de verzekering meestal ge deeltelijk terugvragen bij het ziekenfonds. Hoe zit het als je ziek wordt? Als je wit werkt, krijg je in principe doorbetaald. En wel zeventig procent van het dagloon. Een werkgever kan dit aanvullen tot 100 procent. Het ziektegeld zal trouwens nooit lager zijn dan het wettelijk minimumjeugd loon. Wel is het zo dat de eerste of de eerste twee ziektedagen wachtdagen kunnen zijn; die krijg je dan niet uitbetaald. Als je via het uitzendbureau vakan tiewerk doet, zullen de eerste twee ziektedagen altijd voor ei gen rekening zijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7