PZC Massawapens Irak steeds mythischer Omstreden politicus sterft in vertrouwde riskante stijl Servische politie mishandelde 3000 arrestanten bin n9n uit President van Liberia meldt couppoging Meer concurrentie op vluchten van en naar VS Russische vredesmilitairen verlaten Bosnië Migrant mag naar ander EU-land Sars uitgewoed Aanslag op bus zuiden Rusland eist slachtoffers Fransman presenteert hondentoilet Congres Argentinië pakt hof aan Waarnemers ontvoerd in Georgië Oegandese rebellen doden boeren Zoektocht Spaanse trein gestaakt vrijdag 6 juni 2003 Wapens KLM Niet direct mus de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living Genieten in de grootste Leolux Showroom van zuidwest Nederland EU sluit luchtvaartakkoord van onze redactie buitenland MONROVIA - De Liberiaanse president Charles Taylor heeft gisteren gezegd dat er een mis lukte poging is gedaan om zijn bewind omver te werpen, toen hij in Ghana was voor vredes overleg met rebellen. Volgens Taylor had een buitenlandse di plomaat hooggeplaatste rege ringsmedewerkers en de vice- president aangezet om in op stand te komen. Taylor zei dat hij vice-president Moses Blah heeft laten arreste ren. Over de nationaliteit van de diplomaat liet hij zich niet uit. Militaire bronnen in Liberia zeiden dat de Amerikaanse am bassade achter de mislukte staatsgreep zat. De coup zou zijn mislukt, omdat een legerge neraal er niet aan wilde mee werken. De president keerde woensdag terug uit de Ghanese hoofdstad Accra waar beraadslaagde met rebellen die sinds 2000 proberen zijn bewind omver te werpen. Het internationale tribunaal dat oorlogsmisdaden in Sierra Leone onderzoekt, stuurde die zelfde dag een aanhoudingsbe vel voor Taylor naar de regering in Accra. De Ghanese autoritei ten lieten hem echter niet op pakken. Ondanks de couppoging zei Taylor zijn pogingen voort te zetten om een regering van na tionale eenheid te vormen. Die moet een eind maken aan de burgeroorlog in het West-Afri kaanse land. Hij is van plan volgende week zijn regering te ontbinden en een overgangsre gering in te stellen. Taylors troe pen hebben nog maar een klein deel van Liberia in handen. De aanklacht van het tribunaal tegen de Liberiaanse president is woensdag openbaar gemaakt. Daarin staat dat Taylor 'de grootste verantwoordelijkheid draagt voor oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijk heid en grove schendingen van de internationale humanitaire regels op het grondgebied van Sierra Leone vanaf 13 novem ber 1996'. AFP/RTR PEKING - De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) denkt dat het hoogtepunt van de sars- epidemie voorbij is, ook in Chi na. Dat zei gisteren H. Bekedam van de WHO in China. AFP/RTR door Hans Gertsen LUXEMBURG - De Europese ministers van Transport hebben gisteren besloten de krachten op luchtvaartgebied te bundelen. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, mag namens alle landen met de Ver enigde Staten onderhandelen over het transatlantisch lucht verkeer. Over enkele jaren moeten alle Europese en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen het recht krijgen om op elke door hen gewenste bestemming in Europa of de VS te vliegen, zo vaak zij willen. Nu is dit verkeer nog beperkt door overeenkom sten tussen afzonderlijke Euro pese landen en de VS, die alle maal verschillend van aard zijn. In de nieuwe situatie zal de con currentie op de transatlantische vluchten sterk stijgen, met als gevolg veel lagere tarieven voor de consument en dus lagere winstmarges voor de lucht vaartmaatschappijen. Dat laat ste zal onvermijdelijk leiden tot een grote fusie- en concentratie- golf in de nu al noodlij dende Eu ropese luchtvaartindustrie. Naar verwachting zullen er in Europa slechts twee tot vier gro te luchtvaartgroepen overblij ven; samenwerkingsverbanden waarbinnen Air France, British Airways, Alitalia of Lufthansa de hoofdrol spelen. Kleinere maatschappijen, zoals de KLM, zullen moeten kiezen bij welke combinatie zij zich willen aan sluiten. Het besluit van de Europese mi nisters is volgens Eurocommis saris De Palacio (Transport) 'ronduit historisch'. Tot nu toe was het afsluiten van lucht vaartakkoorden een zaak van regeringen. Die zorgden er voor dat de verdragen die ze afsloten zo gunstig mogelijk waren voor de eigen, nationale luchtvaart maatschappij. Het Europese Hof van Justitie legde in november 2002 een bom onder dit systeem. Volgens het Hof zijn de bestaande bilaterale luchtvaartovereenkomsten met de Verenigde Staten ongeldig, omdat ze echte concurrentie be lemmeren. Het besluit betekent niet dat er onmiddellijk veranderingen komen. Naar verwachting zal de overgangsperiode enkele ja ren in beslag nemen. In die tijd gelden de oude regels. Wel zul len de Europese luchtvaart maatschappijen op de nieuwe situatie vooruit lopen door al vast positie te kiezen in samen werkingsverbanden. GPD BIJELJINA - Russische militairen en hun uitrusting verlaten per trein het station van Bijel jina in het noorden van Bosnië-Herzegowina. Na meer dan zeven jaar dienst voor de Navo-vredesmacht in het Balkanland, trekt Rusland zijn troepen terug. foto Amel Emric/AP van onze redactie buitenland LONDEN - Er komen steeds meer aanwijzingen dat de Britse en Amerikaanse regeringen de rapporten van veiligheidsdien sten over de massavernieti gingswapens in Irak hebben be ïnvloed. H. Blix, hoofd van de VN-wapeninspecteurs trok gis teren het bestaan van verboden wapens in Irak in twijfel. Maar de Amerikaanse president Bush beloofde 'de waarheid' over Iraks wapenarsenaal. Blix zei gisteren, bij de presen tatie van zijn laatste rapport aan de VN-Veiligheidsraad, dat Irak veel vragen over zijn wa penprogramma open heeft gela ten. Maar dit betekent volgens hem niet dat dergelijke gevaar- MOSKOU - Een bomaanslag op een bus met luchtmachtperso- neel heeft gisterochtend in het zuiden van Rusland zeker zes tien mensen het leven gekost. Twaalf andere inzittenden raakten gewond. De aanslag, vermoedelijk het werk van Tsjetsjeense rebellen, werd gepleegd bij de stad Moz- dok in de regio Noord-Ossetië. Deze Kaukasische deelrepu bliek grenst aan het roerige Tsjetsjenië dat al jarenlang strijdt voor onafhankelijkheid. De bus reed van Mozdok naar een nabijgelegen luchtmacht basis. Volgens een woordvoer der van het Russische leger is de aanslag uitgevoerd door een vrouw. .,Toen de bus een spoorweg overstak, liep de vrouw er op af en blies zij zichzelf op." In de bus zaten dertig mensen. De aanslag is de derde in drie weken tijd. RTR/DPA/AFP lijke wapens er nog steeds zijn. De Zweed, die eind deze maand met pensioen gaat, hield de deur echter op de hem gebruikelijke wijze op een kier, en sloot niet uit dat er in Irak nog steeds mas savernietigingswapens zijn. Bush verklaarde gisteren dat de oorlog tegen Irak in de eerste plaats bedoeld was 'om een volk te bevrijden'. De massavernieti gingswapens vormden volgens hem echter ook een 'gevaar voor de wereld'. Het zoeken naar de ze wapens blijkt een moeilijke opgave. „Wij zullen de waar heid boven tafel krijgen", aldus Bush. Maar zowel in de VS als in Groot-Brittannië is de manier waarop het Witte Huis en Dow ning Street met de informatie over het Iraakse wapenpro gramma zijn omgegaan verder onder vuur komen te liggen. Een voormalige hoge functionaris bij de afdeling inlichtingen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren dat 'bewijs was ver draaid en het publiek misleid over zaken die bijdroegen aan de besluitvorming over de oor log'. In de krant The Washington Post beklagen leden van de CIA zich over de 'veelvuldige' bezoe ken van de Amerikaanse vice- president Cheney aan het CIA- hoofdkwartier. Sommige func tionarissen voelden zich daar door onder druk gezet. Cheney's bezoekjes zonden signalen af 'dat er bepaalde uitkomst van ons werd verlangd', aldus een anonieme functionaris. Ook vanuit Londen komen er steeds meer 'belastende' verha len. De academicus, wiens on derzoek eerder zonder bronver melding was overgenomen in een Brits rapport over Irak, heeft de medewerkers van pre mier Blair ervan beschuldigd zijn materiaal te hebben 'gepla gieerd en gemanipuleerd'. Zij hebben de grootte en het gevaar van het Iraakse wapenarsenaal opgeblazen en aangedikt, zo zei Ibrahm al Marashi. ANP/RTR door Wierd Puk BERLIJN - Gevoel voor spekta kel was Jürgen Möllemann, de omstreden Duitse politicus die gisteren op 57-jarige leeftijd om het leven kwam, niet vreemd. Het einde van de door schanda len achtervolgde oud-minister van Economische Zaken voor de liberale FDP, kwam in de op zienbarende stijl die Duitsland sinds lang van hem gewend is. Hij sloeg te pletter bij een para- chutsprong. Möllemann, in diskrediet ge raakt kopstuk van de FDP en in de jaren negentig nog vice-kan- selier onder Kohl, stortte neer bij Marl-Lohmühle, in de deel staat Noordrijn-Westfalen. Jus titie vermoedt dat het gaat om zelfmoord. Een ongeluk of mis drijf wordt echter niet uitgeslo ten. Kort voor de fatale sprong had de Duitse Bondsdag Mölle- manns onschendbaarheid opge heven. De autoriteiten openden daarop een internationaal on derzoek wegens vermeende be lastingontduiking en illegale campagnefinanciering. Duitse politici reageerden ver slagen op het nieuws. Bonds kanselier Schroder zei Mölle mann 'goed te hebben gekend' en 'als mens te hebben gewaar deerd, ook al maakte hij het je niet gemakkelijk'. CDU-chef Merkel schetste de besnorde po pulist als een 'volbloed politi cus'. Möllemann, die zijn machtsba sis had in 'zijn' deelstaat Noordrijn-Westfalen, was we gens de schandalen waarbij hij was betrokken en zijn plompe optreden ook in de eigen FDP omstreden. Maar vice-voorzit- ter Döring prees zijn verdien sten 'wat voor meningsverschil len we ook met hem hadden'. In veel reacties klonk verwon dering door over Möllemanns recente handelwijze. Zo ver spreidde hij aan de vooravond van de Bondsdagverkiezingen, vorig jaar september, een als an tisemitisch geïnterpreteerd vlugschrift waarin Möllemann stelling nam tegen joodse lei ders in Duitsland en tegen de Is raëlische premier Sharon. Een collega, die Möllemans tumul tueuze politieke leven om schreef als 'bont gekleurd met licht en schaduwzijdes', beken de de liberale voorman 'niet meer te hebben begrepen'. Möl lemann legde zijn functie als vi- ce-voorzitter van de partij neer, toen partijgenoten hem de slechte verkiezingsresultaten in de schoenen schoven. In het gezelschap van negen springers steeg Jürgen Mölle mann, die zijn verkiezingscam pagnes ook telkens opluisterde met parachutesprongen, gister ochtend op vanaf een vliegveld in Noordrijn-Westfalen. Hij sprong vanaf vierduizend meter hoogte. Volgens zijn medesprin gers opende Möllemanns hoofd SARS-POTERIES - De Franse architect en landschapschil der Pierre Blanckaert heeft een chemisch toilet voor honden uitgevonden. Blanckaert presenteerde zijn vinding gisteren in Sars-Poteries, in het noorden van Frankrijk. Het zelfreinigende toilet heeft een oppervlakte van een vier kante meter en bevat een rooster met onderdelen die kunnen draaien. Wanneer de hond zijn of haar behoefte heeft gedaan, drukt de bazin of baas op een knop en gaan de onderdelen draaien. Daardoor komen de uitwerpselen dan in een bak te recht. AFP BUENOS AIRES - Een commissie van het Argentijnse Con gres is opnieuw een afzettingsprocedure begonnen tegen de negen leden van het hooggerechtshof, die worden verdacht van het handelen ten faveure van oud-president Carlos Me nem (1989-1999) en diens medewerkers. De huidige president Nestor Kirchner had het Congres woensdag opgeroepen snel de procedure tegen de rechters te heropenen. Die was vorig jaar al begonnen, maar kwam stil te liggen doordat de toenmalige president Eduardo Duhalde in conflict raakte met een groot aantal Congresleden over economische kwesties. ANP/EFE TBILISI - In Georgië zijn gisteren drie militaire waarnemers van de Verenigde Naties ontvoerd. Zij werden samen met hun tolk en vier Russische militairen van de vredesmacht door on bekenden meegenomen tijdens een patrouille in de Kodori- kloofDie ligt aan de grens van de opstandige regio Abchazië, die zich van Georgië heeft afgescheiden. De ontvoerde waarnemers zijn een Deense en twee Duitse mi litairen. De VN-waarnemersmissie bewaakt de wapenstil stand tussen Georgië en Abchazië. AFP KAMPALA - Rebellen hebben woensdag in het noorden van Uganda dertien boeren vermoord die van hun land terugkeer den naar huis. Dat heeft een woordvoerder van het Oegandese leger gisteren gemeld. De moorden werden gepleegd in het dorp Pabbo. De boeren werden vermoord met machetes en knuppels, aldus leger- woordvoerder Paddy Ankunda. In het dorp Zambia kostte een confrontatie tussen militairen en rebellen van het Verzetsleger van de Heer woensdag vol gens het leger aan negen rebellen het leven. AP ALBACETE - De zoektocht naar slachtoffers van het ernstige treinongeluk in het zuidoosten van Spanje is gisteren ge staakt. Uit de wrakstukken van de treinen zijn 21 lichamen geborgen. Dit heeft de onderzoeksrechter in Albacete giste ren meegedeeld. Deskundigen van de brandweer sluiten niet uit dat er bij het ongeluk meer mensen om het leven zijn gekomen. Zij denken dat tijdens de felle brand na de botsing passagiers volledig verbrand zijn. De Spaanse spoorwegen vermoeden dat 26 of 27 inzittenden van de treinen het ongeluk niet hebben overleefd. Het ongeluk gebeurde dinsdagavond laat bij de plaats Chin chilla in de provincie Albacete. DPA parachute zich aanvankelijk wel, maar liet op 1500 meter hoogte los. De reserveparachute opende niet, waarop Mölle mann te pletter sloeg. Volgens experts is het nagenoeg ondenkbaar dat een ervaren springer als Möllemann iets dergelijks overkomt. Ooggetui gen vertelden dat Möllemann voor de fatale sprong al opmer kelijk in zichzelf was gekeerd. Een afscheidsbrief is voorals nog niet aangetroffen. GPD De politie onderzoekt het in Marl neergestorte lichaam van Möllemann. foto Martin Meissner/AP door Cees van Zweeden BELGRADO - De Servische po litie heeft na de moord op premier Zoran Djindjic ruim drieduizend arrestanten mis handeld of gefolterd. Dat zegt het 'Institute for War Peace Reporting' (IWPR), een interna tionale mediaorganisatie. Tot de inartelmethoden behoorden elektrische schokken en ver stikking. Djindjic werd op 12 maart neer geschoten. Nog diezelfde dag kondigde de Servische presi dente, Natasa Micic, de nood toestand af. Gebruikmakend van verregaande bevoegdheden rekende de politie binnen lutte le weken meer dan tienduizend mensen in. Tegen ten minste 3400 van hen werd een aan klacht ingediend. Een expert mensenrechten, die anoniem wilde blijven, ver klaarde tegen het IWPR dat 30 procent van de arrestanten was geslagen of gemarteld. Vele ge tuigen, geïnterviewd door me dewerkers van het instituut, be vestigden de ernst en omvang van de mensenrechtenschen dingen. Vladen Kojic werd twee dagen na de moord op Djindjic gear resteerd in zijn woonplaats Kragujevac. Zijn advocaat, Mo- mir Vuckovic, zei: „Nooit in mijn leven heb ik iemand gezien die zo erg was geslagen. Er was geen plek op zijn lichaam zon der bloeduitstorting.Kojic kon nauwelijks nog lopen en poogde twee keer zichzelf van het leven te beroven. Een andere inwoner van Kragu jevac, Slavoljub Markovic, werd volgens zijn vrouw vier keer ernstig mishandeld. De laatste twee keren waren na op heffing van de noodtoestand, vorige maand. „Ik zag mijn echtgenoot afgelopen vrijdag in de gevangenis in Kragujevac", verklaarde ze tegen het IWPR. Advertentie Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 2e Pinksterdag geopend van 11.00-16.30 uur www.binnenuit.nl „Ik herkende hem nauwelijks. Hij was 12 kilo afgevallen en zijn neus was gebroken. Er wa ren'sporen van bloed op zijn kle ren." Veel arrestantën kregen een zak over het hoofd, soms tijdens de mishandelingen, soms om hen te verstikken. „Een groepje van vier of vijf gemaskerde politie mannen bond mijn handen aan een stoel en trok een plastic zak over mijn hoofd", verklaarde Miland Vukovic, een restau ranteigenaar uit Belgrado. „Na korte tijd, toen de lucht op was, zoog de zak zich vast op mijn ge zicht en begon ik moeite te krij gen met ademhalen. Toen ik bij na gestikt was, maakten de agenten een gat in de zak. Ze speelden dit spelletje twee keer." Vooral de Speciale Antiterreur Eenheid zou zich schuldig heb ben gemaakt aan martelingen. Een getuige: „Vrijwel iedereen die in hun handen viel, is gemar teld." GPD LUXEMBURG - Buitenlanders die legaal in de ene EU-lidstaat verblijven, mogen zich na vijf jaar ook in een ander Europees land vestigen. Zij krijgen daar, evenals EU-burgers, recht op onderwijs, medische zorg en mi nimale verzorging. Alleen Duitsland, dat kampt met een hoge werkloosheid, mag hen on der bepaalde omstandigheden het recht op werk weigeren. De Europese ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie maakten daarmee gisteren in Luxemburg een einde aan een langdurige juridische strijd over de rechten van 'derdelan- ders'. Hun familieleden krijgen ook het recht om zich na vijf jaar verblijf in een lidstaat te vesti gen in een ander Unie-land, als een familielid bijvoorbeeld voor zijn of haar werk is overge plaatst. Het is nog onduidelijk of dat ook geldt voor buiten landse paren van hetzelfde ge slacht, die in Nederland een ho mohuwelijk sloten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5