PZC Argwaan groeit als chemische wapens Irak zoek blijven Gevaar van crisis rond Noord-Korea wordt onderschat Flexibele haal- en brengtijden hoeven kind niet te schaden OM straft vaker en strenger, maar begeleiding gedetineerde ontbreekt 6 juni 1953 vrijdag 6 juni 2003 Praktijkervaring „H(£R 00 K Onderzoek Geheim plan Sensitiever Management Rekening beleid justitie komt nog door Petra Huijser Het aantal gevangenen is in Nederland de afgelopen ja ren explosief gestegen. Waren er in 1987 nog maar 33 gedetineer den per 100.000 inwoners, in 1997 waren het er al 85 en in 2001 zaten 93 mensen per 100.000 Nederlanders achter slot en grendel. Een stijging van maar liefst 182 procent. Met die grote stijging laat Ne derland landen als Denemar ken, Zweden, Frankrijk en Bel gië achter zich. Geen reden voor trots, vinden criminologen. „We krijgen als maatschappij de re kening voor dit beleid nog ge presenteerd." De Dienst Justitiële Inrichtin gen, die gaat over alle 87 gevan genissen, tbs-klinieken en jeugdinrichtingen, meldt de ex plosieve stijging in haar jaar verslag over 2002. De groei is volgens professor Josine Jun- ger-Tas, als criminologe ver bonden aan het Utrechtse Pompe-instituut en lid van de Raad voor Strafrechtstoepas sing en Jeugdbescherming, ge deeltelijktoe te schrijven aan de stijgende criminaliteit in de ja ren tachtig en negentig. „Maar de laatste jaren zie je daar juist weer een daling in. We zijn voor al anders gaan denken over het strafrecht. We straffen strenger en langer en hebben de mildheid uit het verleden laten varen." Blij is ze daar niet mee. „De ge vangenissen zit voller, maar mensen worden ook eerder via de achterdeur vrijgelaten en staan er vervolgens weer hele maal alleen voor. Geen wonder dat vijftig procent na zes jaar weer achter slot en grendel zit. Er is geen toezicht, geen contro le en eigenlijk wil niemand iets met ze te maken hebben. Dan verval je makkelijk weer in ver keerd crimineel gedrag." Hoogleraar Strafrecht Anton van Kalmthout, verbonden aan de Universiteit van Tilburg, heeft als voorzitter van de raad van bestuur van de Willem II- gevangenis in Tilburg praktijk ervaring. Ook hij noemt stren ger straffen - de straffen liggen nu drie keer zo hoog als in de ja ren zeventig - de belangrijkste oorzaak van de stijging. Bang dat die trend zich doorzet en er ook hier een superstreng beleid zoals in Amerika ont staat, is hij niet. „In de Verenig de Staten hebben ze alle reali teit uit het oog verloren. Daar kun je voor tweeduizend jaar achter de tralies verdwijnen, zo dat je voor de maatschappij on schadelijk bent. Dat die mensen vervolgens misdaden in de ge vangenis plegen, interesseert ze niet. In Nederland zijn we, ge loof ik, door ervaring wijzer ge worden en geloven we nog steeds in een terugkeer van ge AANTAL GEDETINEERDEN PER 100.000 INWONERS afname toename 1987 1997 2001 1987-2001 in procenten Verenigde Staten 345 645 686 m 99 Engeland 95 125 127 m 34 Australië 70 95 I 116 mm 66 Duitsland 66 90 98 m 41 Nederland 33 85 93 ■MfSBB 182 België 84 85 gegevens niet beschikbaar Oostenrijk 96 86 85 1 - 13 Frankrijk 90 90 77 1 - 14 Zweden 56 60 68 m 23 Denemarken 62 65 59 - 5 GPD/R.S. Bron:Min.van Justitie vangenen in de maatschappij." Daarbij pleit Van Kalmthout vooral voor een stevige stok achter de deur. Hij vindt het on begrijpelijk dat Nederland als enige land ter wereld geen voor waardelijke invrijheidsstelling kent. „Je komt hier vrij als je tweederde van je straf hebt uit gezeten. Het maakt niet uit hoe je je in de cel hebt gedragen. En wie meteen weer de fout in gaat, hoeft ook het restant niet uit te zitten. Daarmee laat je als maatschappij kansen liggen." Hij vreest dat Nederland de re kening voor het huidige beleid nog gepresenteerd krijgt. „Op sluiten moet zo goedkoop moge lijk, met straks twee mensen op één cel, en voor preventie of be geleiding na de vrijlating is geen geld. Die slinger slaat straks met heel veel kracht terug." Ook Hans Boutellier, crimino loog en schrijver van het boek De Veiligheidsutopie, vindt niet dat Nederland zich op de borst kan kloppen nu meer mensen achter slot en grendel zitten. „Straffen is eigenlijk altijd een zwaktebod." Niet dat hij tegen opsluiting van criminelen is. In tegendeel, hij vindt zelfs dat ste viger straffen onontkoombaar is. „Zeker als je beseft dat de criminaliteit sinds de jaren zes tig is vertienvoudigd en dat de licten steeds erger worden." Maar de repressieve gedachte die achter het huidige beleid zit: meer cellen en langer straffen, is volgens Boutellier te simplis tisch. „Je bereikt meer met pre ventief beleid in combinatie met een stok achter de deur. Neem bijvoorbeeld het project 'Justi tie in de buurt', een samenwer kingsverband van het Open baar Ministerie, de politie, de gemeente en instellingen zoals de kinderbescherming. Dan ben je probleemgericht bezig. Als ie mand dan echt in de fout gaat, kun je ze alsnog opsluiten. Maar opsluiten alléén lost niets op. Alle drie de criminologen reali seren zich dat hun betoog in het huidige politieke klimaat de handen niet op elkaar krijgt. Toch heeft Van Kalmthout goe de hoop dat Nederlanders op een gegeven ogenblik inzien dat strenger straffen alléén geen op lossing brengt. „Voor mensen straf je nooit streng genoeg, als je het ze vraagt. Maar vraag ze of ze alternatieve taakstraffen bij sommige delicten acceptabel vinden en het antwoord isj aJe moet ze alleen niet bedotten, vandaar dat die vrijlating na tweederde van de straf niet van zelfsprekend moet zijn en al he lemaal niet zonder voorwaar den." GPD door Ans Bouwmans James Simon, voormalig onderdirecteur van de CIA, kan zich niet voorstel len dat de informatie van de inlichtingendienst over che mische en biologische wa pens in Irak om politieke re denen is opgeklopt. Toch is dat een beschuldiging die steeds harder klinkt, nu er nog steeds geen verboden wapens zijn aangetroffen. Jarenlang heeft de interna tionale gemeenschap aange nomen dat er miltvuurbacte riën, zenuwgas en andere gevaarlijke wapens in Irak waren, op basis van inspec- tiegegevens van de Verenigde Naties en informatie van ver schillende veiligheidsdien sten. De inspectieteams van de VN vonden daar geen be wijs voor. Irak wist echter evenmin aan te tonen dat de veronderstelde voorraden chemische en biologische wapens waren vernietigd. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Spanje vonden dat er bewijs genoeg was dat Saddam Hoessein een spel letje speelde met de wereld, en meenden dat het VN-drei- gement met serieuze con sequenties (gewapend ingrij pen) nu maar eens waarge maakt moest worden. De Amerikaanse president Bush voerde meer dan een reden aan om Irak een lesj e te leren Maar zijn voornaamste argu ment was dat Irak een be dreiging vormde voor de Amerikaanse veiligheid, om dat Saddam zijn massaver nietigingswapens zou kun nen gebruiken of doorspelen aan terroristen. Alhoewel onomstotelijk is komen vast te staan dat Sad dam een moorddadig bewind voerde, is van de gevreesde bacteriën en chemicaliën geen spoor aangetroffen. Er zijn tot nu toe alleen een paar lege vrachtwagens ontdekt, die volgens de Amerikanen zijn gebruikt als mobiele bio- logische wapenfabrieken. Het uitblijven van de 'recht vaardiging' voor de invasie, heeft de argwaan aangewak kerd en inmiddels geleid tot i een politiek probleem voor de Amerikaanse regering. Hoewel daarbij moet worden I aangetekend dat Bush in ei gen land aanzienlijk minder j onder vuur ligt dan zijn bondgenoot Blair in Groot- Brittannië. Washington zegt er nog steeds op te rekenen dat er wat wordt gevonden. Irak is een groot land, en het wapen tuig kan goed verborgen zijn. Minister Rumsfeld van De fensie heeft niet uitgesloten dat de wapens voor de inva sie zijn vernietigd. Dat zou kunnen, «egt James Simon. De inlichtingenex pert acht het eveneens moge lijk dat de wapensystemen zo ingericht waren dat ze op het allerlaatste moment geas sembleerd konden worden. Hij sluit verder niet uit dat Saddam zelf informatie over zijn verboden arsenaal op zettelijk heeft aangedikt als afschrikking. De CIA is een intern onder zoek begonnen om vast stel len hoe de Irak-analyse pre cies tot stand is gekomen, Minister Powell (Buiten landse Zaken) ontkende hef tig dat zijn regering informa tie heeft opgeklopt om de oorlog te kunnen verkopen. „Dit materiaal kwam uit de inlichtingengemeenschap", zei hij verwijzend naar de 'overweldigende' bewijzen voor Saddam's leugens die hij in februari in de Veilig heidsraad bracht. Het Congres neemt de com motie serieus en kondigde hoorzittingen aan. Maar de voorzitter van de commissie haastte zich te zeggen dat hij 'niet gelooft in misleiding door de regering'. GPD pagina 5: mysterie groeit door Peter vati Nuijsenburg Voor wie het in de drukte rond Irak en de routekaart naar vrede tussen Israël en de Palestijnen was vergeten: in Noordoost-Azië smeult nog al tijd een conflict dat misschien wel een grotere bedreiging voor de wereldvrede vormt dan alle crises in het Midden-Oosten te- In april gloorde er even hoop, toen de VS en Noord-Korea onder het toeziend oog van Chi na rond de tafel zaten, maar die besprekingen liepen op niets uit. De Amerikanen weigerden seri eus te onderhandelen, zolang de Noord-Koreanen hun kernwa pens niet opgaven. En de Noord-Koreanen wilden hun kernwapens pas opgeven, als de Amerikanen serieus wilden on derhandelen over een niet-aan- valsverdrag en economische steun. Ze bevestigden en pas sant wel twee atoombommen te hebben, verklaarden dat er meer in productie waren en dreigden nucleair materiaal aan andere (schurken)staten te leve ren. De delegaties verlieten voortijdig de onderhandelings tafel en een nieuwe afspraak werd niet gemaakt. De Amerikanen wilden eerste met hun bondgenoten, de Zuid- Koreanen en de Japanners over leggen. Die consultaties hebben inmiddels plaatsgevonden, maar weinig concreets opgele verd. De Amerikaanse presi dent Bush en zijn Zuid-Kore- aanse collega Roh Moo Hyun waren het erover eens dat de cri sis 'vreedzaam' opgelost kon worden, maar stelden de stali nisten in Pyongyang 'nadere stappen' in het vooruitzicht als ze de crisis verder op de spits zouden drijven. Wat die nadere stappen waren, lieten ze in het midden. Een week later was de Japanse premier Koizumi op bezoek op de ranch van George Bush. Zij hadden ook een voor keur voor een 'vreedzame oplos sing', maar sloten 'hardere maatregelen' niet uit als Py ongyang weigerde in te binden. Op de aard van die maatregelen gingen ze niet in, maar in de pers circuleren voorstellen om de drugs- en wapensmokkel uit Noord-Korea aan te pakken en het bewind zo te beroven van zijn belangrijkste bronnen van harde valuta. Zoals uit de vaagheid van de 'nadere stappen' en 'hardere maatregelen' blijkt, hebben Washington, Seoul en Tokio problemen om een gezamenlijke opstelling tegenover Pyong yang te bepalen. Seoul wil ei genlijk elke confrontatie met Pyongyang mijden. Japan volgt in principe de Amerikaanse lijn, maar zou graag weten wat die lijn precies inhoudt. En dat we ten de Amerikanen zelf ook (nog) niet. Het beleid tegenover Noord-Korea is, net als destijds met Irak, inzet van een machts strijd tussen haviken en voor standers van een behoedzamere benadering. Zolang die strijd niet is beslist, kan een gezamenlijke strategie van de VS, Zuid-Korea en Japan niet van de grond komen. Om die reden mag van de top tussen Koizumi en Roh dit weekend in Tokio niet veel verwacht wor den. Betekent dit dat alles muurvast zit en dat de crisis steeds drei gender wordt? Dat zijn vragen die niet eensluidend beant woord kunnen worden. Pyong yang zond deze week een aantal tegenstrijdige signalen uit. Er was een toename van het aan tal incidenten tussen Noord- Koreaanse vissers en de Zuid- Koreaanse marine. Sommige waarnemers vrezen dat dit pro vocaties van Noord-Korea zijn die kunnen escaleren, zoals vorig jaar is gebeurd. In het hui dige klimaat zou zo'n schermut seling in oorlog kunnen ontaar den. Positiever was de boodschap waarmee een Amerikaanse par lementaire delegatie thuis kwam. Delegatieleider Weldon had de Noord-Koreaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Paek Nam Sun een 'geheim vre desplan'voorgelegd. „Diens re actie was: dit is erg positief. Het is precies wat we zochten", al dus Weldon. Het plan en Paeks reactie zullen worden bespro ken met minister Colin Powell van Buitenlandse Zaken. Het zou, zo wordt gesuggereerd, de basis kunnen zijn voor verdere onderhandelingen. „Ze willen zaken doen, zeker weten", verklaarde een ander delegatielid. GPD door Wilfred Simons Belangrijker dan flexibele openingstijden is de kwali teit van een kinderdagverblijf. Handelen volgens de drie r's: reinheid, rust en regelmaat, is nog altijd het beste voor de ont wikkeling van kleine kinderen. Ook een vaste dagindeling, de zelfde kinderen in een groep en een vertrouwd team van betrok ken leidsters maakt een kinder dagverblijf goed. Dat blijkt uit een promotie-on derzoek van de Leidse pedagoge Clasien de Schipper (31). De af deling Algemene en Gezinspe- dagogiek van de Universiteit Leiden doet sinds 1997 onder zoek naar de pedagogische kwaliteit van kinderopvang. Dat gebeurt op verzoek van de instellingen zelf. Sinds een paar jaar krijgen de kinderdagver blijven steeds vaker de vraag of zij niet buiten kantooruren open kunnen zijn. De vraag is er dus, maar de instellingen twijfelen. Is flexibele opvang wel goed voor kinderen? Waar ligt de grens? Dergelijke vragen zijn niet zon der betekenis. Kinderopvang is er primair voor ouders en niet voor kinderen. Ouders moeten werken, maar voelen zich snel schuldig als blijkt dat er iets aan kinderopvang mankeert. Dat bleek begin vorig jaar opnieuw, toen Amerikaans onderzoek rapporteerde dat kinderen die meer dan dertig uur per week naar de crèche gingen, gemid deld 'agressiever' en 'ongehoor zamer' waren dan kinderen die daarminderdan tien uur waren. Het onderzoek heeft er volgens De Schipper toe geleid dat som mige ouders het aantal crèche uren beperken. „Een negatief bijeffect daarvan is dat zij hun kind na het kinderdagverblijf, aan het einde van de dag, nog eens enkele uren bij gast- of grootouders laten verblijven", meent De Schipper. „Een kind ziet dan te veel verzorgers en ge dijt onvoldoende. Dan zeg ik: houd ze die twee extra uurtjes liever op de crèche." De Schipper kan dat ook zeggen omdat de Leidse onderzoekers vaststelden dat de Nederlandse situatie niet zonder meer verge lijkbaar is met de Amerikaanse. „Nederlandse leidsters tonen Een verhaaltje voorlezen en dan even slapen. De kinderopvang moet een vast dagprogramma hebben, zodat kinderen die aanschuiven meteen weten wat er gaat gebeuren. foto ANP vaker positieve gevoelens dan Amerikaanse en minder vaak negatieve. Ze zijn bovendien 'sensitiever', wat betekent dat zij gevoeliger zijn voor de be hoeften van kinderen. Neder landse kinderdagverblijven zijn erg kindgericht." De Schipper onderzocht eerst in welke mate ouders gebruik ma ken van flexibele opvang. Ze ondervroeg de moeders en de meest vertrouwde leidsters van bijna tweehonderd kinderen. „Hieruit bleek dat er wel be hoefte is aan opvang buiten kantooruren, maar niet aan 'ex treme' varianten. Nachtopvang en 24-uursopvang is niet wijd verbreid. Ongeveer een kwart van de kinderdagverblijven is ofwel eerder open dan 7.30 uur, of later dan 18.00 uur." Daarna onderzocht ze 52 kinde ren die kinderdagverblijven be zochten. Dat gebeurde volgens de beproefde methode van een groep kinderen die flexibel werd opgevangen en een tweede groep kinderen die tussen 8.00 en 17.30 uur naar het kinder dagverblijf ging. De Schipper observeerde ze met een digitale camera. Hiervoor moest ze soms al om 4.00 of 5.00 uur op. De Schipper komt tot de conclu sie dat flexibele opvang niet schadelijk is, vergeleken met kinderen die op vaste uren en dagen naar de kinderopvang gaan. Belangrijker is dat het kinderdagverblijf een vastig heid biedt en 'positieve ervarin gen'. Kinderen moeten zoveel mogelijk optrekken met een vaste groep vertrouwde leid sters en liefst vooral met dezelf de kinderen in aanraking komen. Ook moet er een vast dagprogramma zijn met ele menten die altijd hetzelfde zijn, zodat kinderen die aanschuiven weten wat er gaat gebeuren. „Het is bij een onregelmatig haal- en brengschema wel moei lijker voor crèches om vastig heid te scheppen. Leidsters heb ben maximale werktijden en soms moeten zij op de dag de dienst overdoen aan een collega. Er zijn kinderen die daar niet goed mee om kunnen gaan. Ou ders en verzorgers moeten dan extra alert zijn", vindt De Schipper. „Dan moeten zij zich de vraag stellen: 'moet dit wel? Is dit wel goed?' Maatwerk is dan vaak de oplossing. Ouders en verzorgers moeten zoeken naar manieren waarop het kind zich toch op zijn gemak kan voe len." Toch komt De Schipper tot de conclusie dat het wel moge lijk is om bij toegenomen flexi biliteit ook vastigheid te bieden. „In de kinderopvang spelen de leidsters een essentiële rol. Voor de kinderen is het het beste als zij met zo min mogelijk leidster wisselingen worden geconfron teerd." Toch, erkent De Schip per, 'is er in de kinderopvang meer verloop dan wenselijk is'. „Het wordt gezien als zwaar werk." Een van de redenen voor die ervaren zwaarte is het gevoel dat het werk elke dag hetzelfde is. „Een vast dagverloop is goed voor kinderen, maar kan saai zijn voor de leidsters. Binnen dat stramien is toch veel afwis seling mogelijk", denkt De Schipper. „Belangrijk is dat leidsters een goed en behulpzaam manage ment om zich heen hebben. Ze hebben behoefte aan ruimte en ondersteuning. Er moeten leuke dingen gebeuren op kinderdag verblijven. Ook moet het moge lijk zijn te erkennen dat dingen op kinderdagverblijven soms niet goed gaan en dat kinderen het er soms niet naar hun zin hebben. Ouders moeten open staan voor adviezen van leid sters", vindt De Schipper. „Het belang van de kinderen staat in principe voorop, maar ouders moeten dat afwegen tegen de ei sen van het werk en hun eigen belang." GPD HERVERKAVELING - Sinds enkele weken is er een onder zoek gaande in het kader van de nazorg aan de herverkavel- de percelen op Walcheren. Dit onderzoek moet de nieuwe ei genaren inzicht geven in de staat van bemesting van hun nieuwe land. Het onderzoek strekt zich uit over al het ver kavelde land op Walcheren en zal ongeveer twee jaar gaan duren. VEER - Opmerkingen over de bootverbinding tussen Perk- polder en Hoedekenskerke in de laatste vergadering van Provinciale Staten van Zee land, hebben geleid tot een het onderhouden van een proef- verbinding met een veerboot. In de praktijk ervoer de Prins Hendrik, een motorferry en het meest geschikte vaartuig van de provinciale vloot, nog al wat problemen in de ha ven met de aanlegrichting van Hoedekenskerke. Deze blijkt onder veel omstandigheden ongeschikt voor dergelijke vaartuigen. WAARDE - De evacués uit Waarde keren binnen enkele dagen terug naar hun woon plaats. Een deel van hen ver blijft nu nog in Krabbendijke, de rest is over het land ver spreid. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00 per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar €.209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren enten voorDenouden Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De doof u erstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze ienten)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pto 3 (laten) ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig i j op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: e. Postbus 3229, 4800 MB Breda PZC. afdeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4