PZC Zeldzame vlinder ontpopt in Hulst PZC Grasveld op dak parkeergarage Eigen voorstel Hulster fractie in prullenbak PINKSTEROLDTIMERBEURS Dorpsraad Sluiskil voor kasbouw Koegors Gemeente Hulst tracht geparkeerde trucks te weren uit Nieuw-Namen Weg lijkt vrij voor wonen in Silo's 1 ZEELANDHALLEN GOES Opvang uitgeprocedeerde vluchtelingen die niet terug kunnen naar vaderland 13 vrijdag 6 juni 2003 Open tuin Kerkpad Angst Groenbak wordt schoongemaakt GroenLinks hekelt Poppelaars Inbraken in auto's Zuiddorpe heeft eigen dorpsraad Noodoplossing Asverschuiving °Weer en SWincfy door Sheila van Doorsselaer HULST - In Hulst is de in Nederland zeer zeldza me walstropijlstaartvlinder (Hyles gallii) ont popt. Deze vlinder is in Zeeuws-Vlaanderen ze ker twintig jaar lang niet meer gezien. Vlinderdeskundige E. Taelman van natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut reageert verrukt. De walstropijlstaart is immers in zijn garage uit de pop gekomen. Vorig jaar werden in Breskens twee rupsen van de vlinder gevonden. In Zaamslag werd één rups gezien. De Bressiaan- se vinder, J. Simpelaar, bracht een rups naar Taelman die hem in het zand legde zodat hij kon verpoppen. Het bakje met de cocon zette hij in zijn garage. Groot was de verbazing van Taelman toen woensdag opeens de vlinder in het bakje zat. „Dit is écht uniek." De walstropijlstaart is een grote vlinder van vier centimeter. De kleur van het lijf en de vleugels is bruingroen tot groenzwart. Over de vleugels lo pen lichte strepen en het achterlijf en de vleugels lopen uit tot een scherpe punt. De walstropijl staart is een schemervlieger, die voornamelijk 's avonds rond nectarrijke bloemen vliegt. De walstropijlstaartvlinder. foto Camile Schelstraete door Conny van Gremberghe SLUISKIL - De dorpsraad Sluiskil vindt, in tegenstelling tot de stichting Houdt Woonom geving Koegorspolder Leef baar, dat de provincie Zeeland en de gemeente Terneuzen wel degelijk rekening houden met de belangen van Sluiskil bij de mogelijke komst van kassen in de Koegorspolder. De stichting, die de belangen van de bewoners van de buurt schappen in en rond de Koegor spolder behartigt, tekende deze week bezwaar aan tegen de herziening van het Streekplan Zeeland, dat de komst van glas- tuinbedrijven mogelijk moet maken. Volgens het stichtings bestuur zou de provincie voorbij gaan aan de belangen van met name het dorp Sluiskil. De dorpsraad is het daarmee niet eens. Sterker nog, de Sluiskilse dorpsvertegenwoordiging is voor het glastuinbouwproject, mits de gezamenlijke overheden erin slagen om voldoende waar borgen te geven dat de lichthin der binnen de perken blijft. De raad heeft zich uitgebreid laten informeren over glastuinbouw, de omvang en de mogelijke ef fecten ervan. Een Sluiskilse de legatie bracht samen met Ter- neuzense gemeentebestuurders een bezoek aan het Westland. De dorpsraad denkt dat het met de lichthinder in de Koegors polder zal meevallen. Toch zal de dorpsraad de milieuvergun ningen die straks aan de bedrij ven worden verstrekt, kritisch bekijken. De komst van glas tuinbouw kan een aanzienlijke impuls geven aan de werkgele- genhied in de regio. Terneuzen biedt asielzoeker huis door René Hoonhorst TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft een uitgeproce deerde Somaliër ondergebracht in een huurwoning van de Re gionale Zeeuwsch-Vlaamsche Woningbouwvereniging. Bur gemeester en wethouders lossen daarmee de belofte in om men sen die niet terug kunnen naar het land van herkomst, tijdelijk op te vangen. De Somaliër woont in een dorp binnen de grenzen van de ge meente Terneuzen. Van Schaik onthult de precieze plek liever niet om de asielzoeker niet te stigmatiseren. „Natuurlijk we ten omwonenden dat er een vluchteling in de buurt woont. Maar de wetenschap dat een asielzoeker is uitgeprocedeerd, leidt weieens tot vervelende re acties." De gemeente betaalt de huur van de woning en geeft de 'schrijnende gevallen' een we kelijks zakgeld van veertig euro. Dat bedrag wordt betaald uit een reservepot Opvang asiel zoekers. Van Schaik benadrukt nog eens dat voor de gemeente geen taak is weggelegd in het landelijkè vluchtelingenbeleid. Desondanks heeft de gemeente raad besloten asielzoekers die buiten hun schuld niet naar hun vaderland terugkunnen, de hel pende hand te bieden. De Soma lische regering heeft officieel la ten weten dat ze mensen zonder paspoort of andere officiële pa pieren geen toegang tot het land verleent. „Dat wil niet zeggen dat iedere uitgeprocedeerde So malische vluchteling automa tisch onderdak van ons krijgt. Tenslotte zijn er ook vluchtelin gen die wel over papieren be schikken Maar als na onder zoek blijkt dat iemand echt niet terug kan, dan laten wij hem niet aan zijn lot over." De wethouder waagt zich niet aan voorspellingen over het aantal uitgeprocedeerde vluch telingen dat de gemeente nog moet opvangen in de tijd dat de twee aanvullende opvangcen tra nog open zijn. „Sluiskil is eind volgende maand dicht, maar alle bewoners die er dan nog zijn, verhuizen mee naar een opvangcentrum elders in Nederland. De komende ander halve maand lopen procedures van circa dertig bewoners af, maar die worden niet allemaal door ons opgevangen. Een aan tal van hen kan gewoon terug naar het land van herkomst, an deren voegen zich bij familiele den of vrienden elders in Neder land. Degenen die echt geen kant op kunnen, brengen we tij delijk onder in een woning." Van Schaik doet geen uitspra ken over de termijn dat uitge procedeerde asielzoekers van de gemeentelijke gastvrijheid kunnen genieten. „Dat is, be halve van de politieke en orga nisatorische situatie in het land van herkomst, mede afhanke lijk van het Rijksbeleid." door Gino van den Broecke NIEUW-NAMEN - De gemeen te Hulst pakt het parkeren van vrachtauto's in de dorpskern vanNieuw-Namen aan. In over leg met de gemeente Beveren zal worden bezien of de speciale parkeerplaats voor vrachtwa gens in Kieldrecht kan worden gebruikt. Het parkeerprobleem, dat veel dorpelingen een doorn in het oog is, kwam woensdagavond aan de orde tijdens de jaarlijkse dorpsraadvergadering met het KOEWACHT - Tijdens de open tuindagen op beide pinksterda gen in de Oost-(Zeeuws- JVlaamse grensstreek is ook de tuin van de familie Matthijs te bezichtigen. De tuin is te vinden aan Molenweg 24 in Koewacht en zowel op 8 als 9 juni van 10.00 tot 17.00 uur te bezoeken. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl college van B en W van Hulst. Wethouder E. de Deckere zegde toe, dat de gevaarlijke bocht bij binnenkomst van het dorp zal worden aangepakt. Velen had den geklaagd dat het voor fiet sers erg gevaarlijk is omdat die dezelfde bocht moeten maken als auto's en vrachtwagens. „Het fietspad kan op dezelfde wijze worden doorgetrokken als in de 's Gravenstraat in Clinge, waardoor de fietsers slechts één keer dienen over te steken en dan gelijk op het fietspad zit ten", aldus de wethouder. De werkzaamheden worden nog dit jaar uitgevoerd. De doprsraad zou verder met De Deckere praten over de plannen voor het Kerkpad, al vijftien jaar onderwerp van vele discus sies. De wethouder hoopte dat er eindelijk een oplossing ge vonden zou worden, maar de dorpsraad vroeg uitstel van de bespreking. De raad wil de toe gankelijkheid tot het kerkhof verbeteren door een parkeerge legenheid met terugrijdmoge- lijkheden aan te leggen, of een eenrichtingsweg naar de Ko- ningsdijk. Maar eerst wil ze met de omwonenden van het Kerk pad praten over de opties. De Deckere liet alvast weten, dat voor de gemeente een één- richtingsweg naar de Konings- dijk 'absoluut geen mogelijk heid is'. De ondergrondse parkeergarage in Terneuzen wordt vermoedelijk op 1 oktober ingebruikgenomen. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Op een deel van het dak van parkeergarage Westkolk in Terneuzen (tegen over Hotel l'Escaut) komt een grasveld; omliggende straten worden opgeknapt. Omwonen den van de parkeergarage kun nen zich vinden in deze plannen van de gemeente. Dat bleek gisteravond tijdens de informatieavond die de ge meente in het stadhuis belegde over de inrichting van het ge bied. Op het dak van het eerste deel van de parkeergarage - die eind deze maand gereed is - komt een grasveld met enkele beplan tingsvakken. Het grasveld is wel geschikt voor grotere groe pen mensen, maar kan geen zware belasting aan. Het is niet de bedoeling dat er (vrachtau to's op kunnen en ook het plaat sen van een feesttent is uit den boze, legde projectleider J. Za- man de aanwezigen uit. Ge meenteraadslid P. Clijsen vroeg zich af of dat inhield dat de ker mis voortaan op het parkeerter rein nabij het ABC-complex komt te staan. Als dat het geval is, zo vond Clijsen, dan moet de gemeente daarvoor een aparte inspraakprocedure houden. Enkele bewoners van de Schel- dekade spraken hun angst uit voor schade aan hun huis, als straks de damwand die nodig was voor de aanleg van de par keerkelder er weer wordt uitge slagen. Maar volgens Zaman is dat nog niet helemaal zeker en bekijkt de aannemer of er een andere oplossing is. Behalve de inrichting van het dak van de nieuwe parkeer voorziening, knapt de gemeente ook de Scheldeboulevard, de Scheldekade en de kop van de Nieuwstraat op. De Scheldeka de blijft een eenrichtingstraat, krijgt een nieuwe asfaltlaag en nieuwe lichtmasten. De entree tot de Nieuwstraat wordt in de oude situatie hersteld. De rij baan blijft asfalt, aan weerszij den komen ruime trottoirs en aan de zijde van l'Escaut komen twintig fietsenrekken te staan, zoals die onder meer aan de He rengracht al te vinden zijn. De aanbesteding van de werk zaamheden vindt de komende HULST - De weg is zo goed als vrij voor een woonbesteming voor ontmoetingsruimte De Silo's in Kruispolderhaven. De gemeente Hulst meent de be zwaren van de buren zonder problemen te kunnen weerleg gen. Gedeputeerde Staten zul len vermoedelijk rond eind au gustus een verklaring van geen bezwaar afgeven voor de be stemmingswijziging van het pand. Eind augustus komt dan voor de familie Broekaart een eind aan de kwestie die al zo'n vier jaar sleept. Sinds de opening van de ontmoetingsruimte, klaagde een klein groepje bu ren over voornamelijk geluids overlast. Zij stapten naar de bestuursrechter, die oordeelde dat de bouwvergunning van het pand illegaal was afgege ven. Het gemeentebestuur van het toenmalige Hontenisse had daarop geen andere keus dan het pand te sluiten. Omdat de gemeente met de zaak in haar maag zat, werd het idee geopperd de feestzaal een woonbestemming te ge ven, zodat geen sprake meer zou zijn van overlast. De mees te omwonenden konden hier mee leven, behalve de naaste buren. Zij wilden pas akkoord gaan als Broekaart een groengordel om het pand handhaaft. Ook moest er een betonnen schut ting van twee meter hoog tus sen de percelen komen. Veel la ter kwamen de bezwaarma kers met nog een eis: Broekaart moet zijn exploitatievergun ning inleveren. Volgens de bu ren 'alsblijkvangoedewil'. De familie Broekaart meent dat de buren hen alleen maar willen pesten. In het gemeentehuis van Hulst werd woensdag een hoorzitting gehouden waar beide partijen hun grieven konden spuien. Volgens ambtenaar C. van de Broucke zijn de buren akkoord gegaan met het voorstel dat Broekaart een houten schut ting plaatst in plaats van een duurdere betonnen erfafschei- ding. De kwestie over het inleveren van de exploitatievergunning wordt nader bekeken. Volgens Van de Broucke hoeft de vergunning niet ingeleverd te worden als de vergunning niet plaatsgebonden is. TERNEUZEN - De groene rolemm^rs in de gemeente Terneu zen worden tot en met november maandelijks door de reini gingsdienst schoongemaakt. In de oude gemeente Terneuzen kregen de groene afvalbakken al regelmatig een wasbeurt tij dens de zomermaanden, om te voorkomen dat achtergebleven gft-afval gaat rotten en stinken. De rolemmers worden als ze worden geleegd meteen gewassen. Dat gebeurt met warm wa ter, waardoor een geurtje is gemengd. De gemeente vindt het schoonmaken in de zomermaanden geen overbodige luxe. Als het warm is kunnen de groene containers voor behoorlij k wat stankoverlast en ongedierte zorgen." Daarover kwamen regelmatig wat klachten binnen. De gemeente hoopt dat afval beter gescheiden wordt als de containers gereinigd worden. TERNEUZEN - De fractie van GroenLinks in de gemeente raad van Terneuzen hekelt de uitspraken van gedeputeerde A. Poppelaars over de afsluiting van de Eerste en de Tweede Ver korting nabij Axel. De gedeputeerde weigerde eergisteren in te gaan op het verzoek van het actiecomité Houd de Verkor ting Open om de verbinding aan de Eerste Verkorting door middel van een brug of tunnel weer toegankelijk te maken voor fietsers. Volgens Poppelaars zijn die oplossingen te duur en is het te gevaarlijk de gelijkvloerse kruising die er voor heen lag weer te herstellen, omdat er veel autoverkeer over de Langeweg rijdt. „Wij vinden het te gek voor woorden dat de gedeputeerde domweg weigert aandacht te schenken aan de problemen van de schoolgaande jeugd van Koewacht en om streken, terwijl er wel geld is om de luxeproblemen van Mid delburg op infrastructureel gebied aan te pakken", vindt fractievoorzitter P. Clijsen. TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Terneuzen drie auto's opengebroken. Uit wagens aan de Toermalijnsingel en de Robijnboog werd geluidsapparatuur meegenomen. In de Rembrandtlaan is een tunneltolpasje (T-tag) uit een auto weggehaald. ZUIDDORPE - De kern Zuiddorpe heeft nu ook een eigen dorpsraad. Tijdens de oprichtingsvergadering in dorpshuis het Kaaike, die door ruim dertig mensen werd bezocht, bleken negen inwoners bereid zitting te nemen in het bestuur. Van het comité dat de oprichting heeft voorbereid zijn dat Werner Weemaes, Ingrid Nieuwelink, Christian Buijs, Adri van den Bosch en Anita Meerdink. Daarnaast meldden zich nog Mi- chiel Kruithof, Ashwin van de Abeele, Mare Inghels en Ina Deij aan, die meteen in het bestuur werden gekozen. Tijdens de eerste vergadering op 18 juni worden de bestuursfuncties verdeeld. De dorpsraad wil een scharnierfunctie vervullen tussen de inwoners van Zuiddorpe en de gemeente Terneuzen Dat er genoeg werk aan de winkel is staat volgens Werner Weemaes wel vast. „Er zijn heel wat zaken in ons dorp voor verbetering vatbaar. Bovendien komen er allerlei ontwikke lingen op ons af, zoals de toekomst van de Lindenhof. Daar over willen wij graag meepraten.In de Lindenhof zijn op dit moment asielzoekers gehuisvest, maar in de loop van dit jaar komt het gebouw leeg te staan. „Wij willen graag de oudere inwoners in Zuiddorpe houden", zegt Weemaes. „Daarom pleiten wij ervoor om op die locatie een woonzorgcomplex te realiseren. Eventueel in combinatie met nieuwbouw van ge wone huizen, want wat dat betreft is Zuiddorpe er de laatste jaren maar mager vanaf gekomen." maand plaats. De uitvoering vindt volgens planning plaats van 18 augustus tot en met 13 december. De parkeergarage kan vermoe delijk op 1 oktober in gebruik worden genomen. Dat is een maand na de start van het nieuwe theaterseizoen. Ge meenteraadslid J. Baart vond dat jammer, omdat de parkeer gelegenheid eind deze maand al klaar is. Baart verzocht een noodoplossing te bedenken, zo dat de parkeergarage al vanaf september dienst kan doen. Maar volgens wethouder Ha melink is dat lastig, omdat de aanleg van de inrit naar de gara ge enkele maanden in beslag neemt. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het initiatiefvoorstel van Progressief Hulst om een as- verschuiving aan te leggen in de Gentsestraat in Hulst is gisteren afgeschoten. Hoewel aanvan kelijk alle fracties het plan steunden, krabbelden het CDA, Groot Hulst en Groot Hontenis se terug. Volgens PH een aan fluiting voor het dualisme. Het initiatiefvoorstel van PH was het allereerste raadsvoor stel afkomstig van een fractie sinds de invoering van het dualisme, ruim een half jaar ge leden. Speerpunt van het dua lisme is dat fracties zélf met voorstellen komen, in plaats van enkel het college van burge meester en wethouders. Het voorstel werd echter meteen genadeloos naar de prullen mand verwezen, terwijl er in een eerdere vergadering unanieme overeenstemming was. De te genstanders, een meerderheid, wachten liever tot het college met een soortgelijk voorstel komt, waarop PH'er T. Blom- maert hen verweet als makke schapen achter het college aan te hobbelen. PH stelde voor aan het verleng de van de Gentsestraat en te genover de Grote Markt een as- verschuiving te laten aanleggen om de verkeersveiligheid te ver groten. Door een slinger in de weg te brengen, wordt pal voor de terrassen en de trottoirs de snelheid uit het verkeer ge haald. Het initiatief wordt breed gesteund door de belen dende horeca en werd in begin sel omarmd door alle raadsfrac ties. Drie partijen kwamen echter met rasse schreden terug. Enkel de PvdA en Algemeen Be lang steunden PH. De PvdA wil elk initiatiefvoorstel positief benaderen om het dualisme een kans te geven. Het CDA wilde het voorstel van PH niet steunen; de fractie twij felt aan de noodzaak. Ze wach ten liever het voorstel van wet houder E. de Deckere af. Groot Hulst en Groot Hontenisse zijn vóór de asverschuiving, maar willen dat plan ook liever van de wethouder krijgen, omdat het dan beter zou zijn uitgewerkt. PH-fractievoorzitster A. Heg- ger vond dit maar vreemd; ie dereen wil hetzelfde, maar het initiatiefvoorstel wilden ze niet aannemen. „Je kan niet altijd je zin krijgen", beet CDA'er A. Totté haar toe. De PvdA vond de houding van de tegenstanders maar slap. „Dus als bij elk initiatief het college zegt er ook mee bezig te zijn, dan haalt niet één eigen voorstel het. Hoe duaal willen wij zijn?" Groot Hontenisser L. Mangnus gaf een definitie van het begip dualisme die volgens PH'er Blommaert niet strookte, waarop Blommaert hem sne rend aanspoorde les in dualisme te nemen. In de wandelgangen werd ge fluisterd dat het voorstel niet werd aangenomen omdat het van PH kwam. Tegenstanders zouden hen de eer niet gunnen. Advertentie Vrijdag 30 - Zaterdag 31 mei 2003 Het 2e artikel van onze zomercollectie dames-, heren- en kinderkleding VOOR DE HALVE PRIJS (Halve prijs van het goedkoopste art.) Dam 61, Middelburg Advertentie ZATERDAG ZONDAG 7 JUNI 8 JUNI 12.00- 18.00 10.00- 18.00 UUR UUR MAANDAG 9 JUNI 10.00- 18.00 UUR Ca. 150 oldtimers+motoren en brommers Kramen met ruil en verkoop Finish MOLENTOCHT zondag ca. 16.30 uur Beursinschrijving kostenloos voor Particulieren, clubs en handelaren. Toegang: 6,00 p.p. kind 2,50 INFO: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41