PZC Verdachte vrijgesproken van medeplegen moord op Romy Kartelpolitie vermoedt prijsafspraken over medicijnen Politie maakt jacht op professionele hennepkwekers Minister wil greep krijgen op particulier onderwijs eist Inspectie schrikt van benoemingen in tatale medische fouten Wegvoeren kinderen Vught herdacht 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 6 juni 2003 Echtpaar door trein meegesleurd Brommer rijdt 140 kilometer/uur Afhandeling erfenis Blich ligt stil Dhooge wint Schaduwprijs Bolkestein mag aanblijven Haven R'dam overheids-NY klaarheid over n p Noord-Brabant Emoties Café-eigenaar Veerman wordt vervolgd voor dood door schuld J NMa doet invallen bij apothekers Hnor Dick Hofland DEN HAAG - De kartelpolitie NMa heeft invallen gedaan bij apothekersorganisatie KNMP. De NMa verdenkt de apothekers ervan dat zij onder ling afspraken maken over prij zen en verdeling van de markt, en dat zij sommige medicijnfa brikanten boycotten. De NMa nam gisteren en woens dag op het hoofdkantoor van de KNMP administratie in beslag. Bij enkele apothekers in Am sterdam, Utrecht en Noord- Brabant zijn eveneens invallen gedaan, omdat de KNMP daar delen van de administratie heeft ondergebracht. Het onderzoek zal enkele maan den duren. De maximale boete bij dit soort overtredingen van de Mededingingswet is tien pro cent van de jaaropbrengst van de aangesloten ondernemingen; in dit geval gaat het om alle apo theken in Nederland en zou de KNMP honderden miljoenen euro's moeten betalen. De KNMP zei gisteren verrast te zijn over de actie van de NMa maar zegt die 'toch wel prettig te vinden'. Volgens een woord voerder kan het onderzoek alle twijfel wegnemen dat de apo thekers de wet overtreden. „Wij zijn brandschoon.Volgens hem heeft de KNMP geen aanwijzin gen dat sommige apothekers zonder medeweten van de orga nisatie afspraken met elkaar maken. „Maar zelfs als dat het geval zou zijn, is de KNMP daarvoor niet verantwoorde lijk." De apothekers worden er al ge ruime tijd van verdacht dat ze kortingen op de inkoop van me dicijnen niet doorberekenen aan de klant maar in eigen zak steken. Ze zouden afspreken met welke producenten ze za ken doen, en andere boycotten omdat die duurdere medicijnen maken en minder of geen kor tingen geven. Eind vorige week riep de KNMP de aangesloten apothekers op deprijzen van de vijf meest ver kochte merkloze medicijnen met veertig procent te verlagen. Dat zou een besparing van twin- organisatie daarmee de mede- saties zijn verboden", zegt de de brancheorganisatie de apo- hetzelfde percentage te verla- tig miljoen euro per jaar ople- dingingswet overtreden. „Prijs- woordvoerster. „Apothekers thekers oproept om allemaal en gen, doe je de concurrentie ge- veren.Volgens de NMa heeft de adviezen door brancheorgani- horen concurrenten te zijn. Als tegelijkertijd hun prijzen met weid aan." GPD De politie vernietigt hennepplanten in Nederhemert. foto Bert Rietveld/ANP van onze redactie binnenland NEDERHEMERT - De politie onderzoekt grootschali ge, professionele hennepkweek in kassen in de Bonune- lerwaard. In een paar weken tijd zijn drie grote kwekerijen ont manteld. Er is nog niemand aangehouden, aldus een politie woordvoerder. De politie maakte gisterochtend een eind aan een kwe kerij van ruim 28.000 planten in een kas in Nederhe mert. De straatwaarde wordt geschat op drie miljoen euro. De politie ontdekte de hennepkwekerij na eigen onderzoek. Woensdag viel de politie na klachten over stankoverlast binnen in een bloemenkas in Gameren, vlak ten noor den van Nederhemert. Daar stonden bijna 16.000 hasj- planten. Een paar weken daarvoor ontdekte de politie in dezelfde kas ook al een kwekerij van 43.000 planten. In totaal hadden die beide partijen een straatwaarde van ongeveer negen miljoen euro. ANP OSS - Toos en Kees Martens (68 en 67 jaar) uit het Brabantse Heesch zijn op het station van Oss meters meegesleurd door een wegrijdende trein. Toos stond met haar man, die in een rolstoel zit, en een taxichauffeur die hen hielp uitstappen op de loopbrug voor gehandicapten toen de trein begon te rijden. De trein sleurde de loopbrug mee met de drie er nog opNa lut tele meters brak de loopbrug af en slingerde over het perron. De vrouw viel met haar schouder tegen de trein. In het zieken huis in Oss bleek dat het lichamelijk letsel meeviel. Volgens een getuige zat er geen conducteur op de trein. Vol gens een woordvoerder van het taxibedrijf was het al de twee de keer dat een trein in Oss met een loopbrug voor gehandi capten wegreed. GPD URK - De politie op Urk heeft woensdagmiddag een man uit die plaats betrapt op een bromfiets die meer dan 140 kilome terper uur kon rijden. De man had speciale verstevigingsbui zen aangebracht om te voorkomen dat zijn frame zou krom trekken. Dat maakte de politie gisteren bekend. De bromfietser viel door de mand bij een speciale controle. De topsnelheid van zijn tweewieler lag zo hoog, dat deze niet was vast te stellen met de rollerbank. De eigenaar verschafte toen zelf duidelijkheid. ANP AMSTERDAM - De afhandeling van de erfenis van Boude- wijn Büch ligt stil door onenigheid binnen de familie. Op 23 juni zal de notaris proberen de partijen op een lijn te krijgen. De vroegere financieel adviseur van de overleden schrijver, J. van de Graaf, heeft dat gisteren gezegd. Onder anderen een van de broers van Büch, Patrick, heeft zijn machtiging om de erfenis te verdelen ingetrokken. Het gevolg daarvan is dat de geplande veiling van de enorme verzame ling van de schrijver voorlopig van de baan is. ANP AMSTERDAM - Het Genootschap van Nederlandstalige Misdaadauteurs heeft de Schaduwprijs 2003 toegekend aan Bavo Dhooge voor zijn boek Smak. Het is de prijs voor de bes te spannende debuutroman. De onderscheiding is in 1997 in gesteld. Het genootschap heeft dat gisteren laten weten. De jury noemt Smak een hedendaagse, moderne, actuele vari ant op een van de absolute klassiekers uit het genre. Volgens de jury weet Dhooge de lezer te boeien met een goede verhou ding tussen spanning en humor. De Schaduwprijs is vernoemd naar hoofdpersoon De Scha duw (inspecteur Charles C.M. Carlier) uit de detectives van Havank, pseudoniem voor Henk van der Kallen. ANP DEN HAAG - De liberaal Bolkestein mag van de regerings partijen WD en CDA een tweede termijn als Eurocommissa ris in Brussel blijven als hij dat wil. Het CDA zal deze wens niet blokkeren, zo heeft premier Bal kenende toegezegd in de kabinetsonderhandelingen met de liberalen. Dit meldden Haagse bronnen. De kwestie ligt weer open als de voorzitter van de Europese Commissie liever iemand anders heeft dan de inmiddels 70- jarige Bolkestein. Die heeft namelijk ook nog iets in te bren gen over deze benoeming. Valt Bolkestein af, dan ligt de kan didatuur weer helemaal open. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Van der Hoeven van Onderwijs wil greep krijgen op het primaire en voortgezet onderwijs dat niet door de overheid wordt bekos tigd. Daarom moeten vanaf 2005 deze particuliere scholen een erkenning aanvragen bij haar departement. Van der Hoeven schrijft dat in een notitie over het thuisonder- ROTTERDAM - Het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam mag verzelfstandigen. De ge meenteraad van Rotterdam heeft gisteren goedgekeurd dat het havenbedrijf per 1 januari 2004 een overheids-NV wordt. Verzelfstandigen is niet hetzelf de als privatiseren. Het bedrijf wordt geen beursgenoteerde onderneming, maar krijgt meer vrijheid om zich in de commer ciële markt te bewegen. ANP wijs die zij gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Zij doelt op vijftien particuliere scholen die nu beoordeeld wor den door een afzonderlijke leer plichtambtenaar. Het voordeel van een erkenning door het mi nisterie is dat er eenduidige voorwaarden komen en een cen trale registratie van deze scho len. Dat vergemakkelijkt het toezicht. De erkenning kan worden ingetrokken als de school onvoldoende kwaliteit biedt. In Nederland zijn verder onge veer honderd kinderen vrijge steld van de leerplicht. Dat kan als de ouders bezwaren hebben tegen de richting van de scholen die binnen redelijke afstand lig gen. Deze kinderen gaan niet naar school. Het is niet bekend of zij een andere vorm van on derwijs krijgen. Evenmin is er toezicht op. Van der Hoeven wil dat kinde ren alleen nog vrijstelling van de leerplicht krijgen op grond van levensbeschouwing als de ouders zorgen voor een alterna tief waarop controle door de in spectie mogelijk is. ANP 1 1 i VUGHT - Zestig jaar geleden zijn alle 1269 kinderen uit het doorvoerkamp in Vught naar het vernieti gingskamp Sobibor weggevoerd. Van hen keerde niemand terug. Dit drama is gisteren herdacht in het voormalige kamp. foto Robert Vos DEN HAAG - De oppositiepar tijen in de Kamer eisen nog voor het debat over de regeringsver klaring, dinsdag, van het kabi net opheldering over de gang van zaken rond de voordracht van de burgemeester van Eind hoven en de commissaris van de koningin in Noord-Brabant. Dat verzoek hebben de Kamer leden Hamer, Boelhouwer en Van Dam (allen PvdA), Eerd- mans (LPF), De Wit (SP), Van Gent (GroenLinks) en Slob (Christenunie) gisteren ver woord in aanvullende schrifte lijke vragen aan de ministers Remkes (WD, Binnenlandse Zaken) en De Graaf (D66, Be stuurlijke Vernieuwing). Het komt maar zelden voor dat vrij wel alle oppositiepartijen de handen op deze wijze ineen slaan. De Kamerleden wijzen op de 'aanhoudende geruchten stroom in met name de regionale media' over een vermeende af- spraak tussen WD en CDA om beide hoge bestuurlijke posten onderling te verdelen. GPD EN nu vArtb oz. AUMzuTATit. van onze redactie binnenland ALKMAAR - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 29- jarige man uit die stad vrijge sproken van medeplichtigheid aan de moord op Romy van Buuren. Officier van justitie C. de Jong eiste vorige week vijf jaar cel tegen de verdachte. Romy van Buuren was het een jarige dochtertje van Marion van Buuren en een broer van de verdachte. Moeder en dochter verdwenen spoorloos op 8 juni 1997. De vader gold voor de po litie als hoofdverdachte, maar de als gewelddadig te boek staande Alkmaarder overleed in mei 1998 in het gevangenishos pitaal van Scheveningen. Vorig jaar juli wees zijn jongere broer de plek aan waar Marion en Ro my begraven lagen, in de duinen tussen Bergen en Egmond. De 29-jarige Alkmaarder gold voor de politie aanvankelijk als de belangrijkste getuige in de zaak, maar hij werd verdachte toen bleek dat hij tegen de ou ders van Marion van Buuren een andere verklaring had afgelegd dan tegenover de politie. Zo zou de verdachte tegen de ouders hebben gezegd dat hij er bij was toen Romy werd omge bracht. Marion zou toen al niet meer in leven zijn geweest. Bij de politie - en ook voor de recht bank - hield de verdachte vol dat hij nooit heeft gezegd dat zijn oudere broer of hijzelf iets met de dood van Marion en Ro my te maken had. Zijn broer had hem later alleen de plek gewe zen waar ze lagen begraven. In haar uitspraak stelde de rechtbank niet te twijfelen aan de juistheid van de verklaringen van de ouders van Marion, maar tegelijkertijd niet te kunnen uit sluiten dat de verklaring van de verdachte geen juiste weergave vormt van hetgeen zich bijna zes jaar geleden in de duinen bij Bergen afspeelde. Zijn gebrek kige beheersing van het Neder lands en hevige emoties speel den daarbij mogelijk een rol. De rechtbank stelde in het von nis echter ook dat zelfs als de verdachte bij het ombrengen van Romy aanwezig zou zijn ge weest, zijn passieve houding van dat moment geen mede plichtigheid aan de dood van zijn nichtje oplevert. Officier De Jong had juist rond dit punt haar betoog zorgvuldig opge bouwd, gebaseerd op arresten van de Hoge Raad. G. Hamer, advocaat van de ver dachte, zei gisteren na de uit spraak dat De Jong die arresten 'niet goed heeft gelezen'. Volgens de raadsman is zijn cli ënt vooral opgelucht. „Hij heeft in een schizofrene situatie geze ten. Hij was dol op Marion en Romy, maar het ging ook om zijn broer. Bij de politie is hij langdurig en indringend ver hoord, zijn hem foto's van de li chamen in het graf getoond. Zijn verklaringen waren steeds consistent", aldus Hamer, die vindt dat politie en justitie een potje hebben gemaakt van het onderzoek. Justitie in Alkmaar zal het von nis eerst bestuderen alvorens te beslissen over een beroep tegen de uitspraak. Hamer zegt 'te bidden' dat dit niet gebeurt. „Dan sleept deze zaak nog een jaar. Dit boek moet dicht." ANP door Petra Huijser DEN HAAG - Door vermijdbare medische fouten overlijden in Nederland jaarlijks zeker dui zend patiënten. Dat zijn even veel doden als jaarlijks in het verkeer vallen. Inspecteur-ge neraal voor de gezondheidszorg H. Kingma vindt dit aantal fa tale fouten 'een verontrustend gegeven, waarvoor de inspectie de ogen niet mag sluiten'. Kingma meldt het hoge aantal doden door vermijdbare fouten in het gisteren gepresenteerde jaarverslag 2002 van de Inspec tie Gezondheidszorg (IGZ). De IGZ moet toezicht houden op de kwaliteit en de toegankelijk heid van de volksgezondheid. Het werk groeit de instantie echter boven het hoofd. Tenzij de politiek meer geld en meer mensen beschikbaar stelt, zal de dienst de komende jaren taken moeten laten liggen of afstoten, verwacht Kingma. De hoge werkdruk vloeit voort uit nieuwe behandelvormen uit het buitenland, personeelste korten die de kwaliteit van de medische zorg aantasten, wachtlijsten die levens kosten, de groei van het aantal privé- klinieken en vermijdbaar me disch falen. Kingma sluit niet uit dat de IGZ alleen nog steek proefsgewijs zal controleren, waarbij overtredingen zwaar der worden bestraft. Wie de fout in gaat, wordt via de media pu bliekelijk aan de schandpaal genageld. De angst voor reputa tieschade houdt volgens King ma artsen en instellingen bij de les. Een andere optie is dat in stellingen de IGZ werk uit han den nemen door zelf meer gege vens aan te leveren. Ook is het mogelijk zorgpersoneel contro les te laten uitvoeren onder be geleiding van de inspectie. Kingma sluit ook niet uit dat de zorginstellingen zelf gaan beta len voor de inspecties. Advertentie PZC KRANT VOCVR ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen In het j aarverslag constateert de IGZ dat steeds meer kinderen niet of te laat worden ingëent. Medisch personeel en ouders vinden het niet meer vanzelf sprekend om mee te doen aan het vaccinatieprogramma van de overheid. De IGZ hoopt het tij te keren door meer uitleg te geVen over de noodzaak ervan. De JGZ is ook bezorgd over de huisartsen. Déze beroepsgroep is volgens de IGZ stuurloos en weet niet goed de toekomstrich ting te bepalen. Zorgverzeke raars vinden dat zij de regie hebben over deze zorg, terwijl de huisartsen zelf oordelen dat verzekeraars daar niets mee te maken hebben. De IGZ ontwik kelt dit jaar daarom zelf criteria waaraan bijvoorbeeld een huis artsenpost moet voldoen. GPD HAARLEM - De eigenaar van het Volendamse Café De Hemel Jan Veerman wordt dood door schuld ten laste gelegd. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren laten weten. Hij moet zich eind deze maand verant woorden voor de brand op 1 ja nuari 2001. Daarbij kwamen veertien jongeren om en raakten honderden gewond. Ook zijn 26-jarige dochter en de 35-jarige bedrijfsleider van het café worden vervolgd voor dood door schuld. De drie wordt te vens brand door schuld en het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel ten laste gelegd. Jan Veerman wordt ook ver volgd voor gebreken aan het ge bouw waardoor het pand niet aan veiligheidseisen voldeed. Volgens een woordvoerder van het OM in Haarlem zijn in totaal zeven dagen uitgetrokken voor het proces, dat op 23 juni begint. De cafébaas is naast de straf rechtelijke procedure verwik keld in een civiel geschil met slachtoffers en nabestaanden van de brand over financiële ge noegdoening. Ook steggelt hij met de gemeente over herope ning van het pand waarin ook café De Hemel was gevestigd. Hiervoor heeft hij wel een ge bruiksvergunning gekregen, maar de horecavergunning op het pand werd door de gemeente al ingetrokken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3