PZC PZC Klaar voor meting van oerkrachten Halt zet jongeren aan denken en discussiëren over geweld Tijd dringt voor Noorderpolder PINKSTEROLDTIMERBEURS ZEELANDHALLEN GOES 13 Fracties willen praten over vorming Welzijnshuis Eilanders kunnen groene rolemmer gratis omruilen voor grotere agenda weekenddiensten vrijdag 6 juni 2003 Impasse Besparing Zomerconcert Schouws Kamerkoor Discussie Oog om oog Spiegelparcours Tandartsen: Eis taakstraf en boete na fraude Computer gestolen Zakkenroller actief in Zierikzee Ongeval bij wegwerken Rijverbod voor automobilist Vrouwen beroofd van portemonnee Niet goedkoop Apotheken: Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Speelruimte Betoog °PPeer en Hnor Ali Pankow ZIERIKZEE - Kaadsbrieven over de opzet van een Brede School én over de stand van za ken bij de vorming van een Wel zijnshuis zijn voor de politieke fracties aanleiding een brede raadsdiscussie over deze onder werpen te eisen. Heet hangijzer vormt het feit dat Sociaal Cul tureel Werk (SCW) De Lichtboei in beide ontwikkelingen buiten spel kan komen te staan. Inspreker H. de Heer legde de commissie Samenleving en Be stuur deze week uit dat het SCW geen zelfstandige organisatie is dus niet volledig kan toetreden tot het toekomstige Welzijns huis, de overkoepelende organi satie voor de belangrijkste welzijnsinstellingen op Schou wen-Duiveland. De Heer is di recteur van de Centra voor Wo nen, Zorg en Welzijn Zuid-West Nederland, het grotere Leger- des-Heils-onderdeel waar De Lichtboei onder ressorteert. In zijn optiek kan deze werksoort niet zomaar van het Leger des Heils worden losgeknipt ten be hoeve van toetreding tot het Welzijnshuis. Wel zegt hij begrip en waarde ring te hebben voor de bunde ling van krachten binnen zo'n Welzijnshuis. Volgens hem zou De Lichtboei daar ook aan deel kunnen en willen nemen maar uitsluitend op basis van een 'status aparte'. Het spijt De Heer zeer dat wethouder A. van der Wouden niet wil ingaan op de varianten die het Leger des Heils daarvoor op tafel heeft ge legd. De wethouder zelf geeft aan daar heldere motieven voor te hebben. Het Welzijnshuis dient er te komen op basis van gelijk waardigheid tussen de zes deel nemende partijen, te weten: Kinderopvang, Peuterspeelza len, Stichting Werksaam (socia le en maatschappelijke active ring), Stichting Jeugd, Welzijn Ouderen en het SCW. Van der Wouden volgt daarmee het ad vies op van de Stichting Scoop op basis van de Sociale Struc tuurschets dat de gemeente een sterkere welzijnsorganisatie dient op te bouwen. Volgens de wethouder kan straks alleen op basis van ge lijkwaardigheid tussen de orga nisaties het totale welzijnsbud get worden verdeeld. Van der Wouden benadrukt dat het Le ger des Heils in dit geval geen stukje marktgebied wil prijsge ven en daarom aangeeft niet volledig te kunnen opgaan in het Welzijnshuis. De politieke partijen willen wel eens uitgebreid met de wethou der in discussie over de impasse die nu dreigt, te meer omdat hiermee ook de twee peuter speelzalen van het Leger des Heils in Zierikzee in gevaar ko men. Doet De Lichtboei niet mee in het Welzijnshuis dan zal de gemeente de subsidie voor deze voorziening stopzetten. Sommige fracties gaven nu reeds aan veel moeite te hebben met het onwrikbare standpunt dat de wethouder hierover lijkt te hebben ingenomen. „Het Leger des Heils is een ster ke en professionele organisatie. Die kunt u beter koesteren", vindt WD'er D. Meulblok. Woordvoerder C. Schoneman van Alert! sluit zich daarbij aan. De verdere discussie over deze kwestie komt nog voor het zo merreces binnen de gemeente raad aan de orde. Prikkel tot beter scheiden gft-afval doorEsme Soesman ZIERIKZEE - Met een gratis omruilactie van groene rolem- mers wil de gemeente Schou- wen-Duiveland mensen ertoe bewegen hun afval beter te scheiden. Het restafval dat binnen deze regio verzameld wordt bestaat voor een kwart uit gft. Dat aandeel kan omlaag, denkt de gemeente. Niet alleen voor het milieu, maar ook omwille van de centen. De verwerking van restafval kost per ton 5 0 eu ro meer dan de verwerking van groente-, fruit- en tuinafval. Jaarlijks wordt binnen de ge meente tien- tot elfduizend ton aan restafval verzameld, waar van twee- tot tweeënhalfdui- zend ton organisch is. Uitgaande van de 15.000 aan sluitingen die Schouwen-Dui- veland rijk is, betekent een be tere scheiding van groen afval dat er zo'n 6,5 euro op het tarief bespaard kan worden. Dat wordt nog meer als bijvoorbeeld ook oud papier apart wordt gehouden, rekent hoofd van de gemeentelijke af deling reini ging N. Eilers voor. De verwer king van oud papier kost 35 euro per ton. Met restafval is zo'n 125 euro gemoeid. Keurig schei den van papier en gft kan per huishouden dus al snel een STREEKACTIVITEITEN redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aavlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl besparing van 18 euro opleve ren. Met de rolemmeractie levert de gemeente Schouwen-Duive- land haar bijdrage aan het pro vinciale project 'Afval, haal er uit wat erin zit'. Van de 15.000 aansluitingen binnen deze regio beschikt tweederde deel over een 'kleine' groene rolemmer van 140 liter. De overige 5000 huishoudens hebben een groene bak van 240 liter voor de deur staan. Belangstellenden kun nen, als zij tenminste voor vrij dag 13 juni van zich laten horen, gratis overstappen van een klei ne op een grote bak. Normaal kost dit 12 euro. De gedachte er achter is dat het hebben van meer ruimte om specifiek afval te deponeren het scheiden van afval stimuleert. Niet alleen op Schouwen-Duiveland, ook in Middelburg en Vlissingen kun nen mensen rekenen op een gra tis grotere of tweede groene bak. In heel Zeeland wordt met een reeks projecten gewerkt aan een betere afvalscheiding. De erva ringen die de verschillende ge meenten via de door hen geko zen projecten opdoen worden uitgewisseld. Belangrijk daar bij is ook het monitoringproject. Doordat alle gemeenten op de zelfde manier hun afval gaan re gistreren wordt het mogelijk Zeeland-breed afvalstromen en -oplossingen te vergelijken. BRUINISSE - Grevelingenhout 67,10.00- 18.00 uur: Tuinfair; DREISCHOR - Het Schouws Kamerkoor verzorgt onder lei ding van Sietse van Wijgerden morgen een zomerconcert in de Nederlands Hervormde Kerk in Dreischor. Belangrijk onderdeel van het concert is uitvoering van het motet 'Jesu meine Freude' van Bach. Van dezelfde componist wordt uitgevoerd het motet 'Lo- bet den Herrn'. Naast deze Duitse werken brengt het koor Engels werk van onder anderen Gibbons en Byrd, waaronder een bewerking van het Ave Ver- um Corpus. Tevens wordt werk van Bennett en Wood uit de ne- gentiende-eeuwse koorlitera tuur gezongen. Het concert in de kerk van Dreischor begint om 20.00 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar voor aanvang van het concert bij de ingang van de kerk. Reserveren kan bij W. Hack, 0111-651708. door Ali Pankow RENESSE - Die oerkracht van robuuste trekpaarden en vooral de aanblik van die nostalgische karavaan die de Palmbrouwerij enkele jaren geleden van Brus sel naar Amsterdam liet trek ken, deden bij Henk van den Berg uit Renesse de vonk over slaan. Sinds die tijd is hij zich gaan toeleggen op het aange spannen rijden met een Zeeuws trekpaard, Zaza van Steen zwaan. Het is een negenjarige merrie met wie hij het komend weekeinde deelneemt aan de eerste wedstrijd van de zogehe ten Powerhorsecompetition. Die wedstrijd wordt gehouden in het Belgische Elsegem. In de loop van de volgende drie maanden staan er nog wedstrij den in Duitsland en Nederland op het programma. De deelne mers moeten er vier van de zes volbrengen. Van den Berg zal na Elsegem ook van de partij zijn in Lamswaarde, Bergschenhoek en in Apeldoorn op het terrein van paleis het Loo. Van den Berg wordt tijdens wedstrijden bij toerbeurt geas sisteerd door zijn vrouw Babs of door zijn vriend Jan de Korte. Jaren geleden al besloten zij sa men ieder een trekpaard aan te schaffen. Het zelf bouwen van een boerenkar volgde. Lange tijd werd het aangespannen rij den in recreatief verband beoe fent. Inmiddels zijn Van den Bergs ambities groter gewor den. Hij wil graag goede presta ties leveren en de powerhorse competition biedt hem een mooie uitdaging. Vorig jaar deed hij als recreatief deelne mer één dag mee aan de wed strijd in Veere, om enige erva ring op te doen. Hij heeft er veel geleerd van doorgewinterde menners. Dat hij allerlei spullen mee moet nemen, zoals schrik draad voor het afschermen van het weidestuk voor je eigen paard bijvoorbeeld. door Rolf Bosboom GOES - Het Haltbureau Ooster- schelderegio houdt deze maand een voorlichtingsactie onder jongeren over geweld. Doel is hen bewuster te maken van hun verantwoordelijkheden. De campagne werd deze week offi cieel ingeluid door burgemees ter C. van Liere van de gemeente Noord-Beveland. In totaal elf scholen in de Oos- terschelderegio (de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duive land) worden betrokken bij de voorlichtingsactie. Zij krijgen een deel te zien van de indrin gende documentaire Bowling for Columbine van regisseur Mi chael Moore. De vertoning wordt gevolgd door een discus sie. Burgemeester Van Liere sprak bij de opening zijn zorgen uit over het toenemende geweld op straat. „Het lijkt wel of we te genwoordig niet meer gewoon kunnen praten, maar meteen moeten slaan of schieten als we een probleem hebben." Dat in de binnenstad van Goes sinds twee jaar camera's hangen om het uitgaanspubliek in de gaten te houden, noemde hij een 'triest' symptoom. De jongeren van het Groen Col lege, die deze week in 't Beest in Goes als eersten aan de beurt waren, toonden zich onder in druk van de gebeurtenissen op de school. „Het zet je aan het denken." De rest van de docu mentaire, de aanklacht tegen de wapenindustrie, sprak hen dui delijk minder aan. Sommigen vonden het zelfs 'saai'. In een discussie onder leiding van tv-presentator Eric Holm (Omroep Zeeland) werd doorge praat over het thema geweld. Op zijn vraag of leerlingen wel eens iemand zwaar hadden mis handeld, stapten er vier (drie jongens en één meisje) eerlijk naar voren. Als voornaamste motief noemden ze frustratie. „Ik werd gepest en toen heb ik diegene behoorlijk in elkaar ge ramd", aldus een van hen. „Sommigen verdienen het ge woon", zei een ander onbe schroomd. Veel jongeren maakten geen on derscheid tussen zelfverdedi ging en wraak. Wie voortdurend wordt gesard, heeft een goede reden om terug te slaan, zo was de algemene opvatting. Een meerderheid steunde de stelling dat geweld op tv kan aanzetten tot agressief gedrag. De meningen verschilden over de vraag of alcohol en drugs geweld kunnen stimuleren. En kele leerlingen zeiden juist vro lijker te worden van drank; an deren gaven aan dingen te doen die ze anders niet durven. „Ik woon nu dertien jaar in Re- nesse. Ik kom van oorsprong uit Dordrecht. Vanuit mijn jeugd kende ik eigenlijk alleen trek paarden voor de groentenkar en voor de verhuiswagens van Van Gend en Loos, maar niet van op het land werken. Die romantiek proef je hier nog veel meer", vindt Van den Berg. De opdrachten die hij samen met zijn paard in Elsegem krijgt uit te voeren, zijn gebaseerd op het vroegere landwerk, zoals het verslepen van een zes meter lan ge balk langs een specifiek par cours. Ook het slepen met een lange dwarsbalk en het vervoeren van een slede met vaten behoren tot de opdrachten. Verder staat er een marathon van zestien kilo meter met hindernissen op het programma, evenals een dres- suurproef en de strijd op een spiegelparcours. Dat laatste houdt in dat twee enkelspannen naast elkaar zo secuur en snel mogelijk de baan moeten afleg gen. Een van de hoogtepunten zaterdag 7 juni t/m maandag 9 juni (Pinksteren) 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Voor geheel Schouwen-Duive land: Huisartsenpost Schouwen- Duiveland Kon. Gustaafweg 2 Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen) G. W. G. den Broeder, Oude Haven 51, MIDDELBURG - De omvang van belastingfraude móet vol gens officier van justitie J. Groen bepalend zijn voor de straf. Hij eiste gisteren daarom tegen een 51-jarige inwoner van Kloetinge 180 uur taakstraf45.000 euro boete en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. De eigenaar van een eenmanszaak wordt verweten zwart loon aan werknemers te hebben uitbetaald en te hebben gesjoemeld met de onkosten vergoedingen. Daardoor liepen de Belastingdienst en het GAK over 1996 tot en met 2000 45.000 euro mis. De verdachte heeft over die jaren te weinig aan loonbelasting en premies volksverzekeringen opgegeven, met daaraan ge koppeld een te laag bedrag aan omzetbelasting. Mensen die niet op de loonlijst stonden, werden zwart uitbetaald. Zij werkten vaak als zaterdaghulp in zijn bedrijf. Kilometerver goedingen kregen medewerkers betaald, terwijl ze in de auto van hun baas reden. De rechtbank doet 18 juni uitspraak. ZIERIKZEE - Uit een schoolgebouw in Zierikzee is compu terapparatuur met een waarde van meer dan duizend euro weggenomen. De diefstal vond plaats tussen woensdagmid dag half vijf en donderdagmorgen half acht. De inbraak is ge pleegd door toegang tot de school te forceren. ZIERIKZEE - Een 55-jarige Duitse toeriste is gisteren op de Appelmarkt in Zierikzee het slachtoffer geworden van een zakkenroller. De vrouw merkte rond het middaguur dat ze haar portemonnee miste, met daarin enkele tientallen euro's en waardepapieren. GOES - Bij een aanrijding op de A58 ter hoogte van Goes raakte gistermiddag een 20-jarige automobiliste uit 's-Gra- venpolder gewond. Bij een wegversmalling vanwege weg werkzaamheden kon zij niet tijdig stoppen, waardoor ze op de wagen van een 52-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beve land botste. Zij werd met nekklachten naar het ziekenhuis ge bracht. VROUWENPOLDER - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 63-jarige automobilist uit het Duitse Harzgerode aangehouden voor rijden onder invloed. De man reed op de Vrouwenpolderseweg in Vrouwenpolder. Uit een blaastest bleek dat hij twee maal de toegestane hoe veelheid had gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. MIDDELBURG - Twee vrouwen zijn gisteren in het centrum van Middelburg beroofd van hun portemonnee. De buit be droeg enkele honderden euro's en persoonlijke papieren. In de Lange Delft werd tussen 12.20 en 13 uur een 53-jarige Oost-Souburgse het slachtoffer. Haar portemonnee werd op een onbewaakt ogenblik uit haar tas gestolen. Tussen 13.15 en 13.30 uur werd een 62-jarige vrouw uit Rhe- nen bestolen. Ook daar zag een dief kans de portemonnee uit een tas te stelen. het komend weekend wordt de poging van de Belg Willy Naes- sens het record aangespannen rijden in het Guinnessbook of records te verbeteren. Hij wil met 250 aanspanningen een tocht maken en heeft alle deel nemers aan de eerste wedstrijd van de Powerhorsecompetition uitgenodigd mee te doen. Van den Berg geeft aan dat zijn hobby niet goedkoop is. „Zon der sponsoring is het niet te doen." Hij heeft anderhalf jaar geleden een eigen koetsje aan geschaft. De kosten daarvan be dragen ongeveer 4500 euro. Dit jaar heeft hij speciale hardrub- beren banden aangeschaft voor deelname aan de marathon, want dat mag niet op luchtban den. Hij is trouw lid van de Fok- en Menvereniging Schouwen- Duiveland. Tot nu toe is hij de enige deelnemer vanuit deze re gio aan de Powerhorsecompe- tion. Hij heeft echter goede hoop dat hij binnen afzienbare tijd nog wel één of twee andere leden enthousiast weet te maken. Zierikzee, tel. (0111) 413388. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. en ma. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het schrappen van de luxe seniorenapparte- menten of het verder vertragen van de plannen voor de Zierik- zeese nieuwbouwwijk Noorder polder heeft bijzonder verstrek kende gevolgen. Onder meer voor de andere woningbouw op Schouwen-Duiveland. Wethou der G. van de Velde-de Wilde vindt dat het algemeen belang boven het privébelang gaat van de protesterende omwonenden, die zij beticht van 'stemming makerij'. De voorbereidingen voor Noor derpolder hebben de gemeente inmiddels - buiten de aankoop van wat benodigde grond - meer dan 200.000 euro gekost. De herhaalde plannenmakerij voor de seniorenwoningen langs de waterpartij doet de rekening steeds verder oplopen. Verschillende ontwerpen, van de woontorens tot kleine com plexen van drie verdiepingen, zijn de revue al gepasseerd. Het laatste (vierde) plan voor de bouw van twee urban villa's plus stuit wederom op fel verzet van omwonenden. Volgens wethouder Van de Velde wordt de speelruimte die de ge meente heeft, steeds kleiner. Zo bieden de reeds gemaakte af spraken met de projectontwik kelaars weinig meer onderhan delingsmarge. Ook de tijd dringt, omdat over dik een jaar het voorkeursrecht voor Noor derpolder verloopt, waarmee de gemeente de eerste gegadig de voor de grond is wanneer een projectontwikkelaar zijn aandeel in het plan wil verko pen. Als de gemeente een streep zet door de bouw van de senioren appartementen bij de waterpar tij, of bij verdere vertraging, loopt de gemeente daarom risi co's. Risico's ten aanzien van 'de kwaliteit van de nieuwe wijk, de financiële risico's, het eventueel vervallen van het voorkeurs recht en de gevolgen voor de wo ningbouw in de kleine kernen'. De provincie heeft volgens de wethouder immers al verschil lende keren aangegeven een stokje te steken voor de kleinere plannen in de andere dorpen en steden op het eiland, wanneer niet snel begonnen wordt met de grootscheepse nieuwbouw in Zierikzee. In een uitgebreid betoog dat de wethouder na afloop van de Commissie Openbare Ruimte eerder deze week aan de raads leden heeft uitgedeeld, pleit zij ervoor het algemeen belang voor te laten gaan. Want wat de bewoners willen - niet bouwen bij de waterpartij - kan eigenlijk niet of heeft verstrekkende ge volgen. Daarbij vraagt de wethouder zich openlijk af hoeveel bewo ners van Noorderpolder de ver eniging daadwerkelijk verte genwoordigt. „Want ik hoor ook andere geluiden." Dat het ver enigingsbestuur daarnaast in het openbaar blijft vasthouden aan oude cijfers over de bouw hoogte en 'blijft roepen dat het hoger wordt', noemt Van de Vel de 'stemmingmakerij'. De raadsfracties, die deze week in de commissie nog zeer ver deeld waren, mogen eind deze maand beslissen of de urban vil la's een goed alternatief zijn voor de gesneuvelde woonto- Advertentie Vrijdag 30 - Zaterdag 31 mei 2003 Het 2e artikel van onze zomercollectie dames-, heren- en kinderkleding VOOR DE HALVE PRIJS (Halve prijs van het goedkoopste art.) Dam 61, Middelburg Advertentie ZATERDAG 7 JUNI 12.00- 18.00 UUR I ZONDAG I 8 JUNI 10.00- 18.00 I UUR MAANDAG 9 JUNI 10.00- 18.00 UUR Ca. 150 oldtimers+motoren en brommers Kramen met ruil en verkoop Finish MOLENTOCHT zondag ca. 16.30 uur Beursinschrijving kostenloos voor Particulieren, clubs en handelaren. Toegang: 6,00 p.p. kind 2,50 INFO: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37