11 Toegankelijkheid strand moet beter Nieuw riool zonder graafwerk Mabélis fan Belle Baby Vrouw met symptomen meningokokken in ziekenhuis overleden V rij willigersCentrale werkt aan bekendheid Beheerder Onderdak in Zierikzee enthousiast over plan VVD-fractie Fitness Wedstrijd straattekenen in Burgh boterzachte prijsjes! zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 6 juni 2003 Winkeldiefstal Juni aanbieding Maxi-Cosi autostoelen in diverse kleuren - City 99 euro - Priori 135 euro Bij aanschaf van een Quinny Formula wandelwagen in de maand juni ontvangt u een voetenzak en rugzak cadeau. Ruimte Reiniging Buis middels waterdruk gevoerd met kunststof kous Robots Verspreiding Drager Campagne Eilandelijk J Sporthal kan poppodium worden rioor Marcel Modde ZIERIKZEE - De Grevelingen- hal van Sportcentrum Onder dak in Zierikzee is geschikt te maken als popzaal. Weliswaar vergt een dergelijke voorziening bouwtechnische aanpassingen, zegt bedrijfsleider M. Reedijk, maar die vallen waarschijnlijk in het niet bij de investering voor renovatie of nieuwbouw van Brogum. Reedijk wil zo snel mogelijk overleg met de gemeente Schou- wen-Duiveland over het plan dat de WD-fractie eerder deze week onverwacht lanceerde. „Het is een optie waar we zelf ook wel eens over hebben nage dacht, gezien de verschillende muziekevenementen die we hier regelmatig hebben." Reedijk doelt daarmee voornamelijk op concerten in de sfeer van fanfa res en harmonie. In een ver ver leden bood Onderdak ook een podium voor de symfonische rockband Supersister. De Grevelingenhal vormde in 1992 de uitbreiding van het be staande sportcomplex. De in- vulling van de met name voor j tennis bedoelde speelvloer is echter nooit helemaal uit de verf j gekomen. Vooral in het week einde staat de hal er ongebruikt bij. Dat gat zou perfect kunnen worden opgevuld met een ver huizing van Brogum, meent Reedijk. Onderdak kampt met een jaarlijks exploitatietekort van 2170 0 0 euroEen betere be- nutting van de kleine sporthal zou dat verlies verkleinen of in de toekomst mogelijk zelfs een bescheiden winst opleveren, verwacht de bedrijfsleider. „Ie dere andere oplossing voor Bro gum zal duurder zijn. Dit ge bouw staat er al en verkeert in uitstekende staat. Parkeer ruimte is er ook voldoende aan wezig. Mooier kan eigenlijk niet." Hij ziet wel in dat de inrichting van een beetje serieuze popzaal de nodige investeringen vergt. Zonder aanpassingen in de sfeer RENESSE - In een winkelpand aan de Hogezoom in Renesse is gisteren een 31-jarige vrouw uit Breda aangehouden voor win keldiefstal. Even na vijven werd zij aangehouden met twee luchtbedden die de vrouw pro beerde mee te nemen zonder te betalen. Advertentie Pres. Rooseveltlaan 772 Vlissingen van geluidsisolatie is de hal hoe dan ook onbruikbaar voor pop concerten van Brogum. Ook valt te denken aan een aparte ingang en een eigen horecavoorziening om de twee verschillende ge bruikersgroepen van het com plex uit elkaar te houden. De huidige sporters moeten wat Reedijk betreft zoveel mogelijk gebruik kunnen blijven maken van de tennishal. Daarentegen ziet hij ook voordelen in een ver schuiving en concentratie van tenniswedstrijden in Sportcen trum Westerschouwen, even eens eigendom van de Stichting Renesse. Secretaris A. van den Nouwel- and van het Brogumbestuur voelt persoonlijk alleen iets voor een popzaal binnen Onder dak wanneer de huidige hal kan worden gesplitst tot een aan trekkelijke ruimte voor zo'n vierhonderd mensen met eigen voorzieningen. „Een grote zaal is niet wat wij willen. Dan moet je bij wijze van spreken elk weekeinde een kapitale band laten spelen om het gezellig vol te krijgen en dat lukt je hier nooit." Het bestuur van Brogum heeft nog geen kans gezien te overleg gen over het WD-plan. Echt onder de indruk is Van den Nou- weland in ieder geval niet, al speelt de nabijheid van de hal ten opzichte van de huidige lo catie wel mee in het voordeel. Het bestaande pand heeft geen toekomst meer en nieuwbouw biedt wat dat aangaat de enige oplossing. Daar hangt dan wel een prijskaartje van 2,8 miljoen De strandovergang bij de Jan van Renesseweg is redelijk goed toegankelijk, maar nog niet optimaal. door Piet Kleemans en Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen- Duiveland wil het Schouwse strand be ter bereikbaar maken. Met name voor hulpdiensten als politie, ambulance en brandweer en ouderen en mensen in een rolstoel. Een meerjarig onderhoudsplan - zowel voor de paden naar als de voor zieningen op het strand - moet voor die betere bereikbaarheid zorgen. In een brief aan de gemeente vraagt J. van der Merwe uit Dordrecht aandacht voor het probleem van slechte toeganke lijkheid van de Schouwen-Duivelandse stranden. Hij weet zich daarbij gesteund door verschillende politieke fracties die inmiddels bij het dagelijks gemeentebe stuur hebben aangedrongen op snelle ac tie. Van der Merwe doet in zijn brief de sug gestie met behulp van betonplaten een pad voor rolstoelgebruikers aan te leg gen vanaf de duinovergang tot aan het harde zand. „Zonder extra kosten bereik je hiermee dat onze minder-valide mede mens alsnog met de eigen rolstoel tot op het harde en vlakke zand kan komen. Een gedeelte strand waar het bij warm weer prettig vertoeven is." Simpelweg een rijtje betonplaten achter elkaar leggen isnog afgezien van het feit dat dat wel degelijk geld kost, volgens wethouder G. van de Velde - de Wilde geen oplossing. Een dergelijk pad is, stelt zij, alleen bruikbaar als deze heel goed schoongehouden worden. Hetgeen in de praktijk op dit moment stuit op gebrek aan menskracht en geld. De gemeente wil hier op termijn wel werk van maken. In de nota 'hoofdlijnen strand' stelt het college de bewegwijze ring en bereikbaarheid van het strand te willen verbeteren. Naast het daadwerke lijk vaststellen van de (laatste) strandno- tavanl999, het planologisch regelen van de gebouwde reddingsposten en een toe- komstkoers voor de strandtenten onder streept deze nota het belang dat de stran den goed te vinden en toegankelijk zijn. Voor alle bezoekers van de Schouwse BURGH - Leven aan het water. Dat is het thema van de straat tekenwedstrijd die woensdag 18 juni gehouden wordt op de Ring in Burgh. De wedstrijd is be doeld voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De straattekenwedstrijd is een initiatief van de Stichting Kunstschouw Westerschouwen. De wedstrijd begint om 14.00 uur en duurt tot 160 0 uur. Deel name is gratis. Wie meer wil we ten kan binnenlopen bij Galerie Haamstede of een kijkje nemen op www.kunstschouw.nl. Advertentie <D R 42 c T3 bij van 2 t/m 7 juni een week lang Jacobspassage 9 - 4381 EK-Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met de renovatie van ruim 50 meter rioolbuis van het Kaaskenswater onder de N59 door naar Malta is weer een hoofdstuk in de vernieuwing van het rioleringsstelsel van de Zierikzeese wijk afgerond. Bij de renovatie is gebruik gemaakt van een met hars geïmpregneer de, kunststof kous die een nieu we binnenmantel in de beton nen rioolbuis vormt. Graafwerk is bij toepassing van deze tech niek niet nodig. Tot voor kort fungeerde het Kaaskenswater als overstort voor Malta. Bij hevige regenval werd in dat binnenwater over tollig (afval)water geloosd via een betonnen rioolbuis onder de N59 door. Die buis, weet civiel technisch medewerker van de gemeente Schouwen-Duive- land J. Scheele, dateert van 1961. Recente inspectie wees uit dat de betonnen buis - die nu uitmondt in een nieuw aange legd bergbezinkbassin - in slechte staat was. Met de door het Belgische be drijf RiOTec gehanteerde me thode is renovatie van de riool buis geen probleem. Meer dan een steiger van enkele meters hoogte boven een inspectieput heeft RiOTec niet nodig. Tevo ren is met behulp van computer gestuurde robots de te renove ren rioolbuis nauwkeurig opgemeten. Vervolgens wordt in de werkplaats van het bedrijf een naaldvilten kous op maat binnenmantel voor de 42 jaar oude betonnen rioolbuis. vervaardigd. Met behulp van waterdruk wordt die kous bin nenstebuiten gekeerd en tegen de buiswand gedrukt. Is de kous eenmaal volledig afgerold dan wordt het water waarmee deze tegen de buiswand wordt ge drukt verwarmd tot 85 graden. Door de warmte harden de har sen en daarmee de kous uit. Het eindresultaat is een gladde, naadloze kunststof leiding die volgens het Belgische bedrijf minstens vijftig jaar mee gaat. De renovatie van de rioolbuis maakt onderdeel uit van de her ziening van het rioleringsstelsel in Malta. In Maltastraat en Ka- ersenmakerstraat is de riolering reeds vervangen. Andere stra ten volgen nog in de komende - euro aan voor de gemeente. „De WD komt nu met deze optie op de proppen en morgen roept het CDA misschien weer iets an ders. Ik word daar eerlijk ge zegd een beetje moe van. Laten ze nu eens beginnen met Bro gum eindelijk serieus te nemen. Dit is een volwaardig pop- en cultuurpodium, geen jongeren- soos die je ergens moet wegste ken." door Marcel Modde RENESSE - De 40-jarige vrouw uit Renesse die mogelijk besmet is geraakt met de meningokok- kenbacterie, is woensdagmid dag in het ziekenhuis in Goes overleden. Hoewel bloedonder zoek gisteren nog altijd geen uitsluitsel had gegeven of het inderdaad om een meningokok- keninfectie gaat, wijzen alle symptonen in die richting, aldus W. Wezenbeek van de GGD Zee land. t Volgens de GGD is er geen reden tot ongerustheid voor mensen met wie de vrouw regelmatig in contact stond. Haar twee schoolgaande kinderen en een aantal anderen uit haar directe omgeving zijn voor alle zeker heid behandeld met een anti bioticum, zodat eventueel aan wezige schadelijke bacteriën (doorgaans in de neus- of keel holte) worden gedood. Wezen beek: „Ook al weten we nog niet zeker of het een geval van me ningokokken is, en zo ja welke variant, uit voorzorg is al wel gehandeld in de geest van die verschijnselen. Dat verkleint ook de kans op verdere verspreiding, wat meestal gebeurt door niezen, hoesten of zoenen. Verdere actie is uit het oogpunt van de volks gezondheid overbodig, aldus Wezenbeek. Basisschool 't Staepel'of in Re nesse heeft de leerlingen woens dag en gisteren brieven meege geven, met informatie over de situatie van de moeder van hun twee klasgenootjes. De GGD heeft daarnaast aange boden een informatiebijeen komst te houden op school, maar directeur P. Stal ziet daar vooralsnog het nut niet van in. „We hebben vanochtend (don derdag, red.) de kinderen en waar mogelijk hun ouders opge vangen naar aanleiding van het droeve bericht. Dat is allemaal rustig verlopen. Iedereen draagt het gelaten. Ik vraag me af in hoeverre een voorlichtingsbij eenkomst nog toegevoegde waarde heeft." Het slachtoffer was actief op de school als overblijf- en leesmoe- der. Mede in dat verband is gis teren in de klassen door de leer krachten aandacht besteed aan de gebeurtenis. Stal spreekt met klem tegen dat er paniek zou zijn op en rond de school. Zes kinderen uit drie ge zinnen zijn door hun ouders uit voorzorg thuis gehouden en niet 'minstens dertig', zoals gisteren door twee ouders werd gesugge reerd. In een reactie op de ont wikkelingen laten A. Schipper en L. Schuurman weten de brief van de GGD ontoereikend te vinden, zolang niet duidelijk is of en welke vorm van me ningokokken de oorzaak is van het overlijden van hun plaats- genote. Zij geven aan wel dege lijk behoefte te hebben aan een informatiebijeenkomst waar ze met hun vragen terecht kunnen. Zo'n tien procent van de Neder landse bevolking is, zonder dat ze het weet, drager van de me- ningokokkenbacterie. Bij ge middeld 750 mensen per jaar openbaart de ziekte zich in de vorm van een hersenvliesont steking (nekkramp) of bloed vergiftiging. Kinderen lopen het grootste gevaar, naar wordt aangenomen omdat ze minder weerstand tegen de bacterie hebben opgebouwd. Een ver minderde weerstand bij vol wassenen is tot dusver ook de meest logische verklaring voor openbaring van de ziekte op la tere leef tij dDe kans op besmet ting is evenwel 'zeer klein', be nadrukt de GGD. Tegen de C-variant werd afgelo pen najaar een landelijke inen tingscampagne gehouden onder kinderen van 1 tot 19 jaar. Tegen de meningokokken-B-variant bestaat nog geen afdoende vac cin. Jaarlijks overlijden in Ne derland enkele tientallen men sen aan de ziekte. foto Marijke Folkertsma kust. „Het strand is één van onze toppro ducten. Willen we daarmee in de top-tien blijven, dan moet er geïnvesteerd wor den',, aldus de wethouder Die verbetering moet de stranden met name beter bereikbaar maken voor de hulpdiensten, ouderen en minder-vali- den. Op dit moment is slechts één over gang - Kijkduin aan de Rampweg in Re nesse - toegankelijk voor mensen in een rolstoel. De wethouder benadrukt dat het toegankelijk maken van alle over gangen voor iedereen niet mogelijk is: de steile strandtrap bij de Rotonde in Wes- tenschouwen is bijvoorbeeld niet rol- stoelvriendelijk te maken. Van de Velde: „We moeten kijken of één of twee duin overgangen te optimaliseren zijn." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Organisaties waar vrijwilligers nodig zijn, zijn er zat. Ze moeten alleen de weg naar de VrijwilligersCen- trale in Zierikzee nog weten te vinden. Ook de zoektocht naar vrijwilligers houdt deze onge veer twee maanden jonge orga nisatie stevig in de ban. Met een zomercampagne wordt gepro beerd nieuw potentieel aan te boren. Via Zierikzeese scholen heeft de VrijwilligersCentrale 850 fol ders verspreid. Daarin worden mensen warm gemaakt voor 'zomervacatures', zoals het on derhoud plegen aan of het ver zorgen van rondleidingen op schepen in de Museumhaven en bijvoorbeeld het begeleiden van Werelds Huttendorp. Stuk voor stuk activiteiten die alleen in het hoogseizoen medewerkers vereisen. Maar ook in bijvoor beeld verpleeghuis Cornelia kunnen zomerkrachten terecht, om vrijwilligers die daar nor maal gesproken een handje uit de mouwen steken gelegenheid te geven met een gerust hart op vakantie te gaan. Met dit zogenaamde doelge richte werven hoopt coördina tor M. Overdevest van de Vrij willigersCentrale voor de zomervakantie nog even goed duidelijk te maken 'dat ze be staat'. En dat je vele kanten uit kunt met haar organisatie. Want vrijwilligerswerk hoeft, blijkt uit deze campagne, niet meer al leen het aangaan van een jaren lange verbintenis met één orga nisatie te zijn. Het behoort ook tot de mogelij kheden j e een tij d- je voor een organisatie in te zet ten, al dan niet om studiepunten i te halen of je op interesses te ori ënteren. Met de Gemeentegids in de hand schat Overdevest dat er zo'n 200 organisaties op Schouwen-Dui- veland actief zijn die met vrij willigers werken. Tot op heden heeft zij met zeventien contact. Er staat haar zodoende nog veel werk te wachten. En dat geldt ook voor wat het werven van menskracht betreft. Het aantal vrijwilligers in haar kaartenbak is op de vingers van twee han den te tellen. De markt is er wel, denkt Overdevest. Maar de cen trale heeft bekendheid nodig en de betrokkenen moeten veelal een drempel over. „Ik wist van tevoren dat ik erop uit zou moe ten, iets concreets zou moeten gaan doen", stelt ze. Met onder meer deze foldercampagne tim mert ze aan de weg. Daarnaast probeert Overdevest organisa ties en vrijwilligers persoonlijk - bijvoorbeeld via de dorpsraad - te benaderen. In de vacatures van de Vrijwilli gersCentrale wordt nu nog vooral over Zierikzee gerept, het is echter de bedoeling op heel Schouwen-Duiveland een functie te vervullen. Vrijwilli gerswerk kan, meent Overde vest, belangrijke functies ver vullen. Het is een manier om contact te leggen, ingeburgerd te raken. Het kan voldoening geven en de blik verruimen. De centrale bemiddelt, brengt vraag en aanbod bij elkaar en geeft mensen de mogelijkheid zich breder op mogelijke werk zaamheden te oriënteren. Met behulp van waterdruk wordt de kunststof kous 'afgerold'. Na uitharding vormt deze een nieuwe foto Marijke Folkertsma jaren. Het bergbezinkbassin aan de rand van de wijk is in middels gereed. Het bassin zorgt voor extra waterberging en voorkomt dat vervuild water het Kaaskenswater instroomt. Verder is een speciale leiding aangelegd voor afvoer van schoon hemelwater naar de stadsgracht aan de rand van de wijk. Soms, als hij de moed kan op brengen, wil de Goesenaar zichzelf na het douchen wel eens grondig in de manshoge spiegel in de badkamer be studeren. En elke keer weer ziet hij wat hij vreest dat hij te zien zal krijgen. Teneinde zijn ranke lijn en conditie te herwinnen, meld de hij zich aan bij een fitness centrum, zo'n instelling met allerlei enge apparaten voor zien van metertjes die minu tieus aangeven welke presta ties worden geleverd en hoe veel calorieën daarbij verlo ren zijn gegaan. Het moet gezegd: hij begon enthousiast. Maar ach, die ontmoedigen de metertjes. Hoe hard hij ook trapte: te langzaam. Hoe hard hij ook roeide: te langzaam. Hij heeft zijn lidmaatschap beëindigd: héél snel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35