PZC Carillon viert vijftigste verjaardag PZC Nieuwbouw De Poeljeugd begonnen Boerderijenexcursie op eiland Tholen en Sint Philipsland Goese ambtenaren moeten meubilair maar opgebruiken PINKSTEROLDTIMERBEURS ZEELANDHALLEN GOES B 13 Wijk Kanaalarm omvat onder meer 21 welstandsvrije woningen agenda vrijdag 6 juni 2003 Warme klank Parkeerkelder Snuffelmarkt Lunch Fietstocht voor het gezin Ruilbeurs Raad geeft Gelok jaar verhuistijd Eis taakstraf en boete na fraude Ongeval bij wegwerken Zakkenroller besteelt vrouw Autopuzzeltocht °fPeer en PWincCy Stadsbeiaardier Henk van Putten voor de Lange Jan. foto Ruben Oreel door Gerard Montsma MIDDELBURG - Statig be klimt de stadsbeiaardier Henk van Putten de torentrap van de Middelburgse 'Lange Jan', op weg naar het grootste klokken spel van Zeeland. Halverwege klopt hij even op het deurtje naar de grote luidklok. „Ruim zes ton, schoon aan de haak en de enige klok van de Amster damse gieters Noorden en De Grave, die het Duitse bombar dement overleefde. De rest is van later datum." Aanstaande woensdag bestaat het klokkenspel van de Middel burgse toren de vijftig jaar. Vol gens Van Putten is dat echter niet helemaal juist. „In mei '53 klonken de klokken voor het eerst en op 11 juni '55 werd het carillon voor het eerst door een beiaardier ingespeeld. De da tum van 11 juni is dus eigenlijk maar half goed." De beiaardier tilt echter niet zwaar aan dit misverstand. „Als de Middel burgers hun klokjes maar kun nen horen, dan komt het met die vijftigste verjaardag wel goed De beiaardier en organist Van Putten weet waarover hij spreekt. Hij zit al 23 jaar in het vak en het Middelburgse caril lon heeft voor hem een speciale betekenis. „Het is niet alleen die warme klank van de grote bas- klokken, maar ook de fijne ge luid van de kleinste klokken." Dit laatstgenoemde onderdeel heeft volgens Van Putten ook wel eens anders geklonken. Voor de restauratie in 1985, le ken dat wel melkbussen!" De gieterij Koninklijke Eijsbouts vernieuwde destijds niet alleen deze klokken maar bracht dit jaar eveneens een nieuwe me chaniek en een bijbehorende speeltafel aan. Van Putten: „Een prachtinstrument. Het is niet alleen prettig dat je er nu goed hard en zacht op kan spe len, maar ook met meer gevoel." Klokslag twaalf uur zet Van Putten zijn partituren op de les senaar. De automaat-stand van het carillon heeft hij tijdelijk uitgeschakeld. Geconcentreerd tuurt hij naar het notenschrift van Vivaldi, naast Bach een van zijn grote favorieten. Ongeveer gelijktijdig dringt het geluid van de rooms-katholieke kerk klok de houten beiaardiershut binnen. „Zeker een uitvaart dienst", zegt hij enigszins ver stoord en werpt een vluchtige blik naar beneden. „Dat is dan heel vervelend, maar ik ga nu wel beginnen", en brengt ver volgens het geweldige carillon tot leven. Via een versterker boven de speeltafel, volgt hij het geluid van de grootste klokken. „Bene den klinkt het nog veel mooier, maar ik kan helaas niet op twee plaatsen tegelijk zijn." Na een uur houdt de Beiaardier het voor gezien. „Morgen speel ik in de Sint Jacobskerk in Vlis- singen." Hans weert krijgt er 40 huizen bij door Rob Paardekam HANSWEERT - De plannen voor de tweede fase van de wijk Kanaalarm in Hansweert krij gen steeds meer vorm. Naast het bastiongebouw met negentien appartementen en een super markt komen er 21 zogeheten grondgebonden woningen. De tweede fase betreft het stuk tussen de open strook voor de kerk en het voormalige sluizen- complex. Het appartementen gebouw is min of meer tegen over het dorpshuis gesitueerd, aan de andere kant van de Lek- laan. Onder de woningen komt de nieuwe supermarkt van Hansweert. Die wordt waar schijnlijk aangevuld met enkele kleine units, waar andere win keliers zich kunnen vestigen. Het is de bedoeling dat de in gangvan de supermarkt aan het plein komt te liggen. Extra parkeerplaatsen voor de bezoekers van de winkel zijn voorlopig niet gepland. Volgens de gemeente biedt de parkeer ruimte rond het plein aan de STREEKACTIVITEITEN redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Leklaan en de Schoolstraat vol doende ruimte. Voor de bewo ners van de negentien apparte menten wordt een parkeerkel der onder het bastiongebouw aangelegd. De appartementen boven de supermarkt worden waarschijnlijk over twee bouw lagen verspreid. Deze wordt eventueel aangevuld met een 'penthouse-achtige' derde laag. Voor de 21 grondgebonden wo ningen geldt, net als in de eerste fase van de Kanaalarm, dat ze welstandsvrij gebouwd kunnen worden. Kavelbezitters hoeven hun plannen niet eerst aan de welstandscommissie voor te leggen. Omdat de woningen die in de tweede fase gebouwd worden hoger liggen dan die uit de eer ste fase moeten maatregelen voor de waterafvoer worden ge troffen. Ten noorden van het plangebied wordt een sloot aan gelegd, die wordt verbonden met de reeds bestaande sloot achter de woningen in de Lek laan. In de praktijk zal de sloot meestal droog staan. Bij hevige regenval kan hij het water op vangen. De bouw van het nieuwe wijkje zal tot ongeveer 2009 duren. Voor de jaren 2010 tot en met 2012 heeft Hansweert dan nog een contingent van 12 wonin gen. Dat in een klein dorp als Hansweert relatief zoveel wo ningen gebouwd kunnen wor den, heeft aUes te maken met de sloop van twintig woningen in de Burkunkstraat en de Maas straat. De gemeente heeft vanaf het begin gezegd dat het extra contingent dat hierdoor vrij kwam weer in Hansweert zou worden benut en niet voor een andere Reimerswaalse kern. BERGEN OP ZOOM - Grote Markt, 17.30 uur: Opening Concours Hippique mmv Ankie van Grunsven en IJsbrand Char- don; Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbe klimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumenten; COC-Café, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; COUJNSPLAAT - Dorpshuis de Brug, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; Sportpunt Zeeland: 18.30-19.00 uur: Start zestigste avondvierdaagse van de Nederlandse Wandelsport Bond; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; LEWEDORP - 19.15 uur: Avondruilbeurs van oa munten, oude ansichten, postze gels en andere objecten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; HËINKENSZAND - In de be drijfsgebouwen op de hoek van de Heinkenszandseweg en de Dorpsstraat in Heinkenszand is morgen een overdekte snuffel markt. Behalve tweedehands spullen is er een rad van avon tuur en een boeken- en planten- markt. De markt duurt van 8.30 tot 12.00 uur. Leerlingen van de christelijke basisschool in 's-Heer Hendrikskinderen lieten ballonnen met teksten op, om de wijde omgeving te laten weten dat De Poeljeugd 'bouwt aan de toekomst'. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Nog een paar maanden en de ruimtenood van de christelijke basis school De Poeljeugd in 's-Heer Hendrikskinderen is voorbij. Gisteren werd officieel de eerste paal voor de uitbreiding geslagen. Vlak na de herfstvakantie zou aannemer Fraanje uit Lewedorp het werk al moeten opleveren. De school zit dringend om meer ruimte verlegen. Het aantal leerlingen groeit zo snel dat een zevende groep kon worden gevormd, terwijl er geen lokaal voor be schikbaar is. Dat betekent dat er binnen het huidige pand moet worden geïmproviseerd. Begin dit jaar gaf de gemeente Goes groen licht voor een uitbreiding, een investering van 350.000 euro. Gezien de prognoses van het aantal leerlingen wordt niet alleen een zevende, maar ook een achtste lokaal gebouwd. Daarnaast komen er extra ruimtes voor leerlingbegeleiding, een nieuwe directiekamer en kantoorruimte voor het personeel. De uitbreiding is een ontwerp van het Goese architectenbureau Archi- kon. Gelijk met de nieuwbouw worden het plein en de schooltuin van De Poeljeugd aangepast en verfraaid. Het waren de leerlingen van de school zelf die gisteren de bouw inluidden. Eerst lieten ze ballonnen met tek sten op, om de wijde omgeving te laten weten dat De Poeljeugd 'bouwt aan de toekomst'. Daarna heiden zij op ouderwetse wijze een kleine paal, met daarop hun wensen en boodschappen, in de grond. door Steffan ter Maat THOLEN - In het kader van het jaar van de boerderij houdt de Provinciale Commissie Heem schut Zeeland op zaterdag 14 juni een boerderijenexcursie op Tholen en Sint Philipsland. Er zullen boerderijen worden be keken waarin de Zeeuwse, Bra bantse en zelfs Franse invloed nog te herkennen is. Naast de provinciale commissie zijn ook de heemkundekringen van Tholen en Sint Philipsland bij de excursie betrokken. De excursie gaat per bus en begint vanuit Bergen op Zoom. De gas ten uit Sint Philipsland zullen bij vertrek al aanwezig zijn. Na vertrek gaat het naar Tholen. Hier kunnen gasten uit Tholen opstappen bij de bushalte bij de kruising Ten Ankerweg Molen- vlietsedijk. Als iedereen aan boord is begint de daadwerkelijke tocht vanuit Tholen en wordt daarbij het eer ste Villa Stadszicht aangedaan. Daarna gaat het langs de boer derijen Luchtenburg, 't Huis Vermuyden en Schelphoek. Een extraatje hier zal het bezoek aan het Zeeuwse Stoomgemaal zijn. Dit enige stoomgemaal in de provincie behoort tot een van de Heemschutprojecten. Na het bezoek aan Tholen en omgeving gaat het richting Poortvliet, waar een bezoek wordt gebracht aan de boerde- rijtuin. De tocht gaat daarna verder - langs de boerderijen Reigersburg en de Rampaert - naar Sint - Maartensdijk. Hier worden de oude boerenbedrij ven Nooit Gedacht en Ravens- oord bekeken. Ook worden nog een aantal arbeiderswoningen bezocht en dan gaat de bus ver der naar Sint Annaland. In dit dorp wordt streekmuseum De Meestoof aangedaan. Na een lunch in het museum volgt hier ook nog een extra rondleiding langs de expositie 'boeren op goede gronden'. Deze expositie laat een kleine vijftig oude boer derijen op Tholen en Sint Phi lipsland zien in de vorm van fo to's, schilderijen, tekeningen of bedrij f skaartenboekj es. Om half drie gaat de tocht rich ting Sint Philipsland. Onder weg worden de boerderijen Johanna Maria, Candia en de Enige Dochter bekeken. Aange komen op Flipland gaat het langs de Hollandse Hoeve, Nic- ke en Rumoirt. Ook wordt de eendenkooi van Anna Jacobapolder en het klei ne museum Zeeuws Landschap bezocht. Na het bezoek aan het museum gaat de bus weer richting Ber gen op Zoom, waar de aankomst rond 16.30 uur wordt verwacht. Geïnteresseerden kunnen zich voor de excursie opgeven op te lefoonnummer 0167-573972. THOLEN - Dorcas Tholen houdt maandag, tweede pink sterdag, een gezinsfietstocht van dertig kilometer door de Thoolse polders. Startplaatsen zijn Het Visnet aan de Hofstraat in Tholen en de familie Andriesse aan de Malus laan in Scherpenisse. Inschrij ven vanaf 13.30 uur. De op brengst is bestemd voor een pro ject in Kenia. LEWEDORP - In café-pension De Goede Verwachting in Le wedorp wordt vanavond een ruilbeurs gehouden. Het gaat om munten, ansichten, postze gels en andere objecten. De zaal is geopend vanaf 1915 uur. HEINKENSZAND - Burgemeester J. Gelok van Borsele heeft van de gemeenteraad nog een jaar de tijd gekregen om in Bor sele te komen wonen. Een voorstel daartoe werd gisteren in de raad aangenomen, al hield PvdA-raadslid P. Vollaard een verhandeling over de geneugten van het wonen binnen de ei gen gemeente voor een burgemeester. Die maakt daar de mooie dingen mee, maar wordt ook gecon fronteerd met de lelijke dingen en de ergernissen die de bur gers ook moeten verdragen. Een burgemeester hoort volgens Vollaard geen forens te zijn. J. Zandee van de SGP-Christen- Unie vond het tegenovergestelde. Als in een duaal stelsel wet houders buiten de gemeente kunnen worden gezocht, mag de burgemeester volgens Zandee wel in Middelburg blijven wo nen tot zijn huis in Over de Dijk in Heinkenszand klaar is. Gelok, die nog een flatje heeft in Middelburg, bedankte de raad voor de toestemming en deed er verder het zwijgen toe. Het gerucht dat in de wandelgangen gonst, werd daarmee niet bevestigd. De burgemeester zou per 1 september de voormalige bodewo ning aan de Stenevate bij het gemeentehuis in Heinkenszand hebben gehuurd. Die woning kwam leeg te staan nadat bode J. Harteveld de boerenwoning naast de raadsboerderij aan de overkant van de Stenevate betrok. MIDDELBURG - De omvang van belastingfraude moet vol gens officier van justitie J. Groen bepalend zijn voor de straf. Hij eiste gisteren daarom tegen een 51-jarige inwoner van Kloetinge 180 uur taakstraf, 45.000 euro boete en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. De eigenaar van een eenmanszaak wordt verweten zwart loon aan werknemers te hebben uitbetaald en te hebben gesjoemeld met de onkosten vergoedingen. Daardoor liepen de Belastingdienst en het GAK over 1996 tot en met 2000 45.000 euro mis. De verdachte heeft over die jaren te weinig aan loonbelasting en premies volksverzekeringen opgegeven, met daaraan gekoppeld een te laag bedrag aan omzetbelasting. Mensen die niet op de loonlijst stonden, werden zwart uitbetaald. Zij werkten vaak als zaterdaghulp in zijn bedrijf. Kilometervergoedingen kre gen medewerkers betaald, terwijl ze in de auto van hun baas reden. De rechtbank doet 18 juni uitspraak. GOES - Bij een aanrijding op de A58 ter hoogte van Goes raakte gistermiddag een 20-jarige automobiliste uit 's-Gra- venpolder gewond. Bij een wegversmalling vanwege weg werkzaamheden kon zij niet tijdig stoppen, waardoor ze op de wagen van een 52-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beve land botste. Zij werd met nekklachten naar het ziekenhuis ge bracht. GOES - Een 64-jarige Middelburgse is gisteren het slachtof fer geworden van een zakkenroller. Omstreeks 14.55 uurwerd in de Ganzepoortstraat in Goes haar portemonnee gestolen, die toen zij even niet oplette uit haar tas werd weggenomen. In de portemonnee zaten persoonlijke papieren en meer dan honderd euro. Een 55-jarige Duitse toeriste is gisteren op de Appelmarkt in Zierikzee het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Ook in het centrum van Middelburg sloegen zakkenrollers hun slag. Een 53-jarige Oost-Souburgse en een 62-jarige vrouw uit Rhenen werden in de Lange Delft besto len. gemaakt kunnen worden." Wet houder C. Linssen had in de commissie gesteld nieuw meu bilair vooral te zien als een gebaar naar de ambtenaren. Bo vendien komt eenheid in de in richting de uitstraling van het nieuwe gebouw alleen maar ten goede. „Ondanks het feit dat GroenLinks het personeel een warm hart toedraagt, is het te simpel om te zegen dat iedereen achter hetzelfde meubilair moet zitten", reageert GroenLinks. De fractie vindt het vooral van belang dat het meubilair goed is en voldoet aan de arbo-normen. Dat zou de doorslag moeten ge ven. Wethouder C. Linssen zegt, nu het standpunt van GroenLinks bekend is, zich eerst te willen beraden op de zaak. „Maar ik voel er zelf veel voor om het col- legebesluit door te zetten." SGP/ChristenUnie, CDA en D66 hebben met dertien van de 25 zetels de kleinst mogelijke meerderheid in de raad. door Rolf Bosboom GOES - GroenLinks in GoeS houdt vast aan het standpunt dat gemeentemeubilair dat nog goed is, moet worden meegeno men naar het nieuwe stadskan toor. Eerder deze week namen PvdA en WD een vergelijkbaar standpunt in. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat in het toekomstige stadskantoor, waarvan de bouw volgende week begint, slechts deels nieuw meubilair voor de ambtenaren zou komen. De hui dige bureaus en stoelen die nog goed zijn, gaan mee. De aanbe steding van de nieuwbouw pakt echter miljoenen euro's gunsti ger uit. Daarom wil het college van burgemeester en wethou ders alle meubilair vervangen, wat een extra uitgave van 135.000 euro betekent. SGP/ChristenUnie, D66 en CDA steunen het college. PvdA en WD dreven dinsdag, in de commissie van raadsleden die toeziet op de bouw van het nieu we stadskantoor, de zaak op de spits. Zij vinden dat een deel van het meubilair zonder proble men op de nieuwe locatie kan worden benut. GroenLinks had nog een voor behoud gemaakt, omdat R. van den Boorn eerst met de rest van zijn fractie wilde overleggen. Gistèren gaf de partij schrifte lijk uitsluitsel en koos daarbij de zijde van PvdA en WD. Een van de argumenten is dat de meevaller in de aanbesteding ook aan andere Goese zaken zou kunnen worden besteed, zoals het veiligstellen van de ID-ba- nen, het Masterplan Binnenstad of het (eerder) verbeteren van fietsroutes. „Die afweging moet HEINKENSZAND - MAC De Bevelanden houdt morgen een autopuzzeltocht van 39 kilome ter door de Zak van Zuid-Beve land. De inschrijving is tussen 13.00 en 14.00 uur bij De Stenge in Heinkenszand. Op maandag, tweede pinksterdag, is er een oriënteringsrit van MAC De Zeeuwen, eveneens door de Zak van Zuid-Beveland. De Pinks- territ is een puzzelrit voor be ginners en een reglementaire rit voor de A- en B-klasse. De in schrijving is tussen 18.30 en 19.30 uur in De Stenge. Advertentie Vrijdag 30 - Zaterdag 31 mei 2003 Het 2e artikel van onze zomercollectie dames-, heren- en kinderkleding VOOR DE HALVE PRIJS (Halve prijs van het goedkoopste art.) Dam 61, Middelburg Advertentie ZATERDAG ZONDAG MAANDAG 7 JUNI 8 JUNI 9 JUNI 12.00- 18.00 10.00- 18.00 10.00- 18.00 UUR UUR UUR Ca. 150 oldtimers+motoren en brommers Kramen met ruil en verkoop Finish MOLENTOCHT zondag ca. 16.30 uur Beursinschrijving kostenloos voor Particulieren, clubs en handelaren. Toegang: 6,00 p.p. kind 2,50 INFO: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33