Duizenden demente ouderen onrechtmatig vastgebonden Ambulancedienst in Zeeuws-Vlaanderen negeert werkregels Franse acties lopen uit de hand vond 17iun' PZC Meer macht geheime dienst na falen jihad-proces tï^ Duitse politicus Möllemann dood Donkere wolken boven akkerbouw Belgische finale op Roland Garros Jonge premier voor Vlaanderen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- niversiteit Nederland 23c Veel zon Voortvluchtige man uit Axel mag op zoek naar advocaat ZORGSTROOM WALCHEREN Zelfstandigheid 71 3214 000002 Vrij zonnig tot zonnig en maximaal 23 gra den. Matige wind uit het zuiden. 246e jaargang no. 134 vrijdag 6 juni 2003 los nummer 1,10 Kamer steunt strenge anti-terreurwetgeving door Lianne Sleutjes en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Informatie van de geheime dienst AIVD moet gebruikt kun nen worden in processen tegen vermeende terroris ten. Ook zou het ronselen van mensen voor terroris tische activiteiten of orga nisaties strafbaar moeten worden. Een Kamermeerderheid van CDA, VVD en LPF wil hiertoe de wet wijzigen. Minister Don- ner (CDA) van Justitie pleitte daar al voor. Zij reageren hiermee op de vrij spraak in Rotterdam gisteren voor negen moslims die ver dacht werden van het werven van strijders voor de jihad. Het Openbaar Ministerie werd niet- ontvankelijk verklaard in een zaak tegen verdachte nummer tien. Tegen twee andere ver dachten had het OM de aan klacht al ingetrokken. Van de rechtbank mag het OM geen materiaal van de AIVD ge bruiken als bewijsmateriaal. Volgens de geheime dienst speelden de meeste verdachten een belangrijke rol in een terro ristisch netwerk. Waarop dat was gebaseerd, wilde de dienst echter niet vertellen. Dat vond de rechtbank wel te begrijpen. Maar het betekent volgens de rechtbank ook dat die informa tie niet kon bijdragen tot het be wijs. Justitie gaat tegen de vrij spraak in hoger beroep. Mensen mogen wel op basis van AIVD-gegevens worden aange merkt als verdachten, aldus de rechtbank. Een tip van de gehei me dienst kan dus leiden tot een strafrechtelijk onderzoek waarin bijvoorbeeld telefoons mogen worden afgetapt. Dat ziet het OM als een stap vooruit, aldus persofficier Nieuwen- huijzen. De meesten van de twaalf ver dachten uit het jihad-proces verblijven illegaal in Nederland en zullen dus worden uitgezet. Tot die tijd blijven zij vastzitten. Het is voor het OM het tweede 'terroristenproces' waarin het een nederlaag lijdt. Vorig jaar december sprak de Rotterdamse rechtbank om dezelfde reden al een groep verdachten vrij Minister Donner komt binnen kort met een notitie over extre misme en terrorisme, waarin hij voorstelt dat informatie van de AIVD in de toekomst wel als be wijs in rechtszaken kan dienen. „Zonder wetten te veranderen blijft het OM gehandicapt in het vervolgen van mensen die ver dacht worden van terrorismeJe De vrijgesproken moslims reageren opgelucht. foto Toussaint Kluiters/ANP moet al vooraf kunnen ingrij pen, niet pas nadat een straf baar feit heeft plaatsgevon den", aldus CDA-Kamerlid Van Fessem. „Zeker in een excessie ve situatie als terrorisme moet informatie van de AIVD ge bruikt kunnen worden", vindt ook VVD'er Wilders. Ook het ronselen van jihadstrijders moet strafbaar worden, vinden CDA, WD en LPF. GPD Het voormalige kopstuk van de Duitse liberale FDP, Jürgen Möllemann (57), is gisteren bij een parachutesprong veronge lukt. Volgens justitie pleegde hij vermoedelijk zelf moord op het moment dat politie en justitie een in ternationaal onderzoek naar hpm waren begonnen. Akkerbouwbestuurder J. van Waes vreest voor een koude sanering van de Zeeuwse akkerbouw en denkt dat ook de de ver werkende industrie onder druk komt te staan. Dit is het gevolg van het af schaffen van Europese subsidie op landbouwge wassen als tarwe. Boeren in landen als Frankrijk zullen overschakelen op de teelt van aardappelen en uien, 'vrije gewassen' die in Zeeland veel ver bouwd worden. De vrouwenfinale op Ro land Garros wordt mor gen een Belgisch onder onsje tussen Justine Hen- in-Hardenne en Kim Clij stersHenin schakelde in de halve finales Serena Williams uit. De titelver dedigster en nummer één van de wereld werd met 6- 2 4-6 7-5 door de Belgi sche verslagen. Williams won de laatste vier grand- slamtoernooien. Clijsters bereikte voor de tweede keer in haar loopbaan de finale door de Russische NadiaPetrovamet7-5 6-1 te verslaan. Clijsters stond in 2001 voor het eerst in de eindstrij d varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11,12,13,15, 17 en 19; sport: 21,22 en 23; auto: 25 en 27 MIDDELBURG - De voortvluchtige verdachte van een schietpartij in Terneuzen mag eerst rus tig op zoek naar een advo caat voordat hij voor de rechtbank moet verschij nen. De Middelburgse rechtbank kwam gisteren tot dat opmerkelijke be sluit nadat de 24-jarige man uit Axel per brief om uitstel had gevraagd. „Stel mijn zaak uit. Ik heb tijd nodig voor het zoeken van een advocaat. Ik vind het heel belangrijk om bij de zitting aanwezig te zijn om mijn onschuld te be wijzen", schreef de man. De Axelaar is voortvluch tig sinds 2 5 augustus vorig jaar. Hij wordt ervan be schuldigd op die dag in de Terneuzense binnenstad een man van nabij in zijn been te hebben geschoten. Het incident was het ge volg van een confrontatie tussen twee groepen jon geren. De politie loste en kele waarschuwingsscho ten, maar de verdachte wist te ontkomen. Sindsdien heeft een arres tatieteam hem thuis pro beren op te pakken en is vergeefs in Axel en Rot terdam geobserveerd. Op vallend was echter wel dat de Axelaar de dagvaar ding thuis via de postbode had betekend. De man was twee jaar ge leden betrokken bij een gewapende overval op een hotel in Sluiskil. Voor zijn aandeel werd hij veroor deeld tot twee jaar gevan genisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Zijn proeftij d loopt nog. Officier van Justitie R. Rammeloo was het abso luut oneens met het uitstel en wilde dat de zaak bij verstek werd behandeld. „Het mag toch niet zo zijn dat verdachte het proces naar zijn hand zet?", stel de hij. Maar rechtbank president A. Gaakeer stemde ermee in de zaak aan te houden, al liet ze doorschemeren dat ze be twijfelt of de man een vol gende keer wel komt op dagen. Demonstranten in Lyon proberen door een politiebarricade heen te breken. door Henk Glimmerveen PARIJS - Op verschillende plaatsen in Frankrijk is het pro test tegen de hervorming van de pensioenen gisteren uit de hand gelopen. Het ergst was de situa tie in La Rochelle aan de Atlan tische kust en in Pau in de Pyre neeën waar demonstranten de kantoren van de werkgeversor ganisatie Medef vernielden. In La Rochelle ging het gebouw van Medef in vlammen op nadat betogers brandende autoban den naar binnen hadden ge gooid. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de negen werkne mers naar het dak moesten vluchten waar ze net op tijd konden worden gered. Het ge bouw zelf ging verloren. De Me def heeft aangifte gedaan bij de politie en vindt dat zij het slachtoffer is geworden van een 'terroristische daad'. Bent u de Systeembeheerder die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. In Pau drong een vijftigtal de monstranten het Medef-kan- toor binnen en vernielde het ge hele interieur. Volgens de bureauchef van de werkgevers organisatie droeg een tiental met bivakmutsen vermomde personen insignes van de vak bond CGT. Ook in Pau is aangif te gedaan bij de politie. Het treinverkeer kwam in een groot deel van Frankrijk giste ren weer aarzelend op gang. Vertragingen deden zich alleen voor toen groepen militante be togers op de rails gingen zitten. Dat was het geval in Angoulême en Poitiers. In de regio Parijs foto Pascal George/AFP was vooral het regionale spoor verkeer nog gestremd. De inter nationale treinen Thalys en Eu rostar en de TGV-treinen op de belangrijkste verbindingen re den wel op tijd. GPD door Marloes de Koning DEN HAAG - In bijna drie kwart van de verzorgingshuizen wordt de bewegingsvrijheid van demente ouderen beperkt zon der dat de instellingen daar de juiste vergunning voor hebben. Duizenden patiënten worden 's nachts in bed vastgebonden, een kleiner aantal krijgt gedwon gen medicijnen toegediend of wordt in een isoleercel opgeslo ten zonder dat daarvoor wette lijke toestemming is. Dat blijkt uit onderzoek van de Algemene Rekenkamer. Ruim eenderde van de demente oude ren woont in een verzorgings huis dat geen vergunning heeft om patiënten te dwingen medi cijnen te nemen of op te sluiten als ze zichzelf in gevaar bren gen. In de instellingen die wél een vergunning hebben is geen plaats voor deze mensen. Zes tot 38 procent van de de menterenden wordt een tijdje iedere nacht met bedhekken, speciale lakens, of pols- en en kelbanden in bed gehouden. Uit het onderzoek blijkt ook dat het aantal mensen dat in hun vrij heid beperkt wordt zal vermin deren als er meer personeel in de verpleeg- en verzorgingshuizen zou zijn. Ook kortere wachtlijs ten kunnen het aantal vrijheid- beperkende maatregelen beper ken, omdat mensen daardoor sneller terecht kunnen op de plek waar ze de juiste behande ling krijgen. Personeel moet volgens de Rekenkamer meer scholing krijgen over dementie. De wet BOPZ, die de rechten be schermt van patiënten die ge dwongen opgenomen zijn, is volgens de Rekenkamer niet toegesneden op dementie. In verzorgingshuizen heeft vaak alleen een speciale afdeling een BOPZ-vergunning. Mensen die niet op deze afdeling zitten, mo- door Alex Bogers DEN HAAG - De ambulance dienst van Zorgsaam in Zeeuws Vlaanderen en soortgelijke dienstverleners in andere dun bevolkte gebieden overtreden noodgedwongen de Arbeidstij denwet om slachtoffers te red den. Dit komt de diensten op boetes van de arbeidsinspectie te staan. Maar te laat komen le vert verwijten op van betrokke nen en een berisping van het provinciebestuur. Drie ambulancediensten heb ben het aan de stok gekregen met de arbeidsinspectie omdat het personeel te lang doorwerk te. In Terneuzen moet Zorgsaam over anderhalve maand een nieuw werkrooster invoeren, opdat overtredingen niet meer voor kunnen komen. In Assen is de ambulancedienst RAV AZG voor de rechter gedaagd. In Groningen is Arriva beboet. Ambulances moeten in vijftien minuten bij een ongeval zijn. Het ontbreekt in dunbevolkte gebieden echter aan geld om aan die eis te kunnen voldoen, aldüs de directies. De organisa ties moeten daarvoor meer per soneel inhuren, dat permanent op de ambulancepost klaar zit. Nu werkt het personeel vanuit huis in piketdiensten van 24 uur. Die zijn goedkoper, omdat er niet drie keer acht uur een team klaar hoeft te staan. De keerzij de is dat die werknemers zo vaak moeten uitrukken dat er amper tijd is voor rust. Dat is strijdig met de Arbeidstijden wet. Volgens SP-Kamerlid Kant is het 'schandalig dat moet wor den gekozen tussen personeels beleid en zorgverlening'. GPD (Advertentie) gen daarom formeel niet ge dwongen worden in hun bed te blijven. Bij dementerende oude ren wordt dat vaak wel nodig geacht. In de praktijk probeert men in verzorgingshuizen de menterenden vaak zo lang mo gelijk in hun eigen appartement te laten wonen. Verhuizing naar een speciale afdeling kan het dementieproces namelijk ver snellen. Het aantal demente ouderen stijgt door de vergrijzing snel, van 170.000 nu tot 400.000 in 2040. Dan zal één op de 44 men sen dement zijn. GPD BRUSSEL - Bart Somers (39) wordt de minister-president van de Vlaamse deelregering. Hij volgt Patrick Dewael op, zijn liberale partijgenoot die naar de landelijke politiek over stapt. Somers' voordracht kreeg gisteravond de verwachte zegen van de liberale fractie in het Vlaamse parlement. Somers is sinds 2000 burge meester van Mechelen. ANP PZC naam:d| noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon. e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening nummer: t l handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊ b noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ,C per maand met automatische incasso 20,50). 'ïf jp per kwartaal met automatische incasso 55,10). 1 i. per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) presentatie 19.00 uur Studiecentrum Vlissingen, Edisonweg 4, (Hogeschool Zeeland), 0118-489700

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1