Zeldzame muurbloem gedijt op fort Metaalmoeheid bedreigt sector Ziekenhuizen voeren dit jaar weer meer behandelingen uit Back-complex Hulst nadert voltooiing 15 Bureau voor Toerisme verwacht grote drukte Boeren en verwerkende industrie in Zeeland komen onder druk te staan vrijdag 6 juni 2003 Oestervissers laten verwaaide mossels liggen Afspraak Romeinen Populatie Imago Tunnel P. Fraanje onderscheiden Dow gastheer scheikunde wedstrijd Zeeuwse watertonnendag Vogelbescherming heft functie op Concurrentie _l door Melita Lanting VLISSINGEN - Zeeland gaat een zeer druk Pinksterweek end tegemoet. Dat zegt Diana Korteweg Maris van het Bu reau voor Toerisme Zeeland. „Voor de hele kuststrook geldt dat het zeer vol zit." Volgens Korteweg Maris is er hier en daar nog wel een plekje te vinden op de campings maar de VW's verwachten dat die plaatsen tegen het weekend al lemaal bezet zijn. Ook de hotels en pensions en bungalowpar ken hebben een goede bezet ting. „Tholen, de Bevelanden en Zeeuws Vlaanderen zitten nagenoeg volEr is nog beperkt ruimte op Walcheren en Schouwen-Duiveland. Maar ook daarvoor geldt dat die plaatsen in de loop van het weekend waarschijnlijk wel grotendeels bezet zullen wor den." De drukte in het komende weekend is volgens Korteweg Maris vergelijkbaar met het Hemelvaart-weekend. Toen waren het vooral gezinnen die naar de Zeeuwse kust trokken, het komende weekend komen er verhoudingsgewijs meer jongeren. Korteweg Maris verwacht in het weekend ook veel fietsers langs de weg. „Volgens de ver schillende VW-kantoren zijn er opmerkelijk veel fietskaar ten verkocht in de afgelopen dagen. Het wordt waarschijn- lij k weer f ilef ietsen, net als met Hemelvaart toen het erg druk was in de zak van Zuid-Beve land." Ook het autoverkeer moet re kening houden met veel druk te. Zeker als zonnig wordt, wordt het volgens de ANWB dringen op de wegen naar de kust. „Op de gebruikelijke plaatsen zoals op de N59 tussen Zierikzee en het Hellegatsplein en op de A5 8 bij de Vlaketunnel zal het verkeer vertraging op lopen", aldus een woordvoer der. De ANWB waarschuwt wegge bruikers ook voor filevorming op de rondweg Antwerpen en tussen Antwerpen en Gent in verband met wegwerkzaamhe den. Akkerbouw wacht zware tijden door Harmen van der Werf DEN HAAG - De akkerbouw wacht een koude sanering. Zeeuws akkerbouwbestuurder J. van Waes trok gisteren die conclusie na het debat in de Tweede Kamer over de land- bouwhervormingsvoorstellen van de Europese Commissie. Ook de verwerkende industrie zal volgens hem onder druk ko men te staan. Vooral het voorstel om de steun aan landbouwers volledig los te koppelen van tot nu toe gesubsi dieerde producten, zoals tarwe en gerst, ligt de akkerbouwsec tor zwaar op de maag. Wie die gewassen teelde, krijgt in het vervolg nog wel een vergoeding, maar hoeft niet meer per se die producten te verbouwen. De angst bestaat dat boeren dan overschakelen op vrije gewas sen, waaronder aardappelen en uien. In Nederland zal dat waar schijnlijk niet zo'n vaart lopen, omdat er al veel vrije gewassen worden geteeld. Het gevaar zit 'm in een toenemende productie in landen als Frankrijk, waar door de prijzen in elk geval niet beter zullen worden. Verschil lende Kamerleden vroegen gis teren in het overleg met minister Veerman van Landbouw aan dacht voor dit probleem. Veer man erkende het ook, maar droeg geen oplossing aan. „Dat wordt dus niks", oordeelde Van Waes, die voorzitter is van de sector akkerbouw van de ZLTO. De sector pleit al gerui- YERSEKE - Oesterkwekers zullen niet meer langs mossel percelen vissen, als mosselen na een zware storm van die perce len zijn verwaaid. De oestersec tor en mosselhandel hebben die afspraak gemaakt, aldus voor zitter C. Sinke van de producen tenorganisatie voor de oester cultuur. Vorig jaar november ontstond over het opvissen van verwaai de mosselen een conflict. De mosselhandel verweet een aan tal oesterkwekers doelbewust op verwaaide mosselen te heb ben gevist, die later voor een fors bedrag werden verkocht. Rond mosselpercelen moet een bufferzone komen, eiste de han del. Dat gaat niet door. Wel is afgesproken dat in het vervolg bij het verwaaien van mosselen eerst wordt nagegaan waar de schelpdieren liggen en dat voorlopig niet bij die perce len mag worden gevist. Er zal ook nog worden gekeken waar mosselpercelen en vrij e visgron den ongunstig tegenover elkaar liggen, en wat daar eventueel aan te doen valt. Sinke: „Wij be schouwen het voorval van vorig jaar als een incident." me tijd voor een compromis, waarbij de steun voor tot nu toe gesubsidieerde gewassen ge deeltelijk gekoppeld blijft aan de productie. Volgende week praten de Europese ministers van Landbouw over de voor stellen van de Europese Com missie. Veerman zweeg om tac tische redenen over zijn inzet voor de akkerbouw. De Europese Commissie wil het landbouwbeleid hervormen vanwege de toetreding van tien nieuwe lidstaten én om de weg vrij te maken voor een handels akkoord binnen de wereldhan delsorganisatie WTO. Om tot zo'n handelsakkoord te komen is het nodig dat de Europese markt wordt geliberaliseerd. Dat kan elders weer grenzen openen. Voor Nederlandse boeren biedt dat meer kansen dan bedreigin gen", stelde PvdA-Kamerlid H. Waalkens. „Dat is in het ver leden ook gebleken." Hij stond daarin alleen. Andere Kamerle den spraken hun verontrusting uit over de druk die zal ontstaan op de inkomens van veel land bouwers, als zij op de vrije markt moeten gaan concurre ren. Minister Veerman is er overi gens voor dat dit niet onbelem merd gebeurt. Het is volgens hem noodzakelijk dat de Euro pese Unie bij de import van landbouwproducten 'filters' in bouwt, door onder meer eisen te stellen aan dierenwelzijn, mi lieu en voedselkwaliteit. De Eu ropese boeren moeten daar ten slotte ook aan voldoen. „Maar", voegde hij toe, „de landbouw zal zich moeten voegen in de mondialisering van de handels stromen." „Dat kan wel zo zijn", stelde Van Waes, „maar waarom moet de Europese Unie zo de oren la ten hangen naar de Verenigde Staten Alsof Amerika de eigen landbouwers niet beschermt en zonodig zelfs sancties oplegt aan landen, zoals Frankrijk, die de oorlog in Irak niet steun den." 'Èm, De - inmiddels uitgebloeide - muurbloemen op de muur van fort Rammekens foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse RITTHEM - Zeeland neemt landelijk een bijzondere plaats in als groeigebied van de zeldzame muurbloem. Met name op het fort Rammekens bij Ritthem komt de oorspronkelijk uit het oostelij ke deel van de Middellandse Zee af komstige plant veelvuldig voor. Recent zijn daar op de muren zo'n 3200 bloei ende exemplaren waargenomen. In heel Nederland zijn er van de muur- plant maar een tiental groeiplaatsen bekend. Het gaat dan om een paar tot hooguit enkele tientallen exemplaren. De situatie in fort Rammekens is dan ook opmerkelijk. Er is daar sprake van een historische en stabiele groeiplaats. In Zeeland is de plant ook nog op enkele plaatsen in Veere (kerk en omgeving Campveerse toren) in ruimere mate te vinden. De vrijwilligers Wim van Wijngaarden en Peter Maas van Floron district Zee land (de organisatie van floristen) be zochten de bekende Zeeuwse groei plaatsen van de muurbloem erysimum cheiri) en vergeleken de situatie met een eerdere inventarisatie tien jaar ge leden. Ze stelden vast dat er sprake is van een door de jaren heen redelijk ge lijkblijvende toestand. De muurbloem is een oude plant. Moge lijk door de Romeinen als cultuurgewas over Europa verspreid, vanwege de sierwaarde en de geur. Nederland ligt aan de noordgrens van de verspreiding. Een eerste vermelding, uit Zwolle, da teert van 1662. De plant heeft veel oude volksnamen in Nederland, wat volgens Van Wijngaarden en Maas op zich al een aanwijzing is dat de soort al lang in ons land voorkomt. De naam flier violier) wordt in Veere nog steeds gebruikt. De plant houdt van sterk verweerde, oude muren en bouwwerken, die met kalkspecie zijn opgemetseld. Door af braak en restauraties met nieuwe bouwmaterialen verdwenen veel vind plaatsen, in Zeeland onder meer op kasteel Westhove bij Domburg, de Munnikenhof bij Grijpskerke en in de omgeving van Zierikzee en Goes. Er zijn nog twee plaatsen behouden geble ven: Veere en Rammekens. De muurbloem is een overblijvende soort met oranjegele bloemen, die aan de voet verhout. De soort wordt ook vaak gekweekt als tuinplant en is dan tweejarig, met tot donkerbruine en ge vlekte bloemkroon. Van Wijngaarden en Maas vonden op de muren van de Veerse kerk circa 75 bloeiende exem plaren, waarvan één op een steunbeer. In de omgeving van de Campveerse to ren werd de wilde muurbloem gezien op een aantal tuinmuren en op resten van oude huismuren (ruim 100 exem plaren). Fort Rammekens spant de kroon. Het gaat hier om de grootste populatie van de muurbloem in Nederland. Alle mu ren zijn ermee begroeid en ook op de binnenplaats hebben Van Wijngaarden en Maas de plant aangetroffen, overi gens naast allerlei andere interssante planten. Tien jaar geleden werden en kele honderden planten geteld, nu meer dan drieduizend. door Jeffrey Kutterink NIEUWDORP - De metaalver werkende industrie dreigt uit Zeeland te verdwijnen. Het technisch onderwijs in Zeeland kalft op alle niveaus af en in de metaalbedrijven stromen nauwelijks nog jongeren in en slaat de vergrijzing toe. Treedt een jongere in dienst, dan is de kloof met de oudere collega's zo groot dat die hun ervaringen nauwelijks meer kunnen over dragen. Dat zei A. Hoornaert, metaalon dernemer in Sas van Gent en de nieuwe voorzitter van het dis trict Zeeland van De Metaal unie, gistermiddag tijdens een debat dat de Metaalunie organi seerde in restaurant Landlust in Nieuwdorp. Het debat had als thema 'Kan een goed industrie beleid het tij nog keren?'. De ondertitel 'Economisch per spectief met de Westerschelde- tunnel'. Het midden- en kleinbedrijf in de metaal heeft het niet makke lijk, aldus de Metaalunie. Inter nationale concurrentie van lagelonenlanden, toenemende administratieve lastendruk, het tekort aan bereikbare bedrij venterreinen en de dalende in stroom in het technisch onder wijs zijn knelpunten waar de metaal mee worstelt. De Metaalunie telt in Zeeland 280 bedrijven als lid. Samen zorgen zij voor een werkgele genheid van 4500 mensen. Lan delijk telt de brancheorganisa tie ruim 11 duizend bedrijven in het MKB-metaal (midden- en kleinbedrijf) en die zorgen voor ruim 200 duizend banen. Het belang van de metaal sector voor Zeeuwse werkgelegenheid is relatief groot, stelt de Metaal unie. Het behoud van de metaal industrie in Zeeland en de verbetering van het imago daar van is naar eigen zeggen de missie van Hoornaert. Hoor naert: „Het Metaalunie-kan toor in Nieuwegein doet veel voor de metaal op nationaal ni veau. Maar bij het overleg met de overheid gaat de aandacht niet in eerste instantie uit naar het district Zeeland, met zijn ei gen problemen. Het grote probleem waar de hele metaalsector mee kampt is het verdwijnen van werk naar lage lonenlanden en het almaar stij gende tekort aan vakbekwame medewerkers. Hoornaert pleitte gisteren voor 'meer open overleg en samen werking onder de Zeeuwse me taalondernemers'. „Nu het alle maal wat minder wordt, moeten we elkaar geen werk afvangen. We moeten juist heel nauw sa menwerken om zo sterker te staan op de nationale en inter nationale markt." Als het technisch hbo uit Zee land verdwijnt ('en dat dreigt gezien de grote afname van de instroom') zullen grotere bedrij ven zich hier al helemaal niet meer vestigen, aldus Hoornaert. „En juist het MKB-metaal is vaak toeleverancier daarvan." De provincie moet volgens Hoornaert beter zorgen dat be drijven zich in Zeeland willen vestigen. Ze pleit voor het ver dubbelen van de toegangswe gen tot de Westerscheldetunnel. Alleen zo kan volgens haar de in Zeeland nog beschikbare en el ders zo schaarse ruimte om te ondernemen beter worden be nut. Hoornaert: „Het moet in Zee land weer leuk worden voor on dernemers om te ondernemen, en voor jongeren om hier te wo nen en te werken. Dat kan niet zonder het behoud van de cons tructiebedrijven, machinebou wers en andere metaalbewer kers en technische onderhouds bedrijven. En anders wordt Zeeland een heel leeg en grijs land." door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De Zeeuwse ziekenhuizen blijven het aantal behandelingen opvoeren. OZ Zorgverzekeringen verruimt in samenspraak met de ziekenhui zen de productiemogelijkhe den. OZ wil in 2003 2,3 procent meer opnamen, 4,9 procent meer dag- verpleging en een drie procent lagere verpleegduur. OZ voor ziet een stijging van het aantal eerste polikliniekbezoeken met 1,4 procent. Voor nieuwe zorg vormen zet OZ Zorgverzekerin gen 400.000 euro extra budget in, meldt de verzekeraar. Die nieuwe zorg omvat onder meer stroke units voor mensen met hersenbloedingen en -infarc ten, korter ziekenhuisverblijf GOES - P. Fraanje uit Goes heeft gisteren uit handen van lo co-burgemeester C. Linssen de vrijwilligerslegpenning van de gemeente Goes ontvangen. Hij krijgt de onderscheiding vanwege zijn grote inzet voor de verzorging van de tentoon stellingen van de Bevelandse streekdrachten in het Goese museum. Begin jaren zeventig kwam Fraanje als vrijwilliger bij het museum. Hij hield zich onder meer bezig met de restau ratie en reiniging van textiel, het plooien en opmaken van mutsen en de inventarisatie van de grote collectie streek drachten van het museum. Dankzij hem kreeg het museum belangrijke aanwinsten. Fraanje stopt nu met zijn vrijwilli gerswerk. TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen is van 12 tot met 19 juni gastheer voor de Nationale Scheikunde Olympiade. Het is een wedstrijd tussen de twintig beste scheikundeleer- lingen van Nederland. Dow-medewerkers bereiden de twin tig leerlingen voor op een afsluitende theorie- en practicum- toets. Die moet het aantal deelnemers reduceren tot vier, zijnde de Nederlandse vertegenwoordiging naar de Interna tionale Olympiade, volgende maand in de Griekse hoofdstad Athene. De Scheikunde Olympiade is een jaarlijks evenement dat tot doel heeft om de belangstelling voor chemie en scheikun- deonderwijs te verhogen en om veelbelovende leerlingen te stimuleren. Dit jaar hebben landelijk 588 leerlingen van 112 scholen aan de (schriftelijke) voorrondes meegedaan. Veertig leerlingen stroomden door naar een tweede ronde, waarna het aantal deelnemers halveerde. Donderdag 19 juni maakt Dow-topman G. van Harten be kend welke vier leerlingen doorgaan naar Athene. „De Olym piade is een activiteit die bijdraagt aan het stimuleren van leerlingen om zich extra in het vak te verdiepen.Daarvan pro fiteren de leerlingen, maar ook een bedrijf als het onze dat op de langere termijn mede afhankelijk is van de kwaliteit van onder meer het middelbaar onderwijs." GOES - Vijf Zeeuwse gemeenten doen dit jaar mee aan de campagne Een Ton voor Water van het COS Zeeland. Het be tekent dat inwoners van deze gemeenten voor een speciale prijs een kunststof of houten regenton kunnen aanschaffen. Een deel van de opbrengst gaat naar drinkwaterprojecten in Bangladesh. De gemeenten zijn Borsele, Goes, Middelburg, Noord-Beve land en Vlissingen. Op zaterdag 6 september is het 'Zeeuwse watertonnendag'. Dan kunnen de bestelde regentonnen wor den opgehaald. Daarbij zit een brochure, waarin uitleg wordt gegeven over waterbesparing en de watersituatie in ontwik kelingslanden. GOES - De regioconsulent Delta/West-Brabant van Vogelbe scherming Nederland verdwijnt. Ralf Joosse, die deze functie ruim vijf jaar bekleedde, stapt per 1 juli over naar Staatsbos beheer, als belangenbehartiger voor met name West-Brabant. Er komt geen opvolger. Onlangs besloot Vogelbescherming de regionale vertegenwoordigingen op te heffen. Mogelijk wordt tijdelijk nog enkele dagen per week een medewerker van de vereniging in Goes gedetacheerd, in verband met de uitvoe ring van het Westerschelde-project waarmee Vogelbescher ming bezig is. Het Zeeuwse aanspreekpunt van de vereniging wordt in het vervolg het hoofdkantoor te Zeist. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het winkelcentrum aan het Stationsplein in Hulst nadert zijn voltooiing. Nog geen tien maanden is aan het com plex gebouwd. Twee van de vier winkelpanden zijn nu gevuld. Het nieuwe winkelcentrum ligt vlak naast het al bestaande overdekte centrum en heet in de volksmond het Back-complex, naar de winkels die er in worden ondergebracht. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de omgeving van het L-vor- mige pand. De Boerenbond opende de deu ren op 12 maart. Het pand waar de zaak eerst zat, naast het Back-complex, is inmiddels ge sloopt. De Karwei is sinds eer gisteren gevestigd in het nieuwe winkelcentrum. Door de ver huizing kon de doe-het-zelf- zaak het assortiment flink uitbreiden. Over de invulling van het oude pand van Karwei, aan de Absdaalseweg, bestaan nog geen vastomlijnde plannen. Over ruim twee weken, op 23 ju ni, wordt de Aldi (ruim 1200 vierkante meter) in het Back complex geopend. De budget super verlaat door deze verhui zing voorgoed de binnenstad van Hulst. De laatste winkel op de begane grond van het win kelcentrum wordt de C1000, vermoedelijk rond half juli. De ze supèrmarkt verlaat dan het pand aan de Absdaalseweg, wat inmiddels te koop staat. Op de eerste verdieping van het pand is nog zo'n 1800 vierkante meter over. Voor het winkelcentrum komen 360 parkeerplaatsen op loopafstand van de binnenstad. De ontwikkeling van het Back complex streek veel onderne mers van de Hulster binnenstad tegen de haren in. Zij vreesden dat door de concentratie van winkels het publiek weggetrok ken zou worden uit de binnen stad. Het college van burge meester en wethouders van Hulst heeft altijd volgehouden dat het nieuwe winkelcentrum juist een aanvulling is op het winkelareaal in Hulst. Daar naast zouden in het Back-com plex enkel zaken mogen komen die niet thuishoren in de bin nenstad. f Advertentie Room by Wellis Design Award na heupoperaties en pre-opera- tief onderzoek waarvoor de pa tiënt niet al de dag vóór de in greep wordt opgenomen. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren verwacht aan de voorwaar den tegemoet te kunnen komen, zegt directeur P. van der Heide. „We zullen daar nog iets boven komen. De vraag neemt toe, om de regio goed te bedienen moe ten we groeien. Zeeuws-Vlaan- deren is het sterkst vergrijzende gebied van Nederland. We heb ben de afgelopen tijd vooral ge probeerd patiënten uit België terug te halen door meer behan delingen te bieden in poliklinie ken in samenwerking met het ziekenhuis in Gent. Dat lukt, dat zien we aan de cijfers. Alle vacatures in ons ziekenhuis zijn vervuld, dus we kunnen de pro ductiegroei goed aan." De sky-l ine van Vlissingen verenigt moderne functionaliteit, historische bezienswaardigheid en alles daar tussenin. Daarom hebben we deze Zwitserse designkast voor dat unieke waterfront gezet. Hij vertegenwoordigt in zijn soberheid een pure schoonheid, die in elke ruimte - nieuw of juist niet - harmonie schept. Hij is zo flexibel, dat hij overal past. Hij heeft niet eens een muur nodig om tegen te leunen. Eigenlijk is hij een bekroond kunstwerk met een zee aan bergruimte. Kees den Herder Interieurstyling Walcheren www. keesden herder, nl Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15