PZC PZC Nooit eerder zo veel wandelaars in avondvierdaagse Hier konden we normaal leven Slaaphuisjes Dishoek bij wijze van proef aangesloten op riool PINKSTEROLDTIMERBEURS ZEELANDHALLEN GOES 13 Gasten Scoutcentrum Zeeland betalen volle pond agenda w vrijdag 6 juni 2003 Vergeten Haringvreter is politie te snel af in Vlissingen Eis taakstraf en boete na fraude Rijverbod voor automobilist Vlissingse straten afgesloten Vrouwen beroofd van portemonnee Ongeval bij wegwerken Warm °fPeer en fWincfy i 1 1 Scouts willen af van belasting Hoor Ron Maqnée VEERE - Gasten die op het ter rein van het Scoutcentrum Zee land bij Veere overnachten, betalen het volle pond aan toe ristenbelasting. Dat is verhou dingsgewijs veel te veel, vindt de leiding van het centrum. Jaarlijks gaat het om een bedrag van zo'n twaalfduizend euro dat het Scoutcentrum moet betalen. Het is de leiding van de kam peer- en bivakgelegenheid bij Veere een doorn in het oog. Gas ten moeten het bedrag aan toe ristenbelasting betalen dat ook geldt voor commerciële cam pings en hotels. En dat terwijl het centrum maar een paar euro aan verblijfkosten in rekening brengt voor een overnachting. De prijzen zijn laag, omdat het terrein geheel door vrijwilligers wordt gerund en geen winstoog merk heeft. Het centrum ligt ten oosten van het Kanaal door Walcheren, tussen Veere en het Zilveren Schor. Omdat het terrein op het grondgebied van twee gemeen ten ligt, gelden twee verschil lende belastingtarieven. Voor een overnachting op het terrein het Poldertje, dat op grondge bied van de gemeente Middel burg ligt, moet het centrum vijftig eurocent aan toeristen belasting afstaan. Een paar honderd meter verderop ligt het terrein Waterkant, op het grondgebied van de gemeente Veere. Hier geldt een afdracht van tachtig eurocent per over nachting. Ter vergelijking: per overnachting betalen de gasten aan het centrum 1,60 euro per persoon, exclusief belasting. Al jaren ageert het Scoutcen- trum Zeeland tegen het tarief dat de gemeenten in rekening brengen. Twee jaar geleden stuurden de scouts al een brief naar de gemeente Veere, zonder resultaat. Penningmeester K. van Rijn van het centrum kaartte deze week de kwestie maar weer eens aan tijdens de commissievergade ring Maatschappelijke Ontwik- VLISSINGEN - De politie heeft gisteravond ver geefs jacht gemaakt op een man die een haring had gestolen en opgegeten in een winkel aan de Vlis- singse Spuistraat. Een medewerkster van de winkel zag dat de man een pot haring uit een schap pakte. Hij haalde er een haring uit, at die op en zet te vervolgens de pot terug in een ander schap. Toen hij niet wilde betalen en bij de kassa werd te gengehouden, gaf hij een van de medewerkers een duw en ging er vandoor. Men is de man nog achter na gegaan en de politie heeft in de omgeving nog gezocht. De politie kreeg nog hulp van een zeventienjarige bromfietser, maar de ha- ringdief werd niet meer gevonden. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl keling van de gemeente Veere. „Het Scoutcentrum ligt bij de stad Veere aan de oostkant van het Kanaal", sprak hij. „Een vaak vergeten stukje van de ge meente Veere als er wat ge bracht of gedaan moet worden, maar niet als er wat te halen valt." Van Rijn becijferde dat de toe ristenbelasting sinds 1998 met een factor drie is verhoogd. Droegen de scouts in die tijd nog zestig cent (27 eurocent) af aan de oude gemeente Veere, anno 2003 is het tarief gestegen tot tachtig eurocent. De penning meester calculeerde dat het Scoutcentrum de afgelopen ja ren de kip met de gouden eieren is geworden. Met zo'n veertien tot zestienduizend overnach tingen per jaar draagt het cen trum zo'n twaalfduizend euro aan toeristenbelasting af. Van Rijn: „Geheel door vrijwilligers bij elkaar gebracht en geïnd." Daarnaast vroeg de penning meester ook aandacht voor de vroege voorlopige aanslag van de toeristenbelasting. Het gaat hier om een bedrag van zo'n tienduizend euro. In 2000 moest het bedrag nog voor eind okto ber worden betaald. In de jaren daarna werd deze deadline tel kens met een maand vervroegd. Dit jaar moet al voor het eind van deze maand de voorlopige aanslag worden betaald. Dat is ruim vóór het hoogseizoen wan neer de meeste overnachtingen zijn. Volgens Van Rijn maakt dat het de scouts extra lastig het bedrag op te hoesten, omdat de meeste inkomsten dan nog moeten bin nenstromen. „Je moet eerst geld hebben ontvangen voordat je het kunt afdragen." Op de schouders na vier avonden wandelen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Een recordaantal deelnemers van 1660 wandelaars heeft gisteren de Middelburgse avondvierdaagse afgesloten. De laatste kilometers wer den afgelegd met muzikale begeleiding van de muziek korpsen Juliana en Johan Friso. De Wandelcommissie van MTV '69 besloot twee jaar ge leden de avondvierdaagse te laten starten vanaf twee locaties: winkelcentrum Dauwendaele en de traditio nele startplaats, sporthal De Zandkuil aan de Breeweg. Die beslissing bleek een schot in de roos. Het aantal deelnemers stijgt sindsdien elk jaar. „Ouders met kin deren uit Dauwendaele en Zuid hoeven dan niet meer allerlei gevaarlijke kruispunten over te steken om bij De Zandkuil te komen", legt voorzitter L. van Daalen uit. „De animo vanuit Dauwendaele en Zuid is sinds dien een stuk groter geworden. Deelnemers konden ook dit jaar kiezen uit vijf, tien of vijftien kilometer. De meeste belangstelling ging uit naar de kortste afstand. „De vijftien kilometer", aldus Van Daalen, „loopt terug. Vroeger gebruikten wandelaars die afstand om te trai nen voor de vierdaagse in Nijmegen. Maar tegenwoor dig zijn er zoveel meerdaagse tochten dat de vijftien ki- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een vrachtwa gen stopt voor een Hat in de Meindert Hobbemalaan in Vlis singen. Koelkasten, talels, stoe len, bloempotten worden ingeladen. De spullen worden opgeslagen in een oude kippen- loods in Schaijk, zegt de chauf- feur. De bewoners gaan kleiner wonen. Vóór 1 augustus moet deze Vlissingse COW (de Cen trale Opvang Woningen) van het Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) gesloten zijn. De honderd asielzoekers trek ken in een Asielzoekerscentrum (AZC) ergens in Nederland ol ze krijgen het verzoek terug te ke ren naar hun land van her komst. Amina komt oorspron kelijk uit Kosovo. Ze is bedrukt: „We waren hier tot rust geko men. Met de buren hadden we goed contact. Rustige en alle maal lieve mensen. We konden hier een normaal leven leiden." Sinds vorig jaar wonen ze hier. Daarvoor zat ze in het AZC in Middelburg in een kamer met haar man en twee kinderen. Ze heelt nare herinneringen aan die tijd. „In Middelburg waren we diepongelukkig. We voelden ons daar geen mens, maar een nummer. Mijn baby werd een huilbaby. Het was psychisch heel zwaar. Nu gaan we weer te rug naar waar?" Amina's woorden komen over een met die van haar overbuur man. Hij is 47 jaar en komt ge strest over. Hij sluit het raam voordat hij zijn verhaal wil ver tellen. „Ik ben voorzichtig ge worden. Wil niet dat iemand meeluistert. Wat is goed? Ik weet het niet meer. Moet ik mijn naam aan u vertellen? Ik doe het maar niet." Hij was 38 jaar toen hij met zijn vrouw naar Nederland vluchtte. Ze hebben een kind van zeven jaar. Ze zijn in Nederalnd acht keer verhuisd. „We moeten nu weer terug naar een AZC. Naar een kamer. Naar welke plaats weten we nog niet. Hier hadden we nog iets van privacy." Het leven is meer dan zitten, eten en televisie kijken. „Maar gek veel meer mogen we niet. Er wordt verteld wat we moeten doen. Daar gaan zitten, daar naar toe, zo laat op komen da gen. Ik wil werken, rne nuttig maken voor de Nederlandse sa menleving, werken en belasting betalen. Als je zo moet leven, opgesloten zit, krijg je psychi sche en lichamelijke proble men." „In Iran werd ik gemarteld, in Nederland word ik ook gemar teld. Op een andere manier, dat geen mens bent, dan is dat ook wel. Maar als je iemand negen een vorm van marteling. jaar in onzekerheid laat en hem De onzekerheid maakt asielzoe- geen toekomst biedt alsof je kers letterlijk'misselijk'. A.Gu- Amina uit Kosovo: „We waren hier tot rust gekomen." foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De omvang van belastingfraude moet vol gens officier van justitie J. Groen bepalend zijn voor de straf. Hij eiste gisteren daarom tegen een 51-jarige inwoner van Kloetinge 180 uur taakstraf, 45.000 euro boete en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. De eigenaar van een eenmanszaak wordt verweten zwart loon aan werknemers te hebben uitbetaald en te hebben gesjoemeld met de onkosten vergoedingen. Daardoor liepen de Belastingdienst en het GAK over 1996 tot en met 2000 45.000 euro mis. De verdachte heeft over die jaren te weinig aan loonbelasting en premies volksverzekeringen opgegeven, met daaraan gekoppeld een te laag bedrag aan omzetbelasting. Mensen die niet op de loonlijst stonden, werden zwart uitbetaald. Zij werkten vaak als zaterdaghulp in zijn bedrijf. Kilometervergoedingen kre gen medewerkers betaald, terwijl ze in de auto van hun baas reden. De rechtbank doet 18 juni uitspraak. VROUWENPOLDER - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 63-jarige automobilist uit het Duitse Harzgerode aangehouden voor rijden onder invloed. De man reed op de Vrouwenpolderseweg in Vrouwenpolder. Uit een blaastest bleek dat hij twee maal de toegestane hoe veelheid had gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. VLISSINGEN - De Aagje Dekenstraat - tussen de Schelde- straat en de Badhuisstraat - is van woensdag 11 tot en met ui terlijk zaterdag 21 juni afgesloten. In diezelfde periode is ook de Badhuisstraat richting Aagje Dekenstraat/Coosje Bus- kenstraat dicht. De afsluiting houdt verband met asfalteringswerkzaamhe- den en de aanleg van een verkeersplateau. Omleidingsroutes worden met borden aangegeven. Voor het openbaar vervoer en voor de hulpdiensten gelden omleidingsroutes via de Ho- beinstraat en de Glacisstraat (beide rijrichtingen). Het een richtingsverkeer in de Glacisstraat blijft gehandhaafd met uitzondering van lijnbussen en hulpdiensten. Tijdelijke bus haltes worden ingericht in de Hobeinstraat ter hoogte van de aansluiting met de Glacisstraat. MIDDELBURG - Twee vrouwen zijn gisteren in het centrum van Middelburg beroofd van hun portemonnee. De buit be droeg enkele honderden euro's en persoonlijke papieren. In de Lange Delft werd tussen 12.20 en 13 uur een 53-jarige Oost- Souburgse het slachtoffer. Haar portemonnee werd op een on bewaakt ogenblik uit haar tas gestolen. Tussen 13.15 en 13.30 uur werd een 62-jarige vrouw uit Rhenen bestolen. Ook daar zag een dief kans de portemonnee uit een tas te stelen. GOES - Bij een aanrijding op de A58 ter hoogte van Goes raakte gistermiddag een 20-jarige automobiliste uit 's-Gra- venpolder gewond. Bij een wegversmalling vanwege weg werkzaamheden kon zij niet tijdig stoppen, waardoor ze op de wagen van een 52-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beve land botste. Zij werd met nekklachten naar het ziekenhuis ge bracht. foto Ruben Oreel lometer niet meer interessant is. Mensen moeten zich ook erg haasten om na hun werk meteen aan de vijftien kilometer te beginnen." Van Daalen is van plan om de vijftien kilometer volgend jaar als officiële afstand te schrappen. „Ik blijf wel een route maken, maar hij zal niet meer worden aangegeven. Ondanks het warme, broeierige weer was volgens de voorzitter geen sprake van wandelaars die massaal af haakten. „Misschien hebben sommigen een blaartje meer, maar van grote uitval hebben wij niets gemerkt. Iedereen heeft het ontzettend naar zijn zin gehad." rassian woont met haar man H. Pedrov en kleinzoon Newerik Pedrov al zeven jaar in Neder land. Ze hebben in Zwolle ge woond, Markelo, Ter Apel, Den Helder en Vlissingen. „En nu? Waar gaan we nu naar toe? We weten het niet. Ik wil dolgraag in de buurt van Vlissingen blij ven. Ik heb hier vrienden gekre gen. Ik wil naar het AZC in Mid delburg. Ik heb een hersenbe schadiging en ik zou zo graag in de buurt van mijn specialist in het ziekenhuis in Vlissingen blijven wonen. De specialist wil mij ook graag blijven behande len." Het COA heeft te maken met een terugloop in het aantal asielzoe kers. Daardoor sluit het orgaan alle COW's zoals de flats in de Meindert Hobbemalaan. Ook de Aanvullende Opvanglocaties gaan dicht. In Zeeland blijven alleen het AZC in Middelburg (capaciteit voor circa 500 asiel zoekers) en Burgh Haamstede (350 asielzoekers) open. Op 26 juli sluit ook de Schans in Goes en Het Huis van Nassau in Zie- rikzee sluit op 23 juli. De flats aan de Meindert Hob bemalaan worden binnenkort gesloopt. De gemeente Vlissin gen bouwt op die plaats nieuwe woningen. door Miriam van den Broek DISHOEK - Elf slaaphuisjes op het strand van Dishoek zijn gis teren aangesloten op de riole ring. Het initiatief komt van de gemeente Veere en geldt als proef voor één jaar. Er worden drie verschillende pompen uit getest. Als Bet goed werkt, worden alle 270 slaaphuisjes volgend jaar op de riolering aangesloten. De eigenaren van de slaaphuisjes zijn daar niet bepaald blij mee. Op het terras van het huisje met nummer 118 drinken G. Goede- gebure en R. Groenewoud don derdagmiddag een biertje. „We hadden een prachtig systeem", zegt Groenewoud die al 26 jaar dit slaaphuisje heeft. „Alles kwam uit in een ton van twee honderd liter die op z'n kop in het zand stond. We hadden daar geen werk aan en het stonk niet. Bijna alles verteerde gewoon. Aan het einde van de zomer hielden we een klein laagje drab over. Het was natuurvriende lijk." Goedegebure bevestigt dat. Hij heeft zijn slaaphuisje na 22 jaar verkocht maar is voor de aan sluiting op het riool nog even komen kijken. „Of het goed werkt, weten we niet", zeggen de mannen lachend. „We zijn nog niet geweest. Het grootste bezwaar van de slaaphuiseigenaren tegen het nieuwe systeem, zijn de hoge kosten. „Die ton werkte prima en kostte niks. Als volgend jaar alle huisjes op de riolering wor den aangesloten, moeten we al lemaal een eenmalige bijdrage leveren van minimaal tweedui zend euro", zegt Groenewoud. „Daarnaast moeten we elk jaar nog eens tweehonderd euro be talen voor het onderhoud. Dat vinden we erg veel geld. En wij niet alleen. Alle huisjeseigena ren denken er zo over. De ge meente wil dit alleen maar om dat ze dan een Blauwe Vlag krijgt." Volgens wethouder L. Wisse van Veere ligt de situatie anders. „Natuurlijk is het een mooie bij komstigheid dat we hierdoor de Blauwe Vlag kunnen krijgen zo dat het strand internationaal bekend staat als een goed strand met zeer goede voorzieningen. Maar dat is niet de hoofdreden. Het punt is dat het per 1 januari 2005 wettelijk verplicht wordt om de slaaphuisjes op de Neder landse stranden aan te sluiten op de riolering. Wij willen nu al verschillende systemen uittes ten zodat we er op 1 januari 2005 klaar voor zijn." Wisse erkent dat de bijdrage voor de eigenaren van de slaap huisjes fors is. „Maar dat is niet anders dan voor mensen die in het buitengebied wonen en ook geen aansluiting op de riolering hebben. Zij betalen ook zoveel. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur; MIDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - 13.00-24.00 uur: Ker mis Wijkcentrum De Regenboog, 10.00 - 11.00 uur: Yoga: VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Advertentie Vrijdag 30 - Zaterdag 31 mei 2003 Het 2e artikel van onze zomercollectie dames-, heren- en kinderkleding VOOR DE HALVE PRIJS (Halve prijs van het goedkoopste art.) Dam 61, Middelburg Advertentie ZATERDAG ZONDAG 7 JUNI 8 JUNI 12.00- 18.00 10.00- 18.00 UUR UUR MAANDAG 9 JUNI 10.00- 18.00 UUR Ca. 150 oldtimers+motoren en brommers Kramen met ruil en verkoop Finish MOLENTOCHT zondag ca. 16.30 uur Beursinschrijving kostenloos voor Particulieren, clubs en handelaren. Toegang: 6,00 p.p. kind 2,50 INFO: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13