Rondleidingen in nieuw Vrij bur gbad 11 Digitale inspraak Carillon viert vijftigste verjaardag bevalt buurt goed d°°rG'""dMontsnna Zomerfestival vol Burgse muziek Mabélis Vrouw met symptomen meningokokken in ziekenhuis overleden Van Belle Boby Er zit echt wel tekentalent tussen Fitness PvdA-fractie wil dat college van B en W veiligheid verbetert boterzachte prijsjes! zeeuwse almanak WALCHEREN vrijdag 6 juni 2003 Juni aanbieding Maxi-Cosi autostoelen in diverse kleuren - City 99 euro - Priori 135 euro fIIUIUIIIJ^ Bij aanschaf van een Quinny Formula wandelwagen in de maand juni ontvangt u een voetenzak en rugzak cadeau. Warme klank Verspreiding Geen paniek Inentingsactie Creativiteit Jongeren doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Inwoners van het stadsgewest Vlissingen/ Middelburg kunnen in het weekend van 28 en 29 juni een kijkje nemen in het nieuwe Vrij- burgbad. Op beide dagen vin den rondleidingen plaats. Kaarten zijn vanaf maandag 16 juni gratis af te halen bij de sec tie communicatie van de gemeente Middelburg en de re- doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De basisscho len in Middelburg zijn ontevre den over de verkeersveiligheid in de omgeving. De scholen lig gen aan drukke straten, de over steekplaatsen zijn niet veilig en in de buurt van de scholen wordt vaak te hard gereden. Dat blijkt uit een onderzoek dat de PvdA- fractie onder de basisscholen heeft uitgevoerd. Het onderzoeksverslag werd gisteren aangeboden aan de wethouders L. Luitwieler van verkeer en A. van 't Westeinde van onderwijs. Ze namen het rapport op het schoolplein van basisschool de Dolfijnenburch in ontvangst. Vorig jaar heeft de gemeenteraad tweehonderd duizend euro uitgetrokken om de routes naar scholen te verbe teren. De PvdA-fractie wil dat de ge meente dat geld ook daadwer kelijk gebruikt. „Het hoeft echt niet zo veel geld te kosten", zei raadslid S. Szarafinski. „Som mige knelpunten zijn heel sim pel op te lossen." Uit het onderzoek van de PvdA blijkt dat veel basisscholen aan drukke wegen liggen. De scho len vinden dat er dertig-kilome terzones moeten komen, dat er drempels moeten worden aan gelegd, dat de oversteekplaat sen veiliger moeten worden en dat er parkeergelegenheid moet komen voor halen en brengen van kinderen. Advertentie Pres. Rooseveltlaan 772 Vlissingen ceptie van het Vlissingse Sport- fondsenbad. Het Vrijburgbad, dat gebouwd wordt op de grens van beide ste den, gaat op 1 juli open voor het publiek. Om de bevolking alvast kennis te laten maken met het nieuwe zwembad, wordt een kennismakingsweekend gehou den. Sommige scholen willen hekjes om de uitgang veiliger te ma ken. De school in Sint Laurens vraagt om fietsenrekken aan de overkant van de straat. Kinde ren kunnen dan hun fiets laten staan en te voet door de tunnel naar school. De Arnemuidse scholen willen een gescheiden Op beide dagen worden om 9.30, 10.45, 12.00, 13.45 en 15.00 uur en zonodig om 16.15 uur rond leidingen verzorgd. Tijdens de rondleiding geven medewer kers informatie over het nieuwe zwembad. Ook kunnen bezoe kers getuige zijn van demon straties van de plaatselijke zwemsportverenigingen en van fietspad bij de spoorwegover gang. Openbare basisschool 't Vierschip in Arnemuiden vraagt ook om een fietspad op de Van Cittersweg. De Uilen- burch op het Veerse Bolwerk wil graag waarschuwingsborden bij het zetrapad op de Neder- straat. door Gerard Montsma MIDDELBURG - Statig be klimt de stadsbeiaardier Henk van Putten de torentrap van de Middelburgse 'Lange Jan', op weg naar het grootste klokken spel van Zeeland. Halverwege klopt hij even op het deurtje naar de grote luidklok. „Ruim zes ton, schoon aan de haak en de enige klok van de Amster damse gieters Noorden en De Grave, die het Duitse bombar dement overleefde. De rest is van later datum." Aanstaande woensdag bestaat het klokkenspel van de Middel burgse toren de vijftig jaar. Vol gens Van Putten is dat echter niet helemaal juist. „In mei '53 klonken de klokken voor het eerst en op 11 juni '55 werd het carillon voor het eerst door een beiaardier ingespeeld. De da tum van 11 juni is dus eigenlijk maar half goed." De beiaardier tilt echter niet zwaar aan dit misverstand. „Als de Middel burgers hun klokjes maar kun nen horen, dan komt het met die vijftigste verjaardag wel goed! De beiaardier en organist Van Putten weet waarover hij spreekt. Hij zit al 23 jaar in het allerlei andere zwembadactivi teiten. Daarnaast zijn er diverse informatiestands en kunnen kaarten voor het Vrijburgbad gekocht worden. Ook is er infor matie te vinden over de health fitness. Voor de rondleidingen moeten kaarten afgehaald worden. Per persoon worden maximaal vier Directeur H. Weemaes van de Dolfijnenburch zwaaide giste ren met een rapport uit 1995. Daarin wordt al aangegeven dat de veiligheid rond de scholen te wensen overlaat. Een paar jaar geleden was er nog een werk groep vandalisme en verkeers veiligheid in de buurt. „Maar vak en het Middelburgse caril lon heeft voor hem een speciale betekenis. „Het is niet alleen die warme klank van de grote bas- klokken, maar ook de fijne ge luid van de kleinste klokken." kaarten verstrekt. Iedereen vanaf vier jaar oud heeft een kaart nodig. Ook minder-vali- den kunnen een bezoekje bren gen aan het Vrijburgbad. Per rondleiding kunnen maximaal driehonderd personen deelne men. Op beide dagen wordt van 9.15 tot 15.15 uur, ieder uur, ook een het vandalisme is volledig weg sinds we het plein hebben opge knapt. De verkeerssituatie is blijven liggen." Vorig jaar nog is er een meisje aangereden in de bocht van de Generaal Hakewell Smithlaan. „Het is wachten op het eerste dodelijke ongeluk", bromde een Dit laatstgenoemde onderdeel heeft volgens Van Putten ook wel eens anders geklonken. „Voor de restauratie in 1985, le ken dat wel melkbussen!" De gieterij Koninklijke Eijsbouts rondleiding gegeven door de technische ruimte van het zwembad. Belangstellenden kunnen dan kennis nemen van de laatste ontwikkelingen op technisch gebied in de zwem badwereld. Per rondleidingen kunnen maximaal 25 personen deelnemen. Ook hier is deelna me alleen mogelijk op vertoon van kaarten. Deze zijn vanaf maandag 16 juni gratis af te ha len aan de receptie van het Sportfondsenbad Vlissingen. ouder. De kinderen uit groep ze ven boden de twee gemeentebe stuurders een dikke envelop met tekeningen aan. Daarop hebben zij zelf de oplossingen aangege ven. Luitwieler beloofde in ie der geval de knelpunten aan te pakken die eenvoudig zijn op te lossen. vernieuwde destijds niet alleen deze klokken maar bracht dit jaar eveneens een nieuwe me chaniek en een bijbehorende speeltafel aan. Van Putten: „Een prachtinstrument. Het is niet alleen prettig dat je er nu goed hard en zacht op kan spe len, maar ook met meer gevoel. Klokslag twaalf uur zet Van Putten zijn partituren op de les senaar. De automaat-stand van het carillon heeft hij tijdelijk uitgeschakeld. Geconcentreerd tuurt hij naar het notenschrift van Vivaldi, naast Bach een van zijn grote favorieten. Ongeveer gelijktijdig dringt het geluid van de rooms-katholieke kerkklok de houten beiaar diershut binnen. „Zeker een uit vaartdienst", zegt hij enigszins verstoord en werpt een vluchti ge blik naar beneden. „Dat is dan heel vervelend, maar ik ga nu wel beginnen", en brengt vervolgens het geweldige caril lon tot leven. Via een versterker boven de speeltafel, volgt hij het geluid van de grootste klokken. „Bene den klinkt het nog veel mooier, maar ik kan helaas niet op twee plaatsen tegelijk zijn." Na een uur houdt de Beiaardier het voor gezien. „Morgen speel ik in de Sint Jacobskerk in Vlis singen." door Marcel Modde RENESSE - De 40-jarige vrouw uit Renesse, die mogelijk be smet is geraakt met de me- ningokokkenbacterie, is woens dagmiddag in het ziekenhuis in Goes overleden. Hoewel bloed onderzoek gisteren nog altijd geen uitsluitsel had gegeven of het inderdaad om een me- ningokokkeninfectie gaat, wij zen alle symptonen in die rich ting, aldus W. Wezenbeek van de GGD Zeeland. Volgens de GGD is er geen reden tot ongerustheid voor mensen met wie de vrouw regelmatig in contact stond. Haar twee schoolgaande kinderen en een aantal anderen uit haar directe omgeving zijn voor alle zeker heid behandeld met een anti bioticum, zodat eventueel aan wezige schadelijke bacteriën (doorgaans in de neus- of keel holte) worden gedood. Wezen beek: „Ook al weten we nog niet zeker of het een geval van me ningokokken is, en zo ja welke variant, uit voorzorg is al wel gehandeld in de geest van die verschijnselen." Dat verkleint ook de kans op verdere verspreiding, wat meestal gebeurt door niezen, hoesten of zoenen. Verdere actie is uit het oogpunt van de volks gezondheid overbodig, aldus Wezenbeek. Basisschool 't Staepel'of in Re- nesse heeft de leerlingen woens dag en gisteren brieven meege geven, met informatie over de situatie van de moeder van hun twee klasgenootjes. De GGD heeft daarnaast aangeboden een informatiebijeenkomst te houden op school, maar direc teur P. Stal ziet daar vooralsnog het nut niet van in. „We hebben vanochtend (donderdag, red.) de kinderen en waar mogelijk hun ouders opgevangen naar aanleiding van het droeve be richt. Dat is allemaal rustig ver lopen. Iedereen draagt het gela ten. Ik vraag me af in hoeverre OOST-SOUBURG - Voor de vijfde maal wordt donderdag 19 en vrijdag 20 juni het zomermu- ziekfestival gehouden in Oost- Souburg. Voor het eerst zijnalle activiteiten in een grote tent op de Karolingische Burg. Muziekvereniging Vlijt en Vol harding heeft vijf verenigingen uitgenodigd uit plaatsen, die resten van een Karolingische Burg hebben en die bijzonder heid in hun naam meedragen: Burgh, Domburg, Middelburg, Oost-Souburg en Oostburg. Burgh wordt vertegenwoordigd door Luctor et Emergo uit Re- nesse, Domburg door Apollo, een voorlichtingsbijeenkomst nog toegevoegde waarde heeft." Het slachtoffer was actief op de school als overblijf- en leesmoe- der. Mede in dat verband is gis teren in de klassen door de leer krachten aandacht besteed aan de gebeurtenis. Stal spreekt met klem tegen dat er paniek zou zijn op en rond de school. Zes kinderen uit drie ge zinnen zijn door hun ouders uit voorzorg thuis gehouden en niet 'minstens dertig', zoals gisteren door twee ouders werd gesugge reerd. In een reactie op de ont wikkelingen laten A. Schipper en L. Schuurman weten de brief van de GGD ontoereikend te vinden, zolang niet duidelijk is of en welke vorm van me ningokokken de oorzaak is van het overlijden van hun plaats- genote. Zij geven aan wel degelijk be hoefte te hebben aan een infor matiebijeenkomst waar ze met hun vragen terecht kunnen. Zo'n tien procent van de Neder landse bevolking is, zonder dat ze het weet, drager van de me- ningokokkenbacterie. Bij ge middeld 750 mensen per jaar openbaart de ziekte zich in de vorm van een hersenvliesont steking (nekkramp) of bloed vergiftiging. Kinderen lopen het grootste gevaar, naar wordt aangenomen omdat ze minder weerstand tegen de bacterie hebben opgebouwd. Een ver minderde weerstand bij vol wassenen is tot dusver ook de meest logische verklaring voor openbaring van de ziekte op la tere leef tij d. De kans op besmet ting is evenwel 'zeer klein', be nadrukt de GGD. Tegen de C-variant werd afgelo pen najaar een landelijke inen tingscampagne gehouden onder kinderen van 1 tot 19 jaar. Tegen de meningokokken-B-variant bestaat nog geen afdoende vac cin. Jaarlijks overlijden in Ne derland enkele tientallen men sen aan de ziekte. Middelburg door het Middel burgs Muziekkorps en door ON- DA, Souburg door Vlijt en Vol harding en Oostburg door Har monie Oostburg. De jeugdharmonie van het Mid delburgs Muziekkorps bijt don derdag het spits af om 19 uur, gevolgd1 door jeugdbrassband ONDA en Vlijt en Volharding die de eerste avond afsluit om 21 uur. Vrijdag begint het jeugdor kest van Vlijt en Volharding om 18.45 uur, gevolgd door de har monie van het Middelburgs Mu ziekkorps, drumband Harmo nie Oostburgbrassband Apollo en Luctor et Emergo die als hek kensluiter om 21.30 uur begint.. Een van de modellen die de scholieren moeten tekenen. door Ron Magnée MIDDELBURG - Zeventig tekeningen van leerlingen van Middelburgse scho len zijn vanaf vandaag in de Drukkerij in Middelburg te zien. Aan de muur hangt rijp en groen door elkaar: creaties van absolute cracks tot en met krabbels van de wat minder getalenteerde teke- In totaal hebben zeven scholen meege daan aan het project: drie locaties van het Christelijke Scholengemeenschap Walcheren, twee van het Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia, het Orthopedagogisch Didactisch Cen trum De Griffioen en het Calvijncolle- ge. Aanleiding is het 225-jarig bestaan van de Stichting Teeken Akademie, de instelling die het tekenonderwijs op middelbare scholen steunt. De leerlingen van de deelnemende scholen kregen dit jaar als opdracht 'Tekenen naar de werkelij kheid'. Etala gepoppen moesten door de scholieren zo natuurgetrouw mogelijk worden na getekend. Dat niet iedere leerling daar evengoed in slaagde, blijkt uit het aan bod in de expositieruimte van De Druk kerij. De zeventig - volgens de Teeken Academie 'geselecteerde' - werkstuk ken hebben een milde toets der kritiek doorstaan. Sommige scholieren laten de meest elementaire regels van compo sitie en verhoudingen voor wat ze zijn en komen tot hilarische creaties. Ande re tekenaars laten zien dat ze zeker ta lent in huis hebben. Zoals Roos, Jasper en Pien van de vwo-afdeling van het Nehalennia die dezelfde vrouwentorso alle drie nét even iets anders hebben ge schetst. Ook wethouder A. van 't Westeinde van Middelburg, gistermiddag verant woordelijk voor de opening van de ex positie, erkent diplomatiek de verschil lende kwaliteiten van de tekeningen. „Het is leuk om te zien. Er wordt heel wisselend getekend. Maar er zitten ze ker werken van heel getalenteerde te kenaars tussen." Volgens de wethouder foto Ruben Oreel is het belangrijk dat het tekenonderwij s een impuls krijgt: „De creatieve vakken lijken toch op de achtergrond te raken. Het jubileumproject is de negende van een reeks, die in 1995 begon. Voor het project werkt het bestuur van de Aka demie samen met de tekenleraars van de betrokken scholen. Daarnaast reikt de instelling jaarlijks beurzen uit aan jongeren met talent voor tekenen. Wethouder van 't Westeinde toont zich zelf bescheiden over zijn eigen tekenta lent. „Ik teken héél, héél slecht." Zelfs tijdens lange raadsvergaderingen waagt hij zich niet aan tekenen, in te genstelling tot zijn collega-wethouder A. de Vries. „Albert de Vries wel hoor, die kan dat uitstekend." O MIDDELBURG - Statig be door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het experi ment met digitale inspraak over de hoven in de Middelburgse Magistraatwijk is geslaagd. Be woners konden de afgelopen weken via internet hun mening geven over de herinrichting van de buurt. De reacties worden verzameld en uitgewerkt tot een ontwerp. Het was voor het eerst dat inwo ners van Middelburg via inter net hun mening konden geven over een nieuw plan. Op de web site van de gemeente stonden Kaartjes van de vier hoven die opnieuw moeten worden inge richt. Mensen konden een stukje °P de kaart aanklikken en hun mening geven over dat gedeelte. Uit de reacties is gebleken dat de bewoners van Prinsenhove, keurhove, Poortershove en Ra- denhove deze manier van in spraak waarderen. "Er hebben 45 tot 50 mensen ge reageerd", zegt H. Vergeer van de gemeente. In totaal zijn er 75 facties binnengekomen. Be woners vragen vooral om bank jes en speelvoorzieningen. De bewoners van Prinsenhove wil len een oplossing voor de par keerproblemen. Opvallend is de discussie over hondenpoep. Veel mensen klagen over vervuilde grasveldjes. „Ik wil dat kinde ren poeploos kunnen spelen", schrijft een meisje. Hondenbe zitters pleiten juist voor een speciale hondenuitlaatroute. Sommige deelnemers vonden de procedure te ingewikkeld. De kaartjes van de hoven waren op gedeeld in vakjes, het was niet mogelijk om commentaar te le veren op verschillende onderde len tegelijk. Voor mensen zon der internet was op het wijkon- dersteuningspunt een computer neergezet. Vergeer is blij dat ook jongeren hun mening hebben gegeven. Dat is een groep die vaak gemist wordt op traditionele inspraak avonden. Alle informatie die via de website is binnengekomen, wordt besproken met groepjes bewoners. Die maken een teke ning, die weer aan de rest van de bewoners wordt voorgelegdAls dat gebeurd is, volgt nog een in spraakprocedure. Stadsbeiaardier Henk van Putten voor de Lange Jan. foto Ruben Oreel Advertentie <L> P. "O -SP O t/3 S bij van 2 t/m 7 juni een week lang Sint Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 Soms, als hij de moed kan op brengen, wil de Goesenaar zichzelf na het douchen wel eens grondig in de manshoge spiegel in de badkamer be studeren. En elke keer weer ziet hij wat hij vreest dat hij te zien zal krijgen. Teneinde zijn ranke lijn en conditie te herwinnen, meld de hij zich aan bij een fitness centrum, zo'n instelling met allerlei enge apparaten voor zien van metertjes die minu tieus aangeven welke presta ties worden geleverd en hoe veel calorieën daarbij verlo ren zijn gegaan. Het moet gezegd: hij begon enthousiast. Maar ach, die ontmoedigen de metertjes. Hoe hard hij ook trapte: te langzaam. Hoe hard hij ook roeide: te langzaam. Hij heeft zijn lidmaatschap beëindigd: héél snel. Schoolroutes Middelburg onveilig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11