Bakker acht hele politiek schuldig aan Srebrenica Ex-directeur PSV had mogelijk al hiv bij plegen ontucht Perry's actiepakker! Veel overlast door noodweer in zuidwesten Israëlische en Palestijnse leiders scharen zich achter routekaart Bush (NMï) /lAGurferjj De Hoop Scheffer kandidaat Navo en Tunnel dicht na verlies van lading Vijftig doden bij gevechten in Afghanistan Verdwaalde inktvis in Middelburg Honkbalvedette Sosa pleegt bedrog MULTIMEDIA NOTEBOOK SdjÜrpufeljj '000ITJ 0 VANDAA 0 AVOND 21° Af en toe zon 246e jaargang no. 133 donderdag 5 juni 2003 los nummer 1,10 zaterdag dineren met entertainment YARD El! Succes Excuses Reebok Samson Deliah www.perrysport.nl 1 Tïö H< In de vroege ochtend nog een drupje. Daarna droog en steeds meer zonneschijn. Matige westenwind en maximaal 21 graden. internet: www.pzc.nl Een heerlijke tomatensoep Gevolgd door een drieluik van vis Als afsluiting het dessert van de dag 8)441 441 www.raymondo.nl kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten S21C1 tbir inda orst ietb 3 Er; rtijej lent lengr DEN HAAG - Het benauwde weer leidde gisteren opnieuw tot zware buien in delen van Nederland. Vooral boven het zuidwesten ging het er korte tijd hevig aan toe. De buien gingen gepaard met hagel, re gen en zware windstoten. De brandweer in Den Haag zette al haar voertuigen en manschappen in. Zij werd overladen met klachten over ondergelopen kelders en stra ten en overlopende riolen. De brandweer riep inwoners via de lokale media op niet meer te bellen voor wateroverlast en het probleem zelf op te lossen of een loodgieter te bellen. „We kunnen het allemaal niet aan en daardoor komen de noodop roepen in gevaar." Het noodweer ging nagenoeg aan Zeeland voorbij. Rond 17.00 uur trokken er zware buien en windstoten over Goe- ree Overflakkee, de Hoeksche Waard en Voorne-Putten. De brandweer kreeg 150 meldin gen binnen van omgevallen bo men en schades door hagelste nen. D e buien trokken even na 170 0 uur over de binnenstad van Rotterdam, waar het tijdelijk pikkedonker was. In Helle- voetsluis konden enkele bad gasten door omgevallen bomen een strand een tijd lang niet verlaten. Ook in Limburg ging het er he vig aan toe. Brandweer en poli tie moesten uitrukken voor blikseminslag, omgewaaide bomen, omhooggekomen put deksels en ondergelopen kel ders. De overlast was vooral groot in Weert, Venlo, Tegelen, Roermond en Koningsbosch, meldde de politie. Over het oosten van het land trokken ook zware buien. In Almelo lie pen drie huizen flinke schade op door het noodweer. ANP Sharon en Abbas beloven vrede 'or dt ins, I (TAS; pionf van onze redactie buitenland AKABA - Israël en de Pa- lestijnen hebben gisteren naat gezegd de verplichtingen na te komen van het inter top nationale vredesplan voor NP het Midden-Oosten. eltdf 'USSi? -tret •tw Belg, r (2: ;peet ij lij e De eclic hoec- De Israëlische premier Sharon en diens Palestijnse collega Ab bas deden de beloftes tijdens hun eerste topoverleg met de Amerikaanse president Bush, dat werd gehouden in de Jor daanse havenstad Akaba. Abbas sprak van een belangrijk moment op weg naar vrede. Hij maakte duidelijk geen militaire oplossing voor het conflict te zien en beloofde er alles aan te doen een eind aan de terreur te maken. Sharon beloofde het dagelijkse leven van de Palestijnse bevol king in de bezette gebieden te verbeteren. Hij zei begrip te hebben voor de Palestijnse wens op de Westelijke Jordaanoever in een aaneengesloten gebied een levensvatbare staat te vor- ontrei I. JeaJ Nuslt is ICi; :al Be' (Ne Can]; irlCir an), I ta Be' 1.15.01 JutrS leltmi' idstrij; Dnr Fs: 2-1 1.Wi rd Be f/Doir Phuii Rate an/Hete 0. Jl| !UWS Hor end ii oens- ;n bi; Zijt e, dif rleef- indei nabi; eider icha- terei rach: lelis- ig 3n ze- weg laas- en ii goric an df actie mo- soon- id el, Adri was: )uits- allei :teui torer, vindt its ii werd ELLEWOUTSDIJK Voor de eerste keer is een buis van de Westerschel- detunnel afgesloten ge weest wegens een incident in de tunnel. De oostbuis was gisteren aan het begin van de middag een half uur gestremd in verband met opruimwerkzaamhe- den nadat een vrachtauto lading had verloren. Omstreeks half elf waai de, ongeveer twee kilome ter voor het einde van de tunnel, een deur compleet met kozijn uit een bouw keet die op een vrachtwa gen werd vervoerd. De chauffeur zag in zijn spie gels dat hij iets verloor, stopte zijn auto bij een hulppost en bracht via de telefoon in die hulppost de tunneloperator op de hoogte. Die kruiste de rechterrijstrook af en bracht de maximumsnel heid op de linkerstrook te rug tot 50 km per uur. Nog vóór een achterop ko mend voertuig de plek had bereikt waar de deur was beland, werd het verkeer al over de obstakelvrije strook geleid. De metalen deur bleek het wegdek en de betonnen rand ernaast licht te heb ben beschadigd. Herstel ervan kan later worden uitgevoerd. Wel werd het nodig geacht het wegdek schoon te laten vegen. Een woordvoerder van de NV Westerscheldetunnel complimenteerde de chauffeur. „Hij reageerde precies zoals wij hopen dat onze klanten in dit soort situaties doen. Daardoor hebben zich geen gevaarlijke situaties voorgedaan." y*~ a Advertentie Mijn uitvaart? Geen idee... Praat er dan eens over met Yarden Vereniging v men. Verder betuigde Sharon zijn steun aan de door Bush ge wenste oplossing om uiterlijk in 2005 een eigen Palestijnse staat te vormen. Sharon verklaarde onmiddel lijk te beginnen met de ruiming van nederzettingen die zonder Israëlische toestemming in Pa lestijns gebied zijn gesticht. Het gaat om veelal kleine nederzet tingen. Bush zei dat het Heilige Land moet worden gedeeld door Isra el en de Palestijnen. Hij sprak zijn vertrouwen uit in Abbas en zegde hem Amerikaanse steun toe voor de hervorming van de Palestijnse veiligheidsdiensten. Het is de eerste keer dat Bush zijn prestige aan het vredespro ces verbindt. Hij verklaarde dat zijn minister Powell van Bui tenlandse Zaken en zijn natio nale veiligheidsadviseur Rice zich zullen inzetten om het vre desplan tot een succes te maken. Een hoge functionaris van Bui tenlandse Zaken, Wolf, zal een team leiden dat moet toezien op de uitvoering en naleving van het vredesplan, de routekaart. Deze routekaart bestaat uit drie fases en is opgesteld door de VS, Rusland, de EU en de VN. In de eerste fase moet het geweld worden beëindigd, moet Israël illegale nederzettingen ophef fen en moeten democratische hervormingen van Palestijnse instellingen worden uitgevoerd. Het plan kreeg dinsdag al de steun van vijf Arabische leiders tijdens een top met Bush in het Egyptische Sharm el Sheikh. Ondanks de oproep van Abbas het geweld te staken, maakten militante Palestijnse organisa ties, waaronder Harnas, duide lijk het gewapend verzet tegen Israël niet op te geven. Van Israëlische zijde werd ook negatief gereageerd. Kolonisten kondigden verzet aan tegen het ontmantelen van nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoe ver. ANP/AFP/RTR pagina 5: nuchterheid overheerst President Bush overlegt in Akaba met de Israëlische premier Sharon (1) en diens Palestijnse collega Abbas (r). KANDAHAR - Bij gevechten tussen het Afghaanse regerings - leger en achtergebleven Tali- ban-strijders zijn gisteren in het zuiden van Afghanistan onge veer vijftig doden gevallen. Dat heeft een woordvoerder van de Afghaanse regering gezegd. Bij de confrontatie in drie dor pen in de buurt van de stad Spinboldak sneuvelden zeker veertig Taliban-strijders en ze ven regeringsmilitairen, aldus de regeringswoordvoerder. AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - In het drama- Srebrenica is de Nederlandse politiek in haar geheel tekort geschoten. Er is geen specifieke zondebok aan te wijzen, vindt de parlementaire enquêtecom missie die de val van Srebrenica en de Nederlandse rol daarin onderzocht. Advertentie Daarom weigerde commissie voorzitter Bakker ook gisteren in het debat met de Tweede Ka mer over het enquêteverslag één minister als schuldige te noe men, ondanks zware aandrang van vooral de WD. Een indivi duele afrekening zou het zicht wegnemen op het falen van het gehele politieke systeem van kabinet en Tweede Kamer bij het besluit om Nederlandse mi litairen in 1994 naar Bosnië te sturen. Tweede-Kamerfracties hadden Bakker gevraagd of niet bepaal de ex-ministers zoals Ter Beek (Defensie, PvdA) of Kooijmans (Buitenlandse Zaken, CDA) in- dertij d het voortouw hadden ge nomen om troepen uit te sturen naar voormalig Joegoslavië. „Het was een groepsproces, het was een collectieve tekortko ming. De verantwoordelijkheid ligt zowel bij het kabinet als bij de Tweede Kamer", zei Bakker. Want de missie naar Srebrenica was slecht voorbereid, het ge bied was onbekend en er waren geen garanties voor hulp als het mis ging. Toch besloot het kabi net om Nederlandse militairen te leveren. De Kamer ging er voetstoots mee akkoord, bena drukte Bakker. De WD blijft Als opvolger van de eind dit jaar aftredende Navo- secretaris-generaal Ro bertson circuleert de naam van minister van Buitenlandse Zaken De Hoop Scheffer. Deze houdt zelf vol dat er geen Nederlandse kandidaat is voor de post. Ook Van Aartsen, fractieleider van de WD in de Tweede Kamer wordt genoemd. O Ze dachten eerst een grote schelp te pakken te heb ben, maar het bleek een pijlinktvis te zijn. Twee elfjarige jongens visten het dier op onder het club huis van roeivereniging De Honte in Middelburg. De inktvis was vermoedelijk verdwaald. Schandaal in het Ameri kaanse profhonkbal Sterspeler Sammy Sosa is betrapt op bedrog tijdens de wedstrijd tussen zijn club Chicago en Tampa Bay. In plaats van de ver plichte solide houten knuppel gebruikte Sosa een slaghout met een kurkvulling. Het bedrog kwam uit toen bij een honkslag de f knuppel brak. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie:8; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 19; sport: 20 en 21; kunst: 23,24 en 25; uit: 29 en 31 foto Avi Ohayon/AP 8-voudige DVD-SPELER CD-RW BRANDER ...Kijk snel verder in deze uitgave erbij dat Ter Beek als vakminis ter een specifieke verantwoor delijkheid had. De commissie vindt niet dat de regering nog eens excuses moet aanbieden aan de nabestaanden van de slachtoffers. „Dat is een beetje gratuit", stelde Bakker. Wel moet de erkenning van die collectieve schuld ertoe leiden dat de enclave kan blijven reke nen op Nederlandse hulp, vindt de Kamer. Zij zal daar bij de re gering op aandringen als zij over twee weken met de rege ring debatteert over het Srebre- nica-rapport. GPD/ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - De 39-jarige ontslagen commercieel direc teur van PSV wordt ervan ver dacht ontucht te hebben gepleegd met minderjarige jon gens terwijl hij wist dat hij hiv- besmet was. De man heeft daar bij mogelijk willens en wetens het risico genomen de jongens te besmetten. Justitie verdenkt de man daar om niet alleen van ontucht, maar vanwege de besmetting ook van een poging tot zware mishandeling met voorbedach ten rade. Een besmetting met hiv kan leiden tot aids. De man heeft volgens het OM ontucht gepleegd met j ongens in Eindhoven. Nadat bekend werd dat hij hiv-besmet was, ging de politie op zoek naar zijn seksue le contacten. De Hoge Raad heeft bepaald dat het besmetten van een ander met hiv in beginsel een poging tot zware mishandeling is. Daar staat een maximale straf van vijf jaar en vier maanden op. Voor zware mishandeling, waarbij dus bewezen moet wor den dat de persoon ook daad werkelijk besmet is, staat maxi- Advertentie Advertentie Advertentie bel 0800 - 1292 of surf naar www.yarden. HogeschoolJ^tZeeland 19:00 uur - 21:00 uur, Edisonweg 4, Vlissingen in de kleuren: zwart, donkerblauw, rood en blauw maten: 37-47 maal acht jaar. „Maar dan moet het OM kunnen bewijzen dat die persoon door de verdachte is be smet. En dat kan nog wel eens moeilijk zijn", aldus A. van het Erve van het college van procu reurs-generaal. Het onderzoek wordt al maan den met grote omzichtigheid ge voerd. In de zaak zijn inmiddels meer mensen aangehouden, van wie justitie de identiteit en ver denking tegen hen nog stil houdt. Zij zouden net als de ex- directeur betrokken zijn bij de ontucht met minderjarige jon gens in Eindhoven. Eerder maakte justitie open baar dat er al enkele weken een 18-jarige Eindhovenaar vastzit voor betrokkenheid bij de on tucht. Daarnaast is vorige week maandag nog een 22-jarige in woner van Eindhoven aange houden voor eenzelfde rol. Binnen een kleine, homoseksue le kring in de regio blijkt al jaren bekend te zijn dat de getrouwde ex-directeur biseksueel is. Naast contacten in en rond het Eindhovense Anne Frankplant soen en homo-ontmoetings plaatsen op parkeerterreinen in de regio, zou de man ook ge bruik hebben gemaakt van es cortservices om contact te leg gen met mannelijke prostituees. De politie kreeg al maanden ge leden bij verhoren over andere misdrijven signalen over de prostitutie door Marokkaanse schandknapen. Dat leidde tot het maandenlange recherche onderzoek naar de vermeende ontucht in het Eindhovense An ne Frankplantsoen. Daarbij kwam ook de naam van de ex- directeur van PSV naar voren. De regionale recherche heeft vervolgens de handel en wandel van mannen in en rond het park gevolgd. Naast eigen bezoeken, ten minste twee keer, zou de ver dachte ook anderen contact hebben laten leggen. GPD/ANP (Advertentie) 8 713214 000002 maandag t/m vrijdag i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1