PZC Verhofstadt eist rol op in Afrika Iedereen lacht in Evian Ongeluk met Marokkaanse bus eist zeker zeven levens Lekkende olie uit Chinese bulkcarrier bedreigt Zweedse kust Inbouwen en wegwezen. "Oppositieleider Zimbabwe opgepakt België reageert verdeeld op voorstel zenden vredesmacht dinsdag 3 juni 2003 Spugen komt pizzakoerier duur te staan Europa is op Weg naar Mars Migrantenstemrecht ÏU registreert nedicijnen Japan Interventie VS rekruteren soldaten voor Iraaks leger Mensenhandel in Bangladesh Spanje schort Navo-charters op Hoofddoek op foto mag in Rusland Proces Yang Bin begint op 12 juni Tweede dode dollemansrit Zweden Rijklaarpakket Sony Ericsson T68i Nu vanaf 299r~* Mobile Business Center J door Pascale Thewissen k- de BRUSSEL - De Belgische pre- ir-mier Verhofstadt wil opnieuw lie Belgische militairen op vredes- ;e- missie sturen in Centraal Afri- >e- ka. en k- Volgens Verhofstadt kan België it- onmogelijk aan de zijlijn blijven ;r- staan als zich in een ex-kolonie ch de ;n-r ior gr if fee in- >p- in- lat le- :ls. ;ns vet len :lft lat ar- alf 1a- ent ier la- ja- >en Lng ij ft es- )en en- ;an oor an- rde ie- vez ten liet de iich 59 hte HANNOVER - Een recht bank in het Duitse Han nover heeft een pizzabe zorger gisteren een boete van 520 euro opgelegd, voor het spugen in een sa lade. De klant die het bijge recht kreeg voorgescho teld, belde de politie toen hij op de komkommer een 'schuimige substantie' had ontdekt. Uit DNA- onderzoek bleek dat die afkomstig was uit de mond van de 32-jarige be zorger. Volgens de veroordeelde ging het om een vergis sing. Het bijgerecht was door een andere klant te ruggegeven, omdat er een verkeerde saus op zat. Toen hij er vervolgens van ging eten, beviel dat slecht. „Het was veel te azijnig en ik moest er van kotsen", zo verweerde de bezorger zich. Per onge luk gooide hij het bakje niet weg, maar bracht het naar een andere klant. De rechter geloofde niets van dit verhaal. „Je spuugde er herhaaldelijk en doelbewust in, en ver borg het daarna", zei zij gisteren. Zij veroordeelde hem uiteindelijk voor overtreding van voedsel- veiligheidswetten. DPA mei mi TW 'een humanitaire tragedie' vol trekt, zoals op dit moment in het Oost-Congolese Bunia waar bij etnische gevechten al meer dan vijftigduizend doden zijn geval len. Het voorstel, dat in België om streden is, is onderdeel van in het ontwerp-regeerakkoord dat de premier vandaag op tafel legt. De laatste keer dat Belgi sche militairen deelnamen aan een missie in de woelige Afri kaanse regio dateert van 1994 toen tijdens de Rwandese geno cide tien Belgische para's op gruwelijke wijze omkwamen. Ze werden gevangen genomen, gemarteld en vermoord door Rwandese militairen. Een parlementaire enquête commissie, die de moordpartij en onderzocht, concludeerde dat België geen blauwhelmen meer moet sturen naar oud-ko loniën. Het land zou voortaan alleen moeten optreden als di plomatiek en politiek bemidde laar. De drijvende kracht achter die commissie was uitgerekend Verhofstadt, destijds senator. Verhofstadt heeft zijn mening intussen herzien. Hij vindt dat het in uitzonderlijke gevallen mogelijk moet zijn om Belgische militairen naar Afrika te sturen. Voorwaarde is dat de missies onder VN- of EU-vlag van korte duur zijn en zijn goedgekeurd door het parlement. De VN-Vei- ligheidsraad besliste vrijdag een vredesmacht naar Congo te sturen van 1400 militairen, van wie de helft Fransen. België ver leent logistieke steun. De reacties op het voorstel van Verhofstadt waren gisteren ver deeld. De militaire vakbonden vrezen dat wonden nog te vers zijn. Beoogd regeringspartner SP-A reageerde verbaasd. Verhofstadt, die vorige week donderdag door de koning tot formateur werd benoemd, wil nog voor het zomerreces een regering te vormen. Dit keer zonder de groenen, die door een verkiezingsnederlaag tot splin terpartij zijn gedegradeerd. Mogelijke struikelblokken zijn echter de invoering van het mi grantenstemrecht (waar de Vlaamse liberalen van Verhof stadt fel tegen zijn) en het red den van de Formule 1 van Fran- corchamps. Mede onder druk van de groe nen besloot de vorige regering tabaksreclame op het racecir cuit te verbieden, met als gevolg het verdwijnen van de Grote Prijs van Wallonië. Dat leidde tot groot ongenoegen van de middenstand in de streek. De Grand Prix is een belangrij ke inkomstenbron voor Stave- lot en omgeving. Als het aan de Franstalige liberalen en socia listen ligt, dan wordt het verbod op tabaksreclame op het race circuit dan ook ongedaan ge maakt. De Vlaamse socialisten zien dat echter niet zitten. ^gjJAIKONOER - De eerste Euro- g gjiese missie naar Mars is gister- £riivond met succes opgestegen rcL {'an de lanceerbasis Baikonoer ap^n Kazachstan. De Mars Ex- iress moet na een reis van vier- londerd miljoen kilometer op rv£weede kerstdag bij de Rode njel'laneet aankomen. ;kei j k^et ruimtevaartuig zal daar ~me,'ooral °P zoek gaan naar water mogelijk leven, tj^ian boord van de Mars Express, )U ,lat met een Russische Sojoez- ,^ajaket werd gelanceerd, bevindt ich het Britse landingsvaartuig leagle 2Dat zal op het Marsop- «rvlak op zoek gaan naar voor- rerpen. Het hele project kost et Europese Ruimtevaart igentschap 300 miljoen euro. )e Mars Express is niet het eni- e ruimtevaartuig dat dit jaar aar Mars afreist. Ook de Ame- ikanen sturen er twee sondes aar toe. Verder is er een Japan- e missie onderweg naar onze uurplaneet. Ze komen alledrie and kerst op Mars aan. ANP iRUSSEL - Er komt een Euro- ees orgaan voor de registratie an geneesmiddelen. Dat beslo- in de EU-ministers van Volks- 30r ezondheid gisteren in Brussel, armaceutische bedrijven die 5n nieuw medicijn op de markt 'illen brengen, moeten het aan leiden bij de Emea, zoals de in- ;antie gaat heten. Het gaat al ien om medicijnen tegen aids, anker, diabetes en hersenziek- is. Andere medicijnen kunnen edrijven bij de Emea laten re- istreren of in de EU-landen ;lf. AP Reddingwerkers verzorgen gewonde buspassagiers bij het dorp Labouheyre in Frankrijk. van onze redactie buitenland PARIJS - Een ongeluk met een Marokkaanse bus in het zuid westen van Frankrijk heeft gis teren aan zeker zeven mensen het leven gekost. Volgens de plaatselijke autoriteiten raak ten 43 mensen gewond, van wie er zeventien ernstig aan toe zijn. De bus was afkomstig uit Ag- adir op weg naar Parijs en ver voerde 48 passagiers en drie chauffeurs. De autoriteiten konden nog niets zeggen over de identiteit van de slachtoffers, behalve dat ze allen de Marok kaanse nationaliteit bezitten. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor zeven 's ochtends na bij Labouheyre tussen de Frans- Spaanse grens en Bordeaux. De oorzaak was gisteren nog onbe kend. Mogelijk viel de chauffeur foto Derrick Ceyrac/AFP in slaap. Het voertuig kantelde en rolde enkele keren om tot stilstand te komen in een grep pel. Er zouden geen andere voertuigen bij betrokken zijn geweest. ANP/AFP/EFE door Henk Glimmerveen EVIAN - Armoede in de wereld is één ding, maar de eigen eco nomische problemen zijn be langrijker. De rijke industrie landen gingen gisteren weer over tot de orde van de dag op hun G8-top in Evian. „Fantasti sche vergadering", sprak presi dent Bush. „Heel ontspannen, iedereen lachte", zei zijn Cana dese collega Chrétien. Economische specialisten bui ten de conferentiezaal haalden opgelucht adem. Hun grote vrees was dat de politieke con flicten van de afgelopen maan den zo hoog waren opgelopen dat er in Evian geen consensus kon worden bereikt over de ac tuele economische problemen. Op Canada na kampen alle G8- leden met begrotingsproble men, dreigt bij een aantal een recessie, bestaat onrust over de rente en heerst er paniek op de valutamarkt waar de dollar in korte tijd ten opzichte van de euro zeventien procent in waar de is gedaald. Europeanen ver denken de Amerikanen ervan dat ze hun dollar opzettelijk la ten dalen om de export te stimu leren en de invoer vanuit Euro pa te bemoeilijken. Maar Alfred Tacke, de belangrijkste advi seur van de Duitse kanselier Schroder op buitenlands econo misch gebied, hoorde gisteren andere geluiden. „De Amerika nen hebben ons verzekerd dat ze willen vasthouden aan de poli tiek van de sterke dollar. Ze voe len zich gesterkt door het her vormingsplan waarvoor de kanselier afgelopen weekeinde steun kreeg van het SPD-con- gres", zei hij. Voor de VS is de hervorming van de Duitse ver zorgingsstaat een toetssteen voor toekomstige economische samenwerking. De lage dollarkoers verhindert volgens economen een herstel van de Europese en Japanse economieën, die zwaar in de problemen verkeren. De Japan se economie is er het ergst aan toe met drie recessies in tien j aar tijd. Niet voor niets waren de Ja panners gisteren het uitbun digst bij het horen van de Ame rikaanse uitspraken. Premier Koizumi had Bush zelfs horen zeggen dat de VS 'maatregelen' zullen nemen om een sterke dol lar te handhaven. De discussie over de dollar be heerste een groot deel van het economisch overleg binnen de G8, zo bleek na afloop uit op merkingen vanuit de delegaties. Ook het pleidooi van het Inter nationaal Monetair Fonds voor een interventie van de centrale banken is besproken. „Een in terventie op de wisselmarkten is geen instrument in de huidige situatie", zei de Duitser Tacke. Het onderwerp ontbreekt van daag in de slotverklaring. President Bush zal bij de pre sentatie van de verklaring niet meer aanwezig zijn. Hij vertrok na de lunch naar het Egyptische Sharm el Sheikh voor overleg met Arabische leiders over het Israëlisch-Palestijnse conflict. Daarvoor was er het met veel spanning tegemoet geziene on derhoud onder vier ogen met de Franse president Chirac, zijn grote rivaal in het Irak-conflict. Op het terras van Hotel Royal deden Bush en Chirac hun uiter ste best aardig te zijn voor el kaar. Chirac zei er begrip voor te hebben dat Bush voortijdig ver trok. „Het gaat om de vrede en we wensen hem allen veel suc ces." Geen rancune. Ook niet vanwege het cadeau dat hij van Bush kreeg: een boek over de ge schiedenis en cultuur van de in dianen in Amerika. Een on schuldig lijkend presentje, ware het niet dat Chirac elf jaar gele den als burgemeester van Parijs zijn medewerking weigerde aan de viering van de vij f honderdste verjaardag van de ontdekking van Amerika door Columbus. Chirac motiveerde zijn houding toen met het argument dat die ontdekking gepaard was ge gaan met de uitmoording van veel indianen. Bush vergeeft, maar hij vergeet niet. GPD BAGDAD - De door de Verenigde Staten geleide coalitie begint deze maand met het rekruteren van militairen voor een nieuw Iraaks leger. Dat zei gisteren Paul Bremer, de Amerikaanse bewind voerder voor Irak. Bremer zag zich gisteren geconfronteerd met meer dan drieduizend wanho pige ex-militairen die hun achterstallig loon opeis ten. Tijdens een demon stratie in de hoofdstad Bagdad dreigden zij met zelfmoordaanvallen op Amerikaanse militairen als hun loon niet snel wordt uitbetaald. Bremer ontbond vorige maand het leger, diverse veiligheidsorganisaties en het ministerie van De fensie. Daarmee werden 400.000 mensen werkloos. AFP/RTR DHAKA - Zeker twintigduizend vrouwen en kinderen uit Bangladesh worden jaarlijks verhandeld naar India, Pakis tan en andere landen in de regio. Dat heeft een niet-gouverne- mentele organisatie gisteren meegedeeld. De slachtoffers worden ontvoerd uit arme gebieden in de grensstreek met India. De vrouwen en kinderen komen meest al terecht in de seksindustrie. Sommigen worden ook gedood om hun organen te verhandelen, aldus de organisatie 'Action Against Trafficking and Sexual Exploitation of Children', een verbond van 24 niet-overheidgebonden clubs. AFP MADRID - De Spaanse regering heeft gisteren alle Navo- chartervluchten met Spaanse militairen opgeschort. De maatregel geldt totdat een onderzoek is afgerond naar het on geval van vorige week, waarbij een Oekraïens vliegtuig met 62 Spaanse militairen aan boord neerstortte in Turkije. Het toestel was voor de Navo gecharterd en bracht de Span- j aarden na een missie in Afghanistan terug naar huisBehalve de militairen kwamen ook de dertien bemanningsleden om. Spaanse militairen hadden eerder geklaagd over de slechte toestand van gecharterde vliegtuigen. Zo zou in veel gevallen de markering van nooduitgangen ontbreken en hadden de banden van het landingsgestel geen profiel meer. DPA MOSKOU - Islamitische vrouwen in Rusland mogen voort aan hun hoofddoekjes ophouden als ze een foto voor hun paspoort laten maken. Met dat besluit heeft minister van Bin nenlandse Zaken Boris Gryzlov een uitspraak van het hoog gerechtshof van vorige maand gehonoreerd. Dat meldden Russische media gisteren. Vrouwen wier godsdienst het verbiedt zonder hoofdbedek king in het openbaar te verschijnen, mogen op pasfoto's voor officiële documenten hun hoofddoekjes dragen, mits hun ge zichten onbedekt blijven. Rusland telt ongeveer 20 miljoen moslims. AFP PEKING - Het proces in China tegen de Chinees-Nederlandse zakenman Yang Bin begint op 12 juni. Dat heeft een van zijn medewerkers gisteren gezegd. De 40-jarige Yang Bin is in China aangeklaagd wegens frauduleuze transacties, pogin gen tot omkoping en illegaal gebruik van landerijen. De Chinese politie arresteerde Yang Bin vorig najaar, vlak nadat Noord-Korea hem had benoemd als hoofd van een vrij handelszone. Kort na zijn arrestatie zou Yang Bin een over eenkomst hebben gesloten met de autoriteiten over het terug betalen van achterstallige belasting. De in China geboren Yang kwam halverwege de jaren tachtig naar Nederland. Hij maakte fortuin met het kweken van orchideeën in China. AFP STOCKHOLM - Een persoon die zaterdag gewond raakte toen een automobilist in het centrum van de Zweedse hoofd stad Stockholm inreed op winkelend publiek is aan zijn of haar verwondingen overleden. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Een 54-jarige vrouw was op slag dood toen de 50-jarige man met zijn auto op het publiek inreed. Dertig mensen raakten gewond. De chauffeur wordt later deze week aangeklaagd wegens moord of dood door schuld. AP van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De olie uit de zaterdag gezonken Chinese bulkcarrier Fu Shan Hai vormt een acute bedreiging voor de Zweedse zuidwestkust. Tot nog toe is naar schatting 100 van de 1800 ton diesel- en zware stook olie uit het wrak gelekt, meld den Zweedse media gisteren. De Zweedse maritieme autori teiten vrezen niet te kunnen voorkomen dat de smurrie op de kust loopt. De 200 meter lange Fu Shan Hai zonk zaterdag tus sen de Zweedse kust en het Deense eiland Bornholm na een aanvaring met het onder Cypro- tische vlag varende vrachtschip Gdynia. De 27 bemanningsle den zijn van boord gehaald. De Zweedse en Deense autori teiten hebben samen zes oliebe- strijdingsvaartuigen ingezet maar die kunnen volgens de Zweedse kustwacht niet voor komen dat de olie op de kust aanspoelt. Een spoor van twaalf kilometer lang en drie kilometer breed dreef in de nacht van zon dag op maandag de Zweedse wateren in. Vanochtend kan de olie de kust bereiken. Het wrak ligt op een diepte van zeventig meter en lekt voordu rend olie. De Deense autoritei ten, verzekeringsmaatschap pijen en de reder bekijken hoe ze zo snel mogelijk de resterende olie uit het schip kunnen pom pen. Het schip vervoerde 65.000 ka- liumcarbonaat dat onder meer kan dienen als grondstof voor kunstmest, verf, zeep, glas en keramiek. ANP Advertentie an onze redactie buitenland ARARE - De Zimbabwaanse politie heeft giste- ntjetn de belangrijkste oppositieleider van het land, [organ Tsvangirai, enkele uren vastgehouden, ij was 's ochtends in zijn huis in de hoofdstad arare gearresteerd. De politie liet hem aan het nd van de middag gaan. svangirai, voorzitter van de Beweging voor De- ocratische Verandering (MDC), werd overge- "acht naar een gerechtsgebouw om daar het al ng lopende proces tegen hem wegens verraad bij wonen. lor on ij wordt ervan beschuldigd een moordaanslag cteer? President Mugabe te hebben beraamd. Het aideiir.'oces loopt al sinds maart. e oppositieleider en twee van zijn naaste mede erkers zijn op borgtocht vrij. Tsvangirai is nu >k aangeklaagd wegens het negeren van een ge rechtelijk bevel. Zaterdag verbood het Zimbab waanse hooggerechtshof de actieweek van de MDC. De acties, die vanaf gisteren gepland wa ren, waren volgens de rechters bedoeld voor 'het omverwerpen van de legitiem gekozen president en zijn regering'. De oppositie wil met de stakingen en vreedzame demonstraties het repressieve bewind van Muga be en de slechte economische situatie aan de kaak stellen. Ondanks het verbod is er gisteren toch gedemon streerd. De betogingen liepen 's middags uit op rellen. Die werden uitgelokt door pro-regerings- milities. Zij sloegen in op demonstranten, passan ten en blanken. De politie zette traangas in en ooggetuigen zagen hoe agenten betogers sloegen die gedwongen wer den om op de grond te gaan liggen. De meeste win kels en fabrieken waren gisteren gesloten. AFP/RTR Toestel met 256 kleuren LCD-display, GPRS onder steuning en tot 390 uur standby. Inclusief professionele carkit, installatie in uw auto en benodigde inbouw- accessoires. C429T" (excl BTW/incl. BTW 355,81) Sony Ericsson T68i met Bluetooth carkit voor maar 50,- extra Aanbieding in combinatie met twee jarig Business Select abonnement. Aanbieding geldig t/m 27 juni 2003. Prijswijzigingen, druk-, zet- of spel fouten voorbehouden. Alkmaar (020) 484 42 50 Amersfoort (033) 456 52 72 Amsterdam (020) 484 46 29 Arnhem (040) 219 12 00 Barendrecht (010) 457 82 36 Breda (010) 277 63 35 Eindhoven/Son (040) 299 75 35 Goes (oio) 457 05 55 Groningen (050) 582 83 64 Hengelo (050) 551 98 51 's-Hertogenbosch (040) 299 51 60 Leeuwarden (050) 582 64 13 Nuth (045) 565 67 67 Rijswijk (070) 451 42 95 Rotterdam (OIO) 457 14 48 Utrecht (030) 255 15 70 Zwolle (050) 582 48 00 Kijk voor het dichtstbijzijnde adres op www.kpn.com. Mensen slaan in Highveld, een voorstad van Harare, op de vlucht wanneer de politie traangasgranaten afvuurt. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5