PZC Braaf.. Geef ?ocrr!,„BWAf„.L Ci Togo zit nog jaren opgescheept met president Eyadema Misdaadcijfers lijken gunstig maar zijn mogelijk vertekend Akkoord Venezuela biedt Chavez nog genoeg uitkomst z 3] Het nakomen van internationale verdragen krijgt te veel nadruk te gast - wei?eiDpoUTieK- 3 juni 1953 ne dinsdag 3 juni 2003 Definitief Kiesraad iru: Rusland bestrijdt hiv verkeerd door Kasia Malinovska-Semproech De verdragen van de VN die het globale drugbeleid be palen, laten geen enkele recente bevindingen over druggebruik en verslaving zien. De meeste overeenkomsten zijn zelfs ge sloten lang voor men gehoord had van hiv/aids - een ziekte die in de voormalige Sovjet-Unie en in grote delen van Azië veroor zaakt wordt door het onvoor zichtig gebruik van injectie naalden. Kijk eens naar Rusland en Oe kraïne, die te kampen hebben met de hoogste stijging van het aantal hiv-besmettingen ter wereld. Het aantal mensen in deze landen dat met hiv besmet is, verveelvoudigde in de afgelo pen vijf jaar meer dan 18 maal. Men schat dat zo'n anderhalf miljoen Russen en rond de 400.000 Oekraïners hiv hebben. En tenminste 8 5 procent van de ze infecties zijn het gevolg van drugs die intraveneus toege bracht worden. De overheid in Rusland en Oe kraïne hevelt het grootste deel van hun middelen voor drugs- bestrij ding over aan de politie in een misplaatste poging te vol doen aan de verdragsovereen komsten met de VN. De indivi duele gebruiker krijgt te maken met mishandeling door de poli- tie en wordt elke vorm van de cruciale gezondheidsdiensten en behandelingen onthouden. Ondertussen blijven de drugs maar binnenstromen. Met een beleid van onderdruk king is men er nog nooit in ge slaagd de vraag naar drugs uit te roeien. Zo'n beleid pakt geen van de economische, sociale of gezondheidsproblemen aan die het gebruik van illegale drugs met zich meebrengt. Het opslui ten van druggebruikers is geen oplossing. In Rusland is het een voudiger om drugs te scoren in de gevangenis dan daarbuiten. door Eelco van der Linden Een man van records en een trendsetter. Gnassingbe Ey- adema is met 36 jaar na Fidel Castro's werelds langst zittende regeringsleider. Ook was hij de eerste Afrikaanse militair die via een coup de macht greep in het post-koloniale tijdperk. Gisteren hoorde deze oer-Afri- kaanse boef dat hij het kleine en naar hervormingen snakkende Togo nog eens vijf jaar in zijn greep mag houden. Eyadema (67) won de zondag gehouden verkiezingen gemak kelijk. Hij kan zeggen democra tie een kans te hebben gegeven, omdat hij vijf tegenkandidaten tolereerde. Maar de belangrijk ste, Gilchrist Olympio, zoon van de democratisch gekozen presi dent die Eyadema in 1963 ver moordde, mocht niet meedoen. De Europese Unie en een groot aantal non-gouvernementele organisaties zagen te weinig de mocratisch perspectief en boy cotten de verkiezingen. Eyadema heeft het voordeel dat zijn land in de luwte van de we reldpolitiek ligt. Een West-Afri- kaans land dat iets groter is dan Nederland, een kleine vijf mil joen inwoners heeft en vooral fosfaat exporteert, geldt niet als 'sexy' voor de (kritische) buiten wacht. Iedereen weet dat de voormalige sergeant door ter reur, manipulatie, patronage en bevoordeling van zijn eigen stam het hoofd boven water houdt. Maar behalve wat sanc ties en donorgelden stopzetten, gebeurt er niks. „Hij mag doorgaan met het langzaam gaar koken van mijn land. Het is schandalig dat dit vandaag nog steeds kan", zegt Agostino, een priester uit Togo. Hij doelt op het feit dat na het einde van de Koude Oorlog de meeste dictators die hun voort bestaan dankten aan de patstel ling tussen Oost en West, in de jaren negentig het veld moesten ruimen vanwege een nieuw soort internationale druk en een heuse democratiseringsgolf. Zo niet in Togo. Eyadema heeft tot nu met geweld en sluwheid zijn positie weten te consolide ren. Het scheelt aanzienlijk dat hij, net als zijn vriend Mobutu die in 1998 de macht verloor in Zaïre (de huidige Democrati sche Republiek Congo), extreem In een klimaat van onderdruk king staan druggebruikers die uit de handen van de wet weten te blijven zelfs nog vaker bloot aan discriminatie. Onder zulke omstandigheden - zonder hoop op een betere toekomst of de mogelijkheid tot interactie met een medelevende gemeenschap - grijpen druggebruik en hiv steeds sneller om zich heen. Jarenlang onderzoek in tiental len landen toonde aan dat inter ventie om de schade veroor zaakt door drugs te beperken veel effectiever is om het aantal hiv-geïnfecteerden en de kosten voor gezondheidszorg omlaag goede banden had en nog steeds heeft met Frankrijk. Toen president Chirac onlangs een omstreden Afrikaanse top organiseerde, en benadrukte hoe belangrijk democratie en mensenrechten zijn, maakte ie dereen zich druk over de aanwe zigheid van Robert Mugabe. Niemand die naar Eyadema wees. De ironie in Afrika is dat wie lang genoeg blijft zitten en geen Idi Amin-achtige dingen doet, door zijn ouderdom steeds be langrijker wordt en de facto mag blijven zitten tot de dood. Eyadema ziet zich als een van de grote mannen van Afrika. De oproepen om hervormingen door te voeren, heeft Eyadema beantwoord met repressie en cosmetische operaties. De in voer van een meerpartijenstel- sel na een 25-jarig verbod op partijvorming, leidde in 1993 tot de eerste meerpartijenver- kiezingen, die Eyadema met 96,5 procent van de stemmen won. De (verdeelde) oppositie boycotte de verkiezingen van wege geweld en intimidatie. Om dezelfde reden besloten de EU en de VS tot een nog steeds gel dende stop op alle financiële hulp. De verkiezingen in 1998 eindig den ermee dat Eyadema het stemmen tellen stopzette en zichzelf tot winnaar uitriep. De oppositie vleide zich bij de ge dachten dat de president gebon den was aan maximaal twee ambtstermijnen, maar vorig jaar liet hij die limiet uit de nieuwe grondwet halen, zodat de Togolezen nu nog langer van hun 'door God gegeven' leider kunnen genieten. GPD President Eyadema te brengen. Met een conservatief model berekende het Britse me dische tijdschrift 'Lancet' dat de VS zich van 1987 tot 1995 een netto bedrag van 500 miljoen dollar had kunnen besparen als het een nationaal naald-uitwis selingsprogramma had inge voerd. Een internationaal onderzoek toonde aan dat hiv onder intra veneuze druggebruikers afnam met 5.8 procent per jaar in ste den met een naald uitwisse lingsprogramma en met 5.9 pro cent toenam in steden die niet zo'n programma hadden. Geen enkel onderzoek heeft kunnen aantonen dat een uitwisselings programma het aantal drugge bruikers doet stijgen. Onder zoeken in de VS, Australië en elders tonen zelfs aan dat het aantal behandelingen gelijk blijft of licht stijgt, omdat deel nemers aan zo'n programma meer mogelijkheden krijgen tot rehabilitatie. Instanties van de VN zoals de Narcotica Commissie of het Bu reau voor Drugs en Misdaad mogen geen strategie voor schrijven. Hun kortzichtige standpunt echter beïnvloedt sterk het beleid en de richtlijnen van de lidstaten. Veel individue le overheden, geobsedeerd met het naleven van de overeenkom stenzijn niet in staat of van zins de negatieve effecten van een keihard drugsbeleid in ogen schouw te nemen. Internationale instanties beslo ten in de j aren negentig de ande re kant op te kijken toen hiv/aids in Afrika miljoenen mensen het leven kostte, waar bij in sommige landen meer dan 25 procent van de bevolking ge ïnfecteerd raakte. Door eenzelf de domheid ligt deze vreselijke epidemie nu ook op de loer in de voormalige Sovjet-Unie en an dere regio's. Het is voor de internationale en nationale beleidsmakers nog niet te laat om hun strategieën te herzien. In strijd met de VN conventies hebben sommige landen voor een meer pragmati sche benadering gekozen in hun omgang met druggebruik en hiv. Door druggebruik in de eerste plaats als een probleem voor de volksgezondheid te beschou wen kunnen landen de versprei ding van hiv veel effectiever bestrijden. Om dit te bewerk stelligen zal men de volgende stappen moeten ondernemen: - Het implementeren van wetten tegen discriminatie en voor een gelijkwaardige behandeling van drugsgebruikers, om zo de civiele vrijheden en mensen rechten van deze mensen en mensen met hiv te garanderen; - Druggebruik te beschouwen als onderdeel van de volksge zondheid, niet slechts als puur wettelijk, met daarbij een be leid dat deze realiteit weerspie gelt; - Het legaliseren van naald-uit wisselingsprogramma's en het gebruik van methadon en ande re 'vervangende' medicamen ten; - Het creëren van nationale pro gramma's die een volledig scala aan pragmatische, allesomvat tende en toegankelijke schade- reductie bevatten, van onder wijs en behandelingen tot vervangende therapie en naald uitwisseling; - Druggebruikers en hun hulp verleners betrekken bij het ont wikkelen van een drugbeleid op zowel nationaal als internatio naal niveau. De weerstand tegen een effec tief drugbeleid zal er slecht toe leiden dat de de hiv-epidemie verergert en bijdragen aan de dood van miljoenen kwetsbare mensen. GPD Kasia Malinovska-Semproech werkt als directeur aan het Mos- kouse Open Gemeenschapsin stituut ten behoeve van de voor malige communistische landen. Voorheen was zij verbonden aan het HIV en het Ontwikkelings programma van de VN. Verta ling: Ellen Arts. KRONING - Koningin Eliza beth II is in Londen gekroond tot heerseres over het Britse Gemenebest. De kroning en zalving vonden plaats in West minster Abbey. Na de plech tigheid maakte de jonge vor stin in de Gouden Koets een zegetocht door de Engelse hoofdstad. Door overver moeidheid van het lange wachten en door het gedrang langs de route raakten duizen den toeschouwers gewond; 174 mensen werden naar zie kenhuizen gebracht. KOUDSTE DAG - Gisteren was de koudste junidag in de afgelopen eeuw. Het KNMI in De Bilt mat 9,2 graden. De vo- PZC rige koudste dag in de zomef^j maand was 12 juni 1916, ro lt),8 graden. jV( GIRO - Fausto Coppi heeft gii*AI teren de Ronde van Italië g^ese wonnen. Hij had de roze tnIV01 een dag eerder al veroverd e'an stond die in de laatste etapf" niet meer af. lres ronc OOSTHAVEN - De Kamer v£«'cc Koophandel vindt dat de nieran we veerhaven van Breske: aan de oostkant van de bret staande haven moet kome:001' Een haven aan de westka.,n m zou slechts vier minuten tijc^an winst opleveren, maar zou 1 middenstand wel veel schad1*® berokkenen. ieag ierv zerp .et Internet: www.pzc.nl LSer Internetredactie: 'e Postbus 18 e ri 4380 AA Vlissingen aar E-mail: web@pzc.nl []^ar Het Nederlands Politie Instituut en de Raad van Hoofdcommissarissen zijn ervan overtuigd dat de criminaliteit, zoals deze dodelijke over val op een tankstation in Zoetermeer, in zijn totaliteit daalt als je meer drempels opwerpt. foto Jasper Jui nen/ANP door Ferdi Schrooten Negen procent minder woninginbraken, zeven procent minder straatroven. De politie kraait victorie: de resultaten over 2002 zijn de vruchten van een jarenlange campagne voor beveiliging van woningen en meer politie op straat. En misschien ook al van extra rechercheurs en hardere aan pak van veelplegers. Maar een nog lopend onderzoek geeft tegengas: een deel van de misdaad lijkt zich te verplaatsen naar ande re vormen van criminaliteit. Het 'waterbedeffect' is in politiekringen een bekend fenomeen. Druk je links iets de kop in, dan komt rechts iets omhoog. Weten schapper Johan van Wilsen van de Katho lieke Universiteit Nijmegen (KUN) doet er onderzoek naar. 'Onbedoelde gevolgen van inbraakpreventie' is de titel van zijn nog lo pende studie. Na bestudering van gegevens van 70.000 slachtoffers, verspreid over ruim 2100 buurten in 514 gemeenten, dienen zich vol gens die studie inderdaad de contouren van een waterbed aan. Mensen die hun woning hebben beveiligd, maken zelf minder kans het slachtoffer te worden van inbraak. Maar voor andere bewoners lijkt de kans op in braak toe te nemen. Bovendien blijkt dat mensen met een goed beveiligd huis een ho ger risico lopen om op straat beroofd te wor den of schade aan hun spullen op te lopen. Maakt de inbreker die een goed beveiligde woning niet meer inkomt dus automatisch de overstap naar de roofoverval, waarbij hij de huiseigenaar te grazen neemt om toch aan zijn buit te komen? Directeur Paul Reij- enga van de Stichting Politiekeurmerk Vei lig Wonen (PKVW) gelooft er niet zo in. Zijn organisatie heeft inmiddels een certificaat uitgereikt aan 270.000 huishoudens die vol gens het PKVW-principe zijn beveiligd. Mede daardoor is volgens Reijenga het afge lopen decennium het aantal geregistreerde woninginbraken met een derde afgenomen, van zo'n 120.000 naar circa 80.000 per jaar. De afname met negen procent vorig jaar, zo als het Algemeen Dagblad meldt na analyse van bestanden van de diverse politieregio's, verbaast Reijenga dan ook niet. „Gemiddeld is de kans op inbraak dertig op de duizend woningen. Wie zijn huis heeft beveiligd volgens het PKVW reduceert zijn kans slachtoffer te worden van inbraak tot één op duizend. Toen wij in 1993 in Utrecht met dit project begonnen, lag de kans op in braak daar nog op zestig per duizend." 'Natuurlijk' houdt ook de Stichting PKVW rekening met de mogelijkheid van verplaat sing van criminaliteit, zegt Reijenga. Maar hij heeft nog geen cijfers gezien die hem hebben overtuigd van één-op-één verplaat sing naar andere delicten en andere slacht offers. Als voorbeeld noemt hij de overvallen op woningen. Een gewelddadige vorm van in braak dus, op een moment dat de bewoner aanwezig is of thuis komt. „De kans dat je daar het slachtoffer van wordt, neemt licht toe. Die is in Nederland één op de tiendui zend. Maar dat staat in geen verhouding tot de afname van gewone woninginbraken. De kans daarop ligt op 130 per tienduizend", zegt de PKVW-directeur. Met andere woor den: als de inbrekers overgaan tot roof met geweld, moet de kans daarop veel hoger lig gen dan één op tienduizend. Het waterbedeffect is voor de politie geen reden om de strijd tegen de criminelen te staken. „Er zal altijd sprake zijn van een ze kere verplaatsing", zegt woordvoerder Cees den Bakker van het Nederlands Politie In stituut en de Raad van Hoofdcommissaris sen. „Maar feit is dat we de laatste tijd meer criminelen pakken en meer zaken oplossen. Onverbeterlijke criminelen heb je altijd. Wij zijn er echter van overtuigd dat de cri minaliteit in zijn totaliteit daalt als je meer drempels opwerpt." Voorzichtig hoopt de politie dat de afname van het aantal straatroven, door het AD in 2002 becijferd op zeven procent, al is toe te schrijven aan recente maatregelen. Den Bakker: „Misschien is onze harde aanpak van de veelplegers al terug te zien in de cij fers over vorig jaar. Laten we hopen dat een groot deel van hen definitief ontmoedigd raakt. Dat scheelt altijd een slok op een bor rel." De politie lijkt gelijk te krijgen van weten schapper Van Wilsen. Met een paar slagen om de arm stelt hij dat criminaliteit zich door beveiligingsmaatregelen weliswaar her en der verplaatst, maar uiteindelijk neemt de totaalkans slachtoffer te worden van diefstal, geweld en vandalisme - inclu sief inbraak - af. GPD door Frans Lindenkamp Het akkoord is vorige week in Venezuela met veel tamtam gepresenteerd. Maar het biedt geen enkele garantie op een einde aan de hardnekkige politieke crisis. Sterker: het is de vraag of het referendum over het aanblij ven van de omstreden presi dent Hugo Chavez er wel komt. Het houden van een referen dum is de inzet van een ne gentien punten omvattend pact, dat regering en opposi tie vorige week na ruim zes maanden van internationale bemiddeling met een hand tekening bezegelden. Langs deze weg moet op democrati sche wijze een einde worden gemaakt aan de felle confrontaties tussen voor- en tegenstanders van het auto ritaire staatshoofd en zijn op Cubaanse leest geschoeide linkspopulistische beleid. Chavez - een ex-legerkolonel met een mislukte coup op zijn naam - blijft het olierijke Zuid-Amerikaanse land tot op het bot verdelen. Aanhou dende rellen tegen zijn be wind hebben sinds de gefaal de staatsgreep van vorig jaar april aan ruim 80 burgers in beide kampen het leven ge kost. Politieke analisten tonen zich uitermate sceptisch over de uitvoering. Zij betitelen het akkoord als niet meer dan een intentieverklaring. Ie dereen vraagt zich hardop af of de president wil meewer ken aan zijn 'eigen val'. „Ik heb er een hard hoofd in. Chavez is een president, die patent heeft op het niet na komen van zijn woorden", zegt parlementslid Felipe Mujica. Zijn socialistische MAS steunde aanvankelijk diens vreedzame revolutie om de rijken ten gunste van de armen af te romen, maar de partij sloot zich later bij de oppositie in het parlement dc aan. Chavez noemde het ak koord in een nationale rede BI voor radio en tv als een door- mi slaand succes. Chavez, die Be veelzeggend bij de onderte-mi kening verstek liet gaan, be- ka loofde hard te zullen werken om de overeenkomst in prak- Vo tijk te brengen. De maat-Dn schappelijke oppositie ver-stc enigd in het Democratisch Coördinaat (DC) reageerde met reserves. De overeen- komst is niet wat zij voor ogen had. Toch heeft zij, ver zwakt door de in januari af gebroken staking van twee maanden waarmee de allian tie Chavez tevergeefs tot op stappen probeerde te dwin gen, ingestemd. Ingewijden benadrukken dat weg naar de volksraadple ging vol ligt met obstakels. Het plebisciet mag volgens de letter van de grondwet vanaf 19 augustus gehouden worden, wanneer de helft van het zesjarige mandaat van Chavez erop zit. Daar voor moet het D C tweeënhalf miljoen handtekening opha len, dat is twintig procent i van het electoraat. De vier milj oen die het D C in f ebrua- ri kort na de geflopte mega- i staking beweert te hebben opgehaald, acht de regering ongeldig. Een ander heikel punt blijft de nieuw te benoemen Kies raad, die het licht op groen moet zetten voor het referen dum. De vijf leden ervan worden voorgedragen door de regering en voor hun aan stelling is een tweederde meerderheid in het parle ment nodig. Die heeft Chavez niet. Enorm touwtrekken hierover lijkt in het verschiet te liggen. Mocht het tot refe rendum komen, dan heeft de oppositie minstens 3,76 mil joen stemmen nodig om zich van Chavez te ontdoen.In procenten uitgedrukt: 59 procent van de uitgebrachte stemmen. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal55,10 per jaar; €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 aar b m uur and ees ang :n di ezor arm Bn ni 'illet teldt ;anti len c ankt ts. A edri; istre ïlf. Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooru zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 an Ol Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118) 470100 Rubrieksadvertenties (kleintjetn de lorga ij w; arar nd v >vanj ocra lacht nglc Auteursrechten voorbehouden Won Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooi - aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onAj WC (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pn) pj-c ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerd derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij; PZC, afdelir'OCGS lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. p nr.r #rkei )k aa Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Behoort tot LUGQBflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4