Piepers buren stappen massaal over op collectieve beveiliging VOORDEEL 0.69 1.39 4.72 Advocaat MeesPierson brandt Margarita af Hirsi Ali beticht VVD van kiezersbedrog Kabinet kan leven met Europese president Pluimveehouders moeten lang wachten Patiënt moet sneller worden ontslagen uit ziekenhuis ^Overvallers in bankkluis hp verrassen employee Risico's Herten inzetten tegen duinverval IBG snoeit in studiebeurzen Nigeriaanse prostituees opgepakt Begijnhofje in de middag dicht Gouden Griffel voor Godje dinsdag 3 juni 2003 Ongeloofwaardig Snel Broccoli per 500 gram Ch Gebraden beenham 100 gram Ch Kip grill-pakket verpakt, kilo ch Nü een vollere tas voor minder geld Kippenhokken blijven nog leeg door Petra Huijser op: DEN HAAG - Hoewel er al bijna twee weken geen geval van vo gelpest meer is geweest, duurt het waarschijnlijk nog minstens twee maanden voor de kippen hokken op pluimveebedrijven weer vol zijn. Eerst moet de mest worden weg- A gehaald en moeten de getroffen ^bedrijven worden ontsmet. Als vervolgens een lichting testdie- n Rt nee: en ons eer- he, an BREDA - Een medewerkster van de Fortis Bank aan het Bre- ookdase Kloosterplein heeft gister middag de schrik van haar leven gekregen. Toen ze om 13.00 uur -voor het eerst na het weekeinde »|de kluisruimte van de bank - dopende, bleken daar twee ge- jj| maskerde mannen te zitten. [De vrouw werd naar een naast gelegen ruimte gedirigeerd, waarna de twee overvallers er /met enkele tassen vandoor gin- yjgen. De twee zijn vertrokken in een blauwe Volkswagen Golf die buiten klaarstond. Volgens de politie zat hierin mogelijk een ^handlanger te wachten. De auto is later elders in Breda terugge vonden. In de kluisruimte is een nog on bekend aantal kluisloketten opengebroken. Hoeveel de man- jaagnen uit de kluisjes hebben mee- ,.31 genomen is niet bekend, er 2tDe politie onderzoekt hoe en wanneer de mannen de kluis van de Fortis Bank zijn binnen- daao®e^omen' '■30 B er 0,1 ren, de 'verklikkippen', op de 250 pestbedrijven ziektevrij blijft, dan gaat het licht voor de sector weer op groen. Het ministerie van Landbouw begon gisteren met het oprui men van de 30.000 ton kippen mest die nog op de door de pest getroffen bedrijven ligt opge slagen. De mest, die al tijden niet mocht worden afgevoerd, wordt opge slagen op daarvoor geschikt ge maakte locaties in Barneveld en Valkenswaard. ,,In die mest kan het virus nog lange tijd overle ven", aldus een woordvoerder van Landbouw. Later gaat de mest naar een verbrandingsin stallatie. Het opruimen van de mest neemt twee tot drie weken in be slag. Daarna worden de bedrij ven nog een keer grondig ont smet. Pas als dat is gebeurd, kunnen op alle getroffen bedrij ven verklikkippen worden uit gezet. „Dat moet één procent zijn van het aantal dieren dat normaal aanwezig is. Wie duizend kip pen had, heeft er in die periode tien rondlopen. Als er na drie weken in hun bloed geen virus wordt aangetroffen, dan kun nen alle lichten weer op groen", verwacht J. Wolleswinkel, voor zitter van de Nederlandse Orga nisatie van Pluimveehouders. Wolleswinkel denkt dat de eer ste kuikens pas drie weken daarna hun hok weer ingaan. Al kuikens uitbroeden terwijl de verklikkippen nog rondlopen, durft volgens hem niemand aan. „De financiële risico's zijn te groot, want er hoeft maar een kip positief te zijn en dan duren de problemen voort." Zo duurt het tot op zijn minst nog negen weken voor de eerste bedrijven weer opstarten. Toch staat Wolleswinkel volledig achter het beleid van het minis terie. Het is volgens hem de eni ge manier om een nieuwe uit braak te voorkomen. „In Italië hebben ze niet zoals wij de tijd genomen, maar hebben ze vrij snel na het stoppen van de uit braken weer kippen uitgezet. Daar kregen ze vervolgens de ene na de andere nieuwe brand haard." GPD DEN HAAG - Patiënten moeten sneller uit het ziekenhuis worden ontslagen. Dat kan als alle zorginstellingen betere afspraken met elkaar zouden maken. Volgens het College van Zie kenhuisvoorzieningen kunnen de vrijkomende plaatsen worden gebruikt om de groei van het aantal patiënten op te vangen. Het College zegt in een advies aan minister Hoogervorst van Volksgezondheid dat er door de vergrijzing en de ontwikkelingen in de me dische techniek de komende tien a vijftien jaar een aanzienlijke toename te verwachten is van het aantal patiënten. De minister wil echter dat het aantal ziekenhuisbedden per duizend inwoners omlaag gaat en de ziekenhuizen gaan daar in hun nieuwbouwplannen ook van uit. Het aantal bedden per duizend inwoners is nu ongeveer drie en gaat terug naar twee. Gezien de te verwachten groei van het aantal patiën ten leidt dat volgens het College tot een groot tekort aan bedden als patiënten niet sneller doorstromen. De komende tien jaar zijn de problemen vol gens het College op te lossen zonder het aantal bedden in verpleeghuizen te vergroten. Uit een onderzoek onder de ziekenhuizen in Amster dam bleek dat er een enorm verschil is in het aantal dagen dat patiënten daar worden be handeld. In sommige was dat tien keer langer dan in andere. Het ziekenhuis waar patiënten het snelst 'doorstroomden', had de beste af spraken gemaakt met verpleeghuizen. Na 2015 zal het aantal plaatsen in verpleegtehuizen wel moeten worden vergroot. In het positiefste sce nario berekende het College dat er tot het jaar 2030 minimaal twintigduizend extra bedden moeten komen. GPD TERSCHELLING - Edelherten kunnen de verschraling van duinen op de waddeneilanden tegengaan. Grazende herten vergroten de biodiversiteit. Hoogleraar ecologie H. Olff van de Rijksuniversiteit Gronin gen (RUG) heeft dat gisteren gezegd. Olff vindt Terschelling bij uitstek geschikt voor edelherten, omdat ze geen gevaar voor de omgeving opleveren.,Ze kunnen sowieso niet van het eiland af. Ook is er op Terschelling weinig gemotoriseerd ver keer." ANP GRONINGEN - Ruim drieduizend studenten in Nederland dreigen deze zomer een lagere studiebeurs te krijgen. Ze staan bij de Informatie Beheer Groep (IBG) geregistreerd als uitwo nend, maar een controle bij gemeenten kon dat niet bevesti gen. Daardoor kan hun beurs vanaf 1 juli met zo'n 140 euro per maand worden verlaagd. Een woordvoerder zei gisteren dat 3100 studenten een ander adres hebben opgegeven bij de IBG, of zich niet bij de gemeen ten in hun studiestad heten inschrijven. ANP AMSTERDAM - In Amsterdam heeft de politie de afgelopen dagen enkele tientallen ilegale prostituees uit Nigeria aange houden. De vrouwen worden morgen op het vliegtuig gezet naar hun thuisland. De politie voerde de actie uit in samenwerking met de IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst) en de Nigeriaanse auto riteiten. De ihegale prostituees veroorzaken volgens de poli tie veel overlast en maken zich schuldig aan berovingen. Afgelopen weekeinde zijn veel vrouwen opgepakt in de bin nenstad van Amsterdam, terwijl de actie gisteren was gericht op woningen in Amsterdam-Zuidoost. ANP AMSTERDAM - Het uit 1389 daterende Begijnhofje in de binnenstad van Amsterdam is 's middags voortaan verboden terrein voor toeristen. De rechtbank in Amsterdam bepaalde gisteren dat stichting Het Begijnhof voorlopig na 110 0 uur de deur op slot mag doen. Een deel van de bewoonsters van het historische hofje heeft genoeg van grote groepen luidruchtige toeristen. De vrouwen kondigden daarom aan de openingstijden in het toeristensei zoen te beperken van zeven tot elf. Het stadsdeel Centrum was het daar niet mee eens en legde een dwangsom op van duizend euro per dag als de poort dicht zou gaan. De stichting stapte daarop naar de rechter. ANP AMSTERDAM - De Gouden Griffel, de prijs voor het mooiste kinderboek, is dit jaar toegekend aan Godje van Daan Rem- merts de Vries. Het Gouden Penseel 2003, voor de mooiste il lustraties in een kinderboek, gaat naar Thé Tj ong-Khing voor zijn tekeningen in Het Woordenboek van Vos en Haas van schrijfster Sylvia Vanden Heerde. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek gisteren bekendgemaakt. Zilveren Griffels gaan naar Annemarie van Haeringen (Het begin van de zee)Maritgen Matter (Schaap met laarsj es)Sel- ma Noort (Mag ik je spook even lenen?), George Saunders (De zeer volhardende Gappers uit Frip) en Vibeke Roeper (Zwarte peper, scheurbuik). ANP Veel belangstelling voor prinses Margarita in de Amsterdamse rechtbank. door Lianne Sleutjes /ater uurDEN HAAG - In de WD is een '3 59Strijd ontbrand rond het woord- ;31gVoerderschap over integratie en l3 2Qeniancipatie. Kamerlid Ayaan 12.05Hirsi Ali is boos dat zij dit I2.20fvoordvoerderschap niet krijgt, 12.1550 blijkt uit een interview met •-NRC Handelsblad. Zij noemt I2.26[iet 'kiezersbedrog' van de WD jn zinspeelt erop dat zij zich vate Wllicht af splitst als ze niet haar uur tL sin krijgt. Hirsi Ah zelf was gis- „teren niet bereikbaar voor com- 23.46/nentaar. 23.56 1256Volgens VVD -fractievoorzitter 12.59|ozias van Aartsen is bij de libe- 12.49.aien niemand nu al zeker van 1 O Q9 '"pen woordvoerderschap. Alleen iet WD-Kamerlid Frank de Crave; die heeft financiën in lijn takenpakket. „Ayaan is looit toegezegd dat zij de porte- 'euille Integratie zou krijgen. Die had zij voorheen ook niet. /z Toen was Henk Kamp daar de ;erste man voor en Stef Blok de ;weede", aldus de woord voer- v Ier van Van Aartsen. Kamp ,O30ilijft nu toch in het kabinet als Isobai minister van Defensie dus is bij de WD weer een dans om de woordvoerderschappen ont staan. Hirsi Ali zegt dat de kiezers haar in januari kozen op basis van 'de belofte dat ik woordvoerder in tegratie en emancipatie zou worden'. Zij stelt in het inter view dat ze niet van plan is zich vier jaar lang 'bezig te houden met lantaarnpalen'. De woord voerder van Van Aartsen zegt niet te weten wat de mogelijke afspraken tussen Hirsi Ali en Gerrit Zalm, WD-lijsttrekker bij de jongste verkiezingen, zijn geweest. Hirsi Ali deed vorig jaar van zich spreken toen zij als mede werkster van het wetenschap pelijk bureau van de PvdA fer me uitspraken deed over de islam en vrouwenbesnijdenis. Ze kreeg bedreigingen uit isla mitische hoek en dook tijdelijk onder. De geboren Somalische stapte in oktober 2002 over naar de WD en kwam daar hoog op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. GPD )AG3JU r stevi /land e /varme 25 gra/ ed ma een e in ider w uid-Nc /allen I varm. doorCarine Neefjes AMSTERDAM - Advocaat A. van Hees van MeesPierson had gisteren weinig mededo gen met prinses Margarita, die de bank er van beschuldigt 100.000 dollar aan haar vader Carel Hugo de Bourbon de Parme te hebben overgemaakt. „De prinses roept maar wat. En zodra het lijkt dat dat niet klopt, roept zij weer wat anders." Margarita heeft de bank zelf telefonisch toestemming gegeven, aldus Van Hees. De transactie is uitgevoerd op 16 januari 1998, zo blijkt uit een bankafschrift dat is ver stuurd naar het adres van haar moeder, prinses Irene. „Margarita beweert nu dat het geld zonder haar toestemming is overge maakt. Volstrekte onzin." Margarita, die in het kort geding voor de Amsterdamse rechtbank een schadevergoe ding van 73.899 euro van de bank eist, staart stoïcijns voor zich uit. Zij wordt niet verge zeld door haar echtgenoot De Roy van Zuy- dewijn, maar laat zich bijstaan door twee advocaten. Jurist F. Kemp voert het woord, advocaat J. Pen geeft haar morele steun. Tijdens zijn pleidooi betoogt Kemp dat haar broer prins Carlos aan MeesPierson de op dracht heeft gegeven om 100.000 dollar van Margarita's rekening te halen en dat bedrag te storten op de rekening van vader Carel Hugo in Brussel. Volgens Kemp is de prinses over die transactie nooit geraadpleegd en heeft de bank onrechtmatig en onzorgvul dig gehandeld. Volgens de prinses is het rekeningafschrift 'onbegrijpelijk', omdat niet is vermeld dat het bedrag is overgemaakt naar haar vader. „Hoezo onbegrijpelijk", reageert Van Hees. Voorlezend uit het dossier: ,,,Op 16 januari 1998 is 100.000 dollar van haar rekening foto Marcel Antonisse/ANP overgemaakt naar H. de Bourbon de Par me.' Dat is haar vader, dat moet ze begrij pen, daar is weinig intelligentie voor nodig. Er is geen woord Spaans bij." Van Hees noemt het volstrekt ongeloof waardig dat de prinses pas vijf jaar na dato de geldtransactie aankaart. „Ook voor een prinses gaat het om een aanzienlijk groot bedrag. Heeft ze die 100.000 dollar nooit eerder gemist?" Onduidelijk blijft wie uiteindelijk de op dracht heeft gegeven tot de overboeking aan de in financiële nood verkerende Carel Hugo. Het was mondeling, bevestigt advo caat Van Hees, maar uit privacy-overwe- gingen mag hij niet zeggen uit wiens mond het kwam. „Maar een ding is duidelijk: voordat de overschrijving plaats vond, heeft Margarita direct en onvoorwaardelijk toestemming gegeven." De rechtbank doet uitspraak op 12 juni. GPD Abiop DL) z-o coe-q va//*;T in pe o^tilocr door Jacob van der Meulen AERDENHOUT - Op 260 toe gangspoorten van villa's, land goederen en buitenplaatsen in Aerdenhout en Bentveld prijkt het witte bordje met de blauwe letters 'Beveiligd door NVD be veiligingen'. De afgelopen twee jaar stapte de goudkust van Ne derland massaal over op collec tieve beveiliging. Honderd pro cent dekking is er nog niet. Zo was de buurman van Roel Pie per wel collectief beveiligd, maar de zakenman/hoogleraar en zijn gezin niet. De NVD Haarlem (NVD) ont wikkelde het systeem van col lectieve beveiliging in de Rot terdamse wijk Kralingen. Daar werden zestig rijke families bin nen vier maanden tijd door in brekers bezocht. Nadat de NVD een half jaar lang in de wijk sur veilleerde, was het aantal inbra ken teruggebracht tot nul. Collectieve beveiliging maakt de bescherming van huis en goe deren goed betaalbaar voor mensen die niet op een euro hoe ven te kijken. In Aerdenhout be talen deelnemers 45 euro per maand. Ze kunnen er op reke nen dat bij een alarm binnen vijf minuten de NVD voor de oprij laan staat. Het project Veilig Aerdenhout/Bentveld leidde tot spectaculaire successen. Ten opzichte van het hoogtepunt van de inbraakgolf die in 2001 werd veroorzaakt door voorna melijk Oost-Europese bendes, daalden de insluipingen in het - -lA Al Een beveilingsman bewaakt het huis van Roel Pieper. eerste half jaar van 2002 met 50 procent. Nog opvahender was dat bij geen enkele deelnemer meer werd ingebroken. Volgens Theo Stevens van NVD is het project vooral geslaagd door de snelle uitruktijd. Zes bewoners waren het zat dat het een half uur duurde voordat de politie kwam. „Wij hebben sa men met hen een bewonersco mité gevormd dat het overleg opende met de politie. Daar za ten ze in het begin niet om ons te springen, maar dat veranderde toen we het succes van het pro ject konden aantonen." Tijdens de nachtelijke controles en op vier willekeurig gekozen uren overdag en 's avonds be vindt zich continu een surveil lancewagen van NVD in het ge bied. Als er een telefonisch of elektronisch alarm bij de meld kamer binnenkomt, dan is de wagen binnen vijf minuten ter plekke. De surveillant maakt een rondje om het huis en, als hij niets vindt, gaat hij naar bin nen. Heeft hij of zij zich binnen vijf minuten daarna niet ge meld, dan zijn andere NVD'ers en de politie 'gigantisch snel' op de plek van het misdrijf, aldus Stevens. Dat Roel Pieper en zijn vrouw na het inbraakalarm zelf op on derzoek uitgingen en daarbij werden neergestoken, staat haaks op het dringende advies dat de NVD aan de deelnemers geeft. Stevens: „Blijf altijd bin nen en wacht op hulp. Sommige huizen zijn beveiligd als Fort van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het kabinet kan leven met een Europese 'president' als permanente voorzitter van de Europese Raad, de vergaderingen van Eu ropese regeringsleiders. Voor waarde is dat die president niet te machtig wordt en bij voor keur een meer ceremoniële functie krijgt. Dat bleek gisteren uit de woor den van staatssecretaris Nicolaï van Europese Zaken bij een bij eenkomst van de partij van Eu ropese sociaal-democraten, PES, in Amsterdam. Nicolaï zei nog altijd tegen een Europese 'zonnekoning' te zijn, maar als een vaste voorzitter minder macht krijgt, maakt dat hem 'minder bezwaarlijk'. Dat zelfde geldt als er meer even wicht komt tussen de Europese instellingen en de Europese pre sident een sterkere Europese Commissie tegenover zich krijgt. Ook moet het Europees Parlement meer bevoegdheden krijgen op het gebied van bud getrecht en initiatiefrecht. Nederland is altijd fel tegen een permanente voorzitter van de Europese Raad geweest, met het argument dat dat de grote lan den in Europa zou bevoordelen. De WD-fractie in de Tweede Kamer wil zelfs een veto tegen een dergelijk voorzitterschap. PvdA-leider Bos riep het kabi net gisteren op niet te dreigen met een veto, maar aan te sturen op een compromis. Nicolaï zei in reactie daarop dat hij nooit spreekt over het instrument ve to. „Ikdreigniet datikhet ga ge bruiken, maar ik zal ook nooit zeggen dat ik het zeker niet ga gebruiken." Nicolaï zei ook 'lie ver geen compromis dan een slecht compromis' over het vas te voorzitterschap te krijgen. Nu is het zo dat alle vijftien EU- landen om de beurt een halfjaar voorzitter zijn. Als de EU vol gend jaar na de uitbreiding met Oost- en Midden-Europese lan den 25 lidstaten telt, dan moet er een vaste voorzitter van de Europese Raad komen. Dat is althans het voorstel van de Franse oud-president Giscard d'Estaing, die leiding geeft aan de Europese Conventie. Die Conventie is een werkgroep van 105 regerings- en parlementaire vertegenwoordigers van de hui dige EU-landen en de landen die volgend jaar juni toetreden tot de EU. De Conventie presenteert op 20 juni op de Europese top in Grie kenland een voorstel voor een Europese grondwet en voor in grijpende interne hervormin gen binnen de instellingen van de Europese Unie. Het kabinet hakt vrijdag kno pen door over het standpunt over de conventie. ANP Advertentie foto Marcel Antonisse/ANP Knox. Ze hebben detectiesyste men, camera's en zelfs inbraak- veilige 'strong rooms' met tele foon waarin je veilig kunt vluchten. Maar als je uit die be veiligde schil van bewaking stapt, ben je zeer kwetsbaar. De ervaring leert dat initiatie ven als dat van de NVD inbra ken niet tegengaan, maar slechts verplaatsen. Dat hebben het naastgelegen Bloemendaal en Overveen inmiddels ge merkt. De NVD is twee maan den geleden dan ook begonnen om daar een nieuwe markt aan te boren. De wit/blauwe bordjes zijn in dit eveneens bovenmoda- le stukje Nederland al bij tach tig villa's te vinden. GPD pagina 4: misdaadcijfers zijn mogelijk vertekend VERS EN MARKTPRIJS 25% KORTING kilo 1.38 kilo 13.90 De Van/voor-aanbiedingen zijn alleen geldig met Ctt Bonuskaart tot en met 8 juni 2003.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3