11 Mabélis Braderiehoek Gimbrère Honden aan de lijn bij onbekende brokken Hogeschool Zeeland geeft de toon aan met verpleegkunde Gemeente betwijfelt behoefte nieuwbouw ouderen Sint Jansteen Toeristische gidsen aan weerszijden van Schelde werken samen Cadeauwinkel in Sluis doelwit van ramkraak AvestaPolarit bij Westdorpe investeert 34 miljoen euro Woelig boterzachte prijsjes! BL0F OMARM zeeuwse almanak 21 ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 3 juni 2003 I» Plagiaatcontrole op Zwincollege blijkt succesvol Overgeven 1b Pinksterprijsvraag! KORTINGEN TOT Jaloers Werkstraf voor drugsbezit Lentemarkt in Bachten Dieke DRVK Markt 51 Middelburg (0118) 886886 -ipi le V! iog l WO 3uri :leti envi mei :ma ntr; ord 'Mi eizo nco ■izot irvo ;nee doorRenévan Stee SLUIS - Bij Hollandia Kado aan de Kapellestraat in Sluis is gisterochtend vroeg een ram kraak gepleegd. De daders namen voor enkele tienduizen den euro's kristallen voorwer pen van het Oostenrijkse merk Swarovski mee. De inbrekers beukten om streeks half vijf met een Neder landse Volkswagen Bora op de dubbele glazen voordeuren van de winkel. Een wakker ge schrokken overbuurman zag twee mannen met bivakmutsen de zaak binnengaan. In de apar te ruimte voor Swarovski-attri- buten sloegen de inbrekers de ruiten van drie vitrinekasten kapot, waarna ze weekendtas sen met hun buit vulden. „Uit sluitend de grotere en duurdere prestigeobjecten zijn gestolen. Die mannen wisten dus heel goed waarmee ze bezig waren", verklaart een ontdane winkelei genaar J. Mesure. Hij is ervan overtuigd dat hij het slachtoffer is van een bende die op bestel ling werkt. Al eerder werden di verse Swarovski-dealers in het land de dupe van inbraken. De politie was enkele minuten na de inbraakmelding ter plaat se. De daders waren toen al ge vlogen. De alarmcentrale had kort daarvoor een melding ge kregen van een ongeval in Zuid- zande, waar de dienstdoende agenten een kijkje namen. Op die bewuste plaats troffen ze echter niets aan. Op dat moment sloegen de dieven hun slag in Sluis. West-Zeeuw-Vlaanderen wordt al geruime tijd geteisterd door ramkraken. Het is de vijfde gro te winkelinbraak in ruim twee- enhalve maand. De inbrekers hielden vooral huis in Oostburg, waar een fotozaak, juwelier en twee opticiens werden bestolen. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick staat het niet vast dat de melding van het on geval in Zuidzande vals was. Maar geheel toevallig is deze volgens hem ook niet. Van Mou rick voegt er aan toe dat ram kraken als deze niet zijn te voor komen door de inzet van extra agenten. „Los van het feit dat we die extra mensen toch niet krijgen, moet de oplossing zo veel mogelijk worden gezocht in de preventieve sfeer, door bij voorbeeld obstakels voor de winkels te plaatsen en intensie ver te surveilleren in de kernen. Nieuwe banen bij staalfabriek Doro m.J |ke: ieC; eni agu ..DJ igis: rnS iet t peil em nd.l der en gent ops ;rde en. >org 1 tel door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Staalverwer- kingsfabriek AvestaPolarit Processing op de Axelse Vlakte bij Westdorpe geeft de regionale werkgelegenheid een impuls met de bouw van een nieuwe productielijn. Deze levert vijf entwintig nieuwe arbeidsplaat sen op. Ook indirect betekent de uit breiding een oppepper voor de economie, want de bouw wordt gedeeltelijk uitgevoerd door aannemers uit de streek. De bouw van de nieuwe productie hal en een volautomatisch hoogbouwmagazijn op een ter rein van vier tot vijf hectare nabij de huidige vestiging be gint in september. De inge bruikname is voorzien in 2004. Met de uitbreiding is een inves tering van 34 miljoen euro ge moeid. De werving van de nieuwe arbeidskrachten start begin volgend jaar en richt zich op mensen met een middelbare be roepsopleiding metaal- of pro cestechniek. De dochter van het Fins/Zweedse AvestaPolarit maakt de afgelopen jaren een flinke groei door. De jaarpro ductie van roestvaststalen pla ten bedroeg 150.000 ton in het jaar 2000. Dit jaar produceert het bedrijf 265.000 ton en na uitbreiding komt de capaciteit uit op meer dan 500.000 ton staalplaten per jaar. AvestaPolarit heeft momenteel 130 werknemers. Het bedrijf startte ruim tien jaar geleden met zestig werknemers en een jaarproductie van 38.000 ton. Avesta/Polarit in Westdorpe voerde voor de uitbreiding strijd met andere vestigingen van het concern in Duitsland, Frankrijk, Italië en Finland. Volgens directeur Marc van 't Westeinde versloeg zijn vesti ging deze 'concurrenten' door de uitstekende bedrijfsresulta ten van de fabriek in Westdorpe en de gunstige, centrale ligging in West-Europa. De fabriek op de Axelse Vlakte maakt met drie productielijnen staalplaten in verschillende diktes, die hun weg vinden naar de (petro)chemische industrie, ziekenhuizen, restaurants en keukens, de voedingsmiddelen industrie en de architectuur. Van 't Westeinde verwacht op de langere termijn nog verdere uit breiding van het bedrijf. „De vraag naar roestvaststaai groeit het sterkst ten opzichte van an dere materialen zoals alumini um, koper en koolstofstaal. Roestvaststaai vindt een steeds bredere toepassing." Logisch gevolg van de uitbrei ding is dat de activiteiten aan de kadé op de Axelse Vlakte toene men. Nu meert daar elke week één schip met staalrollen aan, voortaan zullen dat er twee zijn. In de nabije toekomst wordt el ke week meer dan tienduizend ton staal aangeleverd, verwerkt en verder gedistribueerd. Dat gebeurt over de weg en via het spoor. ere! aag; Et dat ïenl ?r ge in hi lagt nstp iindi van en ai dol sleci aan| ;enti niet •apa ten{ lanï ovei i dai en i ach ekei hoe lang ram OOSTBURG - De proef op het Zwincollege in Oostburg om werkstukken van leerlingen met speciale software te scree nen op plagiaat, is een succes. Dat zegt rector C. Hoek van de school voor vmbo, mavo, havo en vwo. Het Zwincollege past de metho de al bijna een heel schooljaar toe. „Het internet is heel com fortabel om gemakkelijk infor matie te vinden", verklaart Hoek de maatregel. „Maar het is wel de bedoeling dat de leer lingen met die informatie zelf aan de slag gaan en niet klakke loos dingen kopiëren en plak ken. Ze moeten zelf nadenken en zelf omgaan met de informa tie." Op het internet zijn tal van sites te vinden waarop kant-en-klare boekverslagen staan. Die uit treksels dienen niet alleen als geheugensteuntje voor de mon delinge examens. Eindexamen kandidaten havo en vwo krij gen ook cijitrr voor de boekversla gen. In de Verenigde Staten ma ken mensen uit het onderwijs gebruik van de website 'plagia rism. org'waar ze verslagen van hun leerlingen met behulp van speciale software kunnen ver gelijken met boekverslagen die op internet te vinden zijn. Volgens rector Hoek zijn al en kele leerlingen van het Zwin college erop betrapt dat ze ver slagen zonder eigen inbreng van internet plukten en inleverden als eigen werk. „En dat werkt preventief", zegt hij. Honden schijnen het paraffine-achtige goedje graag te eten, maar zouden later last krijgen van diarree. door René van Stee BRESKENS - De paraffine- achtige stof die zondag werd aangetroffen op de stranden tussen Zoutelande en Vlissin- gen is ook aangespoeld op de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Met name op het strand ooste lijk van de veerhaven in Bres- kens lagen brokstukken, in grootte variërend van een keitje tot een voetbal. Medewerkers van gemeente werken in Sluis hebben het crè mekleurige goedje zaterdag voor een groot deel opgeruimd. Het ging om ongeveer een ku bieke meter. Ongeveer dezelfde hoeveelheid werd gisteren nog eens aangetroffen. Deze resten worden naar verwachting van daag opgeruimd. Het onderzoek naar de samen stelling en de herkomst van het spul is nog niet afgerond. Nog steeds wordt vermoed dat de stof afkomstig is uit het schip de Alan A. Dale, zegt woordvoer der J. Geluk van Rijkswater staat. Het schip wordt momen teel geruimd voor de verdieping van de Westerschelde. „Bij de ruiming zijn meldingen binnen gekomen dat er een witte gelei achtige substantie naar boven kwam. Hoewel niets vaststaat, denken we daarom nog steeds in die richting", aldus Geluk. Hij gaat er vanuit dat de veroor zaker van de verontreiniging voor de kosten van de opruim- werkzaamheden opdraait. Of dit de Combinatie Wrakkenrui- ming Westerschelde (CWW) wordtstaat nog niet vast omdat de herkomst van de klonten nog onbekend is. Ook moet nog wor den uitgezocht of de bergers van de Alan A. Dale hebben voldaan aan alle voorwaarden in hun contract met Rijkswaterstaat. De paraffine-achtige stof levert volgens Rijkswaterstaat geen gevaar op voor de volksgezond heid. Maar bezitters van honden wordt geadviseerd hun huisdier op het strand aan te lijnen, om dat dieren - ook vogels - veel van het spul eten en het onbekend is welke effecten dat op hun ge zondheid heeft. Een Bressiaanse hondenbezit ter nam gisteren op het strand het zekere voor het onzekere en vierde de riem aan de hals band tot maximaal een meter. De man vermoedt dat de honden ilier Villi t ie): Asf i: 11. Advertentie bij <D "o c W) 'co <D -o van 2 t/m 7 juni een week lang Sint Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 door Henk Postma VLISSINGEN - Het Hoge school Zeeland heeft een modelopleiding verpleegkun de in huis. In één jaar tijd wist de HZ de opleiding zo dras tisch te verbeteren dat die nu aan andere hogescholen, en aan universiteiten tot goed voorbeeld wordt gesteld. Dat blijkt uit een bevindingenrap port van de Onderwijsinspec tie. Begin vorig jaar dreigde het ministerie de opleiding op te heffen omdat de kwaliteit ver beneden de maat was. Er werd een rigoureus vernieuwings- plan doorgevoerd. Al na vijf maanden kon de inspectie vaststellen dat de opleiding van de 'degradatiezone' naar de 'voorhoede' galoppeert. Het bevindingenrapport stelt vast dat de opleiding nu inder daad tot de beste in het land moet worden gerekend. Ande re hogescholen en ook univer siteiten kunnen er van leren hoe het moet. De studenten vertelden de inspectie dat de opleiding wel zwaarder is ge worden. Ze ervaren dat over wegend als positief. De ingrijpende vernieuwing kon zo snel worden doorge voerd door de aankoop van een studieprogramma van de Ho geschool Rotterdam, en door te rade te gaan bij 'topver- pleegkundigen, die trendset tend zijn in hbo-land'. Van de 20 docenten werd de helft ver vangen. Veel van de docenten staan nu ook zelf op de werk vloer van Zeeuwse zorginstel lingen. Opleidingsmanager Jan Zwemer, die z'n schouders on der de nieuwe aanpak zette, heeft nog meer ambities. Hij wil de opleiding uitbouwen tot een kenniscentrum waar alle Zeeuwse zorginstellingen des kundigheid kunnen halen voor het doorvoeren van ver beteringen of het oplossen van problemen. i Op woensdag 4 juni in deze krant de Puzzel mee en win een van de vele mooie prijzen! Advertentie IANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst twijfelt of er behoefte is aan 25 nieuwe zorgwoningen in Sint Jansteen. Volgens wethouder P. Weemaes is die behoefte moei lijk hard te maken. Voorzitter G. Verhagen van de Stichting On dersteuning Woonzorgcomplex Sint Jansteen vindt dat vreemd. „Steeds wordt weer een ander excuus verzonnen om de zorg woningen niet te bouwen. Eerst zouden er niet genoeg contingenten zijn. De provincie liet echter weten dat dit geen probleem was. Toen zou er geen geschikte locatie zijn. Nou, wij hebben er meer dan één opge noemd. En nu zou er geen be hoefte zijn? Dat betwijfel ik ten zeerste. Er zijn immers cijfers voorhanden van het aantal ou deren in Sint Jansteen en van de landelijke norm voor ouderen- woonzorg. Ik weet zeker dat de behoefte wordt aangetoond als je langs de deuren gaat." De komst van de 'zorgcirkel', de eerste fase in het traject voor ouderenwoonzorg in Sinbt Jan steen, kan Weemaes wel garan deren. Woningbouwvereniging RZVW in Axel gaat inventarise ren hoeveel bestaande wonin gen aangepast moeten worden. Gedacht kan worden aan het in stalleren van een noodknop die verbonden is met een alarmcen trale. Bij een druk op de knop komt er meteen hulp. Ook kan het gaan om grotere ingrepen. Volgens Weemaes kan fase één (van drie) direct na de zomerva kantie voltooid zijn. Verhagen: „Een zorgcirkel is er in feite al. Er zijn genoeg ouderen die ge bruik maken van de thuiszorg en van Tafeltje-Dek-Je." Fase twee zijn de nieuwe zorg woningen die nu ter discussie staan en fase drie zijn zestien verpleeghuisplaatsen in het dorp. Daar valt volgens Wee maes niet aan te tornen, omdat die behoefte is bewezen. Verha gen: „Ik heb onlangs een brief gestuurd naar de provincie en gevraagd naar de voortgang. Het antwoord bood weinig hou vast." Verhagen zegt jaloers te kijken naar Zaamslag, Oost burg enHulst. „Daarwordenal lerlei projecten opgezet. Daar kan het wel en bij ons blijkt het allemaal maar moeilijk te zijn." De woonzorgvoorziening is on derdeel van het spreidingsplan ouderenzorg Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De Stichting heeft vandaag een bespreking over de voortgang en de nieuwe ontwik kelingen rondom de woonzorg in Sint Jansteen. MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter heeft gisteren een dertig jarige man uit Vlissingen wegens bezit van hard- en softdrugs veroordeeld tot negentig uur werkstraf en duizend euro boete. Bij de verdachte werd eind december vorig jaar in Oost-Souburg drie gram cocaïne en achten tachtig gram hennep aan getroffen. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. TERNEUZEN - Het Terneuzen- se zorgcentrum Bachten Dieke houdt morgen een lentemarkt van 14.00 tot 17.00 uur. Op de lentemarkt zijn hand werkstukjes en andere zelfge maakte spullen te koop. De opbrengst van de markt is bedoeld voor extraatjes in het tehuis. foto Camile Schelstraete worden gelokt door de geur en vorm van de brokstukken. „Die vinden ze blijkbaar heel aan trekkelijk. In eerste instantie dacht ik dat het om dierlijk vet ging, maar van andere mensen in het dorp heb ik gehoord dat hun honden na het opeten van die troep ziek waren geworden. Ze moesten overgeven en raak ten aan de diarree. Daar is het uiteindelijk bij gebleven. Ge lukkig maar, want voor hetzelf de geld is het enkele reis dieren arts." door René van Stee ZUIDZANDE - De VW Zeeuws-Vlaanderen, Stichting Gidsenteam Zeeuws-Vlaande- ren (SGZV) en het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) wer ken sinds gisteren officieel sa men op het gebied van gidsen werk en groepsarrangementen. De overeenkomst tussen de drie toeristische organisaties werd gisteren op de kampeerboerde rij van de familie De Hullu aan de Kokersweg in Zuidzande on dertekend. Een speciale rit van de Karekas- se - een autobus met gids die toeristen twee keer per week rondleidt in West-Zeeuws- Vlaanderen en het Brugse Om meland - met aan boord gidsen van het BTZ en de SGZV, luidde de samenwerking symbolisch in. „Door de bundeling van de krachten kan de promotie van het gidsenwerk en de groepsar rangementen efficiënter en ef fectiever worden uitgevoerd. Vooral de komst van de Wester- scheldetunnel maakt de samen werking veel eenvoudiger. De nieuwe verbinding maakt groepsbezoeken naar Zeeuws- Vlaanderen veel gemakkelijker en biedt zelfs mogelijkheden voor dagarrangementen aan weerszijden vap de Wester schelde. Daarop kan nu worden ingespeeld met een onderling afgestemd aanbod", verklaart projectmanager T. van Elsacker van het BTZ. Boven de Wester schelde zijn gidsenwerk en groepsarrangementen al jaren in handen van het BTZTot voor kort werden deze diensten in Zeeuws-Vlaanderen aangebo den door een particulier bureau en de SGZV. Wegens verhuizing van het bureau is gezocht naar een oplossing om de service op peil te houden. Van Elsacker: „Deze vorm van service hoort van oudsher bij een WV-orga- nisatie of een organisatie als het BTZ, omdat daar de kennis en kunde zitten. Het publiek ver wacht ook daar een aanbod aan te treffen. Het is een goede zaak we elkaar op dit punt hebben gevonden en dan in het bijzon der omdat het Zeeuws-Vlaamse gidsenwerk weer volledig in handen is van de VVV." Advertentie vanaf morgen, 9.00 uur bij DE DRVKKERY Super Audio CD gratis DVD 19,90 bij aankoop van de cd de BL0F VERJAARDAG KALENDER voor slechts 5,00 kijk ook op www.druklceriimiddelburg.nl de Winkel in Woord KERY Beeld &Geluid Brasserie 't Is nogal eens een stil water tje, dat Vlissingse meisje van tien. Rimpelloos aan het op pervlak maar des te woeliger eronder. Voor haar ouders is het wei eens gissen wat daar alle maal woelt. Heel soms geeft ze een glimpje prijs. Zoals gisteren. Moet je niet spelen", vroeg haar vader toen ze uit school maar bleef rondlummelen. „Nee", verzuchtte ze. „Ik moet me voorbereiden op de schoolreis morgen." „Nou, die tas is anders zo ge pakt, hoor", vond papa. „Nee", verzuchtte ze weer. „Ik bedoel geestig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35