Vette smurrie van strand geruimd V ertelconcert van Oproer tot Dijkval PZC Strijd om havenkom Sommelsdijk Zierikzeese wethouder vreest hogere kosten bijstand Visie ondernemend Nieuwerkerk dinsdag 3 juni 2003 Wethouder krijgt eerste graskaas Vlissingse winkeldief beboet Laatste kans voor dief Weigeren bloedproef bestraft nu Rommelmarkt Plagiaatcontrole op Zwincollege blijkt succesvol Herkenning Informatieavond Borstvoeding Beach Party Zierikzee Status beschermd monument aangevraagd bij Monumentenzorg Vertraging NIEUWERKERK - De Nieuwerkerkse Ondernemers Vereni ging (NOV) presenteert woensdagavond 11 juni tijdens de openbare vergadering van de dorpsraad haar visie op onder nemend Nieuwerkerk en de toekomst daarvan. De onderne mers geven daarmee tevens de aftrap van een nieuwe opzet voor de dorpsraadsvergaderingen. Het bestuur van de dorps raad wil graag inventariseren hoe de verschillende groeperin gen in het dorp elkaar kunnen aanvullen en versterken. Om inzicht te krijgen in samenhang van allerlei belangen krijgt tijdens de dorpsraadsvergaderingen bij toerbeurt een vereni ging de mogelijkheid een specifiek thema nader te presente ren. De agenda vermeldt verder de stand van zaken met de herverkaveling van de volkstuinen, informatie van de politie en mededelingen over de toekomst van de Rabobank in Nieu werkerk. De vergadering wordt gehouden in Ons Dorpshuis en begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De nieuwe Middelburgse wethouder H. Kool-Blokland heeft gisteren de eerste graskaas aangebo den gekregen van de eigenaressen van Kaasboerderij Schel lach. Graskaas is heel jonge kaas, gemaakt nadat de koeien voor het eerst naar buiten gaan. In het hele land werd gisteren de graskaas gepresenteerd. De eigenaressen van de kaasboer derij boden de wethouder verder nog grasboter en nieuwe aardappelen aan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 3 5-j arige inwoner van Vlissingen voor een winkeldiefstal bij verstek veroordeeld tot 170 euro boete. De man stal op 29 januari vorig jaar bij Edah in Vlissingen pak ken vlees uit de schappen. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Vlissin- ger werd gisteren door de Middelburgse politierechter een laatste kans gegund om aan te tonen dat hij op de goede weg is. De man werd voor een winkeldiefstal, het verduisteren van een fiets en de diefstal van een gsm veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. „Er is geen sprake meer van drugsgebruik. Maak het waar", trachtte de politierechter de Vlissinger te stimuleren. De strafbare feiten werden in ok tober vorig jaar in Vlissingen gepleegd; in die periode ge bruikte de verdachte harddrugs. Bij Albert Heijn stal hij luchtverfrissersHet mobieltj e had hij samen met een 29-j ari ge Vlissinger weggenomen. Die was ook nog verantwoorde lijk voor het stelen van eentweedegsm. Hij kreeg voor de gsm- diefstallen zestig uur werkstraf opgelegd. Bij de strafmaat werd rekening gehouden met zijn strafblad. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 43-jarige inwoner van 's-Gravenpolder voor het weigeren van de bloedproef veroordeeld tot 120 uur werkstraf. In de strafmaat werd verder meegenomen dat hij op 21 juni vorig jaar op de A58 in Rilland gereden had tijdens een rijverbod, geen geldig rijbewijs had en na zijn aanhou ding een valse naam had opgegeven aan de politie. „Het dos sier ademt de sfeer van politie belazeren", merkte officier van justitie A. Flikweert op. Hij eiste 120 uur werkstraf. De eis werd door de politierechter overgenomen. ^Sociale plannen herbergen gevaar door Famke van Loon ZIERIKZEE - Voor gemeenten schuilt er gevaar in de plannen rk die het nieuwe kabinet heeft 1 met de bijstand en de WAO. j p. Wethouder A. van der Wouden ja; maakt zich met name zorgen -kei over het feit dat gemeenten al >t i snel de volle verantwoordelijk- nie heid krijgen over de bijstand, rgt terwijl er van een Haags 'vang net' voor gemeenten in proble- rla. men nog geen sprake is. )02 10ï Biedt die verantwoordelijkheid ikl van de ene kant de gemeente ,n c' meer vrijheid om haar eigen ghe koers te bepalen, van de andere s zo kant vreest Van der Wouden lak (werk, inkomen en zorg) dat de ,rve' gemeente op kosten gejaagd le-i wordt. Omdat door de aange- iai! scherpte WAO-regels meer jns* mensen in de bijstand terecht ;oJ zullen komen. Dat kan gevolgen (jri, hebben voor andere gemeente- )or lijke plannen. Volgens de wet- orcj houder gaat het om 'ongeveer en|, een kwart van onze begroting'. vee Op dit moment zijn de gemeente en het Rijk samen verantwoor delijk voor de bijstandsuitke ringen. Den Haag neemt 7 5 pro- anjcent voor zijn rekening en jns Schouwen-Duiveland de rest. kgi Maar met ingang van volgend k,er jaar komen die uitkeringen vol op [ledig op het bordje van de ge- /enfmeente te liggen. Daarvoor ,n z; komt wél wat extra geld uit de iedi schatkist. Met als peiljaar 1999 - n.toen de Nederlandse economie we! nog volop aan het groeien was - j0gi krijgt de gemeente op grond van yud-het aantal bijstandsgerechtig de tden van toen een bijdrage om en; en L jZIERIKZEE - De christelijke „ek basisschool J. L. de JongeinZie- ,n Jrikzee houdt zaterdag 7 juni een ^iljj rommelmarkt onder de Beuze ie[-1 op het Havenplein. De goedge- a J vulde snuffelkramen met aller- van lei handelswaar staan daar van Leldi 9.00 tot 15.00 uur opgesteld. „ss jEen deel van de opbrengst is be- jensstemd voor een project voor -,er(i Braziliaanse straatkinderen in erl,SaoTiago. sail die verantwoordelijkheid te kunnen bekostigen. Gelijktijdig met deze omscha keling wil het nieuwe kabinet de regels voor een WAO-uitkering aanscherpen. Alleen mensen die helemaal niet meer kunnen werken, komen nog in aanmer king. Alle WAO'ers onder de 45 jaar oud, zullen worden her keurd. Blijkt daarbij dat ie mand maar gedeeltelijk ar beidsongeschikt is, dan mag hij of zij geen gebruik meer maken van de WAO. Volgens Van der Wouden zal een groot deel van deze groep vervolgens een be roep op de bijstand doen, waar door 'de druk op de bij stand veel groter zal worden'. De wethouder zegt zich 'grote zorgen' te maken over de gevol gen van deze twee plannen van het tweede kabinet Balkenende. ,Er schuilt een zeker gevaar in. Want zeker wanneer het aantal mensen, dat in de bijstand zit, groeit, zullen de kosten voor de gemeente toenemen. Voor ge meenten die hierdoor in de pro blemen komen, is door Den Haag echter nog geen 'vangnet' bedacht. Van der Wouden hekelt het feit dat gemeenten en Rijk daar pas later - achteraf - over gaan 'stoeien'. Daarnaast vreest de wethouder dat de gemeente 'op andere fronten risico's gaat lopen'. Want biedt de eigen verant woordelijkheid meer speel ruimte, met meer kosten zal de gemeenteraad ook keuzen moe ten maken. „De druk om men sen uit de bijstand te krijgen wordt groter en dat is op zich wel goed", aldus Van der Wou den. Maar hij wijst wél op het gevaar dat een gemeente van wege de financiën mensen de bijstand 'onverantwoord uit- forceert'. Vooralsnog is het voor de ge meente afwachten welke gevol gen de plannen van het kabinet in de praktijk hebben.Al ziet Van der Wouden 'ook een uitda ging' in de grotere keuzevrijheid tegelijkertijd stelt hij dat het afschuiven van verantwoorde lijkheden op de gemeente 'nog nooit geld heeft opgeleverd, maar alleen maar gekost'. Met een tractor en een zeefmachine werden de Walcherse stranden ontdaan van de aangespoelde, vettige brokken. foto Ruben Oreel door Melita Lanting VLISSINGEN - Rijkswaterstaat heeft gis teren de aangespoelde paraffine-achtige stof op de Walcherse stranden grotendeels verwijderd. Vanaf zaterdag spoelen de grote en kleine brokken witte substantie aan. De smurrie wordt met een tractor en een zeef machine van het strand gehaald. Om wat voor stof het precies gaat is niet bekend. Rijkswaterstaat vermoedt dat de vette sub stantie afkomstig is uit het wrak van de Alan A. Dale. Dat vrachtschip is eind 1944 in de vaargeul van de Westerschelde tot zin ken gebracht en wordt momenteel geruimd. „We hebben een melding gekregen van de bergers dat er een witte, geleiachtige stof uit het wrak is gestroomd. Gezien de stroming en de plekken waar de brokken zijn aange spoeld lijkt het ons waarschijnlijk dat het om dezelfde stof gaat." Omdat niet bekend is wat de Alan A. Dale vervoerde, moet laboratoriumonderzoek op monsters van de witte klonten duidelijk heid verschaffen over de samenstelling. Medewerkers van Rijkswaterstaat en de ge meenten Veere en Vlissingen denken niet dat het om een giftige stof gaat. Geluk: „Gisteren is onderzoek gedaan op het strand en als het echt gevaarlijk zou zijn waren er wel strenge maatregelen genomen. In ieder geval vinden honden en vogels het lekker want die vreten er van." De Combinatie Wrakkenruiming Wester schelde (CWW), berger van de Alan A. Dale, heeft rondom het wrak veiligheidsmaatre gelen genomen om vervuiling van de Wes terschelde tegen te gaan. Zo ligt een oliebestrijdingsvaartuig klaar om in te grijpen als dat nodig is. De substan tie is waarschijnlijk niet direct naast het wrak naar boven gekomen maar een heel stuk verderop. Er spoelen nog steeds brokken aan die de komende dagen worden opgeruimd. Rijks waterstaat schat de hoeveelheid vervuiling tussen de vijf en tien ton. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schrijver/regis seur Cees Möhlmann en componist Mar van der Veer uit Zierikzee noemen het een ver- telconcert. Het is een presenta tie van verhalen en muzikale hoogtepunten uit de drie histo rische openluchtspelen Oproer, Ridderslag en Dijkval! die ze donderdag 12 juni geven in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het evenement geldt als smaak maker voor de tweede opvoe ringsreeks van Dijkval! die vrij dag 27 juni begint. Möhlmann vertelt tijdens de presentatie in de Nieuwe Kerk enkele verha len over de opstand van de Zie rikzeese bevolking in 1472 te gen het gezag van Karei de Stoute, zoals beschreven in Het Oproer van Zierikzee. Verder gaat hij in op de heldhaftige strijd van de stad in 1304 tegen de Vlamingen die Zierikzee in een ijzeren greep hielden en in De Ridderslag nader wordt be licht. Tevens gaat Möhlmann OOSTBURG - De proef op het Zwincollege in Oostburg om werkstukken van leerlingen met speciale software te scree nen op plagiaat, is een succes. Dat zegt rector C. Hoek van de school voor vmbo, mavo, havo en vwo. Het Zwincollege past de metho de al bijna een heel schooljaar toe. „Het internet is heel com fortabel om gemakkelijk infor matie te vinden", verklaart Hoek de maatregel. „Leerlingen moeten zelf met die informatie aan de slag gaan en niet klakke loos kopiëren en plakken." Op het internet zijn tal van sites te vinden waarop kant-en-klare boekverslagen staan. Die uit treksels dienen niet alleen als geheugensteuntje voor de mon delinge examens. Eindexamen kandidaten havo en vwo krijgen ook cijfers voor de boekversla gen. Volgens rector Hoek zijn al en kele leerlingen van het Zwin college erop betrapt dat ze ver slagen zonder eigen inbreng van internet plukten en inleverden als eigen werk. „En dat werkt preventief", zegt hij. met een toelichting op Dijkval! in op de angst die dijkvallen in de zestiende eeuw de bevolking van de zuidkust van Schouwen in boezemden. Mar van der Veer zal vijftien hoogtepunten uit de historische spelen tijdens het vertelconcert laten weerklinken op het Kam en Van der Meulenorgel. Enkele liederen zullen zonder grote wijzigingen in de oorspronkelij ke muziek ten gehore worden gebracht. Meerdere malen ech ter zal Van der Veer de melodie van een bekend lied als uit gangspunt nemen voor een be werking of improvisatie. Soms ook zal een lied aanleiding zijn voor een vrije verwerking in een zogeheten Meditationzoals over de hongersnood in de bele gerde stad. Een andere variant is de verwerking tot een rapso die bij het lied Nee, we nemen het niet langer over de opstand van het volk. Het vertelconcert biedt tal van muziekstijlen. Zo zal Middel eeuwse muziek weerklinken in het bekende lied over de Dikke Toren uit Het Oproer, verheven muziek uit de Renaissance in Ubi Caritas en een impressionis tische beschrijving in De wind waait en het Zuidland zingt. Elk van de drie delen van het concert wordt afgesloten met een grootse bewerking van de hymnische slotliederen van drie openluchtspektakels. De concertgevers hopen met de ze presentatie velen een feest van herkenning te bieden en an deren te laten kennismaken met de muziek uit de historische spelen. De organisatie is in han den van de Orgelcommissie van de Nieuwe Kerk die hiermee wil trachten op experimentele wij ze meer mensen te betrekken bij het orgel van de kerk. De op brengst van het vertelconcert is dan ook bestemd voor het on derhoud van dit instrument. Tot slot zullen Möhlmann en Van der Veer in het kort even in gaan op de voorbereidingen voor het nieuwe openluchtspel De wonderdokter van Brouwer shaven. In tegenstelling tot de voorgaande producties waarin sprake is van een combinatie van historisch en eigentijds mu zikaal materiaal, zal het nieuwe stuk volledig in historische mu zikale stijl (de Rococo) gecom poneerd worden. Het vertelconcert in de Nieuwe Kerk op donderdag 12 juni be gint om 20.00 uur. f ZIERIKZEE - De Borstvoe- ^dingsorganisatie LLL houdt ■woensdag 11 juni weer een in formatiebijeenkomst in het MFC in Zierikzee. De misvattingen en baker praatjes die bestaan over borst voeding staan centraal op deze avond. Er wordt alle ruimte geboden van gedachten te wisselen, twij fels te uiten en vragen te stellen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. - Het CJV Samen houdt zaterdag 14 juni groots opgezette beachpar- voor jongeren van zes tot vijf jaar op het plein bij gebouw Driehoek in Zierikzee. plein wordt daartoe inge richt als een strand, met palmen :n een limonadebar. Natuurlijk ordt er ook veel muziek ge- <er(,draaid. Bij mooi weer is het de bedoeling dat de jeudige bezoe kers in strandkleding komen. De beachparty begint om 19.30 uur en duurt tot 22.00 uur. roïï. ussij REDACTIE chili SCHOUWEN-DUIVELAND rui? dad ;fpap Grachtweg 23a Jens Postbus 80 |at4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 i Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl t net Marcel Modde (chef) vol Piet Kleemans 5Pec Famke van Loon ussé ...n enb' Ah Pankow c[ u[ Esme Soesman e ld Rudy Boogert (sport) de: pwei sfeer CENTRALE REDACTIE erlr Oostsouburgseweg 10 r Vé! ^enl Postt>us 18 y 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 1 Fax:(0118)470102 asta. E-mail: redactie@pzc.nl obai ma? voor INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 29 ji Open door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - De Stich ting Beschermd Dorpsgezicht heeft bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de status van beschermd monument aange vraagd voor de havenkom in Sommelsdijk. De gemeente Middelharnis wil de havenkom verleggen ten gunste van de uit voering van het ambitieuze woonplan Havenkanaal. De Stichting Beschermd Dorpsge zicht is daar faliekant tegen. Projectontwikkelaar Amstel- land Ontwikkeling prijst de plannen voor woonplan Haven kanaal aan met de leus 'de sfeer van vroeger, het comfort van nu'. Bij de bouw van de geplan de twee appartementencom plexen (met totaal 86 apparte menten) 42 herenhuizen en 35 twee-onder-een-kap-woningen wordt - belooft de projectont wikkelaar - gebruikgemaakt van architectuur die perfect aansluit op het oorspronkelijke landschap en de omliggende be bouwing. De Stichting Beschermd Dorps gezicht vindt het offer dat daar voor gebracht moet worden - verleggen van de havenkom, dempen van het havenkanaal en het graven van een nieuw ka naal - te groot. Met name het verleggen van de havenkom is voor de stichting moeilijk te verteren. De stichting heeft daarom bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg de status be schermd monument aange vraagd voor de havenkom. Wethouder ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting W. van der Kamp zegt onaangenaam verrast te zijn door de actie van de Stichting Beschermd Dorps gezicht, hoewel het college zich ervan bewust is dat de stichting niet bepaald blij is met woon plan Havenkanaal. „Wij hebben als college een goed contact met de stichting, maar deze actie kwam voor ons toch onver wacht. Wij hadden hier abso luut niet op gerekend." Of de actie van de stichting eni ge kans van slagen heeft, waagt Van der Kamp te betwijfelen. „Ik denk niet dat er nog een weg terug is." De wethouder hoopt vurig dat geen roet in het eten wordt gegooid. Hij hoopt dat Woonplan Havenkanaal - dat naast debouwvanruim 160 wo ningen ook voorziet in de aanleg van verschillende parkeerter reinen en een expeditiestraat voor bevoorrading van winkels aan D'n Diek - doorgang kan vinden. Wel realiseert Van der Kamp zich dat de aanvraag van de sta tus 'beschermd monument' voor de havenkom in Sommelsdijk voor vertraging bij de realise ring van woonplan Havenka naal kan zorgen. „Maar daar moet ik meteen bij zeggen dat de aanvraag voor bouwvergun ning ook nog niet rond is. Een aantal mensen uit de streek heeft bezwaar aangetekend te gen verlenen van die bouwver gunning en die bezwaren moe ten eerst afgehandeld worden eer we verder kunnen met het woonplan." De gemeente hoopt in ieder ge val nog dit jaar met de uitvoe ring van de eerste fase van het woonplan te kunnen beginnen. Driekwart jaar later zou dan de tweede fase in gang kunnen worden gezet. Als alles vervol gens volgens de planning verloopt kunnen de werkzaam heden aan woonplan Havenka naal in 2005 afgerond worden. foto Marijke Folkertsma De Stichting Beschermd Dorpsgezicht ijvert voor behoud van de havenkom in Sommelsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31