11 -Hogeschool Zeeland geeft de toon aan et verpleegkunde Braderiehoek Gimbrêre Rietdekkers druk met De Zwaan Mabélis a S-Duivelandse raad stelt programma vast voor komende jaren Project brengt jonge criminelen op rechte pad Afscheid van school zonder tranen Woelig Voor- en tegenstanders plannen Noorderpolder nog recht tegenover elkaar *BL0F i OMARM i gratis DVD Aanrijding in Kats boterzachte prijsjes! Highland Games in Oost-Souburg zeeuwse almanak 6 "Brievenbus ontvreemd SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 dinsdag 3 juni 2003 i BL0F VERJAARDAG- KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 KORTINGEN TOT Dualisme Leerdam Politie Noodzaak oor Henk Postma JSSINGEN - Het Hoge school Zeeland heeft een model- Dpieiding verpleegkunde in buis. In één jaar tijd wist de HZ le opleiding zo drastisch te ver leren dat die nu aan andere ho- [escholen, en aan universiteiten ;ot goed voorbeeld wordt ge- ^Ateld. Dat blijkt uit een bevin- fldingenrapport van de Onder- wijsinspectie. Begin vorig jaar dreigde het mi nisterie de opleiding op te hef- Een omdat de kwaliteit ver bene den de maat was. Er werd een rigoreus vernieuwingsplan doorgevoerd. Al na vijf maan- «den kon de inspectie vaststellen dat de opleiding van de 'degra- •kom -rgev -nind ierw Loos. ichas cell; Advertentie vanaf morgen, 9.00 uur bij DE DRVKKERY Super Audio CD i 19,90 bij aankoop van de cd de V KALENDER voor slechts 5,00 L kijk ook op www.driikkeriimiddelburp.nl dc Winkel iBeeld &Geluid datiezone' naar de 'voorhoede' galoppeert. Het bevindingenrapport stelt vast dat de opleiding nu inder daad tot de beste in het land moet worden gerekend. Andere hogescholen en ook universitei ten kunnen er van leren hoe het moet. De studenten vertelden de inspectie dat de opleiding wel zwaarder is geworden. Ze erva ren dat overwegend als positief. De ingrijpende vernieuwing kon zo snel worden doorgevoerd door de aankoop van een studie programma van de Hogeschool Rotterdam, en door te rade te gaan bij 'topverpleegkundigen, die trendsettend zijn in hbo- land'. Van de 20 docenten werd de helft vervangen. Veel van de docenten staan nu ook zelf op de werkvloer van Zeeuwse zorgin stellingen. Opleidingsmanager Jan Zwemer, die z'n schouders on der de nieuwe aanpak zette, heeft nog meer ambities. Hij wil de opleiding uitbouwen tot een kenniscentrum waar alle Zeeuwse zorginstellingen des kundigheid kunnen halen voor het doorvoeren van verbeterin gen of het oplossen van proble men. KATS - Op de N256 in Kats heeft zich gistermorgen een aanrijding voorgedaan. De 81-jarige bestuurder van de personenauto uit Munster zag bij het verlaten van het parkeer terrein bij het tankstation BP een vrachtwagen met aanhan ger over het hoofd, die van rechts kwam. Door de aanrij ding kwam de personenauto, via de berm, op het naastliggen de fietspad tot stilstand. Er vie len geen gewonden. '5 tis» Advertentie Vier van de acht velden van korenmolen De Zwaan zijn gisteren ontdaan van de rieten bedekking. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Piet Kleemans MORIAANSHOOFD - Molen De Zwaan bij Moriaanshoofd heeft er nog nooit zo bloot bij ge staan. Nadat in februari 2002 de wieken en de kap verwijderd werden, zijn gisteren vier van de acht velden van het molenli chaam ontdaan van de rieten bedekking. Na het Pinkster- weekeinde wordt begonnen met het aanbrengen van een nieuwe rietlaag. Het zweet mengt zich met zwart kleverig stof tot een groezelige massa in het gelaat van rietdek ker J. Kolijn. Hij zou zó kunnen doorgaan voor mijnwerker. ,Tj ahet hoort er nu eenmaal bij hé. Nieuw riet dekken is leuker dan het oude weghalen, maar het slopen moet ook gebeuren", zegt Kolijn. Vervanging van het riet op de vier velden was hard nodig vol gens Kolijn. „De andere vier velden kunnen nog zeker een jaar of twintig mee, maar aan deze vier zat heel wat slijt en schade." Kolijn schat het te ver vangen oppervlakte aan riet op circa 280 vierkante meter. De bundels worden met de hand op het latwerk aan de buitenzijde van het molenlichaam met touw vastgenaaid. Kolijn: „Er zijn ook andere methodes, maar dit is voor monumenten als deze molen het meest geëigend De Zwaan is een van de weinige wiekendragers in Zeeland die gedekt is met riet. „De meeste molens in Zeeland hebben een stenen molenlichaam. Rietge- dekte molens zie je veel in (Advertentie <D "o<^} i» E 3 bij van 2 t/m 7 juni een week lang Sint Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland legt momenteel de laatste hand aan haar eigen raadsprogramma tot en met 2006. Hierin zullen alle fracties in een gezamenlijke top tien aangeven wat zij de komen de jaren willen bereiken en rea liseren. A. Verseput, fractie voorzitter van de VVD, verwacht dat dit programma nog voor de zomer door de raad kan worden vastgesteld. Bij zijn aantreden kan een nieuw gemeentebestuur zijn plannen vastleggen in een colle geprogramma. In grove streken wordt hierin aangegeven hoe dit college wil omgaan met cultuur, sportvoorzieningen, woning bouw of bedrijventerreinen en welke mijlpalen over vier jaar bereikt moeten zijn. De vier co alitiepartijen WD, CDA, PvdA en Alert! hebben voor Schou wen-Duiveland een dergelijk collegeprogramma opgesteld. Maar naast dit programma wil de gemeenteraad een eigen raadsprogramma tot en met 2006 maken. Sinds de invoering van het dualisme zijn de taken van het college en de raad strikt gescheiden; zo maken de wet houders nu geen deel meer uit van de gemeenteraad of hun ei gen fracties. Daarnaast heeft de raad ook meer een controleren de rol gekregen en bepaalt deze ook op hoofdlijnen het beleid. Volgens WD-voorman Verse put is het daarom goed dat de gemeenteraad zelf ook vastlegt wat de zij 'binnen vier jaar wil'. Een groot verschil tussen het college- en raadsprogramma is dat de laatste niet alleen door de coalitiepartijen maar door alle fracties gesteund moet worden. De afgelopen tijd hebben de fracties afzonderlijk ieder een top tien samengesteld van kwesties en beleidszaken, die volgens hen voorrang moeten krijgen deze raadsperiode. De bedoeling is dat er uiteindelijk één gezamenlijke top tien uit rolt, waar iedereen zich in kan vinden. Verseput legt uit dat op dit lijstje hele concrete op drachten voor het college zullen staan. „Bijvoorbeeld dat het groenbeleid over een jaar op or de moet zijn." Voor Verseput is van belang dat het raadsprogramma duidelijke opdrachten stelt en dat er ook andere plannen dan in het colle geprogramma aan de orde komen. Burgemeester en wet houders moeten vervolgens aangeven of de wensen van de raad in te willigen zijn. Op die manier kunnen de raadsplan- nen 'ondersteunend' zijn aan die van het college. Het vastleg gen van concrete doelen zorgt er ook voor dat de raadsfracties aan het eind van de rit duidelij ker kunnen worden afgerekend op hun prestaties. „Als iets niet gerealiseerd is, zullen we als raad goed moeten kijken wat we daaraan gaan doen. Het ver plicht wel." Dat deze gemeenteraad nu ruim een jaar aan het werk is, en dus het raadsprogramma wat ach terop lijkt te komen, maakt voor Verseput niet uit. „Er staat ner gens dat we dit móeten doen. Het is maar net waar je als raad voor kiest. We willen dit zorg vuldig doen." OOST-SOUBURG - De stich ting 'Highland Games Zeeland' houdt zaterdag 21 juni de jaar lijkse Highland Games op het terrein van de Karolingische Burg in Oost-Souburg. De games worden uitgevoerd in Schotse sfeer met bijpassende muziek en klederdracht en er zal voor de bezoekers eveneens informatie verkrijg baar zijn over de Schotse cul tuur. De games duren van tien tot vijf. foto Marijke Folkertsma Noord- en Zuid-Holland, Gro ningen en Friesland. Na het weghalen van het oude riet volgt allereerst het herstel van het latten werk waaraan de bun dels worden vastgenaaid. Als dat timmermanswerk gedaan is komt Kolijn met een flinke ploeg weer terug naar Mori aanshoofd. De rietdekker verwacht twee a drie weken nodig te hebben om de vier velden van De Zwaan weer een nieuwe - ongeveer der tig centimeter dikke - rietlaag te voorzien. Molenmaker Vaags werk uit Aalten werkt onder tussen onverdroten voort aan de restauratie van de kap van de uit 1886 daterende korenmolen. Als alles volgens de planning verloopt is De Zwaan - één van de meest gefotografeerde mo lens van Schouwen-Duiveland maar oorspronkelijk afkomstig uit de omgeving van Leerdam - nog voor de komende herfst weer maalvaardig. De kosten van de restauratie zijn geraamd op 320.000 euro. Dat geld wordt opgehoest door onder meer Mo numentenzorg, Prins Bernhard- fonds en de Stichting Renesse. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zeventig pro cent van de jongeren die mee doet aan het project 'harde kern' van de jeugdreclassering ver valt niet meer in crimineel ge drag. Het gaat om jongeren tus sen de twaalf en achttien jaar die vaker in aanraking zijn ge weest met politie en justitie. In plaats van gevangenisstraf, krijgen ze intensieve en per soonlijke begeleiding. Het project Intensieve Traject Begeleiding (ITB) loopt nu ruim twee jaar. Van de 23 jongeren die het traject hebben doorlopen, is zeventig procent nu nog op het rechte pad. Volgens de jeugdre classering is dat een goede sco re, omdat het gaat om een lasti ge groep. De jongeren pleegden vaak ernstige delicten en zijn al eerder veroordeeld door de rechter. „Ik hoef niemand te vertellen dat een jongere er niet beter van wordt als hij drie maanden jeugddetentie krijgt", aldus Luuk Smit van de Jeugd reclassering Zeeland. ITB wordt gebruikt als laatste po ging om de jongeren uit de cri minaliteit te houden. In plaats van gevangenisstraf worden jongeren een periode in tensief begeleid. Ze krijgen huisarrest, er worden afspraken gemaakt over school of werk en sporten is verplicht. De politie of de begeleider van de jeugdre classering controleren of de jon gere ook echt thuis is. Als de jon gere zich niet aan de afspraken houdt, krijgt hij één keer een waarschuwing, daarna gaat hij alsnog de gevangenis in. „We proberen op een positieve ma nier mensen in het gareel te krij - gen. Dat betekent niet dat we watjes zijn. ITB is ook een soort straf voor de jongere." Eén van de jongens heeft zelfs laten we ten dat hij liever naar de gevan genis was gegaan als hij van te voren had geweten hoe zwaar het was. Gisteren overhandigde Smit een speciale krant van de jeugd reclassering aan de Zeeuwse chef van politie F. Goudswaard. In de krant staat uitgelegd wat de j eugdreclassering doet en wie de medewerkers zijn. Alle 1100 Zeeuwse agenten ontvangen de krant deze week. Goudswaard wees op het belang van goede begeleiding van jongeren. „De jeugd komt steeds hoger op de politieke agenda te staan. Als we niet vroeg ingrijpen, krijgen we de rekening over vijf of tien jaar dil gepresenteerd. Dan zijn we alleen bezig met brand blus sen." Er is volgens Goudswaard meer geld nodig om de jeugdcri minaliteit goed te kunnen be strijden. „Anders krijgen we over tien jaar de problemen die we verdiend hebben." De Jeugdreclassering Zeeland komt bijvoorbeeld niet in aan merking voor een begeleidings project voor allochtone jonge ren. Dat project valt onder het grote-stedenbeleid. „Daar valt Zeeland niet onder", zei Smit. „Als een allochtone jongere in Dordrecht een delict pleegt, kan hij meedoen aan dat project, een jongere in Zeeland die hetzelfde delict pleegt niet. Dan schep je rechtsongelij kheid. 't Is nogal eens een stil water tje, dat Vlissingse meisje van tien. Rimpelloos aan het op pervlak maar des te woeliger eronder. Voor haar ouders is het wei eens gissen wat daar alle maal woelt. Heel soms geeft ze een glimpje prijs. Zoals gisteren. Moet je niet spelen?", vroeg haar vader toen ze uit school maar bleef rondlummelen. „Nee", verzuchtte ze. „Ik moet me voorbereiden op de schoolreis morgen." „Nou, die tas is anders zo ge pakt, hoor", vond papa. „Nee", verzuchtte ze weer. „Ik bedoel geestig." Impasse over hoge woningen ijki ondi g ve onis: tone ingh tkesj door Piet Kleemans eine" -g e ZIERIKZEE - Het wil niet vlot- rtaa ten met de plannen voor woon- -n- wijk Noorderpolder bij Zie- nc'e rikzee. Struikelblok is wat ulpj tegenstanders betitelen als ome hoogbouw, en wat de gemeente rwaï Schouwen-Duiveland om- eze i schrijft als 'een duidelijke ste denbouwkundige afronding': J vijftien meter hoge urban villa's. De adviescommissie Openbare Ruimte kwam er gisteravond niet uit. Voor- en tegenstanders staan nog steeds lijnrecht tegen- rEH over elkaar. 'Noorderpolder wordt een forse nesfwijk. Moet, vindt de gemeente, ook een kwalitatief hoogstaan de Biide wijk worden. Geen hutje- a9se;mutje neergezette woonkazer- ;trajaes, maar ruim opgezette Kied(straten met veel groen en een ïjkeafLinke waterpartij. Een water- 1-1 ^partij die de gemeente wil af- Qarr|ronden met de urban villa's. Tot iga; «groot ongenoegen van de Ver- 6-45-eniging Noorderpolder. '^'Voorzitter van de Vereniging C. avo®Polderman zei dat de vroegere e «wethouder C. Veerhoek het des tijds onomwonden heeft ge- UU!zegd. Toen in een eerder stadi- ii.3tum onder grote druk van de r ompublieke opinie het plan voor 3n «woontorens sneuvelde, zou de r' Wiwethouder hebben toegezegd 1 M;dat de gemeente volledig af zou zien van hoogbouw in Noorder- J afpolder. 'r 9,1Veerhoek heeft toen, in de visie 13-tvan Polderman, beloftes gedaan i6.3«waar zijn opvolger, wethouder thai, bij t leent 13-11 Ti its, GriiKRUININGEN - Gistermorgen loor is in Kruiningen een brievenbus eesti weSSenomen ven, advatDe brievenbus heeft volgens de unt' politie een waarde van enkele Vluzir i de honderden euro's. De brieven- ig~vobus stond in de tuin van een wo- aal. ningaan deNisseweg G. van de Velde-de Wilde, zich niet aan houdt. Soortgelijke be togen werden afgestoken door mede-leden van de Vereniging Noorderpolder J. van Maanen, M. Pon en M. Le Clercq. Daarbij werd de wijze waarop de ge meente met de vereniging is om gesprongen gehekeld. Termen als 'onverkwikkelijk' en 'onver teerbaar' werden niet ge schuwd. Ook verschillende politieke fracties bleken niet gechar meerd van de houding van het dagelijks gemeentebestuur ten opzichte van de kritische ver eniging. CDA'er R. van der Wek ken en LSD-commissielid W. Stouten zeiden ernstig te twijfe len over de vraag of de gemeente wel voldoende overleg heeft ge pleegd met de vereniging. CU- woordvoerder J. van den Berge sloot zich daarbij aan. Hij vroeg zich hardop af of de in spraakmogelijkheden tot nu toe enig nut hebben gehad. Ook Alert en PvdA lieten zich kri tisch uit. Wethouder G. van de Velde-de Wilde probeerde in een bevlo gen betoog de sceptici te over tuigen van de noodzaak tot bouw van de urban villa's. Zij zei dat de uitlatingen van Veer hoek niet dienden te worden op gevat als een harde belofte dat er niets zou komen dat hoger is dan een doorsnee eengezinswo ning. Afzien van bebouwing bij de waterpartij is voor de wethou dergeen optie. Dan worden er te weinig woningen gebouwd. Enige oplossing is verdichting, maar zo'n minder ruime opzet van de woonwijk vindt het Schouwen-Duivelandse college volstrekt ongewenst. Schrappen in het aantal wonin gen kan niet en uitstellen van een eindbeslissing evenmin. De provincie, stelde Van der Velde, kijkt dwingend mee. Van de ge meenteraad wordt in juni een oordeel over de plannen ge vraagd. s Een ritje op een rodeostier behoorde ook tot de mogelijkheden op het eindexamenfeest van de Zierikzeese Pontessehool. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Van melancholische gevoe lens is (nog) geen sprake, maar natuurlijk is het best een bijzonder moment. Gisteren vierden eindexamenkandidaten van de Pontesscholengroep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee het feit dat het hun laatste schooldag was. Samen met Carmelita de Vos vervulde An neke Stins het afgelopen jaar de rol van voorzitter van het LSD-comité. Een tame lijk grote organisatie, die in oktober vorig jaar al begonnen is de eerste stekken te ste ken om tot een afsluitend feestje te komen. „Een zo gezellig mogelijke dag, waar ieder een zoveel mogelijk bij betrokken is", be noemt Stins het uitgangspunt. En met iedereen doelt Stins dan op de 199 eindexa menkandidaten van de Zierikzeese Pontes sehool. Die in de middaguren vermaakt worden met onder meer een workshop zelf verdediging, een waterbak en rodeostier. „Drie dagen meur je de tent uit van de hitte en nu dit", bromt een eindexamenleerling met een blik op de dichttrekkende lucht aan het begin van de middag. Droog bleef het in derdaad niet. Maar het weer kon in ieder ge val het avondprogramma in De Stulp in Re- nesse niet in de war schoppen. Daar werd een black-and-whiteparty gevierd. Een thema dat gekozen was om het iedereen zo makkelijk mogelijk te maken 'verkleed' aan de happening deel te nemen. Wat Carmelita betreft geen probleem. Als aankomend stu dent aan de Gerrit Rietveldacademie in Amsterdam ontwierp zij een jurk met laag jes van tule en veertjes. Anneke, die net als Carmelita havo heeft ge daan, vertrekt binnenkort naar Utrecht om daar communicatiemanagement te gaan studeren. Meer dan dat het afscheid van de 'middelbare' hen verdrietig stemt, hebben zezininhet studentenleven. Maargoed: bij zonder is het wel, erkent Anneke. „Dit is tenslotte écht de allerlaatste dag hier. Ik hoop dat iedereen geslaagd is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29