k iemeente Borsele ■rekent zich ondanks ■verschot niet rijk PZC Nada Naga op droomreis naar VS Goese wijk Mannee komt voorlopig niet van de grond J ij na driekwart van de deelnemers vervalt niet meer in crimineel gedrag Palingroker verdedigt titel Brand in papiercontainer Reimerswaal stelt toekomstvisie op Lichtgewond bij aanrijding Cadeauwinkel doelwit ramkraak Werkstraf voor weigeren bloedproef bl3 dinsdag 3 juni 2003 lerüyriding met enlnke slok op Politie Projecten Nieuwe dingen Hocus-pocus Oefenen Verkeer Dichtslibben >zc jeugdcriminaliteit werkt Nadia Berkelder DDELBURG - Zeventig pro- 7 it van de jongeren die mee- enr;t aan het project 'harde kern' 31''i de jeugdreclassering ver- ,at niet meer in crimineel ge- erHg. Het gaat om jongeren tus- i de twaalf en achttien jaar nnis iargf wik) :enDDELBURG - De Middel- tgse politierechter G. Nomes e® z|ste gisteren een twintigjarige n uit Baarland flink de oren. heeft geen rijbewijs, u drinkt pakt de auto van uw stiefva- .aarr. Dit is volstrekt onverant woord. Hier zijn geen woorden „K,", zei hij. 1/001 politierechter veroordeelde 'voriverdachte wegens joyriding, 1 en rr het rijden onder invloed en wee; doorrijden na een aanrij- ig conform de eis tot tachtig r werkstraf. Ook moet hij 10 euro schade vergoeden aan /an gedupeerde eigenaar van de ^O-amde auto. 0 overtredingen werden 26 til vorig jaar in Baarland be- roPjn. De verdachte had 's 'vell:hts stiekem de auto van zijn onzefvader weggenomen, het- ;n hij wel vaker deed. Nadat a Been botsing had veroorzaakt s hij doorgereden. Aan de P°?ud van getuigen kon de brok- ;oacamaker worden opgespoord. t bleek tevens dat hij teveel len d gedronken. De blaastest gaf D microgram aan, anderhalf tr zoveel als toegestaan. /en,' politierechter gaf de man te 1é rstaan dat geen mens zit te 'P> ichten op een of andere dwaas ent: zo gevaarlijk door het dorp wl%. „Nu is het beperkt geble- le^ i tot materiële schade, maar n vt had ook veel erger kunnen var:open." le auto van zijn stiefvader ess>ek total loss. Ook voor dat ïeniadebedrag (2200 euro) moet oerlrdachte opdraaien. „Het is al- el naai mijn schuld", gaf hij zijn sal>mmiteit toe. die vaker in aanraking zijn ge weest met politie en justitie. In plaats van gevangenisstraf, krijgen ze intensieve en per soonlijke begeleiding. Het project Intensieve Traject Begeleiding (ITB) loopt nu ruim twee jaar. Van de 23 jongeren die het traject hebben doorlopen, is zeventig procent nu nog op het rechte pad. Volgens de jeugdre classering is dat een goede sco re, omdat het gaat om een lasti ge groep. De jongeren pleegden vaak ernstige delicten en zijn al eerder veroordeeld door de rechter. „Ik hoef niemand te vertellen dat als een jongere er niet beter van wordt als hij drie maanden jeugddetentie krijgt", aldus Luuk Smit van de Jeugd reclassering Zeeland. ITB wordt gebruikt als laatste po ging om de jongeren uit de cri minaliteit te houden. In plaats van gevangenisstraf worden j ongeren een periode in tensief begeleid. Ze krijgen huisarrest, er worden afspraken gemaakt over school of werk en sporten is verplicht. De politie of de begeleider van de jeugdre classering controleren of de jon gere ook echt thuis is. Als de jon gere zich niet aan de afspraken houdt, krijgt hij één keer een waarschuwing, daarna gaat hij alsnog de gevangenis in. „We proberen op een positieve ma nier mensen in het gareel te krij gen. Dat betekent niet dat we watjes zijn. ITB is ook een soort straf voor de jongere." Eén van de jongens heeft zelfs laten we ten dat hij liever naar de gevan genis was gegaan als hij van te voren had geweten hoe zwaar het was. Gisteren overhandigde Smit een speciale krant van de jeugd reclassering aan de Zeeuwse chef van politie F. Goudswaard. In de krant staat uitgelegd wat de jeugdreclassering doet en wie de medewerkers zijn. Alle 1100 Zeeuwse agenten ontvangen de krant deze week. Goudswaard wees op het belang van goede begeleiding van jongeren. „De jeugd komt steeds hoger op de or Mieke van der Japt CINKENSZAND - De ge- :ente Borsele heeft vorig jaar 1 wat geld kunnen overhou- n, maar kan dat zeker niet qrbrassen. Wethouder M. Ver- "ie-Vermue van financiën, vacht de komende tijd een lig beleid te moeten voeren. Ir is ruim drie ton echt over, har dat gaat regelrecht in de Ifemene middelen. Daarvan leten we weer zoveel noodza- lijk dingen doen, dat er niets Jerblijft voor extra's. In het Insenlijsje zullen we waar- pijnlijk weer moeten schrap- jJ|en juichende stemming dus, V de jaarrekening over 2002, lar als je het van de andere ertsnt bekijkt, hoeft Borsele de lekriem minder aan te halen ordat er een overschot is. 'at er minder geld uit Den lag gaat komen, weten we in- ddels, en daarom is het fijn :oit ssii hil rui acl redactie bevelanden/tholen pa| sns Voorstad 22 it Postbus 31 th(4460aagoes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl et vol ssr Rolf Bosboom nb:'ngrid Huibers ui Mieke van der Jagt kt'Rob Paardekam ^eiSteffan ter Maat we 2er rk vü centrale redactie nfc Oostsouburgseweg 10 ;eb: Postbus 18 Mi 4380 AA vlissingen tal oarTel: (0118) 484000 ïaiFax: (0118) 470102 or E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl 9 jl E-mail: web@pzc.nl ien. om vast te stellen dat we in 2002 al233.000 euro meer uit het Ge meentefonds hebben gekregen, dan we verwacht hadden. Ook kregen we meer onroerende zaakbelasting en hondenbelas ting binnen dan we hadden uit gerekend. Dat komt doordat het aantal woningen is uitgebreid en omdat we een campagne heb ben gevoerd voor de aangifte van 'zwarte' honden." Aan ene kant is er geld niet uit gegeven, bijvoorbeeld omdat de rente van kapitaalslasten lager was dan verwacht, maar aan de andere kant waren er ook kos ten die niet op de begroting stonden. De opheffing van de stichting Besthwerk kostte Borssele bijvoorbeeld 139.000 euro. Het opheffen van speciale potjes, waarvan de uitgaven niet te ramen zijn, levert ogen schijnlijk geld op, maar zet in reële zin weinig zoden aan de dijk. Reserves voor het betalen van het eigen risico bij verzeke ringskwesties en voor de uitke ring aan het bijzonder onder wijs, blijven voor die doelen beschikbaar, maar dan in de al gemene middelen. Grof gerekend heeft Borsele ruim een miljoen euro over: het verschil tussen 42.973.500 in komsten en 41.912.500 uitga ven. Daarvan moet al bijna een ton terug in de grote pot, omdat die eruit is gehaald om de begro ting sluitend te krijgen. Drie ton is officieel wel over maar moet dit jaar nog worden uitgegeven aan de afronding van projecten die al waren begonnen. Het echte overschot: 328.000 euro, gaat ook in de algemene middelen. De gemeenteraad kan tijdens de behandeling van de Kadernota, begin juli, beslis sen wat er met het geld moet ge beuren. Als de Kadernota (het financiële plan voor de komen de vier jaar) klaar is, is ook min of meer bekend wat Borsele uit het Gemeentefonds te verwach ten heeft en wat andere ver plichtingen gaan kosten. De wethouder vreest in ieder geval dat het overschot van 2002 no dig zal zijn om urgente dingen te betalen. Een voorstel om de hele poet in de algemene reserve te storten, wordt donderdag besproken tij dens de raadsvergadering die om20.00uurinde raadsboerde- rij in Heinkenszand begint. politieke agenda te staan. Als we niet vroeg ingrijpen, krijgen we de rekening over vijf of tien jaar dik gepresenteerd. Dan zijn we alleen bezig met brand blus sen." Er is volgens Goudswaard meer geld nodig om de jeugdcri minaliteit goed te kunnen be strijden. „Anders krijgen we over tien jaar de problemen die we verdiend hebben." De Jeugdreclassering Zeeland komt bijvoorbeeld niet in aan merking voor een begeleidings project voor allochtone jonge ren. Dat project valt onder het grote-stedenbeleid. „Daar valt Zeeland niet onder", zei Smit. „Als een allochtone jongere in Dordrecht een delict pleegt, kan hij meedoen aan dat project, een jongere in Zeeland die hetzelfde delict pleegt niet. Dan schep je rechtsongelijkheid Monica van Elk, Ditje de Muynck. Ireen Brakman en Izzy van Nada Naga. (vlnr) door Anita Hoekman GOES - „We zijn niet zweverig", zegt Ditje de Muynck resoluut. „De leden van Nada Naga staan echt met beide benen op de grond." Dat klopt niet hele maal, want vier van de negen le den van de Goese klankgroep Nada Naga, gaan donderdag toch de lucht in. Dan vertrekken ze voor een toernee door het westen van de Verenigde Staten. De vier leden die de reis gaan maken Ditje de Muynck, Izzy en Monica van Elk en Ireen Brak man zien het als een nieuw avontuur in het Nada Naga tijd perk. „We hebben er geen van allen verwachtingen van", legt Izzy uit. „Het gaat om de erva ring." Het is een vreemd verhaal, maar eigenlijk stond er op de agenda van Nada Naga een reis naar Si berië. Alleen Monica en Ireen voelden daar wat voor. Monica: „We hadden het al helemaal voor elkaar. We kregen een uit nodiging van de Siberische sja maan Biven Mamonta, dat bete kent grote mammoet. We kennen die man al jaren. Wij hebben hem enkele jaren gele den naar Nederland gehaald om workshops te geven en dat was zijn springplank naar de rest van wereld. Hij wilde nog een keer met ons werken en daarom belde hij. De tickets waren al besteld en we zagen ons al con certen geven. Een dag later bel de hij op dat hij iets leukers had. Een toer door Amerika. Geluk kig kon de reis naar Siberië nog worden omgezet en nu hebben we gezelschap gekregen van Izz en Ditje. Die zagen in deze reis meer dan in een tripje naar de Siberische kou." „We vertrekken donderdag", zucht Ireen Brakman. „Dat is al erg snel. We zijn nu bezig om te zien welke instrumenten we mee kunnen nemen. Dat kon niet eerder, want we hadden nog een concert. Een grote gong kan je natuurlijk niet meenemen in je koffer. Niet dat we erg veel no dig hebben hoor. In principe zouden we het zelfs zonder in strumenten kunnen. Dan zou den we gewoon zingen, maar met klankschalen, didgeridoo's, mondharpen en dwarsfluiten, is het natuurlijk nog mooier." De vier leden van Nada Naga beginnen hun toernee in Seatt le, vervolgens reizen ze door naar Salt Lake City, de Grand Canyon, Las Vegas en San Francisco. Ze reizen mee met de Siberische sjamaan. Izzy: „We gaan er echt blanco naar toe. Het enige wat we wil len is klanken uitstrooien en met die klanken mensen berei ken." Het is de eerste keer dat Nada Naga naar het verre buitenland reist om hun droomtijdconcer ten ten gehore te brengen. Moni ca: „En dat is mooi, want we be staan nu zeven jaar. Dan wordt het tijd om je vleugels uit te spreiden. Dit jaar kunnen men sen ook een actieve vakantie in het buitenland boeken bij Nada Naga. Van 26 juli tot en met 2 augustus kunnen mensen in een Frans kasteel concerten beleven en aan workshops meedoen. „We zijn altijd op zoek naar nieuwe dingen. Zo willen we nu ook klankconcerten geven aan zakenmensen. Die zullen wel een stuk nuchterder zijn, maar we hebben nog nooit meege maakt dat mensen het niet heer lijk vonden. Zelfs de gevange nen in Middelburg vonden het fantastisch. Ze waren gewoon ontroerd. Toen we weg gingen, stonden ze met zijn allen ons uit te zwaaien. Dat was leuk." Voor veel nuchtere Zeeuwen klinken de droomtijdconcerten, de energy-trance-dansen en de workshops als hocus pocus. Vol gens Ditje zit de groep ook helemaal verkeerd in Zeeland. „Eigenlijk hebben we hier hele maal geen markt voor wat we doen. We zouden beter in een grote stad kunnen wonen. In de rest van Nederland zijn we waarschijnlijk bekender dan in onze eigen provincie. Mensen reizen echt honderden kilome ters om naar ons te kunnen luis teren. Ik ben zelfs al eens her kend in een benzinestation! Izzy knikt instemmend. „We zijn niet alleen in Nederland een unieke groep, maar ook in de rest van wereld. Dat horen we van alle kanten. Dat komt om dat we zo gelijk gestemd zijn. We zijn een harmonieus geheel en we vullen elkaar qua klanken vlekkeloos aan. Als we een con cert geven voelt het alsof de klanken van één persoon afko men." Monica omschrijft het altijd als een cirkel van licht en liefde. „We maken voor de mensen die mee willen doen een cirkel en we nemen ze mee op reis. Het maakt ook niet uit of er acht of dertig mensen op de grond liggen. We maken er altijd iets moois van foto Dirk-Jan Gjeltema en het komt zoals het komt." Ditje: „Elke zaal is anders, elk mens is anders en ook de concer ten zijn altijd anders. Maar bij bijna iedereen gaat het masker af tijdens zo'n concert. En dan zie je eigenlijk de essentie lig gen...gewoon een mooi mens. Bij veel mensen komt het innerlijke kind naar boven. Veel mensen vinden dat zweverig klinken. Maar dat zijn we nu juist niet. We weten bij Nada Naga heel goed dat je het hier op deze aar de moet doen. En het gaat hele maal niet om het einddoel... het gaat om de reis." „Juist", zegt Izzy. „En dat maakt de reis naar Amerika zo mooi. Het is iets nieuws en we zien wel wat er op onze weg komt." Die instelling hebben de leden van Nada Naga allemaal. Wat gebeurt, gebeurt. Izzy: „In het begin moesten we natuurlijk oe fenen. Dan lagen er drie mensen op de vloer en liepen we met ne gen man om ze heen muziek te maken. Na tien minuten waren we klaar. Dat moet langer zei den we dan. Nu gaat het vanzelf. We zijn al zo lang bij elkaar dat we elkaar goed aanvoelen." Mo nica: „Soms wil je zingen en komt er niets uit je keel. Dat is niet erg, dan moet het maar zon der zang. Soms wil je iets anders spelen, maar komt het niet uit je trommel of klankschaal. Dat ligt ook aan de bezoekers van een concert. Je speelt voor hen en zij maken eigenlijk de mu ziek. Wij proberen alleen te voe len, wat zij voelen en daar spe len we op in. Misschien spelen we in Amerika dus wel heel wat anders. Dat weet je nooit!" KLOOSTERZANDE - Palingroker Ronnie Andriessen uit Kloosterzande verdedigt zaterdag, tijdens de open Zeeuwse kampioenschappen palingroken in Kerkwerve zijn vorig jaar behaalde titel. Andriessen doet voor de achtste keer mee aan de titelstrijd. Tot nu toe werd hij twee keer provinciaal kam pioen, de eerste keer in 1997. Zaterdag strijden 25 deelnemers op recreatieoord Langeraad om de overwinning. De deelne mers krijgen elk zes palingen aangereikt waarmee ze aan de slag gaan. Volgens Andriessen is goed roken vooral een kwes tie van de juiste preparatie van de aal. Andriessen rookt zater dag 28 junipalingen op het Midzomerfeest inHengstdijk. Een week later stookt hij zijn rookpot op tijdens de Molenstraat feesten in zijn woonplaats Kloosterzande. GOES - Een papiercontainer bij een school in Goes is tussen woensdagmiddag 17.00 uur en maandagochtend 7.30 uur in brand gestoken. De container stond op een parkeerterrein. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat een toe komstvisie voor de komende 25 jaar ontwikkelen. De gehele raad steunt een voorstel dat de Christenunie daartoe deed. Volgens deze partij moet de visie vooral over werkgelegen heid gaan. Ze wil graag onderzocht hebben wat de mogelijk heden zijn om hoogwaardige werkgelegenheid naar de ge meente te halenWaar de toekomstvisie nog meer over gaat en hoe hij vorm moet krijgen, wordt binnenkort besproken in en kele raadscommissies. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 57-jarige automobiliste is gistermorgen lichtgewond geraakt bij een aanrijding in 's-Heer Arendskerke. De vrouw, afkomstig uit de gemeente Goes, verleende op de kruising Lange Achterweg, Raadhuis straat in 's-Heer Arendskerke geen voorrang aan een 78-jari- ge automobilist uit de gemeente Goes. De vrouw hield aan de aanrijding een snee in het hoofd over. SLUIS - Bij Hollandia Kado aan de Kapellestraat in Sluis is gisterochtend vroeg een ramkraak gepleegd. De daders namen voor enkele tienduizenden euro's kristallen voorwer pen van het Oostenrijkse merk Swarovski mee. De inbrekers beukten omstreeks half vijf met een Nederland se Volkswagen Bora op de dubbele glazen voordeuren van de winkel. In de aparte ruimte voor Swarovski-attributen sloe gen de inbrekers de ruiten van drie vitrinekasten kapot, waarna ze weekendtassen met hun buit vulden. Al eerder werden diverse Swarovski-dealers in het land de dupe van in braken. West-Zeeuw-Vlaanderen wordt al geruime tijd ge teisterd door ramkrakers. Het is de vijfde grote winkelin braak in ruim tweeenhalve maand.Volgens politiewoord voerder J. van Mourick staat het niet vast dat de melding van het ongeval in Zuidzande vals was. Maar geheel toevallig is deze volgens hem ook niet. Van Mourick voegt er aan toe dat ramkraken als deze niet zijn te voorkomen door de inzet van extra agenten. „Los van het feit dat we die extra mensen toch niet krijgen, moet de oplossing zoveel mogelijk worden ge zocht in de preventieve sfeer, door bijvoorbeeld obstakels voor de winkels te plaatsen en intensiever te surveilleren in de kernen." door Rolf Bosboom GOES - De ontwikkeling van de toekomstige Goese wijk Man nee (Noordhoek II) laat nog wel enkele jaren op zich wachten. De voorbereiding heeft enige tijd stilgelegen en pas onlangs heeft de gemeente het project opnieuw in gang gezet. Over ge voelige zaken, zoals de ver- keersontsluiting van de wijk, bestaat nog geen enkele duide lijkheid. Wethouder M. 't Hart maakte dat gisteravond duidelijk tij dens de jaarlijkse ontmoeting tussen gemeente en wijk. De af gelopen tijd leek de gemeente volop te werken aan de voorbe reiding van Mannee. De huizen zouden vanaf 2005 moeten wor den gerealiseerd, meldt het pas verschenen jaarverslag 2002 nog. 't Hart zei gisteren dat naar ver wachting 'over enkele jaren' kan worden begonnen en dat een concretere voorspelling on mogelijk is. Het project bevindt zich nog in het allereerste stadi um. Weliswaar is eerder al een projectgroep aan de slag ge weest geweest, maar vanwege 'interne aangelegenheden' (vooral hoge werkdruk bij de af deling stadsontwikkeling) la gen de activiteiten stil. Het gemeentebestuur heeft in middels besloten een nieuwe start te maken. Daarvoor is een projectleider aangetrokken van advies- en ingenieursbureau DHV uit Amersfoort. Die is een maand geleden aan de slag ge gaan. In eerste instantie wordt er gewerkt aan een communica tieplan, waarin precies staat op welk moment met welke be langhebbenden wordt gepraat over de plannen. Volgens 't Hart is er op dit mo ment geen enkel concreet stand punt over Mannee. Het enige wat duidelijk is, is dat de wijk ten oosten van Noordhoek komt en twee- a driehonderd huizen omvat, zo veel mogelijk door particulieren te bouwen. De be woners van Noordhoek maken zich vooral zorgen over de ver keersafwikkeling, maar dat is een van de punten die nog volle dig moeten worden uitgezocht, aldus de wethouder. Gezien het werk dat nog wacht en de procedures die moeten worden doorlopen, lijkt de kans minimaal dat er al in 2005 kan worden gebouwd. Bovendien heeft de gemeente nog niet alle benodigde gronden in haar be zit. Er wordt onderhandeld over de verwerving van de resterende percelen. Mannee was een van de onder werpen die aan de orde kwamen tijdens de vernieuwde opzet van de jaarlijkse praatavonden. Bij wijze van proef wordt aan het eind van de middag onder de naam 'Kijk in de wijk' een 'wijk- schouw' gehouden. Vertegen woordigers van de dorpsvereni ging wandelen samen met wethouders en raadsleden langs plekken in hun omgeving die zij als knelpunten ervaren. De be vindingen worden 's avonds be sproken met andere belangstel lenden uit de wijk. Noordhoek had daarvan de primeur. De problemen die werden beke ken waren onder meer het dichtslibben van waterpartijen en de onduidelijke situatie voor fietsers in de bocht van de Werf- laan en de Noordhoeklaan ('heel stom', erkende 't Hart). Ook de onlangs ingestelde 30-kilome- terzone in de hele wijk werd aan de kaak gesteld. Doordat op di verse plaatsen borden niet zijn weggehaald en er nog uitritcon structies bestaan, ontstaan er verwarrende situaties. De wet houder zegde toe dat daar op korte termijn iets aan gebeurt. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 43-jarige in woner van 's-Gravenpolder voor het weigeren van de bloed proef veroordeeld tot 120 uur werkstraf. In de strafmaat werd verder meegenomen dat hij op 21 juni vorig jaar op de A58 in Rilland gereden had tijdens een rijver bod, geen geldig rijbewijs had en na zijn aanhouding een valse naam had opgegeven aan de po litie.Officier van justitie A. Fli- kweert eiste 120 uur werkstraf. De eis werd door de politierech ter overgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27