11 Hogeschool Zeeland geeft de toon aan met verpleegkunde Hoger, sneller, sterker Kinderen voor een dag baas op straat Smurrie van strand geruimd Mabélis Braderiehoek Gimbiêre Verkoop dorpshuis Yerseke niet meer gekoppeld aan andere projecten Woelig 2* t l 1 'II boterzachte prijsjes! zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 3 juni 2003 Plagiaatcontrole >p Zwin College jlijkt succesvol Vfercedes gestolen BL0F OMARM Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Museum Inbraak in kantoorpand Kortsluiting zet truck in lichterlaaie Vertrouwen Highland Games in Oost-Souburg Honden Boomdijk KORTINGEN TOT j Raad tilt Zaete uit totaalpakket loorRob Paardekam fERSEKE - De verkoop van lorpshuis De Zaete in Yerseke rordt losgekoppeld van enkele indere projecten in Reimers- vaal. Dat hebben de partijen uit le gemeenteraad unaniem he loten. IOSTBURG - De proef op het Swin College in Oostburg om werkstukken van leerlingen net speciale software te scree- len op plagiaat, is een succes. )at zegt rector C. Hoek van de chool voor vmbo, mavo, havo n vwo. Iet Zwin College past de me- hode al bijna een heel school- aar toe. „Het internet is heel omfortabel om gemakkelijk nformatie te vinden", verklaart loek de maatregel. „Maar het 3 wel de bedoeling dat de leer- ingen met die informatie zelf .an de slag gaan en niet klakke- oos dingen kopiëren en plak- :en. Ze moeten nadenken en elf omgaan met de informatie. )p het internet zijn tal van sites e vinden waarop kant-en-klare ioekverslagen staan. Die uit reksels dienen niet alleen als ;eheugensteuntje voor de mon- telinge examens. Eindexamen- :andidaten havo en vwo krijgen iok cijfers voor de boekversla- ;en. In de Verenigde Staten ma len mensen uit het onderwijs ;ebruik van de website 'plagia- ism.org', waar ze verslagen van mn leerlingen met behulp van peciale software kunnen ver- ;elijken met boekverslagen die p internet te vinden zijn. tolgens rector Hoek zijn al en- :ele leerlingen van het Zwin lollege erop betrapt dat ze ver lagen zonder eigen inbreng van nternet plukten en inleverden ,ls eigen werk. JOES - Van het terrein van een aragebedrijf aan de Amund- enweg in Goes is in de nacht an zondag op maandag een au- 0 weggenomen. let betreft een zilverkleurige lercedes Benz, type C200CDI. )e auto heeft een waarde van ienduizenden euro's. )e toegang tot het terrein werd eforceerd; de schade bedraagt ele duizenden euro's. Advertentie vanaf morgen, 9.00 uur bij DE DRVKKERY Super Audio CD gratis DVD 19,90 bij aankoop van de cd de BL0F VERJAARDAG KALENDER voor slechts 5,00 kijk ook op www.drukkeriimiddelbura.nl del WIK F RY Winke HBeeld Geluid Daarmee krijgt het college een domper te verwerken. Burge meester en wethouders hadden immers het plan opgevat om de verkoop van het dorpshuis on derdeel van een pakket te laten zijn. Daarin zouden ook de ont wikkeling van de veerhaven in Kruiningen, de verplaatsing van de recreatie in de Burenpol- der en het opknappen van het gelijknamige bedrijventerrein worden meegenomen. Volgens B en Wis het voordeel van zo'n to taalovereenkomst dat ook min der kansrijke projecten, met grote risico's voor de ontwikke laar, uitgevoerd kunnen wor den. Op initiatief van de Christen- Unie hebben alle politieke par tijen aangegeven geen totaal pakket te willen. Alle projecten moeten als op zichzelf staand worden beschouwd. Daarmee komt de verkoop van De Zaete aan projectontwikkelaar Arcus op losse schroeven te staan. Het bedrijf en de gemeente hadden al min of meer afgesproken dat Arcus naast De Zaete ook de Veerhaven en de Burenpolder zou krijgen. Arcus, de ontwik- kelingspoot van recreatiebe- drijf Roompot, zou één groot voorstel doen voor de ontwikke ling van de vier deelprojecten. De toekomst moet uitwijzen of de ontwikkelaar nog geïnteres seerd is nu De Zaete geen pakket meer vormt met de andere pro jecten. Arcus wil het dorpshuis voor 1,4 miljoen euro kopen om op het terrein zorgwoningen te bouwen. Met Vredelust is al af gesproken dat zij de zorg zal le veren. Wellicht krijgt ook het Oosterscheldemuseum een plaats op het terrein waar nu De Zaete staat. Naast Arcus heeft ook de huidi ge beheerder van het dorpshuis interesse om het gebouw te ko pen, zodat hij de horecafunctie kan uitbreiden. Omdat hij enke le tonnen minder biedt, is deze optie voor de gemeente minder interessant. Aan de beheerder is toegezegd dat hij het eerste recht van koop heeft als de on derhandelingen met andere partijen in september van dit jaar niks opleveren. door Henk Postma VLISSINGEN - Het Hoge school Zeeland heeft een model opleiding verpleegkunde in huis. In één jaar tijd wist de HZ de opleiding zo drastisch te ver teren dat die nu aan andere ho gescholen, en aan universiteiten tot goed voorbeeld wordt ge steld. Dat blijkt uit een bevin dingenrapport van de Onder wijsinspectie. Begin vorig jaar dreigde het mi nisterie de opleiding op te hef fen omdat de kwaliteit verbene den de maat was. Er werd een rigoreus vernieuwingsplan doorgevoerd. Al na vijf maan den kon de inspectie vaststellen dat de opleiding van de 'degra datiezone' naar de 'voorhoede' galoppeert. Het bevindingenrapport stelt vast dat de opleiding nu inder daad tot de beste in het land moet worden gerekend. Andere hogescholen en ook universitei ten kunnen er van leren hoe het moet. De studenten vertelden de inspectie dat de opleiding wel zwaarder is geworden. Ze erva ren dat overwegend als positief. De ingrijpende vernieuwing kon zo snel worden doorgevoerd door de aankoop van een studie programma van de Hogeschool Rotterdam, en door te rade te gaan bij 'topverpleegkundigen, die trendsettend zijn in hbo- GOES - Uit een kantoor aan de Troelstralaan in Goes is compu terapparatuur gestolen. De diefstal moet zijn gepleegd tussen zondagmiddag vijf urn en maandagochtend half acht. Uit een kantoorruimte in het pand werd computerappara tuur met nog onbekende waarde weggenomen. De toegang tot het pand werd geforceerd; het totale schadebedrag is nog on bekend. land'. Van de 20 docenten werd de helft vervangen. Veel van de docenten staan nu ook zelf op de werkvloer van Zeeuwse zorgin stellingen. Opleidingsmanager Jan Zwemer, die z'n schouders on der de nieuwe aanpak zette, heeft nog meer ambities. Hij wil de opleiding uitbouwen tot een kenniscentrum waar alle Zeeuwse zorginstellingen des kundigheid kunnen halen voor het doorvoeren van verbeterin gen of het oplossen van proble men. VLISSINGEN-OOST - Een vrachtwagen die geparkeerd stond aan de Engelandweg in Vlissingen-Oost is gisteroch tend in vlammen opgegaan. Er vielen geen gewonden. Rond de klok van kwart voor elf startte de chauffeur uit Milhee- ze de motor van zijn vrachtwa gen. Onmiddelijk vatte de wa gen vlam en sprong de chauffeur uit de cabine. „De vlammen kwamen onder het dashbord vandaan", aldus de chauffeur. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet voorko men dat de cabine van de wagen compleet uitbrandde. De vrachtwagen met oplegger be hoort aan een bedrijf in tuinar- tikelen. De lading van de opleg ger, een kleine stapel pallets, bleven opvallend genoeg onge schonden. „De wind stond gun stig", aldus de chauffeur. Oorzaak van de brand is waar schijnlijk kortsluiting. Detruck van het type MAN Diesel was acht jaar oud. Het is niet de eer ste keer dat een vrachtwagen van het bedrijf in vlammen opg- taat. „We hebben het acht, ne gen jaar al eens meegemaakt", aldus de onfortuinlijke chauf feur. „Maar toen stond-ie aan de kant van de snelweg." Hoogspringen was een onderdeel van de Olympiade. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt door Steffan ter Maat GOES - Het dreigde gistermiddag op sportpark Het Schenge even mis te gaan; de hele dag was het mooi weer tijdens de Schoolsport Olympiade 2003, toen de re gen alles dreigde te verpesten. De organi satie overwoog zelfs even om de afslui tende estafette af te gelasten, maar het weer klaarde nog net op tijd op. De jaarlijkse Olympiade voor de hoogste groepen van het basisonderwi j s uit de ge meente Goes wordt vandaag ook nog ge houden. Gisteren deden er tien scholen mee aan de sportdag en vandaag ook. In totaal verdedigen 1059 leerlingen de eer van hun school en dat is een recordaantal deelnemers. De sporten waren gisteren divers voor de eerste 550 leerlingen: hockey, korfbal, tennis en voetbal. Ook waren er meerdere atletiekonderdelen. Er was onder andere hoogspringen, verspringen, fietsband slingeren, 60 meter sprint en de afslui tende estafette. Na een zonovergoten dag leek de regen rond half drie het laatste uur van de dag te verpesten. Ondanks het water ging al les wel gewoon door. Ook bij het voetbal len. De regen stond hier het fanatisme dan ook niet in de weg. „Kom op nou! Daar had je al moeten staan en laat je niet wegdouwen!" De vrouw die langs de kant leerlingen van de Kohnstammschool aanmoedigt, voelt zich enigszins betrapt als ze in de gaten heeft dat anderen haar zo zien aanmoe digen. „Ja, ik ben een hele fanatieke moeder." Het niet laten wegduwen blijkt niet een voudig. „Het is moeilijk om met je sport schoenen goed op het natte veld te blij ven staan.", zegt Leander van der Stoep, die zijn schoolgenoten van de Kohn stammschool ook aan het ondersteunen is. Hij heeft zijn eigen sporten er al opzit ten en heeft een leuke dag achter de rug. „Het bandwerpen vond ik het leukst. Het ging ook goed. Ik gooide zes meter en dat was het beste van de baan waar ik stond. Het voetballen vond ik ook leuk. Ik heb alleen niet gescoord, want ik moest de hele tijd op het doel." Hoewel de estafette toch door kon gaan, had niet iedereen vertrouwen in de goede afloop ervan. „Ga je niet heel gemakke lijk onderuit op een natte atletiekbaan", wilde een leerling van een van de begelei dende ClOS-studenten weten. Toen hij even later de baan op ging om de zaak te controleren was er volgens hem echter niets aan de hand. Gelukkig zag de organisatie dit ook en daarom werd de estafette gewoon verlo pen. De organisatie van de Olympiade was in handen van het CIOS Goes. Tibor Springer deed de coördinatie: Ik ben blij dat de estafette toch nog door kon gaan en uiteindelijk alles normaal is af gerond. Verder zijn er op een paar kleine ehbo-gevalletjes na, ook geen vervelende dingen gebeurd en zijn we heel tevreden over het verloop van de eerste dag." De leerlingen van de Kohnstammschool konden ook heel tevreden zijn. Zij lever den, gemiddeld gezien, de beste presta ties en wonnen zo de eerste dag. OOST-SOUBURG - De stich ting 'Highland Games Zeeland' houdt zaterdag 21 juni de jaar lijkse Highland Games op het terrein van de Karolingische Burg in Oost-Souburg. Er doen twintig teams mee. De games worden uitgevoerd in Schotse sfeer met bijpassende muziek en klederdracht en er zal voor de bezoekers eveneens informatie verkrijgbaar zijn over de Schotse cultuur.De games duren van tien tot vijf. Advertentie <D fi. ^3 sj O cZ) <u bij A T3 van 2 t/m 7 juni een week lang Sint Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 door Melita Lanting VLISSINGEN - Rijkswater staat heeft gisteren de aange spoelde paraffine-achtige stof op de Walcherse stranden gro tendeels verwijderd. Vanaf za terdag spoelen de grote en klei ne brokken witte substantie aan. De smurrie wordt met een tractor en een zeefmachine van het strand gehaald. Om wat voor stof het precies gaat is niet bekend. Rijkswaterstaat vermoedt dat de vette substantie afkomstig is uit het wrak van de Alan A. Dale. Dat vrachtschip is eind 1944 in de vaargeul van de Wes- terschelde tot zinken gebracht en wordt momenteel geruimd. „We hebben een melding gekre gen van de bergers dat er een witte, gelei-achtige stof uit het wrak is gestroomd. Gezien de stroming en de plekken waar de brokken zijn aangespoeld lijkt het ons waarschijnlijk dat het om dezelfde stof gaat." Omdat niet bekend is wat de Alan A. Dale vervoerde, moet laboratoriumonderzoek op monsters van de witte klonten duidelijkheid verschaffen over de samenstelling. Medewerkers van Rijkswater staat en de gemeenten Veere en Vlissingen denken niet dat het om een giftige stof gaat. Geluk: „Gisteren is onderzoek gedaan op het strand en als het echt ge- IMBMIEMiaa GOES - Het is maar een middag per jaar, maar voor de kinderen is het meegenomen. Tijdens de Nationale Straatspeeldag is het primaat eens een keer niet voor de auto, maar voor de step, de skippybal, de doelpaaltjes en het springtouw. Intussen nemen opvoeders de gelegenheid te baat om kinderen het een en an der over verkeersveiligheid bij te brengen. De Nationale Straatspeeldag wordt woensdagmiddag gehou den in heel Nederland. Ook op de Bevelanden en Tholen heb ben buurtverenigingen in samenwerking met 3VO ver gunningen aangevraagd om stukken straat af te sluiten. Het spelmateriaal staat op de mees te plaatsen vanaf 12.30 uur klaar. In Heinkenszand is een deel van de Zangvogelstraat, tussen de twee uitgangen van de Roofvo gelstraat gereserveerd voor de kinderen en in Wissenkerke is het spelen geblazen op de Sport - laan. In Goes wordt de straatspeeldag op vier plaatsen gehouden: op deFrambozenstraat (Zuid), tus sen de Perzikstraat en de Peren straat, op de Bergweg (Oost) ter hoogte van het wijkgebouw, op de Van Hogendorplaan, tussen de Cort van van der Linden- straat en de Troelstralaan (Goese Polder) en op de Evert- senstraat tussen de Couwerves- traat en de Jacob Catsstraat (West). In de gemeente Kapelle worden op twee plaatsen stukken straat afgezet. In de Noordstraat in Biezelinge tekent de basis school De Linge voor de organi satie en op de Boomweidelaan in Schore doet dat de basis school de Tunnel. In Hansweert wordt een gedeel te van de Boomdijk afgezet, zo dat spelende kinderen geen last hebben van auto's en ander ver keer. De Thoolse kinderen kunnen kiezen tussen de Deestraat in Poortvliet en de Voorstraat in Stavenisse, die is afgesloten tussen de Molendijk en de Bos straat. Niet alle organisatoren hebben aangehaakt bij de Nationale Straatspeeldag. In Kattendijke spelen de kinderen pas in augus tus op straat. Advertentie ui/ LANGE DELF 16 MIDDELBURG W "7 De smurrie wordt met een tractor en een zeefmachine van het strand verwijderd. foto Ruben Oreel vaarlijk zou zijn waren er wel strenge maatregelen genomen. Of het paraffine of een dierlijk vet is, is niet bekend. In ieder ge val vinden honden en vogels het lekker want die vreten er van." De Combinatie Wrakkenrui- ming Westerschelde (CWW), berger van de Alan A. Dale, heeft rondom het wrak veilig heidsmaatregelen genomen om vervuiling van de Westerschel de tegen te gaan. Zo ligt een olie- bestri jdingsvaartuig klaar om in te grijpen als dat nodig is. Toch heeft de CWW deze vervui ling niet kunnen voorkomen. Geluk: „De substantie is waar schijnlijk niet direct naast het wrak naar boven gekomen maar een heel stuk verderop. Dat zou een verklaring kunnen zijn. We moeten nog uitzoeken of de ber gers aan alle voorwaarden in het contract hebben voldaan. Pas daarna wordt duidelijk of zij enige schuld hebben aan de ver vuiling." Er spoelen nog steeds brokken aan die de komende dagen wor den opgeruimd. Rijkswater staat schat de hoeveelheid ver vuiling tussen de vij f en tien ton. 't Is nogal eens een stil water tje, dat Vlissingse meisje van tien. Rimpelloos aan het op pervlak maar des te woeliger eronder. Voor haar ouders is het wei eens gissen wat daar alle maal woelt. Heel soms geeft ze een glimpje prijs. Zoals gisteren. Moet je niet spelen", vroeg haar vader toen ze uit school maar bleef rondlummelen. „Nee", verzuchtte ze. „Ik moet me voorbereiden op de schoolreis morgen." „Nou, die tas is anders zo ge pakt, hoor", vond papa. „Nee", verzuchtte ze weer. „Ik bedoel geestig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25