PZC Beenhakker verlaat Ajax om privéredenen Balans Verkerk kietelt zichzelf op vrije dag Vier Spanjaarden bij laatste acht Kunt u wat aan miji hoge belasting doen' 2{: Ajax-spits verkiest geboorte kind boven interland tegen Wit-Rusland dinsdag 3 juni 2003 Oranje oefent tegen België Licentiesysteem voor profclubs op de schop Dekker somber over toekomst 110.900 euro Cipollini definitief niet naar Tour li Musampa naar Atletico Madrid Molenaar naar RBC Roosendaal Zico roept Shinji Ono op Ibrahimovic mist interlands Santini gunt Zidane rust Atalanta naar Serie B Haarhuis naar halve finales Zelfkennis «I door Peter van Duyl AMSTERDAM - Leo Beenhak ker vertrekt als technisch-di- recteur van Ajax. De 60-jarige ex-oefenmeester heeft de club 'om privé-redenen' verzocht hem te laten gaan. Ajax heeft aan dat verzoek gehoor gege ven. Beenhakker bekleedde zijn functie in de Arena sinds september 2000. Hij legt zijn werk uiterlijk 31 juli neer, maar eerder als de omstandig heden dat toelaten. Het vertrek van Beenhakker komt als een verrassing. De laatste maan den waren er bij Ajax intern wat strubbelingen over de Egyptenaar Mido, maar Been hakker bezweert dat zijn af scheid niets met de arbeidsom standigheden in de Arena te maken heeft. „Laat één ding duidelijk zijn: ik had en heb het enorm naar mijn zin bij Ajax. Het gaat goed met de club en de toekomst van Ajax ziet er zon nig uit. In mijn privé-leven heb ik echter met tegenslag te kam pen gehad, die ik hier maar moeilijk kan verwerken", zegt Beenhakker in een door Ajax uitgegeven persverklaring. Dieper wil de scheidende tech- nisch-directeur niet op de oor zaken van zijn plotselinge ver trek ingaan. Vanmiddag geven Beenhakker en Ajax-directeur Arie van Eijden een persconfe rentie in de Arena. Het afscheid van Amsterdam betekent niet, dat Beenhakker nu stopt met werken. „Ik betreur het echt dat ik dit besluit heb moeten nemen, maar het is nu belang rijk dat ik even naar het bui tenland vertrek", zei Beenhak ker gisteren. „Ik wil in elk ge val wel verder in het voetbal." De leiding van Ajax zegt het vertrek van Beenhakker te be treuren, maar toont tegelijk begrip voor zijn standpunt. „Het gaat om persoonlijke om standigheden, daar zeg ik verder niets over", aldus alge meen-directeur Arie van Eij den. „Als Leo wil dat die naar buiten komen, moet hij dat zelf maar doen. Ik vind het wel heel jammer. Maar als iemand niet meer lekker in zijn vel zit - en dat heeft niets met zijn werk te maken - dan moet je daar be grip voor hebben." GPD Van der Meyde meldt zich weer af door Henri van der Steeri KATWIJK - Twee internatio nals worden deze week waar schijnlijk vader, Mare Over- mars (voor de tweede keer) en Andy van der Meyde (voor de eerste keer). Overmars meldde zich gisteren netjes bij Oranje, Van der Meyde zit thuis. Hij vindt momenteel dat er belang rijker zaken zijn dan de voetbal wedstrijd tegen Wit-Rusland, die komende zaterdag gespeeld wordt. Dick Advocaat zei het zo: „Ik belde Andy vorige week om te vragen of hij zou komen, als ik hem zou selecteren. Nee dus. Okay, dat is zijn keuze." De even hijgerige als naïeve vraag van menig verslaggever was vervol gens: „Heeft dat consequenties voor de volgende interland?" Advocaat liet dat in het midden. ZEIST - Het Nederlands voet balelftal speelt op 20 augustus in Brussel een oefeninterland tegen België. De ploeg van bondscoach Dick Advocaat komt in actie in het Koning Boudewijnstadion, het duel begint om 20.30 uur. De wedstrijd geldt als voorberei ding op twee EK-kwalificatie- wedstrijden van Oranje, op 6 september thuis tegen Oosten rijk en 10 september uit tegen Tsjechië. ANP ZEIST - De 36 clubs uit de eredi visie en eerste divisie hebben gisteravond tijdens de algeme ne vergadering betaald voetbal unaniem voor de invoering van een strenger licentiesysteem ge stemd. De nieuwe regelgeving moet een einde maken aan het financiële wanbeleid in het be taalde voetbal en in het seizoen 2004/2005 ingaan. Het algehele verlangen naar een nieuw licentiesysteem wordt ingegeven door de slechte fi nanciële situatie in het betaalde voetbal. Clubs uit eredivisie en eerste divisie kampten afgelo pen seizoen meer dan ooit met torenhoge schulden. Lonen van spelers werden soms niet be taald. Gemeente pasten vaak noodgedwongen voor miljoe nen euro's bijVeel clubs danken hun bestaan aan de lokale poli tiek. In het nieuwe licentiesysteem worden probleemclubs doorlo pend gecontroleerd. De vereni gingen uit eredivisie en eerste divisie zijn ingedeeld in drie ca- tegoriën. De probleemclubs be vinden zich in groep 1. Deze clubs kunnen bij herhaaldelijke overtreding van de regels pun tenaftrek krijgen. De licentie commissie kan een vereniging jaarlijks een sanctie van negen verliespunten opleggen. ANP MEERLE - De kans dat Erik Dekker op 5 juli start in zijn tiende Ronde van Frankrijk is bijzonder klein geworden. De 32-jarige wielerprof onderbrak het trainingskamp in Frankrijk voortijdig en vertrok drie dagen eerder met een nieuwe peesbles sure aan zijn rechterbovenbeen huiswaarts. „Ik maak me geen zorgen meer om de Tour, meer over het feit dat het nog goed komt. Zo ver is het al", zei Dekker. Een maand voor het begin van de Tour is Dekker weer net zo ver als aan het begin van dit jaar, toen de Drent in Spanje zijn knie stootte aan een deur post. „Ik voel me zoals ik klink: chagrijnig", morde Dekker. „Tourdeelname is nu van onder geschikt belang, ik richt me niet meer op de Tour. Voor mezelf is het belangrijk dat de blessure verdwijnt. Ik vind het niet erg dat sommige mensen denken dat het nooit meer goed komt met mijAls ik het zelf maar niet al te vaak hoor." GPD Natuurlijk heeft het geen conse quenties, als een speler afzegt omdat hij bij de geboorte van zijn kindje wil zijn. Advocaat is, net als zijn grote voorganger Ri- nus Michels, een meester in het psychologische spel, dat een coach in de top moet spelen, of dat hij denkt te moeten spelen, om zijn (kandidaat-)internatio- nals scherp en gretig te houden. Vroeger was het geen punt als een voetballer Oranje al dan niet liet schieten omdat hij zijn vrouw wilde bijstaan bij de ge boorte van een kindje. Johan Cruijff bedankte voor de EK- kwalificatie-interland tegen de DDR in Dresden (november 1970), toen zijn eerste kind werd geboren. Cor van der Hart daar entegen reisde in 1959 gezellig met Oranje af voor een Balkan trip en was er niet bij toen zoon Roy werd geboren. Advocaat heeft nog iets van Mi chels, die in oktober 1990 nogal nors en met weinig begrip rea geerde, toen het Nederlands elf tal in Lissabon landde voor de EK-interland tegen Portugal en Johnny van 't Schip telefoon kreeg, dat bij zijn vrouw de wee- en waren begonnen. Van 't Schip nam het eerste vliegtuig terug naar Amsterdam, tot onbegrip van Michels. „Kan zo'n vrouw niet alleen bevallen?" Advo caat, indertijd assistent van Mi chels, herinnerde zich gisteren nog een andere reactie van De Bul, tegen Van 't Schip persoon lijk: „Je hoeft toch niet zelf te bevallen?" Overigens keerde Van 't Schip na de geboorte van zijn kind en nog voor de wedstrijd terug in Lissabon, waar hij door Michels op de bank werd gezet. Kort voor rust mocht Van 't Schip, normaal basisspeler, wel inval len. Ongekend menselijk ge droeg zich daarentegen de altijd als hard en sociaal onvaardig te boek staande Ernst Happel tij dens de voorbereiding op het WK van 1978. Het ging niet om een bevalling, maar om een communie! De dochter van Wil ly van de Kerkhof was onder werp van deze katholieke curio siteit, hetgeen vader Willy niet wilde missen. Dat hoefde ook niet. Na de eerste helft van Oos tenrijk-Nederland mocht Willy douchen en per ijltaxi naar het vliegveld. Hij was net op tijd thuis voor de plechtige commu nie van zijn dochtertje. Overi gens is het niet de eerste keer dat Van der Meyde bedankt voor Oranje. Eén keer deed hij dat vanwege een miskraam van zijn vrouw, de tweede maal omdat hij niet lekker in zijn vel zat. Gisteren stonden twaalf spelers wél op het veld: Edwin van der Sar, Ronald Waterreus, Giovan ni van Bronckhorst, André Ooij - er, Michael Reiziger, Fernando Ricksen, Jaap Stam, Mark van Bommel, Mare Overmars, Ra fael van der Vaart, Boudewijn Zenden en Ruud van Nistel- rooij. Frank de Boer, Ronald de Boer, Phillip Cocu, Paul Bos- velt, Clarence Seedorf, Pierre van Hooijdonk, Patrick Klui- vert en Roy Makaay melden zich morgen. GPD - -V/i' F- -; 'W TAVARUA ISLAND - Regerend wereldkampioen 'surfing' Andy Irons blijft over eind als een metershoge golf over hem heen komt. De Hawaiiaanse surfer kwam gisteren in actie voor de kust van Tavarua Island in Fiji voor één van de wedstrij den voor het wereldkmapioenschap. Pierre Tostee/AP door Mare Molenaars PARIJS - Nick Carr, zijn coach, noemde hem ooit een luie jongen, een playboy die door het leven zwierde. Gistermorgen stond Martin Verkerk, kwartfinalist in Parijs, als eerste voor de poorten van Ro land Garros. Om te trainen. De oefensessie duurde niet lang. Ont spannen sloeg Verkerk zich warm met Jesse Huta Galung, een jeugdspeler die later op de dag nog aan de bak moest in het jeugdtoernooi. Technisch directeur Hans Felius van de tennisbond KNLTB knikte instemmend. „Geweldig dat Mar tin dat doet. Voor die junioren is het toch een enorme stimulans als ze met die grote jongens kunnen trainen." Nauwelijks een uur later schoof Verkerk, samen met Carr, aan op de tribune van baan zes, daar waar Michaella Krajicek debuteerde op het gravel van Parijs. Pure interesse. „De middag is voor mezelf. Ik ga lekker de stad in. Shoppen. Ik heb al een tijdje een paar hele mooie schoenen op het oog en die ga ik nu kopenIk heb na mijn zege op Schüttler wel een bonus verdiend. Je moet jezelf ook eens kiete len", lachte de 24-jarige verrassing van het toernooi. Verkerk kan het zich veroorloven. Met zijn plaats in de kwartfinale heeft hij zich verzekerd van een prijzengeld van 110.900 euro. Bij winst vandaag wordt dat bedrag verdubbeld. „Ik ga zeker ook een cadeautje kopen voor Nick Carr. Hij heeft dat dubbel en dwars verdiend." Verkerk begint langzaam maar zeker te beseffen dat hij met iets moois bezig is en dat hij daarvoor dank verschuldigd is aan de coach die zijn verborgen talent wist te ontginnen. De 51-jarige Nieuw- Zeelander, die sinds september 2001 met Verkerk werkt, overtuigde de fliereflui ter van zijn enorme mogelijkheden. „Martin had veel talent, maar helaas ook een hekel aan hard werken. Hij weet nu zelf nog niet hoe goed hij is. Hij kan nog veel beter. Maar ik geef toe, zijn ontwik keling gaat ook sneller dan ikzelf had ge dacht." Carr maakte korte metten met feestneus Verkerk, die hij technisch en tactisch een onbenul noemde. „Soms heeft Martin zijn hoofd niet op zijn schouders. Dus moet je duidelijke regels stellen. Dat heb ik ook gedaan." Die recht-door-zee-aanpak van Carr spreekt Verkerk aan. Net als diens oefen stof. Carr prikkelt Verkerk op een speelse manier. Om meer precisie in de service te krijgen, gaat Carr bijvoorbeeld - met ge vaar voor eigen leven - wijdbeens in het servicevak staan. Aan Verkerk de op dracht om zijn opslag tussen de benen door te mikken. „Martin kon al heel hard serveren, maar de meeste ballen vlogen het stadion uit. Zo dwing ik hem om heel geconcentreerd en met grote precisie de opslag te plaatsen." Die goede service zal Verkerk vandaag nodig hebben in de strijd met Carlos door Rob Kramp PARIJS - Het laatste Franse tennishaan- tje verliet gisteren Roland Garros. Ar- naud Clement werd door Albert Costa in de vierde ronde van het centre court ge jaagd. De Spaanse titelverdediger had er voor de verandering slechts drie sets en 3 uur en 7 minuten voor nodig, 6-2 7-5 7-5. Dat was zijn kortste partij op Roland Garros 2003. In de aanloop naar de laatste zes tien stond de als negende geplaatste Ca talaan in drie enerverende vijfsetters bij na een halve dag 11 uur 5 6) op het gravel. Met zijn overwinning nam Costa subtiel wraak voor de schaamteloze behande ling door de toernooidirectie. Als titel verdediger veronderstelde hij de Grand Slam op het centre court te mogen ope nen. Hij werd evenwel naar een mini- showcourt verbannen en stond tegen Clement pas voor de eerste keer in het grootste stadion. Costa weigerde het ge drag van de Franse organisatie te veroor delen. „Ik ben Agassi niet", zei hij. „Als ze mij een baan toewijzen in het Bois de Boulogne aan de overkant van de boule vard, speel ik in het Bois de Boulogne. Met Costa bereikten ook zijn landgeno ten Ferrero (derde geplaatst), Moya (vier de) en Robredo (28e) de laatste acht. De bijna foutloos spelende Ferrero maakte indruk door slechts vier games af te staan aan Mantilla, 6-2 6-1 6-1. „Dit was de beste Ferrero ooit", zag de verliezer. „In deze vorm kan hij Roland Garros niet verliezen." Robredo stuntte tegen drievoudig kam pioen Kuerten: 6-4 1-6 7-6 (2) 6-4. Een ronde eerder was hij verantwoordelijk voor het vertrek van Lleyton Hewitt, de nummer een van de wereld. In de kwart finale is hij de tegenstander van Costa. De laatste acht wordt gecompleteerd door de Argentijn Coria (zevende ge plaatst), de Chileen Gonzalez (19e), ld Jc te e ;-r 'o ISSY-LES-MOULINEAUX - Wereldkampioen Mario Cipl lini zal definitief niet kunnen deelnemen aan de Ronde v» Frankrijk. Vorige week zette de Tourdirectie de deur nog# een kier door te verklaren dat wellicht een 23e team zou wo den toegevoegd. Dat bleek echter niet mogelijk, aldus TounJ| recteur Jean-Marie Leblanc. AFP MADRID - Oud-Ajacied Kiki Musampa is rond met Atletii Madrid over een vijfjarig contract. De 26-jarige middenvs der van het armlastige Malaga doorstond gisteren de met sche keuring bij zijn nieuwe club. Pas als de laatste forma teiten zijn afgewikkeld, tekent hij daadwerkelijk het contn in Madrid. Beide clubs waren het eerder al eens geworé over een transfersom van ongeveer 3 miljoen euro. ANP/Al ROOSENDAAL - Robert Molenaar speelt komend seizo voor RBC Roosendaal. De centrale verdediger tekent een co: tract voor een jaar, met een optie voor een tweede seizot Molenaar (34) komt van Bradford City in Engeland. Daarvc kwam hij tussen 19 9 6 en 2 0 01 uit voor Leeds United, evenee in Engeland. ANP TOKIO - Bondscoach Zico van Japan heeft Feyenoorc Shinji Ono opgeroepen voor het nationale voetbalteam. J pan speelt de komende periode twee vriendschappelijke: terlands en doet mee aan het toernooi om de Confederatie C in Frankrijk. Japan voetbal zondag in Osaka vriendschappelijk tegen L gentinië en een paar dagen later in Saitama tegen Paragui Het toernooi om de Confederatie Cup begint op 18 juni. Dl STOCKHOLM - Aj acied Zlatan Ibrahimovic heeft zich gis ren afgemeld voor de EK-kwalificatiewedstrijden tegen S Marino en Polen. De Zweedse international kampt metf liesblessure. AFP PARIJS - De Franse bondscoach Jacques Santini laat spel! paler en vedette Zinedine Zidane thuis tijdens het toern om de Confederatie Cup, later deze maand in eigen land., dane krijgt rust, omdat hij een marathonseizoen achter de: heeft met veel optredens in de Champions League en Spaanse competitie bij zijn werkgever Real Madrid. Santini doet evenmin een beroep op Zidanes clubgem Claude Makelele. Zidanes plaats in de selectie wordt op. vuld door debutant Ousamne Dabo, de 26-jarige spelverde van Atalanta uit Italië. DP A BERGAMO - Atalanta Bergamo volgt Piacenza, Como en' rino naar de Serie BDe nummer 14 van de Serie A verloors teravond op eigen veld de tweede degradatiewedstrijd te Reggina: 1-2. Het eerste duel was vorige week in 0-0 gee digd. RTR/ANP Moya. Hij speelt de derde partij op het court Suzanne Lenglen. Inzet is een plaats in de halve finale. Moya is favo riet, maar Verkerk zeker niet kansloos. Nadelig is wel dat het weer in de Franse hoofdstad is omgeslagen. Na de snikhete eerste week, vielen gisteren de eerste re gendruppels. Druilerig weer maakt het gravel traag en de ballen zwaar. „Dat gaat ten koste van de snelheid van mijn service", somberde Verkerk. „Zonder gekheid, dat scheelt behoorlijk. Maar ze voorspellen beter weer. Het komt vast goed. Maar nu eerst nieuwe schoenen..." GPD Agassi (tweede) en Martin Verkerk, met zijn 46e plaats op de wereldranglijst de dark horse in de kwartfinales. Voor de Fransen is Roland Garros afgelo pen. Ze begonnen met achttien spelers in het hoofdschema. Alleen Clement haalde de vierde ronde. Het thuispubliek zal weer een jaar moeten wachten op de op volger van Yannick Noah. Hij was twin tig jaar geleden, in 1983, de laatste ten nisser van eigen bodem die Roland Gar ros op zijn naam bracht. ANP PARIJS - Paul Haarhuis heeft met zijn Russische partner Jevgeni Kafelnikov de halve finales in het dubbelspel op Roland Garros bereikt. De titelverdedigers ver sloegen de als zestiende geplaatste Ar gentijnen Etlis en Rodriguez gisteren in Parijs in drie sets: 2-6 6-4 6-1. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Volgende week woensdag, vier dagen na de vrouwenfinale op Roland Gar ros, is het precies 25 jaar geleden dat de Roemeense Virginia Ru- zici het Franse Grand Slam- toernooi won. En ook dat Ri chard Williams, reeds vader van vijf kinderen, op hét idee kwam hoe hij en zijn gezin rijk konden worden. Hij zag de cheque die Ruzici kreeg. Een één met vijf nullen. Als hij nog een kind zou krijgen, dan zou die gaan ten nissen en de wereld veroveren. En veel geld verdienen. „Het was zijn droom, voordat het de mijne werd", heeft Venus Williams eens gezegd. Zij was de eerste die na de overwinning van Ruzici geboren werd in hui ze Williams, Serena volgde an derhalf jaar later. Richards droom kwam ruim twee decen nia later uit. Op 10 juni 2002 won Serena namelijk Roland Garros - in de finale versloeg ze haar zus met 7-5 6-3 - en nestel de het tweetal zich op de eerste twee plaatsen van de wereld ranglijst. Dit verhaal van de opkomst van de zusjes Williams staat in het nieuwe tennistijdschrift New balls please, waarvan de eerste editie vlak voor het begin van Roland Garros verscheen. In het tijdschrift, een alleraardigste tennisvariant van Hard Gras, staan de meest uiteenlopende verhalen over de sport. Van een vervelende biografie van de Ne derlandse Kea Bouwman tot een vermakelijk relaas over de Amerikaanse Bobby Riggs, de Wimbledon-kampioen die van alles een weddenschap maakte. En van een saaie geschiedkun dige verhandeling over tennis in de zeventiende eeuw tot een mooie schets van een ontmoe ting met tennisgoeroe Nick Bol- lettieri. Het interessantst is de coversto ry van Francis Grondhuis. Daarin laat ze zien hoe twee meisjes uit het getto Compton in Los Angeles uitgroeiden tot ar rogante, zelfbewuste, hardmep- pende en intelligente vrouwen. En ze portretteert Ricahrd Wil liams, een man die wat al te snel naar het woord 'racisme' grijpt als zijn dochters worden tegen gewerkt. Dat de appel zeker bij de oudste van de twee niet ver van de boom is gevallen, blijkt als Bill Clinton haar belt om haar te fe liciteren met het winnen van de US Open in 2000. Alsof het de gewoonste zaak van de werel dat de president belt, belaag hem meteen met kritiek. Ei verwijt ze de president dat niet naar de finale is komen! ken en dan begint ze over gj '„Kunt u niet wat aan mijnh belastingen doen?", vraagt met een blik op haar winstj mie. Zojuist heeft ze Lind Davenport in de finale van US Open verslagen en een a dige cheque van 800.000 do! geïncasseerd. Daar blijft slet 483.200 dollar van over, aar. zien de overheid een percent van 39,9 int. „Ehhh, nee niet reet. Misschien zouden er ap regels voor sporters moetenj den", oppert Clinton. „Kan: dan op uw woord gelove: reageert Venus gevat.' En da bedenken dat zij nog geen maanden later een contract veertig miljoen dollar teke met Reebok. Daarvoor hot ze alleen maar vijf jaar lan de schoenen en jurkjes van merk te lopen. Zolang dat geld binnenstros wil Venus ook nog wel Grand Slams winnen. '„Ik niet de geschiedenis ingaat de speelster die vier Gr Slam-titels heeft gewonnen echt grote speelsters hebbe zo'n twintig achter hun n staan. Ik heb dus nog een ls weg te gaan", is een uitspi van Venus die van zelfkennii tuigt.' Inmiddels staat haar gere zusje al op één Grand S meer en ze is ook de grote f; riet voor Roland Garros. Ii finale zal Serena in elk g niet haar zus tegenkomen, i al in de vierde ronde uitgesi keld. Maar héél erg zulle: dames het niet vinden dat? kaar ontlopen. Want als z( kaar tegenkomen op de b moet eentje de ander pijn d( Grondhuis schrijft: 'Elkaar nederen en intimideren pijn. Zoiets doe je niet bij je je van wie je zielsveel hout met wie je samen huilt, giec winkelt, wandelt, leeft en gaat. En bovenal traint, werkt gewoon niet. Ze kei elkaar door en door, ze zijl men met elkaar opgegroei hebben elkaar gevormd. Tri uithalen heeft geen zin, int deren ook niet. Eigenlijk niemand binnen de familie met een confrontatie Will vs Williams.' Ted van der Meer (redactie): Balls Please. UitgeverAi ISBN: 90-5911-316-0. Prijs: 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20