PZC Nada Naga op droomreis naar VS Ramkrakers op jacht naar breekbare buit Kortsluiting zet truck in de hens Welstandsnota binnen één jaar nodig om wildgroei te voorkomen 13 dertien procent Veerse wegennet dringend aan herstel toe i agenda w dinsdag 3 juni 2003 ''•oefperiode pojizieklessen ede steun voor fonument litersnood olphaartsdijk Nieuwe dingen Oefenen Bestelling Wethouder krijgt eerste graskaas Vlissingse winkeldief beboet Laatste kans voor dief Weigeren bloedproef bestraft Reimerswaal stelt toekomstvisie op Lichtgewond bij aanrijding Onda houdt rommelmarkt Gezamenlijke pinksterdienst in Oost-Souburg ,»zc Opknappen wegen kost kapitalen Ron Magnée MBURG - De gemeente Vee- ïr%oet flink in de buidel tasten n het wegennet weer op orde te ÜHgen. Zo'n dertien procent Dó de wegen moet dringend rk5teld worden. Dat is even- :et| als vier jaar geleden, mi arf bleek gisteravond uit een sentatie van H. van de Zan- erl hoofd Afdeling Beheer en Overhoud van de gemeente incre. Hij sprak voor de leden vik de commissievergadering enmtelijke ontwikkeling. 'Stallend is dat de gemeente er 3Szifgelopen vier jaar niet in is ^Aaagd de kwaliteit van de er,;en te verbeteren. Bij de laat- depeiling in 1999 bleek dertien aaj:ent van het wegdek onmid- insijk voor een opknapbeurt in ko'merking te komen, exact "dhveel als het percentage dat 'O0p dit moment meteen moet i'orden opgelapt. Daarnaast en de kwaliteit van het Veerse we;ennet vier jaar geleden zelfs fractie beter dan in de jong- jeilingen. Leuze is nu aan de raad van an-e of en hoe snel de wegen Wten worden opgeknapt, zo 3 bdeVan de Zande. Deze keuze >bt|Jt overigens pas tijdens de :oPandeling van de voorjaars ver en; tw( .11 0U( dl CRE - Muziekvereniging ;e"re's Genoegen begint na de lenervakantie met een proef- ;nt ode voor belangstellenden. 'ene periode van september tot i. lari worden verschillende 'gelen gegeven. In januari kun- deelnemers aangeven of ze wilier willen gaan met de cur- iet Veere's Genoegen oefent el- n Vrijdagavond van 19.30 tot vaio uur in Het Akkoord aan de leliestraat in Veere. Belang enenden mogen komen luiste ersen kijken tijdens de repeti- oei Tot 15 augustus kunnen eisen zich aanmelden voor de savfperiode. LPHAARTSDIJK - De «en voor de oprichting van watersnoodmonument in phaartsdijk krijgen brede n. Dat concludeert het be- r van de Vereniging Ge nschap Wolfaartsdijk, nu ^lleen maar positieve reac- jjheeft gekregen op het idee. 1 aanleiding van de groot- bpse herdenking van de wa- toodramp in februari werd elijk dat Wolphaartsdijk jiltijd een gedenkteken ont- estuur van de dorpsvereni- zet zich sindsdien in voor iomst van een monument, estuur van de dorpsvereni- il een brede keuze hebben ept daarom alle inwoners 'olphaartsdijk op vóór 1 mber met plannen te ko ken Enige voorwaarde aan het rerp is dat er voldoende te op het gedenkteken moet om alle namen van de des omgekomen dorpsgenoten innen vermelden. iroi USSi ichi i nJDACTIE datALCHEREN ;fpó p Jstsouburgseweg 10 f hstbus 18 ^aj:80 AA VLISSINGEN ig">l: (0118) 484000 x: (0118)470102 mail: redwalch@pzc.nl net V( spë der ®'uis !chefl ussldia Berkelder [enüth Ramakers d, lïriam van den Broek e ,^n Magnée de pwi ;fee erkjNTRALE REDACTIE i hstsouburgseweg 10 eenstbus 18 rgeBO AA VLISSINGEN i istól: (0118) 484000 l0bax: (0118)470102 mamail: redactie@pzc.nl voo: ternet vw.pzc.nl 29.Tail: web@pzc.nl Opei nota genomen. Zeker als er ge kozen wordt voor het snel op lappen van de wegen, rijzen de kosten de pan uit. Jaarlijks zou het budget moeten worden ver hoogd naar anderhalf miljoen euro, en dat gedurende drie jaar. Een andere optie is om het aan pakken van de wegen uit te sme ren over een periode van tien jaar. Dan zijn de jaarlijkse kos ten ongeveer een miljoen per jaar. Ter vergelijking: nu geeft Veere jaarlijks zo'n driekwart miljoen uit aan onderhoud van de wegen. De partijen onder schreven gisteren de stelling dat er wat gedaan moet worden aan de wegen. Over de kwaliteit van de wegen werd echter nogal ver schillend gedacht. „We horen bijzonder weinig klachten. Wil len we het misschien té goed doen?", wilde raadslid G. Vader van de WD weten. De leden van de SGP daarentegen waren er van overtuigd dat de wegen er in Veere doorgaans slecht bij lig gen. „Dit is al weer het zoveelste plan", aldus P. de Visser van de SGP. „Terwijl we allemaal we ten dat de wegen er slecht bij liggen." De SGP pleitte dan ook om een directe grondige aan pak. door Anita Hoekman GOES - „We zijn niet zweve rig", zegt Ditje de Muynck re soluut. „De leden van Nada Naga staan echt met beide be nen op de grond." Dat klopt niet helemaal, want vier van de negen leden van de Goese klankgroep Nada Naga, gaan donderdag toch de lucht in. Dan vertrekken ze voor een toernee door het westen van de Verenigde Staten. De vier le den die de reis gaan maken Ditje de Muynck, Izzy en Mo nica van Elk en Ireen Brakman zien het als een nieuw avon tuur in het Nada Naga tijd perk. „We hebben er geen van allen verwachtingen van", legt Izzy uit. „Het gaat om de erva ring." Het is een vreemd verhaal, maar eigenlijk stond er op de agenda van Nada Naga een reis naar Siberië. Alleen Monica en Ireen voelden daar wat voor. Monica: „We hadden het al he lemaal voor elkaar. We kregen een uitnodiging van de Siberi sche sjamaan Biven Mamonta, dat betekent grote mammoet. We kennen die man al jaren. Wij hebben hem enkele jaren geleden naar Nederland ge haald om workshops te geven en dat was zijn springplank naar de rest van wereld. Hij wilde nog een keer met ons werken en daarom belde hij. De tickets waren al besteld en we zagen ons al concerten ge ven. Een dag later belde hij op dat hij iets leukers had. Een toer door Amerika. Gelukkig kon de reis naar Siberië nog worden omgezet en nu hebben we gezelschap gekregen van Izz en Ditje. Die zagen in deze reis meer dan in een tripje naar de Siberische kou." „We vertrekken donderdag", zucht Ireen Brakman. „Dat is al erg snel. We zijn nu bezig om te zien welke instrumenten we mee kunnen nemen. Dat kon niet eerder, want we hadden nog een concert. Een grote gong kan je natuurlijk niet meenemen in je koffer. Niet dat we erg veel nodig hebben hoor. In principe zouden we het zelfs zonder instrumenten kunnen. Dan zouden we gewoon zin gen, maar met klankschalen, didgeridoo's, mondharpen en dwarsfluiten, is het natuurlijk nog mooier." De vier leden van Nada Naga beginnen hun toer nee in Seattle, vervolgens rei zen ze door naar Salt Lake Ci ty, de Grand Canyon, Las Ve gas en San Francisco. Ze reizen mee met de Siberische sja maan. Izzy: „We gaan er echt blanco naar toe. Het enige wat Monica van Elk, Ditje de Muynck, Ireen Brakman en Izzy van Nada Naga (vlnr). foto Dirk-Jan Gjeltema we willen is klanken uitstrooi en en met die klanken mensen bereiken." Het is de eerste keer dat Nada Naga naar het verre buiten land reist om hun droomtijd concerten ten gehore te bren gen. Monica: „En dat is mooi, want we bestaan nu zeven jaar. Dan wordt het tijd om je vleu gels uit te spreiden. Dit jaar kunnen mensen ook een actie ve vakantie in het buitenland boeken bij Nada Naga. Van 26 juli tot en met 2 augustus kun nen mensen in een Frans kas teel concerten beleven en aan workshops meedoen. „We zijn altijd op zoek naar nieuwe din gen. Zo willen we nu ook klankconcerten geven aan za kenmensen. Die zullen wel een stuk nuchterder zijn, maar we hebben nog nooit meegemaakt dat mensen het niet heerlijk vonden. Zelfs de gevangenen in Middelburg vonden het fan tastisch. Ze waren gewoon ontroerd. Toen we weg gingen, stonden ze met zijn allen ons uit te zwaaien. Dat was leuk." Voor veel nuchtere Zeeuwen klinken de droomtijdconcer ten, de energy-trance-dansen en de workshops als hocus po- cus. Volgens Ditje zit de groep ook helemaal verkeerd in Zee land. „Eigenlijk hebben we hier helemaal geen markt voor wat we doen. We zouden beter in een grote stad kunnen wo nen. In de rest van Nederland zijn we waarschijnlijk beken der dan in onze eigen provin cie. Mensen reizen echt hon derden kilometers om naar ons te kunnen luisteren. Ik ben zelfs al eens herkend in een benzinestation!" Izzy knikt instemmend. „We zijn niet alleen in Nederland een unieke groep, maar ook in de rest van wereld. Dat horen we van alle kanten. Dat komt omdat we zo gelijk gestemd zijn. We zijn een harmonieus geheel en we vullen elkaar qua klanken vlekkeloos aan. Als we een concert geven voelt het alsof de klanken van één per soon afkomen." Monica omschrijft het altijd als een cirkel van licht en lief de. „We maken voor de mensen die mee willen doen een cirkel en we nemen ze mee op reis. Het maakt ook niet uit of er acht of dertig mensen op de grond liggen. We maken er al tijd iets moois van en het komt zoals het komt." Ditje: „Elke zaal is anders, elk mens is an ders en ook de concerten zijn altijd anders. Maar bij bijna ie dereen gaat het masker af tij dens zo'n concert. En dan zie je eigenlijk de essentie liggen...gewoon een mooi mens. Bij veel mensen komt het innerlijke kind naar boven. Veel mensen vinden dat zweve rig klinken. Maar dat zijn we nu juist niet. We weten bij Na da Naga heel goed dat je het hier op deze aarde moet doen. En het gaat helemaal niet om het einddoel... het gaat om de reis." „Juist", zegt Izzy. „En dat maakt de reis naar Ameri ka zo mooi. Het is iets nieuws en we zien wel wat er op onze weg komt." Die instelling hebben de leden van Nada Naga allemaal. Wat gebeurt, gebeurt. Izzy: „In het begin moesten we natuurlijk oefenen. Dan lagen er drie mensen op de vloer en liepen we met negen man om ze heen muziek te maken. Na tien mi nuten waren we klaar. Dat moet langer zeiden we dan. Nu gaat het vanzelf. We zijn al zo lang bij elkaar dat we elkaar goed aanvoelen." Monica: „Soms wil je zingen en komt er niets uit je keel. Dat ia niet erg, dan moet het maar zonder zang. Soms wil je iets anders spelen, maar komt het niet uit je trommel of klankschaal. Dat ligt ook aan de bezoekers van een concert. Je speelt voor hen en zij maken eigenlijk de mu ziek. Wij proberen alleen te voelen, wat zij voelen en daar spelen we op in. Misschien spe len we in Amerika dus wel heel watanders. Dat weet jenooit!" door René van Stee SLUIS - Bij Hollandia Kado aan de Kapellestraat in Sluis is gisterochtend vroeg een ram kraak gepleegd. De daders namen voor enkele tienduizen den euro's kristallen voorwer pen van het Oostenrijkse merk Swarovski mee. De inbrekers beukten om streeks half vijf met een Neder landse Volkswagen Bora op de dubbele glazen voordeuren van de winkel. Een wakker ge schrokken overbuurman zag twee mannen met bivakmutsen de zaak binnengaan. In de apar te ruimte voor Swarovski-attri- buten sloegen de inbrekers de ruiten van drie vitrinekasten kapot, waarna ze weekendtas sen met hun buit vulden. „Uitsluitend de grotere en duurdere prestigeobjecten zijn gestolen. Die mannen wisten dus heel goed waarmee ze bezig waren", verklaart een ontdane winkeleigenaar J. Mesure. Hij is ervan overtuigd dat hij het slachtoffer is van een bende die op bestelling werkt. Al eerder werden diverse Swarovski-dea- lers in het land de dupe van in braken. De politie was enkele minuten na de inbraakmelding ter plaat se. De daders waren toen al ge vlogen. De alarmcentrale had kort daarvoor een melding ge kregen van een ongeval in Zuid- zande, waar de dienstdoende agenten een kijkje namen. Op die bewuste plaats troffen ze echter niets aan. Op dat moment sloegen de dieven hun slag in Sluis. West-Zeeuw-Vlaanderen wordt al geruime tijd geteisterd door ramkraken. Het is de vijfde gro te winkelinbraak in ruim twee- enhalve maand. De inbrekers hielden vooral huis in Oostburg, waar een fotozaak, juwelier en twee opticiens werden bestolen. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick staat het niet vast dat de melding van het on geval in Zuidzande vals was, waardoor de surveillerende agenten van de plaats van de in braak in Sluis werden wegge lokt. Maar geheel toevallig is deze volgens hem ook niet. Van Mourick voegt er aan toe dat ramkraken als deze niet zijn te voorkomen door de inzet van extra agenten. „Los van het feit dat we die extra mensen toch niet krijgen, moet de oplossing zoveel mogelijk worden gezocht inde preventieve sfeer, door bij - voorbeeld obstakels voor de winkels te plaatsen en intensie ver te surveilleren in de kernen. door Ron Maqnée VLISSINGEN-OOST - Een vrachtwagen die ge parkeerd stond aan de Engelandweg in Vlissin- gen-Oost is gisterochtend in vlammen opgegaan. Er vielen geen gewonden. Rond de klok van kwart voor elf startte de chauf feur uit Milheeze de motor van zijn vrachtwagen. Onmiddelijk vatte de wagen vlam en sprong de chauffeur uit de cabine. „De vlammen kwamen onder het dashbord vandaan", aldus de chauffeur. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat de cabine van de wagen compleet uitbrandde. De vrachtwagen met oplegger be hoort aan een bedrijf in tuinartikelen. De lading van de oplegger, een kleine stapel pallets, bleef opvallend genoeg ongeschonden. „De wind stond gunstig", aldus de chauffeur. Oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortslui ting. De truck van het type MAN Diesel was acht jaar oud. Het is niet de eerste keer dat een vracht wagen van het bedrijf in vlammen opgtaat. „We hebben het acht, negen jaar al eens meegemaakt", aldus de onfortuinlijke chauffeur. „Maar toen stond-ie aan de kant van de snelweg." foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De nieuwe Middelburgse wethouder H. Kool-Blokland heeft gisteren de eerste graskaas aangebo den gekregen van de eigenaressen van Kaasboerderij Schel lach. Graskaas is heel jonge kaas, gemaakt nadat de koeien voor het eerst naar buiten gaan. In het hele land werd gisteren de graskaas gepresenteerd. De eigenaressen van de kaasboer derij boden de wethouder verder nog grasboter en nieuwe aardappelen aan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 3 5-j arige inwoner van Vlissingen voor een winkeldiefstal bij verstek veroordeeld tot 170 euro boete. De man nam op 29 januari vorig jaar bij Edah in Vlissingen pak ken vlees uit de schappen. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Vlissin- ger werd gisteren door de Middelburgse politierechter een laatste kans gegund om aan' te tonen dat hij op de goede weg is. De man werd voor een winkeldiefstal, het verduisteren van een fiets en de diefstal van een gsm veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. „Er is geen sprake meer van drugsgebruik. Maakt het waar", trachtte de politierech ter de Vlissinger te stimuleren. De strafbare feiten werden in oktober vorig jaar in Vlissingen gepleegd; in die periode ge bruikte de verdachte harddrugs.Bij Albert Heijn stal hij luchtverfrissers. Het mobieltje had hij samenmet een 29-jari- ge Vlissinger weggenomen. Die was ook nog verantwoorde lijkvoor het stelen van een tweede gsm. Hij kreeg voor de gsm- diefstallen zestig uur werkstraf opgelegd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 43-jarige inwoner van 's-Gravenpolder voor het weigeren van de bloedproef veroordeeld tot 120 uur werkstraf. In de strafmaat werd verder meegenomen dat hij op 21 juni vorig jaar op de A58 in Rilland gereden had tijdens een rijverbod, geen geldig rijbewijs had en na zijn aanhou ding een valse naam had opgegeven aan de politie. „Het dos sier ademt de sfeer uit van politie belazeren", merkte officier van justitie A. Flikweert op. Hij eiste 120 uur werkstraf. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat een toe komstvisie voor de komende 25 jaar ontwikkelen. De gehele raad steunt een voorstel dat de ChristenUnie daartoe deed. Volgens deze partij moet de visie vooral over werkgelegen heid gaan. Ze wil graag onderzocht hebben wat de mogelijk heden zijn om hoogwaardige werkgelegenheid naar de ge meente te halen. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 57-jarige automobiliste is gistermorgen lichtgewond geraakt bij een aanrijding in 's-Heer Arendskerke. De vrouw, afkomstig uit de gemeente Goes, verleende op de kruising Lange Achterweg, Raadhuis straat in 's-Heer Arendskerke geen voorrang aan een 78-jari- ge automobilist uit de gemeente Goes. De vrouw hield aan de aanrijding een snee in het hoofd over. door Ron Magnée DOMBURG - De gemeente Vee re moet binnen een jaar een wel standsnota produceren. Voor de nota worden de komende tijd de bevolking en tal van instellin gen geconsulteerd. Lukt het niet de deadline te halen, dan zijn de gevolgen verstrekkend. Dan kan iedereen namelijk vrij bou wen. Dat bleek gisteren uit de verga dering van de commissie Ruim telijke ontwikkeling van de ge meente Veere. Aan de orde was de nieuwe welstandsnota, hoogst actueel sinds de invoe ring van de nieuwe woningwet. De woningwet, die dit jaar is in gegaan, betekent dat tal van welstandscriteria zijn verdwe nen. Daarentegen moeten alle gemeenten een nieuwe wel standsnota produceren. Hierin staat welke regels gelden voor een bepaald gebied. Komt de nota niet voor 1 juli volgend jaar af, dan zijn de gevolgen ver strekkend. De gemeente mag dan geen welstandstoetsing meer verrichten, zodat iedereen vrij zijn gang kan gaan. Voor de nota wordt een klank- bordgoep van tal van instellin gen geconsulteerd: de Bond Ne derlandse Architecten, De Bond Heemschut, de gemeenteraad STREEKACTIVITEITEN ARNEMUIDEN - Korfbalvereniging Top, 18.15 uur: avondvierdaagse; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur. Ta feltennis voor 55-plussers; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart; MIDDELBURG - Café The Duke, Vlas- markt: 20.30 uur: Pub Quiz; Trefpunt, Nassaulaan: 16.30-19.00 uur: Kinderkookpunt, 20.00-21.30 uur: Break dance; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Gym voor al lochtone en autochtone vrouwen in de Van Ginkel gymzaal; Wijkcentrum De Re genboog, 13.00-15.00 uur: Vrouwen theemiddag, 19.30-22.30 uur: Klaverjas sen en 19.45-21.45 uur: Kaarten maken; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Bil jarten; VLISSINGEN - De Oude Stad, 13.30 uur: Damesgym en 20.00 uur: Dart, biljart en klaverjassen; Wijkcentrum Schelde- buurt, 13.30 uur: Soosmiddag; Bachten Reede, 13.30-16.30 uur: Sjoelen voor 55-plussers; Wijkwinkel Middenge bied, Keldermanstraat 64,19.30 uur: Ver gadering Bewoners Organisatie Mid dengebied (BOM); ZOUTELANDE - De Tienden, 14.30 uur: Koersbal; van Veere zelf, de ZLTO de wo ningbouwverenigingen en de vrouwenadviescommissie. Daarnaast worden de dorpsra den gevraagd naar hun ziens wijzen. Burgers en bouwonder nemers kunnen tot slot op de website van de gemeente Veere hun zegje doen. Ondanks de lijst van instellin gen die kunnen meedenken, ontbraken volgens PvdA/GroenLinks raadslid C. Polderman nog enkele instellin gen aan de lijst: de natuurver- enigingen bijvoorbeeld, en de historische clubs als de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland. Verantwoordelijk wethouder J. Bostelaar onderschreef dat het aantal medezeggenschapsorga nen beperkt is gehouden, ook met de haast die de welstand snota heeft. Voor de komende tijd staat nog een aantal bijeenkomsten op het programma. Op 1 juli worden de dorpsraden geconsulteerd over de nota. Ook de klankbord groep van medezeggenschaps- instellingen krijgt dan de kans mee te praten over de nota. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Fanfare Onda uit Nieuw- en Sint Joosland houdt zaterdag een rommelmarkt van 9.00 tot 15.00 uur kramen met rommel. Om 9.30 uur worden de waarde volle spullen per opbod ver kocht. De opbrengst is bedoeld voor nieuwe instrumenten. OOST- SOUBURG - Verschil lende kerken in Oost-Souburg houden zondag een gezamenlij ke dienst onder de naam 'Pink- zing-in'. Tijdens deze dienst wordt ge sproken over het thema 'vredes missie' en wordt een act opge voerd. Het Gospelkoor 'Sound of Hope' zingt gospelsongs en er is veel samenzang. De Pinkzing- in wordt gehouden in het ge bouw Goede Aarde aan de Ka naalstraat 8 in Oost-Souburg. De avond begint om 18.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13