PZC Bush en Poetin sluiten rijen Gevaar Afghanistan volgens Amerikanen nog niet geweken Wellicht Europese president zonder al te veel macht China pakt illegale handel in wild aan Blair zou bevolking hebben voorgelogen over dreiging Saddam Meningsverschil over oorlog Irak bijgelegd Zweed rijdt in op winkelpubliek Oppositieleider Suu Kyi gearresteerd in Myanmar maandag 2 juni 2003 Licenties 1 kei risico. Begin vorige week werden de licenties van alle Alliantie Nieuw medicijn bij borstkanker Duizenden betogen tegen ETA Celstraf voor Japanse journalist Impotente man krijgt Viagra-geld Vier doden in afgebrand huis Schip lekt olie Noord-Korea Poetin zet zich in voor vrijlating van Arjan Erkel Gijzelaars in Algerije over kleine groepjes verdeeld J door Gert-Jan Broere PEKING - De autoriteiten in de Chinese provincie Guangdong hebben de jacht geopend op de illegale handel in wild. Afgelo pen week werden op vier ver schillende markten bijna 20.000 civetkatten, wasberen, apen, vossen, kraanvogels, slangen en andere dieren in beslag geno men, die bedoeld waren om in de pot te verdwijnen. De autoriteiten kondigden vori ge week een verbod af op de handel in wilde dieren. De maatregel volgde op de bekend making van wetenschappers uit Hongkong en Shenzhen dat ze bij civetkatten vrijwel hetzelfde coronavirus hadden aangetrof fen dat bij mensen de dodelijke longziekte sars veroorzaakt. Guangdong wordt algemeen ge zien als de geboorteplaats van het virus. Het vermoeden be staat dat het dierlijke coro navirus daar is overgesprongen naar een mens, mogelijk door het eten van een besmet dier, zo als een civetkat. Guangdong is berucht om zijn bijzondere dis sen. In principe is geen enkel dier veilig voor de Kantonese i koks. J In de strijd tegen het sars-virus I nemen de autoriteiten geen en- verkopers op de vier wildmark- ten in de omgeving van de Vlis hoofdstad Kanton ingenomen, vei Was erin de weken daarvoor on danks de angst voor sars nog wel enige handel, door de laatste verordening is alles stilgeval- lutd len. ge Op de vier markten, die voor de 5 B( sars-uitbraak goed waren voor dot een dagelij ks omzet van200.000 euro, wordt alleen nog gehan deld in katten, honden, kippen, jn d eenden en ganzen. Deze dieren vallen buiten de maatregel. De politie controleert bijna dage lijks de markten of er niet ille gaal dieren worden aangebo den. GPD foto Grigory Doekor/EPA Zaterdagavond werden de gasten van president Poetin getrakteerd op een water- en lichtshow in het jubilerende Sint Petersburg. vari onze redactie buitenland SINT PETERSBURG - De Amerikaanse president Bush en zijn Russische ambtgenoot Poe tin hebben gisteren in het Russi sche Sint Petersburg hun me ningsverschil over de oorlog in Irak bijgelegd en hun vriend schap hernieuwd. De leiders repten in het openbaar met geen woord meer over de Russische kritiek op de door Washington geleide aanval op het Hoessein regime. Na een gesprek onder vier ogen in het Konstantinovski-paleis in Poetins geboortestad, bezwo ren ze dat hun tegengestelde vi sie de relatie alleen maar heeft versterkt. „De basis van de Amerikaans-Russische betrek kingen bleek sterker dan de krachten en gebeurtenissen die ze op de proef hebben gesteld", zei Poetin. Het was de eerste ontmoeting tussen de twee staatshoofden sinds de oorlog in Irak. Bush no digde Poetin uit om in septem ber naar zijn buitenverblijf in Camp David te komen. Ameri kaanse functionarissen hadden al aangekondigd dat de ge sprekken waren bedoeld om het vertrouwen tussen de beide staatshoofden te herstellen. De Verenigde Staten en Rusland benadrukten hun bezorgdheid over de nucleaire programma's van Noord-Korea en Iran, on danks de vermeende steun van Rusland aan het programma van Iran. „De visies van Rus land en de Verenigde Staten over dit onderwerp liggen veel dichter bij elkaar dan het lijkt. We hoeven er niet van te worden overtuigd dat massavernieti gingswapens niet mogen wor den verspreid. President Bush en ik zijn het daar volledig over eens. Daarom kunnen we elkaar vrienden noemen", benadrukte Poetin. Later op de dag ondertekenden de twee leiders een verdrag dat het aantal nucleaire wapens aan beide zijden vermindert. Het Verdrag van Moskou zal de twee kernarsenalen tot het laagste niveau in tientallen jaren terug brengen, aldus Bush. Bush lijkt in Sint Petersburg ook met de Duitse regeringslei der Schroder vrede te hebben gesloten, na hun onenigheid over de aanpak van de Irak- kwestie. De Amerikaanse presi dent begroette de bondskanse lier hartelijk bij hun eerste weerzien sinds hun geschil over Irak. De ontmoeting vond plaats tijdens het banket dat de Russische president zaterdag gaf ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van de stad aan de Finse Golf. De Franse president Chirac, eveneens een criticus van het Amerikaanse optreden tegen Irak, kon niet bij het diner aanwezig zijn. Bush arriveerde zaterdag van uit Polen. Daar had hij in Kra- kau de Amerikanen en Europe anen opgeroepen tot eenheid. Hij zei dat zijn land zich sterk wil maken voor een krachtige Atlantische alliantie 'om onze veiligheid en vrijheid te garan deren en om vrede in de wereld te bewaren'. ANP/AFP/DPA LONDEN - De overlevingskansen van borstkankerpatiënten stijgen met eenderde als er een vierde medicijn wordt toege voegd aan de 'cocktail' bij de nu normale chemotherapie. Dit blijkt uit een onderzoek aan de universiteit van Birmingham. Aan de studie deden 2000 vrouwen in 65 Britse ziekenhuizen mee. De 1000 vrouwen die aan de test meededen, kregen naast de drie middelen die gebruikelijk in de chemococktail zitten, cy clophosphamide, methotrexate en 5FU (CMF), ook het medi cijn epirubicin toegediend. Van deze groep leefden vij f j aar na het ontdekken van de borstkanker 3 0 procent meer vrouwen, dan van de 1000 patiënten uit de controlegroep. ANP PAMPLONA - Duizenden mensen hebben zaterdag in de Spaanse stad Pamplona gedemonstreerd tegen het geweld van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De betoging had op dezelfde tijd plaats als de begrafenis van de twee poli tieagenten die vrijdag gedood werden bij een bomaanslag in de plaats Sanguesa. De Spaanse premier Aznar woonde de begrafenisdienst in Pamplona bij. Aznar, die zijn bezoek aan Sint Petersburg na de bomaanslag van vrijdag heeft afgezegd, bezocht ook het ziekenhuis waar enkele gewonden van de aanslag worden verpleegd. DPA AMMAN - Een Japanse fotojournalist is gisteren door een Jordaanse legerrechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de koffer van de fotograaf explodeerde op 1 mei op de luchthaven van Amman een clusterbom, wat het le ven kostte aan een beveiligingsbeambte. De fotograaf van de krant Mainichi Shimbun verklaarde dat hij het explosief als 'oorlogssouvenirtje' uit Irak had meegebracht en niet wist dat het om een bom ging. AP HONGKONG - Een automobilist in Hongkong heeft een schadevergoeding van 360.000 dollar gekregen nadat hij door een ongeluk impotent was geworden. Het geld is vooral be doeld om grote hoeveelheden erectiepillen te kunnen kopen. Dat meldde zaterdag de krant South China Morning Post. De 31-jarige man verbrijzelde zijn bekken toen een bestel busje hard inreed op zijn auto. De rechter vond dat de veroor zaker en zijn werkgever met geld over de brug moesten ko men. Omdat artsen denken dat de man alleen met Viagra weer seksueel normaal kan functioneren, kreeg hij een fikse scha devergoeding. DPA KOPENHAGEN - De lichamen van een man en vier kinderen zijn gisteren gevonden tussen de resten van een afgebrand huis in een buitenwijk van de Deense hoofdstad Kopenhagen. Zaterdag bezocht de politie het huis vanwege een huiselijke twist. De politie vermoedt dat de man eerst de kinderen om bracht en daarna zelfmoord pleegde. De moeder van het gezin wordt nog gezocht. Er werd ook een afscheidsbrief in het Frans teruggevonden. De lichamen van de overledenen zijn nog niet geïdentificeerd. Zaterdag bracht de politie tweemaal een bezoek aan het ge zin, omdat er een luidruchtige ruzie aan de gang was tussen de vrouw en haar vermoedelijke echtgenoot. AP 196 irati us 1 van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier ll^Tony Blair heeft het Britse pu- nht bliek voorgelogen over de drei ging van Saddam Hoessein. Hij wilde zo zijn landgenoten over tuigen van de noodzaak van een 3 aanval op Irak. Dat zegt Blair's B voormalige minister van Ont wikkelingssamenwerking, Cla re Short, in de Sunday Tele graph. r§' 'Volgens Short, die drie weken geleden opstapte als minister, 'stiaheeft Blair informatie van de Britse geheime dienst over het Iraakse wapenarsenaal sterk aangedikt. „De premier heeft 8'Tueen gevoel van noodzaak willen Erracreëren." Short doelde daarmee orellonder meer op berichtgeving van de BBC. De Britse staatsomroep meldde donderdag dat een rapport over ibniiiraakse massavernietigingswa- °P pens in opdracht van Blair is Gofherschreven. Zo werd onder v0(meer ten onrechte vermeld dat Saddam zijn raketten in drie kwartier in gereedheid kon brengen, bijvoorbeeld voor een 2 te 'aanval op Britse militaire bases uakkop Cyprus. Short zegt dat zede oorspronke- lijke versie van het rapport on der ogen heeft gehad. „De ver- ebruondersteiling dat er een gevaar denhwas voor een snelle aanval met raketten met een biologische of chemische lading, is een verzin- r-cosel. Die informatie kwam niet van de veiligheidsdiensten." Blair zelf zei zaterdagavond tij dens zijn bezoek aan Sint-Pe- tersburg ervan overtuigd te zijn dat er massavernietigingswa pens worden gevonden in Irak. lijks Voor Sky News zei hij 'dat in ko mende weken en maanden over tuigend bewijs wordt gevonden ~*~iat publiek zal worden ge- maakt'.Het Britse dagblad The KOPENHAGEN - Een Chinees /rachtschip met 66.000 ton unstmest aan boord is za- erdag in de Oostzee gezonken a een botsing met een ander anngtchip. schepen uit Zweden en Dene- narken hebben drijvende bar rières rond kleine olievlekken gelegd.De Fu Shan Hai botste ;egen de onder Cypriotische /lag varende Gdynia. AP Guardian meldde zaterdag dat de Britse minister Jack Straw van Buitenlandse Zaken en zijn Amerikaanse collega Colin Po well ernstige twijfels hadden over de kwaliteit van de infor matie over Iraakse massaver nietigingswapens, terwijl zij op hetzelfde moment steun pro beerden te winnen voor een oor log in Irak. Hun bezorgdheid uitten zij op 5 februari tijdens een privéont- moeting in New York kort voor een belangrijke sessie van de VN-Veiligheidsraad. Op die dag presenteerde Powell bewijsma teriaal over massavernieti gingswapens. Hij toonde toen onder meer satellietbeelden en liet onderschepte telefoonge sprekken tussen Iraakse mili tairen horen. Tijdens de bespreking in het Waldorf hotel zei Straw bezorgd te zijn over beweringen betref fende Saddam Hoesseins wa penarsenaal gemaakt door de Britse premier Blair en de Ame rikaanse president Bush. Hun uitspraken zouden niet te aan te tonen zijn. Ondersteunend be wijs om de beweringen te staven zou missen, aldus Straw. AFP/RTR/DPA/ANP STOCKHOLM - Hulpverleners buigen zich over een slachtoffer. Eén dode en 28 gewonden vielen zater dag in het oude centrum van Stockholm, toen een automobilist met grote snelheid en kennelijk ook met opzet op een winkelende menigte inreed. De automobilist werd kort daarna overmeesterd. Zijn motief is onduidelijk, maar volgens politiewoordvoerder Hansson heeft hij ze niet helemaal op een rijtje. Gis teren lagen nog zes mensen met ernstige verwondingen in het ziekenhuis, foto Jonas Ekstromer/EPA van onze redactie buitenland SINGAPORE - Afghanistan vormt nog steeds een bedreiging voor de internationale strijd te gen het terrorisme. Vooral plaatselijke machthebbers zijn gevaarlijk. Dat heeft de Ameri kaanse onderminister van De fensie, Paul Wolfowitz, zater dag in Singapore gezegd. „De oorlog in Afghanistan ein digde ermee dat veel plaatselij ke machthebbers de controle kregen over lokale besturen. Slechts weinigen zetten zich in voor hun mensen, velen jagen alleen hun eigen belangen na." De Verenigde Staten begonnen in 2001 een aanval op het Tali ban-regime omdat Afghanistan onderdak zou bieden aan Osa ma bin Laden en zijn netwerk Al Qaeda. Nog steeds is er een in ternationale macht van 11.500 soldaten in het land, vooral in het zuiden en oosten. Rond de hoofdstad Kaboel zijn nog eens 4700 soldaten uit 28 landen ge legerd. Ook in Irak is het volgens Wolfo witz nog lang niet veilig. Vol gens hem resteren er tiendui zenden gevaarlijke mensen uit Saddam Hoesseins voormalige leger en politietroepen. „Veilig heid in Irak blijft de allereerste prioriteit." Wolfowitz maakte bekend dat er in de afgelopen 24 uur zes aanvallen op Ameri kaanse soldaten zijn geweest. Dergelijke incidenten hebben ertoe geleid dat de soldaten niet naar huis kunnen voordat er versterkingen zijn gearriveerd. Wolfowitz zei in zijn toespraak ook dat internationale terroris ten strategische verliezen heb ben geleden met hun aanslagen in Indonesië, Saoedi-Arabië en andere moslimlanden. Deze landen zijn nu meer dan ooit van plan om terroristen hard aan te pakken, zei Wolfowitz. De Amerikaan waarschuwde bovendien Noord-Korea dat in de afgelopen maanden zorgde voor veel spanning in de regio door twijfels te zaaien over een eigen kernwapenprogramma. Wolfowitz riep alle buurlanden op zich in te zetten voor een vreedzame oplossing van het conflict. Landen die Noord-Ko rea steunen, moeten die hulp in trekken als Noord-Korea zijn kernwapenprogramma niet van tafel haalt. Hij stelde dat Noord-Korea een voorbeeld moet nemen aan de recente hervormingen in China. „Vijfentwintig jaar geleden, on der leiding van Deng Xiaoping, begon China te laten zien hoe een falend communistisch sys teem hervormingen kan gaan doorvoeren zonder in te stor ten." De Amerikaanse president Bush noemde Noord-Korea sa men met Iran en Irak vorig jaar de 'As van het kwaad'. Bush heeft wel steeds gezegd dat de crisis met Noord-Korea op di plomatieke manier opgelost moet worden. Zaterdag werd bekend dat de Amerikaanse troepen in Zuid- Korea er de komende drie jaar 11 miljard dollar bijkrijgen. Dat zei hun commandant, generaal Leon LaPorte. De investering moet de veiligheid en stabiliteit in de regio verhogen. AFP/RTR SINT PETERSBURG - De Rus sische president Vladimir Poe tin zal alles in het werk stellen om de in Dagestan ontvoerde Nederlandse hulpverlener Ar jan Erkel vrij te krijgen. Minister-president Jan Peter Balkenende kreeg die toezeg ging zaterdag tijdens een bijeenkomst met Poetin in Sint Petersburg. „Uitzijnopmerkin gen proefde ik dat de zaak ook hem zorgen baart"aldus Balke nende. De Nederlandse regeringsleider was tevreden dat Poetin direct inging op zijn opmerking over de ontvoering van Erkel. „Je kon merken dat hij zich goed laat informeren over de zaak. We hopen dat het op den duur kan leiden tot de vrijlating van Erkel." De Nederlandse medewerker van Artsen zonder Grenzen werd vorig jaar augustus ont voerd in Dagestan, een Russi sche deelrepubliek die naast Tsjetsjenië ligt. GPD BERLIJN - De vijftien westerse toeristen die in Algerije worden vastgehouden door islamisti- sche rebellen, zijn door hun gij zelnemers opgedeeld in kleinere groepen. Een reddingsactie zou op deze manier een stuk moeili j ker wor den, zo schrijft het Duitse blad Focus in de editie die vandaag verschijnt. In Algerije wordt de 35-jarige Nederlander Arjen Hilbers vastgehouden samen met tien Duitsers en vier Zwit sers. Focus baseert zich op 'bronnen bij de Algerijnse veiligheids dienst' die zeggen dat in- fraroodcamera's verscheidene kleinere groepen hebben gede tecteerd in het bergachtig stuk van de Sahara vlak bij de grens met Libië. Volgens de bronnen worden reddingsacties hierdoor 'zeer riskant' en kan het nog we ken of zelfs maanden duren voordat de gijzelaars vrijkomen De Algerijnse media meldden bijna twee weken geleden dat een reddingsactie al aan de gang was, maar het leger heeft dit te gengesproken. Op 13 mei werd wel een groep van zeventien gij zelaars bevrijd. AFP doorTon van Lierop BRUSSEL - Diverse kleine lid staten van de Europese Unie lij ken bereid hun verzet op te ge ven tegen een vaste voorzitter of 'president' van de EU. Die zou dan wel niet al te veel macht moeten krijgen. In ruil daarvoor dient de Europese Commissie, als dagelijks bestuur van de EU, over meer bevoegdheden te be schikken. Volgens vooraanstaande diplo maten is zo'n compromis accep tabel voor de kleine lidstaten van de EU, die nu nog vasthou den aan de rotatie van het EU- voorzitterschap van een half jaar per land. Nederland blijft daar ook voor pleiten. De Ne derlandse regeringsvertegen woordiger De Vries in de Euro pese Conventie, die een EU- grondwet en interne hervor mingen voorbereidt, wilde za terdag echter nog niet ingaan op mogelijke compromissen over het voorzitterschap. De rege ring praat vrijdag opnieuw over de Conventie. Vooral Groot-Brittannië en Frankrijk willen een EU-presi- dent, om Europa in de wereld meer gezicht te geven, samen met een soort Europese mi nister van Buitenlandse Zaken. Zo'n laatste functie is voor geen enkele van de huidige of tien nieuwe lidstaten omstreden. Nederland ziet echter een per manente EU-president met een groot machtsapparaat niet zit ten. Diplomaten gaan ervan uit dat voor veel kleine lidstaten, die machtsverlies vrezen, een presi dent met een meer protocollaire functie wel acceptabel is. Zo'n EU-president, te benoemen voor een periode van bijvoor beeld 2,5 jaar, zou dan de drie maandelijkse toppen van Euro pese regeringsleiders moeten leiden. Aan de voorbereiding daarvan en het bezoeken van al le 25 EU-hoofdsteden vanaf 2004 zou de Europese president dan ook alle tijd kwijt zijn. ANP van onze redactie buitenland RANGOON - De oppositielei der van Myanmar (Birma), Aung San Suu Kyi, is zaterdag ochtend onder tijdelijk arrest geplaatst. Dat gebeurde in het district Bago. De militaire junta heeft dat meegedeeld. Volgens de junta zou dat voor haar eigen veiligheid zijn gebeurd. „Aung San Suu Kyi is tijdelijk onder de bescherming van de plaatselijke autoriteiten ge plaatst", aldus legerwoordvoer- der generaal Than Tun. Ook haar naaste medewerkers zijn opgepakt. De oppositieleider zit in de stad Yaway Oo, 560 kilo meter van de hoofdstad. Volgens de generaal is Suu Kyi's konvooi vrijdagavond laat be trokken geraakt bij rellen tus sen oppositieaanhangers en pro-juntagroepen. Daarbij vie len vier doden en vijftig gewon den. Het is niet duidelijk tot welke zijde de doden behoor den. Acht auto's en negen mo torfietsen zouden zijn verwoest. Volgens de generaal hebben NLD-leden auto's in brand ge stoken. Ook zou Suu Kyi's auto zijn beschoten, maar ze bleef ongedeerd. De oppositieleider heeft haar rondreis moeten af breken. Veiligheidsfunctiona rissen hebben zaterdag boven dien het hoofdkwartier van de NLD, Suu Kyi's democratische partij, in Rangoon hermetisch gesloten. Volgens getuigen heb ben zij grote sloten op het pand aangebracht en zijn NLD-vlag- gen verwijderd. Vrijdag nog zei het regime dat Suu Kyi minder in het openbaar moet gaan ver schijnen, omdat haar aanhan gers verkeersopstoppingen ver oorzaken. Suu Kyi, leidster van de opposi tiepartij NLD, kreeg in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede. Begin mei begon zij aan een politieke rondreis door het land, twaalf maanden na de beëindiging van haar jarenlange huisarrest. Het leger heerst al veertig jaar over het land. De NLD won in 1990 de verkiezingen, maar heeft nooit mogen regeren. DPA/RTR rr::v 'LTtrtS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5