PZC Politiek Den Haag kijkt met argusogen naar AEL Grote gezinnen krijgen haatbrief van Malthus Radiozenders na omschakeling enkele uren uit de lucht Zingende visvrouwen in Scheveningen Het is weer zover! fel Honderd jaar Harley-Davidson De Stemband Jeukste radiospel Feestje wordt ^Duitser fataal L Dode na politieachtervolging Van den Brink weg bij NVV Dominee Kater overleden Poëzie op vaderdag in de cel Jongens overleven val van 8 meter 2 juni 1953 LN beslist in herfst over voortbestaan maandag 2 juni 2003 Classic FM 1 Deze maand weer interessante artikelen, nieuws over exclusief winkelen, culinair genieten, kunsten mjs en cultuur in Zeeland. Ga snel naar het exclusieve maandblad dat uitsluitend digitaal verschijnt: J door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Een man of vrouw die zich bedient van de naam 'Malthus' stuurt waarschijnlijk al jarenlang haatbrieven naar "grote gezinnen waar net weer een kind is geboren. Een j ong echtpaar uit de politie regio Utrecht heeft na ont- vangst van zo'n brief aangifte gedaan van bedreiging. In de brief wordt het stel uitgemaakt voor asociaal en egoïstisch. De briefschrijver ondertekent steevast met 'Dr. A. Malthus' uit Volthe. Dit is waarschijnlijk een verwijzing naar de Britse dominee, econoom en filosoof Thomas Robert Malthus (1766- 1834). Hij schreef tweehonderd jaar geleden een essay als apo calyptische waarschuwing voor de gevaren van overbevolking. De brief aan het echtpaar in de regio Utrecht begint met 'niet gefeliciteerd'. Ook vraagt de briefschrijver de kersverse ou ders waarom ze geen adoptie- of pleegkinderen nemen. De ou ders krijgen naar het hoofd ge slingerd dat ze best weten dat er in Nederland te veel varkens, auto's en mensen zijn en dat ook de rest van de wereld steeds vol ler raakt. In het 500 inwoners tellende Volthe, dat behoort tot de Twentse gemeente Dinkelland, woont geen 'Dr. A. Malthus'. Volgens een woordvoerster van de politie Twente, die de brieven omschrijft als 'heel bedreigend', is de woonplaats in de brieven een woordspeling. „Volthe, te vol. Snapt u wel." De politie Twente vermoedt dat de brief schrijver in het noorden van het land woont, waarschijnlijk Friesland of Groningen. Mal thus vindt zijn slachtoffers door de geboorteadvertenties in dag laden na te pluizen. GPD Storingen bij nieuwe frequenties doorTom van Meertsen HILVERSUM - De omschake ling van radiofrequenties heeft in de nacht van zaterdag op zon- Édag tot problemen geleid bij Korin FM, Radio 538 en RTL FM. Deze zenders waren aan het JfWgin van de nacht door techni- s sche problemen enkele uren uit ^_ie lucht. Volgens een woordvoerder van !- ie verantwoordelijke FM-net- operator Broadcast Partners :eliep niet alles volgens plan. In arHilversum werd een zware stroomkabel te vroeg losgetrok ken. Dit leidde tot kortsluiting tt£n een storing die tot ongeveer lalfcier uur gisterochtend duurde. jeEen andere zenderoperator, Nozema, veroorzaakte zaterdag al een probleem. Radioluiste raars op de kabel van Casema j°~hadden te kampen met een ge- j° stoorde uitzending van de pu- HILVERSUM-Het vroegere Ve- ronica-programma De Stem band is door luisteraars van Ra dio 2 uitgeroepen tot het leukste radiospel aller tijden. Dat naakte de Avro gisteren be- i tend. - De Stemband was in de jaren _;achtig en negentig 's nachts te beluisteren op Radio 2 bij Vero- ïica. Bellers moesten raden laar de stem van een bekende Nederlander. Het was een vari- ,5lnt op Schilperoorts eerdere ra dioprogramma Raden Maar, vaarin een geluidsfragment noest worden benoemd. ANP LiINNE - Een 26-jarige man uit iet Duitse Erkelenz is zaterdag- ivond bij de stuw in Linne ver- Ironken. c Het slachtoffer vierde volgens 2le politie met zijn vrienden zijn ]rerjaardag aan de Maas. Daar bij werd stevig gedronken. De luitser verdween onder water oen hij met zijn kleren aan in de 2ivier ging zwemmen. )e man werd in zorgwekkende oestand naar het ziekenhuis in toermond gebracht waar hij la ter overleed. ANP 1 blieke zenders Radio 1 en Radio 4. Nozema erkende dat ze had ver zuimd Casema te melden dat een omschakeling bij de zender Lopik een etmaal eerder zou plaatsvinden dan aangegeven. Casema, kabelleverancier van 1,4 miljoen huishoudens in West- en Midden-Nederland, moest in allerijl monteurs op trommelen om de zaak te rege len. De (her)verdeling van radiozen ders ging gisteren voor een periode van acht jaar in. De staatssecretaris van Economi sche Zaken nam vorige week na jarenlang gesteggel een besluit over alle biedingen. Veel sta tions moesten van etherfre quentie veranderen. Enkelen commerciëlen verdwenen hele maal van de FM en er kwamen een paar nieuwe bij Voor Radio 10 FM was er zater dag een prettige wending. Het oudste commerciële station van Nederland, dat aanvankelijk buiten de boot was gevallen, blijft toch uitzenden. Het is overgenomen door Sky Radio en bezet de plaats van Sky's Gouwe Ouwe Zender. Welk bedrag met de overname is gemoeid, is niet bekendgemaakt. Een woordvoerder van Radio 1 tot en met 4 en 747 FM, die al langer bezig zijn met frequen tieveranderingen, zegt dat luis teraars klagen over de slechte ontvangst op sommige golfleng tes. „In de grensgebieden kan het nog wel eens storen, zeker met een oud of goedkoop ana loog toestel van mindere kwali teit, zoals een wekkerradio." Sky krijgt nog steeds veel ver ontruste telefoontjes binnen ('tien per uur') van luisteraars van zijn station Classic FM. Het is uit de ether verdwenen, maar nog wel via de kabel te beluiste ren. Oudere luisteraars vragen onder meer hoe ze hun radio op de kabel kunnen aansluiten. De publieke en commerciële zenders zijn druk bezig met campagnes om hun nieuwe fre quenties kenbaar te maken. Bij 538 kunnen luisteraars hun postcode gratis naar de zender sms'en. Zij krijgen dan delokale frequentie teruggestuurd. Ra dio 1 heeft langs de snelwegen vijf meter hoge cijfers één laten plaatsen met de plaatselijke FM-frequentie erop. ANP SCHEVENINGEN - Twee Scheveningse vrouwen in klederdracht verzorgen een op treden tijdens Vlaggetjesdag. Vis- en folkloreliefhebbers trokken al vroeg naar de twee havens van het voormalige vissersdorp. De organisatie telde zaterdag 175.000 bezoekers. Het hoogtepunt van de dag was de traditionele haringrace. Vroeger ging het erom welke vissersboot de eerste haring van het seizoen binnenbracht. Nu legden zeven oude zeilschepen een parcours af voor de kust van Scheveningen. Vanwege het groeiend aantal bezoekers wordt volgend jaar een deel van de boulevard bij het festi val betrokken. foto Ed Oudenaarden/ANP i 1 i 1 i r 1 1 Advertentie \'s 4 'tóe HOOj/mevfic'lm/ 5a<\|t/(/ m<?et zich p'e "tcg"env,4ue/-ju>&. v kwartaalgijfen.'s niet zo persóónljk aant«e Nederland heeft sinds dit week einde een afdeling van de Ara bisch Europese Liga (AEL). De politieke beweging die opkomt voor Arabieren en moslims wil meedoen aan verkiezingen. Haagse politici houden de partij nauwlettend in de gaten. door Frouke Houtman DEN HAAG - CDA-kamerlid Camiel Eurlings wond er de minste doekjes om. Hij pleitte van begin af aan voor een pre ventief verbod op de beweging. De christen-democraten willen terroristische organisaties ver bieden, zoals nu al in Frankrijk, Duitsland en Engeland gebeurt. Zo ver als het CDA-Kamerlid willen de meeste andere politici niet gaan. Zolang het binnen de grenzen van de wet gebeurtis er geen reden om de oprichting van een nieuwe partij te dwarsbo men, is het algemene gevoel. „En gelukkig maar", reageert WD-kamerlid Geert Wilders nu. „Ik bracht pas een werkbe zoek aan Iran. Daar zie je met je eigen ogen hoe erg het is als dat niet kan." Wilders had eerst argwaan over de AEL. Hij stelde Kamervra gen over Mohammed Cheppih, aanvankelijk de gedoodverfde kandidaat voor het voorzitter schap van de Nederlandse AEL. Cheppih is in de ogen van Wil ders een extremistische moslim en bovendien zou de regering van Saoedi-Arabië betrokken zijn bij cursussen die hij gaf. Nu Cheppih zich heeft teruggetrok ken als kandidaat-voorzitter, verzet het VVD-Kamerlid zich niet langer tegen oprichting van de AEL. „Dat is hun goed recht. Maar als ze in de Kamer komen, zullen we hen zeker met inhou delijke argumenten bestrijden. We denken namelijk dat de AEL de tegenstellingen tussen mos lims en niet-moslims alleen maar vergroot." Volgens Khadija Arib van de PvdA zou de Arabisch Europese Liga een aanwinst voor het land zijn als zij zich op een goede ma nier zou inzetten voor minder heden. „Als het een emancipa tiepartij is die ijvert voor gelijke rechten voor iedereen, sta ik er helemaal achter", aldus het Ka merlid van Marokkaanse kom af. Het probleem met de AEL is vol gens Arib dat ze zich uitsluitend richt op de moslimgemeen schap. Terwijl er in Nederland genoeg migranten van andere komaf zijn die ook in de ver drukking zitten. Dat het islami tisch recht, 'sharia', volgens de AEL een plaats in de Ne derlandse samenleving moet krijgen, bestempelt Arib als ARNHEM - In Arnhem werd gisteren voor de twaalfde keer de Har- ley-Davidsondag georganiseerd. Harley-Davidson, de fameuze Amerikaanse fabrikant van motorfietsen, viert dit jaar zijn hon derdste verjaardag. foto Juan Vrijdag/ANP DEN HAAG - Een nog onbekende man is gisterochtend om half vijf in Den Haag overleden na een wilde achtervolging door de politie. Surveillerende agenten zagen een auto over de stoep op de Leyweg rijden en zetten de achtervolging in toen de bestuurder niet wilde stoppen. Daarbij werden volgens een politiewoordvoerster snelheden van boven de 100 kilometer per uur gehaald en rode stoplichten genegeerd. De auto botste uiteindelijk tegen een boom. De 35-jarige Haagse bestuurder raakte zwaargewond, de passagier over leed. Volgens de woordvoerster is het onduidelijk waarom het tweetal op de vlucht sloeg. ANP BARNEVELD - Wien van den Brink heeft zijn lidmaatschap opgezegd van de Nederlandse Vakbond van Varkenshouders (NW). Van den Brink was in 1994 zelf oprichter van de bond. Hij is boos omdat zijn opvolger, huidig voorzitter Van Ge- mert, gezegd zou hebben dat Van den Brink bij zijn vertrek een financiële rommel had achtergelaten. De kwestie speelde eind vorig jaar, maar is nu pas bekend geworden. Van den Brink legde vorig jaar zijn voorzitterschap neer om dat hij voor de LPF tot lid van de Tweede Kamer werd geko zen. Hij werd bij zijn afscheid benoemd tot ere-voorzitter van de bond. ANP AMSTERDAM - Dominee H.J. Kater, die in 1966 het huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus inzegende, is vrijdag avond op 92-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Zo heeft zijn familie zaterdag bekendgemaakt. De vrijzinnig Nederlands-Hervormde Kater had eerst grote moeite met de Duitser Claus van Amsberg, zo vertelde hij la ter in een interview. Maar na een diepgaand gesprek overtuig de Claus hem ervan dat hij begrip en respect had voor de in Nederland levende anti-Duitse gevoelens. De dominee doopte later ook de kinderen van koningin Bea trix en prins Claus en een van de kinderen van prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven. ANP DEN HAAG - Op vaderdag, op 15 juni, zijn in een aantal peni tentiaire instellingen in Nederland gedichten te beluisteren via de centrale omroepinstallatie. Het gaat om drie gedichten met het thema van de afwezige vader. Het is de bedoeling die bij het ontwaken ten gehore te brengen. De actie is een initiatief van de commerciële telefoonlijn 0909GEDICHT, die poëzie bij een breed publiek onder de aandacht wil brengen. Van de 64 gevangenissen, huizen van bewaring en andere inrichtingen die ze deze week heeft aan geschreven, hebben er al zes positief gereageerd. ANP TER APEL-Twee jongens van 17 en 18 jaaruithet Groningse Ter Apel hebben zaterdagnacht in een discotheek in hun woonplaats een val van 8 meter overleefd. Dat heeft de politie bevestigd. Het tweetal is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De twee vrienden waren op de bovenste verdieping van de dis cotheek aan het stoeien, toen ze over een hekje naar beneden vielen. Ze kwamen terecht op de dansvloer. De zegsman noemt het een wonder dat daarbij geen gewonden vielen. De Arbo-dienst stelt een onderzoek in. ANP TELEVISIE - Het kabinet heeft 'na ernstig beraad' be sloten tot voortzetting van de Nederlandse televisie-uitzen dingen. Op 1 oktober loopt een periode van experimentele uitzendingen af. MOUNT EVEREST - Volgens een te Londen ontvangen be richt is de Britse Mount-Eve- restexpeditie er in geslaagd de hoogste top ter wereld te be dwingen. Volgens het bericht bereikten de 34-jarige Nieuw- Zeelander E.P Hillary en zijn 39-jarige sjerpagids Tensing op 29 mei de top. KRONING - Vandaag wordt koningin Elisabeth gekroond in Westminster Abbey te Lon den. Vele tienduizenden men sen hebben de afgelopen nacht in het centrum van de Britse hoofdstad gekampeerd om een zich te verzekereren van een goéde plek langs de route van de koninklijke stoet. Deplech- tigheden kosten 100 miljoen pond, één miljard gulden. OTTER - Een landbouwer uit Schoondijke heeft in de Tra gel, nabij zijn hofstede, een ot ter geschoten. Het dier was ruim een meter lang. Otters komen zelden voor in deze streken. Het kadaver zal wor den opgezet. 'conservatief en chauvinis tisch'. De Socialistische Partij ziet uit naar een debat met de AEL. Ka merlid Agnes Kant denkt mak kelijker met moslims te kunnen discussiëren nu ze zich verenigd hebben. „En discussiëren zullen we. Er zijn genoeg punten waar bij wij het totaal oneens zijn. De AEL keurt het goed dat islamie ten zich afzijdig van de maat schappij houden. Terwijl de SP juist voor integratie is." GPD BREUKELEN - Leefbaar Ne derland beslist in oktober van dit jaar over het voortbestaan. Dat heeft de partij gisteren be slist op haar partijcongres in Breukelen. Na de voor Leefbaar Nederland dramatisch verlopen Kamer verkiezingen is er van de partij weinig meer overgebleven. Het congres in Breukelen werd dan ook bezocht door een handjevol leden die het bovendien moei lijk met elkaar eens konden worden. Verder was het de bedoeling dat er een nieuw bestuur zou wor den gekozen. Het huidig inte rim-bestuur wilde echter nog aanblijven om eerst financieel orde op zaken te stellen. Dat voorstel werd afgewezen, maar geen van de kandidaten slaagde erin om een meerderheid achter zich te krijgen. ANP PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (ad)unct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118)484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118) 484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde ik melden bij. PZC. afdeling s u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk n ice. Postbus 3229. 4800 MB Breda Behoort tot ujegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3