PZC Honderden bezoeken Hulsterloofeesten I Wandeltocht rond Aardenburgt trekt 250 zuiderburen Spray helpt paarden koetsentocht door Oprichter van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen krijgt borstbeeld 'h de Zonnebloem* 1 Open dag bij Kunstzinnige Vorming Vierdaagse in de Sint Jansteen eifi Kloosterzande bij nader inziep PK j Jubileumconcert van jeugdkoor 0 maandag 2 juni 2003 Niet ideaal Wandelaars Warm Aardenburg eert Nieuwenhuyzen door Anita Tournois AARDENBURG - Aardenburg is sedert zaterdag een borst beeld rijker, dat van Jan Nieu wenhuyzen, oprichter van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Het beeld werd onthuld door R. Leenhouts, die na 35 jaar voorzitterschap van het Nutsdepartement Sluis af scheid nam. De kop is vervaar digd door beeldend kunstenaar Hans Luchies, de sokkel is een ontwerp van architect Teun van Heelsbergen, beiden Aarden burgers. Tijdens de openingsplechtig heid in de Sint Baafskerk werd het beeld aangeboden aan de gemeente Sluis door de Stich ting Cultureel Aardenburg. J. Pleijte, voorzitter van de stichting, noemde Jan Nieu wenhuyzen een van die verbor gen schatten, waarnaar men steeds op zoek is, die het waard zijn nieuw leven in te blazen. Wethouder Leentfaar sprak van een prima initiatief, laagdrem pelig maar hoogstaand cultuur toerisme. Leenhouts en dominee R. Wor- kel maakten de toehoorders duidelijk welk een bijzonder mens Jan Nieuwenhuyzen was. Hij was niet alleen oprichter van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, maar ook pre dikant van de doopsgezinde ge- OOSTBURG - De sector Kunst zinnige Vorming van de Stich ting Welzijn West-Zeeuws- Vlaanderen houdt zaterdag 14 juni een open dag in multifunc tioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg. De sector presenteert dan cur sussen en projecten op het ge bied van kunsteducatie. Cursis ten beeldend vormen geven demonstraties. De open dag is van 10.00 uur tot 15.00 uur. meente van Aardenburg van 1763 tot 1771. Leenhouts memoreerde de le vensloop van Nieuwenhuyzen. Een levensloop, van een be scheiden man, die niet bijzon der spectaculair was, maar van wie ideeën en gedachtegoed grote gevolgen hebben gehad voor ons land en onze samenle ving. Geboren in 1721 in Haarlem, eerst boekhandelaar, daarna theologiestudent, in 1763 predi kant in de doopsgezinde ge meente in Aardenburg, waar hij bevriend raakte met de vader van dichteres Petronella Moens. Van haar werd eerder een borst beeld vervaardigd. In 1772 ver trok Nieuwenhuyzen naar Mon nikendam, waar hij het plan vormde om een genootschap te stichten. Nieuwenhuyzen vond de sa menleving zoals die er eind 18e eeuw uitzag verre van ideaal en wilde daar iets aan doen. Domi nee R. Workel, thans voorganger van de doopsgezinde gemeente Aardenburg, roemde de persoon Nieuwenhuyzen als iemand met lef. Iemand die het durfde op te nemen tegen de gevestigde orde en ontwikkeling wenste voor de minderbedeelden in de samen leving. Twee spreuken op een plaquette onderaan het borst beeld kakarteriseren Nieuwen huyzen. De ene spreuk is geko zen door het Nutsdepartement 'Ik keerde mijne gedachten af van den hooger geplaatsten en bepaalde dezelve op den zoge naamde gemeenen burger in ons vaderland'. De andere spreuk komt van de doopsgezinde gemeente: 'Dit blijft onveranderlijk mijne wensch dat ik werke tot nut van 't algemeen, en ook daarvan hoopte ik niet af te laten zolang de goede God mij genoegzame krachten en vermogens zal ver lenen.' Het borstbeeld van Nieuwen- huyen staat op de hoek Burch- straat/Zuidstraat. Op de plek van de vroegere tuin van de pas torie van de doopsgezinde kerk, waar hij predikant is geweest. R. Leenhouts van het Nutsdepartement in Aardenburg onthult de buste van Jan Nieuwenhuyzen. door Paul de Deckere NIEUW-NAMEN - De Hulster- loofeesten in Nieuw-Namen zijn weer een groot succes ge worden. De grote feesttent was de afge lopen dagen bevolkt door vele honderden bezoekers. Een klei ne tegenslag was dat zangeres Kate Ryan zaterdagavond on wel werd en zich door een dok ter moest laten behandelen. Haar optreden kon niet door gaan. Sam Goris, bekend van de familie Pfaff, nam haar plaats in. W Hulsterloo organiseerde de feesten voor de negentiende keer. Op hemelvaartsdag was er een schieting voor dames vijf te gen vijf. Er namen zeven ploe gen aan deel waarbij St. Gillis 1 won. Aan de schieting in de gro te feesttent deden 45 schutters mee. In de avonduren was er een barbecuefeest met 175 deelne mers. Vrijdag was er om 13.00 uur de jeugdpenaltybokaal voor D- en C-pupillen met als keeper Dan ny Verlinden van Club Brugge. Het was voor de voorgeselec teerde spelers van Hulsterloo, SK Kieldrecht, Nieuwkerken, Eendracht Bazel en KSK Beve- ren een spannende finale. Bij de C-pupillen won Tom Praet van KSKBeveren. Bij de D-pupillen was Xavier Verstraeten van KSK Beveren de beste. Vrijdagavond was er een optre den van de plaatselijke groep Dynamite en Planche met als dj Patrich Roelands. Dit optreden foto Peter Nicolai viel bijzonder in de smaak bij de driehonderd aanwezigen. Za terdag stond het volleybaltoer nooi van Ninavoc op het pro gramma met 21 ploegen. Als won in de A-categorie, ploeg 58- 85, bij de B-categorie Het Kieksken uit Kieldrecht en bij de C-ploegen White Bulls uit Kieldrecht. Op de zaterdagavond was er de grote feestavond met Patrich Roelands en een optreden van Sergio en Sam Goris. Gisteren troffen de voetbalploe gen Hulsterloo 1 en SK Kiel drecht 1 elkaar, zoals ieder jaar. Het duel eindigde in een 2-2 gelijkspel. Hulsterloo 2 verloor met 3-4 van SK Kieldrecht 2. door Wilma Valk AARDENBURG - Duizenden mensen vonden afgelopen weekend de weg naar Aarden burg. In de Kikkerstad werd za terdag een vrijmarkt gehouden die ondanks het warme weer veel belangstelling trok. Zon dag was er een wandeltocht door en rond de polders van de stad. „Het was ouderwets gezellig", meende les van Haneghem, voorzitter van de taakgroep evenementen van Onderne mend Aardenburg. „Wij wonen in een stad en hebben dus het recht een aantal keren per jaar een Vrijmarkt te houden. In praktijk is het gewoon een rom melmarkt, maar wel eentje waar geen geld voor een plaats betaald moet worden. Wel be houden we ons het recht voor een plaats aan te wijzen. Dit was nu zeker nodig, omdat door de aangescherpte veiligheidseisen de markt niet op het marktplein zelf maar in de Weststraat ge houden moest worden. Dankzij de hulp van de politie is alles goed verlopen." Op de vrijmarkt, die tot laat in de namiddag duurde, was naast de gebruikelijk rommel, veel speelgoed maar ook antiek te koop. Veel liefhebbers van glas en porselein sloegen vroeg in de morgen hun slag. Gisteren was het de dag voor wandelaars. Naast veel inwo ners van Aardenburg versche nen ruim 250 Belgen aan de start voor een prachtige tocht langs de kreken, door de polders en rond de wallen van de stad. Wandelaars tot ver in België, zelfs van nabij de Franse grens hadden de moeite genomen naar West-Zeeuws-Vlaanderen te reizen om hier kennis te maken met de omgeving. Het is het eer ste jaar, dat de organisatie is aangesloten bij een Belgische wandelclub. Het grote aantal Belgische lo pers belooft meer deelname voor volgend jaar: „Veel wande laars uit Zeeland ontzagen hi, altijd om met de boot over te men, nu is er een tunnel, ma: die is dan misschien weer duur, we moeten het toch hel*ur ben van onze zuiderburen", a&0€ dus Theo van de Veire van de oi J'01 ganisatie. Cell nio tr t« i llit Mi) san Or; SINT JANSTEEN - In Sint Jai steen en Kloosterzande ga:„ vanavond de jaarlijkse avom wandelvierdaagse van start. TJ"oi Het organiserende comité Hoi: tenisse knoopt aan het ever|on ment een fietsvierdaagse vas De fietsers en wandelaars ve:ne': trekken van maandag tot en mca woensdag telkens om 18.30 ui^3' vanaf café De Reizende man 01 Kloosterzande. Donderdag, laatste avond, verzamelen i deelnemers op de Vogel rjel Hengstdijk. Hier worden de vcnm houders ook muzikaal onthaa?0^ en ontvangen ze een herinnK0 ring. De wandelaars kiezen ter. a Ironc ni+ oon froioot iron R nf •Wa var kens uit een traject van 5 of kilometer. De fietsers rijden i dere avond 15 of 25 kilometi De routes zijn uitgezet in de pc^i derrijke omgeving. De liefhebbers in Sint Janstei e melden zich in het gemeel schapscentrum de Warande ai voor een tocht van 5 en 10 kiT meter. Hier lopen de traject?6 ook door de bossen in de omg ving. Onderweg krijgen de wai^a delaars een traktatie. De dei nemers, die iedere avond o 19.00 uur vertrekken, word^°^ donderdag de laatste kilomet, vergezeld door de Steense R: tenband. eli var 'wei na; ach zes ro one In de krant van afgelopen zaterdag stomo vermeld dat het Hulster feest BerthasPr dag zou worden gevierd. Het feest vihar echter aanstaande zaterdag, 7 jig(-a p'aats. fen j>P J ni «- GE gP De koetsentocht van de Stekense menvereniging de Rietmenners leidt langs de grens bij Koewacht. mmmm foto Peter Nicolai door Edy de Witte KOEWACHT (B) - Met een strooien hoed op zit Jozef de Groote uit het Belgische Heus- den nabij Gent ongeduldig te wachten op de bok van zijn koets. De zweetdruppels gutsen van zijn gezicht. Ook zijn twee inge spannen Gelderse menpaarden staan er onrustig bij„Het is hier geen pretje in de felle zon. Wij willen maar al te graag op pad", zegt de Groote. „Maar, ja het is wachten op de vrouw en de klei ne, die zijn nog op het inschrijf- bureau. Daar werken ze met computers. Die zullen wel be vangen zijn door de hitte." De Groote is één van de ruim 150 deelnemers aan de koetsentocht van de Stekense menvereniging de Rietmenners. Naast inge spannen wagens komen ook be reden paarden en pony's aan de start. De combinaties maken een morgen en middagrit over zand en polderwegen en vooral door de bossen aan beide zijden van de grens. Om een woordspel te ontraadse len moeten ze onderweg een aantal opdrachten uitvoeren. Luc de Coster van de organise rende Rietmenners leidt de bin nenkomst van de deelnemers op een braakliggend terrein nabij de Belgische Koewacht in goede banen. Op de vraag of het niet te warm is voor een dergelijke tocht, antwoordt hij veeleer ontkennend. „Voor de berijders misschien wel. Je ziet ze dan ook vertrekken met allerhande hoofddeksels op, of met pa rasols boven de koets. De paar den kunnen heus wel een stootje hebben. Het grootste gedeelte van de beide tochten van onge veer twintig kilometer voert de combinaties door de bossen. Hier kunnen ze lekker in de schaduw rijden. De dieren zul len het tempo wel aangeven. De viervoeters worden vooraf meestal nog ingespoten met een spray die niet alleen het onge dierte weghoudt, maar ook nog verkoelend werkt. Daarnaast zijn er onderweg genoeg stop plaatsen" Luc de Coster staat zich wel te verbijten. Het liefst zou hij met zijn paard, een echt draversty pe, aansluiten bij de tocht. Nu staart hij op het terrein naar de vaak prachtige paarden. Met Haflingers, Ierse paarden, Frie zen en Engelse en Arabische volbloed paarden is het voor de liefhebber een waar spektakel. Ook de koetsen, die of met luchtbanden of met een recht streeks rubberbeslag op de wie len zijn uitgevoerd, zijn het aan zien meer dan waard. HOEK - Jeugdkoor Sjarim uit Hoek houdt zaterdag 14 juni vanaf 19.30 uur een jubi leumconcert in het buurthuis aan het Molenplein in Hoek. Het gaat niet om een jubile um van het koor, maar om dat van dirigente Annie Overbeeke, die vijftien jaar de muzikale leiding heeft. Het koor zingt favoriete lied jes van de afgelopen vijftien en liedjes van Annie M.G. Schmidt. Als gasten zingen De Vlasvlegeltjes uit Koe wacht en de Terneuzense Happy Band, die ook onder leiding van Overbeeke staat. "Wat heb ik het naar m'n zin gehad vandaag. Eerst uitgebreid ontbeten en daarna de natuur in. Heerlijk buiten geluncht. Broodje tonijnsalade meteen lekker glas witte wijn. Vanmiddag hebben we gezwommen, ter rasje gepikt en zojuist dus die geweldige barbecue. En nu ben ik dood op. Welke reisorganisatie dat was? De Zonnebloem!" Ruim 6600 zieken en gehandicapten beleven dit jaar de vakantie van hun leven. Dankzij de Zonnebloem en dankzij de hulp van 6900 vrijwilli gers. Door de extra voorzieningen en aanpassingen die nodig zijn, kos ten deze vakanties veel geld. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaalbaar te houden. Postbus 2100 4800 CC Breda Tel. (076) 564 63 62 E-mail: info@zonnebloem.nl www.zonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36