9 Kastelenstichting bezoekt Schuddebeurs Veere krijgt in 2004 kunst-cursuscentrum Warmte weerhoudt leesfanaten niet van bezoek boekenmarkt Paling zorgt voor verrassing Goes houdt vast aan plannen Evertsenstraat Verbouwings opruiming Bij Delscher 1 Uir TT1 1 Evenement kent dit jaar grotere opzet met commerciële buitenring JÈtL M Verrassing zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 2 juni 2003 Waaghalzen Hakhout Diefstal uit auto's Zomeractie bi. Een mooie gel te gaan. j Holland Casino. egenheid om uit HioUANCMwi'JB (ASINO -^W N CL LU X O CO _l LU Q vanaf dinsdclg 31 LI lil Renesse Dag noodzaak voor kas door Ali Pankow RENESSE - Het overgrote deel van de Renesser bevolking is op enigerlei wijze betrokken bij de Renesse Dag zoals die zaterdag weer in de kern van het dorp werd gehouden. Het jaarlijks evenement op de zaterdag na Hemelvaartsdag wordt dan ook gedragen door vier belangrijke organisaties binnen de dorps gemeenschap: de Hervormde Kerk, sportvereniging SV Re nesse, tennisvereniging Scelve- ringhe en muziekvereniging Luctor et Emergo. Zij wisten za terdag weer een netto-op brengst van circa 10.000 euro met dit evenement te vergaren. Het resultaat wordt eerlijk ge deeld tussen de betrokken groe- oeringen en vormt zodoende ;en structurele inkomstenbron. ,Wij zouden niet rond kunnen somen zonder die jaarlijkse op- orengst van de Renesse Dag", :egt Frans Dudok van de Her- /ormde Kerk. Hij is al sinds zes rur 's ochtends in touw, maar leeft dat graag voor de goede taak over. Dudok is een van ie talrijke vrijwilligers die zich ieze dag inspannen voor hun ;lub. 3e Renesse Dag is wat groter /an opzet deze keer. Naast de ;raditionele activiteiten op het Jrasveld rond de kerk is er nu in ie Kromme Reke een buitenring net commerciële verkoopkra nen ingericht. „Daarmee hopen Ne de mensen wat langer op het lorp te houden en het levert ons n elk geval de opbrengst van de u'aamverhuur op", zegt Dudok. /ast onderdeel van het pro gramma is het beklimmen van ie toren en voor de echte waag- ïalzen de mogelijkheid tot 'ab- ieilen', oftewel je stevig inge- inoerd langs een touw laten ifzakken langs de buitenkant /an de toren. Het levert altijd veer een boeiend schouwspel >p dat sommige bezoekers het iefst achterover liggend in het gras gadeslaan. Wie langs de kraampjes in de binnenring slentert, komt onder meer de stand van blikmuseum De Blik vanger tegen, waar dames in Ot en Sien-schorten onder meer Oudhollands snoepgoed als stroopsoldaatjes, tumtum en haverstro verkopen. Natuurlijk zijn er verderop ook stevige bar becueworsten te krijgen en wie daar weer spijt van krijgt, kan direct terecht bij de kraam voor pillen om af te vallen. Wim de Waal wringt zich op het podium naast het rad van avon tuur inmiddels in allerlei boch ten om taarten aan de man te brengen, maar de lotenverkoop wil in de loop van de middag niet erg meer vlotten. Terwijl De Waal zijn taarten aanprijst, laat verderop een man vergenoegd een nieuw harinkje naar binnen glijden. Op het andere podium gebruikt veilingmeester Maarten van Leeuwen heel veel woorden om publiek rond zich te verzame len. Hij verkoopt bij opbod een spinnewiel, een koperen stoofje met ketel, een kist wijn, een doos met zes oude camera's, een Zaanse klok en een hangmat. Als slotstuk heeft hij nog een bijzondere uitgave van Suske en Wiske en pas dan komt het bie den echt goed op gang. Wie wat meer sensatie wil, kan terecht bij de powerjump, een combinatie van trampoline springen en met elastiek gelan ceerd worden. Groot en klein lij - ken er zonder risico aan mee te kunnen doen. De Renesse Dag bood naast ideële stands dit keer ook een buitenring met kraampjes voor commerciële verkoop. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SCHUDDEBEURS - Tijdens het symposium van de Neder landse Kastelenstichting (NKS) vorig najaar in Slot Moermond in Renesse werd er alleen maar gesproken over Zeeuwse kaste len en buitenplaatsen. De inlei dingen wekten echter veel be langstelling voor de tastbare restanten van het vroegere landleven. Daarom werd beslo ten een excursie te houden naar een gebied waar nog iets van de sfeer van vergane grandeur valt op te snuiven. De keus viel op Schuddebeurs en de excursie werd zaterdag gehouden. Circa veertig leden van de NKS kregen verdeeld in twee groepen een rondleiding van provinciaal gids Betty Blikman-Ruiter- kamp en van Sander den Haan, archivaris bij het Zeeuws Ar chief. Zij voerden de bezoekers langs talrijke bezienswaardig heden die herinneren aan het verleden waarin rijke Zierik- zeese families hun 'Huizen van Plaisance' in Schuddebeurs bouwden. „Zij deden dat om er te kunnen ontspannen, maar vooral ook om anderen te laten zien dat hen goed ging", zegt Den Haan. Een buitenplaats of hofstede was vooral bedoeld als statussymbool. Hij heeft van minstens veertig buitenplaatsen gegevens in de archieven gevonden, maar wel licht hebben er hier ooit nog meer gestaan. Concrete restan ten zijn er van slechts vijftien buitenplaatsen en nog enkele landgoederen die de tand des tijds grotendeels hebben door staan, zoals 'Mon Plaisir', 'Heesterlust' en 'Rustenburg'. Volgens Den Haan viel het voor die rijke families vaak niet mee hun buitenplaatsen in stand te houden. De opbrengst van de fruitbomen en verkoop van het hakhout waren belangrijke in komstenbronnen om de kosten van het onderhoud enigszins op te vangen. Hij vertelt het gezel schap over het ontstaan van de vele polders in en rond Noord- gouwe en Schuddebeurs. De buitenplaatsen werden gecon centreerd in twee daarvan, de Noordgouwepolder en de Sint Joostpolder. „Waarschijnlijk omdat daar de grond het meest kalkrijk was en dus uitstekend geschikt voor bosbouw en fruit teelt", aldus Den Haan. Voorafgaand aan de excursie hoorde het gezelschap in Hostellerie Schuddebeurs iets over de geschiedenis van dit buitenplaatsengebied. Ook dit complex zelf heeft in het begin van de negentiende eeuw deel uitgemaakt van het buiten plaatsje Buytensorge. Het werd bewoond door de alom geëerde Zierikzeese arts en plantkundi ge Job Baster (1711-1775). In een van de gangen van de huidi ge Hostellerie prijken prenten van het romantische verleden naast foto's van het tegenwoor dige aanzien van dit nog steeds natuur- en cultuurrijke gebied. In zijn inleiding ging Den Haan ook uitgebreid in op de rijke in richting van de tuin van Job Baster. Zijn informatie daar voor put hij uit tekeningen die bewaard zijn gebleven van de tuin die deze vermaarde dokter in Zierikzee liet aanleggen. „Het ligt voor de hand dat hij dat op zijn buiten in Schudde beurs op vergelijkbare wijze heeft gedaan", aldus Den Haan. BRUINISSE - In Bruinisse wer den in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele op de Hageweg geparkeerd staande auto's opengebroken. Uit een van de auto's werd de handbediening van een garage deur gestolen. Uit een andere auto verdwenen visgerei, een navigatiesysteem en een cd- wisselaar met een totale waarde van vele duizenden euro's. Uit een derde auto werd ook een na vigatiesysteem ontvreemd, uit een vierde auto enkele speciale velgschroeven. Diezelfde nacht werd ook een op de Molenweg geparkeerd staan de auto open gebroken Hieruit werd kleding ontvreemd. loor Miriam van den Broek DOMBURG - Vanuit de Veerse 'estiging van het toekomstige nstituut Kunsteducatie Wal keren worden volgend jaar ursussen gegeven voor kinde en vanaf vier jaar. Ook komt er en basisaanbod van kunstzin- lige activiteiten voor volwasse- ten en kunnen er lezingen en entoonstellingen gehouden vorden. Dat blijkt uit het on- lernemingsplan van het insti- uut. Iet gemeentebestuur gaat er anuit dat er in totaal zestien ursussen zullen worden gege- en voor ongeveer tweehonderd .eelnemers. Daarnaast gaat estiging een belangrijke rol pelen bij de culturele onderde- m van het basisonderwijs. De sskisten waar ook de Veerse ba- isscholen tegenwoordig veel lee werken, worden verstrekt en ingenomen bij de dependan ce van het Walcherse instituut voor kunsteducatie. Verder worden er in het pand in Veere werkruimten ingericht waar basisscholen speciale pro jecten kunnen uitvoeren. Het college vindt het heel be langrijk dat er een aparte vesti ging in Veere komt. Dat past binnen het beleid om de inwo ners vertrouwd te maken met kunst. Geografische en emotio nele drempels worden volgens B en W verlaagd door een cen trum voor kunsteducatie te ope nen in een van de eigen dorpen. De gemeente erkent te klein te zijn voor een zelfstandig cen trum en gaat daarom samen werken met Middelburg en Vlis- singen. Het nieuwe instituut wordt per 1 januari 2004 opgericht. De ac tiviteiten beginnen in septem ber met het begin van het nieu we schooljaar. Advertentie L •7 «WU -u cf* 'W f door Ali Pankow ZIERIKZEE - In de loop van de middag werd het zaterdag wel wat stiller bij de grote boeken markt van de Koninklijke Har monie Kunst en Eer in Zierik zee, maar in de uren daaraan voorafgaand waren er flink wat boeken verkocht. De echte lees- fanaten blijken zich door de zon niet te laten weerhouden. Voor de muziekvereniging is dat re den deze verkoop van tweede hands boeken dit jaar uit te breiden met verkoopdagen op de laatste twee zaterdagen van juli en de eerste twee van augus tus. Volgens coördinator Ko Rijn is de boekenmarkt een belangrij ke inkomstenbron voor Kunst en Eer. Zo kon er zaterdag aan het einde van de middag ruim achthonderd euro worden ge teld. „Dat zijn welkome bijdra gen voor bijvoorbeeld de aan- schaf van instrumenten", zegt Rijn. Samen met andere vrijwil ligers wil hij zich er best voor in zetten de boekenmarkt wat va ker te gaan houden. „We hebben voorraad genoeg. Ik denk dat we hier alles bij elkaar zo'n 60.000 boeken hebben en we krijgen er ook regelmatig nieu we partijen bij." Kunst en Eer begon ongeveer vijf jaar geleden met het plaat sen van oproepen om tweede hands boeken in de huis-aan- huisbladen. Daar kwam onver wacht veel respons op en nog steeds wordt de vereniging met regelmaat gebeld met het ver zoek her en der bij particulieren boeken te komen ophalen. „Je bent voorafgaand aan zo'n markt wel een paar uur bezig met alles uit te stallen, maar je kunt zien dat we er ervaring in krijgen. Dit keer ging het weer veel sneller dan de vorige keer", zegt vrijwilliger Joop van Gees- bergen. Tijd om op genres te sor teren, is er volgens hem echter niet. Er wordt alleen even on derscheid gemaakt tussen boe ken voor volwassenen en het leesvoer voor de kinderen. Zo kan het gebeuren dat Angelique en haar grote liefde gezellig leunt tegen de Duitse vertaling van Jean Paul Sartre's Les Mots in dit geval Die Wórter dus. De echt geïnteresseerde bezoekers durft geen metertje over te slaan van de vele lange tafels vol met boeken uit angst juist iets unieks over het hoofd te zien. Een mooi in zwart gebonden Decamarone van Boccaccio bij voorbeeld, of Momo en de tijd spaarders van Michel van de Ende, plotseling actueel omdat er op basis van dit boek in Zee land de komende maanden een grote theatervoorstelling rond Kerstmis gemaakt gaat worden. Ada van der Schee is deskundig op het gebied van prijsbepaling. Ze zal de kopers het vel niet over de neus halen.,Ik ben wat goed koper dan vorige keer. Toen had ik van de vroegere guldens ge woon euro's gemaakt. Daar ben ik wel op gewezen, dus rekenen we nu wat minder. Vijftig euro cent voor een klein boekje en één euro of één vijftig voor een dikker boek." Amsterdam Breda Eindhoven Enschede Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Utrecht Valkenburg Zandvoort www.hollandcasino.nl Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar en geldige legitimatie. Betaal 3,50 entree en ontvang een 2-fic.he en 3 x een 0,50-token. >n: door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Ik dacht: 'wat is dat nou toch voor vis?'", sta melt de vijftienjarige Adriaan van Snippenberg uit Ooster- land. Hij kijkt verbaasd naar de kronkelende paling die hij zojuist uit de zoete Gracht in Zierikzee heeft opgehaald. Van Snippenberg is een van de ruim veertig deelnemers aan de Nationale Hengeldag voor de jeugd die traditiegetrouw op de zaterdag voor 1 juni, de officiële openingsdatum voor het visseizoen, wordt gehou den. De paling zorgt voor een ver rassing. Het is niet gebruike lijk dat deze vis in de gracht wordt gevangen. Voorn en bra sem en af en toe een karper lig gen meer voor de hand. In de gracht wordt geen aal uitge zet. Volgens sommige kenners moet het dier gewoon over land zijn weg naar dit water hebben gevonden. De paling meet 51 centimeter en brengt Van Snippenbergs vangsttotaal op 93 centimeter. Uiteindelijk blijkt dat net niet genoeg voor de eerste prijs in de hoogste leeftijdscategorie. Winnaar wordt Leendert Ver hoek (15) ook uit Oosterland met 95 centimeter vis. De tien jarige Jasper Meerdink wint met een vangst van 17 centi meter vis in de categorie tot twaalf jaar. Jongens zijn veruit in de meer derheid bij deze Nationale De warme zon maakte sommige jeugdige deelnemers slaperig tijdens de Nationale Hengeldag langs de zoete Gracht in Zierikzee, anderen bleven in volle concentratie hun dobber in de gaten houden. foto Marijke Folkertsma Hengeldag. Annelies Verhoek (9) is een van de vijf meisjes die meedoen. „Onze hele familie vist, dus ik ook", luidt haar antwoord op de vraag wat ze leuk vindt aan hengelen. Het vergaat haar ook goed. Ze doet nu voor de vijfde keer mee en heeft eerder hier elk jaar een bekertje in de wacht gesleept. „De meesten komen met hun ouders, en die doen net zo fa natiek mee, hoor", is de erva ring van Toon van de Ende uit Etten-Leur. Hij is een van de vismeters bij deze wedstrijd en zelf lid van hengelsportvereni ging het Zijpe. Samen met de andere drie regionale hengel- verenigingen De Krabbe, Oos- terschelde en Dreischor is deze club nauw betrokken bij de or ganisatie van deze jaarlijkse hengel wedstrijd voor de jeugd. „Vroeger gingen we naar het buitenwater, maar daar liep de animo terug door de slechte vangst. Sinds drie jaar vissen we langs de gracht in Zierikzee", vertelt Van de Ende. Over de vangst hebben sommige deelnemers geen kla gen zaterdag. De resultaten blijken wel wat slecht ver deeld. Velen hebben nauwe lijks beet, maar anderen weten juist meerdere voorns en bra sems uit het water te halen. Zodra ze zijn gemeten, gaan ze terug de gracht in. „Daar wordt streng op toegezien, hoorbenadrukt Van de Ende. door Rolf Bosboom GOES - Goes houdt vast aan de bouw van een appartementen complex in de Evertsenstraat. De bezwaren die een groep om wonenden hadden ingediend, wijst het college van de hand. Op de plaats waar voorheen het transformatorgebouw van energiebedrijf Delta stond, moeteen complex met 35 appar tementen komen. Aanvankelijk leek er weinig weerstand te zijn tegen het plan. Toch hebben vijftien omwonenden de krach ten gebundeld, een advocaat in de arm genomen en gezamenlij k bezwaar aangetekend tegen het nieuwe bestemmingsplan. Hun voornaamste ongenoegen is dat appartementen op die plaats niet passend zou zijn. Woningen met tuinen liggen veel meer voor de hand. Zij wij zen erop dat in het huidige be stemmingsplan gestapelde wo ningen zijn uitgesloten. Dat is volgens hen bewust gebeurd. Het college antwoordt dat er destijds geen concrete plannen waren voor een andere invulling van de locatie. Weliswaar waren appartementen planologisch gezien niet mogelijk, maar dat betekent niet zonder meer een bewuste keuze voor grondge bonden woningen is gemaakt. Inmiddels zijn de plannen wel concreet en vindt het college ap partementen een logische keu ze. Het past in het streven van de gemeente naar bewust ruimte gebruik en variatie in de wo ningbouw. Een dergelijk complex past goed in de omgeving, vindt de gemeente. De angst voor de bouwhoogte is naar het oordeel van B en W onterecht. De omwonenden hadden ook twijfels over de verkoopbaar heid van de appartementen. De gemeente gaat niet in op het 'zeer ongebruikelijke verzoek' een onafhankelijke makelaar daarnaar te laten kijken. Advertentie Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 www.delscher.nl Opa was jarig, afgelopen weekeinde. Dus maakte dat Vlissingse gezin de lange reis naar noordelijk Nederland om felicitaties en presentjes van eigenaar te doen wisse len. Tanne van vier had zelfs een mooie, hartvormige teke ning gemaakt die zij, stra lend ondanks de urenlange reis, overhandigde met de woorden: „Hier opa, die is voor jou." „Ja, voor jou", zo bevestigde broertje Stijn van twee de nieuwe eigendomsrechten van het kunstwerk. Omdat je vandaag jarig bent", verduidelijkte Tanne. „Dat moet je niet zeggen", riep Stijn direct. „Nu is het geen verassing meer!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27