PZC Oranje kan zakelijk spelen en knokken Unieke dubbelslag Volleybalsters blij met set Huizinga loopt weer averij op 21 Montoya en Raikkönen verslaan Schumacher in Monte Carlo Button overleeft «waar ongeluk Geerink wint Eindhovens concours Vierde plaats Van den Goorbergh PKC kampioen veldkorfbal Duur slotverlies waterpoloërs Mombarg op herhaling in Bantega joede generale e.roeiequipe in Wereldbeker Verstappen valt weer uit maandag 2 juni 2003 Temperament Vliegen Agressief Klassement koel Jonge helden houden hoofd lsl radoor André Hoogeboom ïh wMONACO - Monaco was giste ren weer echt Monaco. Een lan- K„e race, een onverwachte win baar, ogenschijnliike spanning, ^eimaar geen enkele inhaalma noeuvre. De slag werd geslagen 5r- en gemist - in de pits. Ferrari rckoos voor de verkeerde strategie ^fn werd geklopt door de win dende Williams van Juan Pablo ^Montoya én de McLaren van Ki- 'iii Raikkönen, die tweede werd. rv l(kleine jongens worden groot. 5nAan de kop van het veld hielden lsle jonge helden Montoya en Raikkönen het hoofd koel. Als :ebekwame routiniers reden ze de ^ace foutloos uit. Regerend we reldkampioen Michael Schu macher reed als derde achter het WTweetal aan en dacht: „Wachten dn hopen. Op een foutje van de Wlmderen." s bat foutje kwam er niet, waar door de Duitser met de nieuwe derrari na drie achtereenvol- de /a: Hl lb. gende Europese zeges genoegen moest nemen met een derde plaats. McLaren domineert nu, zowel bij de constructeurs als in het rij dersklassement met Raik könen. In Duitsland, over vier weken, zal McLaren de nieuwe auto in gebruik nemen, die het op moet nemen tegen de 2003 GA van Ferrari. De gelukkigste man was na tuurlijk de winnaar, Juan Pablo Montoya. Een Colombiaan van geboorte, maar opgegroeid in de Verenigde Staten. Hij had al veel gewonnen. De Indy 500 in 2000, het Cart-kampioenschap in Amerika, één Grand Prix. Tien keer stond hij al op pole bij een Formule 1-wedstrijd. Hij won er slechts één, Monza in 2001. Hij vergooide door een domme rijdersfout de winst in Melbourne en bevestigde daar mee de kritiek dat zijn talent wordt verdrongen door zijn temperament. Maar gisteren was alles goed. Hij had het kroonjuweel van de internationale racesport ge wonnen en dat vervulde de Co lombiaanse coureur van grote vreugde. „In Amerika heeft ie dereen het alleen over Monaco, zeker nadat ik de Indy 500 had gewonnen. Dus daarom ben ik hartstikke blij en zeer trots." De winst van de één betekende het verlies van de ander. Dat was des te pijnlijker voor Mi chael Schumacher, omdat hij nóg een record in de boeken kon bijschreven. Ayrton Senna is de koning van Monaco met zes overwinningen, Michael Schu macher had hem kunnen evena ren, maar moet nu nog ten min ste een jaar wachten. Als het al zover komt. In Monaco leed Ferrari vooral een pijnlijke nederlaag. De Ita liaanse renstal was in Europa met de nieuwe F2003 GA heer en meester. Na een dramatische seizoenstart leek Schumacher met achtereenvolgende over winningen in Imola, Barcelona en Oostenrijk orde op zaken te gaan stellen. Was het misplaats te arrogantie, was het zelfover schatting? De rijder zelf gaf daar, met een zuur gezicht, geen uitsluitsel over. Feit was dat de strategie van de wereldkampi oen volledig mislukte. De slag werd zaterdag bij de kwalificatie al gemist, maar de vijfde startplaats werd met een staalhard gezicht door direc teur Jean Todt en de zijnen geac cepteerd. Alles wees daarom op een strategie waarbij slechts één pitstop nodig was. Monaco is doorgaans een twee-stopscir- fsiWONTE CARLO - De 23-jarige Engelsman Jenson Button over leefde zaterdag in Monte Carlo nWn zwaar ongeluk in zijn For- :nnule 1-bolide. De BAR-piloot berloor tijdens de vrije training tboor de Grote Prijs van Monaco l(Jle macht over het stuur toen hij r'»ij een snelheid van bijna 300 rstilometer per uur de tunnel uit- let voertuig knalde zijdelings ijle vangrails in. Button, geheel ')ij kennis en bijgestaan door Iflrtsen, moest tien minuten in ;ijn vernielde auto blijven zit- ^en voordat hij per brancard het ubrcuit kon verlaten. Voor nader indcrzoek werd de Brit naar het 'Niekenhuis vervoerd. De cou- s éur liet daags daarop weten dat Nlij kon rijden, ook al was zijn li chaam wat stijfjes. Teambaas bOavid Richard was echter on- i 'erbiddelijk. „Het is verstandi ger dat hij niet meedoet, voor ijn eigen bestwil." ANP/RTR Juan Pablo Montoya manoeuvreert zijn bolide door de straten van Monte Carlo. foto EricGaillard/Reuters EINDHOVEN - Springruiter Peter Geerink won zaterdag de belangrijkste wedstrijd van het internationale concours hip- pique in Eindhoven. Na een barrage schreef de Nederlander de Grote Prijs van Eindhoven op zijn naam. Met Norit Loretta bleef hij in de be slissende rondgang over de hindernisbaan aan de Karpen- donkse Plas foutloos in de snelste tijd: 43,73 seconden. Land genoot Leopold van Asten legde met zijn paard VDL Groep Think Twice beslag op de tweede plaats. Van Asten liet in de barrage eveneens alle balken liggen, maar was met zijn tijd van 44,12 seconden iets langzamer dan Geerink. De derde plaats was voor de Ier Trevor Coyle. Die won gisteren in Eind hoven met de merrie Fleur wel de derby. ANP OSCHERSLEBEN - Jurgen van den Goorbergh is gisteren in de Duitse plaats Oschersleben vierde geworden in de vijfde race van het wereldkampioenschap Supersport. De Neder landse motorcoureur bleef in de stand na vijf van de elf races op de derde plaats staan. De overwinning ging net als twee weken terug in Monza naar de Australiër Chris Vermeulen. De Honda-coureur, tevens leider in het klassement, had een voorsprong op Van den Goorbergh van bijna vier seconden. In het klassement verde digt Yamaha-rijder Van den Goorbergh een voorsprong van twee punten op de Franse nummer vier Chambon. De Japan ner Fujiwara, tweede in de stand, heeft vierpunten meer dan de Nederlander. ANP BENNEKOM - Korfbalvereniging PKC heeft zaterdag de veldtitel veroverd. De club uit Papendrecht was na verlenging met 17-16 te sterk voor Fortuna en nam zo revanche voor de geleden nederlaag in de nationale zaalkorfbalfinale. Na de reguliere speeltijd stond het 16-16. In de extra tijd maakte Le on Simons de 'golden goal'. ANP DRACHTEN - De Nederlandse waterpoloploeg heeft gisteren in Drachten de vierde en laatste wedstrijd van het toernooi om de Dutch Trophy verloren. Duitsland was met 13-7 veel te sterk. Alleen in de derde periode waren beide ploegen gelijkwaar dig. In de overige perioden wonnen de Duitsers steeds met twee punten verschil: 2-4,1-3, 2-2 en 2-4. Duitsland won het toernooi met drie overwinningen en een gelijkspel. De Neder landse mannen wonnen eveneens driemaal, maar verloren dus ook een keer. Slowakije, Frankrijk en Oekraïne waren in deze eindvolgorde de andere drie deelnemers aan het vijflan- dentoernooi. ANP BANTEGA - Arjan Mombarg heeft zaterdag in Bantega de 75 kilometer lange Elfmerenskeelertocht gewonnen. Net als vo rig jaar won Mombarg in de Friese plaats, deze keer na een so lo van twintig kilometer. Uiteindelijk achterhaalde ploeggenoot Arjan Smit hem nog, maar die gunde hem aan de finish de zege. Bij de vrouwen won langebaan- en marathonschaatsster Jenita Huizebosch-Smit de wedstrijd met grote voorsprong. Al vroeg in de wedstrijd van 42 kilometer besloot ze solo te gaan. Ze werd niet meer achterhaald. ANP land het in de eerste wedstriid motorcrosser Everts Nico Freriks (links) speelt de bal op voor middenaanvaller Rob Bontje. foto Toussaint KI uiters/AN P '.^.JILAAN - Zou de Milanese re gatta om de wereldbeker roeien driiet olympisch kwalificatietoer nooi zijn geweest, dan had Ne derland al zes ploegen naar ithene 2004 kunnen afvaardi- en. De olympische quotum- plaatsen zijn echter pas over prie maanden bij het WK op het- yaelfde water van het Idropark te einachtigen. ir.3 3>e Italiaanse etappe van de we- Dsldbeker was zaterdag niet 13Sieer dan een indicatie. Deze "gracht evenwel hoop op een om- angrijke roeiploeg voor de Üympische Spelen van volgend lar. Twee olympische kandida- Rn wonnen in Milaan een me- aille, nadat Karei Dormans en fceri de Groot in de niet-olym- Jische twee-zonder-stuurman Tchtgewicht een gouden me- iaille hadden veroverd. Deze vee roeiers stappen binnen- r "ort over naar de wel-olympi- --:he vier-zonder-stuurman bij __un maat Jeroen Spaans en de an van een ribblessure herstel- --e Al win Snijders, k Jirsten van der Kolk en Marit an Eupen van de dubbeltwee "rouwen lichtgewicht kregen --lver omgehangen na een Ne- C erlands record in 6.55,96, hoe- "jel ze weinig samen konden - -ainen doordat hun boot werd flngepast. ranjes vlaggenschip won rons. Gerritjan Eggenkamp, eert Cirkel, Diederik Simon en ïchiel Bartman moesten in de abbelvier vice-wereldkampi- ^n Polen en olympisch kampi- fen Italië voorrang verlenen in In wedstrijd waarin van de top leen wereldkampioen Duits- pnd ontbrak. „Troostprijs", •omde Diederik Simon nadat ■n opzichte van de Italianen echts 0,04 seconde verschil las gemeten. Michiel Bartman as best tevreden omdat in de 3 nale een goede race was geva- 1 n, die door wat conditionele zc':hterstand nog niet kon wor- >n gewonnen. „We moeten nu C'Apjes vooruit zetten." in og vier ploegen voldeden in de petitie aan de limieten: skif- 3"ur Dirk Lippits eindigde als Dtvende. Dit deed ook de dub- 'Itwee vrouwen van Femke '"'fekker en Froukje Wegman. De 6 ïbbeltwee mannen lichtge- 3 icht (Gerard van der Linden 0 i Ivo Snijders) werd achtste. kl% dubbeltwee van Matthijs •llenga en Gijs Vermeulen de biteerde met een sensationele gdierde plaats. Zij roeien nog sssjen twee weken samen. ANP door Frank Buschmann ROTTERDAM - Sporadisch klonken er Caribische geluiden in Ahoy'. Swingende ritmes om het de bezoekers uit Cuba ook een beetje naar de zin te maken. Het bleef bij swingende klan ken. Tot swingend volleybal kwamen de Cubanen dit week einde, het tweede in de World League, amper. Zodoende kon Nederland twee maal de winst pakken. Zaterdag werd het 3-0 met zakelijk spel (25-22, 25-16, 25-20), gisteren 3-2 met werkvolleybal (19-25, 18-25, 25-19, 25-21, 15-12). En dus doet Nederland in poule C van het miljoenenspel voorals nog keurig mee in de strijd om de bovenste twee plaatsen, die straks recht geven op deelname aan de finale in Spanje. „Maar Cuba is geen wereldtop", zei Ri chard Schuil na de tweede zege eerlijk. „Van de Bulgaren ver wacht ik volgende week meer." World League-weekeinden le veren vaak twee verschillende wedstrijden tussen dezelfde partijen op. In Rotterdam was het niet anders. De Nederlandse volleyballers hadden zaterdag geen problemen met Cuba, een jong team in opbouw. Ze leken zelfs te spelen met de handrem erop. Dat was slechts schijn, meldde aanvoerder Reinder Nummerdor, die vandaag zijn schouder opnieuw bij de specia list laat onderzoeken. „Wij heb ben niet het team om wedstrij den op de automatische piloot te spelen." Precies 24 uur later kregen die woorden gestalte. Oranje begon flets aan het tweede duel, Cuba juist agressief. Precies waar bondscoach Bert Goedkoop zo bang voor was. „Je moet ze be strijden met wapens die zij niet hebben. Tactische ballen spe len, niet altij d hard willen slaan. Dat zijn de Cubanen niet ge wend. Ga je mee in hun kracht volleybal en laat je je meeslepen in hun emoties, dan krijg je het moeilijk. Want dan gaan zij vlie gen." Gisteren zweefden de Cubanen soms ouderwets. Onder leiding van krachtpatser Tomas Al- dazabal, een van de overgeble ven routiniers, leken de bezoe kers hoger te springen, sneller te spelen en harder aan te vallen dan een dag eerder. Richard Schuil had zich daarop ingesteld. Heel Oranje, volgens hem. „We wisten dat het van daag een zwaardere pot zou worden dan gisteren. Cuba was toen ook wel erg slecht." In de ogen van Schuil besliste Neder- cuit, maar nu er na de kwalifica tie niet meer bijgetankt mag worden, moeten de teams een moeilijke afweging maken. Licht kwalificeren om een pole positie te veroveren en er dan op rekenen dat alle teams hetzelfde doen; omdat inhalen onmoge lijk is, kan de 'pole' op het boch tige baantje van het vorstendom volstaan voor de winst. Of zwaar kwalificeren, genoegen nemen met een mindere start plaats en slechts één keer stop pen. Daardoor zouden de Ferra- ri-rijders de concurrentie in de pits inhalen, was de theorie. Ferrari moest toch twee keer naar binnen en dat begrepen slechts weinigen. Schumacher vergooide er zijn race mee. „Achteraf is het altijd makke lijk. Je zou kunnen zeggen dat de strategie en de banden (van Bridgestone) niet al te best waren." Inderdaad bleken de Michelins op het stoffige en on regelmatige wegdek beter te werken, met zeven rijders in de toptien. Het was trouwens toch een slechte dag voor de Schuma chers. Broer Ralfdie nota bene vooraan mocht starten, werd door langzame pitstops en klei ne rijdersfouten slechts vierde, zodat de strijd om de hiërarchie bij Williams voorlopig ook is be slecht in het voordeel van Mon toya. GPD MONACO - Jos Verstappen haalde gisteren in Monaco, net als in Oostenrijk, de finish niet. Na 28 ronden moest zijn Minar di aan de kant met motorpech. „Jammer", zei de Limburger. „Ik geloof dat we met onze één- stopstrategie een tiende of elfde plaats hadden kunnen berei ken." Wat precies het probleem was, moest nog onderzocht wor den. Verstappen vond het overi gens vreemd dat Ferrari twee keer moest stoppen. „Ja, dat had ik niet verwacht. Zij waren ongeveer net zo zwaar als wij en wij reden op één stop." GPD land het in de eerste wedstrijd op kwaliteit en routine. „Van daag zie je dat we ons ook kun nen terugknokken", zei hij na de tweede. Want terugknokken, dat was waarmee Nederland zich giste ren moest bezighouden. De ploeg stond voor ze het wist met 2-0 in sets achter. Bert Goed koop probeerde van alles. Hij haalde bij aanvang van de derde fase zowaar zijn captain naar de kant (Nummerdor: „Het voelde niet fijn gewisseld te worden") en ging quasi-verslagen op z'n stoel zitten. Later meldde de keuzeheer dat hij helemaal niet moedeloos was op dat moment. „Soms is het beter rustig langs de kant te zitten dan agressief te coachen." De oplossing moest van de spe lers zelf komen. Volleyballen met het hart. Dat eiste Goed koop van zijn mannen. Guido Görtzen liet zien dat facet te be heersen. Maar ook Dirk-Jan van Gendt. Op 14-18 in het tweede bedrijf kwam hij spelverdeler Nico Freriks, die van nature in troverter is, aflossen. „Dirk-Jan komt agressief binnen en wint met zijn agressiviteit voor ons de wedstrijd. Dat is de moeilijk ste taak die er bestaat", doceer de Goedkoop. Toch was de trainer ook blij met Freriks. „Nico heeft het redelijk gedaan", meldde hij zaterdag. „We moeten hem vanaf de kant alleen af en toe helpen in het maken van keuzes." Goedkoop weigerde gisteren te ver vooruit te kijken. Hij houdt zich niet bezig met de vraag hoe veel punten Nederland nog no dig heeft om de finaleronde in Spanje te halen. Evenmin vraagt hij zich nu af welke spe lers hij eventueel op welk mo ment rust zou kunnen gunnen in deze World League. „Daar is het, met nog acht duels te gaan, te vroeg voor." GPD door Norbert Kleinherenbrink MONTEVARCHI - Nog geen en kele Grote Prijs had de Belgi sche motorcrosser Stefan Everts dit jaar weten te winnen, maar in het Italiaanse Montevarchi won hij er meteen twee. Dat had nog nooit eerder iemand voor el kaar gekregen. Everts zegevier de als gastrijder in de 125cc en later won hij ook nog zijn eigen MX-GP-klasse. Een onschuldig schuivertje kostte Mare de Reuver tijdens de Italiaanse Grand Prix flink wat punten. De Nederlandse 125 cc-coureur ging redelij k van start. Hij werkte zich binnen en kele ronden op van de vijfde naar de derde plaats. Ook de aanval op de tweede plaats leek geslaagd, ware het niet dat De Reuver na zijn inhaalmanoeu vre op een glad stuk terecht kwam. Hij schoof onderuit, zak te terug naar de achtste plaats, maar werd toch nog vijfde. Omdat De Reuvers teamgenoot Steve Ramon voor hem eindig de, verloor De Reuver wel de lei ding in het WK-klassement. Het verschil met de nieuwe koplo- door Herman Wissink VLAARDINGEN - Judoka Mark Huizinga heeft in de aan loop naar het WK, half oktober in Osaka, opnieuw averij opge lopen. De olympisch kampioen, die net was hersteld van een blessure aan zijn wijsvinger, is geblesseerd geraakt aan zijn knie. Komende week wordt een MRI- scan gemaakt om te zien hoe groot de schade aan het ge wricht is. Huizinga zit voorlo pig thuis op de bank met ijs op zijnknie. „Ikhebdeknietijdens de training verdraaid. Er hing iemand met zijn volle gewicht op. Mijn bovenbeen draaide en ik hoorde het aan alle kanten piepen en kraken. De knie werd gelijk dik. Ik ben al eens eerder aan deze knie geopereerd en daardoor is die toch al wat in- stabieler. Vergelijken met de per Ramon bedraagt vijf pun ten. Erik Eggens, die toch weer voor zij n tweetakt kooswerd na een slechte start nog als elfde af- gevlagd en bezet nu de achtste plaats in de tussenstand. In de MotoGP-klasse ging de strijd tussen Stefan Everts, Joël Smets, Claudio Fedrici en Mickael Pichon. Fedrici schoof onderuit, waarna Pichon over diens machine reed en eveneens viel. Hierna had wereldkampi oen Pichon geen schijn van kans meer om bij de twee Belgische koplopers te komen. Smets deed er alles aan om langs Everts te komen, maar ging onderuit. Op die manier behaalde Stefan Everts, geheel verdiend, zijn tweede GP-zege op één dag. Pi chon, die vierde werd, bleef wel leider in het WK. Smets is hem tot op zeven punten genaderd. De zijspannen reden in het Bul gaarse Sevlievo hun zesde GP van dit seizoen. De Letse we reldkampioen Kristers Sergis won met zijn Belgische bakke nist Verbrugge met overtuiging beide manches. Daniel Willem- sen en zijn bakkenist Stupelis werden in beide manches twee de. Hun voorsprong in het WK- klassement slonk tot elf punten. ANP goede knie is daardoor niet mo gelijk. De scan zal moeten uit wijzen wat er precies aan de hand is. Het kan van alles zijn: kniebanden, kruisbanden..." De blessure levert een flinke vertraging op in de voorberei ding op het WK. Een wereldtitel is het enige dat nog ontbreekt in de prijzenkast van de viervou dig Europees en elfvoudig Ne derlands kampioen. „Ik ver wacht niet dat het WK in gevaar komt", heeft de judoka inmid dels uitgerekend. „Als er geope reerd moet worden, duurt het daarna zes tot acht weken voor dat ik weer fit ben. Het wordt krap, maar het WK is dan te ha len. Ik zal mijn planning hoe dan ook bij moeten stellen. Jam mer, want ik was na mijn vin gerblessure net weer lekker aan de gang", aldus Huizinga, die tijdens het EK van twee weken geleden nog zeer tevreden was met zijn bronzen medaille. GPD door Frank Buschmann AMSTELVEEN - Het winnen van een setje tegen Brazilië, een equipe uit de wereldtop, was voor Angiolino Frigoni de bevestiging dat het met het ba sisniveau van zijn speelsters wel goed zit. Maar de bondscoach van de Nederlandse volleybalsters is al lang niet meer tevreden met alleen een stevig fundament, zo liet hij zaterdag doorsche meren na het verlies in Amstel veen: 1-3 (23-25, 25-20, 23-25, 13-25). Het was de derde nederlaag te gen de Zuid-Amerikaanse vrouwen binnen drie dagen. Maar in tegenstelling tot de eerste twee vriendschappelij ke duels pikte Nederland dit keer set winst mee. Het bete kende het eerste succesje van Oranje in dit nog prille inter nationale seizoen. Eerder gin gen ook al twee oefenwedstrij den tegen Polen met 3-0 verlo ren. Frigoni was blij dat zijn selec tie in de aanloop naar het twee de deel van het EK-kwalifica- tietoernooi, komend weekein de in Servië-Montenegro, een paar keer kon sparren met een mondiale topploeg als Brazi lië. „Voor ons is het belangrijk dat we veel van dit soort wed strijden spelen. Maar we moe ten daar niet alleen blij mee zijn. De meiden moeten zich ervan bewust zijn dat ze van dit soort teams ook gewoon kunnen winnen. Ik heb van daag genoeg kansen gezien om meer dan één set te pakken." De volleybalsters vertrekken donderdag naar het voormali ge Joegoslavië. Daar werken ze tegen het gastland, Frankrijk en Griekenland het vervolg af van de EK-kwalificatie, waar in vorig jaar al een grote stap werd gezet richting het eind- toernooi, eind september in Turkije. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21