V# Hittegolf teistert India Rellen en plunderingen bij start G8 Drugsexperts willen eind koffieshops bij rookverbod horeca 15 en 16 mr Europol en korpsen ruziën over aanpak Maan neemt hap uit opgaande zon Problemen bij wisselen frequenties Charles wil echte baan Ml Echtgenote Roel Pieper zwaargewond bij aanslag Abou Jahjah tijdelijk leider AEL Nederland Man verdronken in haven van Yerseke Roep om soepele snelheidslimiet Beker voor FC Utrecht Giro-zege voor Gilberto Simoni Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 22° |13° ZW 3 Minder warm 246e jaargang no. 130 maandag 2 juni 2003 los nummer 1,10 Speciale dienst Moeizaam 8 713214 000002 mmmmm WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊ J Stevige buien met onweer en windstoten. Matige wind uit het zuidwesten en maxi maal 22 graden. internet:www.pzc.nl Film of Digitaal: wij printen het allemaal! V alsemunters hebben vrij spel door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Dat de strijd tegen valse euro's faalt, is niet de schuld van natio nale politiediensten. De Nederlandse politie geeft wel degelijk voldoende prioriteit aan de opspo ring van criminelen die verantwoordelijk zijn voor de explosieve toena me van het aantal valse euro-biljetten. Dat zegt Minze Beuving, korps chef van de landelijke politie dienst KLPD en voorzitter van de Raad van Hoofdcommissa rissen. Hij reageert hiermee op een waarschuwing van plaatsver vangend directeur Willy Brug- geman van Europol, de Europe se politiedienst. Bruggeman vreest dat de aanpak van nep- euro's spaak loopt. Bestrijding van valsemunterij heeft volgens de Belg sinds de invoering van de euro een lagere prioriteit bij de nationale korpsen. Europol zelf heeft te weinig be voegdheden en capaciteit om de vervalsing aan te pakken, stelt Bruggeman. Hij pleit daarom voor de oprichting van een ei gen, speciale opsporingsdienst voor de bestrij ding van valse eu ro's. Europol wijst op cijfers van de Europese Centrale Bank. Daar uit blijkt dat in de tweede helft van vorig jaarl45.000 valse bil jetten zijn getraceerd. Dat is twee keer zo veel als in de eerste WAGENINGEN - De Arabisch- Europese Liga (AEL) heeft de Belgische leider Dyab Abou Jahjah gisteren gekozen als waarnemend voorzitter voor de Nederlandse tak van de par tij- De partij wil op termijn via kan didaatstelling wel een Neder landse voorzitter hebben, aldus het bestuur. De AEL hield dit weekeinde in Wageningen het eerste- en te vens oprichtingscongres van de 'politiek-maatschappelijke be weging in Nederland', zoals zij de liga zelf noemt. Ongeveer veertig voornamelijk jonge moslims scherpten het partijprogramma nog eens flink aan. Zo zal AEL-Nederland er voor ijveren dat islamitische feestdagen verplichte vrije da gen op scholen worden. ANP pagina 3: argusogen politiek helft van dat jaar. De kwaliteit van de vervalsingen wordt steeds beter. Volgens Beuving ligt het probleem bij Europol. De Nederlandse politie kan de valsemunters niet goed aanpak ken, door een informatietekort van de Europese politiedienst. „Op het moment dat Europol doet waar ze voor is: die infor matie aanleveren waarmee na tionale opsporingsinstanties aan de slag kunnen, dan kunnen wij die zaken hier net zo oppak ken als in de tijd dat er nog gul dens waren in Nederland", al dus Beuving. Ook in Nederland duiken steeds betere vervalsingen op. Zo trof de politie in januari in Roosen daal twintig vellen met onge sneden biljetten van vijftig euro aan. Ze werden omschreven als 'goede vervalsingen'. In Gro ningen doken vorige maand biljetten van 200 euro op die volgens de politie zelfs met ul traviolet licht niet van echt wa ren te onderscheiden. Voor het oppakken en vervolgen van criminelen is Europol nu nog aangewezen op nationale korpsen. De Europese politie dienst mag op grond van de huidige regelgeving alleen in formatie verzamelen en analy seren. Een woordvoerder van Europol bevestigt dat nationale korpsen vaak moeizaam infor matie uitwisselen. GPD U mm door Harald Doornbos NEW DELHI - Een hittegolf in India, met temperaturen boven de 40 graden Celsius, heeft de afgelopen weken al 800 mensen het leven gekost. In de deelstaat An dra Pradesh, met de hoofd stad Hyderabad, staat het kwik nu al weken zelfs boven de 48 graden. [n India is het altijd warm en daardoor kunnen de meeste In diërs wel een paar dagen tegen zulke temperaturen, maar nu de hitte te lang aanhoudt, vallen er slachtoffers, met name onder bejaarden en zieken. Ook veel arbeiders die te lang in de zon hebben gewerkt, moeten in zie kenhuizen worden opgenomen wegens een zonnesteek. Inmid dels is er nauwelijks nog water, de aarde is droog, gewassen groeien niet meer en veel dieren gaan dood van de uitdroging. In het grootste gedeelte van het land is het altijd al erg heet. Het zuiden, met steden als Bombay en Chennai, heeft een vochtig, bijna tropisch klimaat waar door het er het hele jaar boven de dertig graden is. Maar het komt er ook bijna nooit boven de 38, waardoor het voor de be volking nog redelijk valt uit te houden. Het noorden en midden van In dia heeft een continentaal kli maat, met echte seizoenen. Daar zijn dus behoorlijke verschillen tussen de winter en de zomer. Afgelopen winter stierven nog zevenhonderd mensen van de kou in en rondom de hoofdstad New Delhi. Net als in Europa is de ene zomer in dit gedeelte van India heter dan de andere. Maar je hebt heet en te heet. Heet is 45 graden. Te heet is alles daarbo ven, zoals nu. GPD VEERE - Het zogenoemde Wonder van Walcheren deed zaterdagochtend weer van zich spreken. Op het moment dat de gedeeltelijk verduisterde zon opkwam, verdween de nevel boven het Veerse Meer en werd het bijzondere natuurverschijnsel prachtig zichtbaar. De ruim vijftig vroege vogels die naar Veere waren gekomen om vanaf de dijk bij de Campveerse Toren naar de zonsverduiste ring te kijken, werden getrakteerd op een schitte rend schouwspel. foto Ruben Oreel van onze redactie buitenland EVIAN - De jaarlijkse topcon ferentie van de zeven belang rijkste industrielanden en Rus land (G8), die dit jaar wordt gehouden in het Franse Evian, is gistermiddag begonnen tegen een decor van demonstraties en gewelddadige protesten in ste den rond het meer van Genève. De politie omsingelde gister avond een camping met antiglo- balisten bij het Zwitserse Lau sanne, de stad waar een deel van de G8-deelnemers onderdak krijgt tijdens de top aan de over kant van het meer. De politie verrichtte honderden arresta ties. De antiglobalisten zochten de confrontatie met de politie door wegblokkades op te werpen en in brand te steken, een hotel met G8-gasten te bestormen, pomp stations te vernielen en auto's te bekladden. In Genève zette de politie gister middag traangas in om zo'n dui zend stenengooiende demon stranten te bedwingen. De confrontatie had plaats na de grote mars die enkele tienduizenden antiglobalisten liepen als protest tegen de top. Regeringsleiders van de Ver- door Liesbeth Buitink LONDEN - De Britse prins Charles wil na een halve eeuw troonopvolger te zijn geweest, wel eens een of ficiële functieomschrijving zien. De prins van Wales zet zelf op papier wat zijn plichten en verantwoordelijkheden zijn en welke invloed hij kan uit oefenen. Het 'prinselijk handvest' kan vervolgens dienen om aantij gingen van politieke bemoei enis tegen te spreken. Het do cument geeft de kroonprins het recht bij ministers te plei ten voor belangrijke zaken, terwijl Charles en kroon prinsen na hem toezeggen dat ze onderwerpen laten lig gen die politiek gevoelig zijn. Dat meldde de Britse krant The Sunday Times bij monde van hofbronnen. ANP Jongeren rennen weg met bierblikken nadat ze een benzinestation in Thonex, vlakbij Genève, hebben geplunderd. Tienduizenden antiglobalisten betoogden afgelopen weekend tegen de club van rijke lan den. fotoJean-PhilippeKsiazek/AFP enigde Staten, Japan, Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië, Duitsland, Canada en Rusland praten in Evian drie dagen lang over onder meer de situatie van de wereldeconomie, Irak, ver spreiding van massavernieti gingswapens en de strijd tegen het terrorisme. Gisteravond kwamen enkele Afrikaanse kwesties zoals aids, toegang tot drinkwater, han delsbeperkingen en de schul denlast aan de orde. VN-secre- taris-generaal Kofi Annan vroeg de G8-leiders hun bijdra ge aan het VN-fonds tegen aids te verhogen. Hij drong verder aan op een plan om de agrari sche infrastructuur in Afrika te verbeteren om hongersnoden te voorkomen. ANP/AFP/RTR YERSEKE - In de jachthaven van Yerseke is zondagavond een man verdronken. Volgens de politie ging de man, die een prothese had, vermoede lijk een eindje zwemmen. Na een half uur werd hij als vermist opgegeven. Na een zoektocht door onder anderen de politie en leden van de Koninklijke Ne derlandse Reddingsmaatschap pij werd de man levenloos in het water aangetroffen. Reanimatie mocht niet meer baten. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - Oud-topman van Philips Roel Pieper en zijn echtgenote zijn zaterdagoch tend in de tuin bij hun woning in Aerdenhout neergestoken. Een 42-jarige Amsterdammer is aangehouden. Hij heeft be kend. De steekpartij vond plaats om zes uur in de ochtend. De dader, die volgens de politie een ver warde indruk maakte, is de tuin ingeklommen waarna het alarm afging. Pieper (46) en zijn echt genote (45) werden gewekt en gingen beneden kijken wat er aan de hand was. In de tuin zijn beiden neergestoken. Roel Pieper liep twee steekwon den op, zijn vrouw meerdere. De twintigjarige zoon van het echt paar heeft de verdachte over meesterd. Beide slachtoffers zijn opgenomen in een Haar lems ziekenhuis. Pieper kon na behandeling het hospitaal ver laten, zijn vrouw lag daar aan vankelijk in kritieke toestand. Gisteravond was het levensge vaar geweken. De politie heeft de verdachte ter plaatse aangehouden. Over het motief van de dader tast de poli tie in het duister. Hij is volgens de politie geen bekende van de familie Pieper. De man is enkele dagen eerder ook al op het erf van de Piepers gezien. GPD Zonder problemen ging het niet: de omschakeling van FM-ra- diofrequenties gisterochtend. Door het te vroeg loskoppelen van een stroomkabel ontstond kortsluiting. De stations Yorin FM, Radio 538 en RTL FM waren daardoor enkele uren uit de lucht. Luisteraars in West- en Midden-Nederland ontvingen de publieke zenders zaterdagavond met storing. Het Terneuzense PvdA-raadslid G. van den Berg vindt dat snelheidsremmende maatregelen rond wegwerkzaamheden tijdens de bouwvakvakantie zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Hij vraagt burgemeester en wethouders van Terneu- zen daarvoor te zorgen. Tijdens de bouwvak wordt er toch niet aan de weg gewerkt, dus is afremmen dan vaak ook niet nodig, redeneert Van den Berg. FC Utrecht heeft voor de tweede keer in de clubhis torie de Amstel Cup ge wonnen. Het elftal van Foeke Booy versloeg Fey- enoord gisteren in de ei gen Kuip met verrassende cijfers: 4-1. De Utrechtse doelpunten kwamen op naam van Igor Gluscevic (twee), Jean-Paul de Jong en Dirk Kuijt. Voor de thuisploeg scoorde Bona- venture Kalou. De Italiaanse wielrenner Gilberto Simoni is voor de tweede keer winnaar ge worden van de Ronde van Italië, die hij vorig jaar als verdachte van dopingge- bruik moest verlaten. De eindzege, met ruime voor sprong op Stefano Gar- zelli, kwam op de slotda gen niet meer in gevaar. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19,20,21 en 22. door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het in te voeren rookverbod in de horeca is een uitgelezen kans om alle koffie shops te sluiten. Cannabis zou daarna te koop moeten zijn in een beperkt aantal afhaalcentra en bestaande tabakswinkels. Dat stelt het Nationaal Netwerk Drugsexpertise (NND), een samenwerkingsverband van drugsexperts van alle politie korpsen en de ministeries van Volksgezondheid en Finan ciën. Dit adviesorgaan van de Raad van Hoofdcommissarissen wil na 27 jaar gedoogbeleid een nieuwe uitzonderingspositie voor koffieshops voorkomen. „Je ziet nu al dat koffieshopei genaren van alles proberen om onder het rookverbod uit te ko men", zegt inspecteur Jaap de Vlieger namens het Netwerk. Het rookverbod gaat formeel op 1 januari 2004 in, maar de hore ca krijgt een jaar uitstel. Koffie shops krijgen dat uitstel niet. Door koffieshops te vervangen door verkooppunten waar al leen cannabis kan worden afge haald, kan het uit de criminele sfeer worden gehaald. „Waarom tussen de rookwaar bij de siga- renboer niet ook kiezen uit zes tig of zeventig soorten wiet", vraagt De Vlieger zich af. Zo kan volgens hem een eind worden gemaakt aan de 'achter- deurproblematiek'. Formeel mogen koffieshops niet bevoor raad worden, maar dat wordt al jarenlang gedoogd. De Vlieger bepleit ook uit gezondheids overwegingen de sluiting van koffieshops. Nu is er volgens het NND geen zicht op de kwaliteit en sterkte van cannabis die wordt verkocht. GPD (Advertentie) KRANT voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j j~~j handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. ;a noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) u noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j a per maand met automatische incasso 20.50). u per kwartaal met automatische incasso 55,10). a per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) MMMMi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1