15 Simoni wint Giro nu wel op klasse Verkerk verovert Parijs met winst in vierde ronde Seizoen duurt één wedstrijd te lang FC Utrecht krijgt in de Kuip wat het vorig jaar al verdiende 1 Bayern pronkt dat met de dubbel Spanning stijgt bij profclubs Zeeuws goud op NK turnen maandag 2 juni 2003 Zaamslag doet onmogelijke Kleintjes worden groot in Monaco Oranje zakelijk tegen Cuba Rugby onder snikhete zon Dirk Kuijt Vernederd en ontgoocheld Troostprijsje olitie houdt aan Gérard de Nooijer: We hadden een totale off-day Twee keer niks voor De Nooijer Bekroning Jj Gilberto Simoni sloot de Giro in schoonheid af. foto Stefano Rellandini/RTR doorTim Senden MILAAN - Met het schaamrood op de kaken verliet hij vorig jaar in de twaalfde etappe de Ronde van Italië. Gilberto Simoni bleek tweemaal positief te zijn getest op cocaïne en werd on middellijk door zijn werkgever Saeco geschorst. Twee maanden later sprak de tuchtcommissie van de Italiaanse wielerbond hem vrij en kon zijn strijd voor eerherstel beginnen. Die route voltooide Simoni gis teren in Milaan. De 31-jarige renner uit Trento stelde in de af sluitende tijdrit naar Milaan de eindzege van de Giro veilig. Daarmee hoopt hij eindelijk een streep te kunnen zetten onder zijn dopingverleden. Hij bekende na de laatste rit: „Er was sprake van lichte wraakgevoelens, vanwege de gebeurtenissen van vorig jaar, maar ik kijk niet graag terug. Als revanche de enige drijfveer zou zijn geweest, had ik nooit de Giro gewonnen." De kopman van Saeco won in 2001 ook al de Ronde van Italië. Toen kwam die zege enigszins onverwacht.Ik probeerde toen in elke rit enkele seconden te winnen. Zelfs waar mensen dat absoluut niet verwachtten. Ik fietste op mijn instinct. Dit jaar volgde ik een compleet andere tactiek. Ik plande zorgvuldig elk gedeelte van de wedstrijd, elke aanval was doorgesproken met mijn team. Niets was toe val." Toch kreeg hij op gelukkige wij ze een flink deel van zijn voor sprong op naaste concurrent Garzelli. Die smakte in de acht tiende etappe in een afdaling te gen de grond en verloor daarbij vijf minuten. Het verschil na drie weken fietsen bedroeg uit eindelijk zeven minuten en zes seconden. ANP pagina 16: saaie giro snel vergeten door Mare Molenaars) PARIJS - De galavoorstel ling op het centercourt van Roland Garros was ruim een uur op dreef toen het ook tot Martin Verkerk doordrong dat hij met iets groots bezig was. Met de overtuiging ver dween prompt het venijn uit de slagen van de 24-jarige debutant. Een ijzeren wil en stalen zenuwen loodsten hem alsnog langs Rainer Schüttler: 6-3 6-3 7-5. Martin Verkerk verovert Pa rijs en steelt en passant de harten van het Franse pu bliek. Want dat is wat ze wil len, daar op Roland Garros: jonge helden met lak aan re putaties, die onverschrokken de hemel bestormen. Vol ont zag herinneren de Parijze- naars aan de kruistocht van de piepjonge Michael Chang (1989) of de indrukwekkende opmars van Gustavo Kuer ten bijna tien jaar later. Drif tig wordt gespeurd naar parallellen bij de opzienba rende entree van Verkerk, maar vooralsnog overheerst de verbazing: „Waar heb jij de afgelopen 24 jaar in he melsnaam gezeten?" De verwondering bij het ten- nispubliek en de internatio nale pers is groot en oprecht. Natuurlijk, de toernooizege van Martin Verkerk in Mi laan, eerder dit jaar, bleef niet onopgemerkt, maar werd toch vooral gezien als een uitschieter. Net als de kwartfinale in Rome of de halve finale in Sankt Polten. Maar dit is Parijs, de hoofd stad van het graveltennis. Dit is het podium van de al lergrootsten. Van Costa, Moya en Ferrero. Daar is fei telijk geen plaats voor een gewezen flierefluiter, die pas anderhalf jaar geleden zijn loopbaan een serieuze im puls gaf en nooit eerder een wedstrijd op een Grand Slam won. De Amerikaanse tennissters Venus Williams, Jennifer Capriati en Lindsay Daven port overleefden het week einde op Roland Garros niet. Ook de Australiër Lleyton Hewitt mocht naar huis. GPD pagina 16: Verkerk maakt heel wat los k Martin Verkerk schreeuwt na de winnende klap zijn vreugde uit op het gravel van Roland Garros. foto Koen Suyk/ANP Bekerstunt einde van tijdperk zij- door Jaap van Essen d'- ROTTERDAM - Gerechtigheid rP- voor FC Utrecht. Vorig jaar ging '°2 de bekerfinale tegen Ajaxverlo- :in" ren door een hemeltergend foute ch" beslissing van grensrechter Kloeg, die vergat Wamberto we- ln" gens buitenspel af te vlaggen. Gisteren won FC Utrecht de be ker alsnog, mede met dank aan in het arbitrale trio. „e. Niet dat FC Utrecht een onver diende zege behaalde, want ling Feyenoord, tot gisteren welge- de- :eld twintig wedstrij den achter- i is ;en ongeslagen, speelde bijzon ier zwak. De verdediging - met Loovens en De Nooijer in het centrum - was een gatenkaas <en /ar, de beste ambachtelijke 18 Zwitserse soort, waarmee de ruime 4-1-zege van FC Utrecht van /erklaardis. or" Maar FC Utrecht zwijnde wel 'iks. De 1-0 werd gemaakt door het lean-Paul de Jong die vijf minu- im" ;en eerder wegens herhaald na- on' ;rappen naar Emerton van het /e!d gestuurd had moeten wor den. De 3-0 van Gluscevic dat iwam tot stand nadat Vreven in bij juitenspelpositie mocht door- •er. *aan en vervolgens stond ook de age doelpuntenmaker buitenspel, gen3ij 3-1 kreeg Bombarda geen La strafschop hoewel hij overdui delijk werd vastgehouden door gendchut. De protesterende Paul ;m- dosvelt kreeg vervolgens rood. van^r gebeurde dus genoeg in Rot terdam, want verder scoorde jluscevic kort na rust nog de 2- werd een treffer van Pierre ran Hooij donk afgekeurd en pe kelde Kalou heel fraai de 3-1 linnen [bt slot maakte Dirk Kuijt op de ralreep (81e minuut) het laatste doelpunt van de wedstrijd, voor :ijn oude club, tegen zijn nieu- ve werkgever. De Utrecht-fans gingen uiter aard volledig uit hun dak. Dat was hen na het schandalige slot van de vorige bekerfinale volle dig gegund. Ook de spelers en staf vierden de bekerwinst uit bundig. De festiviteiten waren dan ook veel meer dan alleen zo maar een overwinningsfeestje. FC Utrecht beleefde gisteren het einde van een tijdperk. De club gold de voorbije jaren als ambitieus. De club wilde ho gerop, een echte subtopper wor den en leek daar ook in te slagen. Tot het kaartenhuis enkele maanden geleden volledig in el kaar stortte. FC Utrecht bleek gebouwd op drijfzand, de club leiding kocht de verwezenlij king van de dromen met een on gekende financiële puinhoop. Derhalve moet de club nu schoon schip maken. Maar liefst zeven van de gisteren door trai ner Foeke Booy geselecteerde spelers verlaten de club: Wape naar, Vreven, Gluscevic, Kuijt, Roest, Jochemse en Arts. „We nemen afscheid van een unieke groep", meende Booy. Wat rest is een afgeroomde se lectie (zoals Vitesse dit seizoen), die de komende jaren blij mag zijn wanneer de degradatie plaatsen uit zicht blijven. Tege lijk mag FC Utrecht dankzij de bekerwinst ook doodleuk Euro pa in. Bij de Uef a zullen ze wel vreemd kijken bij het zien van namen als NEC, NAC en FC Utrecht. De eerste moest haar stadion dit jaar voor 12 miljoen verkopen om het hoofd boven water te houden. De tweede verkocht de opstallen voor 17,5 miljoen en kan nu nog steeds de premies en noodzakelijke verbouwingen niet betalen. En FC Utrecht spant de Nederlandse kroon met een schuldenlast van 40 miljoen euro. Bovendien moet de beker winnaar de eerste Europese thuiswedstrijd in een leeg stadi on afwerken. Het gevolg van de rellen tegen Legia Warschau het voorbije seizoen. Feyenoord is de vierde Neder landse deelnemer aan de Uef a Cup. Voor de Rotterdammers is dat ticket geen hoofdprijs, maar een schamel troostprijsje. De ploeg van Bert van Marwijk kende een teleurstellend sei zoen, want ze bleef zonder prij zen. Nationaal heeft Feyenoord de laatste drie jaar helemaal niets meer gewonnen. De Uefa Cup van een jaar geleden was natuurlijk een unieke zaak, maar al met al blijft Feyenoord onder de maat presteren. Des ondanks houdt de clubleiding alle vertrouwen in de trainer, die vrijdagochtend nog eens van voorzitter Van den Herik te ho ren kreeg dat hij niet naar Schalke'04 mag. De vraag is waarom de club zo vasthoudt aan de oefenmeester die er het voorbije jaar in ieder geval ook niet in is geslaagd het team beter te maken. Als Pierre van Hooij donk deze zomer in derdaad vertrekt is het ook zeer twijfelachtig of de Rotterdam mers nog in het spoor kunnen blijven van Ajax en PSV. Feyenoord was gisteren overi gens niet de grootste verliezer. Roda JC bivakkeert momenteel op Kreta, een vakantietripje be doeld als beloning voor het be reiken van Europees voetbal. Maar de late treffer van NEC'er Simr tegen RKC gooide in eerste instantie al roet in het eten. En gisteren verdween de verwachte zege van Feyenoord in de finale (goed voor een Europees ticket voor Roda JC) ook al snel uit zicht. GPD {OTTERDAM - De dunne deed kamermuur vormde de cheidslijn tussen intense hfirreugde en groot verdriet. Daar Jlstvaar ze van FC Utrecht de zege ip Feyenoord (4-1) bejubelden, lielden de toonaangevende spe lers van Feyenoord zichzelf een 'iffiipiegel voor. [k heb helaas weer gelijk gekre- jendat Feyenoord een kwali- joeeitsinjectie nodig heeft", treur- "iaale Pierre van Hooijdonk. Hij 359ag het verlies, net als Paul Bos- elt, als de grootste vernedering [ie ze ooit in het shirt van Feye- denoord hebben ondergaan. Het ierde de routiniers echter dat ze ich niet achter discutabele be- mslissingen van de arbiter ver- cholen. aa['aul Bosvelt erkende: „Ik kreeg va|erecht een rode kaart, want ik ad me in moeten houden. We ebben niet van de scheidsrech ter verloren maar van onszelf. .Mentaal waren we weer niet "e op", vond Van Hooijdonk. „We valerloren te veel duels. Dat is niet wer ieuwdaar hebben we al langer ijnsist van." 'C-Utrechttrainer Foeke Booij wam de kleedkamer uit toen ijn spelers de zege nog met veel hampagne vierden. „Dit is ge weldig. Deze groep valt hele- ïaal uit elkaar. We zullen spor- ief misschien een stapje terug —oen. Misschien waren we daar- ,/n wel zo gebrand om te win den." ANP Dirk Kuijt (links) en Igor Gluscevic steken de beker omhoog naar de Utrechtse supporters in de Kuip. foto Robert Vos/AN P - De politie heeft in Rotterdam ongeveer supporters aangehou- 35 aanhoudingen von- n plaats rond het stadion. -aanhangers liepen de wedstrijd over het spoor chting de bussen met fans van E Utrecht. Volgens een politie woordvoerder verliep het in de ;ad vrij rustig, zonder noe- Lenswaardige incidenten. Na e wedstrijd waren de terrassen p het Stadhuisplein, waar de leeste supporters zich verza- |y>ielen, halfleeg. We politie zette net zoveel agen- :n in als tijdens de Uefa CUP- nale van vorig jaar tegen orussia Dortmund, e Amstel Cup wordt gister- I* wond in Utrecht in veel cafés en raten uitzinnig gevierd. Na af- >op reden opvallend veel toete nde automobilisten door de ad. De bekerwinnaar valt mavond een huldiging ten ïel. Dat gebeurt vanaf zes uur et een rondrit door de stad in in open Engelse dubbeldekker. door Jan Dagevos ROTTERDAM - Ze hadden vijf maanden lang iets onoverwin nelijks. Gérard de Nooijer en Feyenoord waren zeventien wedstrijden lang een prima combinatie en bleven maar on geslagen. Gisteren volgde wed strijd achttien, de bekerfinale tegen FC Utrecht. Uitgerekend in de belangrijkste wedstrijd van het seizoen ging het echter mis. Feyenoord leed een ontluiste rende 4-1-nederlaag en greep naast de prijs. „Weer een ver keerde badjas en weer een ver keerde medaille", zei de 34-jari- ge Souburger naderhand. Net als zeven jaar geleden ging het fout voor De Nooijer. Toen stond de verdediger met Sparta in de bekerfinale en ging hij met 5-2 onderuit tegen PSV. „Maar de nederlaag van vandaag komt harder aan", zei een gedesillu sioneerde De Nooijer ver na af loop. „Toen waren we geen fa voriet. Ik had er nu veel hogere verwachtingen van, maar het kwam er absoluut niet uit. La ten we maar zeggen dat we een totale off-day hadden." In de eerste helft ging het alle maal nog wel. Beide ploegen hadden last van de warmte, het tempo was laag en de enerve rende momenten voor de doelen waren spaarzaam. Totdat Utrecht-middenvelder Jean Paul de Jong in de 3 9e minuut na een afgeslagen corner ineens uithaalde van net buiten het strafschopgebied. „Die goal viel uit de lucht", vond De Nooijer. „We hadden nog geen kans weg geven. De afspraken bij die goal werden niet nagekomen. Er moet altijd iemand op de 'zes tien' staan, maar er stond nie mand." Feyenoord wilde na rust de zaak rechttrekken, maar na drie mi nuten kreeg de Rotterdamse ploeg een nieuwe dreun te ver werken. Bij een afgeslagen vrije trap liet Feyenoord zich over rompelen en kón Igor Gluscevic de 2-0 binnenschieten. „Nu werd er niet ingegrepen op het middenveld", mopperde De Nooijer. „En daar viel ook nog eens snel die derde goal over heen. Volgens mij ging daar bui tenspel aan vooraf, het was wel drie, vier meter buitenspel. Daarna werd ons ook nog een strafschop onthouden." Veel Feyenoorders richtten na afloop hun pijlen op scheids rechter Ruud Bossen. Hij zou een doelpunt van Pierre van Hooijdonk ten onrechte hebben afgekeurd (De Nooijer: „In En- ROTTERDAM - Gérard de Nooijer schaarde zich gisteren in het rij tje van Danny Blind, Willem van Hanegem en Gerard van den Dries. Zeeuwse voetbalers die in twee Nederlandse bekerfinales speelden. Het grote verschil tussen De Nooijer en het trio is dat de Souburger na beide finales met lege handen achterbleef. Blind won met Ajax beide finales waarin hij speelde (1993 en 1998), evenals Van Hane gem met Feijenoord (1969) en AZ'67 (1978). Van den Dries won in 1973 met NAC zijn eerste finale, maar kreeg een jaar later met de Bredase club een ongenadig pak slaag van PSV: 0-6. De Nooijer mocht nooit juichen. Niet in 1996 met Sparta en gisteren ook niet met Feyenoord. Gérard de Nooijer verwerkt de teleurstelling tussen zijn vervanger Mariano Bombarda (rechts) en Pier re van Hooijdonk. foto Joep van der Pal geland wordt zo'n bal nooit af gefloten."), hij zou een buiten spelsituatie over het hoofd heb ben gezien en hij zou Feyenoord een strafschop (Mariano Bom barda werd naar de grond ge trokken) hebben onthouden. „Het was een slechte wedstrijd en slechte arbitrage", stelde De Nooijer. „Maar we moeten ook reëel en eerlij k zijn. De overwin ning van FC Utrecht was niet onverdiend. Die ploeg had net iets meer beleving en agressivi teit. Bij ons was het steeds net niet. Hoe dat komt? Ik zou het niet weten." In de 61e minuut, bij een 3-0- achterstand en na 37 balcontac ten, moest De Nooijer het veld ruimen. Coach Bert van Mar wijk ging alles of niets spelen en bracht Bombarda in. Vanaf de kant moest de Souburger lijd zaam toezien hoe Feyenoord nog verder werd vernederd. „Dit had voor mij de bekroning van het seizoen moeten wor den", zei De Nooijer, „en dan gaat het zo mis. Dat is ver schrikkelijk. Ik had het er net met Patrick Paauwe over. We zijn op een punt in onze loop baan aangeland, dat je niet meer zoveel prijzen kunt win nen. Vandaag was dé kans en die hebben we niet gegrepen. De zilveren medaille torste hij gisteravond nog met zich mee, zijn 'verkeerde' badjas (de win naars krijgen een rode badjas, de verliezers een witte) had hij al weggegeven. „Die wil ik niet houden. Ik heb hem aan Norma gegeven, het meisje dat altijd de broodjes rond de wedstrijden voor ons smeert. Voor mij is die witte badjas niet de juiste herin nering aan deze finale." Vandaag vertrekt Gérard de Nooijer met Feyenoord naar Ja pan, voor een promotietrip van een week. De internationals blijven thuis, maar de andere spelers gaan wel, met de nodige tegenzin. „Het zal wel moeten", verzuchtte De Nooijer. „Ik heb na mijn overstap van Heeren veen naar Feyenoord best een aardig seizoen gehad, maar de bekroning is er gewoon niet. Misschien kom ik later tot wat andere gedachten, maar nu zeg ik dat het verlies in de bekerfi nale mijn seizoen toch nog ver pest heeft. Ik mis iets tast baars."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15