PZC 1 Kinderkoren bekoren publiek Ringrijders steken recordaantal ringen bij wedstrijd in Koudekerke 0 Geef! Reislustig paar viert huwelijk Dorpsraadvoorzitter ergert zich aan algemene verloedering in vissersdorp WüZ12C 11131111611 de Zonnebloem' Giro 145 Breda w maandag 2 juni 2003 Vermoedens Wasdom Straatspeeldag Oost-Souburg Dorpsplatform vergadert Breskens baalt van drugsoverlast in Ovezande door Raymond de Frel BRESKENS - Inwoners van Breskens klagen over drugs overlast in hun dorp. De plaat selijke dorpsraad kreeg in de voorbije weken klachten van bewoners uit de Dorpsstraat. Vanuit een pand in diezelfde straat wordt volgens omwonen den meer dan regelmatig in drugs gehandeld. Volgens dorpsraadvoorzitter Hans Brand verloedert het vissersdorp de laatste tijd be hoorlijk, waarmee hij doelt op frequente vernielingen en acti viteiten in en om het drugspand aan de Dorpsstraat. „Wij heb ben klachten gekregen dat daar voortdurend auto's af en aan rij - den. Volgens omwonenden is er een constante toeloop van men sen. Zij vermoeden daarom dat daar wordt gedeald", aldus Brand. De dorpsraadvoorzitter stapte naar de politie, die hem meldde dat de bewoners kentekens moesten noteren van de overlast veroorzakende auto's. „Maar de omwonenden zijn bang, ze durven het niet. En dus duurt de ellende voort. Ik denk dan: je kan het toch anoniem doen? Op deze manier raak je immers tussen de wal en het schip", vindt Brand. Aanvankelijk waren er vermoe dens dat vanuit een ander pand in de Dorpsstraat ook zou wor den gedeald, maar dat onkent Brand. „Dat lijkt ons en de politie heel onwaarschijnlijk. Daarnaast gaan er geluiden op dat rond de jeugdsoos bij het voetbalveld - dus niet in de soos zelf - ook wei eens van dit soort dingen gebeu ren, maar daarover hebben wij nog geen klachten ontvangen. De drugspraktijken zijn in Breskens trouwens niet nieuw. Eerst was er een pand in de Prins Bernhardlaan, maar die mensen zijn al een tijdje weg. Je ziet nu dat het probleem zich ver plaatst." Brand baalt van de drugsover last, maar nog meer van de ver loedering van het vissersdorp in zijn totaliteit. „We denken alle maal 'dat kan ons in Breskens niet gebeuren'. Dat zijn dingen die alleen in steden als Rotter dam en Dordrecht voorkomen. Nou, je ziet het: op een gegeven moment ben je toch aan de beurt. Het zijn allemaal kleine dingen. Veertien dagen terug bijvoorbeeld werd een ruit ka pot geslagen bij ijssalon De IJspiraat. En jongelui komen om half zes uit het café en steken een parasol in brand. Rond het sportveld is nog niet zo lang ge leden een prachtig hekwerk ge zet. Dat is ook al eens vernield. Dan denk ik: moet dat nu alle maal? Dat bedoel ik met verloe dering. En ouders aanspreken heeft natuurlijk geen zin, want hun kind heeft uiteraard niets gedaan." De politie heeft Brand beloofd extra te posten, maar of ze dat ook doen weet hij niet. „Ze brengen geen verslag uit, want dit is natuurlijk een heel gevoe lige zaak." De Notenkrakers was een van de deelnemers aan het Zeeuws Kinder- en Jeugdkorenfestival tijdens het Middelburgse festival Vól-koren. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het festival Middelburg Vól-koren heeft het afgelopen weekeinde zijn eerste lustrum ge vierd. Vijfendertig koren traden twee dagen lang op verschillende locaties in de stad op. Ook kinderkoren werden niet vergeten. Voor de jonge muzikanten was er een heus Zeeuws Kinder- en Jeugdkorenfestival op touw gezet. In de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat was het een drukte van belang. Kinderen renden in en uit terwijl de ouders en grootouders, die misschien nog wel nerveuzer waren, ongeduldig heen en weer schoven op de kerkbanken en stoelen. Om half twee ging het kin derkorenfestival officieel van start. Het publiek werd door het Middelburgse kinderkoor De Notenkrakers eerst lieflijk toegezongen met het liedje Goedemiddag. Ook aan de presentatie was gedacht. Tijdens het refrein pakten de jongens hun petjes op en de meisjes hun hoed jes en wuifden daarmee naar het publiek. Daarna barstte het festival echt los met bekende num mers zoals Do-re-mi uit The Sound of Music en minder bekende nummers zoals het vrolijke en swingende 'Su per lieve opa'. De Notenkrakers werden afgelost door het jeugdkoor De Babbeliekes uit Vogelwaarde, het kinderkoor Ka kelbont uit Rotterdam, kinderkoor De Karekieten uit Middelburg en de Suzen en de Guzen uit Kapelle. De 22 kinderen van het Kapelse koor zongen liedjes zoals 'Ba nanas in pyjama's, 'De Pindakaas-song' en 'Heibel in 't orkest'. door Rolf Bosboom OVEZANDE - De straten van Ovezande vormden gisteren één groot podium. Wie het Straat festival bezocht, liep al gauw het risico onbedoeld onderdeel te worden van een act. Alleen de argelozen en onverschrokkenen namen daarom plaats op de eer ste rij; de wijzen - soms na scha de en schande - en de bedeesden hielden veilige afstand. De zestiende editie van het Straatfestival had merkbaar te lijden van de warmte. Onder de mensen die ondanks de druk kende hitte de jaarlijkse parade van straatartiesten niet wilden missen, was de loomheid voel baar en werd er gestreden om de plaatsen in de schaduw. Ook de belangstelling voor de kraam pjes was minder dan anders en zeker de handelaar in truien had een moeizame dag. Voor wie de hitte doorstond, was er echter voldoende te genieten. Een van de beste acts was die van het Brusselse trio The Pri mitives dat een hilarische paro die op wasmiddelenreclames opvoerde onder het motto 'We wash your cloze'. De wasbeurt groeide haast uit tót een rituele dans, met als resultaat het Mira kel van het Schone Overhemd. Vervolgens moest uiteraard het T-shirt van een van de toeschou wers eraan geloven. Een andere publieksfavoriet was Lee Hayes, die op een steeds hoger wordende stapel kratten jongleerde, maar vooral het pu bliek voor gek zette. „Is dat jouw moeder? Ach, we hebben allemaal onze problemen." Het einde van de voorstelling was volgens hem levensgevaarlijk. „Vijf kratten, vier brandende fakkels en geen hersens!" En toch liep het nog goed af. Opvallend waren verder De Wa zige Mannen, de twee lakeien op klompen, met hun geestige dia logen vanuit het bovenraam. Rake opmerkingen en moedwil lige misverstanden gingen over en weer, evenals consumpties in een kabelbaanmandje boven de Hoofdstraat. Ondertussen ging 'het strijkje van Bea' onvermij delijk in rook op. Er was meer koninklijk v maak dankzij het duo Lang dan Wat. Dat trok door de st ten verkleed als prinses Maxi (op stelten!) en prins Wills Alexander, beiden in trouws rusting en wandelend achtei kinderwagen, onder het mc 'Het volgende koninkü hoogtepunt'. De gouden be ling schoot geregeld pardoes de Wagen, wat de kroonprins opmerking 'Een beetje ds Maxima' ontlokte. Arthur Pirenne gaf een ings gen voorstelling als clown 1 rio, die de blaadjes van bloem plukt om erachter te men of Zij van hem houdi niet. Als de uitkomst negatie: ziet hij maar één oplossing: kweken van een nieuwe blo: waarna een wanhopige pog volgt om een zaadje tot wasd te brengen. Wie wat verkoeling zocht, I terecht in het hervormde kerl waar theoloog Kees Posthuis verhalen vertelde en leesvo stellingen verzorgde, met on meer moralistische vertellinj van Godfried Bomans. Aan het eind van de midi trokken steeds meer men richting de tent op het sps veld. Daar traden op twee po tot laat op de avond divs bands op, waaronder Frai Levoy The Blowrags, Neet Lottum en Barrelhouse. OOST- SOUBURG - De Na nale Straatspeeldag op 4 j wordt ook in Oost-Souburg vierd. 's Middags is er een feeste programma voor kinderen vier tot twaalf jaar in de Jai Priesterstraat. Om 13.15 wordt de dag geopend op schoolplein van basisschool Tweemaster. Ronald Mac nald geeft een optreden en volgens kunnen de kindf deelnemen aan een spelcirc Alle kinderen kunnen deze e dag prijzen winnen. door Sandra van de Vreugde KOUDEKERKE - De prestaties waren zaterdag van een ongelo felijk hoog niveau tijdens de eerste-klaswedstrijd van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging Van het totale aantal rin gen dat de 39 deelnemers kon den steken, 1170 stuks, werden er maar liefst 1004 ook echt ge stoken. Een verbetering van het record met twaalf ringen. De vooraf getipte kampioenen, het drietal van Biggekerke, stak in totaal 86 van de 90 ringen. Niek Louws en Roald Leendert- se staken ieder 29 ringen, Adrie Brasser stak er 28. De strijd om de tweede promo tieplaats werd pas beslist in de allerlaatste beurt. Toen Rob- bert-Jan Provoost de laatste ring liet hangen namens Dom burg, hadden Andre van Malde- gem, Corneli Langebeeke en Abco Jobse van Gapinge het lot in eigen hand. Alledrie staken zij in en daarmee promoveerden zij naar de ereklas, waarin vol gend jaar vier drietallen van Gapinge aan de start zullen ver schijnen. De strijd tegen degradatie was ook zeer spannend. Oostkapelle kon evenals vorige week de de gradatie niet ontlopen, voorna melijk door een offday van Hans Maljaars, die slechts vijftien ringen stak. Zuur voor Simon de Visser met 30 ringen en Jan-Wil lem Poppe met 25 ringen. De an dere degradatieplaats was, na kamp met Biggekerke 3 en Kou dekerke 3, voor het drietal van Aagtekerke, bestaande uit Freddy Blaas, Gerard Krijger en Sjoerd Blaas. In het persoonlijke klassement zagen deed zich een herhaling voor van het scenario van vorige week. Opnieuw was het een deelnemer die voor het eerst in zijn carrière alle dertig ringen wist te steken, OOST-SOUBURG - Het dorps platform Oost-Souburg houdt morgen zijn openbare vergade ring in De Regenboog, het voor malige wijkcentrum de Schuur. De vergadering begint om 19.30 uur. Op ludieke wijze wordt het Dorpsplan Oost-Souburg aan geboden aan wijkwethouder P. van der Maden. die de persoonlijke titel op zijn naam schreef. Simon de Visser uit Oostkapelle verzachtte daarmee de degradatie van zijn drietal enigszins. Hij moest Ro nald Geertse uit Grijpskerke hiervoor verslaan, maar deze miste al op de 38-millimeterring in de kamp. Tijdens de Vrouwenpolderse dagen werd vrijdag ook ringge- reden. De leden van Gapinge en Oostkapelle reden hier een com binatiewedstrijd. Na 23 beurten waren er twee rijders met alle gestoken ringen: Krijn Cop- poolse en Dennis Willeboordse. Coppoolse liet dit keer weer al leen de kruimels over voor de achterblijvers, want hij won het dagklassement en de eerste be ker in de grote finale. Krijn Coppoolse won ook de VP-trofee, over vier beurten op 32, 26, 20 en 14 millimeter. Hij stak in de kamp als enige de 10- millimeterring. De enige prijs die hij aan zijn neus voorbij zag gaan, was de pollepel. Deze werd gewonnen door Michiel Joziasse, die daarvoor twaalf concurrenten moest verslaan. Agenda ZRV Zaterdag 7 juni: Tweede-klas kampioenschap in Biggekerke Kerkplein, van 8.00 tot 17.30 uur. Dinsdag 10 juni: Pinkster-drie, ringrijden in Koudekerke Dorpsplein van 8.00 tot 17.30 uur Nieuw- en Sint Joosland: Ach ter de Kerk van 8.00 tot 17.30 uur Oostkapelle: J. de Pourckstraat van 8.00 tot 17.30 uur Oost-Souburg: Oranjeplein van 8.00 tot 17.30 uur. door Miriam van den Broek NIEUW- EN ST JOOSLAND - Vijfenzestig jaar lang delen J. Bergmann (89) en P. Berg- mann-van Warmelo (87) uit Middelburg lief en leed. Dat was gisteren reden voor een feestje. Met alle familie en kennissen ging het briljanten bruidspaar naar Nieuwland om het huwe lijksfeest te vieren. „Ja, ja, knoflook en rode pepers. Dat hadden jullie vijf jaar gele den in de krant gezet als geheim voor ons lang samenzijn", lacht mevrouw Bergmann. „Maar ik moet toegeven, het is waar. Het klopt nog steeds.Het echtpaar, dat afkomstig is uit het voorma lige Nederlands-Indië, maakt het nu vijf jaar later nog prima. „Ik begin wel meer kwaaltjes te krijgen, maar dat zal er wel bij horen", zegt Bergmann. De twee zijn levensgenieters die er regel matig op uit trekken. Al achttien jaar gaat Bergmann elke zondagochtend naar de schietbaan van schietvereni ging De Fles in Vlissingen om te oefenen. „Dat gaat goed", zegt hij. „Ik ben dan misschien wel een oude schutter, maar geen slechte schutter." Het paar is verder met enige regelmaat te vinden in een restaurant in Wol- phaartsdijk aan het Veerse Meer. Dan gaan ze bijvoorbeeld pannenkoeken eten en van het uitzicht genieten. Ook het buitenland blijft trek ken Elk jaar zijn ze te vinden in Turkije, Italië of een ander 's zo mers oord. Vijf jaar geleden kre gen ze bij hun zestigjarige brui loft een vijftiendaagse reis naar het Spaanse Mallorca cadeau van hun kinderen. „Dat werd nu wel heel moeilijk te overtref fen", zegt de schoondochter van het echtpaar. „Vandaar dat we nu een foto hebben gegeven met de hele familie erop.In Indone sië is het echtpaar al zo'n vijf tien jaar niet meer geweest. Dat viel de laatste keer nogal tegen. Het is het Indonesië van vroeger niet meer. "Wat heb ik het naar m'n zin gehad vandaag. Eerst uitgebreid ontbeten en daarna de natuur in. Heerlijk buiten geluncht. Broodje tonijnsalade met een lekker glas witte wijn. Vanmiddag hebben we gezwommen, ter rasje gepikt en zojuist dus die geweldige barbecue. En nu ben ik dood op. Welke reisorganisatie dat was? De Zonnebloem!" Ruim 6600 zieken en gehandicapten beleven dit jaar de vakantie van hun leven. Dankzij de Zonnebloem en dankzij de hulp van 6900 vrijwilli gers. Door de extra voorzieningen en aanpassingen die nodig zijn, kos ten deze vakanties veel geld. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaalbaar te houden Postbus 2100 4800 CC Breda Tel. (076) 564 63 62 E-mail: info@zonnebloem.nl www.zonnebloem.nl wmmm J. Bergmann (89) en P. Berginann-van Warmelo (87) uit Middelburg zijn 65 jaar getrouwd. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12