PZC Belgische DJ Arylia sluit Weitjerock af Rillingen van een zachtroze zon ogere snelheidslimiet in bouwvak Studenten verzamelen lesmateriaal op volle zee 'vdA Terneuzen vraagt om tijdelijke opheffing beperkingen bij wegwerkzaamheden bweildag in beleeft editie ii Jongetje drijft weg op autoband Paraffine-achtig goedje op strand Bestuurscrisis COC duurt voort Streetsoccersucces Scheldemond Vlissinger met geweld bestolen Portemonnee gestolen Baldadigheid Bromfietser gewond bij aanrijding -Motorrijder -aakt gewond _>ij ongeval uto beschadigd swb maandag 2 juni 2003 agwerk Zeeziekte Schilderij J WESTERSCHOUWEN - De reddingboot Koopmansdank van het KNRM-station Noordland heeft gisteravond rond kwart over zes een zevenjarige jongen uit Westmaas gered. De jongen was in een autoband bij Westerschouwen bij afgaand tij de zee opgedreven. Hij dreef zeshonderd meter uit de kust, toen de reddingboot hem in onderkoelde toestand oppikteDe j ongen werd naar het reddingstation bij de Roompotsluis ver voerd, waarna een ambulance hem ter observatie naar het zie kenhuis in Vlissingen bracht. VLISSINGEN - Op de Walcherse kust is gisteren een paraffi- ne-achtige stof aangespoeld. Het meeste ligt op de stranden tussen Zoutelande en Vlissingen. Ook op de Westerschelde dreef het goedje gisteren nog. De mensen op het strand kon den gewoon blijven liggen of zwemmen. Rijkswaterstaat onderzoekt de samenstelling van het spul. De uitslag wordt vandaag verwacht. Vanochtend om zes uur is een begin gemaakt met het schoonmaken van de stranden. Rijkswaterstaat vermoedt dat de stof afkomstig is uit het schip de Alan A. Dale. Dit wrak wordt momenteel geruimd voor de verdieping van de vaargeul in de Westerschelde. Het schip ligt in de pas van Borsele en is in 1944 gezonken. MIDDELBURG - De bestuurscrisis bij de homobelangenver eniging COC Midden-Zeeland is nog niet bedwongen. Sinds een paar maanden kampt de vereniging met een tekort aan bestuursleden. Eerst stapte de voorzitter op omdat hij zijn termijnen had uitgezeten en dat genoeg vond. Daarna moest de secretaris wegens zijn gezondheid zijn bestuursfunctie neerleggen. De laatste drie weken is er bovendien onrust ont staan onder een groep leden en vrijwilligers omdat de com municatie met de nieuwe voorzitter niet goed verloopt. Oud voorzitter Ad Bakhuizen nodigt namens de verontruste COC- ers het bestuur uit om op korte termijn een extra ledenverga dering uit te schrijven. Het doel van de vergadering is vooral om alle strubbelingen eens goed uit te praten. VLISSINGEN - Scholengemeenschap Scheldemond heeft zaterdag hoge ogen gegooid tijdens de regiofinale van de Street Experience Competition in Den Haag. Tijdens deze competitie kunnen scholen tegen elkaar strijden via verschil lende straatsporten waaronder straatbasketbal en straat voetbal. Met zes j ongensteams en twee meisj esteams deed de school uit Vlissingen, als enige Zeeuwse deelnemer, mee aan het onder deel Streetsoccer. Drie teams eindigden op de eerste plaats. Zij wonnen in de categorieën 'jongens van 12,13 en 14 jaar', 'meisjes van 12,13 en 14 jaar' en 'jongens van 15 en 16 jaar'. De drie teams gaan 28 juni naar de landelijke finale in Rotter dam. VLISSINGEN - Een 59-jarige Vlissinger is in de nacht van vrijdag op zaterdag met geweld van zijn portemonnee be roofd. Dat gebeurde tussen kwart over twaalf en half één in de Brouwenaarstraat in zijn woonplaats. De Vlissinger kreeg van zijn belager enkele stompen. Daarna werd de portemonne uit zijn broekzak gestolen. In de portemonnee zaten persoon lijke papieren. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - De Belgische DJ Arylia sluit op zaterdag 26 juli in de polders bij IJzendijke de vijfde editie af van het popfesti val Weitjerock. Eerder werd al bekend dat de Amsterdamse gi taarband Caesar als een van de andere hoofdacts op het West- Zeeuws-Vlaamse festijn staat genoteerd. Arylia is sinds 1995 actief als DJ, maakte furore op 'electro'- evenementen, maar staat vooral bekend als filmmuziekmaker. De Belg brengt een mix van electro-pop, rock, indie en dance. Voordat hij het podium betreedt, spuwen de Amster dammers van Caesar hun gi taarrock over de weide. Caesar speelde eerder op popfesti vals als Lowlands en Pinkpop en ontving voor haar muzi kale prestaties een Gouden Harp. Het Vlaamse Orange Black staat als derde hoofdact geno teerd. Deze groep bracht met zijn derde album - getiteld Mor ning Notes - een plaat uit die is te definiëren als een mix van de hypermoderne pop van The Notwist en Phoenix en de Ame ricana van The Byrds en Neil Young. Ook roept hun muziek associaties op met bands als Coldplay en Calexico. De Brugse band Spaceman Spiff mag aftrappen op het hoofdpodium. Het viertal bracht onlangs een debuut-cd uit - titel: Pharmacy Block 45 - en laat zich inspireren door bands als The Smashing Pump kins, Placebo, New Order en The Afghan Whigs. Daarna is het de beurt aan de Rotterdamse punkrockformatie The Riplets, gevormd door de meiden Vales- ca (drums), Janneke (bas en zang) en Alisson (gitaar). BURGH-HAAMSTEDE - Een 51-jarige Amsterdamse vrouw is zaterdagmiddag tussen drie uur en half vier in een super markt in Burgh-Haamstede be stolen van haar portemonnee. De portemonnee werd tijdens het boodschappen doen uit haar tas gestolen, die in haar winkel karretje lag. Met de pinpas uit de portemonnee werden binnen een half uur honderden euro's opgenomen. Op het kleine zijpodium geven vooral regionale acts acte de présence. Zo mogen de rappers Melk (Tilburg) en Mopperkont (Terneuzen), oftewel de Eenlin gen, het publiek met hun vrolij ke neder-hiphop in beweging brengen. De Walcherse po prockband Style bestaat amper een jaar. Vorig jaar stond de band in de finale van een un plugged competitie, waarna Danny Vera, die momenteel lan delijk aardig aan de weg tim mert, hun vroeg om zijn voor programma te spelen. Na Style speelt IJzendijkenaar Frans Hallegraeff, alias Francis Levoy, met zijn begeleidings band The Blowrags een regel rechte thuiswedstrijd. Vorig jaar bracht Hallegraeff met ...hobos, bordercollies andseven children een puike schijf vol folkachtige popsongs uit. In ok tober 2002 won de Zeeuws- Vlaamse formatie de Zeeuwse Unplugged Competitie. Ten slotte staat op het zijpodium de band Hipljesus geprogram meerd. Deze Amsterdammers staan voor melancholische songs, in de lijn van Bob Dylan, REM, U2 en Coldplay. Weitje rock begint om 15.00 uur. VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag rond kwart over vijf is een 26-jarige man uit Oost-Souburg op het Nolle- strand in Vlissingen aangehou den wegens baldadigheid. De man zat met een groepje mensen bij een kampvuur op het Nollestrand. Toen ze het vuur moesten uitmaken, pakte hij een loopplank en gooide deze in het vuur. Hierop werd hij aange houden. Tegen hem werd pro- ces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een 20-jarige bromfietser uit Middelburg heeft zaterdagmiddag een ge kneusd borstbeen opgelopen bij een aanrijding op de Kruitmo- lenlaan in Middelburg. De 27-jarige bestuurder van de personenauto uit Huissen reed over de Torenweg vanuit de richting Vluchtenburgstraat. Op de kruising gaf hij geen voorrang aan de van rechts ko mende bromfietser. De zonsverduistering trok ruim vijftig belangstellenden naar de dijk bij de Camp veerse Toren. foto's Ruben Oreel ORTGENE - Een 32-jarige otorrijder uit de gemeente oord-Beveland is zaterdag- iddag gewond geraakt bij een igeval op de Oost-Westweg abij Kortgene. I ij kreeg daar geen voorrang Lm een 42-jarige man uit het boiuitse Leverkusen, die een auto Wjet caravan bestuurde. De mo- wrij der werd met schaaf- en Zijwonden en kneuzingen per nbulance naar het ziekenhuis i Goes gebracht. - Voor de tiende keer ndt de Hulster Dweildag aats. Organisator de band De 0 areelen viert dit dubbele lus- um zoals het hoort, met mu- ek. tien jaar tijd is de Hulster weildag uitgegroeid tot een in de grootste dweilevene- enten van Nederland. Er doen Endag 15 juni ongeveer dertig teilbands mee. Bareelen zien meteen een te wens in vervulling gaan dens de tiende editie: alles n plaatsvinden in de binnen- id. Als locatie is gekozen 'or de Grote Markt, die volle als een feestterrein zal wor- in ingericht. Die dag is er voor g en oud van alles te bele- Grote Markt is niet alleen het N_Bntrale ontmoetingspunt voor dweilbands, maar ook het Jrrein waarop diverse activi sten plaatsvinden. De dweil- g wordt traditiegetrouw in luid door een gastoptreden, t jaar verzorgt fanfare Excel- ir uit Terhole om 11.30uureen tis koffieconcert op de Grote rkt. De fanfare is een eeuw ,d en wil laten horen dat vereniging nog springlevend dit koffieconcert is het tijd |or de eerste dweilklanken; nd 13.00 uur bijt de Sjores nbrasband de spits af. Daar- volgt een stroom van klanken .«fjdersteund door stevig slag- ®»rk. Voor de kinderen is er een ]2 ringkussen en de mogelijk- Ë'd om zich te laten schmin- t. Op het podium zal elk half V een optreden worden ver- rgd door een van de dweil- ndjes. Er wordt een feesttent getrokken waar de dorstigen laafd worden en waar ook in ;uwe haring gehapt kan wor- n. De hele middag worden or de hele binnenstad optre- ns verzorgd door diverse 'eilbands. De dag eindigt met iziek op de Grote Markt. ERIKZEE - Een personenau- die in de Hoofdpoortstaat in irikzee geparkeerd stond rd in de nacht van vrijdag op :erdag zwaar beschadigd. De to werd rondom bekrast en de ten werden met verf be- eurd. De schade bedraagt en- ie duizenden euro's. door Melita Lanting VLISSINGEN - Het is druk aan boord van het vrachtschip Lida in Vlissingen. Medewerkers van de Hogeschool Zeeland lopen rond om computerverbindingen voor elkaar te maken, kok Max is bezig in de keuken en kapitein Jan Wind regelt nog snel een plekje voor zijn auto. Het schip is bijna klaar voor het vertrek zaterdag naar Boston, Ame rika. Aan boord zit ook Pabo-student Diederik Veerman uit Aarden burg. Samen met studiegenoot Vincent van der Veen uit Koude- kerke vaart hij mee met de Lida in het kader van het onderwijs project Zee op school. Onder weg verzamelen ze gegevens voor lesmateriaal voor basis scholen. Kinderen leren op deze manier over zeevaart en het le ven aan boord van een schip. Diederik voelt zich al helemaal thuis op het schip en beweegt zich of hij er al jaren rondloopt. Studiegenoot Vincent ont breekt nog. „Hij zit nu in Utrecht. Zijn vriendin woont in Groningen en een ontmoeting in het midden van het land was de enige manier om haar nog te zien voor ons vertrek. Gelukkig komt mijn vriendin me wel uit zwaaien", lacht Diederik. Trots laat hij de hut zien waar hij samen met Vincent de ko mende twee weken verblijft. In Diederik Veerman (foto) gaat met vrachtschip Lida de zee op om samen met Vincent van der Veen les materiaal voor basisscholen te verzamelen. foto Ruben Oreel de kamer staan een televisie, vi deorecorder en radio-cd speler. Alleen de afsluitbare patrijs poorten en het getril van de vloer - veroorzaakt door de mo toren - verraden dat je op een schip zit. Een goed verblijf vol gens Diederik. „Dit is een prima plek, het lijkt wel een hotelka mer. We hoeven ons beslist niet te vervelen. Aan boord zijn al lerlei boeken en videobanden met speelfilms en documentai res van National Geographic. We kunnen zelfs mailen met het thuisfront." De reis wordt geen vakantie voor de jongens. Ze doen twee maal per dag verslag van hun belevenissen voor het project Zee op school. De studenten be schrijven onderweg alles wat ze meemaken en ze maken digitale foto's. Bijvoorbeeld van een Jan van Gent of van schepen die ze tegenkomen. Al deze feiten kunnen worden gebruikt voor een les op de deelnemende ba sisscholen. De verslagen en fo to's worden via een satelliet doorgestuurd naar Vlissingen en komen op de website van het project te staan. De studenten worden ook inge schakeld om kleine klusjes aan boord te doen. „Het dek zwab beren of hier en daar wat schil deren. We moeten ons wel nuttig maken, maar dat is goed want dan kunnen we ook echt vertel len wat het leven aan boord be tekent." De Lida vaart rechtstreeks naar Boston om daar telefoonkabels te laden voor een klant. Vervol gens gaat het richting Zuid- Amerika. Het schip oogt met zijn 65 meter lengte wat klein om de oceaan over te steken. „Als ik op de zeevaartschool vertel hoe groot het schip is, krijgt iedereen spontaan een glimlach om de mond. 'Dat wordt afzien', zeggen ze dan. Ik heb dus maar heel sterke middelen tegen zeeziekte inge pakt. Verder zie ik wel. Ik ben nergens bang voor", aldus Die derik. De reis naar Boston duurt onge veer 12 tot 15 dagen, afhanke lijk van het weer. Vanaf woens dag is de website Zee op school online. door Miriam van den Broek VEERE - Het is kwart voor vijf 's ochtends als de leden van de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen uit Middelburg in Veere aankomen. Er staan dan al mensen langs de waterkant te wachten. De amateur-ster renkundigen stellen hun tele scopen op. Eén wordt op Mars gericht. „Want die is vandaag goed te zien", legt voorzitter Rijk-Jan Koppejan van de sterrenwacht uit. De andere telescopen wijzen naar Noord- Beveland. Daar moet de zon opkomen. Op een tafel staat een laptop. Een medewerker van de ster renwacht laat een animatie zien van wat er straks wellicht te zien is: êen fletse zon komt op maar alleen een kleine, sik kelvormige streep van de zon is te zien. Dat komt doordat de maan precies tussen de aarde en de zon in staat. Langzaam trekt de maan naar links weg en wordt een steeds groter deel van de zon zichtbaar. De ani matie is goed uitgewerkt, maar valt in het niet bij hoe het er la ter in het echt uitziet. Ondertussen is het vijf uur ge weest en hebben meer dan vijf tig mensen zich inmiddels op de dijk verzameld. De meesten zien er opvallend wakker uit. Slechts één jongen heeft in de haast zijn T-shirt binnenste buiten aangetrokken. Als zijn vader er iets van zegt, trekt hij zijn schouders op. Nou en? Het televisiejournaal dat rond half vijf werd herhaald, meld de dat de zon om 05.20 uur ver duisterd zou opkomen. Maar een kwartier later is er in Veere nog niks te zien. Het lijkt er sterk op dat iedereen voor niks uit bed is gekomen. „Ik voel me net Erwin Krol in een slechte zomer", zegt Koppejan die be stookt wordt met de vraag 'de zon moet toch al op zijn?'. „Maar ik heb nog hoop. Het is pas voorbij als het voorbij is." Het zal niet de eerste keer zijn dat de lucht boven Walcheren opentrekt op het moment su prème. Door de Middelburgse sterrenwacht wordt dit gek scherend het Wonder van Wal cheren genoemd. Dan, om 05.44 uur, verschijnt plots de zon aan de horizon. In heel zachtroze is de rechter kant van de zon te zien. Al snel wordt die roze streep groter en feller. En na een paar minuten is duidelijk met het blote oog een grote, vuurrode sikkel te zien. Het rode licht weerkaatst op het Veerse Meer als in een schilderij. 'Gaaf' en 'schitte rend' zijn veel gehoorde kre ten. „Dit had ik niet ver wacht", zegt Koppejan. „Zo mooi." Ook Gér Bosselaar van de sterrenwacht is onder de in druk: „Hier krijg ik rillingen van." Iets na zes uur wordt de zon te fel en kan er niet langer met het blote oog naar worden geke ken. Via de telescopen met spe ciaal zonnefilter kan het wel. Om beurten schuift het pu bliek achter de kijkers. Ook de eclipsbrilletjes van een paar jaar geleden worden uit de tas gehaald. Zo is de zonsverduis tering nog tot half zeven te vol gen. Maar veel mensen houden het om kwart over zes voor ge zien en gaan nog even een tukje doen. S oor Raymond de Frel ERNEUZEN - Het college van urgemeester en wethouders Ban de gemeente Terneuzen \oet ervoor zorgen dat tijdens e bouwvakvakantie snelheids- immende maatregelen bij wegwerkzaamheden zoveel mo- t, elijk worden beperkt. Daar- leeoor pleit PvdA-gemeente- radslid G. van den Berg in 1 "ragen aan B en W. bai:et raadslid benadrukt dat vei- )eegheid boven alles gaat, maar ,n )ms zijn snelheidsbeperkende ;aniaatregelen niet nodig. „Dezo- cosiermaanden zijn dé maanden nnij uitstek om aan de wegen te »erken. Het is terecht dat er dan lelheidsbeperkende maatre ten worden genomen, want de iligheid van de wegwerkers ^aat voorop. Maar het is in het CBbrleden voorgekomen dat deze ^Jaatregelen ook tijdens de ""Puwvakvakantie van kracht tijven, terwijl in deze drie we en helemaal niet aan de wegen ordt gewerkt. Maar bij contro ls ontvangt de weggebruiker el gewoon een dubbele bekeu- ng, omdat hij of zij dan in de uurt van 'wegwerkzaamhe den' te hard heeft gereden. Dat ordt door veel mensen als .irechtvaardig beschouwd", ïhrij ft Van den Berg aan het )llege. an den Berg vraagt het dage lijks bestuur daarom terughou dend te zijn met snelheidsbe perkende maatregelen tijdens de bouwvak. Om in de verkeerssfeer te blij ven, uit het raadslid ook zijn on genoegen over verkeersborden op de Scheldeboulevard in Ter neuzen. „Ter hoogte van de plaats waar vroeger de waterto ren stond, zijn borden geplaatst met daarop de waarschuwing 'Uitrit Bouwverkeer'. Waar schijnlijk vanwege de bouw van het appartementencomplex Waterfront. Het afgelopen jaar hebben daar echter helemaal geen bouwwerkzaamheden plaatsgevonden, laat staan dat vrachtwagens gebruikmaken van die uitrit. Bovendien staan er onnodig veel 50 km-borden. Dat maakt het verkeersbeeld erg verwarrend", aldus Van den Berg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11