Helden in cadans naar Parijs PZC Einde bordeelverbod schiet doel voorbij ^reBv^Vdopt a granny Geef om vrijheid Sponsorbijdragen binnenhalen blijft belangrijkste prestatie Expositie van kunst door scholieren FAMILIEBERICHTEN Êsvk zaterdag 31 mei 2003 door Mieke van der Jagt 's-H. HENDRIKSKINDEREN - Dc opheffing van het verbod op prostitutie en souteneurschap in de wet schiet haar doel gro tendeels voorbij. Jongeren en il legalen lopen veel meer dan vroeger het risico slachtoffer te worden van geweld en dwang. Judy van Dokkum-Hooymeyer uit 's-Heer Hendrikskinderen onderzocht de gevolgen van die opheffing in het kader van haar doctoraalstudie sociologie. „Er blijkt nog maar weinig onder zoek te zijn gedaan naar de soci ale gevolgen van de opheffing, maar rapporten en cijfers spre ken boekdelen. Informatie die ik via interviews heb ingewon nen, bevestigt het beeld: een grote groep prostituees verliest het laatste beetje bescherming en dreigt volkomen buiten beeld te raken." De bedoeling van het opheffen van het bordeelverbod was een paar jaar geleden juist het te gengaan van gedwongen prosti tutie en een betere bescherming voor de mensen die in die bran che werken. Met het schrappen van het verbod werd de staf- rechtelijke vervolging van dwang, vrouwenhandel en prostitutie van minderjarigen alsmede het misbruik van die groepen, aangescherpt. Lokale overheden kregen de taak de prostitutie te reguleren. Vogelvrij „Vooral op plaatsen waar het beleid is dichtgetimmerd, zoals op de meeste plaatsen in Zee land, zijn de prostituees die niet in het legale circuit - zeg maar de bordelen - werken, vogel vrij", zegt Van Dokkum. „In Zeeland speelt ook de opening van de tunnel mee. Illegalepros- titutie, en dan heb ik het vooral over buitenlandse vrouwen en jongeren, tegenwoordig ook steeds meer jonge asielzoekers, verplaatst zich voortdurend uit angst voor aanhouding. Het is heel vluchtig en ongrijpbaar. Daarmee is ook het zicht op de misstanden verdwenen en voor al ook de mogelijkheid om die mensen en kinderen te helpen." In haar onderzoek constateert Van Dokkum dat overheden heel slecht op de hoogte zijn van wat er in de prostitutie omgaat Zo wordt bijvoorbeeld vastge steld dat er in een regio maar twee bordelen mogen zijn ter wijl er volop wordt gewerkt GGD's zijn in de regel beter op de hoogte van het werkelijk aantal bordelen, escortbuieau- tjes en thuiswerksters, al verlie zen ook zij het zicht op een deel van de groep: dat deel dat door het opheffen van het verbod en het vervolgingsbeleid steeds meer in de illegaliteit wordt ge drukt. Zo is een nieuw fenomeen ontstaan: de 06-prostitutie, die zich volkomen aan ieders waar neming onttrekt, behalve aan die van de klanten. Van Dok kum oppert dan ook voorzichtig dat ook via de klanten een weg kan worden gezocht naar de meest bedreigde groep prostitu ees. Belastingdienst Wie wel wat met de opheffing van het bordeelverbod zijn op geschoten, zijn de legale prosti tuees, de bordeelexploitanten en de belastingdienst. Veel meer prostituees dan vroeger voelen zich werknemer of ondernemer en meer exploitanten stellen zich op als werkgevers. In de grote steden richten controles door overheden, politie en ge zondheidsdiensten zich op de geregistreerde seksinrichtin- gen, waardoor daar meer be scherming is dan voor de ophef fing. De belastingdienst ver stuurt, doordat het bordeelbe- drijf een gewone onderneming is geworden met bazen en werk nemers, meer blauwe envelop pen en krijgt meer geld binnen Toch zouden ook hier verbete ringen mogelijk zijn. Veel wer kers in de bordelen staan om fis cale redenen te boek als onder nemers maar bij nader onder zoek blijkt er wel degelijk spra ke van een gezagsverhouding. Opvallend is dat ook in de 'regu liere prostitutie' de arbeids vreugde uiterst laag is. Een kwart van de prostituees zegt wel plezier te hebben in het werk, de helft wil er eigenlijk mee stoppen en een kwait van de ondervraagden in het onder zoek dat Van Dokkum gebruikt, moet telkens grote moeite doen om iets te overwinnen. door Marcel Modde PARIJS - Bij Autopark Geerons even buiten het Vlaamse Boreht-Lombeek is het ondanks de diepe duisternis alles behalve rustig. De herdershond, die ach ter de hekken tweedehands le gervoertuigen bewaakt, blaft zich schor om de ongenode gas ten in zijn blikveld. Tegenover het terrein van de vers in groene verf gezette drietonners hebben de Schou- wen-Duiveland Runners hun basiskamp opgeslagen voor die eerste nacht. Op 91,5 kilometer van de startplaats bij Ahoy Rot terdam; nog 321 kilometer te gaan tot de finish op het evene mententerrein aan de rand van Parijs. Lopers en begeleiders van team 2 proberen een paar uurtjes slaap te stelen, in af wachting van de komst van het eerste team, dat eerder die YERSEKE - De Reimerswaalse wethouder J. Jansen heeft in zorgcentrum Vredelust in Yerse- ke een bijzondere tentoonstel ling geopend. Alle kunstwerken die er tot 11 juni zijn te bezich tigen, zijn van de hand van Reimerswaalse leerlingen van elf basisscholen die hebben meegedaan aan de cultuurme nu's. Het Centrum voor de Kunsten van het ROC en Scoop bieden de cultuurmenu's aan op basis scholen. De bedoeling is kinde ren te laten kennismaken met de verschillende kunstdisciplines. Op de Reimerswaalse scholen is gekozen voor een centraal the ma, dat dicht in de buurt van de belevingswereld ligt: water in beweging. De tentoonstelling in de hal en de gangen van Vrede lust is zeven dagen per week te bezoeken tussen 11.30 en 21.00 uur. avond even buiten Antwerpen het stokje van hen heeft overge nomen voor de volgende etappe van 70 kilometer in de non-stop estafette. Achterin de vracht wagen van de eilandelijke brandweer is voor zes man een slaapplaats gebouwd. Sommi gen verkiezen evenwel na de massage van fysiotherapeuten Hendrikje en Simone een plek in de verfrissende buitenlucht. Een thermometer vlak voor bin nenkomst van het plaatsje gaf 20 graden Celsius aan. Om half twee 's nachtsDat geeft te den ken voor de ervaring straks na zonsopgang. Zo nu en dan passeren ploegen van drie fietsers en een loper Eenzame helden in cadans. Fluoriserende hesjes en knip perlichtjes zorgen ervoor dat ze voor het overige verkeer veilig zichtbaar zijn. Het schaarse ap plaus dat hen in die donkere uren ten deel valt, wordt dank baar in ontvangst genomen. De eenzaamheid staat in schril contrast met het feestgewoel van de eerste dag. Vrijwel onaf gebroken worden de Roparun- ners die woensdag langs het parcours toegejuicht door een enthousiast publiek. De specia le sponsorloop van 172 teams (inclusief begeleiding bestaan de uit gemiddeld twintig men sen) langs de Daniel den Hoed kliniek zet de toon. Een dikke erehaag van medisch personeel, patiënten en iedereen die de lo pers voor het goede doel een warm hart toedragen, opge zweept door de huisband van het in kankerbestrijding gespe cialiseerde ziekenhuis, doet nog eens ten volle beseffen wat hen bezielt om 514 kilometer hard te lopen en te fietsen. Dweilorkesten De bevolking van Noord-Bra bant heeft de doorkomst van de Roparun tot haar eigen elfste dentocht gemaakt, met Os- sendrecht als Bartlehiem. Straten zijn volop versierd met slingers, vlaggen hangen uit, dweilorkesten verhogen de feestvreugde zo mogelijk nog meer. Klapstoeltjes en pick nicktafels vullen de drukbezet- Wisselpunt bij Ooltgensplaat. te terrassen aan. Het 'carnaval', dat los barst bij Bergen op Zoom, houdt pas weer op na het passeren van de grens met Bel gië. Vanaf dat moment moeten de Roparunners het puur op ei gen karakter en organisatiever mogen doen. De karavaan trekt grotendeels bij donker door het Vlaamse land, de laatstarters uitgezon derd. Waar de één volstaat met een simpel of meer luxueus om gebouwde vrachtwagen als mo biele basis (inclusief keuken en slaapplaats) entwee volgbusjes, hebben andere teams de be schikking over volledig inge richte touringcars. Campers zijn overduidelijk favoriet. De Schouwen-Duiveland Runners onder leiding van Rob van de Werfhorst hebben gekozen voor etappes van zeventig kilometer, waarbinnen een loper om de twee kilometer wordt afgewis seld en zo dus zes kilometer rust heeft. Het uit Walcherse, Beve- landse en Zeeuws-Vlaamse lo pers bestaande Cegelec Run- ningteam geeft de voorkeur aan variabele afstanden op basis van het specifieke traject en tijdsstip en een estafettewissel van één kilometer. Volgens teamcaptain Rob Mol krijgen de spieren zo minder snel de kans tijdens de korte rust in het volg- busje te verstijven. Kuitenbijters In Wallonië komt de eerste con frontatie met heuvels en het vals plat. Maar de echte kuitenbij ters wachten in Noord-Frank rijk. Hellingen van 8 procent of soms nog meer vergen de juiste techniek, vooral het afremmen naar beneden blijkt voor de lo pers vervelend. Gaten in het wegdek en kasseien maken het nog meer tot een heuse toppres tatie en eisen ook hun tol. Ge meentesecretaris Jack de Vos, één van de fietsers, slaat op een tiental kilometers voor Parijs over de kop en loopt een diepe snijwond op. Hij moet zich in een ziekenhuis laten behande len, al is het zelfs in een wereld stad als Parijs even zoeken naar een kliniek waar een arts aan wezig is op dat tijdstip. De Vos mist daardoor de feestelijke intocht van de Schouwen-Dui- velanders op het evenementen foto Dirk-Jan Gjeltema terrein om kwart voor vier giste renochtend Het team plaatst zich bij de eer ste veertig in een totaaltij d van 37,5 uur, drie kwartier sneller dan vorig jaar. Cegelec zet een toptijd van 33 uur neer, goed voor de achtste plek en ander half uur onder het oude record. Maar de belangrijkste prestatie blijft nog steeds, zo zijn team captains Van de Werfhorst en Mol het erover eens. de sponsor bijdrage die is opgehaald voor het veraangenamen van het le ven van kankerpatiënten. Res pectievelijk gaat het daarbij om een bedrag van twintig- en veer tigduizend euro. Wat de totale opbrengst is weet de Stichting Roparun Palliatieve Zorg over twee weken. Op 5 juni hopen onze (groot)ouders ADRIAAN LOUWERSE en MARINA LOUWERSE-ARNOUDSE 50 jaar getrouwd te zijn. Die hen wil komen feliciteren is van harte welkom op vrijdag 6 juni van 16.00 tot 17.30 uur in Brasserie Dc Fontein. Markt 73 Westkapelle. Kinderen en kleinkinderen 't Hout 44. 4361 CB Westkapelle Geen bezoek aan huis. Hartelijk dankvoor de vele kaarten, bloemen en attenties die wij mochten ontvangen ter gelegenheid van ons 50-jarig jubileum. Wederkerig 's Heeren zegen toegewenst M. SCHIPPER T. Schipper-Koppejan Mei 2005, Lewedorp Onze geliefde ouders, schoonouders en opa en oma KEES LIEVENSE en NEELJTE LIEVENSE-VAN ROOIJEN zijn op 4 juni 2003, 55 jaar getrouwd Als u hen hiermee wilt feliciteren bent u van harte welkom op 7 juni 2003 op de receptie in de foyer van Herrijst aan de Markt te Westkapelle van 16.00 tot 17.30 uur. Namens de kinderen en kleinkinderen Adri en Leuni, Cornelis, Pielemel en Ard loost cn Ria, Picter en Vesta, Kristian, Jös Willy en Ger, Anna en Joeri, Constantijn en Jetske Kris (in liefdevolle herinnering) Dreelje 2. 4361 CM Westkapelle Wij willen iedereen hartelijk bedanken voor alle lieve reacties van medeleven die wij hebben ontvangen na het overlijden van onze dochter en zusje STERRE ons verdriet wordt er niet minder om, maar we hebben die als enorme steun ervaren. Dick, Wendy en Savannah de Graaf Veere, mei 2003 Voor alle belangstelling tijdens de ziekte en voor het medeleven na het overlijden van onze geliefde zuster, schoonzuster en tante HELENA KOLE-BIJL betuigen wij u onze dank. Uit aller naam C. Lindenbergh-Bijl Kapelie. mei 2003 Van heel veel mensen hebben we aandacht en medeleven ontvangen na het overlijden en tijdens de crematie van JOHAN DU1JZER Dit heeft ons allemaal gesterkt in het verwerken van ons verdriet en het zal zeker een steun voor ons zijn in de toekomst. Onze welgemeende dank hiervoor. Rien en Annet Duijzer Eva Bram en Djoeke Janneke en Jarco Groot is de leegte die hij achterlaat waardevol zijn de herinneringen. Voor de vele blijken van medeleven, die wij mochten ontvangen na het heengaan van mijn man. onze vader, schoonvader, groot- en overgrootvader ARSÈNE POLLET betuigen wij u langs deze weg onze oprechte dank. Een bijzonder woord van dank aan de begrafenisonder neming Monuta Haerens te Oostburg voor de steunvolle begeleiding en de keurige wijze waarop de afscheids- plechtigheid heeft plaatsgevonden. N. Pollet-Steijaert Marijke en Riny Cromheecke-Pollct Patrick Pollet Melanie Theis Klein- en achterkleinkinderen Familie Reuling Aardenburg. mei 2003 Tijdens de ziekte van Kees en na het overlijden hebben enorm veel mensen met ons meegeleefd. Door het grote aantal is het voor ons onmogelijk iedereen persoonlijk te bedanken. Het heeft ons erg goed gedaan. Bedankt voor uw/jullie steun. Catrien Adriaanse-Joziasse en kinderen Dankbetuiging Voor de vele blijken van deelneming en belangstel ling tijdens haar ziekte en na hel overlijden van onze lieve moeder en oma en overoma GREETJE VAN BELZEN-MEULMEESTER betuigen wij u hiermede onze oprechte dank. Ook dank aan de begrafenisonderneming H. |obse BV voor de nette wijze waarop de begrafenis heeft plaatsgevonden. Familie van Bel zen klein- en achterkleinkinderen Arncmuiden, mei 2003 Voor uw blijk van medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van mijn lieve man en onze zorgzame vader MARTINUS ADRIAAN SMITS betuigen wij u onze oprechte dank. Nelly Smits-de Kok Trudy en Rob Simon Lewedorp, mei 2003 Voor uw medeleven en belangstelling na het overlijden van onze lieve moeder, oma en overgrootmoeder JAKOBA GABRIELSE-HENDRIKSE zeggen wij u hartelijk dank. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Westkapelle, mei 2003 Dankbetuiging Een kaart, een woord, een gebaar, doet je zo goed, als je iemand die je lief hebt verliezen moet. Voor uw medeleven en belangstelling die wij mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, vader, schoonvader, opa en overopa WILLEM KRUIT danken wij u hartelijk. Het heeft ons goed gedaan. P. Kruit-Vreeke en familie Vlissingen. mei 2003 Groot is de leegte die zij achterlaat Dierbaar zijn de herinneringen die blijven. Voor de vele blijken van medeleven, die we zowel persoonlijk als schriftelijk mochten ontvangen na het overlijden van onze moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder PIETERNELLA ELISABETH VAN GOUDSWAARD-BEEKE zeggen wij u hartelijk dank. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Serooskerke, mei 2003 Het heeft ons goed gedaan zoveel medeleven te hebben ontvangen na het overlijden van onze gelief de vader, schoonvader, groot- en overgrootvader CORNELIS WILLEM BEEKE Dit heeft ons veel troost en kracht gegeven. Wij betuigen U daarvoor onze oprechte dank. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Breskens, mei 2003 Dankbetuiging Voor de zeer vele blijken van medeleven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve dochter, zus, tante en vriendin MARIJKE PROVOOST Willen wij U allen hartelijk dankzeggen. Hel heeft ons heel veel goed gedaan, en sterkte gegeven om verder te gaan. Familie Provoost luan Escudero Domburg, mei 2003 P. Eloulstraat 5 4357 AH Domburg Voor al uw medeleven en belangstelling, ondervonden na het overlijden van vader, groot- en overgrootvader LAURENTIUS DE WINTER willen wij u langs deze weg hartelijk bedanken. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Mei 2003 Voor uw blijken van medeleven en belangstelling die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze geliefde tante CORNELIA FIERLOOS betuigen wij u onze oprechte dank. Familie Fierloos Goes, mei 2003 De overweldigende belangstelling en deelneming welke u ons heeft betoond na het overlijden van mijn lieve man, onze vader en opa RÉ NE CONSTANT CAMI EL DE BRUYCKERE 30 mei 1918 11 april 2003 hebben ons diep getroffen. Wij zijn u zeer dankbaar vóór de steun en troost welke ons dit heeft gegeven. Daar het ons onmogelijk is u allen persoonlijk te schrijven, betuigen wiju hiermede onze oprechte dank. Uit aller naam: M. de Bruyckere-Hermans Goes, mei 2003 adoptagranny.nl of 0228 592824 Een nieuwe hulpvorm Support our fight for human rights 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000 UGIER Regen en wind, zon en warmte, uw Ligier brengt u overal, altijd! ZONDER AUTORIJBEWIJS Garage ADRIAANSEN Baljuwveltersweg 1 4501 AV Oostburg Tel.:0117 452679 Garaoe FRANCKE Rapenburgweg 1 *4365 ND Meliskerke Tel.: 0118 561748 Autobedrijf ROELSE C. Nieuwendijk 1 4571 LG Axel Tel.: 0115 530112 Auto VERMEULEN Pearyweg 6-4462 GT Goes - Tel.: 0113 561812 Epilepsie: soms ben je er even niet bij Nationaal Epilepsie Fonds Word donateur giro 222111 1 op de 150 mensen heeft epilepsie, Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900-821 24 11 (€0.10 I Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl Ze staan met de rug tegen de muur 1 www.europakinderhulp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 62