Mogelijk derde landinrichting Bruniversails zonder zeilen Raad vraagt brandweer Zeeland om beter op het geld te letten 11 cadeau* Geldgebrek dwingt provincie tot maken duidelijke keuzes Raad van State velt begin juni oordeel over aanleg WCT Herstel van stroomgeulen centraal in Gouweplan Mountainbike Mozart grijpt naast de Hummelsoos in Yerseke Drankrijder Spetterend Bl0fconcert! Brouwersdam, 13 juni 2003 kijk op Wonen deurloo Winkeldiefstal zeeuwse almanak Geheim Ipzc waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 31 mei 2003 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland krijgt mogelijk een derde landinrichtingsproject. Na de Regiovisie Schouwen-West en het project Schouwen-Oost wil de gemeente nu ook voor het ge bied ten westen van de lijn Dijk- water, Nieuwerkerk en Ouwer- kerk de toekomst uitstippelen. Centraal in dit landinrichtings project staat het herstel van de Gouwe en de Ee. Of het Gouweplan kan uitgroei en tot een landinrichtingspro ject moet over twee weken blij ken. Dan weet de gemeente of zij de Belvedere-subsidie van het Rijk krijgt of niet om de (eerste) haalbaarheidsstudie uit te voe ren. Volgens E. Caspers, die het Gouwe-project namens de ge meente begeleidt, zou de brede aanpak van het Gouweplan een mooie opsteker voor het hele ge bied zijn. ,,Je kunt nieuwe mo gelijkheden voor dit gebied cre- eren, waarbij de bestaande kwaliteiten gebruikt worden." Het Gouweplan is een ambiti eus plan: het herstel van de oude stroomgeulen de Ee en de Gou we, die tot ver in de Middeleeu wen Schouwen en Duiveland van elkaar scheidden. Onder toenmalig wethouder C. Veer- hoek is het plan in de steigers gezet: de gemeenteraad wilde wel wat geld steken in een on derzoek naar de haalbaarheid van de plannen. Sinds die tijd is de gemeente op zoek naar de laatste geldschieters om de stu die te kunnen bekostigen. Basis In de tussentijd is het plan glo baal besproken met de provin cie Zeeland en de Dienst Lande lijk Gebied (DLG). Die zien wel brood in het herstel van de oude stroomgeulen. Omdat het plan ingrijpende gevolgen heeft voor het hele omliggende gebied vin den gemeente, provincie en DLG het wél beter om een to taalplan voor dit stuk van Schouwen-Duiveland te ma- Advertentie bij autoschadeherstel 'Viaeg naar de voo/waarden. CAR? Middelburg Tel. 0118-613564 ken. „De gedachte is om een vi sie te ontwikkelen die, net zoals bij de Regiovisie gebeurd is, kan dienen als basis voor de uitvoe ring van een mogelijk derde landinrichtingsproject", zo schrijft het college in zijn jaar verslag. Dat derde landinrichtingspro ject treft opnieuw een groot ge bied. In het westen begint dit gebied waar het project Schou wen-Oost ophoudt: grofweg de lijn van Brouwershaven naar Zierikzee. De oostelijke grens loopt vanaf het Dijkwater bij Sirjansland via Nieuwerkerk naar de kreken bij Ouwerkerk. Al wordt in het stuk de vergelij king met de Regiovisie getrok ken, volgens Caspers is dit derde project toch heel anders. In Schouwen-West zijn veel na tuur- en recreatiebestemmin gen verruild. In het landinrich tingsproject, dat nu op de rol staat, draait het grotendeels om het herstel van de stroomgeu len. „Qua inhoud en opzet ver andert er niet veel (ten opzichte van het Gouweplan, red). Er wordt alleen een wat ruimer eti ket opgeplakt." Die bredere opzet is gunstiger voor het gebied, meent Caspers. „Er zitten veel kansen in dit ge bied, die nu slechts moeilijk be nut kunnen worden." Het gaat daarbij vooral om recreatie en cultuur-historische plekken. Zowel voor de bewoners en on dernemers in het gebied als voor de gemeente is een landinrich tingsproject daar tevens gun stig, omdat duidelijk en in sa menhang de toekomst voor dit eilanddeel wordt uitgestippeld. Krijgt de gemeente de subsidie voor het haalbaarheidsonder zoek en blijkt daaruit het herstel van de Gouwe en de Ee nuttig, dan zal dit landinrich tingsproject op zijn vroegst in 2005 of 2006 gestart worden. Of het laatste deel van Schouwen- Duiveland - het oostelijk deel van Duiveland - in een vierde project op de schop genomen wordt, durft Caspers niet te zeg gen. Volgens hem zou dit wél 'het sluitstuk' op de Schouwen- Duivelandse gebiedsvisies zijn. Het landinrichtingsproject Schouwen-Oost is zoals hier bij Moriaanshoofd volop in uitvoering. foto Dirk-Jan Gjeltema YERSEKE - Muziekvereniging Mozart uit Yerseke moet toch naar het nieuwe multifunctio nele centrum aan de Hogeweg. Een meerderheid van de politie ke partijen in Reimerswaal wil niet dat de Hummelsoos voor één euro aan de muziekvereni ging verkocht wordt. Burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal willen de Hummelsoos voor het symbolische bedrag van één eu ro aan de muziekvereniging ver kopen, maar op de Christen- Unie na stemt geen enkele partij in de gemeenteraad daar mee in. „We zitten in een tijd van bezui nigingen en de gemeente heeft elke cent nodig", aldus C. Knuit (PvdA). „Het is niet uitteleggen aan de burger dat een vereni ging op deze manier wordt be voordeeld. Als Mozart voorkeur heeft voor de Hummelsoos zal ze die zelf moeten aanschaffen." De BBR vindt het belachelijk om Mozart in de Hummelsoos te vestigen, terwijl de gemeente voor veel geld een multifunctio neel centrum bouwt. Een meer derheid van de raad zou graag zien dat de Hummelsoos ge woon wordt verkocht, aange zien de gemeente de opbrengst goed kan gebruiken. Burgemeester Asselbergs opende Bruniversails door met een botsautootje door een lint te rijden. door Piet Kleemans BRUINISSE - Bru promoten. Onder dat motto is gisteren in Bruinisse de twaalfde editie van zomerevenement Bruniversails van start gegaan. Bruni versails doet het dit jaar zonder zeilen, maar met sloepenrace, kermisvertier, braderie en muziek variërend van vis serskoor tot rockband. Bruniversails is het eerste in een reeks van Schouwen- Duivelandse zomerevenementen. Bruniversails werd twaalf jaar geleden gelanceerd als groots watersportevene ment waarbij het vooral draaide om zeilwedstrijden. In de praktijk bleek die formule moeilijk vol te houden. Dat was vorig jaar de reden af te zien van Bruniversails en in plaats daarvan een muzikaal Hemelvaartweekeinde op poten te zetten. Dit jaar is gekozen voor wel weer een Bruniversails, maar dan zonder zeilwedstrijden. „Daar heb je een veel bredere organisatie voor no dig", zegt voorzitter van de Stichting Bruniversails J. van Veldhuizen. „Het ontbreekt ons gewoon aan mankracht. Neemt in de visie van Van Veldhuizen niet weg dat een evenement als Bruni versails belangrijk is voor Bruinisse. „Het is een evenement vooral voor en door Bruenaars en gericht op promotie van het dorp. Dat blijft nodig om de voorzieningen in het dorp op peil te kunnen houden." Burgemeester J. Asselbergs compli menteerde gisteren de organisatoren van Bruniversails met hetgeen Brue naars en bezoekers geboden wordt. „Een schitterend programma met voor elk wat wils." De burgemeester voegde daar aan toe dat Bruinisse voor wat be treft de zomeractiviteiten altijd haan tje de voorste is en Bruniversails de voorbode van evenementen als de Re- nessedag, de Brouwse Dagen de Zierik- zeese Havendagen. Gisteren was er muziek van de band Night Birds en een concert van het Bruinisser Visserskoor. Aan het einde van de middag werd de Bruse wieler ronde - na drie jaar afwezigheid weer terug op de kalender - verreden en was er barbecue bij café Storm en kinder disco in de feesttent. Vandaag wordt het feestprogramma voortgezet met een foto Marijke Folkertsma braderie en Creamarkt in Oudestraat en Nieuwstraat en een fancy fair bij Pension Neele. Sloepenrace Om 11.00 uur gaat in de visserijhaven de sloepenrace van start De jonge Bru se band Stoeptegel zorgt voor de muzi kale omlijsting. Vanaf 13.00 uur kan men zich inschepen voor een rondvaart aan boord van De Veerman en vanaf 15.00 uur worden rondritten per paar dentram verzorgd. Bij de feesttent zijn touwtrekwedstrijden en vanaf 17.00 uur zorgt Trio Lennard Hoekman in ca fé Storm voor muziek In de feesttent begint om 18.30 uur de playbackshow. Vanaf 21.30 uur speelt daar de rock-co- verband Stone Cold Heels. RITTHEM - Een 45-jarige auto mobilist uit Middelburg heeft gistermiddag aan de Engeland- weg in Ritthem een proces-ver baal en een rijverbod van vier uur gekregen. Uit een ademana lyse bleek dat hij twee maal te veel had gedronken. Advertentie i. Aanvang 19.00 uur (terrein open vanaf 17.00 uur) Speciale gast: Thé Lau Band Lezers van de PZC kunnen GRATIS kaarten bestellen per email: bl0fconcert@zeelandnet.nl of blofconcert@zeelandnet.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - De kosten voor de Regionale Brandweer Zeeland rijzen steeds verder de pan uit. De gemeenteraad van Schou wen-Duiveland wil die situatie in de toekomst verbeterd zien en dringt bij deze organisatie aan op een betere budgetbewa king. Volgens PvdA-fractievoorzitter W Renden heeft het gemeente bestuur tot nu toe alle financiële verhogingen maar geslikt, maar wordt het nu hoog tijd eens 'dapper' te zijn en principiële keuzen te maken. „Honoreren we voortdurend elk verzoek om meer geld, zodat de Regionale Brandweer optimaal zijn werk kan doen of stellen we daar een limiet voor in?", vraagt Renden zich af. Zelf heeft hij de afweging al gemaakt. Hij ba seert zich daarbij op de richtlijn van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG), waarin als norm geldt dat de begroting jaarlijks met maximaal vier procent zou mogen stijgen „Laat dat onze opdracht zijn", bepleit Renden. Hij wil nog wel akkoord gaan met een eenmali ge bijdrage van 8280 euro in het tekort op de begroting voor dit jaar en met aanpassing van de begroting 2004, die de gemeente op ruim 49.000 euro komt te staan. De fracties van WD, CDA, Alert! en SGP zijn het volkomen met hem eens. J, van den Berge van de Chris tenunie (CU) noemt het 'een utopie' dat de brandweer met zijn begroting binnen de vier procent kan blijven die door de VZG wordt gesteld. Volgens hem heeft deze organisatie nou eenmaal te maken met wettelij ke verplichtingen als loonstij ging en Arbo-voorschriften waar ze niet onderuit kan. Ren den erkent dat, maar vindt dat de Regionale Brandweer dan op andere posten in de begroting moet beknibbelen De fractie van Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) geeft haar fiat aan de extra bijdrage voor 2003, maar stemt niet in met de verhoging voor 2004. De verhoging voor 2003 vloeit onder meer voort uit investerin- door Maurits Sep MIDDELBURG - Voor het eerst in zeven jaar moet de provincie weer bezuinigen. Volgend jaar gaat dat nog voorzichtig, met een korting van 1,9 miljoen eu ro. De jaren daarna wordt steeds dieper gesneden. Dat mondt uit in een bezuiniging van 7,6 mil joen euro in 2007. Het provinciebestuur beschikte sinds 1996 over voldoende geld om oud beleid voort te zetten én nieuwe ideeën te betalen. Dat is niet meer het geval. Het Rijk heeft een record-bezuiniging van dertien miljard in petto en dat zullen de provincies ook voelen. Zeeland krijgt de ko mende vier jaar steeds minder geld uit Den Haag. Voor zover nu bekend loopt die korting op van 700.000 euro in 2004 tot 1.6 miljoen euro in 2007. Gedeputeerde Staten zijn van plan gelijke tred te houden met de rijksbezuinigingen. Op ter mijn willen GS 7,6 miljoen per jaar minder uitgeven. Volgend jaar wordt begonnen met een korting van 1,9 miljoen. Dat gaat met gelijke stappen om hoog van 3,8 en 5,7 naar 7,6 mil joen. Hoewel dat een groot bedrag is, valt de bezuiniging nog mee ten opzichte van de verwachtingen die het provinciebestuur had toen CDA en PvdA aan de vor ming van een kabinet werkten. Toen werd rekening gehouden met een jaarlijkse bezuiniging (op termijn) van tien miljoen eu ro. Gedeputeerde voor financiën J. Suurmond wijst erop dat de bezuinigingen niet alleen ver band houden met kortingen vanuit Den Haag en dus met verlaging van de eigen uitgaven, maar ook nodig zijn om nieuw beleid te kunnen betalen. In de voorjaarsnota voor de begro ting van 2004, die gisteren is ge publiceerd, schrijft Suurmond dat hij ruimte wil hebben voor 'nieuwe wensen'. Hoeveel die zullen kosten, durft hij nog niet te zeggen. „Dat hangt ook af van de kortingen die het Rijk oplegt voor speciale uitgaven Wij krijgen misschien wel minder geld voor openbaar vervoer." Overigens worden zulke kortingen direct doorbe rekend, zodat anderen er niet de dupe van worden. Bovendien heeft het college van GS naar schatting acht miljoen euro nodig om beleid van het vo id ge college voort te zetten. Ge zien de forse bezuinigingen zal daarvan niet alles kunnen door gaan Daarom is de bezuini gingsopdracht ook een her overwegingsoperatie genoemd: voorstellen die al gedaan zijn, kunnen worden teruggetrok ken. Zuinig Ondanks het vele geld dat de af gelopen jaren beschikbaar was, is Suurmonds voorganger D. Bruinooge zuinig met de cen ten omgesprongen. Het meeste geld is besteed aan eenmalige uitgaven. Dat betekent volgens het nieuwe college dat het niet eenvoudig zal zijn posten te vin den waarop fors bezuinigd kan worden. En dat noodzaakt vol gens GS tot het maken van 'dui delijke keuzes'. Advertentie Een eigentijdse woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee door Maurits Sep VLISSINGEN - De Raad van State velt in de eerste helft van juni een oordeel over de Wester- schelde Container Terminal. De aanleg van de WCT is eind april in een zitting in Den Haag be handeld. De RvS toonde zich toen erg kritisch over het pro ject. De aanleg van de terminal in Vlissingen-Oost is van groot be lang voor de voorgenomen sa menwerking tussen Zeeland Seaports en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. De WCT wordt het belangrijkste project voor het samenwer kingsverband Exploitatie maatschappij Schelde-Maas (ESM). Oud-gedeputeerde voor econo mie D. Bruinooge is medio mei aangesteld als tijdelijk direc teur van ESM. Dat had te maken met de onduidelijkheid die nog heerste over de WCT. Pas als zeker is dat het project kan doorgaan, wordt de functie van directeur bij ESM defini tief ingevuld. Nu die duidelijk heid medio juni is te verwach ten, treedt Bruinooge op 14 juni terug als tijdelijk direc teur. „Mijn positie was een noodver band. Ik heb begrepen dat de Raad van State in de eerste helft van juni duidelijkheid ver schaft. Welnu, dan kan de Raad van Commissarissen van ESM snel daarna een directeur be noemen. Er zijn al gesprekken gevoerd met kandidaten", ver klaart Bruinooge Volgens gedeputeerde en ha venschapsvoorzitter G. de Kok is er op 15 juni nog geen nieuwe directeur. Het vacuüm tussen Bruinooges vertrek en de komst van een vaste opvolger wordt opgevuld door commercieel di recteur J. Verkiel. Die is de afge lopen weken door Bruinooge op de hoogte gesteld van de be langrijkste ontwikkelingen. Opheldering Het terugtreden van Bruinooge is gisteren bekendgemaakt door het college van Gedeputeerde Staten. Die melden dat in ant woord op vragen van de Staten fractie van het CDA. Die partij had opheldering gevraagd over de benoeming van Bruinooge GS benadrukken in hun beant woording de tijdelijkheid daar van. GS laten bovendien weten dat inmiddels de nodige stappen zijn gezet voor de benoeming van De Kok als commissaris bij ESM. Volgens De Kok heeft het dagelijks bestuur van Zeeland Seaports al besloten hem in de Raad van Commissarissen voor te dragen. „Maar wij willen dat ook in het algemeen bestuur van het havenschap aan de orde stellen." Het havenschaps-be- stuur vergadert op 25 juni. gen ten behoeve van opleidin gen brandweerzorg, veiligheid personeel en daadwerkelijke in zet. Voor het oefenen indeWes- terschelde tunnel staat voor dit jaar een extra bijdrage van tien eurocent per inwoner op de be groting. Óp jaarbasis bedragen die kosten twintig eurocent per VLISSINGEN - Twee dertigja rige mannen uit Vlissingen zijn gistermiddag in hun woon plaats aangehouden wegens winkeldiefstal. De mannen hadden bij de Edah in Vlissin gen cosmetica gestolen. De man die meestentijds de telefoon opneemt bij het aan nemingsbedrijf in Terneuzen, is veel gewend. Van verstopte zwanenhalzen tot klanten, die informeren hoeveel ra men er zijn ingetekend in hun nieuwe blinde muur. Maar het telefoontje dat hem vori ge week bereikte, deed hem toch enigszins van kleur ver schieten. Een man op leeftijd, die onlangs zijn telefoon nummer had achtergelaten in verband met een uit te voe ren bouwopdracht, eiste kribbig zijn nummer terug. „Ik heb jou dat nummer ge geven, dus je zorgt maar dat ik het terugkrijg", beet hij boos in de hoorn. De telefo nist moest tot zijn spijt mee delen dat hij het nummer kwijt was. „Ik ook", riep de oude aan de andere kant van de lijn. „Het is een geheim nummer, ik ben het vergeten, jij hebt het gekregen en ik wil het nu terug!" Deze week meldde de oude man zich op nieuw, nu in een veel beter humeur. Hij voegde de telefo nist triomfantelijk toe: „Het is opgelost. Ik heb een nieuw nummer, weer geheim. Dus jij krijgt het niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59