PZC Parkeren toeristen moet beter In het zadel door Noord-Beveland cadeau 11 Kapelle wil zijn zwembad niet kwijt Geldgebrek dwingt provincie tot maken duidelijke keuzes Raad van State velt begin juni oordeel over aanleg WCT Recratieondernemers Wemeldinge presenteren toekomstvisie Mountainbike bij autoschadeherstel Mozart grijpt naast de Hummelsoos in Yerseke Winkeldiefstal Vrouw breekt bekken bij aanrijding Spetterend Bl0fconcert! deurloo zeeuwse almanak Geheim BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 31 mei 2003 Hnnr Rolf Bosboom WEMELDINGE - De voorzie ningen voor de watersportre creatie in Wemeldinge kunnen beter. Daarbij is het vooral no dig dat er meer en goede par keerruimte komt voor sportdui- kers en strandbezoekers. Dat is een van de aanbevelingen van de plaatselijke onderne mers in de toeristisch-recreatie- ve sector. Zij hebben samen met het Bureau voor Toerisme Zee land hun opvattingen op papier gezet, met het oog op de recrea tievisie die de gemeente Kapelle voorbereidt. Het rapport wordt maandag gepresenteerd aan de (Advertentie 'Vraag naar de voorwaarden. CARc Middelburg Tel. 0118 - 613564 kwaliteitsverbetering en uit breiding van de jachthaven, meer mogelijkheden van boot verhuur, faciliteiten voor de aanleg van rondvaartboten en charterschepen, Wemeldinge als watersportplaats meer on der de aandacht brengen, een betere verbinding tussen de jachthaven en het dorp en uit breiding van het strand je Een breed gedragen wens is het oprichten van een paviljoen voor dagjesmensen en water sporters. Vakantiepark De Oes terbaai heeft plannen voor een eigen paviljoen op zijn terrein, maar de ondernemers zien graag dat dit ook voor andere recreanten een functie krijgt, door er bijvoorbeeld een hore cagelegenheid, een informatie punt, openbare toiletten en eventueel douches te verwezen lijken. Van groot belang is wel de precieze locatie van zo'n pa viljoen. In het centrumgebied en de om geving van de kerk zou het cul tuurhistorische karakter meer moeten worden benadrukt. Er is behoefte aan kleinschalige ini tiatieven zoals een theetuin, an tiekwinkeltjes en ateliers. Ook zou er een wandelroute kunnen komen. Verder wordt er gedacht aan eenheid in de uithangbor den en andere bewegwijzering, zodat de nostalgische uitstra ling wordt vergroot. Andere ideeën zijn: een authen tieke bakkerij in een van de molens samen met een verkoop punt van Zeeuwse streekpro ducten, de oprichting van een fotografie- of schildersschool in combinatie met mogelijkheden voor overnachting, beklimming van de kerktoren, behoud van de kunst- en cultuurroute, nos talgisch vervoer richting Goes en betere informatievoorzie ning voor toeristen. Op het gebied van verblijfsre- creatie pleiten de ondernemers ervoor nieuwe bedrijven niet toe te laten. Zij willen inzetten op uitbreiding van de huidige ac commodaties, maar ook op verbetering van de kwaliteit en inspelen op de verschillende doelgroepen. Er is momenteel vooral onder duikers behoefte aan goedkoop onderdak. In het rapport wordt Wemeldin ge 'een bijzonder dorp met een sterk onderscheidend vermo gen' genoemd. De toeristisch- recreatieve activiteiten richten zich op het cultuurhistorische karakter van de oude kern en op de watersportrecreatie. Watersport De ondernemers zien goede mo gelijkheden voor het uitbouwen en verbeteren van de water sport. Als voornaamste knel punt wordt de beperkte par keerruimte voor sportduikers en strandbezoekers genoemd, een probleem 'dat veel aandacht verdient en waar op korte ter mijn een oplossing voor gebo den moet worden'. Ook in het centrum zijn er te weinig par keerplaatsen. Andere aanbevelingen zijn: YERSEKE - Muziekvereniging Mozart uit Yerseke moet toch naar het nieuwe multifunctio nele centrum aan de Hogeweg. Een meerderheid van de politie ke partijen in Reimerswaal wil niet dat de Hummelsoos voor één euro aan de muziekvereni ging verkocht wordt. Bij Mozart moeten ze er zo lang zamerhand gek van worden. Dan weer naar Yerseke-West, dan weer naar de Hummelsoos. Na veel discussie leek die laatste optie het te worden. Burgemees ter en wethouders van Reimers waal willen de Hummelsoos voor het symbolische bedrag van één euro aan de muziekver eniging verkopen, maar op de ChnstenUme na stemt geen en kele partij in de gemeenteraad daar mee in. „We zitten in een tijd van bezui nigingen en de gemeente heeft elke cent nodig", aldus C. Knuit (PvdA). „Het is niet uit te leggen aan de burger dat een vereni ging op deze manier wordt be voordeeld. Als Mozart voorkeur heeft voor de Hummelsoos zal ze die zelf moeten aanschaffen." De BBR vindt het belachelijk om Mozart in de Hummelsoos te vestigen, terwijl de gemeente voor veel geld een multifunctio neel centrum bouwt. Een meer derheid van de raad zou graag zien dat de Hummelsoos ge woon wordt verkocht, aange zien de gemeente de opbrengst goed kan gebruiken. VLISSINGEN - Twee dertigja rige mannen uit Vlissingen zijn gistermiddag in hun woon plaats aangehouden wegens winkeldiefstal. Ze hadden bij de Edah cosmetica gestolen. Kinderen benutten de zomerdag om de duikplanken in het openluchtbad in Kapelle nog maar eens uit te proberen. door Patrick de Block KAPELLE - De gebruikers van het bui tenzwembad in Kapelle willen niet dat het wordt gesloten. Dat bleek gister middag tijdens de eerste openingsdag van het seizoen. Enkele honderden mensen waren op deze dag afgekomen om te genieten van de zon. De gemeente Kapelle krijgt in de toe komst waarschijnlijk te kampen met financiële zorgen. Daarom heeft ze al vast gekeken op welke punten kan wor den bezuinigd. Tijdens de behandeling van de lopende gemeentebegroting, in november vorig jaar, opperden de poli tieke partijen om eens te kijken naar het buitenbad. De gemeente gaf Marktplan Advies groep uit Bussum de opdracht om uit te zoeken of het nog langer mogelij kis, het buitenzwembad open te houden. Dit is een lastig karwei omdat het buiten zwembad onderdeel is van sportcen trum Groene Woud. Het centrum no teert op de jaarrekening de totale inkomsten, maar zetten daar niet bij voor hoeveel procent het buitenbad daarin bijdraagt. „Waarschijnlijk komt het adviesbureau volgende week met een conceptrapport", zegt wethou der J. Herselman. Een alternatief om het zwembad open te houden, is het vinden van een parti culiere exploitant. Maar dat is volgens Herselman moeilijk. „Er is geen onder nemer te vinden die alleen een buiten bad wil. Het sportcentrum moet dan worden overgenomen. Als dit zou ge beuren wordt de prijs van een toegangs kaartje waarschijnlijk verhoogd." Badmeesters „Ze moeten dit bad gewoon open la ten", zegt M. Goessens. Hij woont een paar straten bij het zwembad vandaan en is samen met zijn zoontje van de voorjaarszon aan het genieten. „Het voordeel van een zwembad is het toe zicht van de badmeesters. Een klein kind kan hier makkelijk alleen zwem men. Op een strand is dat een stuk moeilijker omdat daar geen overzicht is." Bij de kassa staat M. van den Eerenbee- mt. Ook zij is het helemaal niet eens met de sluiting. „Pas las ik dat het zwembad minder aantrekkelijk is omdat er geen hypermoderne watertoestellen zijn Maar dat vind ikhelemaal niet erg. Om dat het een normaal zwembad is, kan ik mijn kind juist goed in de gaten hou den." Van alle perikelen rondom de mogelijke sluiting weten de meeste kinderen in het zwembad nogniets. Zij spelen in het water, duiken van de twee duikplanken of liggen op de ligweide van de zon te genieten. Als ze horen van de dreigende sluiting reageren ze verbaasd. „Dat kunnen ze niet maken. Het is hier altijd zo gezellig. In de zomer als je niet op va kantie gaat, kun je mooi hier naartoe Een enkeling grapt dat ze er best wel wat zakgeld voor over heeft om het zwembad open te houden. Maar of dat genoeg is, is zeer de waag. ,Het is niet alleen een belangri j ke voor ziening voor Kapelle, maar ook de om liggende dorpen hebben er iets aan", vertelt M van Dijke. Vriendinnen van haar uit 's-Gravenpolder komen vaak naar het openluchtzwembad. foto Willem Mieras Een andere vrouw die niet afkomstig is uit Kapelle is I. van Rhenen. De Yersek- se hoopt, net als de meeste bezoekers dat het buitenbad gewoon open blijft. „Wij hebben in Yerseke een strand. Al leen ben je daar afhankelijk van eb en vloed, terwijl je hier altijd water hebt. Als het bad weg zou gaan, is zwembad Den Inkel in Kruiningen het dichtstbij. Voor kleine kinderen is dat te ver weg. Voor C. de Kunder is het helemaal geen optie. „Ik heb geen auto. Dan moet ik acht kilometer fietsen met tassen en mijn kind achterop." De manager van het bad, H. Braam, hoopt dat de gemeente een verstandige keuze maakt. Volgens hem is het bad op een drukke dag altijd goed gevuld. „Als leden van de gemeenteraad vandaag langs waren gekomen, hadden ze ge zien wat het nut is van een buitenzwem bad." Belangstellenden die op de hoogte wil len blijven over het zwembad, kunnen dinsdag 8 juli de informele raad bijwo nen. Het onderwerp wordt dan door de ge meenteraad besproken. HULST - Een 87-jarige voet gangster uit Hulst belandde gis termorgen door een aanrijding in ziekenhuis De Honte met een gebroken bekken en een been wond. De bejaarde vrouw werd op de Minderbroedersstraat in haar woonplaats aangereden door een Hulsterse automobiliste die achteruitreed uit een parkeer vak voor het postkantoor. De voetgangster viel door de aan rijding op een ketting die daar langs het trottoir is gespannen. Advertentie Brouwersdam, 13 juni 2003 Aanvang 19.00 uur (terrein open vanaf 17.00 uur) Speciale gast: Thé Lau Band Lezers van de PZC kunnen GRATIS kaarten bestellen per email: bl0fconcert@zeelandnet.nl of blofconcert@zeelandnet.nl door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Honderden fietsers, achttien aanspannin gen en veertig ruiters zijn giste ren langs hoeves, minicampings en veelbelovende akkers op Noord-Beveland getrokken. De zon en de inspanningen van de deelnemende bedrijven maak ten de boerencampingfiets-, ruiter- en mentocht tot een da verend succes. Aangespannen wagens sierden het landschap van Noord-Beve land over een afstand van 22 ki lometer en de ruiters reden een paar kilometer minder. Met zijn allen zorgden ze voor een mooi tafereel bij de lunch. Terwijl de voerlui en de ruiters zich te goed deden aan een gezonde boeren- maaltijd, knauwden de paarden hun welverdiende versgemaai- degras Voor fietsers was de tocht over dertig kilometer uitgezet. Zij kwamen in groten getale ken nismaken met de Noord-Beve- landse boeren die ook voorzie ningen voor campinggasten bij hun bedrijf hebben. Behalve over de recreatieve aantrekke lijkheden van Noord-Beveland, kregen de bezoekers informatie over het reilen en zeilen van het boerenbedrijf. Op de proefboer- derij de Rusthoeve konden de door Maurits Sep MIDDELBURG - Voor het eerst in zeven jaar moet de provincie weer bezuinigen. Volgend jaar gaat dat nog voorzichtig, met een korting van 1,9 miljoen eu ro. De jaren daarna wordt steeds dieper gesneden. Dat mondt uit in een bezuiniging van 7,6 mil joen euro in 2007. Het provinciebestuur beschikte sinds 1996 over voldoende geld om oud beleid voort te zetten én nieuwe ideeën te betalen. Dat is niet meer het geval. Het Rijk heeft een record-bezuiniging van 13 miljard in petto en dat zullen de provincies ook voelen. Zeeland krijgt de komende vier jaar steeds minder geld uit Den Haag. Voorzover nu bekend loopt die korting op van 700.000 euro in 2004 tot 1,6 miljoen euro in 2007 Gedeputeerde Staten zijn van plan gelijke tred te houden met de rijksbezuinigingen. Op ter mijn willen GS 7,6 miljoen per jaar minder uitgeven. Volgend jaar wordt begonnen met een korting van 1,9 miljoen. Dat gaat met gelijke stappen om hoog van 3,8 en 5,7 naar 7,6 mil joen. Hoewel dat een groot bedrag is, valt de bezuiniging nog mee ten opzichte van de verwachtingen die het provinciebestuur had toen CDA en PvdA aan de vor ming van een kabinet werkten. Toen werd rekening gehouden met een jaarlijkse bezuiniging (op termijn) van tien miljoen eu ro. Gedeputeerde voor financiën J. Suurmond wijst erop dat de bezuinigingen niet alleen ver band houden met kortingen vanuit Den Haag en dus met verlaging van de eigen uitgaven, maar ook nodig zijn om nieuw beleid te kunnen betalen. In de voorjaarsnota voor de begro ting van 2004, die gisteren is ge publiceerd, schrijft Suurmond dat hij ruimte wil hebben voor 'nieuwe wensen'. Hoeveel die zullen kosten, durft hij nog niet te zeggen. „Dat hangt ook af van de kortingen die het Rijk oplegt voor speciale uitgaven. Wij krijgen misschien wel minder geld voor openbaar vervoer. Spijtig genoeg weten we dat nog steeds niet zeker." Overigens worden zulke kortin gen direct doorberekend, zodat anderen er niet de dupe van worden Bovendien hebben GS naar schatting acht miljoen euro no dig om beleid van het vorige col lege voort te zetten. Gezien de forse bezuinigingen zal daarvan niet alles kunnen doorgaan. Daarom is de bezuinigingsop dracht ook een heroverwegings operatie genoemd: voorstellen die al zijn gedaan, kunnen wor den teruggetrokken. Zuinig Ondanks het vele geld dat er de afgelopen jaren was, is Suur- monds voorganger D. Bruinoo- ge er zuinig mee omgesprongen. Het meeste geld is besteed aan eenmalige uitgaven. Dat bete kent volgens het nieuwe college dat het niet eenvoudig zal zijn posten te vinden waarop fors kan worden bezuinigd. En dat noodzaakt volgens GS tot het maken van 'duidelijke keuzes'. (Advertentie Een eigentijdse kijk op Wonen woon- en siaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee door Maurits Sep VLISSINGEN - De Raad van State velt in de eerste helft van juni een oordeel over de Wester- schelde Container Terminal. De aanleg van de WCT is eind april in een zitting in Den Haag be handeld. De RvS toonde zich toen erg kritisch over het pro ject. De aanleg van de terminal in Vlissingen-Oost is van groot be lang voor de voorgenomen sa menwerking tussen Zeeland Seaports en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. De WCT wordt het belangrijkste project voor het samenwer kingsverband Exploitatie maatschappij Schelde-Maas (ESM). Oud-gedeputeerde voor econo mie D. Bruinooge is medio mei aangesteld als tijdelijk direc teurvan ESM. Dat had te maken met de onduidelijkheid die nog heerste over de WCT. Pas als zeker is dat het project kan doorgaan, wordt de functie van directeur bij ESM definitief in gevuld. Nu die duidelijkheid medio juni is te verwachten, treedt Bruinooge op 14 juni te rug als tijdelijk directeur. „Mijn positie was een noodver band. Ik heb begrepen dat de Raad van State in de eerste helft van juni duidelijkheid ver schaft. Welnu, dan kan de Raad van Commissarissen van ESM snel daarna een directeur be noemen Er zijn al gesprekken gevoerd met kandidaten", ver klaart Bruinooge. Volgens gedeputeerde en ha venschapsvoorzitter G. de Kok is er op 15 juni nog geen nieuwe directeur. Het vacuüm tussen Bruinooges vertrek en de komst van een vaste opvolger wordt opgevuld door commercieel di recteur J. Verkiel Die is de afge lopen weken door Bruinooge op de hoogte gesteld van de be langrijkste ontwikkelingen. Opheldering Het terugtreden van Bruinooge is gisteren bekendgemaakt door het college van Gedeputeerde Staten. Die melden dat in ant woord op vragen van de Staten fractie van het CDA. Die partij had opheldering gevraagd over de benoeming van Bruinooge. GS benadrukken in hun beant woording de tijdelijkheid daar van. GS laten bovendien weten dat inmiddels de nodige stappen zijn gezet voor de benoeming van De Kok als commissaris bij ESM. Volgens De Kok heeft het dagelijks bestuur van Zeeland Seaports al besloten hem in de Raad van Commissarissen voor te dragen. „Maar wij willen dat ook in het algemeen bestuur van het havenschap aan de orde stellen." Het havenschapsbestuur verga dert op 25 juni Paarden en een amazone nemen de lunchpauze te baat om in alle rust van het weer te genieten. foto Willem Mieras bezoekers kennismaken met de vele initiatieven voor natuur ontwikkeling op Noord-Beve land. Alsof de paarden nog geen nostalgie genoeg in het land schap brachten, kon je ook nog oude trekkers tegenkomen. De aanvankelijke angst van de or ganisatoren dat het publiek misschien voor het strand zou kiezen vanwege het mooie weer, werd niet bewaarheid, al deden veel fietsers het gewoon allebei: even lekker de dijk of de duinen over, tussen de bedrijven door. De man die meestentijds de telefoon opneemt bij het aan nemingsbedrijf in Terneuzen, is veel gewend. Van verstopte zwanenhalzen tot klanten die informeren hoeveel ra men er zijn ingetekend in hun nieuwe blinde muur. Maar het telefoontje dat hem vori ge week bereikte, deed hem toch enigszins van kleur ver schieten. Een man op leeftijd, die onlangs zijn telefoon nummer had achtergelaten in verband met een uit te voe ren bouwopdracht, eiste kribbig zijn nummer terug. „Ik heb jou dat nummer ge geven, dus je zorgt maar dat ik het terugkrijg", beet hij boos in de hoorn. De telefo nist moest tot zijn spijt mee delen dat hij het nummer kwijt was. „Ik ook", riep de oude aan de andere kant van de lijn. „Het is een geheim nummer, ik ben het vergeten, jij hebt het gekregen en ik wil het nu terug!" Deze week meldde de oude man zich op nieuw, nu in een veel beter humeur. Hij voegde de telefo nist triomfantelijk toe: „Het is opgelost. Ik heb een nieuw nummer, weer geheim Dus jij krijgt het niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53