Zelfstandige haven is uitdaging Poetin spaart kosten noch moeite om Europa te paaien PZC PZC Iraakse vrouw gepasseerd bij democratisering Navo zoekt naar nieuw evenwicht na crisis rond Irak Rotterdamse raadsleden hebben moeite om kroonjuweel weg te geven 4 31 mei 1953 zaterdag 31 mei 2003 Het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam zal per l januari 2004 zijn ver zelfstandigd. De omvor ming tot N.V. Haven van Rotterdam is een ingewik keld proces van ontvlech ting en onderbrenging va n gemeentelijke belangen in onder meer statuten voor het nieuwe Havenbedrijf. Een groot deel van de Rot terdamse gemeenteraad blijft maar worstelen met dit proces en maakt zich nog niet druk over de nieuwe uitdagingen. door Alexander Bakker De omschrijving was even plastisch als simpel: het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam is achttien jaar ge worden en gaat 'op kamers'. Verantwoordelijk wethouder Wim van Sluis legde onlangs op deze manier voor de zoveelste keer aan een slecht luisterend raadslid de plannen uit voor verzelfstandiging van het Ha venbedrijf. „Pa en ma moeten het kind ook een keer durven loslaten", voegde Van Sluis er nog aan toe. De Rotterdamse gemeenteraad blijft moeite houden met die verzelfstandiging, die per 1 ja nuari 2004 een feit zal zijn. De haven is een kroon juweel en dat geef je nu eenmaal niet weg. Die redenatie is te volgen, maar Rot terdam gééft helemaal niks weg. Rotterdam, zo is vast en zekerde bedoeling, blijft de baas over de eigen haven. Hooguit zijn er in de toekomst één of meerdere partijen die een klein aandeel in die haven kunnen verwerven en daarom mogen meepraten én, naar ratio, mogen meedelen in de verdiensten. Rotterdam blijft het in de haven voor het zeggen hebben. De stad zal ook in de verre toekomst, voor zover nu valt te overzien, een meerderheidsbelang heb ben in de N.V. Haven van Rot terdam. De belangen van de De haven van Rotterdam is belangrijk voor de Nederlandse economie. stad zijn gewaarborgd in de sta tuten van de nieuwe vennoot schap en door middel van ge- bruiksovereenkomsten. Als voorlopig enig aandeelhouder beslist de gemeenteraad over de havenal zal die sturing meer op afstand gebeuren. Tussen de Rotterdamse gemeen teraad en de directie van de N.V. komt een raad van commissa rissen. Dat wordt een gezel schap van 'toppers' die affiniteit hebben met de haven en daar aan gerelateerde zaken èn die een 'warm' gevoel hebben voor de stad. De gemeenteraad mag meepraten over het profiel van die commissarissen en hun uit eindelijke benoeming gebeurt door de aandeelhouders (voor lopig ook alleen de Rotterdamse gemeenteraad). Vrees Ondanks alle zekerheden laat Rotterdam de haven niet zo maar het huis uit gaan. De Stadspartij en de Socialistische Partij zien de noodzaak van ver zelfstandiging helemaal niet in en bij de meeste andere partijen sluimert in meer of mindere ma te een flinke hoeveelheid koud watervrees. Bij die raadsleden wil het maar niet doordringen dat de haven is feitelijk al lang niet meer van de stad is. Het haven- en industriecom plex ligt ingeklemd tussen bijna alle Rijnrnondgemeenten. Die hebben daarmee óók de lusten en de lasten van die haven. Het belang van de haven overstijgt bovendien niet alleen de stad, foto Ed Oudenaarden/ANP maar ook de regio. De Rotter damse haven is van geweldig belang voor de gehele Neder landse economie en zelfs voor die in een groot deel van Europa. Bovendien zijn de grote spelers in de haven onderdeel van mul tinationale ondernemingen. Daarmee vormt die haven een schakel in een mondiaal net werk. Investeringsbeslissingen worden genomen op heel andere plaatsen dan in Rotterdam. In de afgelopen jaren is de rol van het Gemeentelijk Havenbe door Merle Tip Irak heeft naar Arabische maatstaven een groot percen tage hoog opgeleide vrouwen. Toch staan zij buitenspel bij het democratiseringsproces van hun land. De vrouwen zitten machteloos binnen, omdat op straat het recht van de sterkste geldt, meent de Iraakse sociolo ge Sana Al-Kayyat. „Irak wordt een mannenwereld." Vrouwen moeten zich daartegen verzetten. „Zij vormen de meer derheid van de samenleving en hebben in Irak ook altijd een be langrijke positie ingenomen. Er zijn veel intelligente, goed op geleide vrouwen in het land, maar je ziet ze nu nergens." Vol gens Sana Al-Khayyat (57) komt dat door de huidige chaos, de onzekerheid en de armoede in Irak. Hoogopgeleide vrouwen die kunnen helpen bij de weder opbouw blijven volgens haar noodgedwongen binnen en richten hun aandacht op het overleven van het gezin. „Bui ten is het te gevaarlijk Een maand na de oorlog is er nog steeds geen regering, geen rechtssysteem." De situatie is volgens Al-Khayyat des te grimmiger doordat iedere bur ger een wapen heeft. Gekregen van Saddam Hoessein. „Er is te veel agressiviteit en te weinig respect. Dat is een gevaarlijke combinatie." Wantrouwen Al-Khayyat, een in Londen wo nende sociologe, heeft maar weinig vertrouwen in het demo cratiseringsproces. „Een demo cratie werkt alleen als het be stuur een goede afspiegeling is van de samenleving. In Irak moet daarom rekening worden gehouden met alle etnische, cul turele en religieuze elementen. De Amerikanen geven nu met name de Koerden een belangrij ke rol. De Arabieren komen minder aan bod, terwijl deze groep toch de meerderheid vormt. Dat leidt tot spannin gen." Van het handjevol vrouwen dat wél wordt betrokken bij de op bouw vernacht Al-Khayyat weinig. „Het gaat er niet alleen om dat vrouwen betrokken wor den bij het politieke proces, maar ook wie. Opdat hun in breng daadwerkelijk loont. Ei genlijk zijn de huidige partici panten weinig pro-vrouw, zij steunen de patriarchale samen leving." Intussen klampen bur gers zich meer en meer vast aan hun geloofsovertuiging, waar door het risico ontstaat dat mensen een fundamentalisti sche vorm van de islam naleven Lange tijd 'scoorde' Irak vrij goed op emancipatiegebied Sinds de jaren dertig is het heel gewoon dat vrouwen studeren aan de universiteit. In de jaren zeventig volgde twintig procent van alle meisjes een hogere op leiding. In de jaren tachtig ruim dertig procent. Het waren voor al mensen uit steden; op het platteland gold nog de traditio nele situatie. Sancties Saddam Hoessein zorgde er voor dat vrouwen belangrijke posities op de arbeidsmarkt in namen. Al-Khayyat: Saddam hield vrouwen graag te vriend. Dat was uit strategisch oog punt, want hij dacht zo zijn machtspositie veilig te stellen Hij ging er vanuit dat vrouwen weinig revolutionair zijn." Die situatie veranderde echter drastisch in de jaren negentig, toen de sancties tegen Irak hun tol begonnen te eisen. „Irak is in principe een rijk land, maar vanaf dat moment heerste er ar moede. Mensen moesten meer dere banen nemen om rond te komen. Dokters werden in hun vrije tijd taxichauffeur Kinde ren gingen niet meer naar school, omdat ze moesten wer ken en vrouwen verdienden bij als prostituée." De situatie is volgens Al- Khayyat nu niet veel beter. Zon der schoon water en voldoende voedsel, zonder elektriciteit en een schone en veilige omgeving is er volgens haar geen hoop op verbetering. „Irak krijgt nu een vi taminepilmaar er is geen glas met schoon water om hem in te nemen. Het land moet een de mocratie worden, maar dan moeten wel de juiste mensen worden aangewezen om dit te verwezenlijken. En bovendien ontbreekt het goede voorbeeld, want hoe leg je uit dat de Ameri kanen met hun illegale oorlog vrijheid willen brengen?" GPD Sint Petersburg maakt zich op voor de grootste diplomatieke top die ooit in Rusland heeft plaatsge vonden. Zeker 45 staats hoofden en regeringslei ders reizen ter ere van het driehonderdjarig bestaan van Poetins geboortestad dit weekeinde af naar het fraaie Konstantinov ski paleis aan de oevers van de Oostzee. Rusland hoopt de diplomatieke schade van de oorlog in Irak te herstellen, maar dat zal niet meevallen. door Frank Hendrickx Niets mag het feestje verpes ten. Alle wegen naar het Konstantinovksi-paleis zijn hermetisch afgesloten, nabijge legen woningen zijn achter hoge schuttingen verstopt en de tui nen en vijvers zijn al afgezocht op mijnen en andere explosie ven. Ook over het weer hoeft niemand zich zorgen te maken. Met een speciale techniek wor den alle wolken boven Sint Pe tersburg weggeschoten. Kosten: 750.000 euro. Geld speelt even geen rol. Het exclusieve banket voor staats hoofden en regeringsleiders vindt naar verluidt plaats op een hypermodern jacht. Behal ve exquise gerechten van de Russische keuken, zal op het menu ook de prangende vraag prijken: hoe nu verder, na Irak? Doormodderen, lijkt het ant woord. De verwachtingen voor de top tussen Rusland en de EU zijn bijzonder laag gespannen. Brussel en Moskou kunnen het bijna nergens over eens worden. De onderhandelaars van beide kampen klagen steen en been. Europese diplomaten hebben Poetins voorstel voor visa-vrij verkeer tussen de EU en Rus land meteen als 'onrealistisch' afgeschoten. Ook de Russische wens om een politieke raad met de 25 EU-lidstaten op te zetten, is voor Brussel toekomstmu ziek. Op een '25-plus-l-com- missie' met het lastige Rusland zit niemand te wachten. Tot er gernis van de Russen willen meerdere EU-landen wel aan dacht besteden aan de schen dingen van mensenrechten in Tsjetsjenië. Het Kremlin is zo gepikeerd dat er mogelijk geen gemeenschappelijke verklaring komt, wat in diplomatieke krin gen als een fiasco geldt. Poetin zal zich wel een keer ach ter de oren krabben. In het con flict tussen het 'oude Europa' en de VS koos de Russische leider verrassend de zijde van Parijs en Berlijn. Veel is hij er niet mee opgeschoten. De EU blijft een veeleisende onderhandelings partner die weinig concessies doet, Het idee dat Rusland, Frankrijk en Duitsland één front kunnen vormen tegen de almacht van de VS heeft na de snelle overwinning in Irak vol komen afgedaan. Integratie Onder leiding van de machtige oliebaron Michail Chodorkov- sky is in Rusland scepsis ont staan over de politiek van het Kremlin. Poetin had in de Irak- crisis de zijde van Amerika moeten kiezen, menen de critici. Het Kremlin pareerde de kritiek deze week via het trouwe parle mentslid Dmitri Rogozin. „Een keuze voor Amerika en tegen Europa is verkeerd en zelfs ge vaarlijk", aldus de vertrouwe ling van Poetin. „Onze relatie met de Europeanen heeft een economische basis. Na de uitbreiding van de EU zal 50 procent van onze export naar Europa gaan." Frankrijk en Duitsland spelen daarbij een doorslaggevende rol. In zijn jaarlijkse 'troonrede' was Poetin nog duidelijker: het doel van Rusland is integratie in Europa De liefde komt vooralsnog van één kant, ondanks de nauwere banden met Frankrijk en Duits land. Brussel houdt de boot af, tot grote ergernis van Poetin. In het bijzijn van hoge functiona rissen van de EU verloor hij het afgelopen jaar al twee keer zijn zelfbeheersing. Eerst noemde hij de Europese politiek rond de drijf Rotterdam ook sterk ver anderd. Van eenvoudig huis baas heeft het Havenbedrijf zich ontwikkeld tot een main- portmanager, tot een regisseur, of beter, tot een topcoach die voor zijn ploeg, de verzamelde havenbedrijven en hun klanten, de meest ideale omstandighe den probeert te creëren voor een topprestatie. Specialisten Topcoaches zijn ook allang niet uitsluitend actief op het trai ningsveld. Trainingen worden overgelaten aan specialisten. Topcoaches scheppen de voor waarden en bewaken de voort gang, beïnvloeden daar waar mogelijk de omstandigheden, stimuleren alle positieve invloe den en trachten de negatieve krachten te elimineren. In zo'n omgeving past niet langer een bestuur van goedwillende ama teurs die, hoe ook te prijzen, de club, of in dit geval de haven, een meer dan warm hart toedra gen. De Rotterdamse gemeente raad bestuurt vanaf het einde van dit jaar de N.V. Haven van Rotterdam 'op afstand'. De raad maakt een meerjarenplan dat 'richtinggevend' is. De directie van het havenbedrijf-nieuwe- stijl voert dat plan uit en een raad van commissarissen ziet daar op toe. Dat is voor de gemeenteraad even wennen. Nu wordt dat door velen nog als een bedrei ging gezien. Dat is jammer, want de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat die gemeenteraad zich de laatste jaren toch al niet zo druk om de haven heeft ge maakt. In enkele gevallen hebben leden zich opgewonden over details, maar echte'hoofdlijnen, strate gieën, zijn niet of nauwelijks aan de orde gesteld, laat staan besproken. Het dualisme heeft daarin ook geen verbetering ge bracht. De verzelfstandiging van de ha ven betekent een nieuwe uitda ging voor de Rotterdamse ge meenteraad. Uitdagingen ga je aan. Wie een dergelijke kans laat lopen, verliest het recht van spreken. GPD door Hetty van Rooij Hel kan bijna geen toeval zijn. Terwijl de Ameri kaanse president Bush ko mende week door Europa trekt om de transatlantische verhoudingen te herstellen, vergaderen in Madrid de mi nisters van Buitenlandse Za ken van de Navo-landen. De agenda ziet er onschuldig uit, maar binnen de gehaven de Navo zijn na 'Irak' nog heel wat herstelwerkzaam heden nodig. „Het conferen tiecentrum in Madrid heeft gelukkig veel wandelgan gen", zegt een diplomaat veelbetekenend. Op het oog is het voor de mi nisters allemaal gewoon en Navo-officials doen hun best om die indruk te versterken. De oorlog is achter de rug en de ruzies, die het bondge nootschap aan de rand van de afgrond brachten, zijn bij gelegd. „De wonden zijn ge heeld", zei secretaris-gene raal Robertson vorige week. „Zo'n crisis kunnen wij ons maar eens in de tien jaar per mitteren." Voor een bondgenootschap dat de blik zo krampachtig op de toekomst richt, is er ge noeg werk te doen. Zo is daar verdere uitwerking van de samenwerking met de EU, die in Macedonië begon aan haar eerste militaire missie. Er moet worden gepraat over het Navo-hoofdkwartier voor de internationale troe penmacht in Afghanistan Irak wordt opgedeeld in een Britse, een Amerikaanse en een Poolse zone en Polen krijgt hulp van het bondge nootschap bij het opzetten van zijn vredesmacht. Die bescheiden steun is symbo lisch van grote betekenis; ze moet aangeven dat het bond genootschap een belangrijke rol vervult in de oorlog tegen de terreur. Met andere woor den: dat de Navo in de 21ste eeuw nog een functie heeft. Het feit datde discussie over het nut van de alliantie veer tien jaar na het einde van de koude oorlog nog niet is uit gewoed is veelzeggend voor de problemen Formeel is al les weer in orde. maar dat wil met zeggen dat de Navo w eer stevige grond onder de voe- ten heeft In Madnd zullende ministers van Buitenlandse Zaken vooral veel tijd en 1 energie moeten steken in het herstellen van de verhoudin gen, het opmaken van de ba lans en het werken aan een nieuw evenwicht. En wie moet het bondgenootschap in de toekomst leiden? Leiderschap De benoeming van een nieu we secretaris-generaal staat niet op de agenda, maar in de wandelgangen zal de opvol ging van Lord Robertson hét gesprek zijn. Hij vertrekt op 31 december. Traditiege trouw is de secretaris-gene raal een Europese burger, terwijl de militaire leiding berust bij Amerikaanse ge neraals. Kandidaten zijn er niet, althans niet officieel Een lijst criteria voor gega digden is er evenmin, behal ve dat hij of zij in staat moet zijn een broze alliantie van 26 landen te leiden die gedo mineerd wordt door de VS. Het is ondenkbaar dat een chef wordt benoemd die niet de instemming heeft van Washington. Ongetwijfeld vertrekt de Amerikaanse minister Colin Powell naar Madrid met een naam in zijn hoofd. En wat een jaar geleden nog ondenk baar zou zijn geweest, is na de Irak-crisis bijna een van zelfsprekendheid: de Poolse president Aleksander Kwas- niewski wordt regelmatig genoemd als Navo-baas. Po len, pas vier jaar lid, is dank zij zijn pro-Amerikaanse houding de nieuwe vnend van de VS. En Kwasniewski is een goede vriend van presi dent Bush. GPD TROUW PAARD - Drie weken geleden verkocht landbouwer Kunst uit Sint Philipsland een werkpaard aan een boer in Dinteloord. Wie schetst de verbazing van Kunst toen hij het dier dezer dagen weer voor zijn weide zag staan. Het trou we werkpaard was op eigen gelegenheid van Dinteloord naar Sint Philipsland terugge lopen. NOODDAM - Springtij en stormachtige wind bezorgden de dijkwerkers spannende uren bij Zïerikzee. Het omstuimige water in het overstroomde gebied van het waterschap Schouwen be dreigde een nooddam ten noorden van Zierikzee. Er moesten in allerijl versterkin gen worden aangebracht om een doorbraak van de nood dam te voorkomen. SPEELGOED - Een delegatie uit de Kop van Noord-Holland heeft op Tholen een buslading speelgoed gebracht voor de jeugd. De spullen, van ballen en boeken tot poppen en mo deltreintjes, werden uitge deeld aan kinderen in Stave- nisse en Poortvliet. KINDEREN - Enkele tiental len kinderen uit het rampge bied zijn teruggekeerd van va kanties in de Zwitserse bergen en Zuid-Frankrijk. De tuinen en vijvers van het Konstantinovksi-paleis in Sint Petersburg worden afgezocht op mijnen en andere explosieven. foto Dm itry Lovetsky/AP Russische enclave Kaliningrad 'erger dan in de Koude Oorlog'. Vervolgens ging hij na moeiza me onderhandelingen in Brus sel ernstig over de schreef bij een kritische vraag van een journalist. In beide gevallen zou de Russische leider gefrustreerd zijn geweest over de geringe vorderingen in de relatie met de EU. Poetin zal zich dan ook minder zorgen maken over zijn ontmoe ting met Bush, een dag na de EU-top. De relatie met de VS is ongecompliceerder, ondanks het conflict rond Irak. Rusland wil geen ruzie met de enige su permacht in de wereld en Ame rika denkt de voormalige aarts vijand te kunnen gebruiken bij het in toom houden van landen als Iran en Noord-Korea. Een verzoening tussen Amerika en Rusland lijkt het maximaal haalbare voor de top in Sint Pe tersburg. Het feest zal er niet minder om zijn. GPD Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail' redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwaich@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail' redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand' 20.50 per kwartaal 55,10 per jaar. €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor j het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vri|dag:€ 1.10 zaterdag €1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantocru e zondag* van 16 00 tot 18.00uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100 Personeelsadvertenties: Tel (0118)484240 Rubrieksadvertenti,, (kWnt**! Tel (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax. (0114) 372771 lnternet:www.pzc ni/adverteren Auteursrechten voorbehouden r»aau Uitgeverij Ptovinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Weger^Koxam t* nanons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt cr? (abonnementen)adm.nisiratie en om u te (laten) informeren over voor duclon van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener cl doe* derden Als u op deze informatie geen prijs steile? 29.4800 MB Breda lezersservice. Postbus 3229.4 tit schriftelijk melden tot: ra*' Behoort tot LUGQEflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4