Dwalen langs de Dinkel Dé plek van... Tips Trips Reisboeken zaterdag 31 mei 2003 W17 Wegdromen over Die Op een ochten vroeg, als de zon er nog niet helemaal in is geslaagd zijn dagelijkse klim tegen de bergke ten op te volbrengen, stap ik uit mijn sleurhutje en ruik en zie - in die volgorde - het paarse kleed van lavendel op een steenworp afstand. Nog twee dagen genieten, want de machines om te oogsten zijn gisteravond al klaarge zet. De camping slaapt nog. Alleen de oude Chevalier scharrelt al rond. 'Bonjour monsieur, il sera beau au- jourd'hui.' 'Je crois que si.' Alle tekenen wijzen op weer een zonovergoten dag. ik pak de mountainbike, slinger de rugtas om en trap op mijn gemak het stadje in; naar het bakkerszaakje van Marie-Claire. Haar man bakt de lekkerste baquettes en flutes van Die. Langs de stadswal, restanten van een gallo-romeinse ringmuur uit de derde eeuw, en dan even schakelen vanwege de klim naar het centrum toe door nauwe straatjes. Denk de geparkeerde auto's weg en je waant je een aantal eeuwen terug in de tijd. Het stadje Die in de Zuid-Franse Dröme oefent op mij een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit, waar ik op zijn laatst in januari al weer naar terug begin te ver langen. Dan krijg ik visioenen van het terras van Café de Paris, van de schaduw strooiende abeel en het hardhou ten tafeltje waarop een glaasje ijskoude, sprankelende Clairette de Die staat, wachtend op het moment dat het mij mag verkoelen. Terug naar Nederland neem ik de geur van de Dröme in een flesje mee, want lavendelolie houdt muggen op afstand en helpt tegen wintertenen. Informatie over Die en omstreken is te vinden op www.diois-tourisme.com. Ronald Vrugteman Daar is de haven Vliegeren op het strand De hemel boven het strand van Scheveningen ziet er 14 en 15 juni weer fleurig uit. Dan wordt namelijk het Vliegerfeest gehouden. Professionele 'vliegeraars' uit verschillende landen laten kleurrijke en soms spectacu lair vormgegeven vliegers in de lucht dansen. Het vliege ren heeft beide dagen van 11.00-17.00 uur plaats, en pu bliek kan gratis toekijken. Varen in Den Haag Haagse grachten, bestaan die dan?Jazeker, ze werden ooit in de zeventiende eeuw aangelegd als verdedi gingswerken. Na vijftig jaar is het weer mogelijk er een rondvaart te maken. Rondvaartbedrijf De Ooievaart maakt daarvoor gebruik van een platte, open aak om on der de lage bruggen door te varen. Tot eind augustus wor den op vrijdag en zaterdag tochten van anderhalf uur ge maakt, de overige dagen zijn bedoeld voor groepen en speciale thematochten. Kaarten zijn te koop bij de VW's Den Haag en Scheveningen. Meer informatie: www.ooievaart.nl. Natuurreisgids Corsica, Kosmos, 19,99 euro, ISBN 9021536870. Smakelijk eten De dames Reiziger zijn experts op het gebied van ho tels en restaurants. Met een immer kritisch oog (en oor) voor details beschrijven de anonieme dames in hun nieuwste boek tal van restaurants, kriskras door Neder land. Ze beseffen dat een boek een langere houdbaarheid moet hebben dan een wekelijkse rubriek in de krant, en hebben daar de bezochte restaurants ook op geselec teerd. Op smakelijke en vermakelijke wijze beschrijven de dames wat hen in de diverse eetgelegen heden over komt. Daarbij tellen de ambiance en de gastvrijheid (of het ontbreken daarvan) van het personeel minstens zo zwaar als de menukaart. De leukste restaurants van de dames Reiziger, Contact, 19,90 euro, ISBN 9025407536. EN De Laga? Nooit van gehoord. Dat is de meest voorkomende reactie van Nederlandse toeristen die er, al dan niet per ongeluk, mee in aanraking komen. Maar maken ze iden die fietstocht, struinen ze langs de rivier of bezoeken ze een concert, dan begint Laga te leven. II! Door Alice Plekkenpol Vborzichtig gaat het raampje in de deur van de boerderij open. 'Joa?' vraagt een grijs hoofd iet wat argwanend. Als we uitleg gen (wederom) verdwaald te zijn tijdens de Laga-wandeling, en daarom de kortste route naar het dichts bijzijnde dorp zoeken, ontdooit de boerin enigszins. Dit komt haar beslist bekend voor. Ze wijst de weg naar Overdinkel, 'voorbij het Mariakapelletje en langs de bos rand'. Het kerkdorp dat nu het reisdoel wordt hadden we ei genlijk willen overslaan. De rou tekaart beloofde namelijk een prachtige tocht langs het rivier tje de Dinkel, dat tussen de plaatsen Losser en Gronau meandert. Hoewel we er steeds evenwijdig aan dwalen, door bossen, langs weilanden en zandverstuivingen, krijgen we de rivier helaas nauwelijks te zien. laga, afkorting voor LandesGar- tenschau, is in Duitsland een be grip maar in Nederland onbe kend. Het is een evenement dat grofweg het midden houdt tus sen de Floriade en een Wereld tentoonstelling, met veel aan dacht voor kunst, architectuur en uiteraard groen. Het Laga-ter- rein in Gronau, naast het sta tion en dus goed bereikbaar, kan apart bezocht worden of in combinatie met een auto-, fiets- of wandeltocht door het grens gebied. Het is wellicht zelfs raadzaam om de uitgestippelde tocht van Losser naar Gronau (of vice versa) als aparte excur sie te maken, want wie alles in een dag propt komt gewis in tijdnood. Vage routes Dat merken we ook onderweg. Weinig toeristen kiezen er voor de circa zeventien kilometer van Losser naar Gronau te voet af te leggen, des te meer men sen stuiven op de fiets voorbij. Eveneens zoekend naar de grij ze informatiezuilen die her en der in het landschap staan opge steld, en de weg wijzen naar de diverse attracties. Helaas alleen naar die attracties en niet naar dorpen, waardoor het vooral voor toeristen van elders uit het land met weinig geografische kennis van de streek zoeken wordt. Als enkele fietsende da mes uit Den Haag ons de weg Voor kinderen zijn er tal van activiteiten in en buiten het Laga-terrein. FOTO'S charel van tendeloo/laga Wat waar Het volgen van de Lagaroute op zich is kostenloos. Er zijn zelfs 900 groene fietsen be schikbaar (ook kinderfietsen), waarvan gratis gebruik ge maakt kan worden. Parkeren bij de start- en eindpunten in Losser en Gronau is ook gratis. Wie een ticket koopt kan daar mee het grote Laga-terrein in Gronau bezoeken, gebruik ma ken van de speciale gele pendel bussen tussen Losser en Gro nau, onderweg deelnemende musea en andere attracties be zoeken waarvoor normaliter be taald moet worden. Tijdens de Laga worden vrijwel dagelijks evenementen en concerten ge houden, die voor tickethouders gratis of met reductie toeganke lijk zijn. Een ticket kost voor volwasse nen 10 euro, een gezin met jon ge kinderen betaalt 17,50 eu ro. Voor dit prijsverschil is be wust gekozen omdat gezinnen de belangrijkste doelgroep zijn. Het Laga-terrein in Gronau is tot 19 oktober dagelijks open van 9.30-20.00 uur Veel Nederlandse en Duitse ho tels in de grensregio bieden ar rangementen aan. Meer informatie: VW De Lutte- Losser, tel 0900-202 19 81, www.vwdelutte.nl en www.laqa2003.nl. vragen naar Losser, worden ze bijna boos als we ze in de rich ting sturen waar ze zojuist van daan kwamen. 'Het lijkt of we steeds in kringetjes rijden. Het is weliswaar heel mooi hier, maar dit is toch niet de bedoe ling,' mopperen ze, onderwijl Het oude Erve Kraesgenberg vormt het decor voor tal van demonstraties. FOTO charel van tendeloo Veel toeristen fietsen de speciale Laga-route van Los ser naar Gronau. FOTO'S reinier van willigen/laga dat de Laga open is, al 180.000 mensen het evenement be zocht. Bezoekers komen zowel uit het grensgebied als van ver der weg. De omgeving van Los ser/De Lutte is namelijk een po pulaire streek voor (korte) bin nenlandse vakanties, en daarin past uitstekend een een- of meerdaags Laga-bezoek. Ondertussen zijn wij eindelijk in Overdinkel gearriveerd. Wil len we nog tijd overhouden voor het bezoeken van het eve nemententerrein zelf, dan zul len we anders dan lopend ver der moeten. Gelukkig rijdt er een pendelbus die ons naar Gro nau brengt. Wat de apotheose had moeten worden, valt eer lijk gezegd een beetje tegen. Er is in Gronau genoeg te zien en te beleven, ook voor kinderen, maar de uitstraling en samen hang ontbreken. Kil, onover zichtelijk (een spoorlijn door klieft het terrein waardoor je letterlijk een stuk moet over bruggen), her en der oude fa brieksgebouwen en eettenten met een hoog 'schnitzel- und schwiebelgehalte'. En wat voor ons de leukste attractie had moeten zijn, het grote Rock 'n Popmuseum, is nog niet klaar. De opening staat gepland in sep tember. Na een lange, ver moeiende Laga-dag maken we de balans op: de tocht van Los ser naar Gronau is absoluut de moeite waard en leggen we, met een betere routebeschrij ving, nog een keer per fiets af. We hebben dan tevens meer ge legenheid de attracties onder weg te bekijken, want als je loopt en ook nog eens verschil lende keren verdwaalt, blijft daar te weinig tijd voor over. Het evenemententerrein zelf in Gronau laten we echter voor wat het is. veel klachten over de routes, daarom komt er zo snel moge lijk een goede, uitgebreide be schrijving. Zodat het vooral voor fietsers gemakkelijker wordt de leuke plekken te vin den.' hun fiets kerend om toch maar terug te fietsen. Ook wij zijn diverse keren ver dwaald, de op het Laga-terrein in Losser verstrekte routekaart is namelijk vrij vaag. Dat erkent ook woordvoerster Anke Nij- huis: 'We krijgen inderdaad Smokkelmuseum Want dat er onderweg interes sante dingen te zien zijn, staat als een paal boven water. Een vijfhonderd jaar oud boerenbe drijf met tal van demonstraties, een grote uitkijktoren, een be schermd vogelgebied waar je aan de waterkant kunt pick nicken, een kinderspeelweide, verrassende kunstobjecten, een smokkelmuseum dat je nog op verkeerde ideeen zou brengen, een steenfabriek, groeve en veel meer. Vrij kleinschalig alle maal, maar prima passend in het concept. Niet voor niets heb ben gedurende de eerste maand Het water trekt, altijd weer. En dus heeft de ANWB een boekje gemaakt waarin 25 havenplaatsen wor den geduid voor de toerist. Wie voor anker gaat kan in de ANWB Toeristische Havengids de meest interessante plaatsen op cultureel en historisch terrein opzoe ken. De samenstellers hebben ook wandel- en fietsroutes opgenomen en adressen gebundeld van cafés, restaurants, musea en plekken en ge bouwen die de moeite waard zijn. Uiteraard ont breekt relevante informa tie over de haven zelf, het afmeren en dergelij ke niet. Te koop voor 16,95 euro bij ANWB-wionkels, boek handels of te bestellend via www.anwb.nl. Natuurreisgids Corsica Ooit op Corsica geweest? Zeker doen. al is het wellicht raad zaam buiten het hoogseizoen te gaan. Wie meer wil dan alleen bruin wor den heeft veel aan de Natuurreisgids van Kosmos, waarin het soms opstan dige Franse eiland wordt geportret teerd. En dat doen de auteurs op voor treffelijke wijze, met veel aandacht voor bergen, bossen, stranden, rots partijen, watervallen en meertjes, waarbij de nadruk ligt op het soms zeer ruige binnenland. Prachtige foto's en zelfs fototips maken het boek compleet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47