Harder werken voor zelfde geld 9 i f R Traditionele opsporing faalt bij West-Afrikaanse bendes Borst uitgeroepen tot niet-roker van het jaar Politie krijgt groen licht voor controles op auto's en papieren \akbond De Unie vindt loonmatiging achterhaald Bisdom racet mee op Zandvoort Nederland wordt gefotografeerd Voorjaar in top-3 mooiste lentes Scholing gehandicapten sneuvelt Man in recreatiegebied vermoord CIDI wil OM dwingen tot vervolging van extreem-rechtse Weerwolf Last Minute Leiden 20 juni Apothekers verlagen prijs vijf middelen Hausse aan verzoeken om uitlevering VS Marokkaans protest tegen aanslagen op joden Nc uy<~> Xtc-afval «Frik Raven [18ECHT - Voormalig D66- ■iDlster van Volksgezondheid jont is gisteren uitgeroepen tot oKl-roker van het jaar. Ze kreeg ó-oiitel van antirookvereniging (Van Air Non (CAN). De orga- ,iatie begon gisteren een cam- punr voor rookvrije sportkan- Vlgêns CAN heeft de voormali- zaterdag 31 mei 2003 ge minister de titel te danken aan haar inspanningen om de Tabakswet aan te scherpen. Met de benoeming en de campagne nam de vereniging gisteren een voorschot op de Wereld Niet Ro ken Dag die vandaag plaats vindt. CAN wil dat alle Neder landse sportkantines vanaf 2004 rookvrij zijn. In de kanti nes van ruim tweeduizend bin nensportinstellingen geldt al sinds 1990 een rookverbod. Vol gens de vereniging wordt dit echter massaal overtreden Vijf organisaties, waaronder de Nederlandse Kankerbestrij- ding/Koningin Wilhelmina Fonds en de Stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro). voeren vandaag gezamenlijk actie om het roken uit speelfilms te weren De organisaties drin gen er bij de overheid op aan geen subsidies meer te verstrek ken aan cineasten die rokende acteurs in hun films opvoeren. Het rookverbod moet gelden voor films die bestemd zijn voor publiek jonger dan zestien jaar De actievoerders richten zich op de filmbranche omdat films een grote invloed op het gedrag van jongeren zouden hebben. „Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat jongeren die hun idolen in films zien roken, zes keer zoveel kans hebben om rookverslaafd te worden", aldus Stivoro. De belangenorganisaties heb ben de Nederlandse bioscopen opgeroepen om hun gebouwen vandaag tot rookvrije zone te verklaren. ANP HAARLEM - Een raceauto van het bisdom Haarlem doet Tweede Pinksterdag mee aan races op het circuit van Zand voort. Op de auto komt een duidelijke pinksterboodschap. Deze blij ft volgens de woordvoerder van het bisdom nog even geheim. De snelle auto van het bisdom wordt bekostigd door een grote opticienketen. „Het is natuurlijk een sympathiek aanbod. Maar er zitten ook haken en ogen aan. Als bisdom verbinden we ons nu toch met een wat merkwaardige vorm van vrijetijdsbesteding Toch zijn we er maar op ingegaan", aldus de zegsman. ANP DEN HAAG - Nederland wordt op de foto gezet Het Bel gisch-Nederlands bedrijf Aerodata International Surveys maakt de komende maanden een gedetailleerd digitaal lucht fotobestand in kleur. De foto's worden opgenomen met vliegtuigen vanaf een hoog te van vijf kilometer Alle foto's worden met een computer ver werkt tot een doorlopend landdekkend bestand. Het is moge lijk de foto's zo te bewerken dat details van een halve meter nog te zien zijn. Aerodata maakt de foto's in opdracht van de ministeries van Landbouw en Vrom, een aantal waterschap pen en bijna alle provincies. ANP DE BILT - De lente van 2003 is het op twee na zonnigste voor jaar sinds deze gegevens vanaf 1911 worden bijgehouden. Dat blijkt uit informatie die het KNMI gisteren verstrekte. De ge gevens gelden voor de meteorologische lente die van maart tot en met mei loopt. De astromische lente loopt tot 21 juni. Over het gehele land werden in het voorjaar gemiddeld 635 zonuren gemeten waar 485 uren het gemiddelde is. Alleen in 1990 en 1976 was de lente nog zonniger. De hoge eindklasse ring is te danken aan de zeer zonnige maanden maart en april Het kustgebied in het noordwesten van Nederland kreeg de meeste zon. ANP ENSCHEDE - Het ROC Oost Nederland schrapt alle beroeps opleidingen voorlicht verstandelijk gehandicapten, omdat ze onbetaalbaar worden. Ruim honderd gehandicapten in Twente zijn er de dupe van. Het ROC Oost Nederland was nog een van de weinige die 18-plussers uit deze doelgroep be roepsopleidingen aanbood. Het instituut verliest er op jaar basis enkele tonnen op. „We hebben het nog enkele jaren met kunst -en vliegwerk ge red". zegt afdelingshoofd L. Claus. Het Rijk financiert dit soort beroepsopleidingen voor groepen alleen bij minimaal twintig deelnemers. Maar het is volgens Claus onmogelijk om zo te werken. „Wij werkten met gemiddeld tien mensendat is te doenMaar dan krijg je maar de helft van het budget.ANP HAARLEMMERLIEDE - Een man die dinsdagmiddag is ge vonden in recreatiegebied Spaarnwoude is door een misdrijf omgekomen. Dat maakte de politie gisteren bekend. Het gaat om een 37-jarige inwoner van Mijdrecht. Duidelijk is dat hij met geweld is omgebracht, maar het onderzoek naar de pre cieze doodsoorzaak loopt nog. Een voorbijganger vond het lichaam van de man in het water van recreatiegebied Spaarnwoude. Dat ligt tussen Haarlem en Amsterdam. ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het Centrum In formatie en Documentatie Isra el (CIDI) wil het openbaar mi nisterie dwingen de extreem rechtse organisatie Weerwolf Nederland te vervolgen. Vol gens het CIDI zet Weerwolf aan tot haat en geweld door via een Amerikaanse provider de na men en foto's van Nederlandse joden en joodse organisaties te publiceren op een extreem rechtse site. Het CIDI heeft het Haagse ge rechtshof in een zogeheten 'arti kel- 12-procedure' verzocht het OM te dwingen tot vervolging over te gaan. In november vorig jaar weigerde justitie nog Weerwolf Nederland te vervol gens wegens discriminatie. Het CIDI was toen onder meer kwaad omdat onder de eigen naam de zin stond 'deze organi satie moet tot de wortel uitge roeid worden'. Het OM oordeelde in november dat de inhoud van de site welis waar 'privacy-schendend' is. maarniet strafbaar. Het CIDI is daar nog steeds boos over. „De ze site is gewoon schokkend", zegt CIDI-directeur R. Nafta- niëlVolgens hem is er geen ar gument om de site niet aan te pakken, zoals de in Amerika doorgaans hoog aangeslagen vrijheid van meningsuiting. Naftaniël krijgt steun van hoog leraar strafrecht Theo de Koos „Ook al is het een Amerikaanse site, als de boodschap gericht is op een Nederlands publiek, kun je als Nederlands OM tot vervol - ging overgaan." Het gerechtshof in Den Haag heeft nog niet geantwoord op het verzoek van het CIDI. „Dit zijn ingewikkelde procedures; het kan nog wel even duren", al dus een woordvoerster. GPL) Advertentie) Zoveel studenten zoveel talenten Zoveel studenten, zoveel talenten. Hoe verschillend ook, ze kiezen voor leiden, lij ook? Onidek de vele gezichten van de Universiteit Leiden. Eindexamen gedaan? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studie keuzetest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. www.studereninleiden.nl 071 527 11 11 DEN HAAG - De apothe kersorganisatie KNMP heeft gisteren haar leden opgeroepen de prijs die zij in rekening brengen voor de vijf meest verstrekte merkloze geneesmiddelen per 1 juni met 40 procent te verlagen. Bij de vijf middelen gaat het om twee maagzuur- remmers, een bloeddruk- verlager, een antidepres sivum en de cholesterol verlager simvastatine. De prijs van merkloze ge neesmiddelen blijft onno dig hoog, vindt de KNMP. De organisatie heeft al eerder voorgesteld de (fa- brieks-)prijzen van al de ze middelen met 30 pro cent te verlagen, Nu is de officiële prijs hoog. Apothekers krijgen van de fabrikant echter wel hoge kortingen. Zij brengen tot nu toe doorgaans de officiële prijs in rekening. Een klein deel van dit prijs voordeel moeten de apo thekers al inleveren. Oud minister De Geus van Volksgezondheid stelde eind vorig jaar voor dat apothekers voor merkloze middelen nog maar 60 procent van de officiële inkoopprijs in rekening mogen brengen. Een uit spraak van het College van Beroep voor het bedrijfsleven verhinderde dat dit plan al per 1 juni wordt ingevoerd. Half juni wordt duidelijk of het wel of niet door kan gaan De apothekers zijn tegen het plan. Zij willen een verlaging van de fabrieks prijzen en een goede rege ling voor de vergoeding die zij krijgen. Medicijnenfabrikant Genthon zorgde begin de ze maand voor grote be roering door de prijs voor een populaire cholesterol verlager met 40 procent te verlagen zodra het patent erop was verlopen. ANP ,tor Kees Bos CULEMBORG - Vakbond De I Unie ziet niets in een centraal akkoord over loonmatiging om daarmee de werkgelegenheid te er verhogen. „Dat creëert alleen maar een soort kunstmatige ba- s aenin plaats van echt werk", zei voorzitter J. Teuwen gisteren. De bond vindt loonmatiging een achterhaald concept en een 'uit- gewerkt medicijn'. In plaats daarvan wil De Unie meer na druk op het verhogen van de oroductie per werknemer; de arbeidsproductiviteit. e: Debond is bereid binnen de ver schillende bedrijven en sectoren ^ar verantwoordelijkheid te temen „Productiviteitverho- rjag vraagt om maatwerk, dat kan langs twee lijnen: mveste- ren in mensen en efficiënter or ganiseren. Het lijkt paradoxaal j dat arbeidsplaatsen verdwijnen f ai organisaties efficiënter gaan verken", aldus Teuwen, „Maar daar lopen we niet voorweg." ftuwen zegt zelf zijn eigen or ganisatie efficiënter te hebben gemaakt Werknemers mogen vaker thuis- en telewerken. Daardoor kunnen ze meer tijd besteden aan het werk of zorg taken, vindt Teuwen. Werkgelegenheid Loonmatiging is juist een speer- punt van het nieuwe kabinet- Balkenende II. De regering vindt stevige meerjarige mati ging van alle inkomens een g voorwaarde voor herstel van werkgelegenheid. Het principe wordt ook aangehangen door werkgeversorganisaties MKB- Nederland en VNO-NCW. 0 De vakcentrales FNV, CNV en MHP hebben daarbij nuance ringen: ze verwachten dat loon matiging alleen banen oplevert in combinatie met andere maat regelen van onder meer de over heid. FNV en CNV zien weinig in een centraal akkoord over loonmatiging, de MHP juist wel Vakbondsvoorman Teuwen vindt het geen probleem dat zijn eigen overkoepelende vakcen trale, MHP, juist wel voor loon matiging pleit. Die organisatie heeft vorige week als enige al een grens geopperd. De lonen in bedrijven zouden hooguit 1,35 procent mogen stijgen in 2004. Teuwen: „De vakcentrale heeft een belangrijke rol op Neder lands niveau. Maar arbeidspro ductiviteit kunnen we niet cen traal regelen. De discussie over arbeidsproductiviteit is bij de banken volstrekt anders dan in de bouw." De vakbond De Unie heeft on geveer honderdduizend leden in de marktsector, meest middel baar en hoger personeel. ANP #WAT ZIJM juaif LA/^T.. /Al— DEN HAAG - De Verenigde Staten overspoelen justitie in Nederland met uitleveringsver zoeken. Sinds maart vorig jaar heeft Washington 37 keer om uitleve ring gevraagd van een verdach- tecüezich in Nederland bevond. Dat is veel meer dan Justitie in de jaren '80 vernachtte toen het uitleveringsverdrag met de VS werd gesloten, erkent justitie minister Donner in een brief aan de Tweede Kamer. Bij verreweg de meeste verzoe ken gaat het om drugsdelicten, vooral handel in xtc. Onder de 37 verdachten die de VS zoeken, zijn twaalf Neder landers De anderen zijn buiten landers die zich in Nederland -bevinden. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie kon giste ren niet zeggen hoeveel mensen inmiddels daadwerkelijk uitge leverd zijn. Minister Donner wijt de toena me van uitleveringsverzoeken aan de groei van de drugscrimi naliteit. GPD ROTTERDAM - Leden van Marokkaanse organisaties lopen in een protestmars naar het Marokkaanse consulaat in Rotterdam. De demonstranten protesteerden gisteren te gen de recente moordaanslagen op joodse doelen in Marokko. foto Robert Vos/AN P vuldig plegen van kleinschalige misdrijven, zoals frauduleuze bankoverschrijvingen en frau de met bank- en giropassen. Hierdoor is het moeilijk verban den tussen de feiten te onder kennen en dadergroepen in beeld te brengen." Bovendien gebruiken West- Afrikaanse criminele netwer ken vaak een valse identiteit en vermengen ze legale en illegale activiteiten. Ook werken ze in sterk wisselende samenwer kingsverbanden in een losse structuur, dus niet als een hië rarchische en maffia-achtige organisatie. Schep: „Dat maakt het moeilijk vat op de netwer ken te krijgen. Traditionele op sporingsmethoden werken sim pelweg niet." Katvangers Schep noemt als voorbeeld het ronselen van jongeren, die tegen de belofte van een forse som geld hun pin- of bankpas en re keningnummer beschikbaar stellen. Misdaadgeld wordt op deze rekening gestort en met de 'geleende' pinpas snel en op gro te schaal opgenomen en zo wit gewassen. Komt de zaak aan het licht, dan worden de 'katvan gers' opgepakt en vervolgd, ter wijl de echte criminelen dan al zijn verdwenen. GPD WIERINGERMEER - In de Wieringermeer zijn duizenden liters chemisch afval gedumpt. Het afval is afkomstig van een compleet xtc-laboratorium. Het gaat om pallets met elk veertig vaten en tientallen jer rycans met restanten van che micaliën. Deskundigen zijn er zeker van dat het gaat om stof fen die gebruikt zijn bij het ver vaardigen van xtc-pillen. Het landelijk politieteam xtc onder zoekt of de stortingen met el kaar verband houden. Volgens een woordvoerder is 'het hele boeltje van één bende afkom stig'. GPD heid maakt deel uit van de Dienst Nationale Recherche In formatie. Die pleit voor een krachtenbundeling van politie, justitie, de financiële wereld, vreemdelingendiensten, en de Immigratie- en Naturalisatie dienst. Een soortgelijke gecoördineer de aanpak heeft in Engeland, dat jaren geleden met hetzelfde verschijnsel kampte, veel succes gehad. Sindsdien zijn de West- Afrikaanse oplichters uitgewe ken naar onder meer Neder land. Hier hebben ze de voorbije jaren massaal bedrijven en particu lieren bestookt met brieven, faxen en e-mails. De oplichters stellen de ontvanger een percen tage van een groot geldbedrag in het vooruitzicht, zoals een erfe nis, een loterijprijs of een zake lijk tegoed. Als de ontvanger zijn persoonlijke gegevens en een voorschot van soms wel mil joenen euro's geeft, gaat de op lichter er met het geld vandoor. Volgens Schep voldoen West- Afrikaanse criminelen niet aan het standaardbeeld van een cri minele organisatie. „Deze groep onderscheidt zich door het veel- Belg aan in Roosendaal. Hij zou zijn weggereden van een van de koffieshops in de binnen stad. Voor de aanhouding van poten tiële verdachten is volgens de wet een gerede aanleiding ver eist. De politie mag niet te pas en te onpas lieden aanhouden, om reden van bijvoorbeeld haar kleur of het kenteken van een auto. Het gerechtshof in Den Bosch geeft de politie echter ruim baan. Volgens fungerend president H. Bergkotte van het Hof hoeft bij een willekeurige verkeerscontrole geen sprake te zijn van verdenking van enig strafbaar feit Dat een politiefunctionaris ver volgens na de staandehouding op een stopteken 'de hem beken- degeur van hennep' ontwaart, is in de visie van het Hof een ander verhaal Op dat moment kan alsnog de verdenking ontstaan van een bij de Opiumwet straf baar gesteld feit, meent het Hof. Het maakt de vrijspraak van de Belg ongedaan en legt hem als nog een (voorwaardelijke) boete op. GPD door Jan Reijnders DEN BOSCH - De politie krijgt meer armslag bij de aanhouding van drugsrunners en -toeristen aan de grens door een vonnis van het gerechtshof in Den Bosch. Het hof vernietigt een eerdere uitspraak van de recht bank in Breda, dat de aanhou ding van de drugskopers en - verkopers juist streng aan ban den legde. De politie krijgt door het vonnis van het hof het groene licht om ook zonder enige aanleiding au to's en autopapieren te controle ren. De Bredase rechtbank sprak be gin vorig jaar een Belgische drugsrunner vrij, omdat ze zijn aanhouding 'onrechtmatig' achtte. Volgens de rechtbank was er voor de aanhouding van de Belg, die tachtig gram hasj en hennep bij zich had, 'op grond van de Wegenverkeers wet geen enkele aanleiding'. De politiemensen, belast met de bestrijding van overlast door drugscriminaliteit, hielden de door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Traditionele op sporingsmethoden werken niet bij de aanpak van West-Afri kaanse criminele netwerken. De oplichtersbendes houden zich vooral bezig met witwassen en fraudepraktijken met over schrijvingen en pinpassen. Vo rig jaar zijn weliswaar vierhon derd aanhoudingen verricht, maar dat is slechts het topje van de ijsberg. Dat zegt Cees Schep, recherche- expert bij de eenheid financiële criminaliteit, in de Corps Cou rant van het Korps Landelijke Politie Diensten. Scheps een- i r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3