Een brand wacht niet Gezonde hoogtevrees is juist goed We komen altijd te laat W3I Een eeuw stoelen in beeld I WOON ffj, Midden-Zeeland: 0118-484369; n" ^Vlaanderen: 0114-372770. $«0118-484413 ~j «.pic.nl „il tedactie@pzc.nl lis 18,4380 AA Vlissingen. Eerst melden, dan pas zelf blussen. Brandweerman Leo de Jonge blijft die bood schap herhalen. Niet vreemd, want te vaak maakt hij mee dat mensen dachten dat ze het beginnende brandje zelf wel even konden blussen. Niet dus. En dan is Leiden echt in last. Dan is er geen houden aan en rest een totaal uitgebrande keuken, zolder, slaapkamer of nog erger. Eerst melden, dan pas zelf blussen, herhaalt Leo de Jonge wederom. „De brandweer komt namelijk liever voor niets, dan geconfronteerd te worden met een verwoestende brand", vervolgt hijBij branden speelt de tijdfactor immers een zeer belangrijke rol. In een aantal minuten tijd kan een beginnend brandje zich uitbreiden tot een grote uitslaande brand. Mensen die zelf thuis brand hebben meegemaakt, zijn bijna steevast verrast door de snelheid waar mee vuur zich verspreidt en de extreem hoge temperaturen die in een zeer korte tijd worden be reikt, weet De Jonge, officier Preventie van de Regionale Brandweer ZeelandElke brand is ook een persoonlijk drama, omdat in een paar minuten tijd allerlei persoonlijke eigendom men letterlijk in rook opgaan en door niets zijn te vervangen. Binnen zes tot tien minuten na een melding via het alarmnum mer 112 is de brandweer in de regel met minimaal één wagen ter plekke, aldus De Jonge. Voor een gewone woningbrand zijn meer voertuigen ook niet nodig. Als de melding goed is doorge komen weet de zeskoppige be manning van zo'n autospuit om wat voor soort brand het gaat, bijvoorbeeld een schoorsteen brand. „Maar hoe snel we ook ter plaatse zijn, we komen altijd te laat.De brand wacht immers niet, die woekert en raast voort. Daar weet hij zelf ook alles van. Zo herinnert hij zich nog goed een brandje in Goes waarbij de brandweer zelf, aan het einde van de kindervakantieweek, ge controleerd enkele door kinde ren gebouwde hutten in brand stak.,Wij werden toen ook door de snelheid verrast." Hij moest destijds echt rennen om tijdig een veilige plek te bereiken. Ingrijpend De gevolgen van een brand zijn vaak zeer ingrijpend. Allerlei waardevolle bezittingen en tastbare herinneringen gaan in •rook op of raken zwaar bescha digd. En dan hebben we het nog niet eens over het risico van ern stig letsel of de dood. „Een brandwond geneest nooit", zegt De Jonge met zachte stem. Brandwonden behoren tot de ernstigste letsels die mensen kunnen oplopen. De ernst wordt veroorzaakt doordat de behan deling gepaard gaat met zowel lichamelijke als psychische pijn. De lichamelijke pijn wordt niet alleen veroorzaakt door de ver branding van de huid. Ook an dere organen raken bij ernstige verbrandingen beschadigd waardoor forse complicaties kunnen optreden. De psychi sche pijn wordt vooral veroor zaakt doordat het slachtoffer telkens weer de brand opnieuw meemaakt. Ook de littekens zorgen voor een blijvende her innering. De Nederlandse brandweer moet vele duizenden malen per jaar uitrukken voor een woningbrand. Vorig jaar waren er zo'n 14.000 bin nenbranden waarvan zo'n 1700 grote en middelgro te. Het aantal branden De Nederlandse brandweer moet vele duizenden malen per jaar uit rukken voor een woningbrand. foto Wim Kooyman neemt af noch toe, aldus De Jon ge. Wel zijn ze over het algemeen kleiner van omvang. Dankzij al lerlei eisen die gelden voor de bouw slaan branden nu nog maar zelden over naar de huur woning. Door dubbel glas ko men uitslaande branden ook steeds minder voor, zodat de bu ren wat dat betreft steeds beter zitten. Wel krijgen die bij een brand vaak te maken met water en rookschade. Het aantal slachtoffers van wo ningbranden neemt af, weet de brandweerofficier. „Dankzij de rookmelder, die redt levens", veronderstelt hij. Betrouwbare cijfers heeft De Jonge niet maar hij vermoedt dat tussen de twin tig en veertig procent van de wo ningen uitgerust is met zo'n melder. „Helaas", vervolgt hij, „hebben veel mensen wel zo'n melder in huis maar nog niet ge- installeerd." Daarnaast hangen b de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het 9wied van wonen centraal. De JWcrt uiteenlopende personen fWen aan bod: van stucadoor ci architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de dakdekker foto Dirk-Jan Gjeltema er tal van rookmelders waarvan de batterij het niet meer doet. „Zorgt dus voor schijnveilig heid." Zijn advies: „Om het jaar de batterij vervangen." Bij brand zijn niet alleen vuur en vlammen gevaarlijk, maar ook de giftige rook. Koolmo- noxyde maakt deel uit van de rook en werkt als een slaapgas. Bij brand 's nachts worden de bewoners, als er geen brand melder hangt, dus niet wakker van de rook Het beste is volgens De Jonge dan ook om op elke verdieping minstens één melder te hangen. Dekens Brandblussers en branddekens ontbreken nog steeds in het me rendeel van de woningen. En als ze er al zijn hangen ze meestal niet voor het grijpen in de ge vaarlijkste ruimte in huis: de keuken. Vooral door onvoor zichtigheid en onzorgvuldig heid ontstaat daar vaak brand. Onwetendheid, spelende kinde ren, onvoorzichtigheid en tech nische problemen vormen vol gens De Jonge de belangrijkste redenen waarom de brandweer nog steeds moet uitrukken. Het niet tijdig laten vegen van de schoorsteen noemt hij daarbij nadrukkelijk „Eén keer per jaar laten vegen." Ook raadt hij iedereen aan om de tv niet op stand-by te laten staan. Goed onderhoud van de apparatuur in de woning is ook nodig, voor al de cv. Hij ziet ook graag een pak zout naast de open haard staan Zout is namelijk een pri ma middel om een open vuur te doven. Water werkt natuurlijk Veel woningbranden ontstaan in de keuken. Hieronder enkele tips, in willekeurige volg orde, zoals die te vinden zijn op www.brandgevaar.nl Plaats rookmelders en vervang jaarlijks de batte rijen. Laat geen brandende kaarsen onbeheerd staan en zet'ze niet op brandge vaarlijke plaatsen. Zorg dat kinderen niet bij de lucifers en aanstekers kunnen. Leer kinderen voorzichtig om te gaan met vuur. Loop niet weg terwijl pan nen op het vuur staan. Reik niet met wijde kle ding over het fornuis. Rook niet inbed. Zorg dat het huisnummer duidelijk te zien is vanaf de straat Gebruik schoon en droog hout voor de haard. Zet brandbare schoon maakmiddelen op een vei lige plaats. Laat de schoorsteen mini maal eens per jaar vegen. Laat de geiser/cv eenmaal per jaar controleren. Zorg dat de cv-ruimte goed geventileerd is. Maak de filter van de af zuigkap regelmatig schoon. Bewaar spuitbussen uit de burnt van zon, branders en de waakvlam Laat geen apparatuur, en zeker niet de tv, langere tijd op stand-by staan. Gebruik geen verdeeldo- zen om meer apparaten op een stopcontact aan te sluiten. Leg geen snoeren onder het tapijt. Hang de sleutels op een vaste plek. Zorg voor een vluchtplan en oefen het regelmatig. Zorg dat de vluchtroute vrij van obstakels is. Spreek af wie voor de kin deren en de huisdieren zorgt. Zorg dat de tuinslang lang genoeg is. ook. „Je kunt bijna alles met water blussen." Sommige vuren doven echter alleen als ze letter lijk onder water worden gezet zodat in zo'n geval zeker sprake is van waterschade. De brandweer probeert in de re gel zo min mogelijk water te ge bruiken, aldus de officier. Om die reden wordt de hogedruk spuit meestal als eerste ingezet. Als die spuit gebruikt wordt, is honderd liter vaak voldoende om het vuur te doven. Gaat het om een echt ernstige brand, dan wordt het huis als het ware ver zopen. Dan worden de dikke slangen uitgerold en spuit de brandweer tweehonderd liter water per minuut door de ramen naar binnen. De reactie van door brand ge troffen bewoners kan zeer ver schillen, weet hij uit ervaring. De ene keer heeft de brandweer te maken met mensen die zeer koel reageren. De andere keer arriveren ze bij een brand en zijn de bewoners nauwelijks voor rede vatbaar. Dan weten ze zelfs niet of iedereen wel uit het huis is. „Vergeet bij het vluchten de kinderen niet", is dan ook een ander advies. Hij raadt aan van te voren een goed vluchtplan te maken met duidelijke afspra ken wie de kinderen onder de arm neemt. „Zorg ook voor een veilige omgeving. Dus mini maal een rookmelder en een goede vluchtweg." Dat laatste advies is zeker met overbodig want tijdens een brand kan het vertrouwde huis, als gevolg van rook, veranderen in een doolhof. Dan is het niet handig als in de gang her en der fietsen staan die een snelle vlucht ernstig vertra gen. En tot slot herhaalt hij we derom: „Eerst melden, dan pas zelf blussen." Emile Calon Naam: Robert Hans van Donk (36) Woonplaats: Nieuwerkerk Beroep: dakdekker en uitvoerder Belangrijkste gereedschap: föhn Hij heeft al op menig Zeeuws dak gezeten en beklimt de ladder om daar te komen nog altijd even graag. „Hoewel ik toe moet geven dat het beroep van dakdek ker lichamelijk zwaar is. Mijn knieën zijn inmiddels versleten. Net als stratenma ker is dit vak zeer belastend", weet Ro bert Hans van Donk uit ervaring. Tijdens zijn hoogtijdagen eindjaren tachtig werkte de toen zeer jonge dakdekker dag en nacht door. „Ik volgde een interne op leiding bij Flexi-bekleding in Burgh- -Haamstede. De lol kon niet op. Maar ik heb toen wel roofbouw gepleegd op mijn lichaam en dat is me duur komen te staan." Negen maanden heeft hij thuis gezeten met knieklachten en ging vervol gens aan de slag als vertegenwoordiger. Dit beroep heeft hij twee jaar uitgeoe fend. Daarna trok zijn oude vak hem weer terug naar zijn vroegere werkgever, waar hij nu twaalf jaar in dienst is. „Natuurlijk heb ik nog wel eens een off day, maar daar moet je niet voor weglo pen Het mooie van het vak is volgens hem dat je altijd buiten bent. „Wat gelijk ook weer een nadeel is", vertelt hij, wij zend naar de regendruppels op de ruiten. Maar ook in de stromende regen werkt hij soms gewoon door. Dat bewijst een voorval uit het verleden, toen hij met nog drie collega's hoog, maar bepaald niet droog, op het dak van een klant vertoef de. „De vrouw bij wie we de klus ver richtten, bood ons vriendelijk een kop koffie aan. Nu maak ik dat niet zo vaak meer mee, dus ik antwoordde gretig 'ja'. Even later verscheen zij met een dien blad vol kopjes koffie op het dak, alwaar wij in de regen onze pauze door moesten brengen. Ja. de koffie hebben we gekre gen, maar daar bleef het dan ook bij memoreert hij met een wrange glimlach. „Met regen zitten we toch over het alge meen binnen en verrichten voorberei dende en reparatiewerkzaamheden voor de volgende klus Binnen het bedrijf vervult hij inmiddels een uitvoerende taak Het werk is afwis selend en de werktijden zijn flexibel. „Ik weet exact hoe laat ik moet beginnen, maar hoe laat ik 's avonds thuis kom, is iedere dag weer een raadsel. Dat komt omdat we het dak nooit verlaten zonder dat het waterdicht is. We zitten hoofdza kelijk op platte daken en werken met kunststofdakbedekking. Een goede dakdekker moet volgens Van Donk over bepaalde capaciteiten be schikken. Naast technisch inzicht, hoort ook hoogtevrees in dat rijtje thuis „Maar dan heb ik het over gezonde hoogtevrees. Dakdekkers denken soms te luchthartig over de hoogte waarop zij werken. Hoe hoger ik kom. hoe voorzichtiger ik word." Hij geeft toe dat de angst hem soms nog om het hart slaat „Enkele jaren geleden hadden we een klus op een vijf enveertig meter hoge watertoren in Den Bommel. De eerste keer dat ik in zo'n hangbakje met een kraan omhoog werk gehesendacht ikmoet dit nou? De twee de dag was de angst al weggeëbd en de dagen daarna ging het vanzelf." Maar dat het beroep niet zonder gevaren is, staat volgens Van Donk buiten kijf. „Ooit heb ik een collega door een licht koepel zien vallen. Hij kwam er behoor lijk goed vanaf, met enkel een splinter in zijn arm Maar dat zette me wel even stil. 'Dat had mij ook kunnen gebeuren' is dan de onvermijdelijke gedachte." Margritta van den Berge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31