Prins Rainier weet niet van wijken Zij maakt carrière en hij stoft thuis de plinten Dictators kennen I geen berouw PZC 29 zaterdag 31 mei 2003 Prins Rainier III van Monaco wordt vandaag 80 jaar. De prins zwaait al 53 jaar de scepter over het prinsdom, maar maakt ondanks zijn kwakkelende ge zondheid nog geen aanstalte om op te stappen. Het wachten lijkt op het moment dat zijn zoon, kroonprins Albert, trouwt en voor nageslacht zorgt. Zijne Doorluchtige Hoogheid Rainier is in Europa de langst regerende monarch. Met zijn gezondheid lijkt het de laatste tijd iets be ter te gaan. We kunnen het de prins niet zelf vragen. Zijn medische staf heeft ieder vraag gesprek afgeraden en volgens de voorlich tingsdienst van het paleis 'valt er ook niet veel te vertellen omdat de prins zijn verjaardag in besloten kring wenst te vieren'. Dat kan overigens best nog een uitgebreid feestje worden. In ieder geval zal Stéphanie, Rainiers jongste dochter, acte de présence ge ven. Het laatste communiqué van het paleis dateert van medio april en daarin wordt ten stelligste ontkend dat Rainier zijn dochter de paleisdeur had gewezen omdat ze er met haar minnaars weer een potje van zou hebben ge maakt. En ook Paris Match, de boosdoener die het bericht de wereld in had geholpen, moest vorige week officieel ontkennen dat de vorst in ernstige onmin verkeert met Stéphanie. Het tijdschrift is voorlopig de laatste in een lange rij periodieken die door Stéphanie is gedag vaard. Volgens het weekblad Marianne heeft dochterlief tijdens haar nog jonge leven in to taal al een slordige half miljoen euro geïncas seerd van showbizzbladen die haar een scha devergoeding moesten betalen vanwege door de rechter als onrechtmatig betitelde publica ties. Suffige plek Monaco zou zonder prins Rainier nooit het Monaco van nu zijn geworden. Het ministaat je was vlak na de oorlog niet meer dan ouder wets aandoende suffige plek aan de Cöte d'Azur. Maar dankzij het financieel vernuft van Rainier en zijn feilloze gevoel voor public relations is Monaco nu een van de bekendste plekken op aarde. Het sprookjesparadijs waar iedere sterveling van droomt. Waar de politie agenten witte handschoenen dragen en altijd beleefd zijn, waar niemand belasting betaalt, waar altijd de zon schijnt, waar je het lekkerst kunt eten en waar geen misdaad bestaat. En als de miljonairs en filmsterren van de heuvel komen op weg naar een galafeest of liefdadig heidsbal, mag je ze aanraken. Rainier heeft er hard voor moeten werken eer hij Monaco had omgebouwd. Hij zag zich zelfs gedwongen de strijd aan te gaan met de Griek se miljardair Onassis, die de financiële macht in Monaco naar zich toe had getrokken. Maar met de oprichting van een eigen onderneming - de Société des Bains de Mer - kreeg de prins weer zeggenschap over zijn prinsdom. Sinds dien gebeurt er in Monaco niets waar Rainier zijn goedkeuring aan onthoudt. Zelfs de da tum en het tijdstip waarop het stratenpar- cours voor de Formule 1-race vrijgemaakt moet zijn, worden door de prins bepaald. Een sprookjesprins zonder sprookjesprinses gaat natuurlijk niet. De officiële versie is dat Rainier Grimaldi en Grace Kelly verliefd op elkaar werden, zó verliefd dat ze ook besloten te gaan trouwen. Het zou het eerste royalty huwelijk worden dat live door de televisie werd uitgezonden. Dertig miljoen kijkers wa ren op 19 april 1956 rechtstreeks getuige van de plechtigheid. Nog nooit eerder had een tele visie-uitzending zoveel belangstelling gehad. Ook het aantal journalisten (1600) dat verslag deed van het huwelijk brak alle records. Zelfs de kroning van Elisabeth in Londen moest het daarbij afleggen. De prinses was een geslaagde filmster en bleef goede contacten onderhouden met haar voor malige collega's, voornamelijk uit Hollywood en omstreken. Sindsdien was het in Monaco een komen en gaan van beroemdheden die even bi] de prinses langs wipten. Het heeft het prinsdom geen windeieren gelegd. Wie er in de jetset maar even toe deed, was in Monaco een graag geziene gast. Velen besloten zelfs er voorgoed te blijven, verrukt als men was over het Monegaskische uitgangspunt: horen, zien en zwijgen. Monaco is het enige land ter wereld waar de ei gen onderdanen een minderheid vormen. Op de 32.000 inwoners zijn er maar 6.000 met de Monegaskische nationaliteit. De rest behoort tot de exquise groep gelegaliseerde belasting ontduikers; miljonairs die hun eigen land zijn ontvlucht en zijn neergestreken in Monaco waar in de dictionaire het woord 'belastingen' niet voorkomt. Na de dood van prinses Grace is het prinsdom zijn majestueuze uitstraling kwijtgeraakt. De kinderen Caroline, Albert en Stéphanie be gonnen zich meer als variétésterren dan als koninklijke telgen te gedragen en dat heeft de Prins Rainier III van Monaco prins, bevestigt iedereen in Monaco, veel ver driet bezorgd. Caroline lijkt inmiddels te zijn bedaard, ze schijnt in ieder geval haar prinses- selijke verplichtingen afdoende na te komen. Stéphanie blij ft de rebel en met de trouwplan nen van Albert wil het maar niet lukken. De laatste berichten wijzen op een romance met de Amerikaanse polsstokhoogspringster Ali cia Warlick (25). Alicia lijkt als twee druppels water op de moeder van Albert. Ze is blond, heeft blauwe ogen en is Amerikaanse van Ierse komaf, net als Grace. Maar of het er uiteinde lijk van komt, weet je met Albert nooit. Hij heeft zijn vader al té vaak beloofd dat hij op ordentelijke wijze voor nageslacht zal zorgen. Voor de voortzetting van de Grimaldi-dynas- foto Pascal Guyot/EPA tie is dat van essentieel belang, omdat volgens de grondwet van Monaco mannen altijd voor gaan bij de opvolging. Vorig jaar liet Rainier de grondwet echter wijzigen. Mocht Albert het overhoop laten afweten, dan neemt zus Caro line het stokje van haar vader over. Henk Glimmerveen De man werkt en zorgt voor de cen ten. De vrouw maakt het huis schoon en zorgt voor de kindjes. Zo was het lange tijd en misschien weet een deel van de Nederlandse bevol king nog steeds niet beter. Maar steeds meer vrouwen in Nederland werken en maken carrière. Soms verdienen ze aanzienlijk meer dan hun echtgenoot. En heel soms, in vier procent van de gevallen, is de vrouw de enige kost winner in het gezin. Peter Polling (42) is een gelukkig man. Hij heeft een groot deel van de dag het rijk alleen in huis. Hij wast, stoft en zorgt voor het eten. Brengt zijn doch ters (Menita van 12 en Mariette van 10) 's ochtends naar school en geeft zijn vrouw een kus als zij naar haar werk gaat. Polling is huisman en heeft daar bewust voor gekozen. Polling en zijn vrouw werden voor het blok gezet toen hun eerste kind kwam. Ze zagen het niet zitten om haar naar de opvang te sturenWe hebben toen gekozen voor de baan van mijn vrouw", legt Polling uit. „Financieel was dat het aantrekkelijkst. De weg die het gezin-Polling is inge slagen is onmiskenbaar het gevolg van de emancipatie van de vrouw. Het is in de afgelopen twintig jaar financi eel voor de man makkelijker gewor den om thuis te blijven. In sollicitatie procedures wordt vaak een expliciete voorkeur uitgesproken voor een vrou welijke kandidaat. Daarbij komt dat de beloningen van vrouwen beter zijn geworden. Ook maken vrouwen nu iets makkelijker carrière dan in het verleden, al blijven de topfuncties veelal nog voorbehouden aan man nen. Ondanks de maatschappelijke trend zijn huismannen als Peter Polling nog steeds tamelijk uitzonderlijke echtge noten. Volgens het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) was vorig jaar bij 4 procent van de paren de vrouw alleen verdiener. Bij twee procent werkte de vrouw meer uren per week dan de man. Ter vergelijking: bij 27 procent van de paren was de man de enige kostwinner. Onderzoeker en schrijver Vincent Duindam, verbonden aan de Univer siteit van Utrecht, denkt echter dat het totaal aantal Nederlandse huis mannen in werkelijkheid de 1 procent niet overstijgt. Het aantal mannen dat bewust voor die rol heeft gekozen, is volgens Duindam niet bijster groot. In de interviews die de onderzoeker hield voor zijn studies naar het feno meen huisman, hoort hij maar al te vaak dat de man thuis is omdat hij on gewild werkloos werd. „En als het maar even kan worden de rollen weer omgewisseld", zegt Duindam, „en gaat de man weer 'gewoon' volledig werken." De man die na ontslag noodgedwon gen voor het huishouden gaat zorgen, is volgens Duindam vaak slecht ge motiveerd. Ook heeft hij ontdekt dat veel huwelijken stranden als de man meer in het huishouden doet dan de vrouw. Harde klappen Wat dat laatste betreft is er niet veel goeds te verwachten bij de huidige economisch barre tijden. Wie naar de werkloosheidscijfers kijkt, ziet dat in het afgelopen jaar vooral mannen hun baan kwijt raakten. Dat komt doordat de harde klappen vallen in de door mannen gedomi neerde sectoren als de bouw, de as semblage en ook de iet. Het zal daar om vaker voorkomen dat alleen de vrouw werkt. En wie daar de conclu sies van het laatste onderzoek van Duindam naast legt, moet vrezen voor gebroken huwelijken. Vanuit de maatschappij hoeft de huis man niet veel tegenwerking te ver wachten. Marcel van Veelen, initia tiefnemer van de voor huismannen opgerichte website huismannen, nl „Ik heb het idee dat ik geaccepteerd word. Maar, ik ga maar met een deel van de samenleving om. Op het schoolplein van mijn kinderen zie ik vooral vrouwen. De mannen zijn aan het werk en ik weet niet wat zij van mijn huismanschap vinden." Volgens huisman Peter Polling is vooral het begin moeilijk. „Ik raakte mijn sociale contacten voor een groot deel kwijt. Nieuwe contacten bouwde ik via de activiteiten van mijn doch ters niet snel op. In de gebruikelijke sociale kringen rondom het huisou derschap vindt de man minder snel zijn weg. Na de zwemles werd ik niet uitgenodigd om koffie te komen drin ken; de moeders nodigden alleen el kaar uit. Daardoor ben ik vrijwilli gerswerk gaan doen De financiën zijn een ander verhaal. „In het begin was het wel wennen om van één salaris te leven", weet Polling nog. Maar zoveel andere gezinnen moeten ook van één inkomen leven, dus voor Polling was het een kwestie van volhouden. Het gaat nu goed. Pol ling jaagt op koopjes en bezoekt voor zijn boodschappen verschillende winkels. De vakanties worden niet meer doorgebracht in het te dure Noorwegen, maar op de camping in Tsjechië. Aan een betaalde baan denkt Polling niet meer. „Of ik ooit weer aan het werk ga als de gezinssituatie dit toe laat, weet ik niet. Met dat idee ben ik niet gestopt met mijn baan. Daarbij komt dat ik het nu al druk genoeg heb met mijn vrijwilligerswerk. Dat werk geeft veel voldoening. En inmiddels drink ook ik koffie bij mijn buur vrouw." Alex Sogers Big Daddy, door wie zeker driehonderdduizend Oegandezen het leven lieten. Hij voerde zijn opponenten aan de kroko dillen. At mensenvlees, maar trok er wel een vies gezicht bij omdat hij het 'te zout' vond. Zijn gevangenen moesten elkaar met mokers de hersenen inslaan, degene die overbleef werd doodgeschoten. Onthoofd ingen van zijn tegenstanders werden live op tv uitgezonden en de slachtoffers werd voor aanvang bevolen witte kleren te dragen, 'zodat hun bloed beter te zien was'. De man die verantwoordelijk is voor deze gruweldaden is Idi Amin Dada, na zijn aan treden als president van Oeganda in 1971 door het Westen als 'een onschadelijke, zachtmoedige reus' getypeerd. Die grote, gezellige dikkerd (bijgenaamd 'Big Daddy' kon gasten inderdaad uiterst gastvrij en hartelijk lachend tegemoet treden en olijk gitaar voor hen spelen, maar kort daarvoor joeg hij net zo makkelijk een of meerdere opponenten een kogel door het hoofd Na enige tijd kon de wereld daarom niet an ders dan concluderen dat het hier ging om een monster met een gespleten persoonlijk heid, een machtswellusteling voor wie geen daad te wanstaltig was, als het volk er maar mee onder de duim gehouden werd. Zeker driehonderdduizend mensen hebben de ze ven jaar dat Amin Oeganda bestierde niet overleefd. En de man zelf? Die leeft nog, is inmiddels tweeënzeventig jaar oud en woont in Saoe- di-Arabië, waar hij in 1980 via Libië te rechtkwam, asiel kreeg en nu door de staat wordt onderhouden De Italiaanse journa list Riccardo Onzio spoorde hem daar op en sprak met hem voor zijn boek Als je het over de duivel hebt - in gesprek met dictators. Amin vult zijn dagen tegenwoordig met zwemmen, vissen, het reciteren van de ko ran ('Ik ben een goede moslim') en orgelspe len Wroeging heeft hij niet. Veel meer dan dat wil hij niet zeggen over de door hemzelf geschreven zwartste bladzijde in de Oegan- dese geschiedenis. Het onheil dat hij de huidige leider van Oeganda, Yoweri Muse veni, toewenst, is echter veelzeggend: „Hij moet ophouden mij in diskrediet te brengen Ik zou de almachtige God kunnen aanroe pen en bidden dat hem iets overkwam Zelf zou hij nog geen vlieg kwaad doen. „Want Afrikanen moeten elkaar niet doden.'' „Normaal en gestoord tegelijk", oordeelt Oriozi over Amin. De Italiaan zocht zeven ex-dictators op (naast Amin, Bokassa van de Centraal Afri kaanse Republiek, Jaruzelski van Polen, Duvalier van Haïti en Mengistu van Ethio pië) of hun echtgenoten (van Hoxha van Al banië en van Milosevic van voormalig Joe goslavië). De journalist wilde weten hoe iemand oud wordt die ooit dictator is ge weest en de geschiedenisboekjes ingaat als wreed, immoreel en machtsbelust. „Wat vertelt hij zijn kinderen en kleinkinderen over zichzelf? Wat vertelt hij zichzelf?" Bij na achteloos, maar haarfijn weet Orizio dit in zijn boek in beeld te brengen. Zelfbedrog De journalist koos bewust voor genoemde tirannen omdat zij 'na hun val uit de gratie zijn geraakt en niet getroost worden door rijkdom of immuniteit. Degenen die na hun val op hun pootjes terechtkomen, hebben niet de neiging hun eigen geweten te onder zoeken'. Uit het boeiende, knap geconstru eerde boek van de Italiaan blijkt echter dat ook de door hem gesproken despoten nau welijks gebukt gaan onder een knagend ge weten. Integendeel. Het bloed aan hun han den mag dan zijn opgedroogd, de tand des tijds heeft nog altijd geen vat gekregen op een andere kwalijke eigenschap waarmee hun leven als leider doordrenkt was: zelfbe drog. Wat ze ook deden, ze deden het uit lief de voor hun land en volk. Om hen te be schermen tegen rebellen met verwerpelijke ideeën of kwalijke invloeden van buitenaf. Zonder hun daadkrachtige optreden waren landen allang ten ondergegaan. Oké, zegt de gedetineerde weduwe van Enver Hoxha van Albanië, misschien hebben er excessen plaatsgevonden tijdens het ijzeren regime Gevangenen van Idi Amin moesten elkaar met mokers de hersenen inslaan. van haar man, maar ach, het waren niet meer dan kleinigheidjes en spijt van de mar telingen en vervolgingen, nee dat heeft ze al helemaal niet. „Want een staat moet zich verdedigen tegen degenen die ertegen sa menzweren." Ook aan de nu in Zimbabwe levende Men gistu Haile Mariam, de 'meedogenloze revo lutionair die het oudste koninkrijk van Afrika vernietigde en duizenden opponen ten voor het vuurpeloton liet brengen' is be rouw niet besteed. Niet de Rode Terreur- campagne die in 1977 en '78 aan zo'n half miljoen mensen het leven kostte, doet hem het woordje 'spijt' in de mond nemen, maar het feit dat het 'allemaal op niets is uitgelo pen'. Wat Mengistu (66) hem met stemver heffing probeert duidelijk te maken, schrij ft Orizio. is dat 'de wereld nog steeds niet be grepen heeft dat mannen als hij zagen dat het enige alternatief (voor hun acties, red.) chaos, etnische gewelddadigheden en het uiteenvallen van staten was'. Frans van den Houdt Riccardo Orizi - In gesprek met dictators. Uitgeverij Meuienhoff, 223 pag„ 17,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29