Hé ben je Ruben, d'r weer? Beelden van de boulevard 24 Een succesnummer: 002 27 I De zekerheden van Simonis 29 I Gesprekken met dictators Ruben Oreel foto Lex de Meester weer, riepen ze dan. Die mannen bij Mi- chiel, dat zijn de echte spotters, die zien al les wat er gebeurt. Het is echt een te gekke boulevard. Behalve dan het deel bij de Gevangentoren, dat is in mijn ogen net een stukje Oostblok. Ik erger me ook aan die keienperkjes. Het zal wel kunst zijn, maar je struikelt erover en er poepen honden. Ik woon al dertig jaar in Vlissingen. Daar door weet je waarover je het hebt. Let maar eens op: op zondag tot 1 uur, half 2 zie je vooral Vlissingers wandelen; daarna ko men de Zeeuwen, de mensen uit Middel burg en Goes. En dan zie je ook geen Vlis- singer meer. Op zomerdagen was ik soms al om 8 uur aanwezig. Op het badstrand tref je 80 procent Vlissingers. Ze hebben hun ei gen plekje. Als dat bezet is, gaan ze klagen bij de strandwacht: 'kun je die mensen niet wegsturen?' Je ziet hele families in een cir kel zitten, de hele dag. Met meeuwen heb ik dikwijls ruzie gehad. In zo'n boek moet je ze nu eenmaal hebben. Strooide ik 's ochtends vroeg wat brood korsten, had ik mijn telelens in de aanslag, stopt er een fietser of een auto met bonken de muziek. Weg meeuwen. Het is me gelukt met die vogels, maar het was op het nipper tje. Vorig jaar is het strand opgehoogd. Ik kon dus geen palen fotograferen. Maar toen ik daar liep staken die kopjes net boven het zand uit. Toen zag je de bovenkanten, die je anders nooit in beeld krijgt. Ruben Oreel (Middelburg, 1949) fo tografeerde de boulevard van Vlis singen. Van maart 2002 tot maart 2003, 400 tot 500 opnamen, waarvan er 210 in zijn fotoboek terecht zijn gekomen. „Een gezellig plaatjesboek van een unieke boulevard", zegt de fotograaf, die al ruim 26 jaar voor de PZC werkt. Vlissingen, de boulevard is zijn derde fotoboek. Eerder bundelde hij foto's van de stad Vlissingen en Walcheren. Nu bivakkeert hij op de rand van zijn eiland. Met zicht op zee. Moet je dat zien, zo dicht onder de kust. j Een mooie boot. Niet zo'n dicht au toschip, dat is niks. Een gastankertje. Oranje, daar moet je altijd op letten, dat zijn de gevaarlijke jongens, als ze ontplof fen en je staat hier, dan is het natuurlijk met je gedaan. Daar, nog één. Het is wel druk vandaag. Wat moet die loodsboot daar? Zit- ie vast? Nee, hij draait rondjes. Raar hoor. En moet je kijken, dat is zo'n auto die rond jes rijdt, komt al voor de vijfde keer langs. Typisch voor hier. Hoor je de muziek? Ke- dong, kedong. Deze boulevard is uniek, voor Nederland in elk geval. Het hele jaar door ben ik elke dag even ko men kijken. Ik woon in Vlissingen. Een makkie dus, gewoon een hele leuke vrije tijdsbesteding. Het heeft afgelopen jaar ook gesneeuwd. Het weerbericht voorspelde buien in de ochtend. Toen ben ik niet meer van de bou levard weggeweest. Witte, verse sneeuw, dat gebeurt bijna nooit. Uiteindelijk viel er afgelopen jaar drie keer sneeuw, maar dat weet je niet vantevoren. Het was wel moei lijk afdrukken, voor een sneeuwfoto heb je eigenlijk zon nodig. Het oude mannenbankje bij Michiel, dat was leuk. Als ze wat speciaals voorbij zagen komen, werd ik gebeld. Meestal lag het schip dan al voor hun neus, maar het was goed bedoeld. De mensen op de boulevard hebben me wel leren kennen. Hé, ben je d'r Eigenlijk is de Muur voor mij de boulevard Daar gebeurde het: toen ik zestien was en een blowtje nam, kwam ik op mijn brom mertje vanuit Middelburg en dan deed ik dat daar. Niemand ziet je. Je kunt er ook schuilen voor de regen. Dt muur zelf is prachtig. Er zitten oude stukken in, je hebt er ook graffiti, dat levert mooie contrasten opDe glooiing voor de Muur moet je in ver schillende lichtvallen zien; gewoon schil derachtig. Het gaat mij vooral om het leven op de bou levard, de mensen. Met een scooter, een brommertje, een kinderwagen. En tijdens evenementen: de motorcross, de nacht- markt, de nieuwjaarsduik. Elke foto is een tijdsbeeld. Als er auto's in beeld staan zorg ik dat de nummerborden goed te zien zijn. Veel opnames heb ik met de telelens ge maakt. Mensen wanen zich dan onbespied. Ik ben niet zo gebouwachtig. Een paar heb ik er gemaakt, in mooi ochtend- of avond licht. Nee, ik ben niet in die flats gegaan om van bovenaf te fotograferen, ik stik van de hoogtevrees. De seizoenen lopen door het boek heen: winter zomer winter. De storm van oktober was fantastisch. Bij de loodsensteiger heb je overslaande golven, de geijkte prent. Ik heb geprobeerd de woestheid anders in beeld te brengen, met mensen en schepen in de wind. Het is een plaatjesboek, ik wil niet in de ca tegorie kunst vallen. Ed van der Elsken is altijd mijn favoriete fotograaf geweest, bij hem zie je mensen in allerlei situaties. Dat trekt mij het meeste aan. Wat ik wil laten zien is dat de boulevard een trekpleister is, een trefpunt voor alle Zeeuwen en toeris ten. Niet in Scheveningen, niet in Knokke, maar alleen in Vlissingen varen de schepen onder je neus en voelt het licht soms heel zuidelijk." Jan van Darame Ruben Oreel: Vlissingen de boulevard - Uitgeverij ADZ Vlissingen, €15,95. Het fotoboek wordt vrijdag 6 juni gepre senteerd. Zaterdag 7 juni is er vanaf 14 uur een signeersessie in boekhandel Bruna in de Walstraat in Vlissingen. .Advertentie-exploitatie: [Noord- en Midden-Zeeland: 0118-484369; geuws-Vlaanderen: 0114-372770. edactie: 0118-484413 ww.pzc.nl ,mail: redactie@pzc.nl ostbus 18,4380 AA Vlissingen. fotografie Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23